Trac - en to cs translation catalogue (1062 entries)

en: You appear to be using the PHP CGI binary. Trac requires the CLI version for syntax highlighting.
cs: Zdá se, že používáte PHP CGI. Pro zvýraznění syntaxe Trac potřebuje řádkovou verzi (CLI).

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete ticket
cs: Smazat hlášení

en: Delete comment %(num)s
cs: Smazat komentář %(num)s

en: The ticket #%(id)s has been deleted.
cs: Hlášení #%(id)s bylo smazáno.

en: The ticket comment %(num)s on ticket #%(id)s has been deleted.
cs: Komentář %(num)s k hlášení #%(id)s byl smazán.

en: Comment %(num)s not found
cs: Komentář %(num)s nebyl nalezen

en: Delete Ticket #%(id)s
cs: Smazat hlášení #%(id)s

en: Delete comment %(num)s on Ticket #%(id)s
cs: Smazat komentář %(num)s k hlášení #%(id)s

en: Delete [1:Ticket #%(id)s]
cs: Smazat [1:Hlášení č.%(id)s ]

en: Are you sure you want to delete this ticket?
cs: Opravdu chcete smazat toto hlášení?

en: (comments: %(comments)s,
                     attachments: %(attachments)s)
cs: (komentáře: %(comments)s,
                     přílohy: %(attachments)s)

en: This is an irreversible operation.
cs: Tato akce je nevratná.

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Are you sure you want to delete this ticket comment?
cs: Opravdu chcete smazat tento komentář k hlášení?

en: Delete comment
cs: Smazat komentář

en: Subversion >= 1.0 required, found %(version)s
cs: Vyžadován Subversion verze 1.0 nebo vyšší; aktuální verze: %(version)s

en: %(path)s does not appear to be a Subversion repository.
cs: %(path)s zřejmě není cesta k repozitáři pro Subversion.

en: Couldn't open Subversion repository %(path)s: %(svn_error)s
cs: Nelze otevřít repozitář pro Subversion %(path)s: %(svn_error)s

en: Diff mismatch: Base is a %(oldnode)s (%(oldpath)s in revision %(oldrev)s) and Target is a %(newnode)s (%(newpath)s in revision %(newrev)s).
cs: Chyba v rozdílovém záznamu: zdroj je %(oldnode)s (%(oldpath)s v revizi %(oldrev)s) a cíl je %(newnode)s (%(newpath)s v revizi %(newrev)s).

en: svn blame failed on %(path)s: %(error)s
cs: 'svn blame' selhal na %(path)s: %(error)s

en: No svn:externals configured in trac.ini
cs: V trac.ini chybí konfigurace pro svn:externals

en: blocked
cs: zablokován

en: merged
cs: sloučen

en: non-inheritable
cs: neděditelný

en: merged on the directory itself but not below
cs: spojen na repozitáři samém, ale níže už ne

en: eligible
cs: připravený

en: (toggle deleted branches)
cs: (přepnout smazané větve)

en: View merge source
cs: Zobrazit zdroj sloučení

en: No revisions
cs: Žádné revize

en: merged:
cs: sloučen:

en: blocked:
cs: zablokován:

en: reverse-merged:
cs: zpětně sloučen:

en: un-blocked:
cs: odblokován:

en: marked as non-inheritable:
cs: označen jako neděditelný:

en: unmarked as non-inheritable:
cs: odznačen jako neděditelný:

en:  (added)
cs:  (přidán)

en: removed
cs: odstraněn

en:  (with no actual effect on merging)
cs:  (bez konkrétního vlivu na sloučení)

en: Property %(prop)s changed
cs: Vlastnost %(prop)s se změnila

en: About Trac
cs: O Trac

en: Attachment '%(title)s' does not exist.
cs: Příloha '%(title)s' neexistuje.

en: Invalid Attachment
cs: Neplatná příloha

en: Could not delete attachment
cs: Nelze smazat přílohu

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
cs: Nelze znovu zařadit přílohu "%(att)s" protože %(realm)s:%(id)s je neplatné

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as it already exists in %(realm)s:%(id)s
cs: Nelze opravit přílohu "%(att)s", protože už existuje v %(realm)s:%(id)s

en: Could not reparent attachment %(name)s
cs: Nelze obnovit přílohu %(name)s

en: Cannot create attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
cs: Nelze vytvořit přílohu "%(att)s", protože %(realm)s:%(id)s je neplatný

en: Attachment '%(filename)s' not found
cs: Příloha '%(filename)s' nebyla nalezena

en: Bad request
cs: Špatný požadavek

en: Back to %(parent)s
cs: Zpět na %(parent)s

en: %(attachment)s attached to %(resource)s
cs: %(attachment)s přiložen k %(resource)s

en: Unparented attachment %(id)s
cs: Nepřiřazená příloha %(id)s

en: Attachment '%(id)s' in %(parent)s
cs: Příloha '%(id)s' u %(parent)s

en: Attachments of %(parent)s
cs: Přílohy k %(parent)s

en: %(parent)s doesn't exist, can't create attachment
cs: %(parent)s neexistuje, přílohu nelze vytvořit

en: No file uploaded
cs: Nebyl nahrán žádný soubor

en: Can't upload empty file
cs: Nelze nahrát prázdný soubor

en: Upload failed
cs: Nahrání selhalo

en: Attachment field %(field)s is invalid: %(message)s
cs: Položka přílohy %(field)s je neplatná: %(message)s

en: Invalid attachment: %(message)s
cs: Neplatná příloha: %(message)s

en: You don't have permission to replace the attachment %(name)s. You can only replace your own attachments. Replacing other's attachments requires ATTACHMENT_DELETE permission.
cs: Nemáte oprávnění nahradit přílohu %(name)s. Můžete nahrazovat pouze své přílohy. Nahrazování příloh ostatních vyžaduje oprávnění ATTACHMENT_DELETE.

en: %(attachment)s (delete)
cs: %(attachment)s (smazat)

en: Plain Text
cs: Čistý text

en: Original Format
cs: Původní formát

en: Download
cs: Stáhnout

en: Invalid resource identifier '%(id)s'
cs: Neplatný identifikátor zdroje '%(id)s'

en: Name
cs: Jméno

en: Size
cs: Velikost

en: Author
cs: Autor

en: Date
cs: Datum

en: Description
cs: Popis

en: File '%(name)s' exists
cs: Soubor '%(name)s' již existuje

en: Configuration Error
cs: Chyba nastavení

en: Error reading '%(file)s', make sure it is readable.
cs: Chyba při čtení '%(file)s', ujistěte se, že z něho lze číst.

en: [%(section)s] %(entry)s: expected integer, got %(value)s
cs: [%(section)s] %(entry)s: místo celého čísla zadáno %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected float, got %(value)s
cs: [%(section)s] %(entry)s: místo reálného čísla zadáno %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected one of (%(choices)s), got %(value)s
cs: [%(section)s] %(entry)s: místo jedné z možností (%(choices)s) zadáno %(value)s

en: Option '%(option)s' doesn't exist in section '%(section)s'
cs: Volba '%(option)s' neexistuje v části '%(section)s'

en: Trac Error
cs: Chyba Tracu

en: Visit the Trac open source project at<br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>
cs: Navštivte stránky otevřeného projektu Trac na adrese<br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>

en: Database newer than Trac version
cs: Databáze je novější než verze Tracu

en: No upgrade module for version %(num)i (%(version)s.py)
cs: Aktualizační modul pro verzi %(num)i (%(version)s.py) neexistuje

en: Missing environment variable "TRAC_ENV". Trac requires this variable to point to a valid Trac environment.
cs: Chybí proměnná prostředí "TRAC_ENV". Trac potřebuje, aby tato proměnná ukazovala do platného prostředí Tracu.

en: The Trac Environment needs to be upgraded.
    
    Run "trac-admin %(path)s upgrade"
cs: Je potřeba aktualizovat prostředí Tracu.
    
    Spusťte "trac-admin %(path)s upgrade"

en: Copying resources from:
cs: Kopíruji zdroje z:

en: Creating scripts.
cs: Vytvářím skripty.

en: hotcopy can't overwrite existing '%(dest)s'
cs: rychlá kopie nemůže přepsat existující '%(dest)s'

en: Hotcopying %(src)s to %(dst)s ...
cs: Kopíruji z %(src)s do %(dst)s ...

en: The following errors happened while copying the environment:
cs: Při kopírování prostředí došlo k těmto chybám:

en: Hotcopy done.
cs: Rychlá kopie dokončena.

en: Invalid arguments
cs: Nesprávné argumenty

en: Database is up to date, no upgrade necessary.
cs: Databáze je aktuální, není potřeba novější verze.

en: Warning: the wiki-macros directory in the environment is non-empty, but Trac
    doesn't load plugins from there anymore. Please remove it by hand.
cs: Varování: adresář prostředí pro wiki makra je neprázdný, ale Trac
    už z něj rozšíření nenahrává. Odstraňte ho prosím ručně.

en: Error while removing wiki-macros: %(err)s
    Trac doesn't load plugins from wiki-macros anymore. Please remove it by hand.
cs: Chyba při rušení wiki maker: %(err)s
    Trac už rozšíření nenahrává z adresáře wiki maker. Odstraňte ho prosím ručně.

en: Upgrade done.
    
    You may want to upgrade the Trac documentation now by running:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade
cs: Aktualizace dokončena.
    
    Nyní můžete aktualizovat dokumentaci Tracu spuštěním:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade

en: TLS enabled but server does not support TLS
cs: Je nastaveno použití TLS, ale server TLS nepodporuje

en: Invalid email encoding setting: %(pref)s
cs: Nastaveno nesprávné kódování e-mailů: %(pref)s

en: Unable to send email due to identity crisis.
cs: Nelze odeslat e-mail kvůli nesrovnalostem v identitě.

en: Neither %(from_)s nor %(reply_to)s are specified in the configuration.
cs: V nastavení není zadána ani %(from_)s ani %(reply_to)s .

en: SMTP Notification Error
cs: Chyba oznamování SMTP

en: Header length is too short
cs: Délka hlavičky je příliš krátká

en: Insufficient privileges to perform this operation.
cs: Nedostatečná oprávnění pro provedení této akce.

en: %(name)s is not a valid action.
cs: Akce %(name)s není platná.

en: User
cs: Uživatel

en: Action
cs: Akce

en: Available actions:
cs: Dostupné akce:

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names
cs: Výrazy psané velkými písmeny jsou rezervovány pro názvy oprávnění

en: %(name)s at version %(version)s
cs: %(name)s ve verzi %(version)s

en: Command not found
cs: Příkaz nenalezen

en: Error: %(msg)s
cs: Chyba: %(msg)s

en: Welcome to trac-admin %(version)s
    Interactive Trac administration console.
    Copyright (C) %(year)s Edgewall Software
    
    Type:  '?' or 'help' for help on commands.
cs: Vítejte v trac-admin %(version)s
    Interaktivní konzoli pro správu Trac.
    Autorská práva (C) %(year)s Edgewall Software
    
    Zadejte:  '?' nebo 'help' pro nápovědu pro příkazy.

en: Failed to open environment: %(err)s
cs: Otevření prostředí selhalo: %(err)s

en: Completion error: %(err)s
cs: Chyba při dokončení: %(err)s

en: trac-admin - The Trac Administration Console %(version)s
cs: trac-admin - administrační konzole Tracu verze %(version)s

en: Usage: trac-admin </path/to/projenv> [command [subcommand] [option ...]]
cs: Užití: trac-admin </cesta/k/prostredi> [příkaz [podpříkaz] [volba ...]]

en: Invoking trac-admin without command starts interactive mode.
cs: Volání trac-admin bez příkazu nastartuje interaktivní režim.

en: Creating a new Trac environment at %(envname)s
cs: Vytvářím nové prostředí Tracu v %(envname)s

en: Project Name [%(default)s]>
cs: Jméno projektu [%(default)s]>

en: Database connection string [%(default)s]>
cs: Řetězec pro připojení k databázi [%(default)s]>

en: Initenv for '%(env)s' failed.
cs: Initenv pro '%(env)s' selhal.

en: Does an environment already exist?
cs: Existuje již nějaké prostředí?

en: Directory exists and is not empty.
cs: Adresář existuje a není prázdný.

en: Base directory '%(env)s' does not exist. Please create it manually and retry.
cs: Základní adresář '%(env)s' neexistuje. Prosím vytvořte ho ručně a zkuste to znovu.

en: Creating and Initializing Project
cs: Vytvářím a inicializuji projekt

en: Failed to create environment.
cs: Vytvoření prostředí selhalo.

en:  Installing default wiki pages
cs:  Instaluji výchozí wiki stránky

en:  Indexing default repository
cs:  Indexuji výchozí repozitář

en: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Project environment for '%(project_name)s' created.
    
    You may now configure the environment by editing the file:
    
      %(config_path)s
    
    If you'd like to take this new project environment for a test drive,
    try running the Trac standalone web server `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Then point your browser to http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    There you can also browse the documentation for your installed
    version of Trac, including information on further setup (such as
    deploying Trac to a real web server).
    
    The latest documentation can also always be found on the project
    website:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Congratulations!
cs: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Prost5ed9 pro projekt '%(project_name)s' bylo vytvořeno.
    
    Nyní můžete nastavit prostředí v souboru:
    
      %(config_path)s
    
    Pokud chcete toto nové prostředí otestovat,
    spusťte samostatný web server Tracu `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Pak v prohlížeči zadejte http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    Tam také najdete dokumentaci k vaší verzi Tracu, včetně informací
    k dalšímu nastavení (např. nasazení Tracu na skutečný server).
    
    Aktuální verzi dokumentace najdete také na oficiálních stránkách:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Blahopřejeme!

en: Non-ascii environment path '%(path)s' not supported.
cs: Znaky mimo ASCII v cestě prostředí '%(path)s' nejsou podporovány.

en: Admin
cs: Administrátor

en: Administration
cs: Administrace

en: No administration panels available
cs: Administrační panely nejsou dostupné

en: Unknown administration panel
cs: Neznámý administrační panel

en: Your changes have been saved.
cs: Vaše změny byly uloženy.

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. Your changes have not been saved.
cs: Chyba při zápisu do souboru trac.ini, zkontrolujte, že do něj web server může zapisovat. Vaše změny nebyly uloženy.

en: General
cs: Obecné

en: Basic Settings
cs: Základní nastavení

en: Logging
cs: Systémové záznamy

en: None
cs: Žádný

en: Console
cs: Konzole

en: File
cs: Soubor

en: Syslog
cs: Sys.záznam

en: Windows event log
cs: Záznam událostí Windows

en: Unknown log type %(type)s
cs: Neznámý typ záznamu %(type)s

en: Invalid log type
cs: Nesprávný typ záznamu

en: Unknown log level %(level)s
cs: Neznámá úroveň pro záznamy %(level)s

en: Invalid log level
cs: Neplatná úroveň pro záznamy

en: You must specify a log file
cs: Musíte zadat soubor pro záznamy

en: Missing field
cs: Chybějící pole

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Unknown action
cs: Neznámá akce

en: The subject %(subject)s has been granted the permission %(action)s.
cs: Subjektu %(subject)s bylo uděleno oprávnění %(action)s.

en: The permission %(action)s was already granted to %(subject)s.
cs: Oprávnění %(action)s již bylo subjektu %(subject)s uděleno.

en: The subject %(subject)s has been added to the group %(group)s.
cs: Subjekt %(subject)s byl přidán do skupiny %(group)s.

en: The subject %(subject)s was already added to the group %(group)s.
cs: Subjekt %(subject)s už byl ve skupině %(group)s.

en: The selected permissions have been revoked.
cs: Zvolená oprávnění byla zrušena.

en: Plugins
cs: Rozšíření

en: Uploaded file is not a Python source file or egg
cs: Nahraný soubor není zdrojovým kódem v Pythonu ani egg

en: Plugin %(name)s already installed
cs: Rozšíření %(name)s je již nainstalováno

en: The following component has been disabled: | The following components have been disabled:
cs[0]: Následující komponenta byla vypnuta:
cs[1]: Následující komponenty byly vypnuty:
cs[2]: Následující komponenty byly vypnuty:

en: The following component has been enabled: | The following components have been enabled:
cs[0]: Následující komponenta byla zapnuta:
cs[1]: Následující komponenty byly zapnuty:
cs[2]: Následující komponenty byly zapnuty:

en: Administration:
cs: Administrace:

en: Basics
cs: Základy

en: Project
cs: Projekt

en: Name:
cs: Jméno:

en: Description:
cs: Popis:

en: Apply changes
cs: Aplikovat změny

en: Components
cs: Komponenty

en: Manage Components
cs: Spravovat komponenty

en: Owner:
cs: Vlastník:

en: Modify Component:
cs: Upravit komponentu:

en: Description (you may use
                    [1:WikiFormatting]
                    here):
cs: Popis (můžete použít [1:WikiFormatting]):

en: Save
cs: Uložit

en: Add Component:
cs: Přidat komponentu:

en: Add
cs: Přidat

en: Owner
cs: Vlastník

en: Default
cs: Výchozí

en: Remove selected items
cs: Odstranit vybrané položky

en: You can remove all items from this list to completely hide this
                  field from the user interface.
cs: Pokud z tohoto seznamu odstraníte všechny položky, nebude se
                   toto pole zobrazovat v uživatelském rozhraní.

en: As long as you don't add any items to the list, this field
                will remain completely hidden from the user interface.
cs: Dokud nepřidáte do seznamu nějakou položku, nebude se toto pole	 zobrazovat v uživatelském rozhraní.

en: Manage %(label_plural)s
cs: Spravovat %(label_plural)s

en: Modify %(label_singular)s
cs: Změnit %(label_singular)s

en: Add %(label_singular)s
cs: Přidat %(label_singular)s

en: Order
cs: Seřadit

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Type:
cs: Typ:

en: Log level:
cs: Úroveň zaznamenávání:

en: Log file:
cs: Soubor pro záznamy:

en: If you specify a relative path, the log file will be stored inside the
                [1:log] directory of the project environment ([2:%(dir)s]).
cs: Pokud zadáte relativní cestu, soubor se uloží do adresáře [1:log]
                v prostředí projektu ([2:%(dir)s]).

en: Milestones
cs: Etapy

en: Manage Milestones
cs: Spravovat etapy

en: Modify Milestone:
cs: Upravit etapu:

en: Due:
cs: Termín:

en: Format: %(datehint)s
cs: Formát: %(datehint)s

en: Completed:
cs: Dokončeno:

en: Description (you may use [1:WikiFormatting] here):
cs: Popis (můžete použít [1:WikiFormatting]):

en: Add Milestone:
cs: Přidat etapu:

en: Format: %(datetimehint)s
cs: Formát: %(datetimehint)s

en: Due
cs: Termín

en: Completed
cs: Dokončeno

en: Tickets
cs: Hlášení

en: Grant Permission:
cs: Udělit oprávnění:

en: Subject:
cs: Subjekt:

en: Action:
cs: Akce:

en: Add Subject to Group:
cs: Přidat subjekt do skupiny:

en: Group:
cs: Skupina:

en: Add a user or group to an existing permission group.
cs: Přidat uživatele nebo skupinu do existující skupiny oprávnění.

en: Subject
cs: Subjekt

en: Note that [1:Subject] or [2:Group] names can't be all upper-case,
          as that is reserved for permission names.
cs: [1:Subjekt] nebo [2:Skupina] nemůže mít ve jméně pouze velká písnema,
          taková jména jsou vyhrazena pro oprávnění.

en: Manage Plugins
cs: Spravovat rozšíření

en: Install Plugin:
cs: Instalovat rozšíření:

en: File: [1:]
cs: Soubor: [1:]

en: Install
cs: Instalovat

en: The web server does not have sufficient permissions to store files in
                the environment plugins directory.
cs: Webový server nemá dostatečná oprávnění k ukládání souborů do adresáře
                prostředí určeného pro rozšíření.

en: Upload a plugin packaged as Python egg.
cs: Nahrát rozšíření ve formátu Python egg.

en: Author:
cs: Autor:

en: Home page:
cs: Domovská stránka:

en: License:
cs: Licence:

en: Component
cs: Komponenta

en: Show all descriptions
cs: Zobrazit všechny popisy

en: Hide all descriptions
cs: Skrýt všechny popisy

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Versions
cs: Verze

en: Manage Versions
cs: Spravovat verze

en: Modify Version:
cs: Upravit verzi:

en: Date:
cs: Datum:

en: Add Version:
cs: Přidat verzi:

en: Released:
cs: Datum vydání:

en: Released
cs: Datum vydání

en: Unsupported database type "%(scheme)s"
cs: Nepodporovaný typ databáze "%(scheme)s"

en: Unknown scheme "%(scheme)s"; database connection string must start with {scheme}:/
cs: Neznámé schéma "%(scheme)s"; řetězec pro připojení k databázi musí začínat na {scheme}:/

en: Cannot load Python bindings for MySQL
cs: Nelze nahrát vazby Pythonu na MySQL

en: Unable to run %(path)s: %(msg)s
cs: Nelze spustit %(path)s: %(msg)s

en: mysqldump failed: %(msg)s
cs: mysqldump selhal: %(msg)s

en: No destination file created
cs: Cílový soubor nebyl vytvořen

en: Unable to get database connection within %(time)d seconds.
cs: Během %(time)d sekund se nezdařilo připojení k databázi.

en: Cannot load Python bindings for PostgreSQL
cs: Nelze nahrát vazby Pythonu na PostgreSQL

en: pg_dump failed: %(msg)s
cs: pg_dump selhal: %(msg)s

en: Cannot load Python bindings for SQLite
cs: Nelze nahrát vazby Pythonu na SQLite

en: Need at least PySqlite %(version)s or higher
cs: Je zapotřebí PySqlite %(version)s nebo vyšší

en: PySqlite 2.5.2 - 2.5.4 break Trac, please use 2.5.5 or higher
cs: PySqlite 2.5.2 - 2.5.4 s Tracem nefungují, použijte verzi 2.5.5 nebo vyšší

en: Database already exists at %(path)s
cs: Na cestě %(path)s již databáze existuje

en: Database "%(path)s" not found.
cs: Databáze "%(path)s" nebyla nalezena.

en: The user %(user)s requires read _and_ write permissions to the database file %(path)s and the directory it is located in.
cs: Uživatel %(user)s potřebuje oprávnění ke čtení _a_ zápisu do databázového souboru %(path)s a adresáře, v kterém je umístěn.

en: No available MIME conversions from %(old)s to %(new)s
cs: Nejsou dostupné žádné převody MIME z %(old)s na %(new)s

en: HTML preview using %(renderer)s failed (%(err)s)
cs: náhled v HTML selhal - byl použit %(renderer)s (%(err)s)

en: Can't use %(annotator)s annotator: %(error)s
cs: Nelze použít anotátor %(annotator)s: %(error)s

en: Line
cs: Řádek

en: Line numbers
cs: Čísla řádků

en: new file %(new)s
cs: nový soubor %(new)s

en: deleted file %(deleted)s
cs: smazaný soubor %(deleted)s

en: this hunk was shorter than expected
cs: tento kus byl kratší než se čekalo

en: Syntax Highlighting
cs: Zvýraznění syntaxe

en: Your preferences have been saved.
cs: Vaše předvolby byly uloženy.

en: %(link)s is not a valid TracLink
cs: %(link)s není platný TracLink

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Unknown preference panel
cs: Neznámý panel předvoleb

en: Date & Time
cs: Datum a čas

en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Language
cs: Jazyk

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: The session has been loaded.
cs: Sezení bylo načteno

en: Preferences:
cs: Předvolby:

en: This page lets you customize your personal settings for this site.
          These settings are stored on the server and are identified by a session
          key stored in a browser cookie. That cookie allows your settings to be
          restored on subsequent visits.
cs: Na této stránce můžete upravovat Vaše osobní nastavení pro tento web. Nastavení je uloženo na serveru  a je svázáno s klíčem sezení, který je současně uložen v prohlížeči jako cookie. To umožňuje obnovit Vaše osobní nastavení při příštím přihlášení.

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Session key:
cs: Klíč sezení:

en: Change
cs: Změnit

en: The session key is used to identify stored custom
          settings and session data on the server. Although it is
          automatically generated by default, you may change it to something
          easier to remember at any time if you wish to load your settings
          in a different web browser.
cs: Klíč sezení se používá k identifikaci uložených osobních nastavení a dat sezení na serveru. Ačkoliv je generován automaticky, lze jej vyměnit za jiný, který se lépe pamatuje, a poté ho použít k obnově osobních nastavení jindy, v jiném prohlížeči.

en: Restore session:
cs: Obnovit sezení:

en: Load
cs: Obnovit

en: You may load a previously created session by entering the
          corresponding session key below. This lets you share settings between
          multiple computers and web browsers.
cs: Vložením odpovídajícího klíče sezení do následujícího pole můžete obnovit dříve vytvořené sezení. To Vám umožní sdílet nastavení na více počítačích a v různých webových prohlížečích.

en: Time zone:
cs: Časové pásmo:

en: Default time zone
cs: Výchozí časové pásmo

en: Configuring your time zone will result in all
          dates and times displayed on this site to use your time zone
          instead of that of the server.
cs: Nastavení časového pásma změní všechna data a časy zobrazené na tomto webu do tohoto pásma, namísto pásma serveru.

en: Example: The current time is [1:%(time)s] (UTC).
cs: Příklad: Aktuální čas je [1:%(time)s] (UTC).

en: In your time zone %(tz)s, this would be displayed as
                [1:%(formatted)s].
cs: Ve Vaší časové zóně %(tz)s se zobrazí jako [1:%(formatted)s].

en: Note: Universal Co-ordinated Time (UTC) is also known as Greenwich Mean Time (GMT).[1:]
            A positive offset is used to indicate a timezone at the east of Greenwich, i.e. ahead of Universal Time.
cs: Poznámka: Světový koordinovaný čas (UTC) se označuje také jako Greenwichský čas (GMT).[1:]
    Kladný posun označuje pásmo východně od Greenwiche, tedy před UTC.

en: Full name:
cs: Jméno a příjmení:

en: Email address:
cs: E-mailová adresa:

en: This information is used to automatically populate some forms
            on this site with your contact details.
cs: Tyto informace se používají na předvyplňování kontaktních informací v některých formulářích na tomto webu.

en: This information is used to associate your login name with your
            email address and full name, which is used for email
            notification and RSS feeds, for example.
cs: Tyto informace slouží ke svázání Vašeho přihlašovacího jména s ostatními kontaktními údaji, např. pro potřeby e-mailových upozornění a záznamů do kanálu RSS.

en: Enable access keys
cs: Zapnout klávesové zkratky

en: This site provides keyboard shortcuts for
          faster access to certain functions of this site. As these shortcuts can
          cause conflicts with shortcuts provided by the desktop system or
          web browser, they are disabled by default. See
          [1:TracAccessibility]
          for more information on access keys.
cs: Na tomto webu je možné používat pro některé funkce klávesové zkratky. Jelikož ale mohou být v konfliktu se zkratkami nastavenými v operačním systému, jsou implicitně vypnuty. Podrobnosti najdete na stránce [1:TracAccessibility].

en: Language:
cs: Jazyk:

en: Configuring your language will result in all text
          displayed on this site to use your language instead of that of the
          server.
cs: Nastavení jazyka změní všechny texty tak, že bude použit Váš jazyk místo jazyka na serveru.

en: The Pygments syntax highlighter can be used with
          different coloring styles.
cs: Zvýrazňovač syntaxe Pygments lze použít s různými barevnými styly.

en: Style:
cs: Styl:

en: Preview:
cs: Náhled:

en: Search
cs: Hledat

en: Browse repository path %(path)s
cs: Procházet cestu repozitáře %(path)s

en: Search query too short. Query must be at least %(num)s characters long.
cs: Vyhledávací dotaz je příliš krátký. Dotaz musí mít alespoň %(num)s znaků.

en: Next Page
cs: Další strana

en: Previous Page
cs: Předchozí strana

en: Results
cs: Výsledky

en: Quickjump to %(name)s
cs: Rychlý skok na %(name)s

en: By %(author)s
cs: Uživatelem %(author)s

en: No matches found.
cs: Nic nebylo nalezeno.

en: [1:Note:] See [2:TracSearch]
            for help on searching.
cs: [1:Poznámka:] Podrobnosti k vyhledávání najdete na stránce [2:TracSearch].

en: Trac: Integrated SCM & Project Management
cs: Trac: Integrovaný systém pro správu projektů a zdrojových souborů.

en: Trac is a web-based software project management and bug/issue
            tracking system emphasizing ease of use and low ceremony.
            It provides an integrated Wiki, an interface to version control
            systems, and a number of convenient ways to stay on top of events
            and changes within a project.
cs: Trac je webový systém pro správu softwarových projektů a evidenci chyb a úkolů, s důrazem na snadné ovládání a nízké nároky. Obsahuje vlastní wiki systém, rozhraní pro správu verzí a mnoho dalších vlastností pro snadnou organizaci činností spojených se správou projektu.

en: Trac is distributed under the modified BSD License.[1:]
            The complete text of the license can be found
            [2:online]
            as well as in the [3:COPYING] file included in the distribution.
cs: Trac je distribuován pod licencí BSD [1:]. Její plné znění lze najít [2:online] a také v souboru [3:COPYING], který je součástí instalace.

en: python powered
cs: používá Python

en: Please visit the Trac open source project:
            [1:http://trac.edgewall.org/]
cs: Navštivte prosím stránky otevřeného projektu Trac na adrese [1:http://trac.edgewall.org/]

en: Copyright &copy; %(year)s %(edgewall)s
cs: Autorská práva &copy; %(year)s %(edgewall)s

en: System Information
cs: Systémové informace

en: Version
cs: Verze

en: Installed Plugins
cs: Instalovaná rozšíření

en: N/A
cs: -

en: Section
cs: Sekce

en: Value
cs: Hodnota

en: Attach file
cs: Připojit soubor

en: – Attachment
cs: - Příloha

en: – Attachments
cs: - Přílohy

en: %(filename)s on %(parent)s – Attachment
cs: %(filename)s na %(parent)s – Příloha

en: Add Attachment to [1:%(parent)s]
cs: Přidat přílohu k [1:%(parent)s]

en: (size limit %(value)s)
cs: (max. velikost %(value)s)

en: Attachment Info
cs: Detaily přílohy

en: Your email or username:
cs: Váš e-mail nebo přihlašovací jméno:

en: Description of the file (optional):
cs: Popis souboru (volitelně):

en: Replace existing attachment of the same name
cs: Nahradit existující přílohu stejného jména.

en: Add attachment
cs: Přiložit soubor

en: Are you sure you want to delete this attachment?
cs: Opravdu chcete smazat tuto přílohu?

en: Delete attachment
cs: Smazat přílohu

en: Attach another file
cs: Přidat další soubor

en: %(size)s bytes
cs: %(size)s bytů

en: Property %(name)s
                      changed from %(old)s to %(new)s
cs: Vlastnost %(name)s
                      změněna z %(old)s na %(new)s

en: Property %(name)s set to %(value)s
cs: Vlastnost %(name)s nastavena na hodnotu %(value)s

en: Property %(name)s deleted
cs: Vlastnost %(name)s smazána

en: Differences
cs: Rozdíly

en: View differences
cs: Zobrazit rozdíly

en: inline
cs: na řádek

en: side by side
cs: vedle sebe

en: [1:[2:]
                 Show]
          [3:[4:]
                 lines around each change]
cs: [1:[2:]
                 Zobrazit]
          [3:[4:]
                 řádků kolem každé změny]

en: Show the changes in full context
cs: Zobrazit změny s celým kontextem

en: Ignore:
cs: Ignorovat:

en: Blank lines
cs: Prázdné řádky.

en: Case changes
cs: Změny velikosti písma

en: White space changes
cs: Změny bílých míst

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Changes between
              [1:Version %(old)s] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
cs: Změny mezi
              [1:verzí %(old)s] a
              [2:verzí %(new)s] u
              [3:%(name)s]

en: Changes between
              [1:Initial Version] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
cs: Změny mezi
              [1:první verzí] a
              [2:verzí %(new)s] u
              [3:%(name)s]

en: Changes from
              [1:Version %(new)s] of
              [2:%(name)s]
cs: Změny od 
              [1:verze %(new)s] u
              [2:%(name)s]

en: Timestamp:
cs: Časová značka:

en: (multiple changes)
cs: (mnohočetné změny)

en: %(date)s (%(duration)s ago)
cs: %(date)s (před %(duration)s)

en: Comment:
cs: Komentář:

en: Legend:
cs: Vysvětlivky:

en: Unmodified
cs: Nezměněno

en: Added
cs: Přidáno

en: Removed
cs: Odstraněno

en: Modified
cs: Změněno

en: Error
cs: Chyba

en: Create
cs: Vytvořit

en: Oops…
cs: Jejda…

en: Trac detected an internal error:
cs: Systém Trac zaznamenal vnitřní chybu:

en: There was an internal error in Trac.
                    It is recommended that you notify your local
                    [1:
                        Trac administrator] with the information needed to
                    reproduce the issue.
cs: V Tracu došlo k vnitřní chybě.
                    Doporučujeme upozornit svého
                    [1:
                        správce Tracu] spolu s podrobnostmi, jak
                    tento problém reprodukovat.

en: To that end, you could %(create)s a ticket.
cs: Můžete také %(create)s hlášení o chybě

en: The action that triggered the error was:
cs: Událost, která vyvolala chybu:

en: This is probably a local installation issue.
cs: Zřejmě se jedná o problém v lokální instalaci.

en: You should %(create)s a ticket at the admin Trac to report
                        the issue.
cs: Měli byste %(create)s hlášení o chybě adresované správci Tracu.

en: Found a bug in Trac?
cs: Našli jste v Tracu chybu?

en: If you think this should work and you can reproduce the problem,
                  you should consider creating a bug report.
cs: Pokud se domníváte, že se jedná o chybu a dokážete ji reprodukovat,
                  doporučujeme, abyste vytvořili hlášení o chybě.

en: Note that the %(name)s plugin seems to be involved.
cs: Zdá se, že se to týká rozšíření %(name)s.

en: Note that the following plugins seem to be involved:
cs: Zdá se, že s to týká těchto rozšíření:

en: Please report this issue to the plugin maintainer.
cs: Prosím nahlaste tento problém správci rozšíření.

en: Before you do that, though, please first try
                    [1:[2:searching]
                    for similar issues], as it is quite likely that this problem
                    has been reported before. For questions about installation
                    and configuration of Trac or its plugins, please try the
                    [3:mailing list]
                    instead of creating a ticket.
cs: Ještě před tím se ale pokuste
                    [1:[2:najít]
                    podobné hlášení]; je pravděpodobné, že tento problém už bylnahlášen.
                    Pokud potřebujete rady a tipy týkající se instalace a 
                    konfigurace Tracu a jeho rozšíření, využijte prosím
                    [3:mailing list]
                    místo zasílání hlášení.

en: Otherwise, please %(create)s a new bug report
                    describing the problem and explain how to reproduce it.
cs: Jinak prosím %(create)s nové hlášení o chybě
                    popisující problém a vysvětlete.

en: Python Traceback
cs: Výpis Pythonu

en: Most recent call last:
cs: Nejnovější volání:

en: [1:File "%(file)s",
                            line [2:%(line)s], in]
                            [3:%(function)s]
cs: [1:Soubor "%(file)s",
                            řádek [2:%(line)s], v]
                            [3:%(function)s]

en: Code fragment:
cs: Část kódu:

en: Local variables:
cs: Lokální proměnné:

en: File "%(file)s", line %(line)s, in %(function)s
cs: Soubor "%(file)s", řádek %(line)s, v %(function)s

en: Switch to plain text view
cs: Přepnout na obyčejný text

en: System Information:
cs: Systémové informace:

en: Enabled Plugins:
cs: Zapnutá rozšíření:

en: TracGuide
cs: Návod k Tracu

en: — The Trac User and Administration Guide
cs: — Uživatelská a administrační příručka systému Trac.

en: Change History for [1:%(name)s]
cs: Historie změn u [1:%(name)s]

en: View changes
cs: Prohlížet změny

en: Change history
cs: Historie změn

en: Comment
cs: Komentář

en: View this version
cs: Zobrazit tuto verzi

en: IP-Address: %(ipnr)s
cs: IP adresa: %(ipnr)s

en: Available Projects
cs: Dostupné projekty

en: Search %(project)s
cs: Prohledat %(project)s

en: Download in other formats:
cs: Stáhnout v jiných formátech:

en: View attachment
cs: Zobrazit přílohu

en: Attachments
cs: Přílohy

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Následující

en: (The file is empty)
cs: (soubor je prázdný)

en: [1:HTML preview not available], since no preview renderer could handle it.
cs: [1:Náhled v HTML není k dispozici]; žádný vykreslovač náhledů jej neumí vytvořit.

en: Try [1:downloading] the file instead.
cs: Zkuste raději soubor [1:stáhnout].

en: (none)
cs: (žádný)

en: Search:
cs: Hledat:

en: Context Navigation
cs: Kontextová navigace

en: Warning:
cs: Varování:

en: Powered by [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
            By [4:Edgewall Software].
cs: Běží na systému [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
            Od [4:Edgewall Software].

en: (Undefined)
cs: (nedefinováno)

en: Ticket System
cs: Systém evidence hlášení

en: The component "%(name)s" has been added.
cs: Komponenta "%(name)s" byla přidána.

en: Invalid component name.
cs: Chybné jméno komponenty

en: Component %(name)s already exists.
cs: Komponenta %(name)s již existuje.

en: No component selected
cs: Není vybrána žádná komponenta

en: The selected components have been removed.
cs: Zvolené komponenty byly odstraněny

en: Milestone
cs: Etapa

en: Completion date may not be in the future
cs: Datum dokončení nemůže být v budoucnosti

en: Invalid Completion Date
cs: Neplatné datum dokončení

en: The milestone "%(name)s" has been added.
cs: Etapa "%(name)s" byla přidána.

en: Invalid milestone name.
cs: Chybné jméno etapy

en: Milestone %(name)s already exists.
cs: Etapa %(name)s již existuje.

en: No milestone selected
cs: Není vybrána žádná etapa.

en: The selected milestones have been removed.
cs: Zvolené etapy byly odstraněny.

en: The version "%(name)s" has been added.
cs: Verze "%(name)s" byla přidána.

en: Invalid version name.
cs: Chybná jméno verze.

en: Version %(name)s already exists.
cs: Verze %(name)s již existuje.

en: No version selected
cs: Není vybrána žádná verze

en: The selected versions have been removed.
cs: Zvolené verze byly odstraněny.

en: Time
cs: Čas

en: %(type)s value "%(name)s" already exists
cs: hodnota "%(name)s" u %(type)s již existuje

en: The %(field)s value "%(name)s" has been added.
cs: Hodnota "%(name)s" pole %(field)s byla přidána.

en: Invalid %(type)s value.
cs: Chybná hodnota u %(type)s.

en: No %s selected
cs: Není vybrán žádný %s

en: The selected %(field)s values have been removed.
cs: Zvolená hodnoty pro %(field)s byly odstraněny.

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. The default value has not been saved.
cs: Nepodařilo se zapsat do souboru trac.ini. Ujistěte se, že do něj webový server může zapisovat. Výchozí hodnota nebyla uložena.

en: Order numbers must be unique
cs: Čísla pro pořadí se nemohou opakovat

en: Possible Values
cs: Možné hodnoty

en: Invalid up/down value: %(value)s
cs: Nesprávná hodnota: %(value)s

en: Priority
cs: Priorita

en: Priorities
cs: Priority

en: Resolution
cs: Vyřešení

en: Resolutions
cs: Vyřešení

en: Severity
cs: Důležitost

en: Severities
cs: Stupně důležitosti

en: Ticket Type
cs: Typ hlášení

en: Ticket Types
cs: Typy hlášení

en: <number> must be a number
cs: <number> musí být číslo

en: Ticket #%(num)s and all associated data removed.
cs: Hlášení #%(num)s byl odstraněn se všemi doprovodnými údaji.

en: Attachment
cs: Příloha

en: Summary
cs: Nadpis

en: Reporter
cs: Nahlásil/a:

en: Type
cs: Typ

en: Status
cs: Stav

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: Cc
cs: Kopie

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Comment %(cnum)s for Ticket #%(id)s
cs: Komentář %(cnum)s k hlášení #%(id)s

en: Ticket #%(shortname)s
cs: Hlášení #%(shortname)s

en: Current state no longer exists
cs: Současný stav již neexistuje

en: The ticket will be disowned
cs: Majitel hlášení bude odstraněn

en: to %(owner)s
cs: na uživatele %(owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s
cs: Majitel bude změněn z uživatele %(current_owner)s

en: to %(owner)s
cs: na uživatele %(owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(selected_owner)s
cs: Majitel bude změněn z uživatele %(current_owner)s na uživatele %(selected_owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(authname)s
cs: Majitel bude změněn z uživatele %(current_owner)s na uživatele %(authname)s

en: Your workflow attempts to set a resolution but none is defined (configuration issue, please contact your Trac admin).
cs: Systém se snaží nastavit vyřešení, ale žádné není definováno (problém s nastavením, kontaktujte prosím svého správce Tracu).

en: as %(resolution)s
cs: jako %(resolution)s

en: The resolution will be set to %(name)s
cs: Vyřešení bude nastaveno na %(name)s

en: The resolution will be set
cs: Vyřešení bude nastaveno

en: The resolution will be deleted
cs: Vyřešení bude smazáno

en: as %(status)s
cs: jako %(status)s

en: Next status will be '%(name)s'
cs: Další stav bude '%(name)s'

en: Ticket %(id)s does not exist.
cs: Hlášení %(id)s neexistuje.

en: Invalid ticket number
cs: Neplatné číslo hlášení

en: Multi-values fields not supported yet
cs: Pole s více hodnotami ještě nejsou podporována

en: %(type)s %(name)s does not exist.
cs: %(type)s %(name)s neexistuje.

en: Invalid %(type)s name.
cs: Nesprávný jméno pro %(type)s

en: Component %(name)s does not exist.
cs: Komponenta %(name)s neexistuje.

en: Milestone %(name)s does not exist.
cs: Etapa %(name)s neexistuje.

en: Invalid milestone name
cs: Neplatné jméno etapy

en: Open (by due date)
cs: Otevřené (podle termínu)

en: Open (no due date)
cs: Otevřené (bez termínu)

en: Closed
cs: Zavřené

en: Version %(name)s does not exist.
cs: Verze %(name)s neexistuje.

en: Invalid query constraint value
cs: Neplatná omezující hodnota dotazu

en: Query page %(page)s is invalid.
cs: Stránka %(page)s dotazu je neplatná.

en: Query max %(max)s is invalid.
cs: Max dotazu %(max)s je neplatný.

en: Query filter requires field and constraints separated by a "="
cs: Filtr dotazu vyžaduje pole a omezení oddělená znakem "="

en: Query filter requires field name
cs: Filtr dotazu vyžaduje jméno pole

en: Page %(page)s is beyond the number of pages in the query
cs: Strana %(page)s je mimo rozsah stran v dotazu

en: Invalid ticket id list: %(value)s
cs: Neplatný seznam identifikátorů hlášení: %(value)s

en: contains
cs: obsahuje

en: doesn't contain
cs: neobsahuje

en: begins with
cs: začíná na

en: ends with
cs: končí na

en: is
cs: je

en: is not
cs: není

en: Ticket
cs: Hlášení

en: Page %(num)d
cs: Strana %(num)d

en: RSS Feed
cs: kanál RSS

en: Comma-delimited Text
cs: Text oddělený čárkami

en: Tab-delimited Text
cs: Text oddělený tabelátory

en: View Tickets
cs: Zobrazit hlášení

en: Custom Query
cs: Vlastní dotaz

en: Available Reports
cs: Výpisy

en: [Error: %(error)s]
cs: [Chyba: %(error)s]

en: No results
cs: Žádné výsledky

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets matching %(query)s
cs: Hlášení %(groupvalue)s %(groupname)s odpovídají dotazu %(query)s

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets:
cs: Hlášení %(groupvalue)s %(groupname)s :

en: The report has been created.
cs: Výpis byl vytvořen.

en: The report {%(id)d} has been deleted.
cs: Výpis {%(id)d} byl smazán.

en: Delete Report {%(num)s} %(title)s
cs: Smazat výpis {%(num)s} %(title)s

en: Report {%(num)s} does not exist.
cs: Výpis {%(num)s} neexistuje.

en: Invalid Report Number
cs: Neplatné číslo výpisu

en: Create New Report
cs: Vytvořit nový výpis

en: Edit Report {%(num)d} %(title)s
cs: Upravit výpis {%(num)d} %(title)s

en: Report failed: %(error)s
cs: Výpis selhal: %(error)s

en: When specified, the report number should be "%(num)s".
cs: Pokud je použito, pak číslo výpisu má být "%(num)s".

en: SQL Query
cs: dotaz v SQL

en: The following arguments are missing: %(args)s
cs: Chybí tyto argumenty: %(args)s

en: Report {%(num)s} has no SQL query.
cs: U výpisu {%(num)s} chybí dotaz v SQL.

en: Query parameter "sort=%(sort_col)s"  is invalid
cs: Parametr dotazu "sort=%(sort_col)s" je neplatný

en: ticket status
cs: stav hlášení

en: tickets
cs: hlášení

en: '%(group1)s' and '%(group2)s' milestone groups both are declared to be "catch-all" groups. Please check your configuration.
cs: Skupiny etap '%(group1)s' a '%(group2)s' jsou obě nastaveny jako skupiny "catch-all". Zkontrolujte prosím nastavení.

en: '%(groupname)s' milestone group reused status '%(status)s' already taken by other groups. Please check your configuration.
cs: Skupina etap '%(groupname)s' používá stav '%(status)s', který je nastaven u jiných skupin. Zkontrolujte prosím nastavení.

en: Roadmap
cs: Plán práce

en: Milestone %(name)s
cs: Etapa %(name)s

en: Ticket #%(num)s: %(summary)s
cs: Hlášení #%(num)s: %(summary)s

en: Milestones reached
cs: Dokončené etapy

en: Milestone %(name)s completed
cs: Etapa %(name)s dokončena

en: The milestone "%(name)s" has been deleted.
cs: Etapa "%(name)s" byla smazána.

en: Milestone "%(name)s" already exists, please choose another name.
cs: Etapa "%(name)s" již existuje. Zvolte prosím jiné jméno.

en: You must provide a name for the milestone.
cs: Musíte etapu pojmenovat.

en: Invalid Ticket
cs: Neplatné hlášení

en: New Ticket
cs: Nové hlášení

en: id can't be set for a new ticket request.
cs: U nového hlášení nelze nastavovat id.

en: Tickets opened and closed
cs: Otevřená a zavřená hlášení

en: Ticket updates
cs: Aktualizace hlášení

en: %(labels)s changed | %(labels)s changed
cs[0]: %(labels)s změněn
cs[1]: %(labels)s změněny
cs[2]: %(labels)s změněny

en: The action "%(name)s" is not available.
cs: Akce "%(name)s" není k dispozici.

en: Please review your configuration, probably starting with %(section)s in your %(tracini)s.
cs: Zkontrolujte prosím nastavení počínaje sekcí %(section)s v souboru %(tracini)s.

en: Ticket #%(id)s
cs: Hlášení #%(id)s

en: Previous Ticket
cs: Předchozí hlášení

en: Next Ticket
cs: Následující hlášení

en: Back to Query
cs: Zpět na dotaz

en: Ticket History
cs: Historie hlášení

en: Back to Ticket #%(num)s
cs: Zpět k hlášení #%(num)s

en: No differences to show
cs: Žádné rozdíly

en: Version %(num)s
cs: Verze %(num)s

en: Initial Version
cs: Původní verze

en: initial
cs: původní

en: Property %(label)s %(rendered)s
cs: Vlastnost %(label)s %(rendered)s

en: Previous Change
cs: Předchozí změna

en: Next Change
cs: Následující změna

en: Ticket Diff
cs: Rozdíly v hlášení

en: ''Initial version''
cs: ''Původní verze''

en: Ticket Comment History
cs: Historie komentářů k hlášení

en: Ticket #%(num)s, comment %(cnum)d
cs: Hlášení #%(num)s, komentář %(cnum)d

en: No version %(version)d for comment %(cnum)d on ticket #%(ticket)s
cs: Verze %(version)d ke komentáři %(cnum)d u hlášení #%(ticket)s není k dispozici

en: Ticket Comment Diff
cs: Rozdíly v komentářích hlášení

en: %(labels)s set | %(labels)s set
cs[0]: %(labels)s nastaven
cs[1]: %(labels)s nastaveny
cs[2]: %(labels)s nastaveny

en: %(labels)s deleted | %(labels)s deleted
cs[0]: %(labels)s smazán
cs[1]: %(labels)s smazány
cs[2]: %(labels)s smazány

en: No permission to edit the ticket description.
cs: Nemáte oprávnění k úpravě popisu hlášení.

en: No permission to change the ticket reporter.
cs: Nemáte oprávnění měnit zadavatele hlášení.

en: No permission to change ticket fields.
cs: Nemáte oprávnění měnit hlášení.

en: No permissions to add a comment.
cs: Nemáte oprávnění psát komentáře.

en: Sorry, can not save your changes. This ticket has been modified by someone else since you started
cs: Vaše změny nelze uložit. Někdo jiný během Vaší práce toto hlášení změnil.

en: Tickets must contain a summary.
cs: Hlášení musí mít nadpis.

en: field %(name)s must be set
cs: pole %(name)s musí být vyplněno

en: Ticket description is too long (must be less than %(num)s characters)
cs: Popis hlášení je příliš dlouhý (musí být kratší než %(num)s znaků)

en: Ticket comment is too long (must be less than %(num)s characters)
cs: Komentář k hlášení je příliš dlouhý (musí být kratší než %(num)s znaků)

en: Invalid comment threading identifier
cs: Neplatný identifikátor vlákna komentáře

en: The ticket field '%(field)s' is invalid: %(message)s
cs: Pole hlášení '%(field)s' je neplatné: %(message)s

en: The ticket has been created, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
cs: Hlášení bylo vytvořeno, ale při odesílání upozornění došlo k chybě: %(message)s

en: The ticket %(ticketref)s has been created. You can now attach the desired files.
cs: Hlášení %(ticketref)s bylo vytvořeno. Nyní k němu můžete připojit soubory.

en: The ticket %(ticketref)s has been created, but you don't have permission to view it.
cs: Hlášení %(ticketref)s bylo vytvořeno, ale Vy nemáte oprávnění jej prohlížet.

note: TRANSLATOR: The 'change' has been saved... (link)
en: change
cs: Změna

en: The %(change)s has been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
cs: %(change)s byla uložena, ale při odesílání upozornění došlo k chybě: %(message)s

en: Add to Cc
cs: Přidat do kopie

en: Remove from Cc
cs: Odstranit z kopie

en: Add/Remove from Cc
cs: Přidat/Odstranit z kopie

en: <Author field>
cs: <Pole autora>

en: yes
cs: ano

en: no
cs: ne

en: set
cs: nastaveno

en: unset
cs: odnastaveno

en: modified
cs: upraveno

note: TRANSLATOR: modified ('diff') (link)
en: diff
cs: rozdílový záznam

en: modified (%(diff)s)
cs: upravený (%(diff)s)

en: %(items)s added | %(items)s added
cs[0]: %(items)s přidán
cs[1]: %(items)s přidány
cs[2]: %(items)s přidány

en: %(items)s removed | %(items)s removed
cs[0]: %(items)s odstraněn
cs[1]: %(items)s odstraněny
cs[2]: %(items)s odstraněny

en: %(value)s deleted
cs: %(value)s smazány

en: set to %(value)s
cs: nastavit na %(value)s

en: changed from %(old)s to %(new)s
cs: změněn z %(old)s na %(new)s

en: Are you sure you want to delete this milestone?
cs: Opravdu chcete smazat tuto etapu?

en: Retarget associated tickets to milestone
cs: Změnit přiřazení hlášení k etapě.

en: Delete milestone
cs: Smazat etapu

en: [1:Note:] See
          [2:TracRoadmap] for help on using
          the roadmap.
cs: [1:Poznámka:] Nápovědu k používání plánu práce
          najdete na stránce [2:TracRoadmap].

en: New Milestone
cs: Nová etapa

en: Name of the milestone:
cs: Jméno etapy:

en: Schedule
cs: Naplánovat

en: Retarget associated open tickets to milestone:
cs: Změnit přiřazení otevřených hlášení k etapě:

en: Submit changes
cs: Uložit změny

en: Add milestone
cs: Přidat etapu

en: [1:Note:] See
            [2:TracRoadmap] for help on using
            the roadmap.
cs: [1:Poznámka:] Nápovědu k používání plánu práce
          najdete na stránce [2:TracRoadmap].

en: Edit this milestone
cs: Upravit tuto etapu

en: Completed %(duration)s ago (%(date)s)
cs: Dokončeno před %(duration)s (%(date)s)

en: [1:%(duration)s late] (%(date)s)
cs: [1:%(duration)s po termínu] (%(date)s)

en: Due in %(duration)s (%(date)s)
cs: Termín za %(duration)s (%(date)s)

en: No date set
cs: Datum nenastaveno

en: %(stat_title)s by
cs: %(stat_title)s od

en: Edit milestone
cs: Upravit etapu

en: %(num)s match | %(num)s matches
cs[0]: %(num)s výsledek
cs[1]: %(num)s výsledky
cs[2]: %(num)s výsledků

en: Filters
cs: Filtry

en: Query filters
cs: Filtry dotazu

en: Or
cs: Nebo

en: or
cs: nebo

en: [1:between]
                                [2:]
                                [3:and]
                                [4:]
cs: [1:mezi]
                                [2:]
                                [3:a]
                                [4:]

en: And
cs: A

en: Columns
cs: Sloupce

en: Group results by
cs: Seskupit výsledky podle

en: descending
cs: sestupně

en: Show under each result:
cs: Pod každým výsledkem zobrazit:

en: Max items per page
cs: Max. položek na stránce

en: Edit report {%(id)s} corresponding to this query
cs: Upravit výpis {%(id)s} odpovídající tomuto dotazu

en: Edit query
cs: Upravit dotaz

en: Save query
cs: Uložit dotaz

en: Save updated query in report {%(id)s}
cs: Uložit upravený dotaz ve výpisu {%(id)s}

en: Create new report from current query
cs: Vytvořit nový výpis z aktuálního dotazu

en: Delete report {%(id)s} corresponding to this query
cs: Smazat výpis {%(id)s} odpovídající tomuto dotazu

en: Delete query
cs: Smazat dotaz

en: [1:Note:] See [2:TracQuery]
            for help on using queries.
cs: [1:Poznámka:] Nápovědu k používání dotazů najdete na stránce [2:TracQuery].

en: (ascending)
cs: (vzestupně)

en: (descending)
cs: (sestupně)

en: Sort by %(col)s %(direction)s
cs: Třídit podle %(col)s %(direction)s

en: No tickets found
cs: Žádná hlášení

en: View ticket
cs: Zobrazit hlášení

en: View milestone
cs: Zobrazit etapu

en: (this ticket)
cs: (toto hlášení)

en: (more results for this group on next page)
cs: (více výsledků pro tuto skupinu na další straně)

en: Are you sure you want to delete this report?
cs: Opravdu chcete smazat tento výpis?

en: Delete report
cs: Smazat výpis

en: [1:Note:]
            See [2:TracReports] for help on using and creating reports.
cs: [1:Poznámka:]
            Nápovědu k vytváření a používání výpisů najdete na stránce [2:TracReports].

en: New Report
cs: Nový výpis

en: Report Title:
cs: Název výpisu

en: Description: (you may use [1:WikiFormatting] here)
cs: Popis: (můžete použít [1:WikiFormatting])

en: Error:
cs: Chyba:

en: Query for Report: (can be either SQL or, if starting with [1:query:],
                  a [2:TracQuery] expression)
cs: Dotaz výpisu: (může být v SQL nebo výraz [2:TracQuery] začínající na               [1:query:])

en: Save report
cs: Uložit výpis

en: Title
cs: Název

en: Edit
cs: Editovat

en: Edit report
cs: Upravit výpis

en: View report
cs: Zobrazit výpis

en: No reports available.
cs: Žádné výpisy.

en: Create new report
cs: Vytvořit nový výpis

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Report arguments
cs: Argumenty výpisu

en: Copy report
cs: Kopírovat výpis

en: (empty)
cs: (prázdné)

en: View %(realm)s
cs: Zobrazit %(realm)s

en: Show completed milestones
cs: Zobrazit dokončené etapy.

en: Hide milestones with no due date
cs: Skrýt etapy bez nastaveného termínu

en: Milestone:
cs: Etapa:

en: Add new milestone
cs: Přidat etapu

en: Create New Ticket
cs: Vytvořit nové hlášení

en: Change History
cs: Historie změn

en: Modify Ticket
cs: Upravit hlášení

en: Change Properties
cs: Změnit vlastnosti

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Summary:
cs: Nadpis:

en: Reporter:
cs: Nahlásil/a:

en: You may use
                              [1:WikiFormatting] here.
cs: Můžete použít [1:WikiFormatting].

en: This checkbox allows you to add or remove yourself from the CC list.
cs: Tato volba určuje, zda budete v seznamu pro kopii.

en: Space or comma delimited email addresses and usernames are accepted.
cs: Povoleny jsou e-mailové adresy nebo uživatelská jména oddělená mezerami či čárkami.

en: E-mail address and user name can be saved in the [1:Preferences].
cs: E-mailové adresy a uživatelská jména lze mít uložené v [1:předvolbách].

en: I have files to attach to this ticket
cs: Chci k tomuto hlášení přiložit soubor.

en: Go to the list of attachments
cs: Přejít na seznam příloh

en: Preview
cs: Náhled

en: Create ticket
cs: Vytvořit hlášení

en: [1:Note:] See
            [2:TracTickets] for help on using
            tickets.
cs: [1:Poznámka:] Nápovědu k používání hlášení najdete na stránce [2:TracTickets].

en: (ticket not yet created)
cs: (hlášení ještě nebylo vytvořeno)

en: at [1:Initial Version]
cs: v [1:původní verzi]

en: at [1:Version %(version)s]
cs: ve [1:verzi %(version)s]

en: Reported by:
cs: Nahlásil/a:

en: Owned by:
cs: Vlastník:

en: (last modified by %(author)s)
cs: (naposledy změnil uživatel %(author)s)

en: Reply
cs: Odpovědět

en: Reply, quoting this description
cs: Odpovědět a citovat tento popis

en: in reply to:
cs: v odpovědi na:

en: follow-up: | follow-ups:
cs[0]: navazuje na
cs[1]: navazuje na
cs[2]: navazuje na

en: Changed by %(author)s
cs: Změnil uživatel %(author)s

en: Edit comment %(cnum)s
cs: Upravit komentář %(cnum)s

en: Reply to comment %(cnum)s
cs: Odpověď ke komentáři %(cnum)s

en: [1:[2:%(name)s]][3:​]
              added
cs: [1:[2:%(name)s]][3:​]
              vytvořeno

en: changed from [1:%(old)s] to [2:%(new)s]
cs: změněno z [1:%(old)s] na [2:%(new)s]

en: set to [1:%(value)s]
cs: nastavit na [1:%(value)s]

en: [1:%(value)s] deleted
cs: [1:%(value)s] smazáno

en: Preview changes to comment %(cnum)s
cs: Náhled změn v komentáři %(cnum)s

en: Submit changes to comment %(cnum)s
cs: Odeslat změny ke komentáři %(cnum)s

en: Cancel comment edit
cs: Zrušit úpravu komentáře

en: previous
cs: předchozí

en: next
cs: následující

en: Changes (by %(author)s):
cs: Změny (od uživatele %(author)s):

en: Description changed by %(author)s:
cs: Popis změněný uživatelem %(author)s:

en: Comment (by %(author)s):
cs: Komentář (od uživatele %(author)s):

en: Ticket URL: <%(link)s>
cs: URL hlášení: <%(link)s>

en: Timeline
cs: Historie

en: Previous Period
cs: Předchozí období

en: Next Period
cs: Následující období

note: TRANSLATOR: ...want to see the 'other kinds of events' from... (link)
en: other kinds of events
cs: další typy událostí

en: Event provider %(name)s failed for filters %(kinds)s:
cs: poskytovač událostí %(name)s selhal na filtru pro %(kinds)s:

en: You may want to see the %(other_events)s from the Timeline or notify your Trac administrator about the error (detailed information was written to the log).
cs: Zkuste se podívat na %(other_events)s v historii nebo přímo upozorněte svého správce Tracu na tuto chybu (podrobnosti byly uloženy do protokolu).

en: [1:View changes from [2:]] [3:]
            and [4:[5:] days back][6:]
            [7:done by [8:]]
cs: [1:Zobrazit změny z [2:]] [3:]
            a [4:[5:] dní zpět][6:]
            [7:od uživatele [8:]]

en: Today
cs: dnes

en: Yesterday
cs: včera

en: [1:%(time)s] %(title)s
                      by [2:%(author)s]
cs: [1:%(time)s] %(title)s
                      od uživatele [2:%(author)s]

en: [1:Note:] See [2:TracTimeline]
            for information about the timeline view.
cs: [1:Poznámka:] Nápovědu k historii najdete na stránce [2:TracTimeline].

en: %(num)d year | %(num)d years
cs[0]: %(num)d rokem
cs[1]: %(num)d lety
cs[2]: %(num)d lety

en: %(num)d month | %(num)d months
cs[0]: %(num)d měsícem
cs[1]: %(num)d měsíci
cs[2]: %(num)d měsíci

en: %(num)d week | %(num)d weeks
cs[0]: %(num)d týdnem
cs[1]: %(num)d týdny
cs[2]: %(num)d týdny

en: %(num)d day | %(num)d days
cs[0]: %(num)d dnem
cs[1]: %(num)d dny
cs[2]: %(num)d dny

en: %(num)d hour | %(num)d hours
cs[0]: %(num)d hodinou
cs[1]: %(num)d hodinami
cs[2]: %(num)d hodinami

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
cs[0]: %(num)d minutou
cs[1]: %(num)d minutami
cs[2]: %(num)d minutami

en: %(num)i second | %(num)i seconds
cs[0]: %(num)i sekundou
cs[1]: %(num)i sekundami
cs[2]: %(num)i sekundami

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" instead.
cs: "%(date)s" je nesprávné nebo tento formát není podporován. Zkuste "%(hint)s".

en: Invalid Date
cs: Nesprávné datum

en: The date "%(date)s" is outside valid range. Try a date closer to present time.
cs: Datum "%(date)s" je mimo platný rozsah. Zadejte datum blíže k přítomnosti

en: %(last)d of %(total)d
cs: %(last)d z %(total)d

en: %(start)d - %(stop)d of %(total)d
cs: %(start)d - %(stop)d z %(total)d

en: Alias
cs: Přezdívka

en: Directory
cs: Adresář

en: Cannot synchronize a single revision on multiple repositories
cs: Nelze synchronizovat jednotlivou revizi na více repozitářích

en: Repository '%(repo)s' not found
cs: Repositář '%(repo)s' nebyl nalezen

en: %(rev)s resynced on %(reponame)s.
cs: %(rev)s synchronizován s %(reponame)s.

en: Resyncing repository history for %(reponame)s...
cs: Synchronizuji historii repozitáře u %(reponame)s...

en: %(num)s revision cached. | %(num)s revisions cached.
cs[0]: %(num)s revize uložena do cache.
cs[1]: %(num)s revize uloženy od cache.
cs[2]: %(num)s revizí uloženo do cache.

en: Done.
cs: Hotovo.

en: Version Control
cs: Správa verzí

en: Repositories
cs: Repozitáře

en: You should now run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
cs: Nyní byste měli spustit %(resync)s a sesynchronizovat Trac s repozitářem.

en: You may have to run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
cs: Možná bude potřeba spustit %(resync)s a sesynchronizovat Trac s repozitářem.

en: You will need to update your post-commit hook to call %(cset_added)s with the new repository name.
cs: Bude potřeba aktualizovat vazbu pro post-commit, aby volala %(cset_added)sse jménem nového repozitáře.

en: Missing arguments to add a repository.
cs: Pro přidání repozitáře chybí některé argumenty.

en: The repository "%(name)s" has been added.
cs: Repozitář "%(name)s" byl přidán.

en: You should also set up a post-commit hook on the repository to call %(cset_added)s for each committed changeset.
cs: Měli byste také nastavit vazbu repozitáře pro post-commit, aby volala %(cset_added)s s každým odeslaným souborem změn.

en: The alias "%(name)s" has been added.
cs: Přezdívka "%(name)s" byla přidána.

en: Missing arguments to add an alias.
cs: Pro přidání přezdívky chybí některé argumenty.

en: The selected repositories have been removed.
cs: Zvolené repozitáře byly odstraněny.

en: No repositories were selected.
cs: Nejsou zvoleny žádné repozitáře.

en: The repository directory must be an absolute path.
cs: Adresář repozitáře musí být zadán absolutní cestou.

en: The repository directory must be located below one of the following directories: %(dirs)s
cs: Adresář repozitáře musí být podadresářem některého z následujících: %(dirs)s

en: (default)
cs: (výchozí)

en: Invalid key "%(key)s"
cs: Neplatný klíč "%(key)s"

en: You should now run "repository resync %(name)s".
cs: Nyní byste měli spustit "synchronizaci repozitáře %(name)s".

en: You may have to run "repository resync %(name)s".
cs: Možná bude potřeba spustit "synchronizaci repozitáře %(name)s".

en: The repository directory must be absolute
cs: Adresář repozitáře musí být zadán absolutně

en: The repository type '%(type)s' is not supported
cs: Typ repozitáře '%(type)s' není podporován

en: Can't synchronize with repository "%(name)s" (%(error)s). Look in the Trac log for more information.
cs: Nelze synchronizovat s repozitářem "%(name)s" (%(error)s). V protokolu Tracu najdete podrobnější informace.

en: Changeset %(rev)s in %(repo)s
cs: Soubor změn %(rev)s v repozitáři %(repo)s

en: Changeset %(rev)s
cs: Soubor změn %(rev)s

en: directory
cs: adresář

en: file
cs: soubor

en:  at version %(rev)s
cs:  ve verzi %(rev)s

en: path
cs: cesta

en:  in %(repo)s
cs:  v %(repo)s

en: Repository %(repo)s
cs: Repozitář %(repo)s

en: Unsupported version control system "%(name)s": %(error)s
cs: Nepodporovaný systém správy verzí "%(name)s": %(error)s

en: Unsupported version control system "%(name)s": Can't find an appropriate component, maybe the corresponding plugin was not enabled?
cs: Nepodporovaný systém správy verzí "%(name)s": Nelze najít odpovídající komponentu; možná nebylo aktivováno příslušné rozšíření?

en: No changeset %(rev)s in the repository
cs: V repozitáři není soubor změn %(rev)s

en: No such changeset
cs: Soubor změn neexistuje

en: No node %(path)s at revision %(rev)s
cs: U revize %(rev)s chybí uzel %(path)s

en: %(msg)s: No node %(path)s at revision %(rev)s
cs: %(msg)s: u revize %(rev)s chybí uzel %(path)s

en: No such node
cs: Uzel neexistuje

en: The repository directory has changed, you should resynchronize the repository with: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'
cs: Adresář repozitáře byl změněn, měli byste ho resynchornizovat pomocí: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'

en: Line %(lineno)d: Entry before first section header
cs: Řádek %(lineno)d: záznam před hlavičkou první sekce

en: Line %(lineno)d: Invalid entry
cs: Řádek %(lineno)d: neplatný záznam

en: Manage Repositories
cs: Spravovat repozitáře

en: Default:
cs: Výchozí:

en: Repository:
cs: Repozitář:

en: Modify Repository:
cs: Upravit repozitář:

en: View Repository:
cs: Zobrazit repozitář:

en: [1:Note:]
                This repository is defined in [2:[3:trac.ini]]
                and cannot be edited on this page.
cs: [1:Poznámka:]
                Tento repozitář je definován v [2:[3:trac.ini]]
                a nelze jej editovat na této stránce.

en: Directory:
cs: Adresář:

en: Hide from repository index
cs: Skrýt v rejstříku repozitáře

en: Add Repository:
cs: Přidat repozitář:

en: Add Alias:
cs: Přidat přezdívku:

en: Revision
cs: Revize

en: Alias of %(repo)s
cs: Přezdívka repozitáře %(repo)s

en: Refresh
cs: Obnovit

en: %(basename)s in %(dirname)s
cs: %(basename)s v %(dirname)s

en: Default Repository
cs: Výchozí repozitář

en: Hint: clear the field to view latest revision
cs: Tip: nejnovější revizi zobrazíte vyčištěním vstupního pole

en: View revision:
cs: Zobrazit revizi:

en: Visit:
cs: Navštívit:

en: Go!
cs: Spustit!

en: Jump to the chosen preselected path
cs: Přejít na předvybranou cestu

en: Parent Directory
cs: Nadřazený adresář

en: No files found
cs: Žádné soubory

en: Revision info
cs: Informace o revizi

en: View changeset %(rev)s
cs: Zobrazit soubor změn %(rev)s

en: Property [1:%(name)s] set to %(value)s
cs: Vlastnost [1:%(name)s] nastavena na %(value)s

en: Repository Index
cs: Rejstřík repozitáře

en: View changes...
cs: Zobrazit změny...

en: Select paths and revs for Diff
cs: Vybrat cesty a revize pro rozdílový záznam

en: [1:Note:] See [2:TracBrowser]
            for help on using the repository browser.
cs: [1:Poznámka:] Nápovědu k používání prohlížeče repozitářů
            najdete na stránce [2:TracBrowser].

en: Show full changeset
cs: Zobrazit celý soubor změn

en: Show entry in browser
cs: Zobrazit položku v prohlížeči

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
                  for [2:%(new_path)s]
cs: Soubor změn [1:%(new_rev)s] v %(reponame)s
                  pro [2:%(new_path)s]

en: Show revision log
cs: Zobrazit záznam revizí

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] in %(reponame)s
cs: Změny v [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] v %(reponame)s

en: Changes in %(reponame)s
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
cs: Změny v %(reponame)s
                  z [1:%(old_path)s]
                  u [2:r%(old_rev)s]
                  do [3:%(new_path)s]
                  u [4:r%(new_rev)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
cs: Soubor změn [1:%(new_rev)s] v %(reponame)s

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
                  for [2:%(new_path)s]
cs: Soubor změn [1:%(new_rev)s]
                  pro [2:%(new_path)s]

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]
cs: Změny v [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]

en: Changes
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
cs: Změny
                  z [1:%(old_path)s]
                  u [2:r%(old_rev)s]
                  do [3:%(new_path)s]
                  u [4:r%(new_rev)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
cs: Soubor změn [1:%(new_rev)s]

en: Show what was removed (content at revision %(old_rev)s)
cs: Zobrazit smazaná data (obsah revize %(old_rev)s)

en: (root)
cs: (kořen)

en: Show original file (revision %(old_rev)s)
cs: Zobrazit původní soubor (revize %(old_rev)s)

en: (%(kind)s from [1:
                    %(old_path)s])
cs: (%(kind)s z [1:
                    %(old_path)s])

en: Show differences
cs: Zobrazit rozdíly

en: view diffs
cs: zobrazit rozdílové záznamy

en: %(num)d diff | %(num)d diffs
cs[0]: %(num)d rozd. záznam
cs[1]: %(num)d rozd. záznamy
cs[2]: %(num)d rozd. záznamů

en: %(num)d prop | %(num)d props
cs[0]: %(num)d vlastnost
cs[1]: %(num)d vlastnosti
cs[2]: %(num)d vlastností

en: Show previous version in browser
cs: Zobrazit předchozí verzi v prohlížeči.

en: (less than one hour ago)
cs: (před méně než hodinou)

en: (%(age)s ago)
cs: (před %(age)s)

en: Message:
cs: Zpráva:

en: Location:
cs: Umístění:

en: File: | Files:
cs[0]: Soubor:
cs[1]: Soubory:
cs[2]: Souborů:

en: (No files)
cs: (Žádné soubory)

en: %(num)d added | %(num)d added
cs[0]: %(num)d přidán
cs[1]: %(num)d přidány
cs[2]: %(num)d přidáno

en: %(num)d deleted | %(num)d deleted
cs[0]: %(num)d smazán
cs[1]: %(num)d smazány
cs[2]: %(num)d smazáno

en: %(num)d edited | %(num)d edited
cs[0]: %(num)d změněn
cs[1]: %(num)d změněny
cs[2]: %(num)d změněno

en: %(num)d copied | %(num)d copied
cs[0]: %(num)d zkopírován
cs[1]: %(num)d zkopírovány
cs[2]: %(num)d zkopírováno

en: %(num)d moved | %(num)d moved
cs[0]: %(num)d přesunut
cs[1]: %(num)d přesunuty
cs[2]: %(num)d přesunuto

en: added
cs: přídáno

en: deleted
cs: smazáno

en: copied
cs: zkopírováno

en: moved
cs: přesunuto

en: [1:Note:] See [2:TracChangeset]
              for help on using the changeset viewer.
cs: [1:Poznámka:] Nápovědu k používání prohlížeče souborů změn
              najdete na stránce [2:TracChangeset].

en: Prepare Diff
cs: Připravit rozd. záznam

en: Select the base and the target for the diff:
cs: Zvolte zdroj a cíl pro zobrazení rozdílů:

en: From:
cs: Z:

en: at revision:
cs: v revizi:

en: To:
cs: Do:

en: For either path, you can start typing the path and will be
                  presented a list of existing directories and files to select
                  from. Select an entry by clicking on it, or by using the
                  up/down cursor keys and hitting tab.
cs: Při psaní cesty se budou automaticky zobrazovat existující adresáře a
    soubory. Můžete je volit kliknutím nebo je zvýraznit kurzorovými
    šipkami a stisknout tabelátor.

en: [1:Note:] See
            [2:TracChangeset]
            for help on using the diff feature.
cs: [1:Poznámka:] Nápovědu k používání rozdílových záznamů
            najdete na stránce [2:TracChangeset].

en: View Directory
cs: Zobrazit adresář

en: View File
cs: Zobrazit soubor

en: View Revision Log
cs: Zobrazit záznam revizí

en: View Changeset
cs: Zobrazit soubor změn

en: Rev
cs: Revize

en: Last Change
cs: Poslední změna

en: Go to repository index
cs: Jít na rejstřík repozitáře

en: Go to repository root
cs: Jít na kořen repozitáře

en: View %(name)s
cs: Zobrazit %(name)s

en: View Root Directory
cs: Zobrazit kořenový adresář

en: (log)
cs: (záznam)

en: Revision Log Mode:
cs: Režim protokolování revizí:

en: Stop on copy
cs: Zastavit při kopii

en: Follow copies
cs: Následovat kopie

en: Show only adds and deletes
cs: Zobrazit pouze přidané a smazané položky.

en: [1:
                  View log starting at
                  [2:]
                ]
                [3:
                  and back to
                  [4:]
                ]
cs: [1:
                  Zobrazit záznam od
                  [2:]
                ]
                [3:
                  a zpět k
                  [4:]
                ]

en: [1:
                  Show at most
                  [2:]
                  revisions per page.
                ]
cs: [1:
                  Zobrazit nanejvýš
                  [2:]
                  revizí na stránku.
                ]

en: Show full log messages
cs: Zobrazit celé zprávy z protokolu

en: Copied or renamed
cs: Zkopírováno nebo přejmenováno

en: Diff from Old Revision to New Revision (as selected in the Diff column)
cs: Rozdíl mezi starou a novou revizí (podle zvoleného sloupce)

en: Old / New
cs: Stará / Nová

en: Diff
cs: Rozd. záznam

en: Age
cs: Stáří

en: Log Message
cs: Zpráva protokolu

en: No revisions found
cs: Žádné revize

en: copied from [1:%(path)s]:
cs: zkopírováno z [1:%(path)s]:

en: From [%(rev)s]
cs: Z [%(rev)s]

en: To [%(rev)s]
cs: Do [%(rev)s]

en: View log starting at this revision
cs: Zobrazit protokol počínaje touto revizí

en: Browse at revision %(rev)s
cs: Prohlížet revizi %(rev)s

en: View removal changeset [%(rev)s]
cs: Zobrazit soubor odstraněných změn [%(rev)s]

en: View changeset [%(rev)s] restricted to %(path)s
cs: Zobrazit soubor změn [%(rev)s] omezený na %(path)s

en: [1:Note:] See [2:TracRevisionLog]
            for help on using the revision log.
cs: [1:Poznámka:] Nápovědu k používání protokolu revizí najdete na stránce [2:TracRevisionLog].

en: Generated by Trac %(version)s
cs: Vygeneroval Trac %(version)s

en: Browse Source
cs: Zdrojové kódy

en: Invalid changeset number
cs: Neplatné číslo souboru změn

en: No node %(path)s
cs: Uzel %(path)s neexistuje

en: Revision %(num)s
cs: Revize %(num)s

en: Previous Revision
cs: Předchozí revize

en: Next Revision
cs: Následující revize

en: Latest Revision
cs: Nejnovější revize

en: Parent directory
cs: Nadřazený adresář

en: Normal
cs: Normální

en: View file without annotations
cs: Zobrazit soubor bez označení

en: Blame
cs: Obvinit

en: Annotate each line with the last changed revision (this can be time consuming...)
cs: Označit každý řádek číslem poslední revize. (To může trvat dlouho.)

en: Revision Log
cs: Protokol revizí

en: Repository URL
cs: URL repozitáře

en: Zip Archive
cs: Archiv Zip

en: Revision in which the line changed
cs: Revize, ve které se řádek změnil

en: View repository %(repo)s
cs: Zobrazit repozitář %(repo)s

en: Can't compare across different repositories: %(old)s vs. %(new)s
cs: Nelze srovnávat různé repozitáře: %(old)s vs. %(new)s

en: No repository specified and no default repository configured.
cs: Repozitář nebyl zadán a výchozí není nastaven.

en: Invalid Changeset Number
cs: Neplatné číslo souboru změn

en: Unified Diff
cs: Sjednocený rozd. záznam

en: Previous Changeset
cs: Předchozí soubor změn

en: Next Changeset
cs: Následující soubor změn

en: Reverse Diff
cs: Inverzní rozd. záznam

en: Changeset %(id)s for %(path)s
cs: Soubor změn %(id)s pro %(path)s

en: Changeset %(id)s
cs: Soubor změn %(id)s

en: Show revision %(rev)s of this file in browser
cs: Zobrazit v prohlížeči revizi %(rev)s tohoto souboru.

en: Show the changeset %(id)s restricted to %(path)s
cs: Zobrazit soubor změn %(id)s omezený na %(path)s

en: Show the %(range)s differences restricted to %(path)s
cs: Zobrazit %(range)s změn omezených na %(path)s

note: TRANSLATOR: 'latest' (revision)
en: latest
cs: nejnovější

en: Diff [%(old_rev)s:%(new_rev)s] for %(path)s
cs: Rozd. záznam [%(old_rev)s:%(new_rev)s] pro %(path)s

en: Diff from %(old_path)s@%(old_rev)s to %(new_path)s@%(new_rev)s
cs: Rozd. záznam z %(old_path)s@%(old_rev)s do %(new_path)s@%(new_rev)s

en: Changesets in all repositories
cs: Soubory změn ve všech repozitářích

en: Repository changesets
cs: Soubory změn v repozitáři

en: Changeset in %(repo)s  | Changesets in %(repo)s
cs[0]: Soubor změn v %(repo)s
cs[1]: Soubory změn v %(repo)s
cs[2]: Soubory změn v %(repo)s

en: Changeset  | Changesets
cs[0]: Soubor změn
cs[1]: Soubory změn
cs[2]: Soubory změn

en: No permission to view changeset %(rev)s on %(repos)s
cs: Nemáte oprávnění zobrazit soubor změn %(rev)s v %(repos)s

en: No default repository defined
cs: Výchozí repozitář není nastaven

en: Changesets
cs: Soubory změn

en: The file or directory '%(path)s' doesn't exist at revision %(rev)s or at any previous revision.
cs: Soubor či adresář '%(path)s' v revizi %(rev)s ani v žádné předchozí neexistuje.

en: Nonexistent path
cs: Neexistující cesta

en: Revision Log (restarting at %(path)s, rev. %(rev)s)
cs: Protokol revizí (restartováno v %(path)s, rev. %(rev)s)

en: ChangeLog
cs: Historie změn

en: View Latest Revision
cs: Zobrazit nejnovější revizi

en: Older Revisions
cs: Starší revize

en: No permission to view change log
cs: Nemáte oprávnění zobrazit historii změn

note: TRANSLATOR: You can 'search' in the repository history... (link)
en: search
cs: hledat

en: You can %(search)s in the repository history to see if that path existed but was later removed
cs: Můžete %(search)s v historii repozitáře a ověřit, zda taková cesta existovala a později byla odstraněna

en: Invalid URL encoding (was %(path_info)r)
cs: Neplatné kódování URL (%(path_info)r)

en: File %(path)s not found
cs: Soubor %(path)s nebyl nalezen

en: logged in as %(user)s
cs: přihlášen jako %(user)s

en: Logout
cs: Odhlásit

en: Login
cs: Přihlásit

note: TRANSLATOR: ... refer to the 'installation documentation'. (link)
en: installation documentation
cs: dokumentaci k instalaci

en: Configuring Authentication
cs: Nastavení autentizace

en: Authentication information not available. Please refer to the %(inst_doc)s.
cs: Informace o autentizaci nejsou k dispozici. Podrobnosti najdete na stránce %(inst_doc)s.

en: Already logged in as %(user)s.
cs: Již přihlášen jako %(user)s.

en: Error with navigation contributor "%(name)s"
cs: Chyba generování navigace u "%(name)s"

en: (unknown template location)
cs: (neznámé umístění šablony)

en: Genshi %(error)s error while rendering template %(location)s
cs: Chyba Genshi %(error)s při tvorbě šablony %(location)s

en: anonymous
cs: anonymní

en: Secure cookies are enabled, you must use https to submit forms.
cs: Používají se bezpečná cookies, formuláře musíte vyplňovat s použitím https.

en: Do you have cookies enabled?
cs: Máte aktivováno používání cookies?

en: Missing or invalid form token. %(msg)s
cs: Chybějící nebo neplatný prvek formuláře. %(msg)s

en: Error: %(message)s
cs: Chyba: %(message)s

note: TRANSLATOR: ... not logged in, you may want to 'do so' now (link)
en: do so
cs: zde

en: You are currently not logged in. You may want to %(do_so)s now.
cs: Nejste přihlášen/a. Přihlásit se můžete %(do_so)s.

en: ''System information not available''
cs: ''Systémové informace nejsou k dispozici''

en: ''Plugin information not available''
cs: ''Informace o rozšíření nejsou k dispozici''

en: ==== How to Reproduce ====
    
    While doing a %(method)s operation on `%(path_info)s`, Trac issued an internal error.
    
    ''(please provide additional details here)''
    
    Request parameters:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    User agent: `#USER_AGENT#`
    
    ==== System Information ====
    %(sys_info)s
    ==== Enabled Plugins ====
    %(enabled_plugins)s
    ==== Python Traceback ====
    {{{
    %(traceback)s}}}
cs: ==== Postup pro reprodukování ====
    
    Při provádění akce %(method)s v `%(path_info)s` došlo v Tracu k vnitřní chybě..
    
    ''(sem prosím napište další podrobnosti)''
    
    Parametry žádosti:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    Uživatelský agent: `#USER_AGENT#`
    
    ==== Systémové informace ====
    %(sys_info)s
    ==== Zapnutá rozšíření ====
    %(enabled_plugins)s
    ==== Výpis Pythonu ====
    {{{
    %(traceback)s}}}

en: Session '%(id)s' already exists. Please choose a different session ID.
cs: Sezení '%(id)s' již existuje. Zvolte prosím jiný identifikátor sezení.

en: Error renaming session
cs: Chyba při přejmenování sezení

en: Auth
cs: Autor

en: Last Visit
cs: Poslední návštěva

en: Email
cs: E-mail

en: Session '%(sid)s' already exists
cs: Sezení '%(sid)s' již existuje

en: Invalid attribute '%(attr)s'
cs: Neplatný atribut '%(attr)s'

en: Session '%(sid)s' not found
cs: Sezení '%(sid)s' nebylo nalezeno

en: Page '%(page)s' not found
cs: Stránka '%(page)s' nenalezena

en: Invalid Wiki page name '%(name)s'
cs: Neplatný název stránky Wiki '%(name)s'

en: '%(name)s' is not a file
cs: '%(name)s' není soubor

en:   %(title)s already exists
cs:  %(title)s již existuje

en:   %(title)s is already up to date
cs:  %(title)s je již aktuální

en:   %(page)s imported from %(filename)s
cs:  %(page)s importováno z %(filename)s

en: Edits
cs: Úprav

en: A new name is mandatory for a rename.
cs: Při přejmenování musíte zadat nové jméno.

en: The new name is invalid.
cs: Nový název je neplatný

en: The page %(name)s already exists.
cs: Stránka %(name)s již existuje.

en: Deleted pages
cs: Smazané stránky

en: '%(name)s' is not a directory
cs: '%(name)s' není adresář

en: no permission to view this wiki page
cs: nemáte oprávnění ke čtení této wiki stránky

en: HTML parsing error: %(message)s
cs: Chyba při procházení HTML: %(message)s

en: Error: Forbidden character sequence "--" in htmlcomment wiki code block
cs: Chyba: zakázaná sekvence znaků "--" v bloku kódu wiki htmlcomment

en: !#%(name)s must contain at most one table
cs: !#%(name)s musí obsahovat nejvýše jednu tabulku

en: !#%(name)s must contain at least one table cell (and table cells only)
cs: !#%(name)s musí obsahovat nejméně jednu buňku tabulky (a pouze buňky)

en: %(target)s in %(name)s
cs: %(target)s v %(name)s

en: Can't view %(link)s:
cs: Nemohu zobrazit %(link)s:

en: The Trac Project
cs: Projekt Trac

en: No image "%(id)s" attached to %(parent)s
cs: Žádný obrázek "%(id)s" není přiložen k %(parent)s

en: Error: Can't get description for macro %(name)s
cs: Chyba: Nemohu načíst popis makra %(name)s

en: Aliases:
cs: Přezdívky:

en: Sorry, no documentation found
cs: Dokumentace bohužel není k dispozici

en: MIME Types
cs: Typy MIME

en: Table of Contents
cs: Obsah

en: Page not modified
cs: Stránka nebyla změněna

en: Can't rename to existing %(name)s page.
cs: Nelze přejmenovat na již existující stránku %(name)s.

en: Help/Guide
cs: Nápověda/Příručka

en: No version "%(num)s" for Wiki page "%(name)s"
cs: Stránka wiki "%(name)s" nemá verzi "%(num)s"

en: The wiki page is too long (must be less than %(num)s characters)
cs: Wiki stránka je příliš dlouhá (musí být kratší než %(num)s znaků)

en: The Wiki page field '%(field)s' is invalid: %(message)s
cs: Položka '%(field)s' wiki stránky je neplatná: %(message)s

en: Invalid Wiki page: %(message)s
cs: Neplatná wiki stránka: %(message)s

note: TRANSLATOR: wiki page
en: currently edited
cs: je právě editována

en: The page %(name)s has been deleted.
cs: Stránka %(name)s byla smazána.

en: The versions %(from_)d to %(to)d of the page %(name)s have been deleted.
cs: Verze od %(from_)d do %(to)d stránky %(name)s byly smazány.

en: The version %(version)d of the page %(name)s has been deleted.
cs: Verze %(version)d stránky %(name)s byla smazána.

en: The new name is invalid (a name which is separated with slashes cannot be '.' or '..').
cs: Nový název je neplatný (název, který je oddělen lomítky nemůže být '.' nebo '..').

en: The new name must be different from the old name.
cs: Nové jméno musí být než to staré.

en: See [wiki:"%(name)s"].
cs: Viz [wiki:"%(name)s"].

en: Your changes have been saved in version %(version)s.
cs: Vaše změny byly uloženy do verze %(version)s.

en: Page not modified, showing latest version.
cs: Stránka nebyla změněna, zobrazuji poslední verzi.

en: Version %(num)s of page "%(name)s" does not exist
cs: Verze %(num)s stránky "%(name)s" neexistuje

en: Page history
cs: Historie stránky

en: Wiki History
cs: Historie wiki

en: Page %(name)s does not exist
cs: Stránka %(name)s neexistuje

en: Back to %(wikipage)s
cs: Zpět na %(wikipage)s

en: Page %(name)s not found
cs: Stránka %(name)s nebyla nalezena

en: View latest version
cs: Zobrazit nejnovější verzi

en: View parent page
cs: Zobrazit nadřazenou stránku

en: Previous Version
cs: Předchozí verze

en: Next Version
cs: Následující verze

en: View Latest Version
cs: Zobrazit nejnovější verzi

en: Up
cs: Nahoru

en: Start Page
cs: Úvodní stránka

en: History
cs: Historie

en: Wiki changes
cs: Změny wiki

en: %(page)s edited
cs: %(page)s změněna

en: %(page)s created
cs: %(page)s vytvořena

en: Delete versions %(from)s to %(to)s of [1:%(name)s]
cs: Smazat verze %(from)s až %(to)s u [1:%(name)s]

en: Delete version %(version)s of [1:%(name)s]
cs: Smazat verzi %(version)s u [1:%(name)s]

en: Delete [1:%(name)s]
cs: Smazat [1:%(name)s]

en: Are you sure you want to delete version %(version)s of this page?
cs: Opravdu chcete smazat verzi %(version)s této stránky?

en: Are you sure you want to completely delete this page?
cs: Opravdu chcete úplně smazat tuto stránku?

en: Delete those versions
cs: Smazat ty verze

en: Delete this version
cs: Smazat tuto verzi

en: Delete page
cs: Smazat stránku

en: Delete version %(old_version)d to version %(version)d
cs: Vrátit verzi %(old_version)d na verzi %(version)d

en: Delete version %(version)d
cs: Smazat verzi %(version)d

en: See the diffs
cs: Zobrazit rozd. záznamy

en: Review
cs: Revize

en: See the preview
cs: Zobrazit náhled

en: Someone else has modified that page since you started your edits.
cs: Někdo upravil stránku v průběhu vaší editace.

en: [1:If you save right away, you risk to revert those changes]
            (highlighted below as deletions).
cs: [1:Pokud nyní uložíte, riskujete přepsání oněch změn]
            (níže zvýrazněny jako pro smazání).

en: Please review all those changes and manually merge them with your
            own changes. [1:]
            If you're unsure about what you're doing, please press [2:Cancel]
            (losing your changes) and start editing the latest version of the page
            again.
cs: Revidujte prosím všechny změny a ručně je slučte s Vašimi změnami. [1:]
            Pokud si nejste jisti, co dělat, klikněte na [2:Zrušit] (čímž 
            přijdete o své změny) a pak upravte nejnovější verzi stránky.

en: Change information for future version %(version)s (modified by %(author)s):
cs: Změnit informace pro budoucí verzi %(version)s (upravenou uživatelem %(author)s):

en: Go to the editor
cs: Přejít na editor

en: Review Changes
cs: Revidovat změny

en: No changes
cs: Žádné změny

en: Go to Save, Preview, Review or Cancel buttons
cs: Přejít na tlačítka Uložit, Náhled, Revize nebo Zrušit

en: Actions
cs: Akce

en: Sorry, this page has been modified by somebody else since you started
                editing. Your changes cannot be saved.
cs: Tuto stránku bohužel někdo jiný změnil,zatímco vy jste ji upravovali.
    Vaše změny není možné uložit.

en: Adjust edit area height:
cs: Upravit výšku editační plochy:

en: Selecting and pressing 'Preview' enters a two-column [edit|preview] mode
cs: Zvolením a kliknutím na volbu 'Náhled' přepnete do dvousloupcového režimu [editace|náhled]

en: Edit side-by-side
cs: Editovat vedle sebe

en: [1:Note:] See [2:WikiFormatting] and
            [3:TracWiki] for help on editing wiki content.
cs: [1:Poznámka:] Nápovědu k editaci obsahu wiki najdete na stránce [2:WikiFormatting] a [3:TracWiki].

en: Change information
cs: Informace ke změně

en: Comment about this change (optional):
cs: Komentář ke změně (volitelně):

en: Page is read-only
cs: Stránka je pouze pro čtení.

en: Merge changes
cs: Sloučit změny

en: Preview Page
cs: Náhled stránky

en: View WikiStart
cs: Zobrazit WikiStart

en: View %(path)s
cs: Zobrazit %(path)s

en: Rename [1:%(name)s]
cs: Přejmenovat [1:%(name)s]

en: Renaming the page will rename all existing versions of the page in place.
cs: Přejmenováním stránky se přejmenují všechny existující verze najednou.

en: The complete history of the page will be moved to the new location.
cs: Úplná historie stránky bude přesunuta do nového umístění.

en: New name:
cs: Nové jméno:

en: Leave a redirection page at the old location
cs: Na starém umístění zanechat přesměrovací stránku

en: Rename page
cs: Přejmenovat stránku

en: Edit this page
cs: Upravit tuto stránku

en: Version %(version)s by %(author)s: %(comment)s
cs: Verze %(version)s od uživatele %(author)s: %(comment)s

en: Version %(version)s by %(author)s
cs: Verze %(version)s od uživatele %(author)s

en: Last modified on %(date)s
cs: Naposledy změněno %(date)s

en: The page %(name)s does not exist. You can create it here.
cs: Stránka %(name)s neexistuje. Můžete ji zde vytvořit.

en: You could also create the same page higher in the hierarchy:
cs: Můžete také vytvořit stejnou stránku výše v hierarchii:

en: Create this page
cs: Vytvořit tuto stránku

en: Using the template:
cs: Použitím šablony:

en: (blank page)
cs: (prázdná stránka)

en: The following pages have a name similar to this page, and may be related:
cs: Následující stránky mají jméno podobné této stránce; mohou spolu souviset:
