Trac - en to da translation catalogue (1039 entries)

en: You appear to be using the PHP CGI binary. Trac requires the CLI version for syntax highlighting.
da: Det lader til at du bruger den binære PHP CGI. Trac kræver CLI udgaven for syntaksfremhævning.

en: %(summary)s (cloned)
da: %(summary)s (klonet)

en: Cloned from #%(id)s:
    ----
    %(description)s
da: Klonet fra #%(id)s:
    ----
    %(description)s

en: Clone
da: Klon

en: Create a copy of this ticket
da: Opret en kopi af denne sag

en: Insert a changeset message into the output.
    
    This macro must be called using wiki processor syntax as follows:
    {{{
    {{{
    #!CommitTicketReference repository="reponame" revision="rev"
    }}}
    }}}
    where the arguments are the following:
     - `repository`: the repository containing the changeset
     - `revision`: the revision of the desired changeset
da: Indsæt en rettesætbesked i outputtet.
    
    Denne makro skal kaldes ved brug af wiki behandler syntaks som følger:
    {{{
    {{{
    #!CommitTicketReference repository="reponame" revision="rev"
    }}}
    }}}
    hvor argumenterne er som følger:
     - `repository`: det opbevaringssted der indeholder rettesættet
     - `revision`: revisionen for det ønskede rettesæt

en: Delete
da: Slet

en: Delete ticket
da: Slet sag

en: Delete comment %(num)s
da: Slet kommentar %(num)s

en: The ticket #%(id)s has been deleted.
da: Sagen #%(id)s er blevet slettet.

en: The ticket comment %(num)s on ticket #%(id)s has been deleted.
da: Sagskommentaren %(num)s på sagen #%(id)s er blevet slettet.

en: Comment %(num)s not found
da: Kommentaren %(num)s ikke fundet

en: Delete Ticket #%(id)s
da: Slet sag #%(id)s

en: Delete comment %(num)s on Ticket #%(id)s
da: Slet kommentar %(num)s på sagen #%(id)s

en: Delete [1:Ticket #%(id)s]
da: Slet [1:Sag #%(id)s]

en: Are you sure you want to delete this ticket?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette denne sag?

en: (comments: %(comments)s,
                     attachments: %(attachments)s)
da: (kommentar: %(comments)s,
                     vedhæftninger: %(attachments)s)

en: This is an irreversible operation.
da: Dette er en uoprettelig handling.

en: Cancel
da: Annullér

en: Are you sure you want to delete this ticket comment?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette denne sagskommentar?

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Subversion >= 1.0 required, found %(version)s
da: Subversion >= 1.0 krævet, fandt %(version)s

en: %(path)s does not appear to be a Subversion repository.
da: %(path)s lader ikke til at være et Subversion opbevaringssted.

en: Couldn't open Subversion repository %(path)s: %(svn_error)s
da: Kunne ikke åbne Subversion opbevaringsstedet %(path)s: %(svn_error)s

en: Diff mismatch: Base is a %(oldnode)s (%(oldpath)s in revision %(oldrev)s) and Target is a %(newnode)s (%(newpath)s in revision %(newrev)s).
da: Diff uoverensstemmelse: Basen er en  %(oldnode)s (%(oldpath)s i revision %(oldrev)s) og målet er en %(newnode)s (%(newpath)s i revision %(newrev)s).

en: svn blame failed on %(path)s: %(error)s
da: svn blame mislykkedes på %(path)s: %(error)s

en: No svn:externals configured in trac.ini
da: Ingen svn:externals konfigureret i trac.ini

en: blocked
da: blokeret

en: merged
da: sammenlagt

en: non-inheritable
da: ikke-arvelige

en: merged on the directory itself but not below
da: sammenlagt i selve mappen men ikke under

en: eligible
da: berretigede

en: (toggle deleted branches)
da: (skift slettede grene)

en: View merge source
da: Vis sammenlægningskilde

en: No revisions
da: Ingen revisioner

en: merged:
da: sammenlagt:

en: blocked:
da: blokeret:

en: reverse-merged:
da: omvendt-sammenlagt:

en: un-blocked:
da: ublokeret:

en: marked as non-inheritable:
da: markeret som ikke-arvelige:

en: unmarked as non-inheritable:
da: umarkeret som ikke-arvelige:

en:  (added)
da:  (tilføjet)

en: removed
da: fjernet

en:  (with no actual effect on merging)
da:  (uden nogen faktisk indflydelse på sammenlægning)

en: Property %(prop)s changed
da: Egenskab %(prop)s ændret

en: About Trac
da: Om Trac

en: Attachment '%(title)s' does not exist.
da: Vedhæftningen '%(title)s' eksisterer ikke.

en: Invalid Attachment
da: Ugyldig vedhæftning

en: Could not delete attachment
da: Kunne ikke slette vedhæftning

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
da: Kan ikke ændre forælder til vedhæftning "%(att)s" som %(realm)s:%(id)s er ugyldig

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as it already exists in %(realm)s:%(id)s
da: Kan ikke ændre forælder til vedhæftning "%(att)s" da den allerede eksisterer i %(realm)s:%(id)s

en: Could not reparent attachment %(name)s
da: Kunne ikke ændre forælder til vedhæftning %(name)s

en: Cannot create attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
da: Kan ikke oprette vedhæftning "%(att)s" da %(realm)s:%(id)s er ugyldig

en: Attachment '%(filename)s' not found
da: Vedhæftning '%(filename)s' blev ikke fundet

en: Bad request
da: Dårlig anmodning

en: Back to %(parent)s
da: Tilbage til %(parent)s

en: %(attachment)s attached to %(resource)s
da: %(attachment)s vedhæftet til %(resource)s

en: Unparented attachment %(id)s
da: Forældreløst vedhæftning %(id)s

en: Attachment '%(id)s' in %(parent)s
da: Vedhæftning '%(id)s' i %(parent)s

en: Attachments of %(parent)s
da: Vedhæftninger til %(parent)s

en: %(parent)s doesn't exist, can't create attachment
da: %(parent)s eksisterer ikke, kan ikke oprette vedhæftning

en: No file uploaded
da: Ingen fil uploadet

en: Can't upload empty file
da: Kan ikke uploade tom fil

en: Upload failed
da: Upload mislykkedes

en: Attachment field %(field)s is invalid: %(message)s
da: Vedhæftningsfeltet %(field)s er ugyldigt: %(message)s

en: Invalid attachment: %(message)s
da: Ugyldig vedhæftning: %(message)s

en: Note: File must be selected again.
da: Bemærk: Filen skal vælges igen.

en: You don't have permission to replace the attachment %(name)s. You can only replace your own attachments. Replacing other's attachments requires ATTACHMENT_DELETE permission.
da: Du har ikke rettigheder til at erstatte vedhæftningen %(name)s. Du kan kun erstatte dine egne vedhæftninger. Erstatning af andres vedhæftninger kræver ATTACHMENT_DELETE rettigheden.

en: %(attachment)s (delete)
da: %(attachment)s (slet)

en: Download failed
da: Download mislykkedes

en: Plain Text
da: Ren tekst

en: Original Format
da: Original format

en: Invalid resource identifier '%(id)s'
da: Ugyldig ressource identifikator '%(id)s'

en: Name
da: Navn

en: Size
da: Størrelse

en: Author
da: Forfatter

en: Date
da: Dato

en: Description
da: Beskrivelse

en: File '%(name)s' exists
da: Filen '%(name)s' eksisterer

en: Configuration Error
da: Konfigurationsfejl

en: Error reading '%(file)s', make sure it is readable.
da: Fejl ved læsning af '%(file)s', sørg for at den er læsbar.

en: [%(section)s] %(entry)s: expected integer, got %(value)s
da: [%(section)s] %(entry)s: forventede heltal, fik %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected float, got %(value)s
da: [%(section)s] %(entry)s: forventede decimaltal, fik %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected one of (%(choices)s), got %(value)s
da: [%(section)s] %(entry)s: forventede en af (%(choices)s), fik %(value)s

en: Option '%(option)s' doesn't exist in section '%(section)s'
da: Muligheden '%(option)s' findes ikke i sektionen '%(section)s'

en: Trac Error
da: Trac Fejl

en: Visit the Trac open source project at<br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>
da: Besøg open source projektet Trac på<br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>

en: Database newer than Trac version
da: Database nyere end Trac version

en: No upgrade module for version %(num)i (%(version)s.py)
da: Intet opgraderingsmodul for versionen %(num)i (%(version)s.py)

en: Missing environment variable "TRAC_ENV". Trac requires this variable to point to a valid Trac environment.
da: Manglende miljø variabel "TRAC_ENV". Trac kræver at denne variabel peger på et gyldigt Trac Miljø.

en: The Trac Environment needs to be upgraded.
    
    Run "trac-admin %(path)s upgrade"
da: Trac miljøet skal opgraderes.
    
    Kør "trac-admin %(path)s upgrade"

en: Copying resources from:
da: Kopiere ressourcer fra:

en: Creating scripts.
da: Opretter scripts.

en: Invalid argument '%(arg)s'
da: Ugyldigt argument '%(arg)s'

en: The following errors happened while copying the environment:
da: Følgende fejl opstod ved kopiering af miljøet:

en: Backing up database ...
da: Sikkerhedskopierer databasen ...

en: Invalid arguments
da: Ugyldige argumenter

en: Database is up to date, no upgrade necessary.
da: Databasen er ajour, ingen opgradering nødvendig.

en: The pre-upgrade backup failed.
    Use '--no-backup' to upgrade without doing a backup.
da: Backuppen før opgradering mislykkedes.
    Brug '--no-backup' for at opgradere uden backup.

en: The upgrade failed. Please fix the issue and try again.
da: Opgraderingen mislykkedes. Ret venligst fejlen og prøv igen.

en: Warning: the wiki-macros directory in the environment is non-empty, but Trac
    doesn't load plugins from there anymore. Please remove it by hand.
da: Advarsel: Wiki-macros mappen i miljøet er ikke tom, men Trac
    indlæser ikke udvidelser derfra mere. Fjern den venligst manuelt.

en: Error while removing wiki-macros: %(err)s
    Trac doesn't load plugins from wiki-macros anymore. Please remove it by hand.
da: Fejl ved fjernelse af wiki-macros: %(err)s
    Trac indlæser ikke udvidelser fra wiki-macros mere. Fjern den venligst manuelt.

en: Upgrade done.
    
    You may want to upgrade the Trac documentation now by running:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade
da: Opgradering færdig.
    
    Du kan nu opgradere Trac dokumentationen ved at køre:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade

en: TLS enabled but server does not support TLS
da: TLS aktiveret, men serveren understøtter ikke TLS

en: Invalid email encoding setting: %(pref)s
da: Ugyldig e-mail kodningsindstilling: %(pref)s

en: Unable to send email due to identity crisis.
da: Kunne ikke sende e-mail på grund af identitetskrise.

en: Neither %(from_)s nor %(reply_to)s are specified in the configuration.
da: Hverken %(from_)s eller %(reply_to)s er angivet i konfigurationen.

en: SMTP Notification Error
da: SMTP notifikationsfejl

en: Header length is too short
da: Header længden er for kort

en: %(perm)s privileges are required to perform this operation on %(resource)s. You don't have the required permissions.
da: %(perm)s rettigheder er påkrævet for at udføre denne handling på %(resource)s. Du har ikke de nødvendige rettigheder.

en: %(perm)s privileges are required to perform this operation. You don't have the required permissions.
da: %(perm)s rettigheder er påkrævet for at udføre denne handling. Du har ikke de nødvendige rettigheder.

en: Insufficient privileges to perform this operation.
da: Ingen rettigheder til at udføre denne handling.

en: %(name)s is not a valid action.
da: %(name)s er ikke en gyldig handling.

en: User
da: Bruger

en: Action
da: Handling

en: Available actions:
da: Tilgængelige handlinger:

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names
da: Alle tokens med store bogstaver er reserveret til rettighedsnavne

en: The user %(user)s already has permission %(action)s.
da: Brugeren %(user)s har allerede rettigheden %(action)s.

en: Cannot remove permission %(action)s for user %(user)s.
da: Kan ikke fjerne rettigheden %(action)s for brugeren %(user)s.

en: Cannot export to %(filename)s: %(error)s
da: Kan ikke eksportere til %(filename)s: %(error)s

en: Invalid row %(line)d. Expected <user>, <action>, [action], [...]
da: Ugyldig række %(line)d. Forventede <user>, <action>, [action], [...]

en: Invalid user %(user)s on line %(line)d: All upper-cased tokens are reserved for permission names.
da: Ugyldig bruger %(user)s på linje %(line)d: Alle tokens med store bogstaver er reserveret til rettighedsnavne.

en: Cannot import from %(filename)s line %(line)d: %(error)s
da: Kan ikke importere fra %(filename)s linje %(line)d: %(error)s

en: Cannot import from %(filename)s: %(error)s
da: Kan ikke importere fra %(filename)s: %(error)s

en: %(name)s at version %(version)s
da: %(name)s ved version %(version)s

en: Command not found
da: Kommando ikke fundet

en: Error: %(msg)s
da: Fejl: %(msg)s

en: Welcome to trac-admin %(version)s
    Interactive Trac administration console.
    Copyright (C) %(year)s Edgewall Software
    
    Type:  '?' or 'help' for help on commands.
da: Velkommen til trac-admin %(version)s
    Interaktiv Trac administrationskonsol.
    Copyright (C) %(year)s Edgewall Software
    
    Skriv:  '?' eller 'help' for hjælp til kommandoer.

en: Failed to open environment: %(err)s
da: Kunne ikke åbne miljøet: %(err)s

en: Completion error: %(err)s
da: Færdiggørelsesfejl: %(err)s

en: No documentation found for '%(cmd)s'. Use 'help' to see the list of commands.
da: Ingen dokumentation fundet for '%(cmd)s'. Brug 'help' for at se listen med kommandoer.

en: Did you mean this? | Did you mean one of these?
da[0]: Mente du denne?
da[1]: Mente du en af disse?

en: trac-admin - The Trac Administration Console %(version)s
da: trac-admin - Trac administrationskonsol %(version)s

en: Usage: trac-admin </path/to/projenv> [command [subcommand] [option ...]]
da: Brug: trac-admin </sti/til/projenv> [kommando [subkommando] [indstilling ...]]

en: Invoking trac-admin without command starts interactive mode.
da: Start af trac-admin uden kommando starter interaktiv tilstand.

en: Creating a new Trac environment at %(envname)s
da: Opretter et nyt Trac miljø på %(envname)s

en: 
    Trac will first ask a few questions about your environment
    in order to initialize and prepare the project database.
    
     Please enter the name of your project.
     This name will be used in page titles and descriptions.
da: 
    Trac vil først stille et par spørgsmål om dit miljø 
    for at kunne initialisere og forberede projekt databasen.
    
     Indtast venligst dit projekts navn.
     Dette navn vil blive brug i sidetitler og beskrivelser.

en: Project Name [%(default)s]>
da: Projektnavn [%(default)s]>

en: 
     Please specify the connection string for the database to use.
     By default, a local SQLite database is created in the environment
     directory. It is also possible to use an already existing
     PostgreSQL database (check the Trac documentation for the exact
     connection string syntax).
da: 
     Angiv venligst forbindelsesstrengen som databasen skal bruge.
     Som standard oprettes en lokal SQLite data i miljø
     mappen. Det er også muligt at bruge en allerede eksisterende
     PostgreSQL database (se Trac dokumentationen for korrekt
     forbindelsesstreng syntaks).

en: Database connection string [%(default)s]>
da: Database forbindelsesstreng [%(default)s]>

en: Initenv for '%(env)s' failed.
da: Initenv for '%(env)s' mislykkedes.

en: Does an environment already exist?
da: Eksisterer der allerede et miljø?

en: Directory exists and is not empty.
da: Mappen eksisterer og er ikke tom.

en: Base directory '%(env)s' does not exist. Please create it manually and retry.
da: Grundmappen '%(env)s' eksisterer ikke. Opret den venligst manuelt og prøv igen.

en: Creating and Initializing Project
da: Opretter og initialisere projekt

en: Failed to create environment.
da: Kunne ikke oprette miljø.

en:  Installing default wiki pages
da: Installerer standard wiki-sider

en:  Indexing default repository
da: Indexerer standard opbevaringssted

en: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Warning: couldn't index the default repository.
    
    This can happen for a variety of reasons: wrong repository type,
    no appropriate third party library for this repository type,
    no actual repository at the specified repository path...
    
    You can nevertheless start using your Trac environment, but
    you'll need to check again your trac.ini file and the [trac]
    repository_type and repository_path settings.
da: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Advarsel: kunne ikke indekserer standard opbevaringsstedet.
    
    Dette kan ske af flere årsager: forkert opbevaringstype, 
    ingen brugbare tredjeparts biblioteker for denne type,
    eller opbevaringsstedet findes ikke på denne sti...
    
    Du kan stadig starte med at bruge dit Trac miljø, men 
    du skal tjekke din trac.ini fil og [trac] 
    repository_type og repository_path indstillinger igen.

en: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Project environment for '%(project_name)s' created.
    
    You may now configure the environment by editing the file:
    
      %(config_path)s
    
    If you'd like to take this new project environment for a test drive,
    try running the Trac standalone web server `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Then point your browser to http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    There you can also browse the documentation for your installed
    version of Trac, including information on further setup (such as
    deploying Trac to a real web server).
    
    The latest documentation can also always be found on the project
    website:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Congratulations!
da: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Projektmiljø for '%(project_name)s' oprettet.
    
    Du kan konfigurere miljøet ved at redigere filen:
    
      %(config_path)s
    
    Hvis du gerne vil testkøre dette nye projektmiljø,
    så prøv at køre den selvstændige Trac webserver `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Indtast så http://localhost:8000/%(project_dir)s i din browser.
    Der kan du også gennemse dokumentationen for din installerede
    version af Trac, inklusiv information om yderligere opsætning (så som
    flytning af Trac til en rigtig webserver).
    
    Den nyeste dokumentation kan altid findes på projektets
    websted:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Tillykke!

en: Display help for trac-admin commands.
    
    Examples:
    {{{
    [[TracAdminHelp]]               # all commands
    [[TracAdminHelp(wiki)]]         # all wiki commands
    [[TracAdminHelp(wiki export)]]  # the "wiki export" command
    [[TracAdminHelp(upgrade)]]      # the upgrade command
    }}}
da: Vis hjælp til trac-admin kommandoer.
    
    Eksempler:
    {{{
    [[TracAdminHelp]]               # alle kommandoer
    [[TracAdminHelp(wiki)]]         # alle wiki kommandoer
    [[TracAdminHelp(wiki export)]]  # "wiki export" kommandoen
    [[TracAdminHelp(upgrade)]]      # opgraderingskommandoen
    }}}

en: Non-ascii environment path '%(path)s' not supported.
da: Ej-ascii miljøsti  '%(path)s' ikke understøttet.

en: No administration panels available
da: Ingen administrationspaneler tilgængelige

en: Unknown administration panel
da: Ukendt administrationspanel

en: Untitled
da: Uden navn

en: Your changes have been saved.
da: Dine ændringer er blevet gemt.

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. Your changes have not been saved.
da: Fejl ved skrivning til trac.ini, sørg for at webserveren kan skrive i den. Dine ændringer er ikke blevet gemt.

en: General
da: Generelt

en: Basic Settings
da: Basale indstillinger

en: Logging
da: Logning

en: None
da: Ingen

en: Console
da: Konsol

en: File
da: Fil

en: Windows event log
da: Windows hændelseslog

en: Unknown log type %(type)s
da: Ukendt logtype %(type)s

en: Invalid log type
da: Ugyldig logtype

en: Unknown log level %(level)s
da: Ukendt logniveau %(level)s

en: Invalid log level
da: Ugyldigt logniveau

en: You must specify a log file
da: Du skal angive en logfil

en: Missing field
da: Manglende felt

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Unknown action
da: Ukendt handling

en: The subject %(subject)s has been granted the permission %(action)s.
da: Emnet %(subject)s har fået tildelt rettigheden %(action)s.

en: The permission %(action)s was already granted to %(subject)s.
da: Rettigheden %(action)s var allerede givet til %(subject)s.

en: The subject %(subject)s has been added to the group %(group)s.
da: Emnet %(subject)s er blevet tilføjet til gruppen %(group)s.

en: The subject %(subject)s was already added to the group %(group)s.
da: Emnet %(subject)s var allerede tilføjet til gruppen %(group)s.

en: The selected permissions have been revoked.
da: De valgte rettigheder er trukket tilbage.

en: Plugins
da: Udvidelser

en: Uploaded file is not a Python source file or egg
da: Den uploadede fil er ikke en Python kildefil eller egg

en: Plugin %(name)s already installed
da: Udvidelsen %(name)s er allerede installeret

en: The following component has been disabled: | The following components have been disabled:
da[0]: Følgende udvidelse er blevet deaktiveret:
da[1]: Følgende udvidelser er blevet deaktiveret:

en: The following component has been enabled: | The following components have been enabled:
da[0]: Følgende komponent er blevet aktiveret:
da[1]: Følgende komponenter er blevet aktiveret:

en: Basics
da: Grundlæggende

en: Project
da: Projekt

en: Name:
da: Navn:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Default timezone:
da: Standard tidszone

en: Server's local time zone
da: Servers lokale tidszone

en: Default language:
da: Standard sprog:

en: Browser's language
da: Browsers sprog

en: Default date format:
da: Standard dato format

en: Apply changes
da: Anvend ændringer

en: Components
da: Komponenter

en: Manage Components
da: HHåndter komponenter

en: Owner:
da: Ejer:

en: Modify Component:
da: Tilpas komponent:

en: Description (you may use
                    [1:WikiFormatting]
                    here):
da: Beskrivelse (du kan bruge
                    [1:WikiFormatting]
                    her):

en: Save
da: Gem

en: Add Component:
da: Tilføj komponent:

en: Add
da: Tilføj

en: Owner
da: Ejer

en: Default
da: Standard

en: Remove selected items
da: Fejl valgte emner

en: You can remove all items from this list to completely hide this
                  field from the user interface.
da: Du kan fjerne alle emner fra denne liste for helt at skjule dette
                  felt fra grænsefladen.

en: As long as you don't add any items to the list, this field
                will remain completely hidden from the user interface.
da: Så længe du ikke tilføjer nogen emner til listen, vil dette felt
                være helt skjult fra grænsefladen.

en: Manage %(label_plural)s
da: Håndter %(label_plural)s

en: Modify %(label_singular)s
da: Tilpas %(label_singular)s

en: Add %(label_singular)s
da: Tilføj %(label_singular)s

en: Order
da: Rækkefølge

en: [1:Note:] The order of priorities determines the
                  coloring of entries in the ticket queries and reports.
da: [1:Obs:] Rækkefølgen af prioriteter bestemmer
                  farven på emner i sagsforespørgsler og rapporter.

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Log level:
da: Logniveau:

en: Log file:
da: Logfil:

en: If you specify a relative path, the log file will be stored inside the
                [1:log] directory of the project environment ([2:%(dir)s]).
da: Hvis du angiver en relativ sti, vil logfilen blive gemt inde i
                [1:log] projektmiljøets mappe ([2:%(dir)s]).

en: Milestones
da: Milepæle

en: Manage Milestones
da: Håndter milepæle

en: Modify Milestone:
da: Tilpas milepæle:

en: Due:
da: Færdigdato:

en: Completed:
da: Fuldført:

en: Description (you may use [1:WikiFormatting] here):
da: Beskrivelse (du kan bruge [1:WikiFormatting] her):

en: Add Milestone:
da: Tilføj milepæl:

en: Due
da: Færdigdato

en: Completed
da: Fuldført

en: Tickets
da: Sager

en: Manage Permissions and Groups
da: Håndter rettigheder og grupper

en: Grant Permission:
da: Giv rettighed:

en: Subject:
da: Emne:

en: Action:
da: Handling:

en: Grant permission for an action to a subject, which can be either a user
                or a group.
da: Giv tilladelse til en handling til et emne, som kan være enten en bruger
                eller en gruppe.

en: Add Subject to Group:
da: Tilføj emne til gruppe:

en: Group:
da: Gruppe:

en: Add a user or group to an existing permission group.
da: Tilføj en bruger eller en gruppe til en eksisterende rettighedsgruppe

en: Subject
da: Emne

en: Action is no longer defined
da: Handling er ikke længere defineret

en: No permissions
da: Ingen rettigheder

en: Group Membership
da: Gruppemedlemsskab

en: Group
da: Gruppe

en: No group memberships
da: Ingen gruppemedlemskaber

en: Note that [1:Subject] or [2:Group] names can't be all upper-case,
          as that is reserved for permission names.
da: Bemærk at [1:Subject] eller [2:Group] navne ikke kan være med store bogstaver,
          da de er begrænset til rettighedsnavne.

en: Manage Plugins
da: Håndter udvidelser

en: Install Plugin:
da: Installer udvidelse:

en: File: [1:]
da: Fil: [1:]

en: Install
da: Installér

en: The web server does not have sufficient permissions to store files in
                the environment plugins directory.
da: Webserveren har ikke de nødvendige rettigheder til at gemme filer i
                miljøets udvidelsesmappe.

en: Upload a plugin packaged as Python egg.
da: Upload en udvidelse pakket som Python egg.

en: Author:
da: Forfatter:

en: Home page:
da: Hjemmeside:

en: License:
da: Licens:

en: Component
da: Komponent

en: Show all descriptions
da: Vis alle beskrivelser

en: Hide all descriptions
da: Skjul alle beskrivelser

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Versions
da: Versioner

en: Manage Versions
da: Håndter versioner

en: Modify Version:
da: Tilpas version:

en: Date:
da: Dato:

en: Add Version:
da: Tilføj version:

en: Released:
da: Frigivet:

en: Released
da: Frigivet

en: Unsupported database type "%(scheme)s"
da: Ej-understøttet databasetype "%(scheme)s"

en: Unknown scheme "%(scheme)s"; database connection string must start with {scheme}:/
da: Ukendt skema "%(scheme)s"; database forbindelsesstreng skal starte med {scheme}:/

en: Cannot load Python bindings for MySQL
da: Kan ikke indlæse Python bindinger for MySQL

en: Unable to run %(path)s: %(msg)s
da: Kunne ikke køre %(path)s: %(msg)s

en: mysqldump failed: %(msg)s
da: mysqldump mislykkedes: %(msg)s

en: No destination file created
da: Ingen destinationsfil oprettet

en: Cannot load Python bindings for PostgreSQL
da: Kan ikke indlæse Python bindinger for PostgreSQL

en: pg_dump failed: %(msg)s
da: pg_dump misklykkedes: %(msg)s

en: Cannot load Python bindings for SQLite
da: Kan ikke indlæse Python bindinger for SQLite

en: Need at least PySqlite %(version)s or higher
da: Kræver minimum PySqlite %(version)s eller nyere

en: PySqlite 2.5.2 - 2.5.4 break Trac, please use 2.5.5 or higher
da: PySqlite 2.5.2 - 2.5.4 ødelægger Trac, brug venligst 2.5.5 eller nyere

en: Database already exists at %(path)s
da: Databasen eksisterer allerede i %(path)s

en: Database "%(path)s" not found.
da: Database "%(path)s" ikke fundet.

en: The user %(user)s requires read _and_ write permissions to the database file %(path)s and the directory it is located in.
da: Brugeren %(user)s skal have læse _og_ skrive rettigheder til databasefilen %(path)s og den mappe den er i.

en: No available MIME conversions from %(old)s to %(new)s
da: Ingen tilgængelige MIME koverteringer fra %(old)s til %(new)s

en: HTML preview using %(renderer)s failed (%(err)s)
da: HTML forhåndsvisning ved brug af %(renderer)s mislykkedes (%(err)s)

en: Line
da: Linje

en: Line numbers
da: Linienumre

en: new file %(new)s
da: ny fil %(new)s

en: deleted file %(deleted)s
da: slettet fil %(deleted)s

en: Syntax Highlighting
da: Syntaksfremhævning

en: Your preferences have been saved.
da: Dine indstiller er blevet gemt.

en: %(link)s is not a valid TracLink
da: %(link)s er ikke et gyldigt TracLink

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Unknown preference panel
da: Ukendt indstillingspanel

en: Date & Time
da: Dato & tid

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: Language
da: Sprog

en: Advanced
da: Avanceret

en: The session has been loaded.
da: Sessionen er blevet indlæst.

en: Preferences:
da: Indstillinger:

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Session key:
da: Sessionsnøgle:

en: Change
da: Ændrer

en: Restore session:
da: Gendan session:

en: Load
da: Indlæs

en: Time zone:
da: Tidszone:

en: Default time zone
da: Standard tidszone

en: Configuring your time zone will result in all
          dates and times displayed on this site to use your time zone
          instead of that of the server.
da: Konfigurering af din tidszone vil resultere i at alle
          datoer og tider der vises på dette websted, vil bruge din tidszone
          i stedet for serverens.

en: Example: The current time is [1:%(time)s] (UTC).
da: Eksempel: den aktuelle tid er [1:%(time)s] (UTC).

en: In your time zone %(tz)s, this would be displayed as
                [1:%(formatted)s].
da: I din tidszone %(tz)s, vil dette blive vist som
                [1:%(formatted)s].

en: In the default time zone, this would be displayed as [1:%(formatted)s].
da: I standard tidszonen, ville dette blive vist som [1:%(formatted)s].

en: Note: Universal Co-ordinated Time (UTC) is also known as Greenwich Mean Time (GMT).[1:]
            A positive offset is used to indicate a timezone at the east of Greenwich, i.e. ahead of Universal Time.
da: Besmærk: Universal Co-ordinated Time (UTC) er også kendt som Greenwich Mean Time (GMT).[1:]
            Et positivt tillæg bruges til at vise at tidszonen er øst for Greenwich, altså foran Universal Time.

en: Date format:
da: Datoformat:

en: Default date format
da: Standard datoformat

en: Your language setting
da: Din sprogindstilling

en: Date relative/absolute format:
da: Dato relativ/absolut format:

en: Default format
da: Standard format

en: Relative format
da: Relativt format

en: Absolute format
da: Absolut format

en: Full name:
da: Fulde navn:

en: Email address:
da: E-mail adresse:

en: Enable access keys
da: Ektiver adgangs taster

en: Language:
da: Sprog:

en: Default language
da: Standard sprog

en: Style:
da: Stil:

en: Preview:
da: Forhåndsvisning:

en: Use only symbols for buttons.
da: Brug kun symboler til knapper.

en: Hide help links.
da: Skjul hjælpelinks.

en: Search
da: Søg

en: Browse repository path %(path)s
da: Gennemse opbevaringsstedssti %(path)s

en: Next Page
da: Næste side

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Results
da: Resultater

en: Quickjump to %(name)s
da: Lynspring til %(name)s

en: By %(author)s
da: Af %(author)s

en: No matches found.
da: Ingen resultater fundet.

en: python powered
da: python drevet

en: Please visit the Trac open source project:
            [1:http://trac.edgewall.org/]
da: Besøg venligst open source projektet Trac:
            [1:http://trac.edgewall.org/]

en: System Information
da: Systeminformationer

en: Package
da: Pakke

en: Installed Plugins
da: Installerede udvidelser

en: Location
da: Placering

en: N/A
da: Ikke tilgængelig

en: Section
da: Sektion

en: Value
da: Værdi

en: Attach file
da: Vedhæft fil

en: – Attachment
da: – Vedhæftning

en: – Attachments
da: – Vedhæftninger

en: %(filename)s on %(parent)s – Attachment
da: %(filename)s på %(parent)s – Vedhæftning

en: Add Attachment to [1:%(parent)s]
da: Tilføj vedhæftning til [1:%(parent)s]

en: (size limit %(value)s)
da: (størrelsesgrænse %(value)s)

en: Attachment Info
da: Vedhæftningsinfo

en: Your email or username:
da: Din e-mail eller brugernavn:

en: Description of the file (optional):
da: Beskrivelse af filen (valgfri)

en: Replace existing attachment of the same name
da: Erstat eksisterende vedhæftning med det samme navn

en: Add attachment
da: Tilføj vedhæftning

en: Are you sure you want to delete this attachment?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette denne vedhæftning?

en: Delete attachment
da: Slet vedhæftning

en: Attach another file
da: Vedhæft en anden fil

en: File %(file)s,
                    [1:%(size)s]
                    (added by %(author)s, %(date)s)
da: Fil %(file)s,
                    [1:%(size)s]
                    (tilføjet af %(author)s, %(date)s)

en: Property %(name)s
                      changed from %(old)s to %(new)s
da: Egenskab %(name)s
                      ændret fra %(old)s til %(new)s

en: Property %(name)s set to %(value)s
da: Egenskaben %(name)s sat til %(value)s

en: Property %(name)s deleted
da: Egenskaben %(name)s slettet

en: Differences
da: Forskelle

en: View differences
da: Se forskelle

en: side by side
da: ved siden af

en: [1:[2:]
                 Show]
          [3:[4:]
                 lines around each change]
da: [1:[2:]
                 Vis]
          [3:[4:]
                 linjer om hver ændring]

en: Ignore:
da: Ignorér:

en: Blank lines
da: Blanke linjer

en: Case changes
da: Ændringer af store og små bogstaver

en: White space changes
da: Ændringer i mellemrum

en: Update
da: Opdater

en: Changes between
              [1:Version %(old)s] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
da: Ændringer mellem
              [1:Version %(old)s] og
              [2:Version %(new)s] af
              [3:%(name)s]

en: Changes between
              [1:Initial Version] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
da: Ændringer mellem
              [1:Oprindelig version] og
              [2:Version %(new)s] af
              [3:%(name)s]

en: Changes from
              [1:Version %(new)s] of
              [2:%(name)s]
da: Ændringer fra
              [1:Version %(new)s] af
              [2:%(name)s]

en: Timestamp:
da: Tidsstempel:

en: (multiple changes)
da: (flere ændringer)

en: %(date)s (%(duration)s ago)
da: %(date)s (%(duration)s siden)

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Legend:
da: Forklaring:

en: Unmodified
da: Uændret

en: Added
da: Tilføjet

en: Removed
da: Fjernet

en: Modified
da: Ændret

en: Error
da: Fejl

en: Create
da: Opret

en: Oops…
da: Ups...

en: Trac detected an internal error:
da: Trac opdagede en intern fejl:

en: This is probably a local installation issue.
da: Dette er sandsynligvis en lokal fejl.

en: Found a bug in Trac?
da: Fundet en fejl i Trac?

en: Note that the %(name)s plugin seems to be involved.
da: Bemærk at %(name)s udvidelsen ser ud til at være involveret.

en: Note that the following plugins seem to be involved:
da: Bemærk at følgende udvidelser ser ud til at være involveret:

en: [1:File "%(file)s",
                            line [2:%(line)s], in]
                            [3:%(function)s]
da: [1:Fil "%(file)s",
                            linje [2:%(line)s], i]
                            [3:%(function)s]

en: Code fragment:
da: Kodefragment:

en: Local variables:
da: Lokale variable:

en: File "%(file)s", line %(line)s, in %(function)s
da: Fil "%(file)s", linje %(line)s, i %(function)s

en: System Information:
da: Systeminformation:

en: Enabled Plugins:
da: Aktiverede udvidelser:

en: — The Trac User and Administration Guide
da: — Trac bruger og administrativ guide

en: Change History for [1:%(name)s]
da: Ret historik for [1:%(name)s]

en: View changes
da: Vis ændringer

en: Change history
da: Ret historik

en: Comment
da: Kommentar

en: View this version
da: Vis denne version

en: IP-Address: %(ipnr)s
da: IP-adresse: %(ipnr)s

en: Available Projects
da: Tilgængelige projekter

en: Search %(project)s
da: Søg %(project)s

en: Download in other formats:
da: Download i andre formater:

en: View attachment
da: Vis vedhæftning

en: [1:%(file)s][2:​]
           ([3:%(size)s]) -
          added by [4:%(author)s] %(date)s.
da: [1:%(file)s][2:​]
           ([3:%(size)s]) -
          tilføjet af [4:%(author)s] %(date)s.

en: Attachments
da: Vedhæftninger

en: Download all attachments as:
da: Download alle vedhæftninger som:

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: (The file is empty)
da: (Filen er tom)

en: Try [1:downloading] the file instead.
da: Prøv at [1:downloading] filen istedet.

en: Total number of %(unit)s: %(count)s
da: Totalt antal af %(unit)s: %(count)s

en: (none)
da: (ingen)

en: Search:
da: Søg:

en: Context Navigation
da: Kontekst navigation

en: Hide this warning
da: Skjul denne advarsel

en: close
da: luk

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Hide this notice
da: Skjul denne besked

en: Powered by [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
            By [4:Edgewall Software].
da: Drevet af [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
            af [4:Edgewall Software].

en: (Undefined)
da: (udefineret)

en: Ticket System
da: Sagssystem

en: The component "%(name)s" already exists.
da: Komponenten "%(name)s" eksisterer allerede.

en: The component "%(name)s" has been added.
da: Komponenten "%(name)s" er blevet tilføjet.

en: Invalid component name.
da: Ugyldigt komponentnavn.

en: Component %(name)s already exists.
da: Komponenten %(name)s eksisterer allerede.

en: No component selected
da: Ingen komponenter valgt

en: The selected components have been removed.
da: De valgte komponenter er blevet fjernet.

en: Milestone
da: Milepæl

en: Completion date may not be in the future
da: Færdiggørelsesdato er muligvis ikke i fremtiden

en: Invalid Completion Date
da: Ugyldig færdiggørelsesdato

en: The milestone "%(name)s" already exists.
da: Milpælen "%(name)s" eksisterer allerede.

en: The milestone "%(name)s" has been added.
da: Milpælen "%(name)s" er blevet tilføjet.

en: Invalid milestone name.
da: Ugyldigt milepælenavn.

en: Milestone %(name)s already exists.
da: Milpælen %(name)s eksisterer allerede.

en: No milestone selected
da: Ingen milepæl valgt

en: The selected milestones have been removed.
da: De valgte milepæle er blevet fjernet.

en: The version "%(name)s" already exists.
da: Versionen "%(name)s" eksisterer allerede.

en: The version "%(name)s" has been added.
da: Versionen "%(name)s" er blevet tilføjet.

en: Invalid version name.
da: Ugyldigt versionsnavn.

en: Version %(name)s already exists.
da: Versionen %(name)s eksisterer allerede.

en: No version selected
da: Ingen version valgt

en: The selected versions have been removed.
da: De valgte versioner er blevet fjernet.

en: Time
da: Tid

en: %(type)s value "%(name)s" already exists
da: %(type)s værdien "%(name)s" eksisterer allerede

en: The %(field)s value "%(name)s" has been added.
da: %(field)s værdi "%(name)s" er blevet tilføjet.

en: Invalid %(type)s value.
da: Ugyldig %(type)s værdi.

en: No %s selected
da: Ingen %s valgt

en: The selected %(field)s values have been removed.
da: De valgte %(field)s værdier er blevet fjernet.

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. The default value has not been saved.
da: Fejl ved skrivning til trac.ini, sørg for at den er skrivbar af webserveren. Standard værdien er ikke blevet gemt.

en: Order numbers must be unique
da: Ordrenummre skal være unikke

en: Possible Values
da: Mulige værdier

en: Invalid up/down value: %(value)s
da: Ugyldig op/ned værdi: %(value)s

en: Priority
da: Prioritet

en: Priorities
da: Prioriteter

en: Resolution
da: Løsning

en: Resolutions
da: Løsninger

en: Severity
da: Alvorlighed

en: Severities
da: Alvorligheder

en: Ticket Type
da: Sagstype

en: Ticket Types
da: Sagstyper

en: <number> must be a number
da: <number> skal være et tal

en: Ticket #%(num)s and all associated data removed.
da: Sagen #%(num)s og alle tilknyttede data fjernet.

en: Attachment
da: Vedhæftning

en: Summary
da: Opsummering

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Created
da: Oprettet

en: Tickets %(ranges)s
da: Sager %(ranges)s

en: Comment %(cnum)s for Ticket #%(id)s
da: Kommentar %(cnum)s til sag #%(id)s

en: Ticket #%(shortname)s
da: Sag #%(shortname)s

en: add
da: tilføj

en: remove
da: fjern

en: add / remove
da: tilføj / fjern

en: set to
da: sæt til

en: The changes have been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
da: Ændringerne er blevet gemt, men der opstod en fejl ved afsendelse af beskeder: %(message)s

en: Current state no longer exists
da: Aktuel tilstand eksisterer ikke længere

en: The ticket will be disowned
da: Sagen vil blive ejerløs

en: to %(owner)s
da: til %(owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s
da: Ejeren vil blive ændret fra %(current_owner)s

en: to %(owner)s
da: til %(owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(selected_owner)s
da: Ejeren vil blive ændret fra %(current_owner)s til %(selected_owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(authname)s
da: Ejeren vil blive ændret fra %(current_owner)s til %(authname)s

en: Your workflow attempts to set a resolution but none is defined (configuration issue, please contact your Trac admin).
da: Dit workflow prøver at sætte en løsning, men der er ikke defineret nogen (konfigurationsproblem, kontakt venligst din Trac admin).

en: as %(resolution)s
da: som %(resolution)s

en: The resolution will be set to %(name)s
da: Løsningen vil blive sat til %(name)s

en: The resolution will be set
da: Løsningen vil blive sat

en: The resolution will be deleted
da: Løsningen vil blive slettet

en: as %(status)s
da: som %(status)s

en: Next status will be '%(name)s'
da: Næste status vil være '%(name)s'

en: Render a workflow graph.
    
    This macro accepts a TracWorkflow configuration and renders the states
    and transitions as a directed graph. If no parameters are given, the
    current ticket workflow is rendered. In WikiProcessors mode the `width`
    and `height` arguments can be specified.
    
    (Defaults: `width = 800` and `heigth = 600`)
    
    Examples:
    {{{
        [[Workflow()]]
    
        [[Workflow(go = here -> there; return = there -> here)]]
    
        {{{
        #!Workflow width=700 height=700
        leave = * -> *
        leave.operations = leave_status
        leave.default = 1
    
        accept = new,assigned,accepted,reopened -> accepted
        accept.permissions = TICKET_MODIFY
        accept.operations = set_owner_to_self
    
        resolve = new,assigned,accepted,reopened -> closed
        resolve.permissions = TICKET_MODIFY
        resolve.operations = set_resolution
    
        reassign = new,assigned,accepted,reopened -> assigned
        reassign.permissions = TICKET_MODIFY
        reassign.operations = set_owner
    
        reopen = closed -> reopened
        reopen.permissions = TICKET_CREATE
        reopen.operations = del_resolution
        }}}
    }}}
da: Rendere en workflow graf.
    
    Denne makro tager en TracWorkflow konfiguration og renderer tilstandende
    og overgange som en graf. Hvis der ikke angives nogen parametre, vil
    det aktuelle sags-workflow blive renderet. I WikiProcessors tilstand kan `width`
    og `height` argumenterne angives.
    
    (Standarder: `width = 800` og `heigth = 600`)
    
    Eksempler:
    {{{
        [[Workflow()]]
        
        [[Workflow(go = here -> there; return = there -> here)]]
        
        {{{
        #!Workflow width=700 height=700
        leave = * -> *
        leave.operations = leave_status
        leave.default = 1
    
        accept = new,assigned,accepted,reopened -> accepted
        accept.permissions = TICKET_MODIFY
        accept.operations = set_owner_to_self
    
        resolve = new,assigned,accepted,reopened -> closed
        resolve.permissions = TICKET_MODIFY
        resolve.operations = set_resolution
    
        reassign = new,assigned,accepted,reopened -> assigned
        reassign.permissions = TICKET_MODIFY
        reassign.operations = set_owner
    
        reopen = closed -> reopened
        reopen.permissions = TICKET_CREATE
        reopen.operations = del_resolution
        }}}
    }}}

en: Enable JavaScript to display the workflow graph.
da: Aktiver JavaScript for at vise workflow grafen.

en: Ticket %(id)s does not exist.
da: Sagen %(id)s eksisterer ikke.

en: Invalid ticket number
da: Ugyldigt sagsnummer

en: Multi-values fields not supported yet
da: Multi-værdi felter er ikke understøttet endnu

en: %(type)s %(name)s does not exist.
da: %(type)s %(name)s eksisterer ikke.

en: Invalid %(type)s name.
da: Ugyldigt %(type)s navn.

en: Component %(name)s does not exist.
da: Komponenten %(name)s eksisterer ikke.

en: Milestone %(name)s does not exist.
da: Milepælen %(name)s eksisterer ikke.

en: Invalid milestone name
da: Ugyldigt milepælnavn

en: Open (by due date)
da: Åben (efter forfaldsdato)

en: Open (no due date)
da: Åben (ingen forfaldsdato)

en: Closed
da: Lukket

en: Version %(name)s does not exist.
da: Versionen %(name)s eksisterer ikke.

en: Invalid query constraint value
da: Ugyldig forespørgsels-begrænsningsværdi

en: Query page %(page)s is invalid.
da: Forespørgselssiden %(page)s er ugyldig.

en: Query max %(max)s is invalid.
da: Forespørgselsmaks %(max)s er ugyldig.

en: Query filter requires field and constraints separated by a "="
da: Forespørgselsfilter kræver felter og begrænsninger adskilt af et "="

en: Query filter requires field name
da: Forespørgselsfilter kræver et feltnavn

en: Page %(page)s is beyond the number of pages in the query
da: Siden %(page)s er uden for antallet af sider i forespørgslen

en: Invalid ticket id list: %(value)s
da: Ugyldig sags-id-liste: %(value)s

en: contains
da: indeholder

en: doesn't contain
da: indeholder ikke

en: begins with
da: begynder med

en: ends with
da: slutter med

en: is
da: er

en: is not
da: er ikke

en: Ticket
da: Sag

en: Page %(num)d
da: Side %(num)d

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: Comma-delimited Text
da: Kommasepareret tekst

en: Tab-delimited Text
da: Tab-afgrænset tekst

en: View Tickets
da: Vis sager

en: Custom Query
da: Tilpasset forespørgsel

en: Available Reports
da: Tilgængelige rapporter

en: [Error: %(error)s]
da: [Fejl: %(error)s]

en: Ticket completion status for each %(group)s
da: Sags færdiggørelsesstatus for hver %(group)s

en: No results
da: Ingen resultater

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets matching %(query)s
da: %(groupvalue)s %(groupname)s sager der matcher %(query)s

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets:
da: %(groupvalue)s %(groupname)s sager:

en: The report has been created.
da: Rapporten er blevet oprettet.

en: The report {%(id)d} has been deleted.
da: Rapporten {%(id)d} er blevet slettet.

en: Delete Report {%(num)s} %(title)s
da: Slet rapport {%(num)s} %(title)s

en: Report {%(num)s} does not exist.
da: Rapporten {%(num)s} eksisterer ikke.

en: Invalid Report Number
da: Ugyldigt rapportnummer

en: Create New Report
da: Opret en ny rapport

en: Edit Report {%(num)d} %(title)s
da: Rediger rapport {%(num)d} %(title)s

en: Report failed: %(error)s
da: Rapport mislykkedes: %(error)s

en: When specified, the report number should be "%(num)s".
da: Når angivet, bør rapportnummeret være "%(num)s".

en: Report execution failed: %(error)s %(sql)s
da: Rapport udførelse mislykkedes: %(error)s %(sql)s

en: SQL Query
da: SQL forespørgsel

en: Report {%(num)s} has no SQL query.
da: Rapporten {%(num)s} har ingen SQL forespørgsel.

en: Query parameter "sort=%(sort_col)s"  is invalid
da: Forespørgselsparameteren "sort=%(sort_col)s"  er ugyldig

en: ticket status
da: sags-status

en: tickets
da: sager

en: Milestone %(name)s
da: Milepæl %(name)s

en: Ticket #%(num)s: %(summary)s
da: Sag #%(num)s: %(summary)s

en: Milestones reached
da: Milepæle nået

en: Milestone %(name)s completed
da: Milepæl %(name)s færdig

en: The milestone "%(name)s" has been deleted.
da: Milepælen "%(name)s" er blevet slettet.

en: Milestone "%(name)s" already exists, please choose another name.
da: Milepælen "%(name)s" eksisterer allerede, vælg venligst et andet navn.

en: You must provide a name for the milestone.
da: Du skal angive et navn for milepælen.

en: Milestone "%(name)s"
da: Milepæl "%(name)s"

en: Previous Milestone
da: Forrige milepæl

en: Next Milestone
da: Næste milepæl

en: Back to Roadmap
da: Tilbage til roadmap

en: Invalid Ticket
da: Ugyldig sag

en: New Ticket
da: Ny sag

en: Tickets opened and closed
da: Åbnede og lukkede sager

en: Ticket updates
da: Sagsopdateringer

en: %(labels)s changed | %(labels)s changed
da[0]: %(labels)s ændret
da[1]: %(labels)s ændret

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) created
da: Sag %(ticketref)s (%(summary)s) oprettet

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) reopened
da: Sag %(ticketref)s (%(summary)s) genåbnet

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) closed
da: Sag %(ticketref)s (%(summary)s) lukket

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) updated
da: Sag %(ticketref)s (%(summary)s) opdateret

en: Tickets %(ticketids)s
da: Sager %(ticketids)s

en: Tickets %(ticketlist)s batch updated
da: Sager %(ticketlist)s batch-opdateret

en: The action "%(name)s" is not available.
da: Handlingen "%(name)s" er ikke tilgængelig.

en: Please review your configuration, probably starting with %(section)s in your %(tracini)s.
da: Gennemse venligst din konfiguration, du bør nok starte med %(section)s i din %(tracini)s.

en: Ticket #%(id)s
da: Sag #%(id)s

en: Previous Ticket
da: Forrige sag

en: Next Ticket
da: Næste sag

en: Back to Query
da: Tilbage til forespørgslen

en: Ticket History
da: Sagshistorik

en: Back to Ticket #%(num)s
da: Tilbage til sag #%(num)s

en: No differences to show
da: Ingen forskelle at vise

en: Initial Version
da: Oprindelig version

en: initial
da: oprindelig

en: Property %(label)s %(rendered)s
da: Egenskab %(label)s %(rendered)s

en: Previous Change
da: Forrige ændring

en: Next Change
da: Næste ændring

en: Ticket Diff
da: Sags diff

en: ''Initial version''
da: ''oprindelig version''

en: Ticket Comment History
da: Sags-kommentar historik

en: Ticket #%(num)s, comment %(cnum)d
da: Sag #%(num)s, kommentar %(cnum)d

en: No version %(version)d for comment %(cnum)d on ticket #%(ticket)s
da: Ingen version %(version)d for kommentaren %(cnum)d i sagen #%(ticket)s

en: Ticket Comment Diff
da: Sags-kommentar diff

en: %(labels)s set | %(labels)s set
da[0]: %(labels)s sat
da[1]: %(labels)s sat

en: %(labels)s deleted | %(labels)s deleted
da[0]: %(labels)s slettet
da[1]: %(labels)s slettet

en: No permission to edit the ticket description.
da: Ingen rettigheder til at redigere sags-beskrivelsen.

en: No permission to change ticket fields.
da: Ingen rettigheder til at ændre sags-felter.

en: No permissions to add a comment.
da: Ingen rettigheder til at tilføje kommentar.

en: Sorry, can not save your changes. This ticket has been modified by someone else since you started
da: Beklager, kan ikke gemme dine ændringer. Sagen er blevet ændret af en anden, siden du startede

en: Tickets must contain a summary.
da: Sagen skal indeholde en opsummering.

en: field %(name)s must be set
da: Feltet %(name)s skal være udfyldt

en: Ticket description is too long (must be less than %(num)s characters)
da: Sags-beskrivelsen er for lang (skal være mindre end %(num)s tegn)

en: Ticket comment is too long (must be less than %(num)s characters)
da: Sags-kommentaren er for lang (skal være mindre end %(num)s tegn)

en: Invalid comment threading identifier
da: Ugyldig kommentar-trådnings identifikation

en: The ticket field '%(field)s' is invalid: %(message)s
da: Sagsfeltet '%(field)s' er ugyldigt: %(message)s

en: The ticket has been created, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
da: Sagen er blevet oprettet, men der opstod en fejl ved afsendelse af beskeder: %(message)s

en: The ticket %(ticketref)s has been created. You can now attach the desired files.
da: Sagen %(ticketref)s er blevet oprettet. Du kan nu vedhæfte de ønskede filer.

en: The ticket %(ticketref)s has been created, but you don't have permission to view it.
da: Sagen %(ticketref)s er blevet oprettet, men du har ikke rettigheder til at se den.

note: TRANSLATOR: The 'change' has been saved... (link)
en: change
da: tilpas

en: The %(change)s has been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
da: %(change)s er blevet gemt, men der opstod en fejl ved afsendelse af beskeder: %(message)s

en: Add to Cc
da: Tilføj til Cc

en: Remove from Cc
da: Fjern fra Cc

en: Add/Remove from Cc
da: Tilføj/fjern fra Cc

en: <Author field>
da: <Forfatter felt>

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: set
da: indstil

en: unset
da: frakobl

en: modified
da: ændret

en: modified (%(diff)s)
da: ændret (%(diff)s)

en: %(items)s added | %(items)s added
da[0]: %(items)s tilføjet
da[1]: %(items)s tilføjet

en: %(items)s removed | %(items)s removed
da[0]: %(items)s fjernet
da[1]: %(items)s fjernet

en: %(value)s deleted
da: %(value)s slettet

en: set to %(value)s
da: sæt til %(value)s

en: changed from %(old)s to %(new)s
da: ret fra %(old)s til %(new)s

en: Batch Modify
da: Batch-tilpas

en: Batch modification fields
da: Batch-tilpasningsfelter

en: Add Field:
da: Tilføj felt:

en: Change tickets
da: Tilpas sager

en: Action: %(action)s
da: Handling: %(action)s

en: Tickets URL: <%(link)s>
da: Sags-URL: <%(link)s>

en: Delete Milestone %(name)s
da: Slet milepæl %(name)s

en: Are you sure you want to delete this milestone?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette denne milepæl?

en: Retarget associated tickets to milestone
da: Omlæg tilknyttede sager til milepæl

en: Delete milestone
da: Slet milepæl

en: Edit Milestone %(name)s
da: Rediger milepæl %(name)s

en: New Milestone
da: Ny milepæl

en: Name of the milestone:
da: Navn på milepæl:

en: Schedule
da: Skema

en: Retarget associated open tickets to milestone:
da: Flyttede tilknyttede åbne sager til milepælen:

en: Submit changes
da: Indsend ændringer

en: Add milestone
da: Tilføj milepæl

en: Edit this milestone
da: Rediger denne milepæl

en: Completed %(duration)s ago (%(date)s)
da: Færdiggjort for %(duration)s siden (%(date)s)

en: [1:%(duration)s late] (%(date)s)
da: [1:%(duration)s forsinket] (%(date)s)

en: No date set
da: Ingen dato angivet

en: %(stat_title)s by
da: %(stat_title)s after

en: Edit milestone
da: Rediger milepæl

en: %(num)s match | %(num)s matches
da[0]: %(num)s matcher
da[1]: %(num)s matcher

en: Filters
da: Filtre

en: Query filters
da: Forespørgselsfiltre

en: Or
da: Eller

en: or
da: eller

en: [1:between]
                                [2:]
                                [3:and]
                                [4:]
da: [1:mellem]
                                [2:]
                                [3:og]
                                [4:]

en: And
da: Og

en: Columns
da: Kolonner

en: Group results by
da: Grupper resultater efter

en: descending
da: faldende

en: Show under each result:
da: Vis under hvert resultat:

en: Max items per page
da: Maks emner per side

en: Edit report {%(id)s} corresponding to this query
da: Rediger rapporten {%(id)s} der svarer til denne forespørgsel

en: Edit query
da: Rediger forespørgsel

en: Save query
da: Gem forespørgsel

en: Save updated query in report {%(id)s}
da: Gem opdateret forespørgsel i rapporten {%(id)s}

en: Create new report from current query
da: Opret ny rapport fra nuværende forespørgsel

en: Delete report {%(id)s} corresponding to this query
da: Slet rapporten {%(id)s} der svarer til denne forespørgsel

en: Delete query
da: Slet forespørgsel

en: [1:Note:] See [2:TracQuery]
            for help on using queries.
da: [1:Note:] Se [2:TracQuery]
            for hjælp til forespørgsler.

en: (ascending)
da: (stigende)

en: (descending)
da: (faldende)

en: Sort by %(col)s %(direction)s
da: Sorter efter %(col)s %(direction)s

en: No tickets found
da: Ingen sager fundet

en: View ticket
da: Vis sag

en: View milestone
da: Vis milepæl

en: (this ticket)
da: (denne sag)

en: (more results for this group on next page)
da: (flere resultater for denne gruppe på næste side)

en: Are you sure you want to delete this report?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette denne rapport?

en: Delete report
da: Slet rapport

en: [1:Note:]
            See [2:TracReports] for help on using and creating reports.
da: [1:Note:]
            Se [2:TracReports] for hjælp til brug og oprettelse af rapporter.

en: New Report
da: Ny rapport

en: Report Title:
da: Rapporttitel

en: Description: (you may use [1:WikiFormatting] here)
da: Beskrivelse: (kan kan bruge [1:WikiFormatting] her)

en: Error:
da: Fejl:

en: Query for Report: (can be either SQL or, if starting with [1:query:],
                  a [2:TracQuery] expression)
da: Forespørgsel til rapport: (kvære enten SQL, eller hvis den starter med [1:query:],
                  et [2:TracQuery] udtryk)

en: Save report
da: Gem rapport

en: Show Descriptions
da: Vis beskrivelser

en: Clear
da: Ryd

en: Forget last query
da: Glem sidste forespørgsel

en: Return to Last Query
da: Tilbage til forrige forespørgsel

en: Compose a new ticket query by selecting filters and columns to display.
da: Opret en nye sags-forespørgsel ved at vælge filtre og kolonner der skal vises.

en: SQL reports and saved custom queries
da: SQL rapporter og gemte tilpassede forespørgsler

en: Sort by:
da: Sorter efter:

en: Identifier
da: Identifikation

en: Title
da: Titel

en: Edit
da: Redigér

en: Edit report
da: Rediger rapport

en: View report
da: Vis rapport

en: No reports available.
da: Ingen rapporter tilgængelige.

en: Create new report
da: Opret ny rapport

en: Arguments
da: Argumenter

en: Report arguments
da: Rapport argumenter

en: Copy report
da: Kopier rapport

en: (empty)
da: (tom)

en: View %(realm)s
da: Vis %(realm)s

en: Show completed milestones
da: Vis færdige milepæle

en: Hide milestones with no due date
da: Skjul milepæle uden forfaldsdato

en: Milestone:
da: Milepæl

en: Add new milestone
da: Tilføj ny milepæl

en: Create New Ticket
da: Opret ny sag

en: Oldest first
da: Ældste først

en: Newest first
da: Nyeste først

en: Threaded
da: Trådet

en: Comments only
da: Kun kommentarer

en: Change History
da: Ændringshistorik

en: Add Comment
da: Tilføj Kommentar

en: This ticket has been modified since you started editing. You should review the
                  [1:other modifications] which have been appended above,
                  and any [2:conflicts] shown in the preview below.
                  You can nevertheless proceed and submit your changes if you wish so.
da: Sagen er blevet ændret siden du begyndte at redigere. Du bør gennemse de
                  [1:other modifications] der er blevet tilføjet ovenfor,
                  og mulige [2:conflicts] vist i forhåndsvisningen nedenfor.
                  Du kan stadig fortsætte og indsende dine ændringer hvis du vil det.

en: You may use
                    [1:WikiFormatting]
                    here.
da: Du kan bruge
                    [1:WikiFormatting]
                    her.

en: Modify Ticket
da: Tilpas sag

en: Change Properties
da: Ændrings-egenskaber

en: Properties
da: Egenskaber

en: Summary:
da: Opsummering:

en: You may use
                              [1:WikiFormatting] here.
da: Du kan bruge
                              [1:WikiFormatting] her.

en: This checkbox allows you to add or remove yourself from the CC list.
da: Dette afkydsningsfelt lader dig tilføje eller fjerne dig selv fra CC listen.

en: Space or comma delimited email addresses and usernames are accepted.
da: Mellemrum eller kommaseparerede email-adresser og brugernavne accepteres.

en: E-mail address and user name can be saved in the [1:Preferences].
da: Email adresser og brugernavne kan gemmes i  [1:Preferences].

en: I have files to attach to this ticket
da: Jeg har filer der skal vedhæftes til denne sag

en: Go to the list of attachments
da: Gå til listen med vedhæftninger

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Create ticket
da: Opret sag

en: [1:Note:] See
            [2:TracTickets] for help on using
            tickets.
da: [1:Note:] Se
            [2:TracTickets] for hjælp om brug af
            sager.

en: Opened %(created)s
da: Åbnet den %(created)s

en: Closed %(closed)s
da: Lukket den %(closed)s

en: Last modified %(modified)s
da: Sidst ændret %(modified)s

en: (ticket not yet created)
da: (sag ikke oprettet endnu)

en: at [1:Initial Version]
da: ved [1:Oprindelig version]

en: at [1:Version %(version)s]
da: ved [1:Version %(version)s]

en: Reported by:
da: Rapporteret af:

en: Owned by:
da: Ejet af:

en: (last modified by %(author)s)
da: (sidst ændret af %(author)s)

en: Reply
da: Svar

en: Reply, quoting this description
da: Svar, citér denne beskrivelse

en: in reply to:
da: som svar til:

en: follow-up: | follow-ups:
da[0]: Opfølgning:
da[1]: Opfølgninger:

en: Changed %(date)s by %(author)s
da: Ændret %(date)s af %(author)s

en: Changed by %(author)s
da: Ændret af %(author)s

en: Edit comment %(cnum)s
da: Rediger kommentar %(cnum)s

en: Reply to comment %(cnum)s
da: Svar til kommentar %(cnum)s

en: [1:[2:%(name)s]][3:​]
              added
da: [1:[2:%(name)s]][3:​]
              tilføjet

en: changed from [1:%(old)s] to [2:%(new)s]
da: ændret fra [1:%(old)s] til [2:%(new)s]

en: set to [1:%(value)s]
da: sæt til [1:%(value)s]

en: [1:%(value)s] deleted
da: [1:%(value)s] slettet

en: Revert this change
da: Fortryd denne ændring

en: revert
da: fortryd

en: Preview changes to comment %(cnum)s
da: Forhåndsvis ændringer til kommentaren  %(cnum)s

en: Submit changes to comment %(cnum)s
da: Indsend ændringer til kommentaren %(cnum)s

en: Cancel comment edit
da: Anuller kommentar redigering

en: Version %(version)s, edited %(date)s
            by %(author)s
da: Version %(version)s, redigeret %(date)s
            af %(author)s

en: Last edited %(date)s
            by %(author)s
da: Sidst redigeret %(date)s
            af %(author)s

en: previous
da: forrige

en: next
da: næste

en: Changes (by %(author)s):
da: Ændringer (af %(author)s):

en: Description changed by %(author)s:
da: Beskrivelse ændret af %(author)s:

en: Comment (by %(author)s):
da: Kommentar (af %(author)s):

en: Ticket URL: <%(link)s>
da: Sags-URL: <%(link)s>

en: Timeline
da: Tidslinje

en: Previous Period
da: Forrige periode

en: Next Period
da: Næste periode

en: on %(date)s at %(time)s
da: den %(date)s kl %(time)s

en: See timeline at %(absolutetime)s
da: Se tidslinje ved %(absolutetime)s

en: at %(iso8601)s
da: den %(iso8601)s

note: TRANSLATOR: ...want to see the 'other kinds of events' from... (link)
en: other kinds of events
da: andre typer hændelser

en: [1:View changes from [2:]] [3:]
            and [4:[5:] days back][6:]
            [7:done by [8:]]
da: [1:Vis ændringer fra [2:]] [3:]
            og [4:[5:] dage tilbage][6:]
            [7:done by [8:]]

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: [1:%(time)s] %(title)s
                      by [2:%(author)s]
da: [1:%(time)s] %(title)s
                      af [2:%(author)s]

en: The upgrade of attachments was successful, but the old attachments directory:
    
      %(src_dir)s
    
    couldn't be removed, possibly due to the presence of files that weren't
    referenced in the database. The error was:
    
      %(exception)s
    
    This error can be ignored, but for keeping your environment clean you should
    backup any remaining files in that directory and remove it manually.
da: Opgraderingen af vedhæftninger lykkedes korrekt, men den gamle vedhæftninfsmappe:
    
      %(src_dir)s
    
    kunne ikke fjernes, sandsynligvis på grund af tilstedeværelsen af filer der ikke
    var refereret i databasen. Fejlen var:
    
      %(exception)s
      
    Denne fejl kan ignoreresm men for at holde dit miljø rent, bør du
    sikkerhedskopiere alle tilbageblivne filer i den mappe, og fjerne den manuelt.

en: Unable to move attachment from:
    
      %(old_path)s
    
    to:
    
      %(new_path)s
da: Kan ikke flytte vedhæftningen fra:
    
      %(old_path)s
    
    til:
    
      %(new_path)s

en: %(num)d year | %(num)d years
da[0]: %(num)d år
da[1]: %(num)d år

en: %(num)d month | %(num)d months
da[0]: %(num)d måned
da[1]: %(num)d måneder

en: %(num)d week | %(num)d weeks
da[0]: %(num)d uge
da[1]: %(num)d uger

en: %(num)d day | %(num)d days
da[0]: %(num)d dag
da[1]: %(num)d dage

en: %(num)d hour | %(num)d hours
da[0]: %(num)d time
da[1]: %(num)d timer

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
da[0]: %(num)d minut
da[1]: %(num)d minutter

en: %(num)i second | %(num)i seconds
da[0]: %(num)i sekund
da[1]: %(num)i sekunder

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" instead.
da: "%(date)s" er en ugyldig dato, eller datoformatet er ukendt. Prøv "%(hint)s" istedet.

en: Invalid Date
da: Ugyldig dato

en: The date "%(date)s" is outside valid range. Try a date closer to present time.
da: Datoen "%(date)s" er uden for gyldig rækkevidde. Prøv en dato der tættere på nutiden.

en: %(last)d of %(total)d
da: %(last)d af %(total)d

en: %(start)d - %(stop)d of %(total)d
da: %(start)d - %(stop)d af %(total)d

en: Directory
da: Mappe

en: Cannot synchronize a single revision on multiple repositories
da: Kan ikke synkronisere en enkelt revision på flere opbevaringssteder

en: Repository '%(repo)s' not found
da: Opbevaringstedet '%(repo)s' ikke fundet

en: %(num)s revision cached. | %(num)s revisions cached.
da[0]: %(num)s revision cached.
da[1]: %(num)s revisioner cached.

en: Done.
da: Udført.

en: Version Control
da: Versionskontrol

en: Repositories
da: Opbevaringssteder

en: The repository "%(name)s" has been added.
da: Opbevaringstedet "%(name)s" blev tilføjet.

en: The alias "%(name)s" has been added.
da: Aliaset "%(name)s" blev tilføjet.

en: Missing arguments to add an alias.
da: Manglende argumenter til at tilføje et alias.

en: The selected repositories have been removed.
da: De valgte opbevaringssteder er blevet fjernet.

en: No repositories were selected.
da: Ingen opbevaringssteder blev valgt.

en: (default)
da: (standard)

en: Invalid key "%(key)s"
da: Ugyldig nøgle "%(key)s"

en: The repository type '%(type)s' is not supported
da: Opbevaringssteds-typen '%(type)s' er ikke understøttet

en: Changeset %(rev)s in %(repo)s
da: Rettesæt %(rev)s i %(repo)s

en: Changeset %(rev)s
da: Rettesæt %(rev)s

en: directory
da: mappe

en: file
da: fil

en:  at version %(rev)s
da:  ved version %(rev)s

en: path
da: sti

en:  in %(repo)s
da:  i %(repo)s

en: Repository %(repo)s
da: Opbevaringssted %(repo)s

en: No changeset %(rev)s in the repository
da: Ingen rettesæt %(rev)s i opbevaringstedet

en: No such changeset
da: Rettesættet findes ikke

en: No such node
da: punktet findes ikke

en: Line %(lineno)d: Invalid entry
da: Linje %(lineno)d: Ugyldig indgang

en: Manage Repositories
da: Håndter opbevaringssteder

en: Default:
da: Standard:

en: Repository:
da: Opbevaringssted:

en: Modify Repository:
da: Tilpas opbevaringssted:

en: View Repository:
da: Se opbevaringssted:

en: Directory:
da: Mappe:

en: Hide from repository index
da: Skjul fra opbevaringssteds-indeks

en: Add Repository:
da: Tilføj opbevaringssted:

en: Add Alias:
da: Tilføj alias:

en: Revision
da: Version

en: Alias of %(repo)s
da: Alias for %(repo)s

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: %(basename)s in %(dirname)s
da: %(basename)s i %(dirname)s

en: Default Repository
da: Standard opbevaringssted

en: View diff against:
da: Vis diff imod:

en: View revision:
da: Vis revision

en: Visit:
da: Besøg:

en: Branch head
da: Gren-hoved

en: Branch
da: Gren

en: Tag
da: Mærke

en: Parent Directory
da: Ejermappe

en: No files found
da: Ingen filer fundet

en: Revision info
da: Revisions-info

en: View changeset %(rev)s
da: Vis rettesæt %(rev)s

en: Property [1:%(name)s] set to %(value)s
da: Egenskaben [1:%(name)s] sat til %(value)s

en: [1:
                [2:File size:]
                [3:%(size)s]
              ]
da: [1:
                [2:Filstørrelse:]
                [3:%(size)s]
              ]

en: Repository Index
da: Opbevaringssted-indeks

en: View changes...
da: Vis ændringer...

en: Show full changeset
da: Vis hele rettesættet

en: Show entry in browser
da: Vis indgang i browser

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
                  for [2:%(new_path)s]
da: Rettesæt [1:%(new_rev)s] i %(reponame)s
                  for [2:%(new_path)s]

en: Show revision log
da: Vis revisionslog

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] in %(reponame)s
da: Ændringer i [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] i %(reponame)s

en: Changes in %(reponame)s
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
da: Ændringer i %(reponame)s
                  fra [1:%(old_path)s]
                  ved [2:r%(old_rev)s]
                  til [3:%(new_path)s]
                  ved [4:r%(new_rev)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
da: Rettesæt [1:%(new_rev)s] i %(reponame)s

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
                  for [2:%(new_path)s]
da: Rettesæt [1:%(new_rev)s]
                  for [2:%(new_path)s]

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]
da: Ændringer i [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]

en: Changes
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
da: Ændringer
                  fra [1:%(old_path)s]
                  ved [2:r%(old_rev)s]
                  til [3:%(new_path)s]
                  ved [4:r%(new_rev)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
da: Rettesæt [1:%(new_rev)s]

en: Show what was removed (content at revision %(old_rev)s)
da: Vis hvad der blev fjernet (indhold ved revision %(old_rev)s)

en: (root)
da: (rod)

en: Show original file (revision %(old_rev)s)
da: Vis original fil (revision %(old_rev)s)

en: (%(kind)s from [1:
                    %(old_path)s])
da: (%(kind)s fra [1:
                    %(old_path)s])

en: Show differences
da: Vis forskelle

en: view diffs
da: vis diffs

en: %(num)d prop | %(num)d props
da[0]: %(num)d egenskab
da[1]: %(num)d egenskaber

en: Show previous version in browser
da: Vis tidligere version i browser

en: (less than one hour ago)
da: (Mindre end én time siden)

en: (%(age)s ago)
da: (%(age)s siden)

en: Message:
da: Besked:

en: Location:
da: Placering:

en: File: | Files:
da[0]: Fil:
da[1]: Filer:

en: (No files)
da: (Ingen filer)

en: %(num)d added | %(num)d added
da[0]: %(num)d tilføjet
da[1]: %(num)d tilføjet

en: %(num)d deleted | %(num)d deleted
da[0]: %(num)d slettet
da[1]: %(num)d slettet

en: %(num)d edited | %(num)d edited
da[0]: %(num)d redigeret
da[1]: %(num)d redigeret

en: %(num)d copied | %(num)d copied
da[0]: %(num)d kopieret
da[1]: %(num)d kopieret

en: %(num)d moved | %(num)d moved
da[0]: %(num)d flyttet
da[1]: %(num)d flyttet

en: added
da: tilføjet

en: deleted
da: slettet

en: copied
da: kopieret

en: moved
da: flyttet

en: Prepare Diff
da: Forbered diff

en: From:
da: Fra:

en: at revision:
da: ved revision:

en: To:
da: Til:

en: View Directory
da: Vis mappe

en: View File
da: Vis fil

en: Download as Zip archive
da: Download som Zip arkiv

en: View Revision Log
da: Vis revisionslog

en: View Changeset
da: Vis rettesæt

en: Last Change
da: Seneste ændring

en: Go to repository index
da: Gå til opbevaringssteds-indeks

en: Go to repository root
da: Gå til opbevaringssteds-rod

en: View %(name)s
da: Vis %(name)s

en: View Root Directory
da: Vis rodmappe

en: Revision Log Mode:
da: Revisionslog tilstand:

en: Stop on copy
da: Stop ved kopi

en: Follow copies
da: Følg kopier

en: Show only adds and deletes
da: Vis kun tilføjelser og sletninger

en: Show full log messages
da: Vis fulde logbeskeder

en: Copied or renamed
da: Kopieret eller omdøbt

en: Graph
da: Graf

en: Old / New
da: Gammel / ny

en: Age
da: Alder

en: Log Message
da: Logbesked

en: No revisions found
da: Ingen revision fundet

en: copied from [1:%(path)s]:
da: kopieret fra [1:%(path)s]:

en: From [%(rev)s]
da: Fra [%(rev)s]

en: To [%(rev)s]
da: Til [%(rev)s]

en: ChangeLog for %(path)s
da: Ændringslog for %(path)s

en: Generated by Trac %(version)s
da: Gennereret af Trac %(version)s

en: Browse Source
da: Gennemse kilde

en: Invalid changeset number
da: Ugyldigt rettesætsnummer

en: No node %(path)s
da: Intet punkt %(path)s

en: Previous Revision
da: Forrige revision

en: Next Revision
da: Næste revision

en: Latest Revision
da: Nyeste revision

en: Parent directory
da: Forældermappe

en: View file without annotations
da: Vis fil uden anmærkninger

en: Revision Log
da: Revisionslog

en: Repository URL
da: Opbevaringssted-URL

en: Zip Archive
da: Zip arkiv

en: View repository %(repo)s
da: Vis opbevaringstedet %(repo)s

en: Invalid Changeset Number
da: Ugyldigt rettesætsnummer

en: Unified Diff
da: Sammenlagt diff

en: Previous Changeset
da: Forrige rettesæt

en: Next Changeset
da: Næste rettesæt

en: Reverse Diff
da: Omvendt diff

en: Changeset %(id)s for %(path)s
da: Rettesæt %(id)s for %(path)s

en: Changeset %(id)s
da: Rettesæt %(id)s

note: TRANSLATOR: 'latest' (revision)
en: latest
da: nyeste

en: Changesets in all repositories
da: Rettesæt i alle opbevaringssteder

en: Repository changesets
da: Opbevaringssted rettesæt

en: Changeset in %(repo)s  | Changesets in %(repo)s
da[0]: Rettesæt i %(repo)s
da[1]: Rettesæt i %(repo)s

en: Changeset  | Changesets
da[0]: Rettessæt
da[1]: Rettessæt

en: No default repository defined
da: Intet standard opbevaringssted angivet

en: Changesets
da: Rettesæt

en: Nonexistent path
da: Ikke-eksisterende sti

en: ChangeLog
da: Ændringslog

en: View Latest Revision
da: Vis nyeste revision

en: Older Revisions
da: Ældre revisioner

en: No permission to view change log
da: Ingen rettigheder til at se ændringslog

note: TRANSLATOR: You can 'search' in the repository history... (link)
en: search
da: søg

en: File %(path)s not found
da: Filen %(path)s blev ikke fundet

en: logged in as %(user)s
da: logget ind som %(user)s

en: Logout
da: Log af

en: Login
da: Log på

note: TRANSLATOR: ... refer to the 'installation documentation'. (link)
en: installation documentation
da: installations dokumentation

en: Configuring Authentication
da: Konfigurerer godkendelse

en: Already logged in as %(user)s.
da: Allerede logget ind som %(user)s.

en: (unknown template location)
da: (ukendt skabelon placering)

en: anonymous
da: anonym

en: Do you have cookies enabled?
da: Har du cookies aktiveret?

en: Missing or invalid form token. %(msg)s
da: Manglende eller ugyldig formular token. %(msg)s

en: Error: %(message)s
da: Fejl: %(message)s

note: TRANSLATOR: ... not logged in, you may want to 'do so' now (link)
en: do so
da: gør det

en: ''System information not available''
da: ''Systeminformation er ikke tilgængelig''

en: ''Plugin information not available''
da: ''Udvidelsesinformation er ikke tilgængelig''

en: Error renaming session
da: Fejl ved omdøbning af session

en: Last Visit
da: Sidste besøg

en: Session '%(sid)s' already exists
da: Sessionen '%(sid)s' eksisterer allerede

en: Invalid attribute '%(attr)s'
da: Ugyldig attribut '%(attr)s'

en: Session '%(sid)s' not found
da: Sessionen '%(sid)s' blev ikke fundet

en: Page '%(page)s' not found
da: Siden '%(page)s' blev ikke fundet

en: Invalid Wiki page name '%(name)s'
da: Ugyldigt Wiki sidenavn '%(name)s'

en: '%(name)s' is not a file
da: '%(name)s' er ikke en fil

en:   %(title)s already exists
da:   %(title)s eksisterer allerede

en:   %(title)s is already up to date
da:   %(title)s er allerede ajour

en:   %(page)s imported from %(filename)s
da:   %(page)s importeret fra %(filename)s

en: Edits
da: Redigeringer

en: The new name is invalid.
da: Det nye navn er ugyldigt.

en: The page %(name)s already exists.
da: Siden %(name)s eksisterer allerede.

en: Deleted pages
da: Slettede sider

en: '%(name)s' is not a directory
da: '%(name)s' er ikke en mappe

en: HTML parsing error: %(message)s
da: HTML fortolkningsfejl: %(message)s

en: %(target)s in %(name)s
da: %(target)s i %(name)s

en: Can't view %(link)s:
da: Kan ikke vise %(link)s:

en: The Trac Project
da: Trac projektet

en: Aliases:
da: Aliaser:

en: Sorry, no documentation found
da: Beklager, ingen dokumentation fundet

en: (no default)
da: (ingen standard)

en: MIME Types
da: MIME Typer

en: Table of Contents
da: Indholdsfortegnelse

en: Page not modified
da: Side ikke ændret

en: Help/Guide
da: Hjælp/guide

en: Invalid Wiki page: %(message)s
da: Ugyldig Wiki side: %(message)s

note: TRANSLATOR: wiki page
en: currently edited
da: aktuelt redigeret

en: The page %(name)s has been deleted.
da: Siden %(name)s er blevet slettet.

en: The version %(version)d of the page %(name)s has been deleted.
da: Versionen %(version)d af siden %(name)s er blevet slettet.

en: See [wiki:"%(name)s"].
da: Se [wiki:"%(name)s"].

en: Page history
da: Sidehistorik

en: Wiki History
da: Wiki-historik

en: Reverted to version %(version)s.
da: Vendte tilbage til versionen %(version)s.

en: Page %(name)s does not exist
da: Siden %(name)s eksisterer ikke

en: Back to %(wikipage)s
da: Tilbage til %(wikipage)s

en: Page %(name)s not found
da: Siden %(name)s blev ikke fundet

en: View latest version
da: Vis nyeste version

en: View parent page
da: Vis forælderside

en: Previous Version
da: Forrige version

en: Next Version
da: Næste version

en: View Latest Version
da: Vis nyeste version

en: Up
da: Op

en: Start Page
da: Startside

en: Index
da: Indeks

en: History
da: Historik

en: Wiki changes
da: Wiki ændringer

en: %(page)s edited
da: %(page)s redigeret

en: %(page)s created
da: %(page)s oprettet

en: Delete version %(version)s of [1:%(name)s]
da: Slet version %(version)s af [1:%(name)s]

en: Delete [1:%(name)s]
da: Slet [1:%(name)s]

en: Are you sure you want to delete version %(version)s of this page?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette version %(version)s af denne side?

en: Modified %(modified)s.
da: Ændret %(modified)s.

en: Are you sure you want to completely delete this page?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette denne side helt?

en: Delete those versions
da: Slet disse versioner

en: Delete this version
da: Slet denne version

en: Delete page
da: Slet side

en: Delete version %(old_version)d to version %(version)d
da: Slet version %(old_version)d til version %(version)d

en: Delete version %(version)d
da: Slet version %(version)d

en: See the diffs
da: Se forskellene

en: Review
da: Gennemse

en: See the preview
da: Se forhåndsvisning

en: Editing %(name)s
da: Redigerer %(name)s

en: Go to the editor
da: Gå til editoren

en: Review Changes
da: Gennemse ændringer

en: No changes
da: Ingen ændringer

en: Actions
da: Handlinger

en: Adjust edit area height:
da: Tilpas redigeringsområde-højde:

en: Edit side-by-side
da: Rediger ved siden af hinanden

en: Change information
da: Ret information

en: Comment about this change (optional):
da: Kommentar til denne ændring (valgfri):

en: Page is read-only
da: Siden er kun læsbar

en: Merge changes
da: Sammenlæg ændringer

en: Preview Page
da: Forhåndsvis side

en: View WikiStart
da: Vis WikiStart

en: View %(path)s
da: Vis %(path)s

en: Rename [1:%(name)s]
da: Omdøb [1:%(name)s]

en: New name:
da: Nyt navn:

en: Rename page
da: Omdøb side

en: Revert page to this version
da: Gendan side til denne version

en: Edit this page
da: Rediger denne side

en: Version %(version)s (modified by %(author)s, %(date)s)
                   ([1:diff])
da: Version %(version)s (ændret af %(author)s, %(date)s)
                   ([1:diff])

en: Version %(version)s by %(author)s: %(comment)s
da: Version %(version)s af %(author)s: %(comment)s

en: Version %(version)s by %(author)s
da: Version %(version)s af %(author)s

en: [1:Last modified] %(reldate)s
da: [1:Sidst ændret] %(reldate)s

en: Last modified on %(date)s
da: Sidst ændret den %(date)s

en: The page %(name)s does not exist. You can create it here.
da: Siden %(name)s eksisterer ikke. Du kan oprette den her.

en: You could also create the same page higher in the hierarchy:
da: Du kan også oprette den samme side højere oppe i hierakiet:

en: Revert to this version
da: Vend tilbage til denne version

en: Create this page
da: Opret denne side

en: Using the template:
da: Ved brug af skabelonen:

en: (blank page)
da: (blank side)

en: The following pages have a name similar to this page, and may be related:
da: Følgende sider har et navn der ligner denne sides, og kan være relateret:
