Trac - en to el translation catalogue (1202 entries)

en: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Project environment for '%(project_name)s' created.
    
    You may now configure the environment by editing the file:
    
      %(config_path)s
    
    If you'd like to take this new project environment for a test drive,
    try running the Trac standalone web server `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Then point your browser to http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    There you can also browse the documentation for your installed
    version of Trac, including information on further setup (such as
    deploying Trac to a real web server).
    
    The latest documentation can also always be found on the project
    website:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Congratulations!
el: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Δημιουργήθηκε περιβάλλον για το έργο "%(project_name)s".
    
    Τώρα μπορείτε να διαμορφώσετε το περιβάλλον τροποποιώντας το αρχείο:
    
      %(config_path)s
    
    Αν θέλετε να δοκιμάσετε αυτό το νέο περιβάλλον έργου,
    δοκιμάστε να εκτελέσετε τον αυτοδύναμο διακομιστή Ιστού του Trac, `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Μετά, μεταβείτε με τον περιηγητή σας στο http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    Εκεί, θα μπορέσετε να περιηγηθείτε και στην τεκμηρίωση της εγκατεστημένης
    {έκδοσης του Trac και να δείτε πληροφορίες για περαιτέρω εργασίες (όπως την
    {εγκατάσταση του Trac σε έναν πραγματικό διακομιστή Ιστού).
    
    Η πιο πρόσφατη τεκμηρίωση επίσης διατίθεται στον ιστοχώρο του έργου:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Συγχαρητήρια!

en:   %(page)s imported from %(filename)s
el:   %(page)s - εισήχθη από %(filename)s

en:   %(title)s already exists
el:   Το %(title)s υπάρχει ήδη

en:   %(title)s is already up to date
el:   Το %(title)s είναι ήδη ενημερωμένο

en:  (added)
el: (προστέθηκε)

en:  (with no actual effect on merging)
el:  (χωρίς πραγματικό αντίκτυπο στη συγχώνευση)

en:  Indexing default repository
el:  Ευρετηρίαση προεπιλεγμένου αποθετηρίου

en:  Installing default wiki pages
el:  Εγκαθίστανται οι προεπιλεγμένες σελίδες wiki

en:  at version %(rev)s
el: στην έκδοση %(rev)s

en:  in %(repo)s
el: στο %(repo)s

en: !#%(name)s must contain at least one table cell (and table cells only)
el: Το !#%(name)s πρέπει να περιέχει τουλάχιστον ένα κελί πίνακα (και μόνο κελιά πίνακα)

en: !#%(name)s must contain at most one table
el: Το !#%(name)s πρέπει να περιέχει το πολύ έναν πίνακα

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" instead.
el: Το "%(date)s" δεν είναι έγκυρη ημερομηνία ή είναι άγνωστης μορφής. Αντ' αυτού δοκιμάστε το "%(hint)s".

en: %(attachment)s (delete)
el: %(attachment)s (διαγραφή)

en: %(attachment)s attached to %(resource)s
el: Το %(attachment)s επισυνάφθηκε στο %(resource)s

en: %(basename)s in %(dirname)s
el: %(basename)s στο %(dirname)s

en: %(date)s (%(duration)s ago)
el: %(date)s (%(duration)s πριν)

en: %(filename)s on %(parent)s – Attachment
el: %(filename)s στο %(parent)s – Συνημμένο

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets matching %(query)s
el: %(groupvalue)s %(groupname)s αιτήματα ταιριάζουν με το %(query)s

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets:
el: %(groupvalue)s %(groupname)s αιτήματα:

en: %(items)s added | %(items)s added
el[0]: %(items)s - προστέθηκε
el[1]: %(items)s - προστέθηκαν

en: %(items)s removed | %(items)s removed
el[0]: %(items)s - αφαιρέθηκε
el[1]: %(items)s - αφαιρέθηκαν

en: %(labels)s changed | %(labels)s changed
el[0]: %(labels)s - άλλαξε
el[1]: %(labels)s - άλλαξαν

en: %(labels)s deleted | %(labels)s deleted
el[0]: %(labels)s - διαγράφηκε
el[1]: %(labels)s - διαγράφηκε

en: %(labels)s set | %(labels)s set
el[0]: %(labels)s - ορίστηκε
el[1]: %(labels)s - ορίστηκαν

en: %(last)d of %(total)d
el: %(last)d από %(total)d

en: %(link)s is not a valid TracLink
el: Το %(link)s δεν είναι έγκυρο TracLink

en: %(msg)s: No node %(path)s at revision %(rev)s
el: %(msg)s: Δεν υπάρχει κόμβος %(path)s στην αναθεώρηση %(rev)s

en: %(name)s at version %(version)s
el: %(name)s στην έκδοση %(version)s

en: %(name)s is not a valid action.
el: Το %(name)s δεν είναι έγκυρη ενέργεια.

en: %(num)d added | %(num)d added
el[0]: %(num)d προστέθηκε
el[1]: %(num)d προστέθηκαν

en: %(num)d copied | %(num)d copied
el[0]: %(num)d αντεγράφη
el[1]: %(num)d αντεγράφησαν

en: %(num)d day | %(num)d days
el[0]: %(num)d ημέρα
el[1]: %(num)d ημέρες

en: %(num)d deleted | %(num)d deleted
el[0]: %(num)d διεγράφη
el[1]: %(num)d διεγράφησαν

en: %(num)d edited | %(num)d edited
el[0]: %(num)d τροποποιήθηκε
el[1]: %(num)d τροποποιήθηκαν

en: %(num)d hour | %(num)d hours
el[0]: %(num)d ώρα
el[1]: %(num)d ώρες

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
el[0]: %(num)d λεπτό
el[1]: %(num)d λεπτά

en: %(num)d month | %(num)d months
el[0]: %(num)d μήνας
el[1]: %(num)d μήνες

en: %(num)d moved | %(num)d moved
el[0]: %(num)d μετακινήθηκε
el[1]: %(num)d μετακινήθηκαν

en: %(num)d prop | %(num)d props
el[0]: %(num)d ιδιότητα
el[1]: %(num)d ιδιότητες

en: %(num)d week | %(num)d weeks
el[0]: %(num)d εβδομάδα
el[1]: %(num)d εβδομάδες

en: %(num)d year | %(num)d years
el[0]: %(num)d έτος
el[1]: %(num)d έτη

en: %(num)i second | %(num)i seconds
el[0]: %(num)i δευτερόλεπτο
el[1]: %(num)i δευτερόλεπτα

en: %(num)s match | %(num)s matches
el[0]: %(num)s εύρημα
el[1]: %(num)s ευρήματα

en: %(num)s revision cached. | %(num)s revisions cached.
el[0]: %(num)s αναθεώρηση στην cache.
el[1]: %(num)s αναθεωρήσεις στην cache.

en: %(page)s created
el: %(page)s - δημιουργήθηκε

en: %(page)s edited
el: %(page)s - τροποποιήθηκε

en: %(parent)s doesn't exist, can't create attachment
el: Το %(parent)s δεν υπάρχει και δεν είναι δυνατή η δημιουργία συνημμένου

en: %(path)s does not appear to be a Subversion repository.
el: Το %(path)s δεν φαίνεται να είναι αποθετήριο του Subversion.

en: %(perm)s privileges are required to perform this operation on %(resource)s. You don't have the required permissions.
el: Απαιτούνται προνόμια %(perm)s για να εκτελεστεί αυτή η ενέργεια στο %(resource)s. Δεν έχετε τα απαιτούμενα δικαιώματα.

en: %(perm)s privileges are required to perform this operation. You don't have the required permissions.
el: Απαιτούνται προνόμια %(perm)s για να εκτελεστεί αυτή η ενέργεια. Δεν έχετε τα απαιτούμενα δικαιώματα.

en: %(rev)s resynced on %(reponame)s.
el: %(rev)s - ανασυγχρονίστηκε στο %(reponame)s.

en: %(start)d - %(stop)d of %(total)d
el: %(start)d - %(stop)d από %(total)d

en: %(stat_title)s by
el: %(stat_title)s από

en: %(summary)s (cloned)
el: %(summary)s (κλωνοποιημένο)

en: %(target)s in %(name)s
el: %(target)s στο %(name)s

en: %(type)s %(name)s does not exist.
el: Το %(type)s %(name)s δεν υπάρχει.

en: %(type)s value "%(name)s" already exists
el: Η τιμή "%(name)s" του %(type)s υπάρχει ήδη

en: %(value)s deleted
el: %(value)s - διεγράφη

en: '%(group1)s' and '%(group2)s' milestone groups both are declared to be "catch-all" groups. Please check your configuration.
el: Οι ομάδες οροσήμων "%(group1)s" και "%(group2)s" έχουν οριστεί ως ομάδες "catch-all". Ελέγξτε τη διαμόρφωση των ρυθμίσεών σας.

en: '%(name)s' is not a directory
el: Το "%(name)s" δεν είναι κατάλογος

en: '%(name)s' is not a file
el: Το "%(name)s" δεν είναι αρχείο

en: ''Initial version''
el: "Αρχική έκδοση"

en: ''Plugin information not available''
el: ''Δεν διατίθενται πληροφορίες για το πρόσθετο''

en: ''System information not available''
el: ''Δεν διατίθενται πληροφορίες για το σύστημα''

en: (%(age)s ago)
el: (%(age)s πριν)

en: (%(kind)s from [1:
                    %(old_path)s])
el: (%(kind)s από [1:
                    %(old_path)s])

en: (No files)
el: (Κανένα αρχείο)

en: (The file is empty)
el: (Το αρχείο είναι άδειο)

en: (Undefined)
el: (Αόριστο)

en: (ascending)
el: (αύξουσα)

en: (blank page)
el: (κενή σελίδα)

en: (comments: %(comments)s,
                     attachments: %(attachments)s)
el: (σχόλια: %(comments)s,
    {                 συνημμένα: %(attachments)s)

en: (default)
el: (προεπιλογή)

en: (descending)
el: (φθίνουσα)

en: (empty)
el: (κενό)

en: (last modified by %(author)s)
el: (τελευταία τροποποίηση από %(author)s)

en: (less than one hour ago)
el: (λιγότερο από μια ώρα πριν)

en: (log)
el: (αρχείο καταγραφής)

en: (more results for this group on next page)
el: (περισσότερα αποτελέσματα για αυτήν την ομάδα στην επόμενη σελίδα)

en: (multiple changes)
el: (πολλές αλλαγές)

en: (no default)
el: (καμία προεπιλογή)

en: (none)
el: (κανένα)

en: (root)
el: (ρίζα)

en: (size limit %(value)s)
el: (όριο μεγέθους %(value)s)

en: (this ticket)
el: (αυτό το αίτημα)

en: (ticket not yet created)
el: (δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα αίτημα)

en: (toggle deleted branches)
el: (εναλλαγή των διαγραμμένων κλάδων)

en: (unknown template location)
el: (άγνωστη θέση προτύπου)

en: <Author field>
el: <Πεδίο συντάκτη>

en: <number> must be a number
el: Το <number> πρέπει να είναι αριθμός

en: ==== How to Reproduce ====
    
    While doing a %(method)s operation on `%(path_info)s`, Trac issued an internal error.
    
    ''(please provide additional details here)''
    
    Request parameters:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    User agent: `#USER_AGENT#`
    
    ==== System Information ====
    %(sys_info)s
    ==== Enabled Plugins ====
    %(enabled_plugins)s
    ==== Python Traceback ====
    {{{
    %(traceback)s}}}
el: ==== Μέθοδος Αναπαραγωγής ====
    
    Κατά την εκτέλεση μιας ενέργειας %(method)s στο `%(path_info)s`, το Trac _εξέπεμψε μήνυμα εσωτερικού σφάλματος.
    
    ''(γράψτε περισσότερες πληροφορίες εδώ)''
    
    Παράμετροι αιτήματος:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    Χρήστης/μηχανή: `#USER_AGENT#`
    
    ==== Πληροφορίες Συστήματος ====
    %(sys_info)s
    ==== Ενεργοποιημένα Πρόσθετα ====
    %(enabled_plugins)s
    ==== Python Traceback ====
    {{{
    %(traceback)s}}}

en: A new name is mandatory for a rename.
el: Απαιτείται νέο όνομα για να γίνει μετονομασία.

en: About Trac
el: Περί του Trac

en: Absolute format
el: Απόλυτη μορφή

en: Action
el: Ενέργεια

en: Action is no longer defined
el: Δεν είναι πλέον ορισμένη καμία ενέργεια

en: Action:
el: Ενέργεια:

en: Action: %(action)s
el: Ενέργεια: %(action)s

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add %(label_singular)s
el: Προσθήκη του %(label_singular)s

en: Add Alias:
el: Προσθήκη Ψευδωνύμου:

en: Add Attachment to [1:%(parent)s]
el: Προσθήκη Συνημμένου στο [1:%(parent)s]

en: Add Comment
el: Προσθήκη Σχολίου

en: Add Component:
el: Προσθήκη Συστατικού:

en: Add Field:
el: Προσθήκη Πεδίου:

en: Add Milestone:
el: Προσθήκη Οροσήμου:

en: Add Repository:
el: Προσθήκη Αποθετηρίου:

en: Add Subject to Group:
el: Προσθήκη Υποκειμένου στην Ομάδα:

en: Add Version:
el: Προσθήκη Έκδοσης:

en: Add a user or group to an existing permission group.
el: Προσθέστε χρήστη ή ομάδα σε υπάρχουσα ομάδα δικαιωμάτων.

en: Add attachment
el: Προσθήκη συνημμένου

en: Add milestone
el: Προσθήκη Οροσήμου

en: Add new milestone
el: Προσθήκη νέου οροσήμου

en: Add to Cc
el: Προσθήκη στους κοινοποιούμενους

en: Add/Remove from Cc
el: Προσθήκη στην / Αφαίρεση από τους κοινοποιούμενους

en: Added
el: Προστέθηκε

en: Adjust edit area height:
el: Προσαρμόστε το ύψος της περιοχής επεξεργασίας:

en: Admin
el: Διαχείριση

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Administration:
el: Διαχείριση:

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Age
el: Ηλικία

en: Alias
el: Ψευδώνυμο

en: Alias of %(repo)s
el: Ψευδώνυμο του %(repo)s

en: Aliases:
el: Ψευδώνυμα:

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names
el: Όλα τα ονόματα με κεφαλαία γράμματα είναι δεσμευμένα για ονόματα δικαιωμάτων

en: Already logged in as %(user)s.
el: Έχετε ήδη συνδεθεί ως %(user)s.

en: And
el: Και

en: Annotate each line with the last changed revision (this can be time consuming...)
el: Επισημειώστε κάθε γραμμή με την τελευταία αναθεώρηση (μπορεί να πάρει πολλή ώρα...)

en: Apply changes
el: Εφαρμογή αλλαγών

en: Are you sure you want to completely delete this page?
el: Σίγουρα να διαγραφεί πλήρως αυτή η σελίδα;

en: Are you sure you want to delete this attachment?
el: Σίγουρα να διαγραφεί αυτό το συνημμένο;

en: Are you sure you want to delete this milestone?
el: Σίγουρα να διαγραφεί αυτό το ορόσημο;

en: Are you sure you want to delete this report?
el: Σίγουρα να διαγραφεί αυτή η αναφορά;

en: Are you sure you want to delete this ticket comment?
el: Σίγουρα να διαγραφεί αυτό το σχόλιο του αιτήματος;

en: Are you sure you want to delete this ticket?
el: Σίγουρα να διαγραφεί αυτό το αίτημα;

en: Are you sure you want to delete version %(version)s of this page?
el: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε την έκδοση %(version)s αυτής της σελίδας;

en: Arguments
el: Ορίσματα

en: As long as you don't add any items to the list, this field
                will remain completely hidden from the user interface.
el: Εφόσον δεν προσθέσετε κανένα αντικείμενο στη λίστα, αυτό το πεδίο
    {            θα παραμείνει εντελώς κρυμμένο από τη διεπαφή χρήστη.

en: Attach another file
el: Επισύναψη άλλου αρχείου

en: Attach file
el: Επισύναψη αρχείου

en: Attachment
el: Συνημμένο

en: Attachment '%(filename)s' not found
el: Το συνημμένο "%(filename)s" δεν βρέθηκε

en: Attachment '%(id)s' in %(parent)s
el: Συνημμένο "%(id)s" στο %(parent)s

en: Attachment '%(title)s' does not exist.
el: Το συνημμένο "%(title)s" δεν υπάρχει.

en: Attachment Info
el: Πληροφορίες Συνημμένου

en: Attachment field %(field)s is invalid: %(message)s
el: Το πεδίο συνημμένων %(field)s είναι άκυρο: %(message)s

en: Attachments
el: Συνημμένα

en: Attachments of %(parent)s
el: Συνημμένα του %(parent)s

en: Authentication information not available. Please refer to the %(inst_doc)s.
el: Δεν διατίθενται πληροφορίες ελέγχου ταυτότητας. Ανατρέξτε στο %(inst_doc)s.

en: Author
el: Συντάκτης

en: Author:
el: Συντάκτης:

en: Available Projects
el: Διαθέσιμα Έργα

en: Available Reports
el: Διαθέσιμες Αναφορές

en: Available actions:
el: Διαθέσιμες ενέργειες:

en: Back to %(parent)s
el: Επιστροφή στο %(parent)s

en: Back to %(wikipage)s
el: Επιστροφή στο %(wikipage)s

en: Back to Query
el: Επιστροφή στο Ερώτημα

en: Back to Roadmap
el: Επιστροφή στον Οδικό Χάρτη

en: Back to Ticket #%(num)s
el: Επιστροφή στο Αίτημα #%(num)s

en: Backing up database ...
el: Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας της βάσης δεδομένων ...

en: Bad request
el: Κακό αίτημα

en: Base directory '%(env)s' does not exist. Please create it manually and retry.
el: Ο κατάλογος βάσης "%(env)s" δεν υπάρχει. Δημιουργήστε τον με μη αυτόματο τρόπο και δοκιμάστε ξανά.

en: Basic Settings
el: Βασικές Ρυθμίσεις

en: Basics
el: Βασικά

en: Batch Modify
el: Ομαδόν Τροποποίηση

en: Batch modification fields
el: Πεδία ομαδόν τροποποίησης

en: Batch modification to %(tickets)s by %(author)s:
el: Ομαδόν τροποποίηση των %(tickets)s από %(author)s:

en: Before you do that, though, please first try
                    [1:[2:searching]
                    for similar issues], as it is quite likely that this problem
                    has been reported before. For questions about installation
                    and configuration of Trac or its plugins, please try the
                    [3:mailing list]
                    instead of creating a ticket.
el: Πριν το κάνετε αυτό, όμως, δοκιμάστε πρώτα να
                    [1:[2:αναζητήσετε]
                    παρόμοια προβλήματα], γιατί είναι πολύ πιθανό αυτό το πρόβλημα
                    να έχει ήδη αναφερθεί. Για ερωτήσεις για την εγκατάσταση
                    και τη διαμόρφωση του Trac ή προσθέτων του, δοκιμάστε τη
                    [3: λίστα αλληλογραφίας]
                    αντί να υποβάλετε αίτημα.

en: Blank lines
el: Κενές γραμμές

en: Branch
el: Κλάδος

en: Branch head
el: Κεφαλή κλάδος

en: Browse Source
el: Περιήγηση στην Προέλευση

en: Browse at revision %(rev)s
el: Περιήγηση στην αναθεώρηση %(rev)s

en: Browse repository path %(path)s
el: Περιήγηση στην διαδρομή του αποθετηρίου %(path)s

en: Browser's language
el: Γλώσσα περιηγητή

en: By %(author)s
el: Από %(author)s

en: Can't compare across different repositories: %(old)s vs. %(new)s
el: Δεν είναι δυνατή η σύγκριση ανάμεσα σε διαφορετικά αποθετήρια: %(old)s vs. %(new)s

en: Can't rename to existing %(name)s page.
el: Δεν είναι δυνατή η μετονομασία στο υπάρχον όνομα σελίδας "%(name)s".

en: Can't synchronize with repository "%(name)s" (%(error)s). Look in the Trac log for more information.
el: Δεν είναι δυνατός ο συγχρονισμός με το αποθετήριο "%(name)s" (%(error)s). Ανατρέξτε στο ημερολόγιο του Trac για περισσότερες πληροφορίες.

en: Can't upload empty file
el: Δεν είναι δυνατό το ανέβασμα κενού αρχείου

en: Can't use %(annotator)s annotator: %(error)s
el: Δεν είναι δυνατή η χρήση του επισημειωτή %(annotator)s: %(error)s

en: Can't view %(link)s:
el: Δεν είναι δυνατή η προβολή του %(link)s:

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cancel comment edit
el: Ακύρωση επεξεργασίας σχολίου

en: Cannot create attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία του συνημμένου "%(att)s" ως %(realm)s: το %(id)s είναι άκυρο

en: Cannot export to %(filename)s: %(error)s
el: Δεν είναι δυνατή η εξαγωγή στο %(filename)s: %(error)s

en: Cannot import from %(filename)s line %(line)d: %(error)s
el: Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή από το %(filename)s γραμμή %(line)d: %(error)s

en: Cannot import from %(filename)s: %(error)s
el: Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή από το %(filename)s: %(error)s

en: Cannot load Python bindings for MySQL
el: Δεν είναι δυνατή η φόρτωση των ζεύξεων της Python για το MySQL

en: Cannot load Python bindings for PostgreSQL
el: Δεν είναι δυνατή η φόρτωση των ζεύξεων της Python για το PostgreSQL

en: Cannot load Python bindings for SQLite
el: Δεν είναι δυνατή η φόρτωση των ζεύξεων της Python για το SQLite

en: Cannot remove permission %(action)s for user %(user)s.
el: Δεν είναι δυνατή η αφαίρεση του δικαιώματος %(action)s για τον χρήστη %(user)s.

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
el: Δεν είναι δυνατή η απόδοση νέου γονέα στο συνημμένο "%(att)s" ως %(realm)s: το %(id)s είναι άκυρο

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as it already exists in %(realm)s:%(id)s
el: Δεν είναι δυνατή η απόδοση νέου γονέα στο συνημμένο "%(att)s", γιατί υπάρχει ήδη στο %(realm)s:%(id)s

en: Cannot synchronize a single revision on multiple repositories
el: Δεν είναι δυνατός ο συγχρονισμός μίας αναθεώρησης σε περισσότερα από ένα αποθετήρια

en: Case changes
el: Αλλαγές κεφαλαίων/μικρών

en: Cc
el: Κοιν.

en: Change
el: Αλλαγή

en: Change History
el: Ιστορικό Αλλαγών

en: Change History for [1:%(name)s]
el: Ιστορικό Αλλαγών για το [1:%(name)s]

en: Change Properties
el: Ιδιότητες Αλλαγών

en: Change history
el: Ιστορικό αλλαγών

en: Change information
el: Πληροφορίες αλλαγών

en: Change information for future version %(version)s (modified by %(author)s):
el: Πληροφορίες αλλαγών για τη μελλοντική έκδοση %(version)s (τροποποιήθηκε από %(author)s):

en: Change tickets
el: Αλλαγή αιτημάτων

en: ChangeLog
el: Ημερολόγιο Αλλαγών

en: ChangeLog for %(path)s
el: Κατάλογος αλλαγών για %(path)s

en: ChangeLog for %(path)s in %(repo)s
el: Κατάλογος αλλαγών για %(path)s στο %(repo)s

en: Changed %(date)s by %(author)s
el: Άλλαξε στις %(date)s από %(author)s

en: Changed by %(author)s
el: Άλλαξε από %(author)s

en: Changes
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
el: Αλλαγές
                  από [1:%(old_path)s]
                  στο [2:r%(old_rev)s]
                  έως [3:%(new_path)s]
                  στο [4:r%(new_rev)s]

en: Changes (by %(author)s):
el: Αλλαγές (από %(author)s)

en: Changes between
              [1:Initial Version] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
el: Αλλαγές από
              [1:Αρχική Έκδοση] έως
              [2:Έκδοση %(new)s] του
              [3:%(name)s]

en: Changes between
              [1:Version %(old)s] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
el: Αλλαγές από
              [1:Έκδοση %(old)s] έως
              [2:Έκδοση %(new)s] του
              [3:%(name)s]

en: Changes from
              [1:Version %(new)s] of
              [2:%(name)s]
el: Αλλαγές από
              [1:Έκδοση %(new)s] του
              [2:%(name)s]

en: Changes in %(reponame)s
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
el: Αλλαγές στο %(reponame)s
                  από [1:%(old_path)s]
                  στο [2:r%(old_rev)s]
                  έως [3:%(new_path)s]
                  στο [4:r%(new_rev)s]

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]
el: Αλλαγές στο [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] in %(reponame)s
el: Αλλαγές στο [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s στο %(reponame)s

en: Changeset  | Changesets
el[0]: Σύνολο αλλαγών
el[1]: Σύνολα αλλαγών

en: Changeset %(id)s
el: Σύνολο αλλαγών %(id)s

en: Changeset %(id)s for %(path)s
el: Σύνολο αλλαγών %(id)s για το %(path)s

en: Changeset %(rev)s
el: Σύνολο αλλαγών %(rev)s

en: Changeset %(rev)s in %(repo)s
el: Σύνολο αλλαγών %(rev)s στο %(repo)s

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
el: Σύνολο αλλαγών [1:%(new_rev)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
                  for [2:%(new_path)s]
el: Σύνολο αλλαγών [1:%(new_rev)s]
    {              για το [2:%(new_path)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
el: Σύνολο αλλαγών [1:%(new_rev)s] στο %(reponame)s

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
                  for [2:%(new_path)s]
el: Σύνολο αλλαγών [1:%(new_rev)s] στο %(reponame)s
    {              για το [2:%(new_path)s]

en: Changeset in %(repo)s  | Changesets in %(repo)s
el[0]: Σύνολο αλλαγών στο %(repo)s
el[1]: Σύνολα αλλαγών στο %(repo)s

en: Changesets
el: Σύνολα αλλαγών

en: Changesets in all repositories
el: Σύνολα αλλαγών σε όλα αποθετήρια

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Clearsilver templates are no longer supported, please contact your Trac administrator.
el: Δεν υποστηρίζονται πλέον πρότυπα του Clearsilver. Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του Trac.

en: Clone
el: Κλωνοποίηση

en: Cloned from #%(id)s:
    ----
    %(description)s
el: Κλωνοποιήθηκε από το #%(id)s:
    ----
    %(description)s

en: Closed
el: Έκλεισε

en: Closed %(closed)s
el: Έκλεισε το %(closed)s

en: Code fragment:
el: Απόσπασμα κώδικα:

en: Columns
el: Στήλες

en: Comma-delimited Text
el: Κείμενο διαχωρισμένο με κόμμα

en: Command not found
el: Δεν βρέθηκε η εντολή

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment %(cnum)s for Ticket #%(id)s
el: Σχόλιο %(cnum)s για το Αίτημα #%(id)s

en: Comment %(num)s not found
el: Το σχόλιο %(num)s δεν βρέθηκε

en: Comment (by %(author)s):
el: Σχόλιο (από %(author)s):

en: Comment about this change (optional):
el: Σχόλιο για αυτήν την αλλαγή (προαιρετικό):

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Comments only
el: Μόνο σχόλια

en: Completed
el: Ολοκληρώθηκε

en: Completed %(duration)s ago (%(date)s)
el: Ολοκληρώθηκε %(duration)s πριν (%(date)s)

en: Completed:
el: Ολοκληρώθηκε:

en: Completion date may not be in the future
el: Η ημερομηνία ολοκλήρωσης δεν μπορεί να είναι μελλοντική

en: Completion error: %(err)s
el: Σφάλμα ολοκλήρωσης: %(err)s

en: Component
el: Συστατικό στοιχείο

en: Component %(name)s already exists.
el: Το συστατικό %(name)s υπάρχει ήδη.

en: Component %(name)s does not exist.
el: Το συστατικό %(name)s δεν υπάρχει.

en: Components
el: Συστατικά στοιχεία

en: Compose a new ticket query by selecting filters and columns to display.
el: Συνθέστε νέο ερώτημα επί αιτημάτων επιλέγοντας φίλτρα και στήλες προς προβολή.

en: Configuration
el: Διαμόρφωση

en: Configuration Error
el: Σφάλμα Διαμόρφωσης

en: Configuring Authentication
el: Διαμόρφωση Ελέγχου Ταυτότητας

en: Configuring your date format will result in formatting
          and parsing datetime displayed on this site to use your date format
          instead of that of the server.
el: Αν ορίσετε δική σας μορφή ημερομηνίας, η μορφοποίηση και τεχνολόγηση της
    {      ημερομηνίας και της ώρας που εμφανίζονται στον ιστοχώρο θα γίνεται
    {      βάσει αυτού του προτύπου και όχι εκείνου του διακομιστή.

en: Configuring your language will result in all text
          displayed on this site to use your language instead of that of the
          server.
el: Αν ορίσετε την γλώσσα της επιλογής σας, όλα τα κείμενα του ιστοχώρου θα
    {      εμφανίζονται σε αυτήν την γλώσσα και όχι σε εκείνη του διακομιστή.

en: Configuring your relative/absolute format will result in
          formatting datetime displayed on this site to use your format instead of
          that of the server.
el: Αν ορίσετε δική σας σχετική/απόλυτη μορφή, οι ημερομηνίες στον ιστοχώρο θα
    {      εμφανίζονται σε αυτήν την μορφή και όχι σε εκείνη του διακομιστή.

en: Configuring your time zone will result in all
          dates and times displayed on this site to use your time zone
          instead of that of the server.
el: Αν ορίσετε την ζώνη ώρας σας, όλες οι ημερομηνίες και ώρες στον ιστοχώρο θα
    {      εμφανίζονται στην δική σας ζώνη ώρας και όχι σε εκείνη του διακομιστή.

en: Console
el: Κονσόλα

en: Context Navigation
el: Πλοήγηση στο Περικείμενο

en: Continue browsing through the current list of results,
                  from the last selected report or custom query.
el: Συνέχιση περιήγησης στην τρέχουσα λίστα αποτελεσμάτων,
    {              από την τελευταία επιλεγμένη αναφορά ή το προσαρμοσμένο ερώτημα.

en: Copied or renamed
el: Αντεγράφη ή μετονομάστηκε

en: Copy report
el: Αντιγραφή αναφοράς

en: Copying resources from:
el: Αντιγραφή πόρων από:

en: Could not delete attachment
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του συνημμένου.

en: Could not reparent attachment %(name)s
el: Δεν ήταν δυνατή η απόδοση νέου γονέα στο συνημμένο %(name)s

en: Couldn't open Subversion repository %(path)s: %(svn_error)s
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αποθετηρίου του Subversion %(path)s: %(svn_error)s

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create New Report
el: Δημιουργία Νέας Αναφοράς

en: Create New Ticket
el: Δημιουργία Νέου Αιτήματος

en: Create a copy of this ticket
el: Δημιουργήστε αντίγραφο αυτού του αιτήματος

en: Create new report
el: Δημιουργία νέας αναφοράς

en: Create new report from current query
el: Δημιουργία νέας αναφοράς από το τρέχον ερώτημα

en: Create this page
el: Δημιουργία αυτής της σελίδας

en: Create ticket
el: Δημιουργία αιτήματος

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Creating a new Trac environment at %(envname)s
el: Δημιουργία νέου περιβάλλοντος Trac στο %(envname)s

en: Creating and Initializing Project
el: Δημιουργία και Αρχικοποίηση Έργου

en: Creating scripts.
el: Δημιουργούνται δέσμες ενεργειών.

en: Current state no longer exists
el: Η τρέχουσα κατάσταση δεν υπάρχει πια

en: Custom Query
el: Προσαρμοσμένο Ερώτημα

en: Database "%(path)s" not found.
el: Η βάση δεδομένων "%(path)s" δεν βρέθηκε.

en: Database already exists at %(path)s
el: Η βάση δεδομένων υπάρχει ήδη στο %(path)s

en: Database connection string [%(default)s]>
el: Συμβολοσειρά σύνδεσης στη βάση δεδομένων [%(default)s]>

en: Database is up to date, no upgrade necessary.
el: Η βάση δεδομένων είναι ενημερωμένη. Δεν χρειάζεται αναβάθμιση.

en: Database newer than Trac version
el: Η βάση δεδομένων είναι νεότερη από την έκδοση του Trac

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date & Time
el: Ημερομηνία & Ώρα

en: Date format:
el: Μορφή ημερομηνίας:

en: Date relative/absolute format:
el: Σχετική/απόλυτη μορφή ημερομηνίας

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default Repository
el: Προεπιλεγμένο Αποθετήριο

en: Default date format
el: Προεπιλεγμένη μορφή ημερομηνίας

en: Default date format:
el: Προεπιλεγμένη μορφή ημερομηνίας:

en: Default format
el: Προεπιλεγμένη μορφή

en: Default language
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα

en: Default language:
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα:

en: Default time zone
el: Προεπιλεγμένη ζώνη ώρας

en: Default timezone:
el: Προεπιλεγμένη ζώνη ώρας:

en: Default:
el: Προεπιλογή:

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Milestone %(name)s
el: Διαγραφή Ορόσημο %(name)s

en: Delete Report {%(num)s} %(title)s
el: Διαγραφή αναφοράς {%(num)s} %(title)s

en: Delete Ticket #%(id)s
el: Διαγραφή Αιτήματος #%(id)s

en: Delete [1:%(name)s]
el: Διαγραφή του [1:%(name)s]

en: Delete [1:Ticket #%(id)s]
el: Διαγραφή [1:Αιτήματος #%(id)s]

en: Delete attachment
el: Διαγραφή συνημμένου

en: Delete comment
el: Διαγραφή σχολίου

en: Delete comment %(num)s
el: Διαγραφή σχολίου %(num)s

en: Delete comment %(num)s on Ticket #%(id)s
el: Διαγραφή σχολίου %(num)s του Αιτήματος #%(id)s

en: Delete milestone
el: Διαγραφή οροσήμου

en: Delete page
el: Διαγραφή σελίδας

en: Delete query
el: Διαγραφή ερωτήματος

en: Delete report
el: Διαγραφή αναφοράς

en: Delete report {%(id)s} corresponding to this query
el: Διαγραφή της αναφοράς {%(id)s} που αντιστοιχεί σε αυτό το ερώτημα

en: Delete this version
el: Διαγραφή αυτής της έκδοσης

en: Delete those versions
el: Διαγραφή αυτών των εκδόσεων

en: Delete ticket
el: Διαγραφή αιτήματος

en: Delete version %(old_version)d to version %(version)d
el: Διαγραφή εκδόσεων %(old_version)d έως %(version)d

en: Delete version %(version)d
el: Διαγραφή έκδοσης %(version)d

en: Delete version %(version)s of [1:%(name)s]
el: Διαγραφή έκδοσης %(version)s του [1:%(name)s]

en: Delete versions %(from)s to %(to)s of [1:%(name)s]
el: Διαγραφή εκδόσεων %(from)s έως %(to)s του [1:%(name)s]

en: Deleted pages
el: Διαγραμμένες σελίδες

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description (you may use
                    [1:WikiFormatting]
                    here):
el: Περιγραφή (μπορείτε να χρησιμοποιήσετε
                    [1:WikiFormatting]
                    εδώ):

en: Description (you may use [1:WikiFormatting] here):
el: Περιγραφή (μπορείτε να χρησιμοποιήσετε [1:WikiFormatting] εδώ)

en: Description changed by %(author)s:
el: Η περιγραφή άλλαξε από %(author)s:

en: Description of the file (optional):
el: Περιγραφή του αρχείου (προαιρετικό):

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Description: (you may use [1:WikiFormatting] here)
el: Περιγραφή: (μπορείτε να χρησιμοποιήσετε [1:WikiFormatting] εδώ)

en: Did you mean this? | Did you mean one of these?
el[0]: Εννοούσατε αυτό;
el[1]: Εννοούσατε κάτι από αυτά;

en: Diff [%(old_rev)s:%(new_rev)s] for %(path)s
el: Diff [%(old_rev)s:%(new_rev)s] για %(path)s

en: Diff from %(old_path)s@%(old_rev)s to %(new_path)s@%(new_rev)s
el: Diff από %(old_path)s@%(old_rev)s σε %(new_path)s@%(new_rev)s

en: Diff from Old Revision to New Revision (as selected in the Diff column)
el: Diff από την Παλιά Αναθεώρηση στη Νέα Αναθεώρηση (όπως επιλέχθηκαν στη στήλη "Diff")

en: Diff mismatch: Base is a %(oldnode)s (%(oldpath)s in revision %(oldrev)s) and Target is a %(newnode)s (%(newpath)s in revision %(newrev)s).
el: Ασυμφωνία diff: η Βάση είναι %(oldnode)s (%(oldpath)s στην αναθεώρηση %(oldrev)s) και ο Στόχος είναι %(newnode)s (%(newpath)s στην αναθεώρηση %(newrev)s).

en: Differences
el: Διαφορές

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Directory exists and is not empty.
el: Ο κατάλογος υπάρχει και δεν είναι κενός.

en: Directory:
el: Κατάλογος:

en: Display a list of all installed Wiki macros, including documentation if
    available.
    
    Optionally, the name of a specific macro can be provided as an argument. In
    that case, only the documentation for that macro will be rendered.
    
    Note that this macro will not be able to display the documentation of
    macros if the `PythonOptimize` option is enabled for mod_python!
el: Εμφανίστε μια λίστα με όλες τις εγκατεστημένες μακροεντολές
    {του Wiki, συμπεριλαμβανομένης της τεκμηρίωσης, αν υπάρχει.
    {
    {Προαιρετικά, μπορείτε να δώσετε το όνομα συγκεκριμένης μακροεντολής
    {ως όρισμα. Σε αυτήν την περίπτωση, θα εμφανιστεί μόνο η τεκμηρίωση
    {για τη συγκεκριμένη μακροεντολή.
    {
    {Σημειώστε ότι αυτή η μακροεντολή δεν μπορεί να εμφανίσει την
    {τεκμηρίωση των μακροεντολών αν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή
    {“PythonOptimize” για το mod_python!

en: Display a structural outline of the current wiki page, each item in the
    outline being a link to the corresponding heading.
    
    This macro accepts four optional parameters:
    
     * The first is a number or range that allows configuring the minimum and
       maximum level of headings that should be included in the outline. For
       example, specifying "1" here will result in only the top-level headings
       being included in the outline. Specifying "2-3" will make the outline
       include all headings of level 2 and 3, as a nested list. The default is
       to include all heading levels.
     * The second parameter can be used to specify a custom title (the default
       is no title).
     * The third parameter selects the style of the outline. This can be
       either `inline` or `pullout` (the latter being the default). The
       `inline` style renders the outline as normal part of the content, while
       `pullout` causes the outline to be rendered in a box that is by default
       floated to the right side of the other content.
     * The fourth parameter specifies whether the outline is numbered or not.
       It can be either `numbered` or `unnumbered` (the former being the
       default). This parameter only has an effect in `inline` style.
el: Εμφανίστε την διάρθρωση της τρέχουσας σελίδας wiki, με κάθε
    {στοιχείο της σε μορφή συνδέσμου προς την αντίστοιχη επικεφαλίδα.
    {
    {{Αυτή η μακροεντολή δέχεται τέσσερις προαιρετικές παραμέτρους:
    {
    { * Η πρώτη είναι ένας αριθμός ή ένα εύρος τιμών που επιτρέπει τον καθορισμό
    {   του ελάχιστου και του μέγιστου επιπέδου επικεφαλίδων που θα περιληφθούν
    {   στην διάρθρωση. Για παράδειγμα, αν δώσετε την τιμή "1", θα εμφανιστούν
    {   μόνο οι κεφαλίδες του ανώτατου επιπέδου της διάρθρωσης. Αν δώσετε την τιμή
    {   "2-3", η διάρθρωση θα περιλαμβάνει τις επικεφαλίδες των επιπέδων 2 και 3,
    {   σε μορφή ενθυλακωμένης λίστας. Από προεπιλογή περιλαμβάνονται όλα τα
    {   επίπεδα επικεφαλίδων.
    { * Η δεύτερη παράμετρος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δώσετε δικό σας
    {   τίτλο (από προεπιλογή δεν δίνεται τίτλος).
    { * Η τρίτη παράμετρος αφορά στο στυλ της διάρθρωσης, που λαμβάνει τις τιμές
    {   "ενσωματωμένο" ή "πλαισιωμένο" (προεπιλεγμένη είναι η δεύτερη). Το στυλ
    {   "ενσωματωμένο" εμφανίζει την διάρθρωση σαν κανονικό τμήμα του περιεχομένου,
    {   ενώ το "πλαισιωμένο" την εμφανίζει εντός πλαισίου που, από προεπιλογή,
    {   παρατίθεται στα δεξιά του υπόλοιπου περιεχομένου.
    { * Η τέταρτη παράμετρος καθορίζει αν η διάρθρωση είναι αριθμημένη ή όχι.
    {   Πιθανές τιμές είναι οι "αριθμημένη" ή "μη αριθμημένη" (προεπιλεγμένη είναι
    {   η πρώτη). Αυτή η παράμετρος ισχύει μόνο για το "ενσωματωμένο" στυλ.

en: Display a table of content for the Trac guide.
    
    This macro shows a quick and dirty way to make a table-of-contents
    for the Help/Guide. The table of contents will contain the Trac* and
    WikiFormatting pages, and can't be customized. Search for TocMacro for a
    a more customizable table of contents.
el: Εμφανίστε πίνακα περιεχομένων για τον οδηγό του Trac.
    {
    {Αυτή η μακροεντολή εμφανίζει έναν γρήγορο και πρόχειρο τρόπο δημιουργίας
    {πίνακα περιεχομένων για την Βοήθεια/Οδηγό. Ο πίνακας περιεχομένων
    {περιλαμβάνει τις σελίδες Trac* και WikiFormatting, κάτι που δεν μπορείτε
    {να αλλάξετε. Αν θέλετε έναν πιο προσαρμόσιμο πίνακα περιεχομένων,
    {αναζητήστε την TocMacro.

en: Display help for trac-admin commands.
    
    Examples:
    {{{
    [[TracAdminHelp]]               # all commands
    [[TracAdminHelp(wiki)]]         # all wiki commands
    [[TracAdminHelp(wiki export)]]  # the "wiki export" command
    [[TracAdminHelp(upgrade)]]      # the upgrade command
    }}}
el: Εμφανίστε βοήθεια για τις εντολές trac-admin.
    {
    {Παραδείγματα:
    {{{{
    {[[TracAdminHelp]]               # για όλες τις εντολές
    [[TracAdminHelp(wiki)]]         # για όλες τις εντολές του wiki
    [[TracAdminHelp(wiki export)]]  # για την εντολή "εξαγωγή wiki"
    [[TracAdminHelp(upgrade)]]      # για την εντολή αναβάθμισης
    }}}

en: Display only the icon or symbol for
          short inline buttons, and hide the text caption.
el: Εμφανίστε μόνο το εικονίδιο ή σύμβολο των
    {      μικρών ενσωματωμένων κουμπιών, χωρίς λεζάντα.

en: Do you have cookies enabled?
el: Έχετε ενεργοποιήσει τα cookies;

en: Does an environment already exist?
el: Υπάρχει ήδη περιβάλλον;

en: Don't show the various help links.
          This reduces the verbosity of the pages.
el: Να μην εμφανίζονται οι διάφοροι σύνδεσμοι προς αρχεία βοήθειας.
          Έτσι μειώνεται η πολυλογία των σελίδων.

en: Done.
el: Ολοκληρώθηκε.

en: Download
el: Κατέβασμα

en: Download all attachments as:
el: Κατέβασμα όλων των συνημμένων ως:

en: Download as Zip archive
el: Κατέβασμα ως αρχειοθήκης Zip

en: Download failed
el: Το κατέβασμα απέτυχε

en: Download in other formats:
el: Κατέβασμα σε άλλες μορφές:

en: Due
el: Προθεσμία

en: Due in %(duration)s (%(date)s)
el: Λήξη προθεσμίας σε %(duration)s (%(date)s)

en: Due:
el: Προθεσμία:

en: E-mail address and user name can be saved in the [1:Preferences].
el: Η διεύθυνση email και το όνομα χρήστη μπορούν να αποθηκευτούν στις [1:Προτιμήσεις].

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Milestone %(name)s
el: Επεξεργασία Οροσήμου %(name)s

en: Edit Report {%(num)d} %(title)s
el: Επεξεργασία Αναφοράς {%(num)d} %(title)s

en: Edit comment %(cnum)s
el: Επεξεργασία σχολίου %(cnum)s

en: Edit milestone
el: Επεξεργασία οροσήμου

en: Edit query
el: Επεξεργασία ερωτήματος

en: Edit report
el: Επεξεργασία αναφοράς

en: Edit report {%(id)s} corresponding to this query
el: Επεξεργασία της αναφοράς {%(id)s} που αντιστοιχεί σε αυτό το ερώτημα

en: Edit side-by-side
el: Επεξεργασία δίπλα-δίπλα

en: Edit this milestone
el: Επεξεργασία αυτού του ορόσημου

en: Edit this page
el: Επεξεργασία αυτής της σελίδας

en: Editing %(name)s
el: Γίνεται επεξεργασία του %(name)s

en: Edits
el: Τροποποιήσεις

en: Email address:
el: Διεύθυνση email:

en: Embed an image in wiki-formatted text.
    
    The first argument is the file specification. The file specification may
    reference attachments in three ways:
     * `module:id:file`, where module can be either '''wiki''' or '''ticket''',
       to refer to the attachment named ''file'' of the specified wiki page or
       ticket.
     * `id:file`: same as above, but id is either a ticket shorthand or a Wiki
       page name.
     * `file` to refer to a local attachment named 'file'. This only works from
       within that wiki page or a ticket.
    
    Also, the file specification may refer to repository files, using the
    `source:file` syntax (`source:file@rev` works also).
    
    Files can also be accessed with a direct URLs; `/file` for a
    project-relative, `//file` for a server-relative, or `http://server/file`
    for absolute location of the file.
    
    The remaining arguments are optional and allow configuring the attributes
    and style of the rendered `<img>` element:
     * digits and unit are interpreted as the size (ex. 120, 25%)
       for the image
     * `right`, `left`, `center`, `top`, `bottom` and `middle` are interpreted
       as the alignment for the image (alternatively, the first three can be
       specified using `align=...` and the last three using `valign=...`)
     * `link=some TracLinks...` replaces the link to the image source by the
       one specified using a TracLinks. If no value is specified, the link is
       simply removed.
     * `nolink` means without link to image source (deprecated, use `link=`)
     * `key=value` style are interpreted as HTML attributes or CSS style
       indications for the image. Valid keys are:
        * align, valign, border, width, height, alt, title, longdesc, class,
          margin, margin-(left,right,top,bottom), id and usemap
        * `border`, `margin`, and `margin-`* can only be a single number
        * `margin` is superseded by `center` which uses auto margins
    
    Examples:
    {{{
        [[Image(photo.jpg)]]                           # simplest
        [[Image(photo.jpg, 120px)]]                    # with image width size
        [[Image(photo.jpg, right)]]                    # aligned by keyword
        [[Image(photo.jpg, nolink)]]                   # without link to source
        [[Image(photo.jpg, align=right)]]              # aligned by attribute
    }}}
    
    You can use image from other page, other ticket or other module.
    {{{
        [[Image(OtherPage:foo.bmp)]]    # if current module is wiki
        [[Image(base/sub:bar.bmp)]]     # from hierarchical wiki page
        [[Image(#3:baz.bmp)]]           # if in a ticket, point to #3
        [[Image(ticket:36:boo.jpg)]]
        [[Image(source:/images/bee.jpg)]] # straight from the repository!
        [[Image(htdocs:foo/bar.png)]]   # image file in project htdocs dir.
    }}}
    
    ''Adapted from the Image.py macro created by Shun-ichi Goto
    <gotoh@taiyo.co.jp>''
el: Ενσωματώστε μια εικόνα σε κείμενο μορφοποιημένο ως wiki.
    {
    {Το πρώτο όρισμα είναι ο καθορισμός του αρχείου. Ο καθορισμός του αρχείου
    {μπορεί να παραπέμπει σε συνημμένα με τρεις τρόπους:
    { * `μονάδα:αναγνωριστικό:αρχείο`: η μονάδα μπορεί να λάβει τις τιμές
    {   '''wiki''' ή '''ticket''', για να παραπέμψει στο συνημμένο με όνομα
    {   ''αρχείο'' της σελίδας wiki ή του αιτήματος.
    { * `αναγνωριστικό:αρχείο`: ομοίως με το προηγούμενο, αλλά το αναγνωριστικό
    {   είναι είτε συντομογραφία αιτήματος είτε όνομα σελίδας wiki.
    { * `αρχείο`: παραπέμπει σε τοπικό συνημμένο με όνομα 'αρχείο'. Λειτουργεί
    {   μόνο από την ίδια σελίδα wiki ή από αίτημα.
    {
    {Επίσης, ο καθορισμός του αρχείου μπορεί να παραπέμπει σε αρχεία αποθετηρίου,
    {με τη σύνταξη `προέλευση:αρχείο` (ή `προέλευση:αρχείο@αναθεώρηση`).
    {
    {Αρχεία μπορούν να προσπελαστούν και με απευθείας URL: `/αρχείο` για
    {σχετική προς το έργο, `//αρχείο` για σχετική προς τον διακομιστή ή
    {`http://διακομιστής/αρχείο` για απόλυτη θέση αρχείου.
    {
    {Τα υπόλοιπα ορίσματα είναι προαιρετικά και επιτρέπουν την ρύθμιση των
    {χαρακτηριστικών και του στυλ του εμφανιζόμενου στοιχείου `<img>`:
    { * ψηφία με μονάδα μέτρησης ερμηνεύονται ως το μέγεθος της εικόνας
    {   (π.χ. 120, 25%)
    { * τα `right`, `left`, `center`, `top`, `bottom` και `middle` ερμηνεύονται
    {   ως η στοίχιση της εικόνας (εναλλακτικά, τα τρία πρώτα μπορούν να οριστούν
    {   με το `align=...` και τα τρία τελευταία με το `valign=...`)
    { * το `link=κάποιο TracLinks...` αντικαθιστά τον σύνδεσμο προς την προέλευση
    {   της εικόνας με εκείνον έχει καθοριστεί με ένα TracLinks. Αν δεν έχει
    {   καθοριστεί τιμή, ο σύνδεσμος αφαιρείται.
    { * `nolink` σημαίνει χωρίς σύνδεσμο προς την προέλευση της εικόνας (έχει
    {   περιπέσει σε αχρηστία, προτιμήστε το `link=`)
    { * παραστάσεις του τύπου `κλειδί=τιμή` ερμηνεύονται ως χαρακτηριστικά HTML ή
    {   στυλ CSS για την εικόνα. Έκγυρα κλειδιά είναι τα εξής:
    {    * align, valign, border, width, height, alt, title, longdesc, class,
          margin, margin-(left,right,top,bottom), id και usemap
        * `border`, `margin`, και `margin-`, αρκεί να έχουν μονοψήφια τιμή
        * `margin` ή καλύτερα `center`, που χρησιμοποιεί αυτόματα περιθώρια
    {
    {Παραδείγματα:
    {{{{
        [[Image(photo.jpg)]]                 # το πιο απλό
        [[Image(photo.jpg, 120px)]]          # με πλάτος εικόνας
        [[Image(photo.jpg, right)]]          # στοίχιση με λέξη-κλειδί
        [[Image(photo.jpg, nolink)]]         # χωρίς σύνδεσμο προς την προέλευση
        [[Image(photo.jpg, align=right)]]    # στοίχιση με χαρακτηριστικό
    }}}
    
    Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε εικόνα από άλλη σελίδα, άλλο αίτημα ή άλλη μονάδα.
    {{{
        [[Image(OtherPage:foo.bmp)]]     # αν η τρέχουσα μονάδα είναι wiki
        [[Image(base/sub:bar.bmp)]]      # από σελίδα wiki της ιεραρχίας
        [[Image(#3:baz.bmp)]]            # αν είναι σε αίτημα, δείχνει το #3
        [[Image(ticket:36:boo.jpg)]]
        [[Image(source:/images/bee.jpg)]] # απευθείας από το αποθετήριο!
        [[Image(htdocs:foo/bar.png)]]    # εικ. από τον κατάλ. του έργου htdocs.
    }}}
    
    ''Προσαρμοσμένο από την μακροεντολή Image.py του Shun-ichi Goto
    <gotoh@taiyo.co.jp>''

en: Enable JavaScript to display the workflow graph.
el: Ενεργοποιήστε την JavaScript για να εμφανιστεί το γράφημα της ροής εργασιών.

en: Enable access keys
el: Ενεργοποίηση κλειδιών πρόσβασης

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Enabled Plugins:
el: Ενεργοποιημένα Πρόσθετα:

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error reading '%(file)s', make sure it is readable.
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του '%(file)s'. Βεβαιωθείτε ότι είναι αναγνώσιμο.

en: Error renaming session
el: Σφάλμα κατά την μετονομασία της συνεδρίας

en: Error while removing wiki-macros: %(err)s
    Trac doesn't load plugins from wiki-macros anymore. Please remove it by hand.
el: Σφάλμα κατά την αφαίρεση του wiki-macros: %(err)s
    {Το Trac δεν φορτώνει πια πρόσθετα από το wiki-macros. Αφαιρέστε το με το χέρι.

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. The default value has not been saved.
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή στο trac.ini. Βεβαιωθείτε ότι επιδέχεται εγγραφή από τον διακομιστή Ιστού. Η προεπιλεγμένη τιμή δεν έχει αποθηκευτεί.

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. Your changes have not been saved.
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή στο trac.ini. Βεβαιωθείτε ότι επιδέχεται εγγραφή από τον διακομιστή Ιστού. Οι αλλαγές σας δεν έχουν αποθηκευτεί.

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Error: %(message)s
el: Σφάλμα: %(message)s

en: Error: %(msg)s
el: Σφάλμα: %(msg)s

en: Error: Can't get description for macro %(name)s
el: Σφάλμα: Δεν είναι δυνατή η λήψη περιγραφής για την μακροεντολή %(name)s

en: Error: Forbidden character sequence "--" in htmlcomment wiki code block
el: Σφάλμα: Απαγορευμένη ακολουθία χαρακτήρων "--" στο μπλοκ htmlcomment του κώδικα του wiki

en: Event provider %(name)s failed for filters %(kinds)s:
el: Αποτυχία υπηρεσίας παροχής συμβάντων %(name)s για τα φίλτρα %(kinds)s:

en: Example: The current time is [1:%(time)s] (UTC).
el: Παράδειγμα: Τώρα η ώρα είναι [1:%(time)s] (UTC).

en: Failed to create environment.
el: Απέτυχε η δημιουργία περιβάλλοντος.

en: Failed to open environment: %(err)s
el: Απέτυχε το άνοιγμα του περιβάλλοντος: %(err)s

en: File
el: Αρχείο

en: File "%(file)s", line %(line)s, in %(function)s
el: Αρχείο "%(file)s", γραμμή %(line)s, σε %(function)s

en: File %(file)s,
                    [1:%(size)s]
                    (added by %(author)s, %(date)s)
el: Αρχείο %(file)s,
                    [1:%(size)s]
                    (προστέθηκε από %(author)s, %(date)s)

en: File %(path)s not found
el: Το αρχείο %(path)s δεν βρέθηκε

en: File '%(name)s' exists
el: Το αρχείο "%(name)s" υπάρχει

en: File: | Files:
el[0]: Αρχείο:
el[1]: Αρχεία:

en: File: [1:]
el: Αρχείο: [1:]

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Follow copies
el: Παρακολούθηση αντιγραφών

en: For either path, you can start typing the path and will be
                  presented a list of existing directories and files to select
                  from. Select an entry by clicking on it, or by using the
                  up/down cursor keys and hitting tab.
el: Και για τις δύο διαδρομές μπορείτε να αρχίσετε να πληκτρολογείτε τη διαδρομή
    {              και θα εμφανιστεί λίστα με τους υπάρχοντες καταλόγους και
    {              αρχεία, για να επιλέξετε, είτε με κλικ είτε χρησιμοποιώντας τα
    {              βελάκια πάνω/κάτω και πατώντας Tab.

en: Forget last query
el: Λησμόνηση τελευταίου ερωτήματος

en: Format: %(datehint)s
el: Μορφή: %(datehint)s

en: Format: %(datetimehint)s
el: Μορφή: %(datetimehint)s

en: Found a bug in Trac?
el: Εντοπίσατε σφάλμα στο Trac;

en: From [%(rev)s]
el: Από [%(rev)s]

en: From:
el: Από:

en: Full name:
el: Ονοματεπώνυμο:

en: General
el: Γενικά

en: Generated by Trac %(version)s
el: Δημιουργήθηκε από το Trac %(version)s

en: Genshi %(error)s error while rendering template %(location)s
el: Σφάλμα %(error)s του Genshi κατά την εμφάνιση του προτύπου %(location)s

en: Go to Save, Preview, Review or Cancel buttons
el: Μετάβαση στο κουμπί Αποθήκευση, Προεπισκόπηση, Αναθεώρηση ή Άκυρο

en: Go to repository index
el: Μετάβαση στο ευρετήριο του αποθετηρίου

en: Go to repository root
el: Μετάβαση στη ρίζα του αποθετηρίου

en: Go to the editor
el: Μετάβαση στο πρόγραμμα επεξεργασίας

en: Go to the list of attachments
el: Μετάβαση στην λίστα συνημμένων

en: Go!
el: Εμπρός!

en: Grant Permission:
el: Εκχώρηση Δικαιώματος:

en: Grant permission for an action to a subject, which can be either a user
                or a group.
el: Εκχώρηση δικαιώματος εκτέλεσης ενέργειας σε υποκείμενο, είτε χρήστη 
                είτε ομάδα.

en: Graph
el: Γράφημα

en: Group
el: Ομάδα

en: Group Membership
el: Μέλη Ομάδας

en: Group results by
el: Ομαδοποίηση αποτελεσμάτων κατά

en: Group:
el: Ομάδα:

en: HTML parsing error: %(message)s
el: Σφάλμα τεχνολόγησης HTML: %(message)s

en: HTML preview using %(renderer)s failed (%(err)s)
el: Η δημιουργία προεπισκόπησης HTML με το %(renderer)s απέτυχε (%(err)s)

en: Header length is too short
el: Το μήκος κεφαλίδας είναι πολύ μικρό

en: Help/Guide
el: Βοήθεια/Οδηγός

en: Hide all descriptions
el: Απόκρυψη όλων των περιγραφών

en: Hide from repository index
el: Απόκρυψη από το ευρετήριο του αποθετηρίου

en: Hide help links.
el: Απόκρυψη συνδέσμων βοήθειας.

en: Hide milestones with no due date
el: Απόκρυψη οροσήμων χωρίς προθεσμία

en: Hide this notice
el: Απόκρυψη σημείωσης

en: Hide this warning
el: Απόκρυψη προειδοποίησης

en: Hint: clear the field to view latest revision
el: Συμβουλή: σβήστε την τιμή του πεδίου για να δείτε την τελευταία αναθεώρηση

en: Hint: if the report failed due to automatic modification of the ORDER BY clause or the addition of LIMIT/OFFSET, please look up %(sort_column)s and %(limit_offset)s in TracReports to see how to gain complete control over report rewriting.
el: Συμβουλή: αν η αναφορά απέτυχε εξαιτίας αυτόματης τροποποίησης της πρότασης ORDER BY ή προσθήκης LIMIT/OFFSET, δείτε τα %(sort_column)s και %(limit_offset)s στο TracReports για να μάθετε πώς να αποκτήσετε πλήρη έλεγχο της επαναγραφής μιας αναφοράς.

en: History
el: Ιστορικό

en: Home page:
el: Αρχική σελίδα:

en: Hotcopy done.
el: Έγινε hotcopy.

en: Hotcopying %(src)s to %(dst)s ...
el: Γίνεται hotcopy από %(src)s προς %(dst)s ...

en: I have files to attach to this ticket
el: Έχω αρχεία για επισύναψη σε αυτό το αίτημα

en: IP-Address: %(ipnr)s
el: Διεύθυνση IP: %(ipnr)s

en: ISO 8601 format
el: Μορφή ISO 8601

en: Identifier
el: Αναγνωριστικό

en: If you specify a relative path, the log file will be stored inside the
                [1:log] directory of the project environment ([2:%(dir)s]).
el: Αν ορίσετε σχετική διαδρομή, το αρχείο καταγραφής θα αποθηκευτεί εντός του
    {            καταλόγου [1:log] του περιβάλλοντος του έργου ([2:%(dir)s]).

en: If you think this should work and you can reproduce the problem,
                  you should consider creating a bug report.
el: Αν πιστεύετε ότι κάτι δεν δουλεύει και μπορείτε να αναπαραγάγετε το πρόβλημα
    {              εξετάστε το ενδεχόμενο δημιουργίας μιας αναφοράς σφάλματος.

en: Ignore:
el: Αγνόηση:

en: In the default time zone, this would be displayed as [1:%(formatted)s].
el: Στην προεπιλεγμένη ζώνη ώρας, θα εμφανιζόταν ως [1:%(formatted)s].

en: In your time zone %(tz)s, this would be displayed as
                [1:%(formatted)s].
el: Στην δική σας ζώνη ώρας %(tz)s, θα εμφανιζόταν ως
    {            [1:%(formatted)s].

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Initenv for '%(env)s' failed.
el: Η μέθοδος Initenv για το "%(env)s" απέτυχε.

en: Initial Version
el: Αρχική Έκδοση

en: Insert a changeset message into the output.
    
    This macro must be called using wiki processor syntax as follows:
    {{{
    {{{
    #!CommitTicketReference repository="reponame" revision="rev"
    }}}
    }}}
    where the arguments are the following:
     - `repository`: the repository containing the changeset
     - `revision`: the revision of the desired changeset
el: Εισαγωγή ενός μηνύματος συνόλου αλλαγών στην έξοδο.
    
    Αυτή η μακροεντολή πρέπει να κληθεί με σύνταξη επεξεργαστή wiki, ως εξής:
    {{{
    {{{
    #!CommitTicketReference repository="reponame" revision="rev"
    }}}
    }}}
    όπου τα ορίσματα έχουν ως εξής:
     - `repository`: το αποθετήριο που περιέχει το σύνολο αλλαγών
     - `revision`: η αναθεώρηση του επιθυμητού συνόλου αλλαγών

en: Insert an alphabetic list of all wiki pages into the output.
    
    Accepts a prefix string as parameter: if provided, only pages with names
    that start with the prefix are included in the resulting list. If this
    parameter is omitted, all pages are listed.
    If the prefix is specified, a second argument of value `hideprefix`
    can be given as well, in order to remove that prefix from the output.
    
    Alternate `format` and `depth` named parameters can be specified:
     - `format=compact`: The pages are displayed as comma-separated links.
     - `format=group`: The list of pages will be structured in groups
       according to common prefix. This format also supports a `min=n`
       argument, where `n` is the minimal number of pages for a group.
     - `format=hierarchy`: The list of pages will be structured according
       to the page name path hierarchy. This format also supports a `min=n`
       argument, where higher `n` flatten the display hierarchy
     - `depth=n`: limit the depth of the pages to list. If set to 0,
       only toplevel pages will be shown, if set to 1, only immediate
       children pages will be shown, etc. If not set, or set to -1,
       all pages in the hierarchy will be shown.
     - `include=page1:page*2`: include only pages that match an item in the
       colon-separated list of pages. If the list is empty, or if no `include`
       argument is given, include all pages.
     - `exclude=page1:page*2`: exclude pages that match an item in the colon-
       separated list of pages.
    
    The `include` and `exclude` lists accept shell-style patterns.
el: Εισαγάγετε μια αλφαβητισμένη λίστα όλων των σελίδων wiki στην έξοδο.
    {
    {Δέχεται συμβολοσειρά-πρόθημα ως παράμετρο. Αν δοθεί, η λίστα που θα
    {δημιουργηθεί θα περιλαμβάνει μόνο σελίδες των οποίων το όνομα αρχίζει με
    {το πρόθημα αυτό. Αν παραλειφθεί, θα περιλαμβάνει όλες τις σελίδες.
    {Αν καθοριστεί πρόθημα, μπορεί να δοθεί και δεύτερη παράμετρος με
    {τιμή `hideprefix`, για να μην εμφανιστεί το πρόθημα στην έξοδο.
    {
    {Μπορείτε να ορίσετε διαδοχικές ονοματισμένες παραμέτρους `format` και `depth`:
    { - `format=compact`: Οι σελίδες εμφανίζονται ως σύνδεσμοι χωρισμένοι με κόμμα.
     - `format=group`: Η λίστα σελίδων οργανώνεται σε ομάδες βάσει κοινών
       προθημάτων. Αυτή η μορφή επιδέχεται και όρισμα `min=n`, όπου `n` είναι 
       ο ελάχιστος αριθμός σελίδων μιας ομάδας.
     - `format=hierarchy`: Η λίστα σελίδων οργανώνεται βάσει της ιεραρχίας
       διαδρομών των ονομάτων των σελίδων. Αυτή η μορφή επιδέχεται και όρισμα
       `min=n`, όπου τα μεγαλύτερα `n` ισοπεδώνουν την ιεραρχία.
     - `depth=n`: Περιορίζει το βάθος των σελίδων προς εμφάνιση. Αν είναι 0,
       εμφανίζονται μόνο σελίδες ανώτατου επιπέδου, αν είναι 1, εμφανίζονται
       μόνο άμεσα θυγατρικές σελίδες κ.ο.κ. Αν παραλειφθεί ή λάβει τιμή -1,
       εμφανίζονται όλες οι σελίδες της ιεραρχίας.
     - `include=page1:page*2`: Περιλαμβάνει μόνο όσες σελίδες ταυτίζονται με ένα
       στοιχείο στη λίστα σελίδων που χρησιμοποιεί ελληνικό ερωτηματικό ως
    {   διαχωριστικό. Αν η λίστα είναι κενή ή αν δεν δοθεί όρισμα `include`
       περιλαμβάνονται όλες οι σελίδες.
     - `exclude=page1:page*2`: Εξαιρεί όσες σελίδες ταυτίζονται με ένα
       στοιχείο στη λίστα σελίδων που χρησιμοποιεί ελληνικό ερωτηματικό ως
       διαχωριστικό.
    
    Οι λίστες `include` και `exclude` επιδέχονται μοτίβα τύπου shell.

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Install Plugin:
el: Εγκατάσταση Προσθέτου:

en: Installed Plugins
el: Εγκατεστημένα Πρόσθετα

en: Insufficient privileges to perform this operation.
el: Ανεπαρκή προνόμια για την εκτέλεση αυτής της ενέργειας.

en: Invalid %(type)s name.
el: Άκυρο όνομα για %(type)s.

en: Invalid %(type)s value.
el: Άκυρη τιμή για %(type)s.

en: Invalid Attachment
el: Άκυρο Συνημμένο

en: Invalid Changeset Number
el: Άκυρος Αριθμός Συνόλου Αλλαγών

en: Invalid Completion Date
el: Άκυρη Ημερομηνία Ολοκλήρωσης

en: Invalid Date
el: Άκυρη Ημερομηνία

en: Invalid Report Number
el: Άκυρος Αριθμός Αναφοράς

en: Invalid Ticket
el: Άκυρο Αίτημα

en: Invalid URL encoding (was %(path_info)r)
el: Άκυρη κωδικοποίηση URL (ήταν %(path_info)r)

en: Invalid Wiki page name '%(name)s'
el: Άκυρο όνομα σελίδας Wiki "%(name)s"

en: Invalid Wiki page: %(message)s
el: Άκυρη σελίδα Wiki: %(message)s

en: Invalid argument '%(arg)s'
el: Άκυρο όρισμα "%(arg)s"

en: Invalid arguments
el: Άκυρα ορίσματα

en: Invalid attachment: %(message)s
el: Άκυρο Συνημμένο: %(message)s

en: Invalid attribute '%(attr)s'
el: Άκυρο χαρακτηριστικό "%(attr)s"

en: Invalid changeset number
el: Άκυρος αριθμός συνόλου αλλαγών

en: Invalid comment threading identifier
el: Άκυρο αναγνωριστικό

en: Invalid component name.
el: Άκυρο όνομα συστατικού.

en: Invalid email encoding setting: %(pref)s
el: Άκυρη ρύθμιση κωδικοποίησης email: %(pref)s

en: Invalid key "%(key)s"
el: Άκυρο κλειδί "%(key)s"

en: Invalid log level
el: Άκυρο επίπεδο αρχείου καταγραφής

en: Invalid log type
el: Άκυρος τύπος αρχείου καταγραφής

en: Invalid milestone name
el: Άκυρο όνομα οροσήμου

en: Invalid milestone name.
el: Άκυρο όνομα οροσήμου.

en: Invalid query constraint value
el: Άκυρη τιμή

en: Invalid resource identifier '%(id)s'
el: Άκυρο αναγνωριστικό πόρου "%(id)s"

en: Invalid row %(line)d. Expected <user>, <action>, [action], [...]
el: Άκυρη γραμμή %(line)d. Αναμένονταν <user>, <action>, [action], [...]

en: Invalid ticket id list: %(value)s
el: Άκυρη λίστα με αναγνωριστικά αιτημάτων: %(value)s

en: Invalid ticket number
el: Άκυρος αριθμός αιτήματος

en: Invalid up/down value: %(value)s
el: Άκυρη τιμή πάνω/κάτω: %(value)s

en: Invalid user %(user)s on line %(line)d: All upper-cased tokens are reserved for permission names.
el: Άκυρος χρήστης %(user)s στην γραμμή %(line)d: Όλα τα ονόματα με κεφαλαία γράμματα είναι δεσμευμένα για ονόματα δικαιωμάτων.

en: Invalid version name.
el: Άκυρο όνομα έκδοσης.

en: Invoking trac-admin without command starts interactive mode.
el: Επίκληση του trac-admin χωρίς εντολή ξεκινά τον διεπιδραστικό τρόπο λειτουργίας.

en: Jump to the chosen preselected path
el: Μεταπήδηση στην προεπιλεγμένη διαδρομή

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις Πληκτρολογίου

en: Keywords
el: Λέξεις-κλειδί

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Last Change
el: Τελευταία Αλλαγή

en: Last Visit
el: Τελευταία Επίσκεψη

en: Last edited %(date)s
            by %(author)s
el: Τελευταία επεξεργασία στις %(date)s
            από %(author)s

en: Last modified %(modified)s
el: Τελευταία τροποποίηση %(modified)s

en: Last modified on %(date)s
el: Τελευταία τροποποίηση στις %(date)s

en: Latest Revision
el: Τελευταία Αναθεώρηση

en: Leave a redirection page at the old location
el: Αφήστε μια σελίδα ανακατεύθυνσης στην παλιά θέση

en: Legend:
el: Υπόμνημα:

en: License:
el: Άδεια:

en: Line
el: Γραμμή

en: Line %(lineno)d: Entry before first section header
el: Γραμμή %(lineno)d: Καταχώριση πριν την πρώτη κεφαλίδα ενότητας

en: Line %(lineno)d: Invalid entry
el: Γραμμή %(lineno)d: Άκυρη καταχώριση

en: Line numbers
el: Αριθμοί γραμμών

en: List all known mime-types which can be used as WikiProcessors.
    
    Can be given an optional argument which is interpreted as mime-type filter.
el: Απαριθμήστε όσους γνωστούς τύπους MIME μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως WikiProcessors.
    {
    {Μπορεί να λάβει προαιρετικό όρισμα που ερμηνεύεται ως φίλτρο τύπων MIME.

en: List all pages that have recently been modified, ordered by the
    time they were last modified.
    
    This macro accepts two ordered arguments and a named argument. The named
    argument can be placed in any position within the argument list.
    
    The first parameter is a prefix string: if provided, only pages with names
    that start with the prefix are included in the resulting list. If this
    parameter is omitted, all pages are included in the list.
    
    The second parameter is the maximum number of pages to include in the
    list.
    
    The `group` parameter determines how the list is presented:
      `group=date` :: The pages are presented in bulleted lists that are
        grouped by date (default).
      `group=none` :: The pages are presented in a single bulleted list.
    
    Tip: if you only want to specify a maximum number of entries and
    don't want to filter by prefix, specify an empty first parameter,
    e.g. `[[RecentChanges(,10,group=none)]]`.
el: Απαριθμήστε όσες σελίδες έχουν τροποποιηθεί πρόσφατα, ταξινομημένες κατά
    {τον χρόνο τελευταίας τροποποίησης.
    {
    {Αυτή η μακροεντολή επιδέχεται δύο ορίσματα σε προκαθορισμένη σειρά και ένα
    {ονοματισμένο όρισμα. Το ονοματισμένο όρισμα μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε
    {θέση στη λίστα ορισμάτων.
    {
    {Η πρώτη παράμετρος είναι συμβολοσειρά-πρόθημα. Αν δοθεί, η λίστα που θα
    {προκύψει θα περιλαμβάνει μόνο όσες σελίδες έχουν όνομα που αρχίζει από το
    {πρόθημα αυτό. Αν παραλειφθεί, θα περιλαμβάνει όλες τις σελίδες.
    {
    {Η δεύτερη παράμετρος είναι ο μέγιστος αριθμός σελίδων που θα περιληφθούν στη
    {λίστα.
    {
    {Η παράμετρος `group` καθορίζει τον τρόπο εμφάνισης της λίστας:
    {  `group=date` :: Οι σελίδες εμφανίζονται σε λίστες με κουκκίδες,
    {   ομαδοποιημένες κατά ημερομηνία (προεπιλογή).
    {  `group=none` :: Οι σελίδες εμφανίζονται σε μία λίστα με κουκκίδες.
    {
    {Συμβουλή: Αν θέλετε μόνο να ορίσετε τον μέγιστο αριθμό καταχωρίσεων, χωρίς
    {να γίνει φιλτράρισμα κατά πρόθημα, δώστε την πρώτη παράμετρο κενή,
    {π.χ. `[[RecentChanges(,10,group=none)]]`.

en: Load
el: Φόρτωση

en: Local variables:
el: Τοπικές μεταβλητές:

en: Location
el: Θέση

en: Location:
el: Θέση:

en: Log Message
el: Μήνυμα Αρχείου Καταγραφής

en: Log file:
el: Αρχείο καταγραφής:

en: Log level:
el: Επίπεδο αρχείου καταγραφής:

en: Logging
el: Καταχωρίζεται στο αρχείο καταγραφής

en: Login
el: Είσοδος

en: Logout
el: Έξοδος

en: MIME Types
el: Τύποι MIME

en: Manage %(label_plural)s
el: Διαχείριση %(label_plural)s

en: Manage Components
el: Διαχείριση Συστατικών

en: Manage Milestones
el: Διαχείριση Ορόσημων

en: Manage Permissions and Groups
el: Διαχείριση Δικαιωμάτων και Ομάδων

en: Manage Plugins
el: Διαχείριση Προσθέτων

en: Manage Repositories
el: Διαχείριση Αποθετηρίων

en: Manage Versions
el: Διαχείριση Εκδόσεων

en: Max items per page
el: Μέγιστος αριθμός στοιχείων ανά σελίδα

en: Merge changes
el: Συγχώνευση αλλαγών

en: Message:
el: Μήνυμα:

en: Milestone
el: Ορόσημο

en: Milestone "%(name)s"
el: Ορόσημο "%(name)s"

en: Milestone "%(name)s" already exists, please choose another name.
el: Το ορόσημο "%(name)s" υπάρχει ήδη. Επιλέξτε άλλο όνομα.

en: Milestone %(name)s
el: Ορόσημο %(name)s

en: Milestone %(name)s already exists.
el: Το ορόσημο "%(name)s" υπάρχει ήδη.

en: Milestone %(name)s completed
el: Το ορόσημο %(name)s επετεύχθη

en: Milestone %(name)s does not exist.
el: Το ορόσημο %(name)s δεν υπάρχει.

en: Milestone:
el: Ορόσημο:

en: Milestones
el: Ορόσημα

en: Milestones reached
el: Επιτευγμένα ορόσημα

en: Missing arguments to add a repository.
el: Λείπουν ορίσματα για προσθήκη σε αποθετήριο.

en: Missing arguments to add an alias.
el: Λείπουν ορίσματα για προσθήκη ψευδωνύμου.

en: Missing environment variable "TRAC_ENV". Trac requires this variable to point to a valid Trac environment.
el: Λείπει η μεταβλητή περιβάλλοντος "TRAC_ENV". Το Trac χρειάζεται τη μεταβλητή αυτή για να εντοπίσει ένα έγκυρο περιβάλλον Trac.

en: Missing field
el: Λείπει πεδίο

en: Missing or invalid form token. %(msg)s
el: Λείπει το διακριτικό ή δεν είναι έγκυρης μορφής. %(msg)s

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Modified %(modified)s.
el: Τροποποιήθηκε το %(modified)s.

en: Modify %(label_singular)s
el: Τροποποίηση του %(label_singular)s

en: Modify Component:
el: Τροποποίηση Συστατικού:

en: Modify Milestone:
el: Τροποποίηση Οροσήμου:

en: Modify Repository:
el: Τροποποίηση Αποθετηρίου:

en: Modify Ticket
el: Τροποποίηση Αιτήματος

en: Modify Version:
el: Τροποποίηση Έκδοσης:

en: Most recent call last:
el: Πιο πρόσφατη κλήση:

en: Multi-values fields not supported yet
el: Πεδία πολλαπλών τιμών δεν υποστηρίζονται προς το παρόν

en: N/A
el: —

en: Name
el: Όνομα

en: Name of the milestone:
el: Όνομα του οροσήμου:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Need at least PySqlite %(version)s or higher
el: Απαιτείται τουλάχιστον PySqlite %(version)s ή μεταγενέστερο

en: Neither %(from_)s nor %(reply_to)s are specified in the configuration.
el: Δεν έχει καθοριστεί ούτε %(from_)s ούτε %(reply_to)s στη διαμόρφωση.

en: New Milestone
el: Νέο Ορόσημο

en: New Report
el: Νέα Αναφορά

en: New Ticket
el: Νέο Αίτημα

en: New name:
el: Νέο όνομα:

en: Newest first
el: Πρώτα τα νεότερα

en: Next
el: Επόμενο

en: Next Change
el: Επόμενη Αλλαγή

en: Next Changeset
el: Επόμενο Σύνολο Αλλαγών

en: Next Milestone
el: Επόμενο Ορόσημο

en: Next Page
el: Επόμενη Σελίδα

en: Next Period
el: Επόμενη Περίοδος

en: Next Revision
el: Επόμενη Αναθεώρηση

en: Next Ticket
el: Επόμενο Αίτημα

en: Next Version
el: Επόμενη Έκδοση

en: Next status will be '%(name)s'
el: Η επόμενη κατάσταση θα είναι "%(name)s"

en: No %s selected
el: Δεν επιλέχτηκε %s

en: No administration panels available
el: Δεν διατίθενται πίνακες διαχείρισης

en: No available MIME conversions from %(old)s to %(new)s
el: Δεν διατίθενται μετατροπές MIME από %(old)s σε %(new)s

en: No changes
el: Καμία αλλαγή

en: No changeset %(rev)s in the repository
el: Δεν υπάρχει σύνολο αλλαγών %(rev)s στο αποθετήριο

en: No component selected
el: Δεν επιλέχτηκε συστατικό

en: No date set
el: Δεν έχει οριστεί ημερομηνία

en: No default repository defined
el: Δεν έχει οριστεί προεπιλεγμένο αποθετήριο

en: No destination file created
el: Δεν δημιουργήθηκε αρχείο προορισμού

en: No differences to show
el: Δεν υπάρχουν διαφορές για εμφάνιση

en: No documentation found for '%(cmd)s'. Use 'help' to see the list of commands.
el: Δεν βρέθηκε τεκμηρίωση για το "%(cmd)s". Χρησιμοποιήστε το "help" για να δείτε λίστα με τις εντολές.

en: No file uploaded
el: Δεν ανεβάστηκε αρχείο

en: No files found
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία

en: No group memberships
el: Δεν υπάρχουν μέλη ομάδας

en: No image "%(id)s" attached to %(parent)s
el: Δεν έχει επισυναφθεί εικόνα "%(id)s" στο %(parent)s

en: No matches found.
el: Δεν βρέθηκαν ταυτίσεις.

en: No milestone selected
el: Δεν έχει επιλεχθεί ορόσημο

en: No node %(path)s
el: Δεν υπάρχει κόμβος %(path)s

en: No node %(path)s at revision %(rev)s
el: Δεν υπάρχει κόμβος %(path)s στην αναθεώρηση %(rev)s

en: No permission to change the ticket reporter.
el: Δεν έχετε δικαίωμα αλλαγής αυτού που ανέφερε το πρόβλημα.

en: No permission to change ticket fields.
el: Δεν έχετε δικαίωμα αλλαγής των πεδίων του αιτήματος.

en: No permission to edit the ticket description.
el: Δεν έχετε δικαίωμα αλλαγής της περιγραφής του αιτήματος.

en: No permission to view change log
el: Δεν έχετε δικαίωμα προβολής του μητρώου αλλαγών

en: No permission to view changeset %(rev)s on %(repos)s
el: Δεν έχετε δικαίωμα προβολής του συνόλου αλλαγών %(rev)s στο %(repos)s

en: No permissions
el: Κανένα δικαίωμα

en: No permissions to add a comment.
el: Δεν έχετε δικαιώματα προσθήκης σχολίου.

en: No reports available.
el: Δεν διατίθενται αναφορές.

en: No repositories were selected.
el: Δεν επιλέχτηκαν αποθετήρια.

en: No repository specified and no default repository configured.
el: Δεν έχει οριστεί αποθετήριο και δεν έχει διαμορφωθεί προεπιλεγμένο αποθετήριο.

en: No results
el: Κανένα αποτέλεσμα

en: No revisions
el: Καμία αναθεώρηση

en: No revisions found
el: Δεν βρέθηκαν αναθεωρήσεις

en: No such changeset
el: Δεν υπάρχει τέτοιο σύνολο αλλαγών

en: No such node
el: Δεν υπάρχει τέτοιος κόμβος

en: No svn:externals configured in trac.ini
el: Δεν έχει ρυθμιστεί svn:externals στο trac.ini

en: No tickets found
el: Δεν βρέθηκαν αιτήματα

en: No upgrade module for version %(num)i (%(version)s.py)
el: Δεν υπάρχει μονάδα αναβάθμισης για την έκδοση %(num)i (%(version)s.py)

en: No version "%(num)s" for Wiki page "%(name)s"
el: Δεν υπάρχει έκδοση "%(num)s" για τη σελίδα Wiki "%(name)s"

en: No version %(version)d for comment %(cnum)d on ticket #%(ticket)s
el: Δεν υπάρχει έκδοση %(version)d για το σχόλιο %(cnum)d του αιτήματος #%(ticket)s

en: No version selected
el: Δεν έχει επιλεχτεί έκδοση

en: Non-ascii environment path '%(path)s' not supported.
el: Η διαδρομή περιβάλλοντος "%(path)s", που δεν είναι σε ASCII, δεν υποστηρίζεται.

en: None
el: Κανένα

en: Nonexistent path
el: Ανύπαρκτη διαδρομή

en: Normal
el: Κανονικό

en: Note that [1:Subject] or [2:Group] names can't be all upper-case,
          as that is reserved for permission names.
el: Σημειώστε ότι τα ονόματα [1:Θεμάτων] ή [2:Ομάδων] δεν μπορούν να είναι με
    {      όλα κεφαλαία, γιατί έτσι γράφονται μόνο τα ονόματα δικαιωμάτων.

en: Note that the %(name)s plugin seems to be involved.
el: Σημειώστε ότι το πρόσθετο %(name)s φαίνεται να εμπλέκεται.

en: Note that the following plugins seem to be involved:
el: Σημειώστε ότι τα ακόλουθα πρόσθετα φαίνεται να εμπλέκονται:

en: Note: File must be selected again.
el: Σημείωση: Το αρχείο πρέπει να επιλεγεί ξανά.

en: Note: Universal Co-ordinated Time (UTC) is also known as Greenwich Mean Time (GMT).[1:]
            A positive offset is used to indicate a timezone at the east of Greenwich, i.e. ahead of Universal Time.
el: Σημείωση: Η ζώνη "Universal Co-ordinated Time" (UTC) είναι γνωστή και ως _"Greenwich Mean Time" (GMT).[1:]
            Αριθμός με θετικό πρόσημο σημαίνει ζώνη ώρας ανατολικά του Greenwich, δηλαδή ώρα μεγαλύτερη της Universal Time.

en: Old / New
el: Παλιές / Νέες

en: Older Revisions
el: Παλιότερες Αναθεωρήσεις

en: Oldest first
el: Πρώτα οι παλιότερες

en: Oops…
el: Ωχ…

en: Open (by due date)
el: Ανοιχτές (κατά προθεσμία)

en: Open (no due date)
el: Ανοιχτές (χωρίς προθεσμία)

en: Option '%(option)s' doesn't exist in section '%(section)s'
el: Επιλογή "%(option)s" δεν υπάρχει στην ενότητα "%(section)s"

en: Or
el: Ή

en: Order
el: Σειρά

en: Order numbers must be unique
el: Οι αριθμοί σειράς πρέπει να είναι μοναδικοί

en: Original Format
el: Μορφή Πρωτοτύπου

en: Otherwise, please %(create)s a new bug report
                    describing the problem and explain how to reproduce it.
el: Αλλιώς, κάντε %(create)s νέας αναφοράς σφάλματος
    {                περιγράφοντας το πρόβλημα και εξηγώντας πώς ανακύπτει.

en: Owned by:
el: Ιδιοκτήτης::

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Owner:
el: Ιδιοκτήτης:

en: Package
el: Πακέτο

en: Page %(name)s does not exist
el: Η σελίδα %(name)s δεν υπάρχει

en: Page %(name)s not found
el: Η σελίδα %(name)s δεν βρέθηκε

en: Page %(num)d
el: Σελίδα %(num)d

en: Page %(page)s is beyond the number of pages in the query
el: Η σελίδα %(page)s είναι πέρα από τον αριθμό των σελίδων του ερωτήματος

en: Page '%(page)s' not found
el: Η σελίδα "%(page)s" δεν βρέθηκε

en: Page history
el: Ιστορικό σελίδας

en: Page is read-only
el: Η σελίδα είναι μόνο για ανάγνωση

en: Page not modified
el: Η σελίδα δεν έχει τροποποιηθεί

en: Page not modified, showing latest version.
el: Η σελίδα δεν έχει τροποποιηθεί. Εμφανίζεται η τελευταία έκδοση.

en: Parent Directory
el: Γονικός Κατάλογος

en: Parent directory
el: Γονικός κατάλογος

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: Plain Text
el: Απλό Κείμενο

en: Please report this issue to the plugin maintainer.
el: Αναφέρετε αυτό το πρόβλημα στον συντηρητή του προσθέτου.

en: Please review all those changes and manually merge them with your
            own changes. [1:]
            If you're unsure about what you're doing, please press [2:Cancel]
            (losing your changes) and start editing the latest version of the page
            again.
el: Ξανακοιτάξτε όλες τις αλλαγές και συγχωνεύστε τες μη αυτόματα με τις
    {        δικές σας αλλαγές. [1:]
    {        Αν δεν γνωρίζετε καλά τι κάνετε, πιέστε [2:Άκυρο]
    {        (θα χάσετε τις αλλαγές σας) και επεξεργαστείτε την τελευταία έκδοση
    {        της σελίδας από την αρχή.

en: Please review your configuration, probably starting with %(section)s in your %(tracini)s.
el: Ξανακοιτάξτε τις ρυθμίσεις σας, πιθανώς ξεκινώντας με το %(section)s στο %(tracini)s.

en: Please visit the Trac open source project:
            [1:http://trac.edgewall.org/]
el: Επισκεφθείτε το έργο ανοιχτού κώδικα Trac open:
            [1:http://trac.edgewall.org/]

en: Plugin %(name)s already installed
el: Το πρόσθετο %(name)s έχει ήδη εγκατασταθεί

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Possible Values
el: Πιθανές Τιμές

en: Powered by [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
            By [4:Edgewall Software].
el: Βασίζεται στο [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
            της [4:Edgewall Software].

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preferences:
el: Προτιμήσεις:

en: Prepare Diff
el: Προετοιμασία Diff

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Preview Page
el: Προεπισκόπηση Σελίδας

en: Preview changes to comment %(cnum)s
el: Προεπισκόπηση αλλαγών στο σχόλιο %(cnum)s

en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

en: Previous
el: Προηγούμενη

en: Previous Change
el: Προηγούμενη Αλλαγή

en: Previous Changeset
el: Προηγούμενο Σύνολο Αλλαγών

en: Previous Milestone
el: Προηγούμενο Ορόσημο

en: Previous Page
el: Προηγούμενη Σελίδα

en: Previous Period
el: Προηγούμενη Περίοδος

en: Previous Revision
el: Προηγούμενη Αναθεώρηση

en: Previous Ticket
el: Προηγούμενο Αίτημα

en: Previous Version
el: Προηγούμενη Έκδοση

en: Priorities
el: Προτεραιότητες

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Produce documentation for the Trac configuration file.
    
    Typically, this will be used in the TracIni page.
    Optional arguments are a configuration section filter,
    and a configuration option name filter: only the configuration
    options whose section and name start with the filters are output.
el: Φτιάξτε τεκμηρίωση για το αρχείο διαμόρφωσης του Trac.
    {
    {Συνήθως, η τεκμηρίωση χρησιμοποιείται στη σελίδα TracIni.
    {Προαιρετικά ορίσματα είναι ένα φίλτρο για τις ενότητες της διαμόρφωσης και
    {ένα φίλτρο για τα ονόματα των επιλογών διαμόρφωσης: η έξοδος περιλαμβάνει
    {μόνο επιλογές διαμόρφωσης με ενότητα και όνομα που συμφωνούν με το φίλτρο.

en: Project
el: Έργο

en: Project Name [%(default)s]>
el: Όνομα Έργου [%(default)s]>

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Property %(label)s %(rendered)s
el: Ιδιότητα %(label)s %(rendered)s

en: Property %(name)s
                      changed from %(old)s to %(new)s
el: Η ιδιότητα %(name)s
                      άλλαξε από %(old)s σε %(new)s

en: Property %(name)s deleted
el: Η ιδιότητα %(name)s διεγράφη

en: Property %(name)s set to %(value)s
el: Η ιδιότητα %(name)s έλαβε την τιμή %(value)s

en: Property %(prop)s changed
el: Η ιδιότητα %(prop)s άλλαξε

en: Property [1:%(name)s] set to %(value)s
el: Η ιδιότητα [1:%(name)s] έλαβε την τιμή %(value)s

en: Provide a description list for the known InterWiki prefixes.
el: Παράσχετε λίστα με περιγραφές των γνωστών προθημάτων του InterWiki.

en: Provide a list of known InterTrac prefixes.
el: Παράσχετε λίστα με τα γνωστά προθήματα του InterWiki.

en: PySqlite 2.5.2 - 2.5.4 break Trac, please use 2.5.5 or higher
el: Τα PySqlite 2.5.2 - 2.5.4 προκαλούν προβλήματα στο Trac, χρησιμοποιήστε το 2.5.5 ή μεταγενέστερο

en: Query filter requires field and constraints separated by a "="
el: Το φίλτρο με ερώτημα απαιτεί πεδίο και περιορισμούς χωρισμένα με "="

en: Query filter requires field name
el: Το φίλτρο με ερώτημα απαιτεί όνομα πεδίου

en: Query filters
el: Φίλτρα με ερώτημα

en: Query for Report: (can be either SQL or, if starting with [1:query:],
                  a [2:TracQuery] expression)
el: Ερώτημα για Αναφορά: (μπορεί να είναι ή σε SQL ή, αν αρχίζει με [1:query:],
    {              μια έκφραση [2:TracQuery])

en: Query max %(max)s is invalid.
el: Το μέγιστο του ερωτήματος %(max)s είναι άκυρο.

en: Query page %(page)s is invalid.
el: Η σελίδα του ερωτήματος %(page)s είναι άκυρη.

en: Query parameter "sort=%(sort_col)s"  is invalid
el: Η παράμετρος του ερωτήματος "sort=%(sort_col)s" είναι άκυρη

en: Quickjump to %(name)s
el: Μεταπήδηση στο %(name)s

en: RSS Feed
el: Τροφοδοσία RSS

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Relative format
el: Σχετική μορφή

en: Released
el: Σε κυκλοφορία

en: Released:
el: Σε κυκλοφορία:

en: Remove from Cc
el: Αφαίρεση από την κοινοποίηση

en: Remove selected items
el: Αφαίρεση επιλεγμένων στοιχείων

en: Removed
el: Αφαιρέθηκε

en: Removing the one and only [1:
                            version] of the page, which was created %(created)s.
el: Αφαίρεση της μίας και μοναδικής [1:
                            έκδοσης] της σελίδας, που δημιουργήθηκε στις %(created)s.

en: Rename [1:%(name)s]
el: Μετονομασία του [1:%(name)s]

en: Rename page
el: Μετονομασία σελίδας

en: Renaming the page will rename all existing versions of the page in place.
el: Αν μετονομάσετε τη σελίδα, θα μετονομαστούν όλες οι υπάρχουσες εκδόσεις της σελίδας.

en: Replace existing attachment of the same name
el: Αντικατάσταση υπάρχοντος συνημμένου με το ίδιο όνομα

en: Reply
el: Απάντηση

en: Reply to comment %(cnum)s
el: Απάντηση στο σχόλιο %(cnum)s

en: Reply, quoting this description
el: Απάντηση με παράθεση αυτής της περιγραφής

en: Report Title:
el: Τίτλος Αναφοράς:

en: Report arguments
el: Ορίσματα αναφοράς

en: Report execution failed: %(error)s %(sql)s
el: Η εκτέλεση της αναφοράς απέτυχε: %(error)s %(sql)s

en: Report failed: %(error)s
el: Η αναφορά απέτυχε: %(error)s

en: Report {%(num)s} does not exist.
el: Η αναφορά {%(num)s} δεν υπάρχει.

en: Report {%(num)s} has no SQL query.
el: Η αναφορά {%(num)s} δεν έχει ερώτημα SQL.

en: Reported by:
el: Αναφέρθηκε από:

en: Reporter
el: Αναφέρων

en: Reporter:
el: Αναφέρων:

en: Repositories
el: Αποθετήρια

en: Repository %(repo)s
el: Αποθετήριο %(repo)s

en: Repository '%(repo)s' not found
el: Το αποθετήριο "%(repo)s" δεν βρέθηκε

en: Repository Index
el: Ευρετήριο Αποθετηρίου

en: Repository URL
el: URL Αποθετηρίου

en: Repository changesets
el: Σύνολα αλλαγών αποθετηρίου

en: Repository:
el: Αποθετήριο:

en: Resolution
el: Ανάλυση

en: Resolutions
el: Επιλύσεις

en: Restore session:
el: Επαναφορά συνεδρίας:

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Resyncing repository history for %(reponame)s...
el: Γίνεται ανασυγχρονισμός του ιστορικού του %(reponame)s...

en: Retarget associated open tickets to milestone:
el: Αλλαγή των σχετικών ανοιχτών αιτημάτων ώστε να στοχεύουν το ορόσημο:

en: Retarget associated tickets to milestone
el: Αλλαγή των σχετικών αιτημάτων ώστε να στοχεύουν το ορόσημο

en: Return to Last Query
el: Επιστροφή στο Τελευταίο Ερώτημα

en: Rev
el: Αναθ

en: Reverse Diff
el: Αναστροφή Diff

en: Revert page to this version
el: Επαναφορά σελίδας σε αυτήν την έκδοση

en: Revert this change
el: Αναίρεση της αλλαγής

en: Revert to this version
el: Επαναφορά σε αυτήν την έκδοση

en: Reverted to version %(version)s.
el: Έγινε επαναφορά στην έκδοση %(version)s.

en: Review
el: Αναθεώρηση

en: Review Changes
el: Επισκόπηση Αλλαγών

en: Revision
el: Αναθεώρηση

en: Revision %(num)s
el: Αναθεώρηση %(num)s

en: Revision Log
el: Μητρώο Αναθεωρήσεων

en: Revision Log (restarting at %(path)s, rev. %(rev)s)
el: Μητρώο Αναθεωρήσεων (επανεκκίνηση στο %(path)s, αναθ. %(rev)s)

en: Revision Log Mode:
el: Εκδοχή Μητρώου Αναθεωρήσεων:

en: Revision in which the line changed
el: Αναθεώρηση στην οποία η γραμμή άλλαξε

en: Revision info
el: Πληροφορίες αναθεώρησης

en: Roadmap
el: Οδικός χάρτης

en: SMTP Notification Error
el: Σφάλμα Ειδοποίησης SMTP

en: SQL Query
el: Ερώτημα SQL

en: SQL reports and saved custom queries
el: Εκθέσεις SQL και αποθηκευμένα προσαρμοσμένα ερωτήματα

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Save query
el: Αποθήκευση ερωτήματος

en: Save report
el: Αποθήκευση αναφοράς

en: Save updated query in report {%(id)s}
el: Αποθήκευση ενημερωμένου ερωτήματος στην αναφορά {%(id)s}

en: Schedule
el: Πρόγραμμα

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search %(project)s
el: Αναζήτηση στο %(project)s

en: Search Results
el: Αποτελέσματα Αναζήτησης

en: Search query too short. Query must be at least %(num)s characters long.
el: Το ερώτημα αναζήτησης πρέπει να περιέχει τουλάχιστον %(num)s χαρακτήρες.

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Section
el: Ενότητα

en: Secure cookies are enabled, you must use https to submit forms.
el: Είναι ενεργοποιημένα τα ασφαλή cookies. Απαιτείται https για υποβολή φόρμας.

en: See [wiki:"%(name)s"].
el: Δείτε το [wiki:"%(name)s"].

en: See the diffs
el: Εμφάνιση διαφορών

en: See the preview
el: Προβολή προεπισκόπησης

en: See timeline %(relativetime)s ago
el: Προβολή λωρίδας χρόνου %(relativetime)s πριν

en: See timeline at %(absolutetime)s
el: Προβολή λωρίδας χρόνου στις %(absolutetime)s

en: Select paths and revs for Diff
el: Επιλέξτε μονοπάτια και αναθεωρήσεις για Diff

en: Select the base and the target for the diff:
el: Επιλέξτε βάση και στόχο για το diff:

en: Selecting and pressing 'Preview' enters a two-column [edit|preview] mode
el: Αν πιέσετε "Προεπισκόπηση", θα εμφανιστούν 2 στήλες [επεξεργασία|προεπισκόπηση]

en: Server's local time zone
el: Τοπική ζώνη ώρας διακομιστή

en: Session '%(id)s' already exists. Please choose a different session ID.
el: Η συνεδρία "%(id)s" υπάρχει ήδη. Επιλέξτε διαφορετικό αναγνωριστικό συνεδρίας.

en: Session '%(sid)s' already exists
el: Η συνεδρία "%(sid)s" υπάρχει ήδη

en: Session '%(sid)s' not found
el: Η συνεδρία '%(sid)s' δεν βρέθηκε

en: Session key:
el: Κλειδί συνεδρίας:

en: Severities
el: Επίπεδα κρισιμότητας

en: Severity
el: Κρισιμότητα

en: Show Descriptions
el: Εμφάνιση Περιγραφών

en: Show all descriptions
el: Εμφάνιση όλων των περιγραφών

en: Show completed milestones
el: Εμφάνιση επιτευγμένων ορόσημων

en: Show differences
el: Εμφάνιση διαφορών

en: Show entry in browser
el: Εμφάνιση καταχώρισης στον περιηγητή

en: Show full changeset
el: Εμφάνιση πλήρους συνόλου αλλαγών

en: Show full log messages
el: Εμφάνιση πλήρων μηνυμάτων μητρώου

en: Show only adds and deletes
el: Εμφάνιση μόνο προσθηκών και διαγραφών

en: Show original file (revision %(old_rev)s)
el: Εμφάνιση πρωτότυπου αρχείου (αναθεώρηση %(old_rev)s)

en: Show previous version in browser
el: Εμφάνιση προηγούμενης έκδοσης στον περιηγητή

en: Show revision %(rev)s of this file in browser
el: Εμφάνιση αναθεώρησης %(rev)s του αρχείου στον περιηγητή

en: Show revision log
el: Εμφάνιση μητρώου αναθεωρήσεων

en: Show the %(range)s differences restricted to %(path)s
el: Εμφάνιση των αλλαγών %(range)s που αφορούν μόνο στο %(path)s

en: Show the changes in full context
el: Εμφάνιση των αλλαγών σε πλήρες περικείμενο

en: Show the changeset %(id)s restricted to %(path)s
el: Εμφάνιση του συνόλου αλλαγών %(id)s που αφορά μόνο στο %(path)s

en: Show the diff against a specific revision
el: Εμφάνιση των αλλαγών σε αντιπαραβολή με συγκεκριμένη αναθεώρηση

en: Show under each result:
el: Εμφάνιση κάτω από κάθε αποτέλεσμα:

en: Show what was removed (content at revision %(old_rev)s)
el: Εμφάνιση των αφαιρέσεων (περιεχόμενο στην αναθεώρηση %(old_rev)s)

en: Size
el: Μέγεθος

en: Someone else has modified that page since you started your edits.
el: Κάποιος άλλος τροποποίησε αυτήν τη σελίδα όσο την επεξεργαζόσαστε εσείς.

en: Sorry, can not save your changes. This ticket has been modified by someone else since you started
el: Δυστυχώς δεν μπορείτε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές σας. Αυτό το αίτηματροποποιήθηκε από άλλο άτομο όσο το επεξεργαζόσαστε εσείς.

en: Sorry, no documentation found
el: Δυστυχώς δεν βρέθηκε τεκμηρίωση

en: Sorry, this page has been modified by somebody else since you started
                editing. Your changes cannot be saved.
el: Δυστυχώς αυτή η σελίδα τροποποιήθηκε από άλλο άτομο όσο την επεξεργαζόσαστε
    {            εσείς. Δεν μπορούν να αποθηκευτούν οι αλλαγές σας.

en: Sort by %(col)s %(direction)s
el: Ταξινόμηση κατά %(col)s %(direction)s

en: Sort by:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: Space or comma delimited email addresses and usernames are accepted.
el: Διευθύνσεις email διαχωρισμένες με κόμμα ή κενό είναι αποδεκτές.

en: Start Page
el: Σελίδα Έναρξης

en: Status
el: Κατάσταση

en: Stop on copy
el: Παύση κατά την αντιγραφή

en: Style:
el: Στυλ:

en: Subject
el: Θέμα

en: Subject:
el: Θέμα:

en: Submit changes
el: Υποβολή αλλαγών

en: Submit changes to comment %(cnum)s
el: Υποβολή αλλαγών στο σχόλιο %(cnum)s

en: Subversion >= 1.0 required, found %(version)s
el: Απαιτείται Subversion >= 1.0, βρέθηκε η έκδοση %(version)s

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Summary:
el: Σύνοψη:

en: Switch to plain text view
el: Αλλαγή σε προβολή απλού κειμένου

en: Syntax Highlighting
el: Επισήμανση Σύνταξης

en: Syslog
el: Μητρώο συστήματος

en: System Information
el: Πληροφορίες Συστήματος

en: System Information:
el: Πληροφορίες Συστήματος:

en: TLS enabled but server does not support TLS
el: Το TLS είναι ενεργοποιημένο αλλά ο διακομιστής δεν υποστηρίζει TLS

en: Tab-delimited Text
el: Κείμενο διαχωρισμένο με tab

en: Table of Contents
el: Πίνακας Περιεχομένων

en: Tag
el: Ετικέτα

en: The %(change)s has been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
el: Η αλλαγή %(change)s έχει αποθηκευτεί, αλλά ανέκυψε σφάλμα κατά την αποστολή ειδοποιήσεων: %(message)s

en: The %(field)s value "%(name)s" has been added.
el: Η τιμή "%(name)s" του πεδίου %(field)s έχει προστεθεί.

en: The Pygments syntax highlighter can be used with
          different coloring styles.
el: Ο επισημαντής σύνταξης Pygments μπορεί να χρησιμοποιηθεί με
    {      διάφορα στυλ χρωματισμού.

en: The Trac Environment needs to be upgraded.
    
    Run "trac-admin %(path)s upgrade"
el: Το περιβάλλον του Trac χρειάζεται αναβάθμιση.
    
    Εκτελέστε "trac-admin %(path)s upgrade"

en: The Trac Project
el: Έργο Trac

en: The Wiki page field '%(field)s' is invalid: %(message)s
el: Το πεδίο "%(field)s" της σελίδας Wiki είναι άκυρο: %(message)s

en: The [1:Default language] option uses the browser's
            language negotiation feature to select the appropriate language.
el: Η επιλογή [1:Προεπιλεγμένη γλώσσα] χρησιμοποιεί την "διαπραγμάτευση γλώσσας"
            του περιηγητή για να επιλέξει την κατάλληλη γλώσσα.

en: The action "%(name)s" is not available.
el: Η ενέργεια "%(name)s" δεν είναι διαθέσιμη.

en: The action that triggered the error was:
el: Η εντολή που πυροδότησε το σφάλμα ήταν η:

en: The alias "%(name)s" has been added.
el: Το ψευδώνυμο "%(name)s" έχει προστεθεί.

en: The changes have been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
el: Οι αλλαγές έχουν αποθηκευτεί, αλλά ανέκυψε σφάλμα κατά την αποστολή ειδοποιήσεων: %(message)s

en: The complete history of the page will be moved to the new location.
el: Το πλήρες ιστορικό της σελίδας θα μετακινηθεί στη νέα θέση.

en: The component "%(name)s" already exists.
el: Το συστατικό "%(name)s" υπάρχει ήδη.

en: The component "%(name)s" has been added.
el: Το συστατικό "%(name)s" έχει προστεθεί.

en: The date "%(date)s" is outside valid range. Try a date closer to present time.
el: Η ημερομηνία "%(date)s" είναι εκτός του έγκυρου εύρους. Δοκιμάστε μια ημερομηνία πιο κοντά στη σημερινή.

en: The file or directory '%(path)s' doesn't exist at revision %(rev)s or at any previous revision.
el: Το αρχείο ή ο κατάλογος "%(path)s" δεν υπάρχει στην αναθεώρηση %(rev)s ή σε κάποια προηγούμενη αναθεώρηση.

en: The following arguments are missing: %(args)s
el: Λείπουν τα ακόλουθα ορίσματα: %(args)s

en: The following component has been disabled: | The following components have been disabled:
el[0]: Έχει απενεργοποιηθεί το ακόλουθο συστατικό:
el[1]: Έχουν απενεργοποιηθεί τα ακόλουθα συστατικά:

en: The following component has been enabled: | The following components have been enabled:
el[0]: Έχει ενεργοποιηθεί το ακόλουθο συστατικό:
el[1]: Έχουν ενεργοποιηθεί τα ακόλουθα συστατικά:

en: The following errors happened while copying the environment:
el: Ανέκυψαν τα ακόλουθα σφάλματα κατά την αντιγραφή του περιβάλλοντος:

en: The following pages have a name similar to this page, and may be related:
el: Οι ακόλουθες σελίδες έχουν όνομα παρόμοιο με αυτήν και ίσως έχουν κάποια σχέση:

en: The milestone "%(name)s" already exists.
el: Το ορόσημο "%(name)s" υπάρχει ήδη.

en: The milestone "%(name)s" has been added.
el: Το ορόσημο "%(name)s" έχει προστεθεί.

en: The milestone "%(name)s" has been deleted.
el: Το ορόσημο "%(name)s" έχει διαγραφεί.

en: The new name is invalid (a name which is separated with slashes cannot be '.' or '..').
el: Το νέο όνομα είναι άκυρο (όνομα διαχωρισμένο με πλάγιες γραμμές δεν μπορεί να περιέχει "." ή "..").

en: The new name is invalid.
el: Το νέο όνομα είναι άκυρο.

en: The new name must be different from the old name.
el: Το νέο όνομα πρέπει να είναι διαφορετικό από το παλιό.

en: The owner will be changed from %(current_owner)s
el: Ο ιδιοκτήτης θα αλλάξει από %(current_owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(authname)s
el: Ο ιδιοκτήτης θα αλλάξει από %(current_owner)s σε %(authname)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(selected_owner)s
el: Ο ιδιοκτήτης θα αλλάξει από %(current_owner)s σε %(selected_owner)s

en: The page %(name)s already exists.
el: Η σελίδα "%(name)s" υπάρχει ήδη.

en: The page %(name)s does not exist. You can create it here.
el: Η σελίδα %(name)s δεν υπάρχει. Μπορείτε να τη δημιουργήσετε εδώ.

en: The page %(name)s has been deleted.
el: Η σελίδα "%(name)s" έχει διαγραφεί.

en: The permission %(action)s was already granted to %(subject)s.
el: Το δικαίωμα %(action)s έχει ήδη δοθεί στο υποκείμενο %(subject)s.

en: The pre-upgrade backup failed.
    Use '--no-backup' to upgrade without doing a backup.
el: Απέτυχε η δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας πριν την αναβάθμιση.
    {Χρησιμοποιήστε το "--no-backup" για αναβάθμιση χωρίς αντίγραφο ασφαλείας.

en: The report has been created.
el: Η αναφορά έχει δημιουργηθεί.

en: The report {%(id)d} has been deleted.
el: Η αναφορά {%(id)d} έχει διαγραφεί.

en: The repository "%(name)s" has been added.
el: Το αποθετήριο "%(name)s" έχει προστεθεί.

en: The repository directory has changed, you should resynchronize the repository with: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'
el: Ο κατάλογος του αποθετηρίου έχει αλλάξει, οπότε πρέπει να ανασυγχρονίσετε το αποθετήριο με: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'

en: The repository directory must be absolute
el: Ο κατάλογος του αποθετηρίου πρέπει να είναι απόλυτος

en: The repository directory must be an absolute path.
el: Ο κατάλογος του αποθετηρίου πρέπει να είναι απόλυτη διαδρομή.

en: The repository directory must be located below one of the following directories: %(dirs)s
el: Ο κατάλογος του αποθετηρίου πρέπει να είναι υποκατάλογος ενός από τους ακόλουθους καταλόγους: %(dirs)s

en: The repository type '%(type)s' is not supported
el: Ο τύπος αποθετηρίου "%(type)s" δεν υποστηρίζεται

en: The resolution will be deleted
el: Η επίλυση θα διαγραφεί

en: The resolution will be set
el: Η επίλυση θα τεθεί

en: The resolution will be set to %(name)s
el: Η επίλυση θα τεθεί στο %(name)s

en: The selected %(field)s values have been removed.
el: Οι επιλεγμένες τιμές του %(field)s έχουν αφαιρεθεί.

en: The selected components have been removed.
el: Τα επιλεγμένα συστατικά έχουν αφαιρεθεί.

en: The selected milestones have been removed.
el: Τα επιλεγμένα ορόσημα έχουν αφαιρεθεί.

en: The selected permissions have been revoked.
el: Τα επιλεγμένα δικαιώματα έχουν ανακληθεί.

en: The selected repositories have been removed.
el: Τα επιλεγμένα αποθετήρια έχουν αφαιρεθεί.

en: The selected versions have been removed.
el: Οι επιλεγμένες εκδόσεις έχουν αφαιρεθεί.

en: The session has been loaded.
el: Η συνεδρία έχει φορτωθεί.

en: The session key is used to identify stored custom
          settings and session data on the server. Although it is
          automatically generated by default, you may change it to something
          easier to remember at any time if you wish to load your settings
          in a different web browser.
el: Το κλειδί συνεδρίας χρησιμοποιείται για την αναγνώριση αποθηκευμένων
          προσαρμοσμένων ρυθμίσεων και δεδομένων συνεδρίας στον διακομιστή.
          Αν και δημιουργείται αυτόματα από προεπιλογή, μπορείτε να το αλλάξετε
    {      σε κάτι που θα θυμηθείτε ευκολότερα σε περίπτωση που επιθυμείτε να
    {      φορτώσετε τις ρυθμίσεις σας σε διαφορετικό περιηγητή.

en: The subject %(subject)s has been added to the group %(group)s.
el: Το υποκείμενο %(subject)s έχει προστεθεί στην ομάδα %(group)s.

en: The subject %(subject)s has been granted the permission %(action)s.
el: Στο υποκείμενο %(subject)s έχει δοθεί δικαίωμα για %(action)s.

en: The subject %(subject)s was already added to the group %(group)s.
el: Το υποκείμενο %(subject)s είχε ήδη προστεθεί στην ομάδα %(group)s.

en: The ticket #%(id)s has been deleted.
el: Το αίτημα #%(id)s έχει διαγραφεί.

en: The ticket %(ticketref)s has been created, but you don't have permission to view it.
el: Το αίτημα %(ticketref)s έχει δημιουργηθεί, αλλά δεν έχετε δικαίωμα προβολής του.

en: The ticket %(ticketref)s has been created. You can now attach the desired files.
el: Το αίτημα %(ticketref)s έχει δημιουργηθεί. Τώρα μπορείτε να επισυνάψετε τα επιθυμητά αρχεία.

en: The ticket comment %(num)s on ticket #%(id)s has been deleted.
el: Το σχόλιο %(num)s στο αίτημα #%(id)s έχει διαγραφεί.

en: The ticket field '%(field)s' is invalid: %(message)s
el: Το πεδίο εργασίας "%(field)s" είναι άκυρο: %(message)s

en: The ticket has been created, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
el: Το αίτημα έχει δημιουργηθεί, αλλά ανέκυψε σφάλμα κατά την αποστολή ειδοποιήσεων: %(message)s

en: The ticket will be disowned
el: Το αίτημα θα αποκηρυχθεί

en: The upgrade failed. Please fix the issue and try again.
el: Η αναβάθμιση απέτυχε. Διορθώστε το πρόβλημα και δοκιμάστε ξανά.

en: The user %(user)s already has permission %(action)s.
el: Ο χρήστης %(user)s έχει ήδη δικαίωμα για %(action)s.

en: The user %(user)s requires read _and_ write permissions to the database file %(path)s and the directory it is located in.
el: Ο χρήστης %(user)s χρειάζεται δικαίωμα ανάγνωσης _και_ εγγραφής στο αρχείο βάσης δεδομένων %(path)s και στον κατάλογο στον οποίο βρίσκεται.

en: The version "%(name)s" already exists.
el: Η έκδοση "%(name)s" υπάρχει ήδη.

en: The version "%(name)s" has been added.
el: Η έκδοση "%(name)s" έχει προστεθεί.

en: The version %(version)d of the page %(name)s has been deleted.
el: Η έκδοση %(version)d της σελίδας %(name)s έχει διαγραφεί.

en: The versions %(from_)d to %(to)d of the page %(name)s have been deleted.
el: Οι εκδόσεις %(from_)d έως %(to)d της σελίδας %(name)s έχουν διαγραφεί.

en: The web server does not have sufficient permissions to store files in
                the environment plugins directory.
el: Ο διακομιστής Ιστού δεν έχει επαρκή δικαιώματα αποθήκευσης αρχείων στον
    {            κατάλογο προσθέτων περιβάλλοντος.

en: The wiki page is too long (must be less than %(num)s characters)
el: Η σελίδα wiki πρέπει να περιέχει λιγότερους από %(num)s χαρακτήρες

en: There was an internal error in Trac.
                    It is recommended that you notify your local
                    [1:
                        Trac administrator] with the information needed to
                    reproduce the issue.
el: Ανέκυψε εσωτερικό σφάλμα στο Trac.
                    Συνιστάται να κοινοποιήσετε στον τοπικό διαχειριστή
                    [1:
                        του Trac] τις πληροφορίες που χρειάζονται για την
                    αναπαραγωγή του προβλήματος.

en: This checkbox allows you to add or remove yourself from the CC list.
el: Με αυτό το κουτάκι μπορείτε να προσθέσετε ή να αφαιρέστε τον εαυτό σας από τη λίστα όσων θα λάβουν κοινοποίηση.

en: This information is used to associate your login name with your
            email address and full name, which is used for email
            notification and RSS feeds, for example.
el: Αυτές οι πληροφορίες χρησιμοποιούνται για συσχέτιση του ονόματος εισόδου σας
    {        με το email και το ονοματεπώνυμό σας, που χρησιμοποιούνται για
    {        ειδοποιήσεις μέσω email και τροφοδοσίες RSS, για παράδειγμα.

en: This information is used to automatically populate some forms
            on this site with your contact details.
el: Αυτές οι πληροφορίες χρησιμοποιούνται για αυτόματη συμπλήρωση
            των στοιχείων σας σε ορισμένες φόρμες αυτού του ιστοχώρου.

en: This is an irreversible operation.
el: Η ενέργεια αυτή είναι μη αναστρέψιμη.

en: This is probably a local installation issue.
el: Πιθανώς υπάρχει πρόβλημα στην τοπική εγκατάσταση.

en: This is the only [1:
                          version] of the page,
                        created %(created)s, so the page will be removed completely!
el: Αυτή είναι η μόνη [1:
                          έκδοση] της σελίδας,
                        που δημιουργήθηκε στις %(created)s, οπότε η σελίδα θα αφαιρεθεί εντελώς!

en: This page lets you customize your personal settings for this site.
          These settings are stored on the server and are identified by a session
          key stored in a browser cookie. That cookie allows your settings to be
          restored on subsequent visits.
el: Σε αυτήν την σελίδα μπορείτε να προσαρμόσετε τις προσωπικές σας ρυθμίσεις
    {      για αυτόν τον ιστοχώρο.
    {      Αυτές οι ρυθμίσεις αποθηκεύονται στον διακομιστή και αναγνωρίζονται από
    {      κλειδί συνεδρίας που είναι αποθηκευμένο σε ένα cookie του περιηγητή.
    {      Αυτό το cookie επιτρέπει την επαναφορά των ρυθμίσεών σας σε επόμενες επισκέψεις.

en: This site provides keyboard shortcuts for
          faster access to certain functions of this site. As these shortcuts can
          cause conflicts with shortcuts provided by the desktop system or
          web browser, they are disabled by default. See
          [1:TracAccessibility]
          for more information on access keys.
el: Αυτός ο ιστοχώρος παρέχει συντομεύσεις πληκτρολογίου για ταχύτερη πρόσβαση
          σε ορισμένες λειτουργίες του ιστοχώρου. Επειδή αυτές οι συντομεύσεις
          μπορεί να προκαλέσουν διένεξη με εκείνες της επιφάνειας εργασίας
          ή του περιηγητή Ιστού, είναι απενεργοποιημένες από προεπιλογή. Δείτε το
          [1:TracAccessibility]
          για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα πλήκτρα πρόσβασης.

en: This ticket has been modified since you started editing. You should review the
                  [1:other modifications] which have been appended above,
                  and any [2:conflicts] shown in the preview below.
                  You can nevertheless proceed and submit your changes if you wish so.
el: Αυτό το αίτημα τροποποιήθηκε όσο το επεξεργαζόσαστε εσείς. Κοιτάξτε τις
                  [1:άλλες τροποποιήσεις] που έχουν προσαρτηθεί πιο πάνω,
                  και τυχόν [2:διενέξεις] που στην παρακάτω προεπισκόπηση.
                  Μπορείτε, παρά ταύτα, να προχωρήσετε και να υποβάλετε τις αλλαγές σας, αν θέλετε.

en: Ticket
el: Αίτημα

en: Ticket #%(id)s
el: Αίτημα #%(id)s

en: Ticket #%(num)s and all associated data removed.
el: Το αίτημα #%(num)s και όλα τα σχετιζόμενα δεδομένα αφαιρέθηκαν.

en: Ticket #%(num)s, comment %(cnum)d
el: Αίτημα #%(num)s, σχόλιο %(cnum)d

en: Ticket #%(num)s: %(summary)s
el: Αίτημα #%(num)s: %(summary)s

en: Ticket #%(shortname)s
el: Αίτημα #%(shortname)s

en: Ticket %(id)s does not exist.
el: Δεν υπάρχει αίτημα %(id)s.

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) closed
el: Το αίτημα %(ticketref)s (%(summary)s) έκλεισε

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) created
el: Το αίτημα %(ticketref)s (%(summary)s) δημιουργήθηκε

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) reopened
el: Το αίτημα %(ticketref)s (%(summary)s) ξανάνοιξε

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) updated
el: Το αίτημα %(ticketref)s (%(summary)s) ενημερώθηκε

en: Ticket Comment Diff
el: Διαφορές Σχολίων Αιτήματος

en: Ticket Comment History
el: Ιστορικό Σχολίων Αιτήματος

en: Ticket Diff
el: Διαφορές Αιτήματος

en: Ticket History
el: Ιστορικό Αιτήματος

en: Ticket System
el: Σύστημα Αιτημάτων

en: Ticket Type
el: Τύπος Αιτήματος

en: Ticket Types
el: Τύποι Αιτημάτων

en: Ticket URL: <%(link)s>
el: URL αιτήματος: <%(link)s>

en: Ticket comment is too long (must be less than %(num)s characters)
el: Το σχόλιο του αιτήματος πρέπει να περιέχει λιγότερους από %(num)s χαρακτήρες

en: Ticket completion status for each %(group)s
el: Κατάσταση ολοκλήρωσης αιτήματος για κάθε %(group)s

en: Ticket description is too long (must be less than %(num)s characters)
el: Η περιγραφή της εργασίας πρέπει να περιέχει λιγότερους από %(num)s χαρακτήρες

en: Ticket updates
el: Ενημερώσεις αιτήματος

en: Tickets
el: Αιτήματα

en: Tickets %(ranges)s
el: Αιτήματα %(ranges)s

en: Tickets %(ticketids)s
el: Αιτήματα %(ticketids)s

en: Tickets %(ticketlist)s batch updated
el: Τα αιτήματα %(ticketlist)s ενημερώθηκαν ομαδόν

en: Tickets URL: <%(link)s>
el: URL αιτημάτων: <%(link)s>

en: Tickets must contain a summary.
el: Τα αιτήματα πρέπει να περιέχουν σύνοψη.

en: Tickets opened and closed
el: Αιτήματα που άνοιξαν και έκλεισαν

en: Time
el: Ώρα

en: Time zone:
el: Ζώνη ώρας:

en: Timeline
el: Λωρίδα χρόνου

en: Timestamp:
el: Χρονικό σήμαντρο:

en: Title
el: Τίτλος

en: To [%(rev)s]
el: Προς [%(rev)s]

en: To that end, you could %(create)s a ticket.
el: Για αυτόν τον σκοπό θα μπορούσατε να %(create)s ένα αίτημα.

en: To:
el: Προς:

en: Today
el: Σήμερα

en: Total number of %(unit)s: %(count)s
el: Σύνολο %(unit)s: %(count)s

en: Trac Error
el: Σφάλμα του Trac

en: Trac detected an internal error:
el: Το Trac εντόπισε εσωτερικό σφάλμα:

en: Trac is a web-based software project management and bug/issue
            tracking system emphasizing ease of use and low ceremony.
            It provides an integrated Wiki, an interface to version control
            systems, and a number of convenient ways to stay on top of events
            and changes within a project.
el: Το Trac είναι ένα λογισμικό διαχείρισης έργων και σφαλμάτων/προβλημάτων
    {        που τρέχει στον Ιστό και δίνει έμφαση στην ευκολία χρήσης.
    {        Προσφέρει ενσωματωμένο Wiki, διεπαφή με συστήματα έλεγχου εκδόσεων
    {        και πλήθος εύκολων τρόπων για να μαθαίνετε όλα τα συμβάντα και τις
    {        αλλαγές ενός έργου.

en: Trac is distributed under the modified BSD License.[1:]
            The complete text of the license can be found
            [2:online]
            as well as in the [3:COPYING] file included in the distribution.
el: Το Trac διανέμεται υπό την τροποποιημένη Άδεια του BSD.[1:]
            Το πλήρες κείμενο της άδειας υπάρχει στο
            [2:Διαδίκτυο],
            όπως και στο αρχείο [3:COPYING] που περιλαμβάνεται στη διανομή.

en: Trac: Integrated SCM & Project Management
el: Trac: Ολοκληρωμένη Διαχείριση Εφοδιαστικής Αλυσίδας και Διαχείριση Έργων

en: Try [1:downloading] the file instead.
el: Αντ' αυτού δοκιμάστε να [1:κατεβάσετε] το αρχείο.

en: Type
el: Τύπος

en: Type:
el: Τύπος:

en: Unable to get database connection within %(time)d seconds.
el: Δεν ήταν δυνατή σύνδεση με τη βάση δεδομένων σε %(time)d δευτερόλεπτα.

en: Unable to move attachment from:
    
      %(old_path)s
    
    to:
    
      %(new_path)s
el: Δεν ήταν δυνατή η μετακίνηση του συνημμένου από:
    
      %(old_path)s
    
    σε:
    
      %(new_path)s

en: Unable to run %(path)s: %(msg)s
el: Δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση του %(path)s: %(msg)s

en: Unable to send email due to identity crisis.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποστολή email εξαιτίας κρίσης ταυτότητας.

en: Unified Diff
el: Ενοποιημένο Diff

en: Unknown action
el: Άγνωστη ενέργεια

en: Unknown administration panel
el: Άγνωστος πίνακας διαχείρισης

en: Unknown log level %(level)s
el: Άγνωστο επίπεδο μητρώου: %(level)s

en: Unknown log type %(type)s
el: Άγνωστος τύπος μητρώου: %(type)s

en: Unknown preference panel
el: Άγνωστος πίνακας προτιμήσεων

en: Unknown scheme "%(scheme)s"; database connection string must start with {scheme}:/
el: Άγνωστο σχήμα "%(scheme)s"· η συμβολοσειρά σύνδεσης της βάσης δεδομένων πρέπει να αρχίζει από {scheme}:/

en: Unmodified
el: Ατροποποίητο

en: Unparented attachment %(id)s
el: Συνημμένο χωρίς γονέα: %(id)s

en: Unsupported database type "%(scheme)s"
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος βάσης δεδομένων: "%(scheme)s"

en: Unsupported version control system "%(name)s": %(error)s
el: Μη υποστηριζόμενο σύστημα ελέγχου εκδόσεων "%(name)s": %(error)s

en: Unsupported version control system "%(name)s": Can't find an appropriate component, maybe the corresponding plugin was not enabled?
el: Μη υποστηριζόμενο σύστημα ελέγχου εκδόσεων: "%(name)s". Δεν μπορεί να βρεθεί κατάλληλο συστατικό. Μήπως το σχετικό πρόσθετο δεν έχει ενεργοποιηθεί;

en: Untitled
el: Άτιτλο

en: Up
el: Πάνω

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Upgrade done.
    
    You may want to upgrade the Trac documentation now by running:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade
el: Έγινε αναβάθμιση.
    
    Ίσως θέλετε τώρα να αναβαθμίσετε την τεκμηρίωση του Trac εκτελώντας:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade

en: Upload a plugin packaged as Python egg.
el: Ανεβάστε ένα πρόσθετο σε μορφή Python egg.

en: Upload failed
el: Το ανέβασμα απέτυχε

en: Uploaded file is not a Python source file or egg
el: Το αρχείο που ανεβάστηκε δεν είναι αρχείο πηγαίου κώδικα ή egg του Python

en: Usage: trac-admin </path/to/projenv> [command [subcommand] [option ...]]
el: Χρήση: trac-admin </path/to/projenv> [εντολή [υπο-εντολή] [επιλογή ...]]

en: Use only symbols for buttons.
el: Χρήση μόνο συμβόλων στα κουμπιά.

en: User
el: Χρήστης

en: User Interface
el: Περιβάλλον Χρήστη

en: Using the template:
el: Χρησιμοποιώντας το πρότυπο:

en: Value
el: Τιμή

en: Version
el: Έκδοση

en: Version %(name)s already exists.
el: Η έκδοση %(name)s υπάρχει ήδη.

en: Version %(name)s does not exist.
el: Δεν υπάρχει έκδοση %(name)s.

en: Version %(num)s
el: Έκδοση %(num)s

en: Version %(num)s of page "%(name)s" does not exist
el: Δεν υπάρχει έκδοση %(num)s της σελίδας "%(name)s"

en: Version %(version)s (modified by %(author)s, %(date)s)
                   ([1:diff])
el: Έκδοση %(version)s (τροποποιήθηκε από %(author)s, %(date)s)
                   ([1:diff])

en: Version %(version)s by %(author)s
el: Έκδοση %(version)s από %(author)s

en: Version %(version)s by %(author)s: %(comment)s
el: Έκδοση  %(version)s από %(author)s: %(comment)s

en: Version %(version)s, edited %(date)s
            by %(author)s
el: Έκδοση %(version)s, επεξεργασμένη στις %(date)s
            από %(author)s

en: Version Control
el: Έλεγχος Εκδόσεων

en: Versions
el: Εκδόσεις

en: View %(name)s
el: Προβολή του %(name)s

en: View %(path)s
el: Προβολή του %(path)s

en: View %(realm)s
el: Προβολή του %(realm)s

en: View Changeset
el: Προβολή Συνόλου Αλλαγών

en: View Directory
el: Προβολή Καταλόγου

en: View File
el: Προβολή Αρχείου

en: View Latest Revision
el: Προβολή Τελευταίας Αναθεώρησης

en: View Latest Version
el: Προβολή Τελευταίας Έκδοσης

en: View Repository:
el: Προβολή Αποθετηρίου:

en: View Revision Log
el: Προβολή Μητρώου Αναθεωρήσεων

en: View Root Directory
el: Προβολή Ριζικού Καταλόγου

en: View Tickets
el: Προβολή Αιτημάτων

en: View WikiStart
el: Προβολή WikiStart

en: View attachment
el: Προβολή του συνημμένου

en: View changes
el: Προβολή των αλλαγών

en: View changes...
el: Προβολή των αλλαγών...

en: View changeset %(rev)s
el: Προβολή συνόλου αλλαγών %(rev)s

en: View changeset [%(rev)s] restricted to %(path)s
el: Προβολή συνόλου αλλαγών [%(rev)s] που αφορούν μόνο στο %(path)s

en: View diff against:
el: Προβολή διαφορών σε αντιπαραβολή με:

en: View differences
el: Προβολή διαφορών

en: View file without annotations
el: Προβολή αρχείου χωρίς επισημειώσεις

en: View latest version
el: Προβολή τελευταίας έκδοσης

en: View log starting at this revision
el: Προβολή μητρώου από αυτήν την αναθεώρηση και μετά

en: View merge source
el: Προβολή προέλευσης συγχώνευσης

en: View milestone
el: Προβολή οροσήμου

en: View parent page
el: Προβολή γονικής σελίδας

en: View removal changeset [%(rev)s]
el: Προβολή συνόλου αλλαγών/αφαιρέσεων [%(rev)s]

en: View report
el: Προβολή αναφοράς

en: View repository %(repo)s
el: Προβολή αποθετηρίου %(repo)s

en: View revision:
el: Προβολή αναθεώρησης:

en: View this version
el: Προβολή αυτής της έκδοσης

en: View ticket
el: Προβολή αιτήματος

en: Visit the Trac open source project at<br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>
el: Επισκεφθείτε το έργο ανοιχτού κώδικα Trac στο<br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>

en: Visit:
el: Επισκεφθείτε το:

en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: Warning: the wiki-macros directory in the environment is non-empty, but Trac
    doesn't load plugins from there anymore. Please remove it by hand.
el: Προειδοποίηση: ο κατάλογος του περιβάλλοντος με τις μακροεντολές για wiki
    {δεν είναι κενός, αλλά το Trac
    δεν φορτώνει πρόσθετα από εκεί πλέον. Αφαιρέστε τον με το χέρι.

en: When specified, the report number should be "%(num)s".
el: Όταν παρέχεται, ο αριθμός αναφοράς πρέπει να είναι "%(num)s".

en: White space changes
el: Αλλαγές χαρακτήρων διαστήματος

en: Wiki History
el: Ιστορικό του Wiki

en: Wiki changes
el: Αλλαγές στο wiki

en: Windows event log
el: Μητρώο συμβάντων των Windows

en: Yesterday
el: Χθες

en: You appear to be using the PHP CGI binary. Trac requires the CLI version for syntax highlighting.
el: Φαίνεται ότι χρησιμοποιείτε το δυαδικό αρχείο CGI της PHP. Το Trac χρειάζεται την έκδοση CLI για να κάνει επισήμανση συντακτικού.

en: You are currently not logged in. You may want to %(do_so)s now.
el: Αυτήν τη στιγμή δεν έχετε εισέλθει. Ίσως θέλετε να κάνετε %(do_so)s τώρα.

en: You can %(search)s in the repository history to see if that path existed but was later removed
el: Μπορείτε να κάνετε %(search)s στο ιστορικό του αποθετηρίου για να δείτε αν η διαδρομή υπήρχε και αφαιρέθηκε αργότερα.

en: You can remove all items from this list to completely hide this
                  field from the user interface.
el: Μπορείτε να αφαιρέσετε όλα τα στοιχεία αυτής της λίστας για να αποκρύψετε
    {              αυτό το πεδίο από το περιβάλλον χρήστη.

en: You could also create the same page higher in the hierarchy:
el: Μπορείτε επίσης να δημιουργήσετε την ίδια σελίδα πιο πάνω στην ιεραρχία:

en: You don't have permission to replace the attachment %(name)s. You can only replace your own attachments. Replacing other's attachments requires ATTACHMENT_DELETE permission.
el: Δεν έχετε δικαίωμα αντικατάστασης του συνημμένου %(name)s. Μπορείτε να αντικαθιστάτε μόνο δικά σας συνημμένα. Για να αντικαταστήσετε συνημμένα άλλων χρειάζεστε δικαίωμα ATTACHMENT_DELETE.

en: You may have to run "repository resync %(name)s".
el: Ίσως χρειάζεται να εκτελέσετε "repository resync %(name)s".

en: You may have to run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
el: Ίσως χρειάζεται να εκτελέσετε %(resync)s για να συγχρονίσετε το Trac με το αποθετήριο.

en: You may load a previously created session by entering the
          corresponding session key below. This lets you share settings between
          multiple computers and web browsers.
el: Μπορείτε να φορτώσετε μία προηγουμένως δημιουργημένη συνεδρία εισαγάγοντας
    {      το αντίστοιχο κλειδί συνεδρίας παρακάτω. Έτσι, θα μπορέσετε να
    {      διαμοιράσετε τις ρυθμίσεις σας σε πολλούς υπολογιστές και περιηγητές.

en: You may use
                              [1:WikiFormatting] here.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε
                              [1:WikiFormatting] εδώ.

en: You may use
                    [1:WikiFormatting]
                    here.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε
                    [1:WikiFormatting]
                    εδώ.

en: You may want to see the %(other_events)s from the Timeline or notify your Trac administrator about the error (detailed information was written to the log).
el: Ίσως θέλετε να δείτε τα %(other_events)s από τη Λωρίδα Χρόνου ή να ειδοποιήσετε τον διαχειριστή του Trac σχετικά με το σφάλμα (λεπτομερής περιγραφή ενεγράφη στο μητρώο).

en: You must provide a name for the milestone.
el: Πρέπει να δώσετε όνομα στο ορόσημο.

en: You must specify a log file
el: Πρέπει να προσδιορίσετε αρχείο μητρώου

en: You should %(create)s a ticket at the admin Trac to report
                        the issue.
el: Πρέπει να κάνετε %(create)s αιτήματος στο admin Trac για να
    {                    αναφέρετε το πρόβλημα.

en: You should also set up a post-commit hook on the repository to call %(cset_added)s for each committed changeset.
el: Πρέπει επίσης να στήσετε ένα post-commit hook στο αποθετήριο για να καλεί το %(cset_added)s για κάθε καταχωρισμένη αλλαγή.

en: You should now run "repository resync %(name)s".
el: Πρέπει τώρα να εκτελέσετε "repository resync %(name)s".

en: You should now run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
el: Πρέπει τώρα να εκτελέσετε %(resync)s για να συγχρονίσετε το Trac με το αποθετήριο.

en: You will need to update your post-commit hook to call %(cset_added)s with the new repository name.
el: Θα χρειαστεί να ενημερώσετε το post-commit hook για να καλεί το %(cset_added)s με το όνομα του νέου αποθετηρίου.

en: Your changes have been saved in version %(version)s.
el: Οι αλλαγές σας έχουν αποθηκευτεί στην έκδοση %(version)s.

en: Your changes have been saved.
el: Οι αλλαγές σας έχουν αποθηκευτεί.

en: Your email or username:
el: Το email ή το όνομα χρήστη σας:

en: Your language setting
el: Η γλώσσα της επιλογής σας

en: Your preferences have been saved.
el: Οι προτιμήσεις σας έχουν αποθηκευτεί.

en: Your workflow attempts to set a resolution but none is defined (configuration issue, please contact your Trac admin).
el: Η ροή εργασιών σας προσπαθεί να ορίσει μια επίλυση, αλλά δεν έχει οριστεί καμία(θέμα διαμόρφωσης ρυθμίσεων, ειδοποιήστε τον διαχειριστή του Trac).

en: Zip Archive
el: Αρχειοθήκη Zip

en: [%(section)s] %(entry)s: expected float, got %(value)s
el: [%(section)s] %(entry)s: ανέμενε αριθμό κινητής υποδιαστολής, έλαβε %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected integer, got %(value)s
el: [%(section)s] %(entry)s: ανέμενε ακέραιο, έλαβε %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected one of (%(choices)s), got %(value)s
el: [%(section)s] %(entry)s: ανέμενε ένα από τα (%(choices)s), έλαβε %(value)s

en: [1:
                  Show at most
                  [2:]
                  revisions per page.
                ]
el: [1:
                  Να εμφανίζονται το πολύ
                  [2:]
                  αναθεωρήσεις ανά σελίδα.
                ]

en: [1:
                  View log starting at
                  [2:]
                ]
                [3:
                  and back to
                  [4:]
                ]
el: [1:
                  Να προβληθεί το αρχείο καταγραφής από
                  [2:]
                ]
                [3:
                  και αναδρομικά έως
                  [4:]
                ]

en: [1:
                [2:File size:]
                [3:%(size)s]
              ]
el: [1:
                [2:Μέγεθος αρχείου:]
                [3:%(size)s]
              ]

en: [1:%(duration)s late] (%(date)s)
el: [1:%(duration)s καθυστέρηση] (%(date)s)

en: [1:%(file)s][2:​]
           ([3:%(size)s]) -
          added by [4:%(author)s] %(date)s.
el: [1:%(file)s][2:​]
           ([3:%(size)s]) -
          προστέθηκε από [4:%(author)s] %(date)s.

en: [1:%(time)s] %(title)s
                      by [2:%(author)s]
el: [1:%(time)s] %(title)s
                      από [2:%(author)s]

en: [1:%(value)s] deleted
el: [1:%(value)s] - διεγράφησαν

en: [1:File "%(file)s",
                            line [2:%(line)s], in]
                            [3:%(function)s]
el: [1:Αρχείο "%(file)s",
                            γραμμή [2:%(line)s], σε]
                            [3:%(function)s]

en: [1:HTML preview not available], since no preview renderer could handle it.
el: [1:Δεν διατίθεται προεπισκόπηση HTML], γιατί κανένας δημιουργός προεπισκόπησης δεν τα κατάφερε.

en: [1:If you save right away, you risk to revert those changes]
            (highlighted below as deletions).
el: [1:Αν κάνετε αποθήκευση αμέσως, κινδυνεύετε να χάσετε αυτές τις αλλαγές]
    {        (έχουν επισημανθεί παρακάτω σαν διαγραφές).

en: [1:Last change]
                      on this file since %(stickyrev)s was
                      [2:%(rev)s],
                      checked in by %(author)s, %(age)s
el: [1:Τελευταία αλλαγή]
                      σε αυτό το αρχείο από την %(stickyrev)s ήταν η
                      [2:%(rev)s],
                      από %(author)s, %(age)s

en: [1:Last change]
                      on this file was
                      [2:%(rev)s],
                      checked in by %(author)s, %(age)s
el: [1:Τελευταία αλλαγή]
                      σε αυτό το αρχείο ήταν η
                      [2:%(rev)s],
                      από %(author)s, %(age)s

en: [1:Last modified] %(reldate)s
el: [1:Τελευταία τροποποίηση] %(reldate)s

en: [1:Note:]
                This repository is defined in [2:[3:trac.ini]]
                and cannot be edited on this page.
el: [1:Σημείωση:]
                Αυτό το αποθετήριο έχει οριστεί στο [2:[3:trac.ini]]
                και δεν μπορεί να τροποποιηθεί σε αυτήν τη σελίδα.

en: [1:Note:]
            See [2:TracReports] for help on using and creating reports.
el: [1:Σημείωση:]
            Δείτε το [2:TracReports] για βοήθεια με τη χρήση και τη
    {        δημιουργία αναφορών.

en: [1:Note:] See
            [2:TracChangeset]
            for help on using the diff feature.
el: [1:Σημείωση:] Δείτε το
            [2:TracChangeset]
            για βοήθεια με τη χρήση του γνωρίσματος diff.

en: [1:Note:] See
            [2:TracRoadmap] for help on using
            the roadmap.
el: [1:Σημείωση:] Δείτε το
            [2:TracRoadmap] για βοήθεια με τη χρήση
            του οδικού χάρτη.

en: [1:Note:] See
            [2:TracTickets] for help on using
            tickets.
el: [1:Σημείωση:] Δείτε το
            [2:TracTickets] για βοήθεια με τη χρήση
            αιτημάτων.

en: [1:Note:] See
          [2:TracRoadmap] for help on using
          the roadmap.
el: [1:Σημείωση:] Δείτε το
          [2:TracRoadmap] για βοήθεια με τη χρήση
          του οδικού χάρτη.

en: [1:Note:] See [2:TracBatchModify] for help on using batch modify.
el: [1:Σημείωση:] Δείτε το [2:TracBatchModify]
    {        για βοήθεια με την ομαδόν τροποποίηση.

en: [1:Note:] See [2:TracBrowser]
            for help on using the repository browser.
el: [1:Σημείωση:] Δείτε το [2:TracBrowser]
            για βοήθεια με τη χρήση του περιηγητή αποθετηρίων.

en: [1:Note:] See [2:TracChangeset]
              for help on using the changeset viewer.
el: [1:Σημείωση:] Δείτε το [2:TracChangeset]
              για βοήθεια με τη χρήση του προγράμματος προβολής συνόλων αλλαγών.

en: [1:Note:] See [2:TracQuery]
            for help on using queries.
el: [1:Σημείωση:] Δείτε το [2:TracQuery]
            για βοήθεια με τη χρήση ερωτημάτων.

en: [1:Note:] See [2:TracRevisionLog]
            for help on using the revision log.
el: [1:Σημείωση:] Δείτε το [2:TracRevisionLog]
            για βοήθεια με τη χρήση του αρχείου καταγραφής αναθεωρήσεων.

en: [1:Note:] See [2:TracSearch]
            for help on searching.
el: [1:Σημείωση:] Δείτε το [2:TracSearch]
            για βοήθεια με την αναζήτηση.

en: [1:Note:] See [2:TracTimeline]
            for information about the timeline view.
el: [1:Σημείωση:] Δείτε το [2:TracTimeline]
            για πληροφορίες σχετικά με την προβολή λωρίδας χρόνου.

en: [1:Note:] See [2:WikiFormatting] and
            [3:TracWiki] for help on editing wiki content.
el: [1:Σημείωση:] Δείτε το [2:WikiFormatting] και το
            [3:TracWiki] για βοήθεια με την επεξεργασία περιεχομένου wiki.

en: [1:Note:] The order of priorities determines the
                  coloring of entries in the ticket queries and reports.
el: [1:Σημείωση:] Η σειρά των προτεραιοτήτων καθορίζει το χρωμάτισμα των
                  καταχωρίσεων στα ερωτήματα και στις αναφορές αιτημάτων.

en: [1:View changes from [2:]] [3:]
            and [4:[5:] days back][6:]
            [7:done by [8:]]
el: [1:Προβολή αλλαγών από [2:]] [3:]
            και [4:[5:] μέρες πριν][6:]
            [7:έγιναν από [8:]]

en: [1:[2:%(name)s]][3:​]
              added
el: [1:[2:%(name)s]][3:​]
              - προστέθηκε

en: [1:[2:]
                 Show]
          [3:[4:]
                 lines around each change]
el: [1:[2:]
                 Να εμφανίζονται]
          [3:[4:]
                 γραμμές γύρω από κάθε αλλαγή]

en: [1:between]
                                [2:]
                                [3:and]
                                [4:]
el: [1:μεταξύ]
                                [2:]
                                [3:και]
                                [4:]

en: [Error: %(error)s]
el: [Σφάλμα: %(error)s]

en: add
el: προσθήκη

en: add / remove
el: προσθήκη / αφαίρεση

en: added
el: προστέθηκε

en: anonymous
el: ανώνυμος

en: as %(resolution)s
el: ως %(resolution)s

en: as %(status)s
el: ως %(status)s

en: at [1:Initial Version]
el: στην [1:Αρχική έκδοση]

en: at [1:Version %(version)s]
el: στην [1:Έκδοση %(version)s]

en: at revision:
el: στην αναθεώρηση:

en: begins with
el: αρχίζει από

en: blocked
el: αποκλεισμένος

en: change
el: αλλαγή

en: changed from %(old)s to %(new)s
el: άλλαξε από %(old)s σε %(new)s

en: changed from [1:%(old)s] to [2:%(new)s]
el: άλλαξε από [1:%(old)s] σε [2:%(new)s]

en: close
el: κλείσιμο

en: contains
el: περιέχει

en: copied
el: αντεγράφη

en: copied from [1:%(path)s]:
el: αντεγράφη από [1:%(path)s]:

en: currently edited
el: υπό επεξεργασία τώρα

en: deleted
el: διεγράφη

en: deleted file %(deleted)s
el: διεγράφη το αρχείο %(deleted)s

en: descending
el: φθίνουσα

en: directory
el: κατάλογος

en: do so
el: να γίνει αυτό

en: doesn't contain
el: δεν περιέχει

en: ends with
el: τελειώνει με

en: field %(name)s must be set
el: το πεδίο %(name)s πρέπει έχει τιμή

en: file
el: αρχείο

en: follow-up: | follow-ups:
el[0]: επακολούθημα:
el[1]: επακολουθήματα:

en: hotcopy can't overwrite existing '%(dest)s'
el: Το hotcopy δεν μπορεί να γράψει πάνω στο υπάρχον '%(dest)s'

en: id can't be set for a new ticket request.
el: δεν μπορεί να τεθεί αναγνωριστικό στην κατάθεση νέου υποψήφιου αιτήματος υποστήριξης.

en: in reply to:
el: ως απάντηση σε:

en: initial
el: αρχική

en: inline
el: ενσωματωμένη

en: installation documentation
el: τεκμηρίωση εγκατάστασης

en: is
el: είναι

en: is not
el: δεν είναι

en: latest
el: τελευταία

en: logged in as %(user)s
el: έχετε εισέλθει ως %(user)s

en: marked as non-inheritable:
el: σημειωμένα ως μη κληρονομίσιμα:

en: merged
el: συγχωνευμένα

en: merged on the directory itself but not below
el: συγχωνεύτηκαν στον κατάλογο αλλά όχι πιο κάτω

en: merged:
el: συγχωνευμένα:

en: modified
el: τροποποιήθηκε

en: modified (%(diff)s)
el: τροποποιήθηκε (%(diff)s)

en: moved
el: μετακινήθηκε

en: mysqldump failed: %(msg)s
el: Απέτυχε το mysqldump: %(msg)s

en: new file %(new)s
el: νέο αρχείο %(new)s

en: next
el: επόμενο

en: no
el: όχι

en: no permission to view this wiki page
el: Δεν έχετε δικαίωμα προβολής αυτής της σελίδας wiki

en: non-inheritable
el: μη κληρονομίσιμο

en: on %(date)s at %(time)s
el: στις %(date)s και ώρα %(time)s

en: or
el: ή

en: other kinds of events
el: άλλα είδη συμβάντων

en: path
el: διαδρομή

en: pg_dump failed: %(msg)s
el: Απέτυχε το pg_dump: %(msg)s

en: previous
el: προηγούμενη

en: python powered
el: χρησιμοποιεί python

en: remove
el: αφαίρεση

en: removed
el: αφαιρέθηκε

en: revert
el: επαναφορά

en: search
el: αναζήτηση

en: set
el: ορισμός

en: set to
el: έλαβε την τιμή

en: set to %(value)s
el: έλαβε την τιμή %(value)s

en: set to [1:%(value)s]
el: έλαβε την τιμή [1:%(value)s]

en: side by side
el: σε παράθεση

en: this hunk was shorter than expected
el: αυτό το κομμάτι ήταν μικρότερο από το αναμενόμενο

en: ticket status
el: κατάσταση αιτήματος

en: tickets
el: αιτήματα

en: to %(owner)s
el: προς %(owner)s

en: to %(owner)s
el: προς %(owner)s

en: trac-admin - The Trac Administration Console %(version)s
el: trac-admin - Η Κονσόλα Διαχείρισης του Trac %(version)s

en: unmarked as non-inheritable:
el: δεν είναι πλέον σημειωμένο ως μη κληρονομίσιμο:

en: unset
el: αόριστο

en: view diffs
el: Προβολή διαφορών

en: yes
el: ναι

en: – Attachment
el: – Συνημμένο

en: – Attachments
el: – Συνημμένα

en: — The Trac User and Administration Guide
el: — Οδηγός Χρήσης και Διαχείρισης του Trac
