Trac - en to fi translation catalogue (909 entries)

en: You appear to be using the PHP CGI binary. Trac requires the CLI version for syntax highlighting.
fi: PHP-ajoympäristösi on CGI-tyyppinen. Trac tarvitsee CLI-tyyppisen PHP-version syntaksin korostustoimintoon.

en: Delete
fi: Poista

en: Delete ticket
fi: Poista lippu

en: Delete comment %(num)s
fi: Poista kommentti %(num)s

en: The ticket #%(id)s has been deleted.
fi: Lippu #%(id)s on poistettu.

en: The ticket comment %(num)s on ticket #%(id)s has been deleted.
fi: Kommentti %(num)s lipusta #%(id)s on poistettu.

en: Comment %(num)s not found
fi: Kommenttia %(num)s ei löytynyt

en: Delete Ticket #%(id)s
fi: Poista lippu #%(id)s

en: Delete comment %(num)s on Ticket #%(id)s
fi: Poista kommentti %(num)s lipusta #%(id)s

en: Delete [1:Ticket #%(id)s]
fi: Poista [1:lippu #%(id)s]

en: Are you sure you want to delete this ticket?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän lipun?

en: (comments: %(comments)s,
                     attachments: %(attachments)s)
fi: (kommentit: %(comments)s,
                     liitteet: %(attachments)s)

en: This is an irreversible operation.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Are you sure you want to delete this ticket comment?
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän lipun kommentin?

en: Delete comment
fi: Poista kommentti

en: blocked
fi: estetty

en: merged
fi: yhdistetty

en: No revisions
fi: Ei versioita

en: %(title)s: %(revs)s
fi: %(title)s: %(revs)s:

en: merged:
fi: yhdistetty:

en: blocked:
fi: estetty:

en: reverse-merged:
fi: takaperin-yhdistetty:

en: un-blocked:
fi: esto peruttu:

en:  (added)
fi:  (lisätty)

en: removed
fi: poistettu

en: Property %(prop)s changed
fi: Ominaisuus %(prop)s muutettu

en: About Trac
fi: Tietoja Tracista

en: Attachment '%(title)s' does not exist.
fi: Liitettä '%(title)s' ei ole olemassa.

en: Invalid Attachment
fi: Viallinen liite

en: Could not delete attachment
fi: Liitteen tuhoaminen epäonnistui

en: Cannot reparent attachment "%(att)s" as it already exists in %(realm)s:%(id)s
fi: Liitteen "%(att)s" siirto ei onnistunut, koska se oli jo olemassa: %(realm)s:%(id)s

en: Could not reparent attachment %(name)s
fi: Liitteen siirto epäonnistui: %(name)s

en: Attachment '%(filename)s' not found
fi: Liitettä '%(filename)s' ei löytynyt

en: Bad request
fi: Viallinen pyyntö

en: Back to %(parent)s
fi: Takaisin %(parent)s

en: %(attachment)s attached to %(resource)s
fi: %(attachment)s liitetty kohteeseen %(resource)s

en: Unparented attachment %(id)s
fi: Irrallinen liitetiedosto %(id)s

en: Attachment '%(id)s' in %(parent)s
fi: Kohteen %(parent)s liite '%(id)s'

en: Attachments of %(parent)s
fi: Kohteen %(parent)s liitteet

en: %(parent)s doesn't exist, can't create attachment
fi: %(parent)s ei ole olemassa. Voit luoda sen tähän.

en: No file uploaded
fi: Tiedostoa ei lähetetty

en: Can't upload empty file
fi: Tyhjää tiedostoa ei voida ottaa vastaan

en: Upload failed
fi: Tiedoston lähettäminen epäonnistui

en: Attachment field %(field)s is invalid: %(message)s
fi: Liitteen kenttä %(field)s on viallinen: %(message)s

en: Invalid attachment: %(message)s
fi: Virheellinen liite: %(message)s

en: You don't have permission to replace the attachment %(name)s. You can only replace your own attachments. Replacing other's attachments requires ATTACHMENT_DELETE permission.
fi: Sinulla ei ole oikeutta korvata liitettä %(name)s. Voit korvata ainoastaan itse lisäämäsi liitteet. Muiden liitteiden korvaamiseen tarvitaan oikeus ATTACHMENT_DELETE.

en: %(attachment)s (delete)
fi: %(attachment)s (poista)

en: Plain Text
fi: Pelkkä teksti

en: Original Format
fi: Alkuperäinen muoto

en: Download
fi: Lataa

en: Invalid resource identifier '%(id)s'
fi: Virheellinen resurssin tunniste "%(id)s"

en: Name
fi: Nimi

en: Size
fi: Koko

en: Author
fi: Tekijä

en: Date
fi: Päivä

en: Description
fi: Kuvaus

en: File '%(name)s' exists
fi: Tiedosto '%(name)s' on jo olemassa

en: Configuration Error
fi: Konfiguraatiovirhe

en: [%(section)s] %(entry)s: expected integer, got %(value)s
fi: [%(section)s] %(entry)s: odotettiin kokonaislukua, löydettiin %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected float, got %(value)s
fi: [%(section)s] %(entry)s: odotettiin liukulukua, saatiin %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected one of (%(choices)s), got %(value)s
fi: [%(section)s] %(entry)s: odotettiin yhtä seuraavista: (%(choices)s), saatiin %(value)s

en: Trac Error
fi: Virhe Trac-järjestelmässä

en: Visit the Trac open source project at<br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>
fi: Trac-projektin sivut löydät osoitteesta <br /><a href="http://trac.edgewall.org/">http://trac.edgewall.org/</a>

en: Database newer than Trac version
fi: Tietokanta on uudempi kuin käytössä oleva Tracin versio

en: No upgrade module for version %(num)i (%(version)s.py)
fi: Päivitysmoduulia ei ole olemassa versiolle %(num)i (%(version)s.py)

en: Missing environment variable "TRAC_ENV". Trac requires this variable to point to a valid Trac environment.
fi: Ympäristömuuttujaa "TRAC_ENV" ei ole määritelty. Tämän täytyy osoittaa kelvolliseen Trac-ympäristöön, että Trac voisi toimia.

en: The Trac Environment needs to be upgraded.
    
    Run "trac-admin %(path)s upgrade"
fi: Trac-ympäristö täytyy päivittää.
    
    Suorita komento "trac-admin %(path)s upgrade"

en: Copying resources from:
fi: Kopioidaan resursseja lähteestä:

en: Creating scripts.
fi: Luodaan skriptejä.

en: hotcopy can't overwrite existing '%(dest)s'
fi: pikakopiointi can't overwrite existing '%(dest)s'

en: Hotcopying %(src)s to %(dst)s ...
fi: Pikakopiodaan %(src)s kohteeseen %(dst)s ...

en: The following errors happened while copying the environment:
fi: Seuraavat virheet tapahtuivat ympäristöä kopioitaessa:

en: Hotcopy done.
fi: Pikakopiointi valmis.

en: Invalid arguments
fi: Virheelinen argumentti

en: Database is up to date, no upgrade necessary.
fi: Tietokanta on ajan tasalla, päivitystä ei tarvita.

en: Warning: the wiki-macros directory in the environment is non-empty, but Trac
    doesn't load plugins from there anymore. Please remove it by hand.
fi: Varoitus: hakemisto wiki-macros ei ole tyhjä, mutta Trac ei enää yritä
    ladata sieltä liitännäisiä. Poista hakemisto käsin.

en: Error while removing wiki-macros: %(err)s
    Trac doesn't load plugins from wiki-macros anymore. Please remove it by hand.
fi: Virhe poistettaessa makroja (wiki-macros): %(err)s
    Trac ei enää lataa makroja hakemistosta wiki-macros. Poista hakemisto käsin.

en: Upgrade done.
    
    You may want to upgrade the Trac documentation now by running:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade
fi: Päivitys valmis.
    
    Jos haluat päivittää myös Trac-dokumentaation wikissä, aja komento:
    
      trac-admin %(path)s wiki upgrade

en: TLS enabled but server does not support TLS
fi: TLS on kytketty päälle, mutta palvelin ei tue TLS:ää.

en: Invalid email encoding setting: %(pref)s
fi: Virheellinen sähköpostin merkistökoodausasetus: %(pref)s

en: Neither %(from_)s nor %(reply_to)s are specified in the configuration.
fi: Osoitteita %(from_)s tai %(reply_to)s ei ole määritelty asetuksissa.

en: Header length is too short
fi: Otsikon pituus on liian lyhyt

en: Insufficient privileges to perform this operation.
fi: Oikeudet eivät riitä tämän toiminnon suorittamiseksi

en: %(name)s is not a valid action.
fi: %(name)s ei ole kelvollinen toiminto.

en: User
fi: Käyttäjä

en: Action
fi: Toiminto

en: Available actions:
fi: Käytettävissä olevat toiminnot:

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names
fi: Kaikki suurkirjasimilla kirjoitetut tunnisteet on varattu oikeuksien nimille

en: %(name)s at version %(version)s
fi: %(name)s versiossa %(version)s

en: Command not found
fi: Komentoa ei löytynyt

en: Error: %(msg)s
fi: Virhe: %(msg)s

en: Welcome to trac-admin %(version)s
    Interactive Trac administration console.
    Copyright (C) %(year)s Edgewall Software
    
    Type:  '?' or 'help' for help on commands.
fi: Tämä on trac-admin %(version)s
    Interaktiivinen Trac ylläpitokonsoli.
    Copyright (c) %(year)s Edgewall Software
    
    Kirjoita:  '?' tai 'help' saadaksesi ohjeita.
    Komennot tulee kirjoittaa englanniksi.

en: Failed to open environment: %(err)s
fi: Trac-ympäristön lataaminen epäonnistui: %(err)s

en: Completion error: %(err)s
fi: Täydennysvirhe: %(err)s

en: trac-admin - The Trac Administration Console %(version)s
fi: trac-admin - Trac ylläpitokonsoli %(version)s

en: Usage: trac-admin </path/to/projenv> [command [subcommand] [option ...]]
fi: Käyttö: trac-admin </polku/ympäristöön> [komento [alikomennon] [optio ...]]

en: Invoking trac-admin without command starts interactive mode.
fi: Komennon trac-admin suorittaminen ilman komentoa käynnistää interaktiivisen tilan.

en: Creating a new Trac environment at %(envname)s
fi: Luodaan uusi Trac-ympäristö polkuun %(envname)s

en: Project Name [%(default)s]>
fi: Projektin nimi [%(default)s]>

en: Database connection string [%(default)s]>
fi: Tietokannan yhteysmerkkijono [%(default)s]>

en: Initenv for '%(env)s' failed.
fi: Ympäristön '%(env)s' 'initenv'-komento epäonnistui.

en: Does an environment already exist?
fi: Onko ympäristö jo olemassa?

en: Directory exists and is not empty.
fi: Hakemisto on jo olemassa ja ei ole tyhjä.

en: Creating and Initializing Project
fi: Luodaan ja alustetaan projekti

en: Failed to create environment.
fi: Ympäristön luonti epäonnistui.

en:  Installing default wiki pages
fi:  Asennetaan wikin oletussivut

en:  Indexing default repository
fi:  Indeksoidaan oletustiedostovarasto

en: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Project environment for '%(project_name)s' created.
    
    You may now configure the environment by editing the file:
    
      %(config_path)s
    
    If you'd like to take this new project environment for a test drive,
    try running the Trac standalone web server `tracd`:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Then point your browser to http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    There you can also browse the documentation for your installed
    version of Trac, including information on further setup (such as
    deploying Trac to a real web server).
    
    The latest documentation can also always be found on the project
    website:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Congratulations!
fi: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Ympäristö projektille on '%(project_name)s' nyt luotu.
    
    Voit muuttaa ympäristön asetuksia muokkaamalla tiedostoa:
    
      %(config_path)s
    
    Jos haluat testata uutta ympäristöä,
    voit tehdä sen 'tracd'-komennon avulla:
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Ympäristö löytyy osoitteesta http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    Samasta osoitteesta löytyy asennetun Trac-version ohjeet,
    sisältäen ohjeet myös Trac-ympäristön ajamiseksi toisen www-palvelimen
    kautta.
    
    Viimeisimmät ohjeet löytyvät aina projektin kotisivuilta:
    
      http://trac.edgewall.org/
    
    Onnittelut!

en: Non-ascii environment path '%(path)s' not supported.
fi: Polussa saa olla vain ASCII-merkkejä: polku ei kelpaa: '%(path)s'.

en: Admin
fi: Ylläpito

en: Administration
fi: Ylläpito

en: No administration panels available
fi: Ylläpito-paneeleita ei ele käytettävissä

en: Unknown administration panel
fi: Tuntematon ylläpitopaneeli

en: Your changes have been saved.
fi: Muutokset tallennettu.

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. Your changes have not been saved.
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon trac.ini. Varmista, että www-palvelimella on kirjoitusoikeus tiedostoon ja mahdollisesti myös tiedoston sisältävään hakemistoon. Muutoksien tallennus epäonnistui.

en: General
fi: Yleisasetukset

en: Basic Settings
fi: Perusasetukset

en: Logging
fi: Loki

en: None
fi: Ei mitään

en: Console
fi: Konsoli

en: File
fi: Tiedosto

en: Syslog
fi: Järjestelmäloki (syslog)

en: Windows event log
fi: Windowsin tapahtumaloki

en: Unknown log type %(type)s
fi: Tuntematon lokin tyyppi %(type)s

en: Invalid log type
fi: Viallinen lokin tyyppi

en: Unknown log level %(level)s
fi: Tuntematon lokin taso %(level)s

en: Invalid log level
fi: Viallinen lokin taso

en: You must specify a log file
fi: Lokitiedosto täytyy määritellä

en: Missing field
fi: Puuttuva kenttä

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Unknown action
fi: Tuntematon toiminto

en: The subject %(subject)s has been granted the permission %(action)s.
fi: Kohteelle %(subject)s on myönnetty oikeus %(action)s.

en: The permission %(action)s was already granted to %(subject)s.
fi: Oikeus %(action)s oli jo myönnetty %(subject)s.

en: The subject %(subject)s has been added to the group %(group)s.
fi: Kohde %(subject)s on lisätty ryhmään %(group)s.

en: The subject %(subject)s was already added to the group %(group)s.
fi: Kohde %(subject)s oli jo lisätty ryhmään %(group)s.

en: The selected permissions have been revoked.
fi: Valitut oikeudet on poistettu.

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Uploaded file is not a Python source file or egg
fi: Lähetetty tiedosto ei ole Python-lähdekooditiedosto tai -muna (egg)

en: Plugin %(name)s already installed
fi: Liitännäinen %(name)s on jo asennettu

en: The following component has been disabled: | The following components have been disabled:
fi[0]: Seuraava liitännäinen on poistettu käytöstä:
fi[1]: Seuraavat liitännäiset on poistettu käytöstä:

en: The following component has been enabled: | The following components have been enabled:
fi[0]: Seuraava komponentti on otettu käyttöön:
fi[1]: Seuraavat komponentit on otettu käyttöön:

en: Administration:
fi: Ylläpito:

en: Basics
fi: Perusasiat

en: Project
fi: Projekti

en: Name:
fi: Nimi:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Apply changes
fi: Tallenna muutokset

en: Components
fi: Komponentit

en: Manage Components
fi: Komponenttien ylläpito

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: Modify Component:
fi: Muokkaa komponettia:

en: Description (you may use
                    [1:WikiFormatting]
                    here):
fi: Kuvaus (voit käyttää
                    [1:WikiFormatting]
                    täällä):

en: Save
fi: Tallenna

en: Add Component:
fi: Lisää komponentti:

en: Add
fi: Lisää

en: Owner
fi: Omistaja

en: Default
fi: Oletus

en: Remove selected items
fi: Poista valitut kohteet

en: You can remove all items from this list to completely hide this
                  field from the user interface.
fi: Voit poistaa kaikki kohteet tästä listasta piilottaaksesi tämän
                  kentän käyttöliittymästä.

en: As long as you don't add any items to the list, this field
                will remain completely hidden from the user interface.
fi: Jos et lisää tähän kenttään yhtään kohdetta, tämä kenttä
                ei tule näkyviin käyttöliittymässä.

en: Manage %(label_plural)s
fi: Ylläpito: %(label_plural)s

en: Modify %(label_singular)s
fi: Muokkaa %(label_singular)s

en: Add %(label_singular)s
fi: Lisää %(label_singular)s

en: Order
fi: Järjestä

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Log level:
fi: Lokin taso:

en: Log file:
fi: Lokitiedosto

en: If you specify a relative path, the log file will be stored inside the
                [1:log] directory of the project environment ([2:%(dir)s]).
fi: Jos määrittelet suhteellisen polun, lokitiedosto tallennetaan kansioon
                [1:log] projektiympäristön sisälle ([2:%(dir)s]).

en: Milestones
fi: Tavoitteet

en: Manage Milestones
fi: Tavoitteiden ylläpito

en: Modify Milestone:
fi: Muokkaa tavoitetta:

en: Due:
fi: Tehtävä ennen:

en: Format: %(datehint)s
fi: Muoto: %(datehint)s

en: Completed:
fi: Suoritettu:

en: Description (you may use [1:WikiFormatting] here):
fi: Kuvaus (voit käyttää [1:WikiFormatting]-muotoiluja):

en: Add Milestone:
fi: Luo uusi tavoite

en: Format: %(datetimehint)s
fi: Muoto: %(datetimehint)s

en: Due
fi: Tehtävä ennen

en: Completed
fi: Suoritettu

en: Tickets
fi: Liput

en: Grant Permission:
fi: Myönnä oikeus:

en: Subject:
fi: Kohde:

en: Action:
fi: Toiminto:

en: Add Subject to Group:
fi: Lisää kohde ryhmään:

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Add a user or group to an existing permission group.
fi: Lisää käyttäjä tai ryhmä olemassa olevaan oikeusryhmään.

en: Subject
fi: Kohde

en: Note that [1:Subject] or [2:Group] names can't be all upper-case,
          as that is reserved for permission names.
fi: Huomaathan, että [1:Subject] tai [2:Group] nimet eivät voi olla kokonaan
          suuraakkosilla, koska tällaiset nimet on varattu oikeuksille.

en: Manage Plugins
fi: Liitännäisten ylläpito

en: Install Plugin:
fi: Asenna liitännäinen:

en: File: [1:]
fi: Tiedosto: [1:]

en: Install
fi: Asenna

en: The web server does not have sufficient permissions to store files in
                the environment plugins directory.
fi: WWW-palvelimella ei ole tarvittavia oikeuksia tallentaa tiedostoja
                ympäristön liitännäisten hakemistoon.

en: Upload a plugin packaged as Python egg.
fi: Lähetä Python-munaksi (egg) paketoitu liitännäinen.

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Home page:
fi: Kotisivu:

en: License:
fi: Lisenssi:

en: Component
fi: Komponetti

en: Show all descriptions
fi: Näytä kaikki kuvaukset

en: Hide all descriptions
fi: Piilota kaikki kuvaukset

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Versions
fi: Versiot

en: Manage Versions
fi: Versioiden hallinta

en: Modify Version:
fi: Muokkaa versiota:

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Add Version:
fi: Lisää versio:

en: Released:
fi: Julkaistu:

en: Released
fi: Julkaistu

en: Unsupported database type "%(scheme)s"
fi: Tietokannan tyyppiä "%(scheme)s" ei tueta

en: Unknown scheme "%(scheme)s"; database connection string must start with {scheme}:/
fi: Tuntematon skeema "%(scheme)s"; tietokannan yhteysmerkkijonon tulee alkaa {skeema}:/

en: Cannot load Python bindings for MySQL
fi: Lataaminen epäonnistui: Python bindings for MySQL

en: Unable to run %(path)s: %(msg)s
fi: Suoritus epäonnistui %(path)s: %(msg)s

en: mysqldump failed: %(msg)s
fi: mysqldump-komento epäonnistui: %(msg)s

en: No destination file created
fi: Kohdetiedostoa ei luotu

en: Unable to get database connection within %(time)d seconds.
fi: Tietokantayhteys ei onnistunut %(time)d sekunnissa

en: Cannot load Python bindings for PostgreSQL
fi: Lataaminen epäonnistui: Python bindings for PostgreSQL

en: pg_dump failed: %(msg)s
fi: pg_dump-komento epäonnistui: %(msg)s

en: Cannot load Python bindings for SQLite
fi: Lataaminen epäonnistui: Python bindings for SQLite

en: Need at least PySqlite %(version)s or higher
fi: Tarvitaan vähintään PySqlite %(version)s tai uudempi

en: PySqlite 2.5.2 - 2.5.4 break Trac, please use 2.5.5 or higher
fi: PySqlite versiot 2.5.2 - 2.5.4 eivät ole Trac-yhteensopivia, käytä versiota 2.5.5 tai uudempaa

en: Database already exists at %(path)s
fi: Tietokanta on jo olemasssa polussa %(path)s

en: Database "%(path)s" not found.
fi: Tietokantaa "%(path)s" ei löytynyt.

en: The user %(user)s requires read _and_ write permissions to the database file %(path)s and the directory it is located in.
fi: Käyttäjä %(user)s tarvitsee kirjoitus- ja lukuoikeuden tietokannan tiedostoon %(path)s sekä hakemistoon, jossa tiedosto on.

en: No available MIME conversions from %(old)s to %(new)s
fi: MIME-muunnosta %(old)s muotoon %(new)s ei ole olemassa

en: HTML preview using %(renderer)s failed (%(err)s)
fi: HTML-esikatselu apuohjelmalla %(renderer)s epäonnistui (%(err)s)

en: Line
fi: Rivi

en: Line numbers
fi: Rivinumerot

en: new file %(new)s
fi: uusi tiedosto %(new)s

en: deleted file %(deleted)s
fi: poistettu tiedosto %(deleted)s

en: Syntax Highlighting
fi: Syntaksin korostus

en: Your preferences have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Unknown preference panel
fi: Tuntematon asetuspaneeli

en: Date & Time
fi: Päivä & Aika

en: Keyboard Shortcuts
fi: Näppäinoikotiet

en: Language
fi: Kieli

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Preferences:
fi: Asetukset:

en: This page lets you customize your personal settings for this site.
          These settings are stored on the server and are identified by a session
          key stored in a browser cookie. That cookie allows your settings to be
          restored on subsequent visits.
fi: Tällä sivulla voit asettaa henkilökohtaiset asetuksesi sivustolle.
          Asetukset tallennetaan palvelimelle ja ladataan
          selaimeen asennettavan keksin (cookie) perusteella. Tämä keksi mahdollistaa asetustesi lataamisen
          myöhemmillä vierailuillasi sivustolle.

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Session key:
fi: Istunnon avain:

en: The session key is used to identify stored custom
          settings and session data on the server. Although it is
          automatically generated by default, you may change it to something
          easier to remember at any time if you wish to load your settings
          in a different web browser.
fi: Istunnon avainta käytetään yksilöimään räätälöidyt
          asetukset ja istunnon tiedot palvelimella. Avain luodaan
          generoidaan automaattisesti, mutta voit vaihtaa sen halutessasi johonkin, jonka muistat helposti,
          ladataksesi samat asetukset
          toiseen www-selaimeen.

en: Restore session:
fi: Palauta istunto:

en: Load
fi: Lataa

en: You may load a previously created session by entering the
          corresponding session key below. This lets you share settings between
          multiple computers and web browsers.
fi: Voit ladata aikaisemmin luodun istunnon syöttämällä
          istunnon avaimen alle. Tämä mahdollistaa asetusten
          jakamisen useaan tietokoneeseen tai www-selaimeen.

en: Time zone:
fi: Aikavyöhyke:

en: Default time zone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Configuring your time zone will result in all
          dates and times displayed on this site to use your time zone
          instead of that of the server.
fi: Aikavyöhykkeen asettaminen muuttaa kaikki päivämäärät
          ja ajat näkymään asettamasi aikavyöhykkeen mukaisesti
          palvelimen oletusaikavyöhykkeen sijasta.

en: Example: The current time is [1:%(time)s] (UTC).
fi: Esimerkki: Nykyinen kellonaika on [1:%(time)s] (UTC).

en: In your time zone %(tz)s, this would be displayed as
                [1:%(formatted)s].
fi: Omalla aikavyöhykkeelläsi (%(tz)s), aika näytetään muodossa
                [1:%(formatted)s].

en: Note: Universal Co-ordinated Time (UTC) is also known as Greenwich Mean Time (GMT).[1:]
            A positive offset is used to indicate a timezone at the east of Greenwich, i.e. ahead of Universal Time.
fi: Huomautus: Universal Co-ordinated Time (UTC) tunnetaan myös nimellä Greenwich Mean Time (GMT). [1:]
            Käytä nollaa suurempaa arvoa ilmaisemaan Lontoon itäpuolella olevaa aikavyöhykettä (UTC-aikaa edellä olevia kellon aikoja).

en: Full name:
fi: Koko nimi:

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: This information is used to automatically populate some forms
            on this site with your contact details.
fi: Näitä tietoja käytetään sivuston lomakkeiden kenttien
            oletusarvojen täyttämiseen yhteystiedoillasi.

en: This information is used to associate your login name with your
            email address and full name, which is used for email
            notification and RSS feeds, for example.
fi: Näitä tietoja käytetään käyttäjätunnuksesi yhdistämiseen
            sähköpostiosoitteeseen ja koko nimeesi, joita käytetään
            esimerkiksi sähköposti-ilmoituksissa ja RSS-syötteissä.

en: Enable access keys
fi: Ota toimintonäppäimet käyttöön

en: This site provides keyboard shortcuts for
          faster access to certain functions of this site. As these shortcuts can
          cause conflicts with shortcuts provided by the desktop system or
          web browser, they are disabled by default. See
          [1:TracAccessibility]
          for more information on access keys.
fi: Tämä sivusto tarjoaa näppäinoikoteitä joidenkin
          toimintojen käyttöön. Koska nämä näppäinoikotiet
          voivat aiheuttaa joissakin selaimissa tai käyttöjärjestelmissä
            ongelmia, ne eivät ole oletuksena päällä. Katso
          [1:TracAccessibility]
          saadaksesi lisätietoja.

en: Language:
fi: Kieli:

en: Configuring your language will result in all text
          displayed on this site to use your language instead of that of the
          server.
fi: Kielen asettaminen muuttaa kaikki sivuston tekstit
          näkymään valitsemallasi kielellä palvelimen oletuskielen
          sijaan.

en: The Pygments syntax highlighter can be used with
          different coloring styles.
fi: Pygments-syntaksinkorostusta voidaan käyttää useiden 
            eri väriteemojen kanssa.

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: Search
fi: Haku

en: Browse repository path %(path)s
fi: Selaa tiedostovarastoa polussa %(path)s

en: Search query too short. Query must be at least %(num)s characters long.
fi: Hakutermi on liian lyhyt. Haettavan tekstin tulee olla vähintään %(num)s merkkiä pitkä.

en: Next Page
fi: Seuraava sivu

en: Previous Page
fi: Edellinen sivu

en: Results
fi: Tulokset

en: Quickjump to %(name)s
fi: Hyppää kohteeseen %(name)s

en: By %(author)s
fi: Tekijä: %(author)s

en: No matches found.
fi: Ei osumia.

en: [1:Note:] See [2:TracSearch]
            for help on searching.
fi: [1:Huomaa:] Katso [2:TracSearch]
            saadaksesi ohjeita haun käyttämiseen.

en: Trac: Integrated SCM & Project Management
fi: Trac: yhdistetty koodin version- ja projektinhallinta

en: Trac is a web-based software project management and bug/issue
            tracking system emphasizing ease of use and low ceremony.
            It provides an integrated Wiki, an interface to version control
            systems, and a number of convenient ways to stay on top of events
            and changes within a project.
fi: Trac on selainpohjainen projektinhallinta ja bugi/tehtävänhallintajärjestelmä
            joka pyrkii helppokäyttöisyyteen ja suoraviivaisuuteen.
            Se tarjoaa integroidun wiki-työkalun, käyttöliittymän versionhallintajärjestelmään
            sekä useita keinoja selvitä projektiin liittyvien muutosten ja
            tapahtumien kanssa.

en: Trac is distributed under the modified BSD License.[1:]
            The complete text of the license can be found
            [2:online]
            as well as in the [3:COPYING] file included in the distribution.
fi: Trac on lisensoitu muokatulla BSD-lisenssillä.[1:]
            Koko 
            [2:lisenssi alkuperäisellä kielellä verkossa]
            tai tiedostossa [3:COPYING] Trac-asennennuksen tai lähdekoodin yhteydessä.

en: Please visit the Trac open source project:
            [1:http://trac.edgewall.org/]
fi: Vieraile Trac-projektin sivuilla:
            [1:http://trac.edgewall.org/]

en: System Information
fi: Järjestelmän tiedot

en: Version
fi: Versio

en: Installed Plugins
fi: Asennetut liitännäiset

en: N/A
fi: (ei ole)

en: Section
fi: Osio

en: Value
fi: Arvo

en: Attach file
fi: Liitä tiedosto

en: – Attachment
fi: – Liite

en: – Attachments
fi: – Liitteet

en: %(filename)s on %(parent)s – Attachment
fi: %(filename)s liitetty kohteeseen %(parent)s – Liitetiedosto

en: Add Attachment to [1:%(parent)s]
fi: Liitä tiedosto kohteeseen [1:%(parent)s]

en: (size limit %(value)s)
fi: (kokorajoitus %(value)s)

en: Attachment Info
fi: Liitteen tiedot

en: Your email or username:
fi: Sähköpostiosoitteesi tai käyttäjätunnuksesi:

en: Description of the file (optional):
fi: Tiedoston kuvaus (valinnainen):

en: Replace existing attachment of the same name
fi: Korvaa olemassa oleva saman niminen liite

en: Add attachment
fi: Lisää liite

en: Are you sure you want to delete this attachment?
fi: Haluatko varmasti tuhota tämän liitteen?

en: Delete attachment
fi: Poista liite

en: Attach another file
fi: Liitä toinen tiedosto

en: %(size)s bytes
fi: %(size)s tavua

en: Property %(name)s
                      changed from %(old)s to %(new)s
fi: Ominaisuus %(name)s
                      muutettu arvosta %(old)s arvoon %(new)s

en: Property %(name)s set to %(value)s
fi: Ominaisuus %(name)s asetettu arvoon %(value)s

en: Property %(name)s deleted
fi: Ominaisuus %(name)s poistettu

en: Differences
fi: Erot

en: View differences
fi: Näytä eroavaisuudet

en: inline
fi: upotettuna

en: side by side
fi: vierekkäin

en: [1:[2:]
                 Show]
          [3:[4:]
                 lines around each change]
fi: [1:[2:]
                 Näytä]
          [3:[4:]
                 riviä jokaisen muutoksen ympärillä]

en: Show the changes in full context
fi: Näytä muutokset koko sisällön joukossa

en: Ignore:
fi: Ohita:

en: Blank lines
fi: Tyhjät rivit

en: Case changes
fi: Muutokset isoissa ja pienissä kirjaimissa

en: White space changes
fi: Välilyönnit ja muut näkymättömät merkit

en: Update
fi: Päivitä

en: Changes between
              [1:Version %(old)s] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
fi: Muutokset 
              [1:version %(old)s] ja
              [2:version %(new)s] välillä sivulla
              [3:%(name)s]

en: Changes between
              [1:Initial Version] and
              [2:Version %(new)s] of
              [3:%(name)s]
fi: Muutokset
              [1:alkuperäisen version] ja
              [2:version %(new)s] välillä kohteessa
              [3:%(name)s]

en: Changes from
              [1:Version %(new)s] of
              [2:%(name)s]
fi: Muutokset
              [1:versiosta %(new)s] kohteessa
              [2:%(name)s]

en: Timestamp:
fi: Aikaleima:

en: (multiple changes)
fi: (useita muutoksia)

en: %(date)s (%(duration)s ago)
fi: %(date)s (%(duration)s sitten)

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Legend:
fi: Selite:

en: Unmodified
fi: Ei muokattu

en: Added
fi: Lisätty

en: Removed
fi: Poistettu

en: Modified
fi: Muokattu

en: Error
fi: Virhe

en: Create
fi: Luo

en: Oops…
fi: Oho...

en: Trac detected an internal error:
fi: Trac havaitsi sisäisen virheen:

en: The action that triggered the error was:
fi: Toiminto, joka aiheutti virheen oli:

en: Found a bug in Trac?
fi: Löysitkö bugin Tracissa?

en: If you think this should work and you can reproduce the problem,
                  you should consider creating a bug report.
fi: Jos tämän toiminnon pitäisi onnistua ja onnistut toistamaan ongelman,
                  suosittelemme tekemään uuden bugiraportin.

en: Note that the following plugins seem to be involved:
fi: Huomaa, että seuraavat liitännäiset vaikuttavat liittyvän aiheeseen:

en: Before you do that, though, please first try
                    [1:[2:searching]
                    for similar issues], as it is quite likely that this problem
                    has been reported before. For questions about installation
                    and configuration of Trac or its plugins, please try the
                    [3:mailing list]
                    instead of creating a ticket.
fi: Ennen kuin teet sen, kokeile ensin hakua
                    
    [1:[2:searching]
                    for similar issues]                vastaavien ongelmien löytämiseksi, koska joku
                    muu on jo voinut ilmoittaa ongelmasta. Jos sinulla on kysymyksiä
                    Tracin asentamisesta tai asetuksista niin ota yhteyttää postilistaan
                    [3:mailing list]
                    uuden ongelmalipun luomiseen sijaan.

en: Local variables:
fi: Paikalliset muuttujat:

en: Switch to plain text view
fi: Näytä pelkkä teksti

en: System Information:
fi: Järjestelmän tiedot:

en: Enabled Plugins:
fi: Päälle kytkytyt liitännäiset:

en: — The Trac User and Administration Guide
fi: — Trac-järjestelmän käyttö- ja ylläpito-ohjeet

en: Change History for [1:%(name)s]
fi: Muutoshistoria: [1:%(name)s]

en: View changes
fi: Näytä muutokset

en: Change history
fi: Muutoshistoria

en: Comment
fi: Kommentti

en: View this version
fi: Näytä tämä versio

en: IP-Address: %(ipnr)s
fi: IP-osoite: %(ipnr)s

en: Available Projects
fi: Olemassa olevat projektit

en: Search %(project)s
fi: Etsi projektista %(project)s

en: Download in other formats:
fi: Lataa muissa muodoissa:

en: View attachment
fi: Näytä liite

en: Attachments
fi: Liitteet

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: (The file is empty)
fi: (tiedosto on tyhjä)

en: [1:HTML preview not available], since no preview renderer could handle it.
fi: [1:HTML-esikatselu ei ole käytettävissä], koska esikatseluohjelma ei osaa käsitellä tätä tiedostoa.

en: Try [1:downloading] the file instead.
fi: [1:Kokeile ladata tiedosto omalle koneellesi].

en: (none)
fi: (ei mitään)

en: Search:
fi: Haku:

en: Context Navigation
fi: Kontekstin navigointi

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Powered by [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
            By [4:Edgewall Software].
fi: Ohjelmaversio: [1:[2:Trac %(version)s]][3:]
    Toimittaja: [4:Edgewall Software].

en: (Undefined)
fi: (ei määritelty)

en: Ticket System
fi: Lippujärjestelmä

en: The component "%(name)s" has been added.
fi: Komponentti "%(name)s" on lisätty.

en: Invalid component name.
fi: Viallinen komponentin nimi.

en: Component %(name)s already exists.
fi: Komponentti %(name)s on jo olemassa.

en: No component selected
fi: Komponettia ei ole valittu.

en: The selected components have been removed.
fi: Valitut komponentit on poistettu.

en: Milestone
fi: Tavoite

en: Completion date may not be in the future
fi: Valmistumisaika ei voi olla tulevaisuudessa

en: Invalid Completion Date
fi: Viallinen valmistumisaika

en: The milestone "%(name)s" has been added.
fi: Tavoite "%(name)s" on lisätty.

en: Invalid milestone name.
fi: Viallinen tavoitteen nimi.

en: Milestone %(name)s already exists.
fi: Tavoite %(name)s on jo olemassa.

en: No milestone selected
fi: Tavoitetta ei ole valittu.

en: The selected milestones have been removed.
fi: Valitut tavoitteet on poistettu.

en: The version "%(name)s" has been added.
fi: Versio "%(name)s" on lisätty.

en: Invalid version name.
fi: Viallinen version nimi.

en: Version %(name)s already exists.
fi: Versio %(name)s on jo olemassa.

en: No version selected
fi: Versiota ei ole valittu

en: The selected versions have been removed.
fi: Valitut versiot on poistettu.

en: Time
fi: Aika

en: %(type)s value "%(name)s" already exists
fi: %(type)s arvo "%(name)s" on jo olemassa

en: The %(field)s value "%(name)s" has been added.
fi: Kentän %(field)s arvo "%(name)s" on lisätty.

en: Invalid %(type)s value.
fi: Viallinen arvo %(type)s.

en: No %s selected
fi: %s ei ole valittu

en: The selected %(field)s values have been removed.
fi: Valitut %(field)s arvot on poistettu.

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. The default value has not been saved.
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon trac.ini. Varmista, että www-palvelimella on kirjoitusoikeus tiedostoon ja mahdollisesti myös tiedoston sisältävään hakemistoon. Oletusarvoa ei ole tallennettu.

en: Order numbers must be unique
fi: Tilausnumeroiden tulee olla yksilöiviä

en: Possible Values
fi: Mahdolliset arvot

en: Invalid up/down value: %(value)s
fi: Viallinen ylös/alas-arvo: %(value)s

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Priorities
fi: Prioriteetit

en: Resolution
fi: Päätös

en: Resolutions
fi: Päätökset

en: Severity
fi: Vaikutus

en: Severities
fi: Vaikutukset

en: Ticket Type
fi: Lipun tyyppi

en: Ticket Types
fi: Lippujen tyypit

en: <number> must be a number
fi: <number> täytyy olla numero

en: Ticket #%(num)s and all associated data removed.
fi: Lippu #%(num)s ja kaikki siihen liittyvät tiedot on poistettu.

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Reporter
fi: Ilmoittaja

en: Type
fi: Tyyppi

en: Status
fi: Tila

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Created
fi: Luotu

en: Comment %(cnum)s for Ticket #%(id)s
fi: Kommentti %(cnum)s lippuun #%(id)s

en: Ticket #%(shortname)s
fi: Lippu #%(shortname)s

en: Current state no longer exists
fi: Nykyistä tilaa ei ole enää olemassa

en: The ticket will be disowned
fi: Lipun omistajuus tullaan menettämään

en: to %(owner)s
fi: : %(owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s
fi: Entinen omistaja on %(current_owner)s

en: to %(owner)s
fi: omistajalle %(owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(selected_owner)s
fi: Vanha omistaja %(current_owner)s vaihdetaan uudeksi omistajaksi %(selected_owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(authname)s
fi: Vanha omistaja %(current_owner)s vaihdetaan uudeksi omistajaksi %(authname)s

en: as %(resolution)s
fi: päätöksellä %(resolution)s

en: The resolution will be set to %(name)s
fi: Päätös asetetaan arvoon %(name)s

en: The resolution will be set
fi: Päätös asetetaan

en: The resolution will be deleted
fi: Päätös poistetaan

en: as %(status)s
fi:  (tila on edelleen '%(status)s')

en: Next status will be '%(name)s'
fi: Uusi tila on '%(name)s'

en: Ticket %(id)s does not exist.
fi: Lippua %(id)s ei ole olemassa.

en: Invalid ticket number
fi: Viallinen lipun numero

en: Multi-values fields not supported yet
fi: Moniarvoisia kenttiä ei tueta vielä

en: %(type)s %(name)s does not exist.
fi: %(type)s %(name)s ei ole olemassa.

en: Invalid %(type)s name.
fi: Viallinen %(type)s nimi.

en: Component %(name)s does not exist.
fi: Komponenttia %(name)s ei ole olemassa.

en: Milestone %(name)s does not exist.
fi: Tavoitetta %(name)s ei ole olemassa.

en: Invalid milestone name
fi: Viallinen tavoitteen nimi

en: Open (by due date)
fi: Avoin (tehtävä ennen -päivän mukaan)

en: Open (no due date)
fi: Avoin (ei tehtävä ennen -päivää)

en: Closed
fi: Suljettu

en: Version %(name)s does not exist.
fi: Versiota %(name)s ei ole olemassa.

en: Query page %(page)s is invalid.
fi: Kyselysivu %(page)s on viallinen.

en: Query max %(max)s is invalid.
fi: Kysely %(max)s on viallinen.

en: Query filter requires field and constraints separated by a "="
fi: Kyselysuodatin vaatii kentät ja rajoitteet eroteltavaksi merkinnällä "="

en: Query filter requires field name
fi: Kyselysuodatin tarvitsee kentän nimen

en: Page %(page)s is beyond the number of pages in the query
fi: Sivu %(page)s on suurempi kuin kyselyn sivujen määrä

en: contains
fi: sisältää

en: doesn't contain
fi: ei sisällä

en: begins with
fi: alkaa

en: ends with
fi: loppuu

en: is
fi: on

en: is not
fi: ei ole

en: Ticket
fi: Lippu

en: Page %(num)d
fi: Sivu %(num)d

en: RSS Feed
fi: RSS-syöte

en: Comma-delimited Text
fi: Pilkulla eroteltu teksti

en: Tab-delimited Text
fi: Tabulaattorilla eroteltu teksti

en: View Tickets
fi: Näytä liput

en: Custom Query
fi: Räätälöity kysely

en: Available Reports
fi: Olemassa olevat raportit

en: [Error: %(error)s]
fi: [Virhe: %(error)s]

en: No results
fi: Ei tuloksia

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets:
fi: %(groupvalue)s %(groupname)s liput:

en: The report has been created.
fi: Raportti on luotu.

en: The report {%(id)d} has been deleted.
fi: Raportti {%(id)d} poistettu.

en: Delete Report {%(num)s} %(title)s
fi: Poista raportti {%(num)s} %(title)s

en: Report {%(num)s} does not exist.
fi: Raporttia {%(num)s} ei ole olemassa.

en: Invalid Report Number
fi: Viallinen raportin numero

en: Create New Report
fi: Luo uusi raportti

en: Edit Report {%(num)d} %(title)s
fi: Muokkaa raporttia {%(num)d} %(title)s

en: Report failed: %(error)s
fi: Raportti epäonnistui: %(error)s

en: When specified, the report number should be "%(num)s".
fi: Jos määritelty, raportin numeron pitäisi olla "%(num)s".

en: SQL Query
fi: SQL-lauseke

en: Query parameter "sort=%(sort_col)s"  is invalid
fi: Kyselyn parametri "sort=%(sort_col)s" on viallinen

en: ticket status
fi: lipun tila

en: tickets
fi: liput

en: Roadmap
fi: Tavoitteet

en: Milestone %(name)s
fi: Tavoite %(name)s

en: Ticket #%(num)s: %(summary)s
fi: Lippu #%(num)s: %(summary)s

en: Milestones reached
fi: Saavutetut tavoitteet

en: Milestone %(name)s completed
fi: Tavoite %(name)s on valmis

en: The milestone "%(name)s" has been deleted.
fi: Tavoite "%(name)s" poistettu.

en: Milestone "%(name)s" already exists, please choose another name.
fi: Tavoite "%(name)s" on jo olemassa, valitse toinen nimi.

en: You must provide a name for the milestone.
fi: Tavoitteella täytyy olla nimi.

en: Invalid Ticket
fi: Viallinen lippu

en: New Ticket
fi: Uusi lippu

en: Tickets opened and closed
fi: Avatut ja suljetut liput

en: Ticket updates
fi: Lippujen päivitykset

en: %(labels)s changed | %(labels)s changed
fi[0]: %(labels)s muutettu
fi[1]: %(labels)s muutettu

en: The action "%(name)s" is not available.
fi: Toimintoa "%(name)s" ei ole olemassa.

en: Please review your configuration, probably starting with %(section)s in your %(tracini)s.
fi: Tarkista asetustiedosto, kannattaa aloittaa kohdasta %(section)s in your %(tracini)s.

en: Ticket #%(id)s
fi: Lippu #%(id)s

en: Previous Ticket
fi: Edellinen lippu

en: Next Ticket
fi: Seuraava lippu

en: Back to Query
fi: Takaisin kyselyyn

en: Ticket History
fi: Lipun historia

en: Back to Ticket #%(num)s
fi: Takaisin lippuun #%(num)s

en: No differences to show
fi: Ei eroavaisuuksia

en: Version %(num)s
fi: Versio %(num)s

en: Initial Version
fi: Alkuperäinen versio

en: initial
fi: alkuperäinen

en: Property %(label)s %(rendered)s
fi: Ominaisuus %(label)s %(rendered)s

en: Previous Change
fi: Edellinen muutos

en: Next Change
fi: Seuraava muutos

en: Ticket Diff
fi: Lipun eroavaisuudet

en: ''Initial version''
fi: Alkuperäinen versio

en: Ticket Comment History
fi: Lipun kommenttihistoria

en: Ticket #%(num)s, comment %(cnum)d
fi: Lippu #%(num)s, kommentti %(cnum)d

en: Ticket Comment Diff
fi: Lipun kommenttien erot (diff)

en: %(labels)s set | %(labels)s set
fi[0]: %(labels)s asetettu
fi[1]: %(labels)s asetettu

en: %(labels)s deleted | %(labels)s deleted
fi[0]: %(labels)s poistettu
fi[1]: %(labels)s poistettu

en: No permission to edit the ticket description.
fi: Ei oikeutta muokata lipun kuvausta.

en: No permission to change the ticket reporter.
fi: Ei oikeuta vaihtaa lipun raportoijaa.

en: No permission to change ticket fields.
fi: Ei oikeutta muuttaa lipun kenttiä.

en: No permissions to add a comment.
fi: Ei oikeutta lisätä kommenttia.

en: Sorry, can not save your changes. This ticket has been modified by someone else since you started
fi: Pahoittelut, muutoksien tallentaminen ei onnistunut. Lippua on muuttanut jo joku toinen.

en: Tickets must contain a summary.
fi: Lipussa pitää olla yhteenveto.

en: field %(name)s must be set
fi: Kenttä "%(name)s" tulee olla asetettu.

en: Ticket description is too long (must be less than %(num)s characters)
fi: Lipun kuvaus on liian pitkä (korkeintaan %(num)s merkkiä)

en: Ticket comment is too long (must be less than %(num)s characters)
fi: Lipun kommentti on liian pitkä (korkeintaan %(num)s merkkiä)

en: The ticket field '%(field)s' is invalid: %(message)s
fi: Lipun kenttä '%(field)s' on viallinen: %(message)s

en: The ticket has been created, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
fi: Lippu on luotu, mutta ilmoituksia lähetettäessä tapahtui virhe: %(message)s

en: The ticket %(ticketref)s has been created. You can now attach the desired files.
fi: Lippu %(ticketref)s on luotu. Voit nyt liittää haluamasi tiedostot.

en: The ticket %(ticketref)s has been created, but you don't have permission to view it.
fi: Lippu %(ticketref)s on luotu, mutta sinulla ei ole oikeutta nähdä sitä.

note: TRANSLATOR: The 'change' has been saved... (link)
en: change
fi: Muutos

en: The %(change)s has been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
fi: %(change)s on tallennettu, mutta muutoksesta ilmoitettaessa tapahtui virhe: %(message)s

en: Add to Cc
fi: Lisää Cc-listalle

en: Remove from Cc
fi: Poista Cc-listalta

en: Add/Remove from Cc
fi: Lisää/Poista CC-listalta

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en: modified
fi: muokattu

note: TRANSLATOR: modified ('diff') (link)
en: diff
fi: muutokset

en: modified (%(diff)s)
fi: muokattu (%(diff)s)

en: %(items)s added | %(items)s added
fi[0]: %(items)s lisätty
fi[1]: %(items)s lisätty

en: %(items)s removed | %(items)s removed
fi[0]: %(items)s poistettu
fi[1]: %(items)s poistettu

en: %(value)s deleted
fi: %(value)s poistettu

en: set to %(value)s
fi: asetettu arvoon %(value)s

en: changed from %(old)s to %(new)s
fi: muutettu arvosta %(old)s arvoon %(new)s

en: Are you sure you want to delete this milestone?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tavoitteen?

en: Retarget associated tickets to milestone
fi: Siirrää liitetyt liput tavoitteeseen

en: Delete milestone
fi: Poista tavoite

en: [1:Note:] See
          [2:TracRoadmap] for help on using
          the roadmap.
fi: [1:Huomaa:] Katso
          [2:TracRoadmap] saadaksesi apua
          tiekartan käytössä.

en: New Milestone
fi: Uusi tavoite

en: Name of the milestone:
fi: Tavoitteen nimi:

en: Schedule
fi: Aikataulu

en: Retarget associated open tickets to milestone:
fi: Siirrä liitetyt avoimet liput tavoitteeseen:

en: Submit changes
fi: Tallenna muutokset

en: Add milestone
fi: Luo uusi tavoite

en: [1:Note:] See
            [2:TracRoadmap] for help on using
            the roadmap.
fi: [1:Huomaa:] Katso
            [2:TracRoadmap] saadaksesi apua
            tiekartan käytössä.

en: Edit this milestone
fi: Muokkaa tätä tavoitetta

en: Completed %(duration)s ago (%(date)s)
fi: Suoritettu %(duration)s sitten (%(date)s)

en: [1:%(duration)s late] (%(date)s)
fi: [1:%(duration)s myöhässä] (%(date)s)

en: Due in %(duration)s (%(date)s)
fi: Määräaikaan %(duration)s (%(date)s)

en: No date set
fi: (ei määriteltyä aikaa)

en: Edit milestone
fi: Muokkaa tavoitetta

en: %(num)s match | %(num)s matches
fi[0]: %(num)s osuma
fi[1]: %(num)s osumaa

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Query filters
fi: Kyselysuodattimet

en: Or
fi: TAI

en: or
fi: tai

en: [1:between]
                                [2:]
                                [3:and]
                                [4:]
fi: [1:välillä]
                                [2:]
                                [3:ja]
                                [4:]

en: And
fi: JA

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Group results by
fi: Järjestä tulokset kentän perusteella

en: descending
fi: laskeva

en: Show under each result:
fi: Näytä jokaisen tuloksen alla:

en: Max items per page
fi: Sivulla näytettävien tulosten maksimimäärä

en: Edit query
fi: Muokkaa kyselyä

en: Save query
fi: Tallenna kysely

en: Save updated query in report {%(id)s}
fi: Tallenna päivitetty kysely raporttiin {%(id)s}

en: Create new report from current query
fi: Luo uusi raportti nykyisestä kyselystä

en: Delete query
fi: Poista kysely

en: [1:Note:] See [2:TracQuery]
            for help on using queries.
fi: [1:Huomaa:] Katso [2:TracQuery]
            saadaksesi ohjeita kyselyjen tekoon.

en: (ascending)
fi: (nouseva)

en: (descending)
fi: (laskeva)

en: Sort by %(col)s %(direction)s
fi: Järjestele kentän %(col)s mukaisesti %(direction)s

en: No tickets found
fi: Lippuja ei löydetty

en: View ticket
fi: Näytä lippu

en: View milestone
fi: Näytä tavoite

en: (this ticket)
fi: (tämä lippu)

en: (more results for this group on next page)
fi: (lisää tuloksia tälle ryhmälle seuraavalla sivulla)

en: Are you sure you want to delete this report?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän raportin?

en: Delete report
fi: Poista raportti

en: [1:Note:]
            See [2:TracReports] for help on using and creating reports.
fi: [1:Huomaa:]
            Katso [2:TracReports] saadaksesi apua raporttien käytöstä ja luomisesta.

en: New Report
fi: Uusi raportti

en: Report Title:
fi: Raportin otsikko:

en: Description: (you may use [1:WikiFormatting] here)
fi: Kuvaus (voit käyttää [1:WikiFormatting]-muotoiluja):

en: Error:
fi: Virhe:

en: Save report
fi: Tallenna raportti

en: Title
fi: Otsikko

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit report
fi: Muokkaa raporttia

en: View report
fi: Näytä raportti

en: No reports available.
fi: Raportteja ei ole käytettävissä.

en: Create new report
fi: Luo uusi raportti

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Report arguments
fi: Raportin argumentit

en: Copy report
fi: Kopioi raportti

en: View %(realm)s
fi: Näytä %(realm)s

en: Show completed milestones
fi: Näytä valmiit tavoitteet

en: Hide milestones with no due date
fi: Piilota tavoitteet, joilla ei ole aikarajaa

en: Milestone:
fi: Tavoite:

en: Add new milestone
fi: Luo uusi tavoite

en: Create New Ticket
fi: Luo uusi lippu

en: Change History
fi: Muutoshistoria

en: Modify Ticket
fi: Muokkaa lippua

en: Change Properties
fi: Muokkaa ominaisuuksia

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Summary:
fi: Yhteenveto:

en: Reporter:
fi: Ilmoittaja:

en: You may use
                              [1:WikiFormatting] here.
fi: Voit käyttää
                              [1:WikiFormatting]-muotoiluja.

en: This checkbox allows you to add or remove yourself from the CC list.
fi: Tämä valintaruutu sallii sinun lisätä tai poistaa itsesi Cc-listalta.

en: Space or comma delimited email addresses and usernames are accepted.
fi: Sallittu: välilyönnillä tai pilkulla erotetut sähköpostiosoitteet ja käyttäjätunnukset.

en: E-mail address and user name can be saved in the [1:Preferences].
fi: Sähköpostiosoite ja nimi voidaan asettaa asetuksissa: [1:Preferences].

en: I have files to attach to this ticket
fi: Haluan liittää tähän lippuun tiedostoja

en: Go to the list of attachments
fi: Siirry liitetiedostojen listaan

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Create ticket
fi: Luo lippu

en: [1:Note:] See
            [2:TracTickets] for help on using
            tickets.
fi: [1:Huomaa:] Katso
            [2:TracTickets] saadaksesi ohjeita
            lippujen käytöstä.

en: (ticket not yet created)
fi: (lippua ei ole vielä luotu)

en: at [1:Initial Version]
fi: versiossa [1:Initial Version]

en: at [1:Version %(version)s]
fi: versiossa [1:Version %(version)s]

en: Reported by:
fi: Ilmoittaja:

en: Owned by:
fi: Omistaja:

en: (last modified by %(author)s)
fi: (viimeksi muokannut: %(author)s)

en: Reply
fi: Vastaus

en: Reply, quoting this description
fi: Vastaa lainaten tätä kuvausta

en: in reply to:
fi: vastauksena viestiin:

en: follow-up: | follow-ups:
fi[0]: Vastaus:
fi[1]: Vastaukset:

en: Changed by %(author)s
fi: Muokkaaja: %(author)s

en: Edit comment %(cnum)s
fi: Muokkaa kommenttia %(cnum)s

en: Reply to comment %(cnum)s
fi: Vastaus kommenttiin %(cnum)s

en: changed from [1:%(old)s] to [2:%(new)s]
fi: muutettu arvosta [1:%(old)s] arvoon [2:%(new)s]

en: set to [1:%(value)s]
fi: asetettu arvoon [1:%(value)s]

en: [1:%(value)s] deleted
fi: [1:%(value)s] poistettu

en: Preview changes to comment %(cnum)s
fi: Kommentin %(cnum)s muutosten esikatselu

en: Submit changes to comment %(cnum)s
fi: Tallenna muutokset kommenttiin %(cnum)s

en: Cancel comment edit
fi: Peruuta kommentin muokkaus

en: previous
fi: edellinen

en: next
fi: seuraava

en: Changes (by %(author)s):
fi: Muutokset (%(author)s):

en: Description changed by %(author)s:
fi: %(author)s muutti kuvausta:

en: Comment (by %(author)s):
fi: Kommentti (%(author)s):

en: Ticket URL: <%(link)s>
fi: Lipun osoite (URL): <%(link)s>

en: Timeline
fi: Aikajana

en: Previous Period
fi: Edellinen vaihe

en: Next Period
fi: Seuraava vaihe

en: [1:View changes from [2:]] [3:]
            and [4:[5:] days back][6:]
            [7:done by [8:]]
fi: [1:Näytä muutokset päivältä [2:]] [3:]
            ja [4:[5:] päivää taaksepäin][6:]
            [7:jotka teki käyttäjä [8:]]

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: [1:%(time)s] %(title)s
                      by [2:%(author)s]
fi: [1:%(time)s] %(title)s
                      ([2:%(author)s])

en: [1:Note:] See [2:TracTimeline]
            for information about the timeline view.
fi: [1:Huomautus:] lisätietoja aikajanasta löytyy ohjesivulta [2:TracTimeline].

en: %(num)d year | %(num)d years
fi[0]: %(num)d vuosi
fi[1]: %(num)d vuotta

en: %(num)d month | %(num)d months
fi[0]: %(num)d kuukausi
fi[1]: %(num)d kuukautta

en: %(num)d week | %(num)d weeks
fi[0]: %(num)d viikko
fi[1]: %(num)d viikkoa

en: %(num)d day | %(num)d days
fi[0]: %(num)d päivä
fi[1]: %(num)d päivää

en: %(num)d hour | %(num)d hours
fi[0]: %(num)d tunti
fi[1]: %(num)d tuntia

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
fi[0]: %(num)d minuutti
fi[1]: %(num)d minuuttia

en: %(num)i second | %(num)i seconds
fi[0]: %(num)i sekunti
fi[1]: %(num)i sekuntia

en: Invalid Date
fi: Viallinen päivämäärä

en: %(last)d of %(total)d
fi: %(last)d/%(total)d

en: %(start)d - %(stop)d of %(total)d
fi: %(start)d - %(stop)d / %(total)d

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Repository '%(repo)s' not found
fi: Tiedostovarastoa '%(repo)s' ei löytynyt

en: %(rev)s resynced on %(reponame)s.
fi: %(rev)s synkronoitu tiedostovarastoon %(reponame)s.

en: Resyncing repository history for %(reponame)s...
fi: Synkronoidaan tiedostovaraston %(reponame)s historiaa...

en: %(num)s revision cached. | %(num)s revisions cached.
fi[0]: %(num)s versio välimuistissa.
fi[1]: %(num)s versiota välimuistissa.

en: Done.
fi: Valmis.

en: Version Control
fi: Versionhallinta

en: Repositories
fi: Tiedostovarastot

en: You should now run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
fi: Sinun tulee nyt ajaa %(resync)s synkronoidaksesi Trac tiedostovaraston kanssa.

en: You may have to run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
fi: Suorita komento %(resync)s synkronoidaksesi Trac tiedostovaraston kanssa.

en: Missing arguments to add a repository.
fi: Argumentteja puuttuu: tiedostovarastoa ei voitu lisätä.

en: The repository "%(name)s" has been added.
fi: Tiedostovarasto "%(name)s" on lisätty.

en: The alias "%(name)s" has been added.
fi: Alias "%(name)s" on lisätty.

en: Missing arguments to add an alias.
fi: Argumentteja puuttuu: aliasta ei voitu lisätä.

en: The selected repositories have been removed.
fi: Valitut tiedostovarastot on poistettu.

en: No repositories were selected.
fi: Yhtään tiedostovarastoa ei ollut valittu.

en: The repository directory must be an absolute path.
fi: Tiedostovaraston hakemiston tulee olla absoluuttinen (alkaa /-merkillä).

en: The repository directory must be located below one of the following directories: %(dirs)s
fi: Tiedostovaraston hakemiston tulee olla jonkin seuraavan hakemiston alihakemisto:%(dirs)s

en: (default)
fi: (oletus)

en: Invalid key "%(key)s"
fi: Viallinen avain "%(key)s"

en: You should now run "repository resync %(name)s".
fi: Seuraavaksi tulee ajaa komento "repository resync %(name)s".

en: You may have to run "repository resync %(name)s".
fi: Seuraavaksi voit ajaa komennon "repository resync %(name)s".

en: The repository directory must be absolute
fi: Tiedostovaraston hakemiston tulee olla absoluuttinen

en: The repository type '%(type)s' is not supported
fi: Tuntematon tiedostovaraston tyyppi: '%(type)s'

en: Changeset %(rev)s in %(repo)s
fi: Muutos %(rev)s tiedostovarastossa %(repo)s

en: Changeset %(rev)s
fi: Muutos %(rev)s

en: directory
fi: hakemisto

en: file
fi: tiedosto

en:  at version %(rev)s
fi:  versiossa %(rev)s

en: path
fi: polku

en:  in %(repo)s
fi:  tietovarastossa %(repo)s

en: Repository %(repo)s
fi: Tiedostovarasto %(repo)s

en: Unsupported version control system "%(name)s": %(error)s
fi: Tuntematon versionhallintajärjestelmä "%(name)s": %(error)s

en: Unsupported version control system "%(name)s": Can't find an appropriate component, maybe the corresponding plugin was not enabled?
fi: Tuntematon versionhallintajärjestelmä "%(name)s": tarvittavaa komponettia ei löydy - ehkä tarvittavaa liitännäistä ei ole otettu käyttöön?

en: No changeset %(rev)s in the repository
fi: Muutosta %(rev)s ei ole tiedostovarastossa

en: No such changeset
fi: Ei pyydettyä muutosta

en: Manage Repositories
fi: Tiedostovarastojen ylläpito

en: Default:
fi: Oletus:

en: Repository:
fi: Tiedostovarasto:

en: Modify Repository:
fi: Muokkaa tiedostovarastoa:

en: View Repository:
fi: Näytä tiedostovarasto:

en: [1:Note:]
                This repository is defined in [2:[3:trac.ini]]
                and cannot be edited on this page.
fi: [1:Huomaa:]
                Tämä tiedostovarasto on määritelty tiedostossa [2:[3:trac.ini]]
                joten sitä ei voi muokata tällä sivulla.

en: Directory:
fi: Hakemisto:

en: Hide from repository index
fi: Piilota tiedostovaraston listauksesta

en: Add Repository:
fi: Lisää tiedostovarasto

en: Add Alias:
fi: Lisää alias

en: Revision
fi: Versio

en: Alias of %(repo)s
fi: Tiedostovaraston %(repo)s alias

en: Refresh
fi: Päivitä

en: %(basename)s in %(dirname)s
fi: tiedosto %(basename)s hakemistossa %(dirname)s

en: Default Repository
fi: Oletus tiedostovarasto

en: Hint: clear the field to view latest revision
fi: Vinkki: jätä kenttä tyhjäksi nähdäksesi uusin versio

en: View revision:
fi: Näytä versio

en: Visit:
fi: Siirry:

en: Go!
fi: Mene!

en: Parent Directory
fi: Ylempi hakemisto

en: No files found
fi: Tiedostoja ei löytynyt

en: Revision info
fi: Version tiedot

en: View changeset %(rev)s
fi: Näytä muutos %(rev)s

en: Property [1:%(name)s] set to %(value)s
fi: Ominaisuus [1:%(name)s] asetettu arvoon %(value)s

en: Repository Index
fi: Tiedostovaraston listaus

en: View changes...
fi: Näytä muutokset...

en: [1:Note:] See [2:TracBrowser]
            for help on using the repository browser.
fi: [1:Huomaa:] Katso [2:TracBrowser]
            löytääksesi ohjeita tiedostovaraston selaamiseksi.

en: Show full changeset
fi: Näytä kaikki muutokset

en: Show entry in browser
fi: Näytä selaimessa

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
                  for [2:%(new_path)s]
fi: Muutos [1:%(new_rev)s] tiedostovarastossa %(reponame)s
                  sijainnissa [2:%(new_path)s]

en: Show revision log
fi: Näytä versioloki

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] in %(reponame)s
fi: Muutos sijainnissa [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]] tiedostovarastossa %(reponame)s

en: Changes in %(reponame)s
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
fi: Muutokset tiedostovarastossa %(reponame)s
                  sijainnissa [1:%(old_path)s]
                  versiossa [2:r%(old_rev)s]
                  sijaintiin [3:%(new_path)s]
                  versiossa [4:r%(new_rev)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s] in %(reponame)s
fi: Muutos [1:%(new_rev)s] tiedostovarastossa %(reponame)s

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
                  for [2:%(new_path)s]
fi: Muutos [1:%(new_rev)s]
                  sijainnissa [2:%(new_path)s]

en: Changes in [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]
fi: Muutokset sijainnissa [1:%(new_path)s]
                  [2:\[%(old_rev)s:%(new_rev)s\]]

en: Changes
                  from [1:%(old_path)s]
                  at [2:r%(old_rev)s]
                  to [3:%(new_path)s]
                  at [4:r%(new_rev)s]
fi: Muutokset
                  sijainnista [1:%(old_path)s]
                  versiosta [2:r%(old_rev)s]
                  sijaintiin [3:%(new_path)s]
                  versioon [4:r%(new_rev)s]

en: Changeset [1:%(new_rev)s]
fi: Muutokset [1:%(new_rev)s]

en: Show what was removed (content at revision %(old_rev)s)
fi: Näytä mitä oli poistettu (sisältö versiossa %(old_rev)s)

en: (root)
fi: (alku)

en: Show original file (revision %(old_rev)s)
fi: Näytä alkuperäinen tiedosto (versio %(old_rev)s)

en: Show differences
fi: Näytä eroavaisuudet

en: view diffs
fi: näytä erot (diff)

en: Show previous version in browser
fi: Näytä edellinen versio selaimessa

en: (less than one hour ago)
fi: (alle tunti sitten)

en: (%(age)s ago)
fi: (%(age)s sitten)

en: Message:
fi: Viesti:

en: Location:
fi: Sijainti:

en: File: | Files:
fi[0]: Tiedosto:
fi[1]: Tiedostot:

en: (No files)
fi: (Ei tiedostoja)

en: added
fi: lisätty

en: deleted
fi: poistettu

en: copied
fi: kopioitu

en: moved
fi: siirretty

en: [1:Note:] See [2:TracChangeset]
              for help on using the changeset viewer.
fi: [1:Huomaa:] Katso [2:TracChangeset]
              saadaksesi ohjeita muutosten katseluun.

en: View Directory
fi: Näytä hakemisto

en: View File
fi: Näytä tiedosto

en: View Revision Log
fi: Näytä loki

en: View Changeset
fi: Näytä muutokset

en: Rev
fi: Versio

en: Last Change
fi: Viimeisin muutos

en: Go to repository index
fi: Siirry tiedostovaraston listaukseen

en: Go to repository root
fi: Siirry tiedostovaraston alkuun

en: View %(name)s
fi: Näytä %(name)s

en: View Root Directory
fi: Näytä aloitushakemisto

en: (log)
fi: (loki)

en: Revision Log Mode:
fi: Versiohistorian tila:

en: Stop on copy
fi: Pysähdy kopioon

en: Follow copies
fi: Seuraa kopioita

en: Show only adds and deletes
fi: Näytä vain lisäykset ja poistot

en: [1:
                  View log starting at
                  [2:]
                ]
                [3:
                  and back to
                  [4:]
                ]
fi: [1:
                  Näytä loki aloittaen päivästä
                  [2:]
                ]
                [3:
                  taaksepäin
                  [4:]
                ]

en: [1:
                  Show at most
                  [2:]
                  revisions per page.
                ]
fi: [1:
                  Näytä korkeintaan
                  [2:]
                  versiota sivulla.
                ]

en: Show full log messages
fi: Näytä täydelliset lokimerkinnät

en: Copied or renamed
fi: Kopioitu tai uudelleen nimetty

en: Diff from Old Revision to New Revision (as selected in the Diff column)
fi: Muutokset vanhasta versiosta uuteen versioon (muutokset-sarakkeen valinnan mukaisesti)

en: Old / New
fi: Vanha / uusi

en: Diff
fi: Muutokset

en: Age
fi: Ikä

en: Log Message
fi: Lokimerkintä

en: No revisions found
fi: Versioita ei löytynyt

en: copied from [1:%(path)s]:
fi: kopioitu sijainnista [1:%(path)s]:

en: From [%(rev)s]
fi: Lähettäjä [%(rev)s]

en: To [%(rev)s]
fi: Vastaanottaja [%(rev)s]

en: View log starting at this revision
fi: Näytä loki alkaen tästä versiosta

en: Browse at revision %(rev)s
fi: Selaa versiota %(rev)s

en: View changeset [%(rev)s] restricted to %(path)s
fi: Näytä muutokset [%(rev)s] rajoitettuna sijaintiin %(path)s

en: [1:Note:] See [2:TracRevisionLog]
            for help on using the revision log.
fi: [1:Huomaa:] Katso [2:TracRevisionLog]
            saadaksesi ohjeita versiolokin käytöstä.

en: Generated by Trac %(version)s
fi: (tuloksen tuotti Trac %(version)s)

en: Browse Source
fi: Selaa koodia

en: Invalid changeset number
fi: Virheellinen muutoksen numero

en: Revision %(num)s
fi: Versio %(num)s

en: Previous Revision
fi: Edellinen versio

en: Next Revision
fi: Seuraava versio

en: Latest Revision
fi: Uusin versio

en: Parent directory
fi: Ylempi hakemisto

en: Normal
fi: Normaali

en: View file without annotations
fi: Näytä tiedosto ilman lähdemerkintöjä

en: Annotate each line with the last changed revision (this can be time consuming...)
fi: Merkitse jokaisen rivin lähdeversio (viimeisin versio jossa kyseistä riviä on muutettu). Tämä saattaa kestää pitkään...

en: Revision Log
fi: Versioloki

en: Repository URL
fi: Tiedostovaraston osoite (URL)

en: Zip Archive
fi: ZIP-paketti

en: Revision in which the line changed
fi: Versio, jossa rivi muuttui

en: Previous Changeset
fi: Edellinen muutos

en: Next Changeset
fi: Seuraava muutos

en: Reverse Diff
fi: Näytä muutokset käänteisesti

en: Changeset %(id)s
fi: Muutos %(id)s

en: Show revision %(rev)s of this file in browser
fi: Näytä tämän tiedoston versio %(rev)s selaimessa

note: TRANSLATOR: 'latest' (revision)
en: latest
fi: uusin

en: Changesets in all repositories
fi: Muutokset kaikissa tietovarastoissa

en: Repository changesets
fi: Tietovaraston muutokset

en: Changeset in %(repo)s  | Changesets in %(repo)s
fi[0]: Muutos tietovarastossa %(repo)s
fi[1]: Muutokset tietovarastossa %(repo)s

en: Changeset  | Changesets
fi[0]: Muutos
fi[1]: Muutokset

en: No default repository defined
fi: Oletus tiedostovarastoa ei ole määritelty

en: Changesets
fi: Muutokset

en: ChangeLog
fi: Muutosloki

en: View Latest Revision
fi: Näytä uusin versio

en: Older Revisions
fi: Vanhemmat versiot

note: TRANSLATOR: You can 'search' in the repository history... (link)
en: search
fi: etsi

en: File %(path)s not found
fi: Tiedostoa %(path)s ei löydy

en: logged in as %(user)s
fi: olet kirjautuneena sisään käyttäjänä %(user)s

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Already logged in as %(user)s.
fi: Olet jo kirjautunut käyttäjänä %(user)s.

en: anonymous
fi: anonyymi

en: Secure cookies are enabled, you must use https to submit forms.
fi: Lomakkeiden lähettämiseen tulee käyttää https-yhteyttä, koska turvalliset keksit (secure cookies) on kytketty päälle.

en: Do you have cookies enabled?
fi: Oletko sallinut keksit (cookies) selaimessasi?

en: Error: %(message)s
fi: Virhe: %(message)s

note: TRANSLATOR: ... not logged in, you may want to 'do so' now (link)
en: do so
fi: Kirjaudu sisään nyt.

en: You are currently not logged in. You may want to %(do_so)s now.
fi: Et ole kirjautunut sisään. %(do_so)s

en: ''System information not available''
fi: Järjestelmän tiedot eivät ole saatavilla

en: ''Plugin information not available''
fi: ''Tietoa liitännäisestä ei ole saatavilla''

en: Session '%(id)s' already exists. Please choose a different session ID.
fi: Istunto "%(id)s" on jo olemassa, valitse toinen istuntotunniste (ID).

en: Email
fi: Sähköposti

en: '%(name)s' is not a file
fi: '%(name)s' ei ole tiedosto

en:   %(title)s already exists
fi:    %(title)s on jo olemassa.

en:   %(title)s is already up to date
fi:   %(title)s on jo ajan tasalla

en:   %(page)s imported from %(filename)s
fi:   %(page)s tuotu tiedostosta %(filename)s

en: Edits
fi: Muokkaukset

en: A new name is mandatory for a rename.
fi: Uusi nimi on pakollinen uudelleenimeämiseksi

en: The page %(name)s already exists.
fi: Sivu %(name)s on jo olemassa.

en: Deleted pages
fi: Poistetut sivut

en: '%(name)s' is not a directory
fi: '%(name)s' ei ole hakemisto

en: no permission to view this wiki page
fi: ei oikeuksia nähdä tätä wiki-sivua

en: HTML parsing error: %(message)s
fi: Virhe HTML-parsinnassa: %(message)s

en: Error: Forbidden character sequence "--" in htmlcomment wiki code block
fi: Virhe: merkkijono "--" ei saa esiintyä wikin htmlcomment-lohkossa

en: !#%(name)s must contain at most one table
fi: !#%(name)s saa sisältää korkeintaan yhden taulun

en: !#%(name)s must contain at least one table cell (and table cells only)
fi: !#%(name)s tulee sisältää vähintään yksi taulukon solu (vain taulukon soluja)

en: Aliases:
fi: Aliakset:

en: Sorry, no documentation found
fi: Ikävä kyllä ohjeita ei löytynyt

en: MIME Types
fi: MIME-tyypit

en: Table of Contents
fi: Sisällysluettelo

en: Page not modified
fi: Sivua ei muokattu

en: Help/Guide
fi: Ohjeet

en: The wiki page is too long (must be less than %(num)s characters)
fi: Wiki-sivu on liian pitkä (korkeintaan %(num)s merkkiä)

en: The Wiki page field '%(field)s' is invalid: %(message)s
fi: Wiki sivun kenttä '%(field)s' on viallinen: %(message)s

en: Invalid Wiki page: %(message)s
fi: Viallinen Wiki-sivu: %(message)s

note: TRANSLATOR: wiki page
en: currently edited
fi: muokattavana

en: The page %(name)s has been deleted.
fi: Sivu %(name)s poistettu.

en: See [wiki:"%(name)s"].
fi: Katso [wiki:"%(name)s"].

en: Your changes have been saved in version %(version)s.
fi: Muutokset tallennettu versioon %(version)s.

en: Page not modified, showing latest version.
fi: Sivua ei muokattu, näytetään viimeisin versio.

en: Page history
fi: Sivun historia

en: Wiki History
fi: Wiki-historia

en: Page %(name)s does not exist
fi: Sivua %(name)s ei ole olemassa

en: Back to %(wikipage)s
fi: Takaisin sivulle %(wikipage)s

en: Page %(name)s not found
fi: Sivua %(name)s ei löydy

en: View latest version
fi: Näytä viimeisin versio

en: View parent page
fi: Näytä ylempi sivu

en: Previous Version
fi: Edellinen versio

en: Next Version
fi: Seuraava versio

en: View Latest Version
fi: Näytä viimeisin versio

en: Up
fi: Ylös

en: Start Page
fi: Aloitussivu

en: Index
fi: Luettelo

en: History
fi: Historia

en: Wiki changes
fi: Wikin muutokset

en: %(page)s edited
fi: %(page)s muokattu

en: %(page)s created
fi: %(page)s luotu

en: Delete versions %(from)s to %(to)s of [1:%(name)s]
fi: Sivun [1:%(name)s] versioiden %(from)s – %(to)s poistaminen

en: Delete version %(version)s of [1:%(name)s]
fi: Version %(version)s poistaminen sivusta [1:%(name)s]

en: Delete [1:%(name)s]
fi: Sivun [1:%(name)s] poistaminen

en: Are you sure you want to delete version %(version)s of this page?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa sivun version %(version)s?

en: Are you sure you want to completely delete this page?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän sivun ja sen koko historian?

en: Delete those versions
fi: Poista versiot

en: Delete this version
fi: Poista tämä versio

en: Delete page
fi: Poista sivu

en: Delete version %(old_version)d to version %(version)d
fi: Poista versiot %(old_version)d–%(version)d

en: Delete version %(version)d
fi: Poista versio %(version)d

en: See the preview
fi: Katso esikatselu

en: Someone else has modified that page since you started your edits.
fi: Joku muu on muokannut sivua sen jälkeen kun aloitit muokkaamisen.

en: Change information for future version %(version)s (modified by %(author)s):
fi: Muutokset tulevaisuuden mahdollisessa versiossa %(version)s (%(author)s):

en: Review Changes
fi: Näytä muutokset

en: Go to Save, Preview, Review or Cancel buttons
fi: Siirry Tallenna, Esikatselu, arvostelu tai Peruuta-painikkeisiin

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Adjust edit area height:
fi: Aseta muokkauskentän korkeus:

en: [1:Note:] See [2:WikiFormatting] and
            [3:TracWiki] for help on editing wiki content.
fi: [1:Huomautus:] Katso sisällön muokkauksen ohjeet: [2:WikiFormatting] ja
            [3:TracWiki].

en: Change information
fi: Muutoksen tiedot

en: Comment about this change (optional):
fi: Muutoksen kommentti (valinnainen):

en: Page is read-only
fi: Tätä sivua voi vain katsella

en: Merge changes
fi: Yhdistä muutokset

en: Preview Page
fi: Esikatselusivu

en: View WikiStart
fi: Näytä WikiStart

en: View %(path)s
fi: Näytä %(path)s

en: Rename [1:%(name)s]
fi: Sivun nimen muuttaminen: [1:%(name)s]

en: Renaming the page will rename all existing versions of the page in place.
fi: Sivun nimen muuttaminen vaihtaa myös kaikkien olemassa olevien versioiden nimet.

en: The complete history of the page will be moved to the new location.
fi: Sivun täydellinen historia siirretään uudelle nimelle.

en: New name:
fi: Uusi nimi:

en: Leave a redirection page at the old location
fi: Ohjaa vanhan sivun osoitteesta uuteen nimeen

en: Rename page
fi: Vaihda sivun nimi

en: Edit this page
fi: Muokkaa tätä sivua

en: Version %(version)s by %(author)s: %(comment)s
fi: Versio %(version)s (%(author)s): %(comment)s

en: Version %(version)s by %(author)s
fi: Versio %(version)s (%(author)s)

en: The page %(name)s does not exist. You can create it here.
fi: Sivua %(name)s ei ole olemassa. Voit luoda sen nyt, jos haluat.

en: You could also create the same page higher in the hierarchy:
fi: Voit myös luoda saman sivun korkeammalle hierarkiassa:

en: Create this page
fi: Luo tämä sivu

en: Using the template:
fi: Käytä pohjaa:

en: (blank page)
fi: (tyhjä sivu)

en: The following pages have a name similar to this page, and may be related:
fi: Seuraavat sivut on nimetty samankaltaisesti ja voivat liittyä aiheeseen:
