Trac 1.4.4 - en to fr translation catalogue (1177 entries)

en: Insert a changeset message into the output.
    
    This macro must be called using wiki processor syntax as follows:
    {{{
    {{{
    #!CommitTicketReference repository="reponame" revision="rev"
    }}}
    }}}
    where the arguments are the following:
     - `repository`: the repository containing the changeset
     - `revision`: the revision of the desired changeset
fr: Insère le message d'une révision.
    
    Cette macro doit être appellée en utilisant la syntaxe « wiki processor » suivante :
    {{{
    {{{
    #!CommitTicketReference repository="reponame" revision="rev"
    }}}
    }}}
    avec pour arguments :
     - `repository`: le dépôt auquel appertient la révision
     - `revision`: l'identifiant de la révision

en: (The changeset message doesn't reference this ticket)
fr: (Le message de la révision ne référence pas ce ticket)

en: Ticket #%(num)s and all associated data removed.
fr: Le ticket #%(num)s et les données associées ont été supprimés.

en: The ticket comment %(num)s on ticket #%(id)s has been deleted.
fr: Le commentaire %(num)s dans le ticket #%(id)s a été supprimé.

en: Comment %(num)s not found
fr: Le commentaire %(num)s est introuvable

en: Delete Ticket #%(id)s
fr: Supprimer le ticket #%(id)s

en: Delete comment %(num)s on Ticket #%(id)s
fr: Supprimer le commentaire %(num)s pour le ticket #%(id)s

en: Delete %(ticket)s
fr: Supprimer %(ticket)s

en: Are you sure you want to delete this ticket?
fr: Voulez-vous réellement supprimer le ticket ?

en: (comments: %(comments)s, attachments: %(attachments)s)
fr: (commentaires :  %(comments)s, pièces jointes :  %(attachments)s)

en: The following attachments will also be deleted:
fr: Les pièces jointes suivantes seront également effacées:

en: View attachment
fr: Voir la pièce jointe

en: This is an irreversible operation.
fr: Cette operation est irréversible.

en: Delete ticket
fr: Suppression du ticket

en: Cancel
fr: Annuler

en: Are you sure you want to delete this ticket comment?
fr: Voulez-vous réellement supprimer le commentaire ?

en: Delete comment
fr: Supprimer le commentaire

en: %(option)s must be in the range [4..40]
fr: %(option)s doit être dans la fourchette [4..40]

en: GIT backend not available
fr: Backend GIT non disponible

en: GIT version %(hasver)s installed not compatible (need >= %(needsver)s)
fr: La version %(hasver)s installée de GIT n'est pas compatible (besoin de >= %(needsver)s)

note: TRANSLATOR: modified ('diff') (link)
en: diff
fr: modification

en: Diff against this parent (show the changes merged from the other parents)
fr: Diff comparé au parent (montre les changements fusionnés à partir des autres parents)

en: Note: this is a <strong>merge</strong> changeset, the changes displayed below correspond to the merge itself.
fr: Note : ceci est une révision de <strong>fusion</strong>, les changements affichés ci-dessous correspondent à la fusion elle-même.

en: Use the <code>(diff)</code> links above to see all the changes relative to each parent.
fr: Utilisez les liens <code>(diff)</code> au-dessus pour voir tous les changements relatifs à chaque parent.

en: Internal error
fr: Erreur interne

en: "%(name)s" is not readable or not a Git repository.
fr: "%(name)s" n'est pas en lecture ou n'est pas un dépôt GIT.

en: Unsupported "Show only adds and deletes"
fr: "Afficher uniquement les ajouts et suppressions" n'est pas supporté

en: Not supported in git_fs
fr: Non supporté dans git_fs

en: Internal error (got unexpected object kind '%(kind)s')
fr: Erreur interne (a obtenu un objet inattendu de type '%(kind)s')

en: Subversion >= 1.0 required, found %(version)s
fr: Pour utiliser Subversion correctement, une version plus récente que 1.0 est nécessaire (la version %(version)s est actuellement utilisée)

en: %(path)s does not appear to be a Subversion repository.
fr: %(path)s n'est apparemment pas un dépôt Subversion.

en: Couldn't open Subversion repository %(path)s: %(svn_error)s
fr: Impossible d'ouvrir le dépôt Subversion %(path)s : %(svn_error)s

en: Diff mismatch: Base is a %(oldnode)s (%(oldpath)s in revision %(oldrev)s) and Target is a %(newnode)s (%(newpath)s in revision %(newrev)s).
fr: Discordance de comparaison : la base est %(oldnode)s (%(oldpath)s dans la révision %(oldrev)s) et la destination est %(newnode)s (%(newpath)s dans la révision %(newrev)s).

en: svn blame failed on %(path)s: %(error)s
fr: échec de la commande « svn blame » sur %(path)s : %(error)s

en: No svn:externals configured in trac.ini
fr: Pas de svn:externals configuré dans le fichier trac.ini

en: needs lock
fr: besoin d'un verrou

en: blocked
fr: bloqué

en: merged
fr: fusionné

en: non-inheritable
fr: non transmissible

en: merged on the directory itself but not below
fr: fusionné an niveau du répertoire lui-même mais non au-delà

en: eligible
fr: éligible

en: (toggle deleted branches)
fr: (afficher/masquer les branches supprimées)

en: View merge source
fr: Voir la source de la fusion

en: No revisions
fr: Aucune révision

en: %(title)s: %(revs)s
fr: %(title)s : %(revs)s

en: merged:
fr: fusionné :

en: blocked:
fr: bloqué :

en: reverse-merged:
fr: fusionné à rebours :

en: un-blocked:
fr: débloqué :

en: marked as non-inheritable:
fr: marqué comme non transmissible :

en: unmarked as non-inheritable:
fr: n'est plus marqué comme non transmissible :

en:  (added)
fr:  (ajouté)

en: removed
fr: supprimé

en:  (with no actual effect on merging)
fr:  (sans effet sur la fusion)

en: Property %(prop)s changed
fr: Propriété %(prop)s modifiée

en: About Trac
fr: À propos de Trac

en: Bad request
fr: Requête non valide

en: %(realm)s is not a valid parent realm
fr: %(realm)s n'est pas un domaine parent valide

en: Parent resource %(parent)s doesn't exist
fr: La ressource Parent %(parent)s n'existe pas

en: Back to %(parent)s
fr: Retour à %(parent)s

en: Invalid request arguments.
fr: Arguments de requête invalides.

en: %(attachment)s attached to %(resource)s
fr: « %(attachment)s » attaché à « %(resource)s »

en: Unparented attachment %(id)s
fr: La pièce jointe %(id)s n'a pas de point d'attache

en: Attachment '%(id)s' in %(parent)s
fr: Pièce jointe « %(id)s » de %(parent)s

en: Attachments of %(parent)s
fr: Pièces jointes à %(parent)s

en: No file uploaded
fr: Aucun fichier envoyé

en: Upload failed for %(filename)s
fr: L'envoi de fichier a échoué pour %(filename)s

en: Can't upload empty file
fr: Impossible d'envoyer un fichier vide

en: Maximum attachment size: %(num)s
fr: Taille maximale d'une pièce jointe : %(num)s

en: Attachment field %(field)s is invalid: %(message)s
fr: Le champ %(field)s de la pièce jointe n'est pas valide : %(message)s

en: Invalid attachment: %(message)s
fr: Pièce jointe non valide : %(message)s

en: Note: File must be selected again.
fr: Note : le fichier doit être sélectionné à nouveau

en: You don't have permission to replace the attachment %(name)s. You can only replace your own attachments. Replacing other's attachments requires ATTACHMENT_DELETE permission.
fr: Vous n'avez pas la permission nécessaire pour remplacer la pièce jointe %(name)s. Vous ne pouvez que remplacer vos propres pièces jointes. Remplacer celles d'autres utilisateurs nécessite la permission ATTACHMENT_DELETE.

en: %(attachment)s (delete)
fr: %(attachment)s (suppression)

en: Maximum total attachment size: %(num)s
fr: Taille maximale totale d'une pièce jointe : %(num)s

en: Download failed
fr: Le téléchargement a echoué

en: Plain Text
fr: Texte brut

en: Original Format
fr: Format original

en: Download
fr: Télécharger

en: Attachment '%(title)s' does not exist.
fr: La pièce jointe « %(title)s » n'existe pas

en: Invalid Attachment
fr: Pièce jointe non valide

en: Could not delete attachment
fr: Impossible de supprimer la pièce jointe

en: %(parent)s doesn't exist, can't create attachment
fr: %(parent)s n'existe pas, vous ne pouvez y joindre une pièce.

en: Cannot create attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
fr: Impossible de créer la pièce jointe « %(att)s » car %(realm)s:%(id)s n'est pas valide

en: Attachment '%(filename)s' not found
fr: Pièce jointe « %(filename)s » introuvable

en: Cannot rename non-existent attachment
fr: Impossible de renommer un fichier joint inexistant

en: Attachment not modified
fr: Pièce jointe non modifiée

en: %(target)s doesn't exist, can't move attachment
fr: %(target)s n'existe pas, la pièce jointe ne peut être déplacée

en: Cannot move attachment "%(att)s" as "%(title)s" is invalid
fr: La pièce jointe  "%(att)s" ne peut être déplacée car "%(title)s" n'est pas valide

en: Cannot move attachment "%(att)s" to "%(title)s" as it already exists
fr: La pièce jointe "%(att)s" ne peut être déplacée vers "%(title)s" car elle existe déjà

en: Could not move attachment "%(title)s"
fr: Impossible de déplacer la pièce jointe "%(title)s"

en: Invalid resource identifier '%(id)s'
fr: Identifiant de resource non valide « %(id)s »

en: Name
fr: Nom

en: Size
fr: Taille

en: Author
fr: Auteur

en: File '%(name)s' exists
fr: Le fichier « %(name)s » existe déjà

en: Configuration Error
fr: Erreur de configuration

en: Look in the Trac log for more information.
fr: Regardez dans le log Trac pour plus d'information.

en: Error reading '%(file)s', make sure it is readable.
fr: Erreur de lecture du fichier '%(file)s', assurez-vous qu'il soit lisible.

en: [%(section)s] %(entry)s: expected integer, got %(value)s
fr: [%(section)s] %(entry)s : valeur numérique entière attendue, au lieu de %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected float, got %(value)s
fr: [%(section)s] %(entry)s : valeur numérique réelle attendue, au lieu de %(value)s

en: Setting attribute is not allowed.
fr: L'assignation de l'attribut n'est pas autorisé.

en: [%(section)s] %(entry)s: expected one of (%(choices)s), got %(value)s
fr: [%(section)s] %(entry)s : %(value)s au lieu d'une valeur parmi (%(choices)s)

en: Cannot find an implementation of the %(interface)s interface named %(implementation)s. Please check that the Component is enabled or update the option %(option)s in trac.ini.
fr: Ne trouve pas d'implémentation de l'interface %(interface)s nommée %(implementation)s. Merci de vérifier que le Composant a été activé ou mettez à jour l'option %(option)s dans trac.ini.

en: Cannot find implementation(s) of the %(interface)s interface named %(implementation)s. Please check that the Component is enabled or update the option %(option)s in trac.ini.
fr: Ne trouve pas d'implémentation(s) de l'interface %(interface)s nommée %(implementation)s. Merci de vérifier que le Composant a été activé ou mettez à jour l'option %(option)s dans trac.ini.

en: Option '%(option)s' doesn't exist in section '%(section)s'
fr: L'option « %(option)s » n'existe pas dans la section « %(section)s »

en: Trac Error
fr: Erreur Trac

en: Visit the Trac open source project at<br /><a href="https://trac.edgewall.org/">https://trac.edgewall.org/</a>
fr: En savoir plus sur le projet Trac : <br /><a href="https://trac.edgewall.org/">https://trac.edgewall.org/</a>

en: No Trac environment found at %(path)s
    %(e)s
fr: Aucun environnement Trac trouvé dans %(path)s
    %(e)s

en: Unknown Trac environment type '%(type)s'
fr: Type d'environnement Trac inconnu '%(type)s'

en: Directory exists and is not empty.
fr: Le répertoire existe et n'est pas vide.

en: The configuration file is not found at %(path)s
fr: Le fichier de configuration n'a pas été trouvé dans %(path)s

en: Missing environment variable "TRAC_ENV". Trac requires this variable to point to a valid Trac environment.
fr: La variable d'environnement « TRAC_ENV » est manquante. Trac a besoin de cette variable pour pointer sur un environnement Trac valide.

en: Copying resources from:
fr: Copie des resources depuis :

en: Creating scripts.
fr: Création des scripts.

en: Invalid argument '%(arg)s'
fr: Paramètre « %(arg)s »  invalide

en: hotcopy can't overwrite existing '%(dest)s'
fr: la copie à chaud ne peut pas écraser la précédente « %(dest)s »

en: Hotcopying %(src)s to %(dst)s ...
fr: Copie à chaud the %(src)s vers %(dst)s …

en: The following errors happened while copying the environment:
fr: Les erreurs suivantes sont survenues au cours de la copie de 
    l'environnement :

en: Backing up database ...
fr: Sauvegarde de la base de données …

en: Hotcopy done.
fr: Copie à chaud terminée.

en: Invalid arguments
fr: Paramètres non valides

en: Database is up to date, no upgrade necessary.
fr: La base de données est à jour (aucune mise à jour nécessaire).

en: The pre-upgrade backup failed.
    Use '--no-backup' to upgrade without doing a backup.
fr: La copie de sauvegarde préalable à la mise à jour a échouée.
    Utilisez « --no-backup » pour effectuer une mise à jour sans faire de copie de sauvegarde.

en: The upgrade failed. Please fix the issue and try again.
fr: La mise à jour a échouée. Corrigez le problème et réessayez.

en: Forbidden
fr: Interdit

en: %(perm)s privileges are required to perform this operation on %(resource)s. You don't have the required permissions.
fr: Les droits %(perm)s sont nécessaires pour effectuer cette opération sur %(resource)s. Vous n'avez pas les droits requis.

en: %(perm)s privileges are required to perform this operation. You don't have the required permissions.
fr: Les droits %(perm)s sont nécessaires pour effectuer cette opération. Vous n'avez pas les droits requis.

en: Insufficient privileges to perform this operation.
fr: Droits insuffisants pour effectuer cette opération.

en: %(name)s is not a valid action.
fr: %(name)s n'est pas une action valide

en: Permission %(name)s differs from a defined action by casing only, which is not allowed.
fr: La permission %(name)s diffère d'une action définie par l'enveloppe (casing) seulement, ce qui n'est pas permis.

en: The user %(user)s already has permission %(action)s.
fr: Le sujet %(user)s a déjà obtenu la permission %(action)s.

en: User
fr: Utilisateur

en: Available actions:
fr: Actions disponibles :

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names
fr: Les caractères majuscules sont réservés aux noms de permissions

en: Cannot remove permission %(action)s for user %(user)s. The permission is granted through a meta-permission or group.
fr: Impossible de supprimer la permission %(action)s pour l'utilisateur %(user)s. La permission est accordée à travers la méta-permission ou groupe.

en: Cannot remove permission %(action)s for user %(user)s. The user has not been granted the permission.
fr: Impossible de supprimer la permission %(action)s pour l'utilisateur %(user)s. La permission n'a pas été accordée à l'utilisateur.

en: Cannot export to %(filename)s: %(error)s
fr: Impossible d'exporter vers %(filename)s : %(error)s

en: Invalid row %(line)d. Expected <user>, <action>, [action], [...]
fr: Ligne %(line)d incorrecte. Attendu : <sujet>, <action>, [action], [...]

en: Invalid user %(user)s on line %(line)d: All upper-cased tokens are reserved for permission names.
fr: Sujet %(user)s invalide, ligne %(line)d : les caractères majuscules sont réservés aux noms de permissions.

en: Cannot import from %(filename)s line %(line)d: %(error)s
fr: Impossible d'importer de %(filename)s, ligne %(line)d : %(error)s

en: Cannot import from %(filename)s: %(error)s
fr: Impossible d'importer de %(filename)s : %(error)s

en: %(name)s at version %(version)s
fr: %(name)s à la version %(version)s

en: Command not found
fr: Commande inexistante

en: Error: %(msg)s
fr: Erreur : %(msg)s

en: Failed to open environment: %(err)s
fr: Erreur lors de l'ouverture de l'environnement : %(err)s

en: Completion error: %(err)s
fr: Erreur lors de la complétion automatique de la commande : %(err)s

en: No documentation found for '%(cmd)s'. Use 'help' to see the list of commands.
fr: Aucune documentation trouvée pour « %(cmd)s ». Utilisez « help » pour lister les commandes disponibles.

en: Did you mean this? | Did you mean one of these?
fr[0]: S'agissait-il de cette commande ?
fr[1]: S'agissait-il d'une de ces commandes ?

en: trac-admin - The Trac Administration Console %(version)s
fr: trac-admin - La console d'administration de Trac %(version)s

en: Usage: trac-admin </path/to/projenv> [command [subcommand] [option ...]]
fr: Utilisation : trac-admin </chemin/vers/env_du_projet> [commande [sous-command] [option ...]]

en: Invoking trac-admin without command starts interactive mode.
fr: Le lancement de trac-admin sans commandes déclenche le mode interactif.

en: 
    Trac will first ask a few questions about your environment
    in order to initialize and prepare the project database.
    
     Please enter the name of your project.
     This name will be used in page titles and descriptions.
fr: 
    Trac va tout d'abord poser des questions concernant votre environnement
    de façon à pouvoir préparer la base de donnée du  projet.
    
     Saisissez le nom du projet.
     Ce nom sera utilisé dans les titres et descriptions de pages.

en: Project Name [%(default)s]>
fr: Nom du projet [%(default)s]>

en: Database connection string [%(default)s]>
fr: Connection à la base de données [%(default)s]>

en: Initenv for '%(env)s' failed.
fr: Initenv pour « %(env)s » à échoué.

en: Does an environment already exist?
fr: Un environnement existe peut-être déjà ?

en: Creating a new Trac environment at %(envname)s
fr: Création d'un nouvel environnement Trac à %(envname)s

en: The file specified in the --config argument does not exist: %(path)s.
fr: Le fichier indiqué dans l'argument --config n'existe pas : %(path)s.

en: Failed to create environment.
fr: Erreur lors de la création de l'environnement.

en: Display help for trac-admin commands.
    
    Examples:
    {{{
    [[TracAdminHelp]]               # all commands
    [[TracAdminHelp(wiki)]]         # all wiki commands
    [[TracAdminHelp(wiki export)]]  # the "wiki export" command
    [[TracAdminHelp(upgrade)]]      # the upgrade command
    }}}
fr: Montre l'aide pour les commandes de « trac-admin ».
    
    Exemples :
    {{{
    [[TracAdminHelp]]               # toutes les commandes
    [[TracAdminHelp(wiki)]]         # toutes les commandes « wiki »
    [[TracAdminHelp(wiki export)]]  # la commande « wiki export »
    [[TracAdminHelp(upgrade)]]      # la commande « upgrade »
    }}}

en: Unknown trac-admin command "%(command)s"
fr: Commande trac-admin inconnue "%(command)s"

en: Non-ascii environment path '%(path)s' not supported.
fr: Chemin d'environnement non pris en charge « %(path)s » (non-ASCII).

en: Admin
fr: Admin.

en: No administration panels available
fr: Les pages d'administration ne sont pas disponibles

en: Unknown administration panel
fr: Page d'administration inconnue

en: Your changes have been saved.
fr: Vos modifications ont été enregistrées.

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. Your changes have not been saved.
fr: Erreur lors de la sauvegarde du fichier trac.ini, vérifiez que le serveur Web dispose des droits en écriture. Vos modifications n'ont pas été sauvegardées.

en: General
fr: Général

en: Basic Settings
fr: Réglages de base

en: Logging
fr: Journal

en: None
fr: Aucun

en: File
fr: Fichier

en: Syslog
fr: Journal système

en: Windows event log
fr: Journal d'évènements Windows

en: Unknown log type %(type)s
fr: Type de journal inconnu %(type)s

en: Invalid log type
fr: Type de journal incorrect

en: You must specify a log file
fr: Vous devez définir un fichier de journal

en: Missing field
fr: Champ manquant

en: Unknown log level %(level)s
fr: Niveau de journal inconnu %(level)s

en: Invalid log level
fr: Niveau de journal incorrect

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names.
fr: Les caractères majuscules sont réservés aux noms de permissions.

en: Unknown action
fr: Action inconnue

en: The subject %(subject)s has been granted the permission %(action)s.
fr: Le sujet %(subject)s a obtenu la permission %(action)s.

en: The subject %(subject)s has been added to the group %(group)s.
fr: Le sujet %(subject)s a été ajouté au groupe %(group)s

en: The subject %(subject)s does not have any permissions.
fr: Le sujet %(subject)s n'a aucune permission.

en: The permission %(action)s was not granted to %(subject)s because users cannot grant permissions they don't possess.
fr: La permission %(action)s n'a pas été accordée à %(subject)s car les utilisateurs ne peuvent pas accorder de permissions qu'ils ne possèdent pas.

en: The selected permissions have been revoked.
fr: Les permissions sélectionnées ont été révoquées.

en: Plugins
fr: Extensions

en: Uploaded file is not a Python source file or egg
fr: Le fichier émis n'est pas un fichier source Python "
    "ou un « egg » (paquet)

en: Plugin %(name)s already installed
fr: L'extension %(name)s est déjà installée

en: The following component has been disabled: | The following components have been disabled:
fr[0]: Le composant suivant a été désactivé :
fr[1]: Les composants suivants ont été désactivés :

en: The following component has been enabled: | The following components have been enabled:
fr[0]: Le composant suivant a été activé :
fr[1]: Les composants suivants ont été activés :

en: Administration:
fr: Administration :

en: Basics
fr: Base

en: Project
fr: Projet

en: Name:
fr: Nom :

en: URL:
fr: URL :

en: Description:
fr: Description :

en: Default handler:
fr: Gestionnaire par défaut :

en: Localization
fr: Localisation

en: Default timezone:
fr: Fuseau horaire par défaut :

en: Server's local time zone
fr: Fuseau horaire du serveur

en: Install pytz for a complete list of timezones.
fr: Installez pytz pour une liste complète des fuseaux horaires.

en: Default language:
fr: Langue par défaut :

en: Translations are currently unavailable
fr: Les traductions ne sont pas disponibles actuellement

en: Browser's language
fr: Langue du navigateur

en: Install Babel for extended language support.
fr: Installez Babel pour un support de la langue étendu.

en: Message catalogs have not been compiled.
fr: Les catalogues de messages n'ont pas été compilés.

en: Default date format:
fr: Format de date par défaut :

en: ISO 8601 format
fr: Format ISO 8601

en: Install Babel for localized date formats.
fr: Installez Babel pour une régionalisation des formats de date.

en: Default time format:
fr: Format horaire par défaut :

en: Relative format
fr: Temps écoulé

en: Absolute format
fr: Dates

en: Apply changes
fr: Enregistrer les changements

en: Type:
fr: Type :

en: Log level:
fr: Niveau du journal :

en: Log file:
fr: Fichier du journal :

en: Manage Permissions and Groups
fr: Gestion des permissions et groupes

en: Grant Permission:
fr: Attribuer la permission :

en: Action:
fr: Actions :

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Add
fr: Ajouter

en: Copy Permissions:
fr: Copier les Permissions :

en: Target:
fr: Cible :

en: Add Subject to Group:
fr: Ajout d'un sujet à un groupe :

en: Group:
fr: Groupe :

en: Add a user or group to an existing permission group.
fr: Ajoute un utilisateur ou un groupe à un groupe de permission existant.

en: Subject
fr: Sujet

en: You don't have permission to revoke this action
fr: vous n'avez pas la permission de révoquer cette action

en: %(action)s is no longer defined
fr: %(action)s n'est plus défini

en: No permissions
fr: Pas de permissions

en: Group Membership
fr: Appartenance aux groupes

en: Group
fr: Groupe

en: No group memberships
fr: Aucun groupe n'est défini

en: Remove selected items
fr: Supprimer les éléments sélectionnés

en: Install Plugin:
fr: Ajouter une extension :

en: File: | Files:
fr[0]: Fichier :
fr[1]: Fichiers :

en: Install
fr: Installer

en: Upload a plugin packaged as Python egg.
fr: Envoi d'une extension au format Python egg.

en: Author:
fr: Auteur :

en: Home page:
fr: Page d'accueil :

en: License:
fr: Licence :

en: Component
fr: Composant

en: Show all descriptions
fr: Montrer toutes les descriptions

en: Hide all descriptions
fr: Cacher toutes les descriptions

en: Enabled
fr: Activé

en: Need to downgrade %(name)s.
fr: Besoin de déclasser (downgrader) %(name)s.

en: No upgrade module %(module)s.py
fr: Aucun module de mise à niveau %(module)s.py

en: Unsupported database type "%(scheme)s"
fr: Type de base de données « %(scheme)s » non pris en charge

en: TracIni documentation
fr: Documentation de TracIni

en: Database connection string is empty. Set the %(option)s configuration option in the %(section)s section of trac.ini. Please refer to the %(doc)s for help.
fr: La chaîne de connexion à la base de données est vide. Définissez l'option de configuration %(option)s dans la section %(section)s de trac.ini. Veuillez vous référer à %(doc)s pour obtenir de l'aide.

en: Invalid format %(db_str)s for the database connection string. Please refer to the %(doc)s for help.
fr: Format invalide %(db_str)s pour la chaîne de connexion de base de données. Veuillez vous référer aux  %(doc)s pour de l'aide.

en: Database Connection Strings documentation
fr: Documentation des chaînes de connexion à la base de données

en: Unable to run %(path)s: %(msg)s
fr: Échec de la commande « %(path)s » : %(msg)s

en: mysqldump failed: %(msg)s
fr: La commande « mysqldump » à échoué : %(msg)s

en: No destination file created
fr: Le fichier destination n'a pas été créé

en: All tables must be created as InnoDB or NDB storage engine to support transactions. The following tables have been created as storage engine which doesn't support transactions: %(tables)s
fr: Toutes les tables doivent être créées en tant que moteur de stockage InnoDB ou NDB pour supporter les transactions. Les tables suivantes ont été créées en tant que moteur de stockage qui ne supportent pas les transactions : %(tables)s

en: All tables must be created with utf8_bin or utf8mb4_bin as collation. The following tables don't have the collations: %(tables)s
fr: Toutes les tables doivent être créées avec l'interclassement utf8_bin ou utf8mb4_bin. Les tables suivantes n'ont pas d'interclassement : %(tables)s

en: The current storage engine is %(engine)s. It must be InnoDB or NDB storage engine to support transactions.
fr: Le moteur actuel de stockage est %(engine)s. Pour supporter les transactions, ce doit obligatoirement être ou bien le moteur de stockage InnoDB ou bien NDB.

en: The current storage engine for TEMPORARY tables is %(engine)s. It must be InnoDB or NDB storage engine to support transactions.
fr: Le moteur actuel de stockage pour les tables TEMPORAIRES est %(engine)s. Pour supporter les transactions, ce doit obligatoirement être ou bien le moteur de stockage InnoDB ou bien NDB.

en: The charset and collation of database are '%(charset)s' and '%(collation)s'. The database must be created with one of %(supported)s.
fr: Le jeu de caractères et l'interclassement de la base de données sont '%(charset)s' et '%(collation)s'. La base de donnée doit être créée avec un choix parmi %(supported)s.

en: Unable to get database connection within %(time)d seconds.
fr: Impossible d'obtenir une connection à la base de données au bout de %(time)d secondes.

en: pg_dump failed: %(msg)s
fr: La commande « pg_dump » à échoué : %(msg)s

en: SQLite version is %(version)s. Minimum required version is %(min_version)s.
fr: La version d'SQLite est %(version)s. La version minimum requise est %(min_version)s.

en: Need at least PySqlite %(version)s or higher
fr: La version %(version)s ou plus récente de PySqlite est requise

en: Database already exists at %(path)s
fr: Base de données déjà existante au chemin %(path)s

en: Database "%(path)s" not found.
fr: Le base de données « %(path)s » n'existe pas.

en: The user %(user)s requires read _and_ write permissions to the database file %(path)s and the directory it is located in.
fr: L'utilisateur %(user)s a besoin de la permission de lire et d'écrire dans la base de données %(path)s et dans le répertoire où elle se situe.

en: PRAGMA journal_mode `%(value)s` cannot be used in SQLite
fr: PRAGMA journal_mode `%(value)s` ne peut pas être utilisé dans SQLite

en: PRAGMA journal_mode isn't supported by SQLite %(version)s
fr: PRAGMA journal_mode n'est pas supporté par SQLite %(version)s

en: PRAGMA journal_mode `%(value)s` isn't supported by SQLite %(version)s
fr: PRAGMA journal_mode `%(value)s` n'est pas supporté par SQLite %(version)s

en: No available MIME conversions from %(old)s to %(new)s
fr: Pas de conversion MIME disponible de %(old)s à %(new)s

en: HTML preview using %(renderer)s failed (%(err)s)
fr: L'aperçu HTML avec %(renderer)s a échoué (%(err)s)

en: Can't use %(annotator)s annotator: %(error)s
fr: Impossible d'annoter avec %(annotator)s : %(error)s

en: Line
fr: Ligne

en: Line numbers
fr: Numéros de lignes

en: new file %(new)s
fr: nouveau fichier %(new)s

en: deleted file %(deleted)s
fr: ancien fichier %(deleted)s

en: this hunk was shorter than expected
fr: le fragment est plus court qu'attendu

en: Syntax Highlighting
fr: Coloration syntaxique

en: Your preferences have been saved.
fr: Vos préférences ont été enregistrées.

en: %(link)s is not a valid TracLink
fr: %(link)s n'est pas un lien Trac valide

en: HTML parsing error: %(message)s
fr: Page Wiki non valide : %(message)s

en: Style:
fr: Style :

en: Preview:
fr: Aperçu :

en: Invalid email encoding setting: %(mime_encoding)s
fr: Réglage de l'encodage du courriel non valide : %(mime_encoding)s

en: Header length is too short
fr: La longueur de l'en-tête est trop courte

en: SMTP server connection error (%(error)s). Please modify %(option1)s or %(option2)s in your configuration.
fr: Erreur de connexion au serveur SMTP (%(error)s). Merci de modifier %(option1)s ou %(option2)s dans votre configuration.

en: TLS enabled but server does not support TLS
fr: TLS activé mais le serveur ne gère pas le TLS

en: Sendmail error (%(error)s). Please modify %(option)s in your configuration.
fr: Erreur Sendmail  (%(error)s). Merci de modifier %(option)s dans votre configuration.

en: Notify
fr: Notifier

en: Never notify
fr: Ne jamais notifier

en: Display a list of all installed notification subscribers, including
    documentation if available.
    
    Optionally, the name of a specific subscriber can be provided as an
    argument. In that case, only the documentation for that subscriber will
    be rendered.
    
    Note that this macro will not be able to display the documentation of
    subscribers if the `PythonOptimize` option is enabled for mod_python!
fr: Affiche une liste de tous les abonnés de notification installés, ainsi que
    l'aide associée si celle-ci est disponible.
    
    En option, le nom d'un abonné spécifique peut être fourni en paramètre.
    Dans ce cas, seule la documentation pour cet abonné sera générée.
    
    Notez que cette macro ne pourra pas afficher la documentation des
    abonnés si l'option `PythonOptimize` est activée pour mod_python !

en: Subscriber
fr: Abonné

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Format:
fr: Format :

en: Default format
fr: Format par défaut

en: Configure the format of your %(distributor)s notifications.
fr: Configurer le format de vos notifications %(distributor)s.

en: Subscription rules:
fr: Règles d'abonnement :

en: Move rule up
fr: Bouger règle vers haut

en: Move rule down
fr: Bouger règle vers bas

en: Delete rule
fr: Supprimer règle

en: Add rule
fr: Ajouter règle

en: Add, remove or reorder subscription rules to %(distributor)s notifications. Only the first matching rule is applied.
fr: Ajouter, supprimer ou réorganiser les règles d'abonnement aux notifications %(distributor)s. Seule la première règle correspondante est appliquée.

en: Default rules:
fr: Règles par défaut :

en: Preferences
fr: Préférences

en: Advanced
fr: Avancé

en: The session has been loaded.
fr: La session a été activée.

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: Preferences:
fr: Préférences :

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Session key:
fr: Clef de session :

en: Change
fr: Modifier

en: The session key is used to identify stored custom settings and session data on the server. Although it is automatically generated by default, you may change it to something easier to remember at any time if you wish to load your settings in a different web browser.
fr: La clé de session est utilisée pour identifier des paramètres personnalisés stockés et des données de session sur le serveur. Bien qu'elle soit produite automatiquement par défaut, vous pouvez à tout moment la changer en quelque chose de plus facile à vous souvenir, si vous voulez charger vos paramètres dans un navigateur web différent.

en: Restore session:
fr: Restaurer une session :

en: Load
fr: Charger

en: You may load a previously created session by entering the corresponding session key below. This lets you share settings between multiple computers and web browsers.
fr: Vous pouvez charger une session précédemment créée en entrant ci-dessous la clé de session correspondante. Ceci vous laisse partager des paramètres entre de multiples ordinateurs et les navigateurs web.

en: Full name:
fr: Nom complet :

en: Email address:
fr: Adresse électronique :

en: Language:
fr: Langue :

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Configuring your language will result in all text displayed on this site to use your language instead of that of the server.
fr: Configurer votre langue aboutira à ce que tout le texte affiché sur ce site utilise votre langue au lieu de celle du serveur.

en: Time zone:
fr: Fuseau horaire :

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Date format:
fr: Format de date :

en: Default date format
fr: Format de date par défaut

en: Your language setting
fr: Vos paramètres de langage

en: Enable access keys
fr: Activer les raccourcis clavier

en: Use only symbols for buttons.
fr: N'utiliser que des symboles pour les boutons.

en: Hide help links.
fr: Cacher les liens vers le guide d'utilisation.

en: Default (%(handler)s)
fr: Par défaut (%(handler)s)

en: %(handler)s is not a valid IRequestHandler or is not enabled.
fr: %(handler)s n'est pas un IRequestHandler valable ou bien n'est pas activé.

en: Search
fr: Recherche

en: Browse repository path %(path)s
fr: Explorer le chemin du dépôt %(path)s

en: Search query too short. Query must be at least %(num)s characters long.
fr: La requête de recherche est trop courte. Elle doit contenir au moins
    %(num)s caractères.

en: Page %(page)s is out of range.
fr: La page %(page)s est hors de portée.

en: Next Page
fr: Page suivante

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Search Results
fr: Résultat de la recherche

en: Results
fr: Résultats

en: Quickjump to %(name)s
fr: Accès direct à %(name)s

en: python powered
fr: animé par Python

en: Attach another file
fr: Joindre un autre fichier

en: Attach file
fr: Joindre un fichier

en: %(filename)s on %(parent)s – Attachment
fr: %(filename)s dans %(parent)s – Pièce jointe

en: (size limit %(value)s)
fr: (limite de taille %(value)s)

en: Attachment Info
fr: Informations sur la pièce jointe

en: Your email or username:
fr: Adresse électronique ou nom d'utilisateur :

en: Description of the file (optional):
fr: Description du fichier (optionnelle) :

en: Replace existing attachment of the same name
fr: Remplacer toute pièce jointe existante avec le même nom

en: Add attachment
fr: Joindre un fichier

en: Are you sure you want to delete this attachment?
fr: Voulez-vous réellement supprimer la pièce jointe ?

en: Delete attachment
fr: Supprimer la pièce jointe

en: Property %(name)s set to %(value)s
fr: Propriété %(name)s initialisée à %(value)s

en: Property %(name)s deleted
fr: Propriété %(name)s supprimée

en: View differences
fr: Afficher les différences

en: inline
fr: en ligne

en: side by side
fr: côte à côte

en: Show the changes in full context
fr: Voir les modifications in situ

en: Ignore:
fr: Ignorer :

en: Blank lines
fr: Lignes vides

en: Case changes
fr: Changements minuscules/majuscules

en: White space changes
fr: Changements dans les espaces

en: Update
fr: Mise à jour

en: Initial Version
fr: Version initiale

en: Timestamp:
fr: Timestamp :

en: (multiple changes)
fr: (modifications multiples)

en: %(date)s (%(duration)s ago)
fr: %(date)s (%(duration)s)

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Edit
fr: Modifier

en: Legend:
fr: Légende :

en: Unmodified
fr: Sans modification

en: Added
fr: Ajouté

en: Removed
fr: Supprimé

en: Modified
fr: Modifié

en: System Information
fr: Informations système

en: Package
fr: Paquetage

en: Installed Plugins
fr: Extensions installées

en: Location
fr: Chemin

en: N/A
fr: Non disponible

en: Interface Customization
fr: Personnalisation d'interface

en: Value
fr: Valeur

en: Error
fr: Erreur

en: Create
fr: Créer

en: Oops…
fr: Aïe…

en: Trac detected an internal error:
fr: Trac a detecté une erreur interne :

en: The action that triggered the error was:
fr: L'erreur a été déclenchée par l'action :

en: This is probably a local installation issue.
fr: Il est possible que ce ne soit qu'un problème lié à l'installation de Trac.

en: Found a bug in Trac?
fr: Vous avez découvert un bug dans Trac ?

en: Note that the %(name)s plugin seems to be involved.
fr: Notez que l'extension %(name)s semble être impliquée.

en: Note that the following plugins seem to be involved:
fr: Notez que les extensions suivantes semblent être impliquées :

en: Please report this issue to the plugin maintainer.
fr: Veuillez rapporter ce problème au responsable de l'extension.

en: Python Traceback
fr: Pile d'appel Python

en: Most recent call last:
fr: L'appel le plus récent apparaît en dernier :

en: Code fragment:
fr: Fragment du code :

en: Local variables:
fr: Variables locales :

en: File "%(file)s", line %(line)s, in %(function)s
fr: Fichier « %(file)s », ligne %(line)s, dans %(function)s

en: Switch to plain text view
fr: Basculer en vue texte brut

en: View changes
fr: Voir les différences

en: Comment
fr: Commentaire

en: View this version
fr: Explorer cette version

en: Available Projects
fr: Projets accessibles

en: Search %(project)s
fr: Rechercher dans %(project)s

en: Download in other formats:
fr: Télécharger en d'autres formats :

en: Download all attachments as:
fr: Télécharger tous les fichiers joints :

en: Attachments
fr: Fichiers joints

en: Hide this warning
fr: Cacher cet avertissement

en: close
fr: fermer

en: Warning:
fr: Attention :

en: Hide this notice
fr: Cacher cette note

en: (The file is empty)
fr: (le fichier est vide)

en: %(count)s/%(total)s %(title)s
fr: %(count)s / %(total)s « %(title)s »

en: Total number of %(unit)s: %(count)s
fr: Décompte des %(unit)s : %(count)s

en: %(title)s: %(count)s
fr: %(title)s : %(count)s

en: Search:
fr: Recherche :

en: Context Navigation
fr: Navigation contextuelle

en: Trac: Integrated SCM & Project Management
fr: Trac : gestion de projet et de configuration logicielle intégrée

en: – Attachment
fr: – Pièce jointe

en: – Attachments
fr: – Pièces jointes

en: Add Attachment to [1:%(parent)s]
fr: Ajouter une pièce jointe à [1:%(parent)s]

en: E-mail address and name can be saved in the [1:Preferences].
fr: L'adresse de courrier électronique et le nom peuvent être sauvegardés dans [1:Preferences].

en: File %(file)s, [1:%(size)s] (added by %(author)s, %(date)s)
fr: Fichier %(file)s, [1:%(size)s] (ajouté par %(author)s, %(date)s)

en: Differences
fr: Différences

en: To that end, you could %(create)s a ticket.
fr: À cette effet, vous pourriez %(create)s un ticket.

en: — The Trac User and Administration Guide
fr: - Manuel d'utilisation et d'administration de Trac

en: Change History for [1:%(name)s]
fr: Historique des modifications pour [1:%(name)s]

en: Change history
fr: Historique des modifications

en: [1:%(file)s][2:​] ([3:%(size)s]) - added by %(author)s %(date)s.
fr: [1:%(file)s][2:​] ([3:%(size)s]) - ajouté par %(author)s %(date)s.

en: [1:HTML preview not available], since the file size exceeds %(size)s.
fr: [1:L'aperçu HTML n'est pas disponible] car la taille du fichier dépasse %(size)s octets.

en: [1:HTML preview not available], since no preview renderer could handle it.
fr: [1:L'aperçu HTML n'est pas disponible] car aucun module de création d'aperçu ne peut traiter ce contenu.

en: Try [1:downloading] the file instead.
fr: Essayez plutôt de [1:télécharger] le fichier.

en: (none)
fr: Aucun

en: (Undefined)
fr: (indéfini)

en: Ticket System
fr: Gestion des tickets

en: Components
fr: Composants

en: The component "%(name)s" has been added.
fr: Le composant « %(name)s » a été ajouté.

en: No component selected
fr: Aucun composant sélectionné

en: The selected components have been removed.
fr: Les composants sélectionnés ont été supprimés.

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Milestone
fr: Jalon

en: Milestones
fr: Jalons

en: Milestone "%(name)s" already exists, please choose another name.
fr: Le jalon « %(name)s » existe déjà, veuillez choisir un nom différent

en: No milestone selected
fr: Pas de jalon sélectionné

en: The selected milestones have been removed.
fr: Les jalons sélectionnés ont été supprimés.

en: Due
fr: Date limite

en: Completed
fr: Atteint le

en: The version "%(name)s" has been added.
fr: La version « %(name)s » a été ajoutée.

en: No version selected
fr: Aucune version sélectionnée

en: The selected versions have been removed.
fr: Les versions sélectionnées ont été supprimées.

en: Time
fr: Date

en: The %(field)s value "%(name)s" has been added.
fr: La valeur « %(name)s » pour la propriété %(field)s a été ajoutée.

en: No %s selected
fr: Aucun %s sélectionné

en: The selected %(field)s values have been removed.
fr: Les valeurs sélectionnées de la propriété %(field)s ont été supprimées.

en: Order numbers must be unique
fr: Les numéros doivent être uniques

en: Possible Values
fr: Valeurs possibles

en: Invalid up/down value: %(value)s
fr: Valeur non valide pour haut/bas : %(value)s

en: Attachment
fr: Fichier joint

en: Summary
fr: Résumé

en: Reporter
fr: Rapporteur

en: Priority
fr: Priorité

en: Severity
fr: Sévérité

en: Resolution
fr: Résolution

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Cc
fr: Copie à

en: Created
fr: Créé

en: Tickets must contain a summary.
fr: Les tickets doivent avoir un résumé

en: ticket comment does not exist
fr: Le commentaire du ticket n'existe pas

en: Description for #%(id)s: %(summary)s
fr: Description pour #%(id)s: %(summary)s

en: Comment %(cnum)s for #%(id)s: %(summary)s
fr: Commentaire %(cnum)s pour #%(id)s: %(summary)s

en: Comment %(cnum)s
fr: Commentaire %(cnum)s

en: no permission to view ticket
fr: pas de permission pour voir le ticket

en: ticket does not exist
fr: Le ticket n'existe pas

en: add
fr: ajouter

en: remove
fr: supprimer

en: add / remove
fr: ajouter / supprimer

en: set to
fr: égal à

en: The ticket field %(field)s is invalid: %(message)s
fr: Le champs %(field)s du ticket n'est pas valable : %(message)s

en: The changes have been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
fr: Les modifications ont été sauvegardées, mais une erreur est survenue lors de l'envoi des notifications : %(message)s

en: from invalid state
fr: à partir d'un état non valable

en: Current state no longer exists
fr: L'état actuel n'existe plus

en: The ticket will be disowned
fr: Le ticket perdra son propriétaire

en: to %(owner)s
fr: à %(owner)s

en: The owner will be the specified user
fr: Le propriétaire sera l'utilisateur indiqué

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to the specified user
fr: Le propriétaire changera de %(current_owner)s à l'utilisateur spécifié

en: The owner will be %(new_owner)s
fr: Le propriétaire sera %(new_owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(new_owner)s
fr: Le propriétaire sera changé de %(current_owner)s en %(new_owner)s

en: The owner will be the selected user
fr: Le propriétaire sera l'utilisateur choisi

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to the selected user
fr: Le propriétaire changera de %(current_owner)s à l'utilisateur sélectionné

en: The owner will remain %(current_owner)s
fr: Le propriétaire restera %(current_owner)s

en: Your workflow attempts to set a resolution but uses undefined resolutions (configuration issue, please contact your Trac admin).
fr: Le flux de travail essaye d'attribuer une résolution mais utilise une résolution non définie (problème de configuration, contactez votre administrateur Trac).

en: Your workflow attempts to set a resolution but none is defined (configuration issue, please contact your Trac admin).
fr: Le « workflow » essaye d'attribuer une résolution mais aucune n'est définie (problème de configuration, contactez votre administrateur(ice) Trac).

en: as %(resolution)s
fr: avec la résolution « %(resolution)s »

en: The resolution will be set to %(name)s
fr: La résolution sera définie à %(name)s

en: The resolution will be set
fr: La résolution sera définie

en: The resolution will be deleted
fr: La résolution sera supprimée

en: as %(status)s
fr: en tant que %(status)s

en: The ticket will remain with no owner
fr: Le ticket restera sans propriétaire

en: The status will be '%(name)s'
fr: Le statut sera '%(name)s'

en: Next status will be '%(name)s'
fr: Le prochain statut sera « %(name)s »

en: Render a workflow graph.
    
    This macro accepts a TracWorkflow configuration and renders the states
    and transitions as a directed graph. If no parameters are given, the
    current ticket workflow is rendered.
    
    In [WikiProcessors WikiProcessor] mode the `width` and `height`
    arguments can be specified (Defaults: `width = 800` and `height = 600`).
    
    The repository-scoped path of a workflow file can be specified as either
    a macro or !WikiProcessor `file` argument. The file revision can be
    specified by appending `@<rev>` to the path. The `file` argument value
    must be enclosed in single or double quotes. //(Since 1.3.2)//.
    
    Examples:
    {{{
    [[Workflow()]]
    
    [[Workflow(go = here -> there; return = there -> here)]]
    
    [[Workflow(file=/contrib/workflow/enterprise-workflow.ini@1)]]
    
    {{{#!Workflow file="/contrib/workflow/enterprise-workflow.ini"
    }}}
    
    {{{#!Workflow width=700 height=700
    leave = * -> *
    leave.operations = leave_status
    leave.default = 1
    
    create = <none> -> new
    create.default = 1
    
    create_and_assign = <none> -> assigned
    create_and_assign.label = assign
    create_and_assign.permissions = TICKET_MODIFY
    create_and_assign.operations = may_set_owner
    
    accept = new,assigned,accepted,reopened -> accepted
    accept.permissions = TICKET_MODIFY
    accept.operations = set_owner_to_self
    
    resolve = new,assigned,accepted,reopened -> closed
    resolve.permissions = TICKET_MODIFY
    resolve.operations = set_resolution
    
    reassign = new,assigned,accepted,reopened -> assigned
    reassign.permissions = TICKET_MODIFY
    reassign.operations = set_owner
    
    reopen = closed -> reopened
    reopen.permissions = TICKET_CREATE
    reopen.operations = del_resolution
    }}}
    }}}
fr: Affichage d'un graphe représentant le flux de travail .
    
    Cette macro accepte une configuration de TracWorkflow et représente les états et les transitions 
    sous la forme d'un graphe orienté. Si aucun paramètre n'est fourni, le flux de travail du ticket courant est affiché.
    
    En mode  [WikiProcessors WikiProcessor] les arguments `width` (largeur) et  `height` (hauteur)
    peuvent être spécifiés (par défaut : `width = 800` et `height = 600`).
    
    Le chemin d'un fichier de flux de travail par rapport au répertoire du dépôt peut être spécifié comme 
    une macro ou un argument fichier de !WikiProcessor. La version du fichier peut être spécifiée 
    en ajoutant `@<rev>` au chemin. L'argument `fichier` doit être entre des simples ou des 
    double guillements. //(Depuis 1.3.2)//.
    
    Exemples :
    {{{
    [[Workflow()]]
    
    [[Workflow(go = ici -> là ; retour = là -> ici)]]
    
    [[Workflow(file=/contrib/workflow/enterprise-workflow.ini@1)]]
    
    {{{#!Workflow file="/contrib/workflow/enterprise-workflow.ini"
    }}}
    
    {{{#!Workflow width=700 height=700
    leave = * -> *
    leave.operations = leave_status
    leave.default = 1
    
    create = <none> -> new
    create.default = 1
    
    create_and_assign = <none> -> assigned
    create_and_assign.label = assign
    create_and_assign.permissions = TICKET_MODIFY
    create_and_assign.operations = may_set_owner
    
    accept = new,assigned,accepted,reopened -> accepted
    accept.permissions = TICKET_MODIFY
    accept.operations = set_owner_to_self
    
    resolve = new,assigned,accepted,reopened -> closed
    resolve.permissions = TICKET_MODIFY
    resolve.operations = set_resolution
    
    reassign = new,assigned,accepted,reopened -> assigned
    reassign.permissions = TICKET_MODIFY
    reassign.operations = set_owner
    
    reopen = closed -> reopened
    reopen.permissions = TICKET_CREATE
    reopen.operations = del_resolution
    }}}
    }}}

en: Enable JavaScript to display the workflow graph.
fr: Activer JavaScript pour visualiser le graphe du workflow

en: Ticket %(id)s does not exist.
fr: Le ticket %(id)s n'existe pas.

en: Invalid ticket number
fr: Numéro de ticket non valide

en: Multi-values fields not supported yet
fr: Champs à valeurs multiples non supportés

en: %(type)s %(name)s does not exist.
fr: La valeur %(name)s de la propriété %(type)s n'existe pas

en: %(type)s value "%(name)s" already exists
fr: %(type)s %(name)s existe déjà

en: Invalid %(type)s name.
fr: Nom incorrect pour la propriété %(type)s.

en: Ticket Type
fr: Type de ticket

en: Ticket Types
fr: Types de tickets

en: Resolutions
fr: Résolutions

en: Priorities
fr: Priorités

en: Severities
fr: Sévérités

en: Component %(name)s does not exist.
fr: Le composant %(name)s n'existe pas.

en: Component "%(name)s" already exists.
fr: Le composant "%(name)s" existe déjà.

en: Invalid component name.
fr: Nom de composant non valide.

en: Milestone %(name)s does not exist.
fr: Le jalon %(name)s n'existe pas

en: Invalid milestone name.
fr: Le nom de jalon est non valide

en: Report {%(num)s} does not exist.
fr: Le rapport {%(num)s} n'existe pas.

en: Invalid Report Number
fr: Numéro de rapport non valide

en: Version %(name)s does not exist.
fr: La version %(name)s n'existe pas.

en: Version "%(name)s" already exists.
fr: La version "%(name)s" existe déjà.

en: Invalid version name.
fr: Nom de version non valide.

en: Invalid query constraint value
fr: La valeur de contrainte de la requête est non valide

en: Query page %(page)s is invalid.
fr: Cette page de requête %(page)s n'est pas valide.

en: Query max %(max)s is invalid.
fr: Le paramètre requête max %(max)s est non valide.

en: Query filter requires field and constraints separated by a "="
fr: Les paramètres champ et contrainte de la requête doivent être séparés par « = »

en: Query filter requires field name
fr: La requête requiert le nom du champ

en: Page %(page)s is beyond the number of pages in the query
fr: La page %(page)s dépasse le nombre de pages de la requête

en: Invalid ticket id list: %(value)s
fr: La liste d'ID de tickets est non valide : %(value)s

en: contains
fr: contient

en: doesn't contain
fr: ne contient pas

en: begins with
fr: commence par

en: ends with
fr: se termine par

en: is
fr: est égal à

en: is not
fr: n'est pas égal à

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Comma-delimited Text
fr: Texte (séparateur : virgules)

en: Tab-delimited Text
fr: Texte (séparateur : tabulation)

en: View Tickets
fr: Voir les tickets

en: Custom Query
fr: Requête personnalisée

en: Available Reports
fr: Rapports disponibles

en: New Custom Query
fr: Nouvelle requête personnalisée

en: [Error: %(error)s]
fr: [Erreur : %(error)s]

en: Wiki macro listing tickets that match certain criteria.
    
    This macro accepts a comma-separated list of keyed parameters,
    in the form "key=value".
    
    If the key is the name of a field, the value must use the syntax
    of a filter specifier as defined in TracQuery#QueryLanguage.
    Note that this is ''not'' the same as the simplified URL syntax
    used for `query:` links starting with a `?` character. Commas (`,`)
    can be included in field values by escaping them with a backslash (`\`).
    
    Groups of field constraints to be OR-ed together can be separated by a
    literal `or` argument.
    
    In addition to filters, several other named parameters can be used
    to control how the results are presented. All of them are optional.
    
    The `format` parameter determines how the list of tickets is
    presented:
     - '''list''' -- the default presentation is to list the ticket ID next
       to the summary, with each ticket on a separate line.
     - '''compact''' -- the tickets are presented as a comma-separated
       list of ticket IDs.
     - '''count''' -- only the count of matching tickets is displayed
     - '''rawcount''' -- only the count of matching tickets is displayed,
       not even with a link to the corresponding query (//since 1.1.1//)
     - '''table'''  -- a view similar to the custom query view (but without
       the controls)
     - '''progress''' -- a view similar to the milestone progress bars
    
    The `max` parameter can be used to limit the number of tickets shown
    (defaults to '''0''', i.e. no maximum).
    
    The `order` parameter sets the field used for ordering tickets
    (defaults to '''id''').
    
    The `desc` parameter indicates whether the order of the tickets
    should be reversed (defaults to '''false''').
    
    The `group` parameter sets the field used for grouping tickets
    (defaults to not being set).
    
    The `groupdesc` parameter indicates whether the natural display
    order of the groups should be reversed (defaults to '''false''').
    
    The `verbose` parameter can be set to a true value in order to
    get the description for the listed tickets. For '''table''' format only.
    ''deprecated in favor of the `rows` parameter''
    
    The `rows` parameter can be used to specify which field(s) should
    be viewed as a row, e.g. `rows=description|summary`
    
    The `col` parameter can be used to specify which fields should
    be viewed as columns. For '''table''' format only.
    
    For compatibility with Trac 0.10, if there's a last positional parameter
    given to the macro, it will be used to specify the `format`.
    Also, using "&" as a field separator still works (except for `order`)
    but is deprecated.
fr: Macro wiki listant les tickets qui correspondent à un certain critère.
    
    Cette macro accepte une liste séparées par des virgules, de paramètres clés sous la forme "key=value".
    
    Si la clé est le nom d'un champ, la valeur doit utiliser la syntaxe d'un filtre tel que défini dans TracQuery#QueryLanguage.
    Noter que ce n'est "pas" la même chose que la syntaxe URL simplifiée utilisée pour les liens `query:` commençant par le caractère `?`. Les virgules (`,`) peuvent être incluses dans les valeurs de champs en les échappant avec une barre oblique inversée (`\`).
    
    Les groupes de champs contraints à être OR-ed ensemble peuvent être séparées par l'argument littéral `or`.
    
    En plus des filtres, plusieurs autres paramètres nommés peuvent être utilisés pour contrôler comment les résultats sont présentés. Ils sont tous optionnels.
    
    Le paramètre `format` détermine comment la liste des tickets est présentée :
     - '''list''' -- la présentation par défaut est de lister l'ID des tickets à côté de leur résumé, avec chaque ticket sur une ligne séparée.
     - '''compact''' -- les tickets sont présentés comme une liste séparée par des virgules d'ID de tickets.
     - '''count''' -- seulement le total de tickets correspondant est affiché
     - '''rawcount''' -- seulement  le total de tickets correspondant est affiché, sans même un lien vers la requête correspondante (//depuis 1.1.1//)
     - '''table'''  -- une vue similaire à la vue de la requête personnalisée (mais sans les contrôles)
     - '''progress''' -- une vue similaire à la barre de progressions des jalons.
    
    Le paramètre `max` peut être utilisé pour limiter le nombre de tickets affichés (par défaut '''0''', c'est à dire pas de maximum).
    
    Le paramètre `order` spécifie le champ utilisé pour trier les tickets (par défaut '''id''').
    
    Le paramètre `desc` indique si l'ordre des tickets doit être inversé (par défaut '''false''').
    
    Le paramètre `group` spécifie le champ utilisé pour grouper les tickets (par défaut il n'est pas spécifié).
    
    Le paramètre `groupdesc` indique sur l'ordre naturel d'affichage des groupes doit être inversé (par défaut '''false''').
    
    Le paramètre `verbose` peut être spécifié à une valeur booléenne vraie afin d'avoir une description des tickets listés. Pour le format '''table''' seulement. "Rendu obsolète par le paramètre `rows`"
    
    Le paramètre `rows` peut être utilisé pour spécifier quel(s) champ(s) peuvent être vu en tant que ligne, par exemple `rows=description|summary`
    
    Le paramètre `col` peut être utilisé pour spécifier quels champs peuvent être vu en tant que colonnes. Pour le format '''table''' seulement.
    
    Pour des raisons de compatibilité avec Trac 0.10, s'il y a un dernier paramètre positionnel donné à la macro, il sera utilisé pour spécifier le `format`.
    Également, l'utilisation de "&" comme séparateur de champs fonctionne encore (excepté pour `order`) mais est obsolète.

en: %(num)s ticket matching %(criteria)s | %(num)s tickets matching %(criteria)s
fr[0]: %(num)s ticket correspondant à %(criteria)s
fr[1]: %(num)s tickets correspondant à %(criteria)s

en: Ticket completion status for each %(group)s
fr: Status d'achèvement des tickets pour chaque %(group)s

en: No results
fr: Aucun résultat

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets matching %(query)s
fr: Les tickets de %(groupname)s %(groupvalue)s correspondent à %(query)s

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets:
fr: Tickets de %(groupname)s %(groupvalue)s :

en: The report has been created.
fr: Le rapport a été créé.

en: The report {%(id)d} has been deleted.
fr: Le rapport {%(id)d} a été supprimé.

en: Delete Report {%(num)s} %(title)s
fr: Supprimer le rapport {%(num)s} %(title)s

en: When specified, the report number should be "%(num)s".
fr: Lorsque spécifié, le numéro du rapport doit être « %(num)s ».

en: Report failed: %(error)s
fr: Échec du rapport : %(error)s

en: Report execution failed: %(error)s %(sql)s
fr: Échec de l'exécution du rapport : %(error)s %(sql)s

en: SQL Query
fr: Requête SQL

en: The following arguments are missing: %(args)s
fr: Les paramètres suivants manquent : %(args)s

en: Report {%(num)s} has no SQL query.
fr: Aucune requête SQL associée au rapport {%(num)s}.

en: Query parameter "sort=%(sort_col)s"  is invalid
fr: Le paramètre de la requête « sort=%(sort_col)s » n'est pas valide

en: Hint: if the report failed due to automatic modification of the ORDER BY clause or the addition of LIMIT/OFFSET, please look up %(sort_column)s and %(limit_offset)s in TracReports to see how to gain complete control over report rewriting.
fr: Indication : si le rapport a rencontré une erreur due à la modification  automatique de la clause « ORDER BY » ou de l'addition de la clause « LIMIT/OFFSET », référez vous à %(sort_column)s et %(limit_offset)s dans la page TracReports pour voir comment prendre le contrôle de la réécriture du rapport.

en: report does not exist
fr: Le rapport n'existe pas

en: no permission to view report
fr: pas de permission pour voir le rapport

en: ticket status
fr: statut des tickets

en: '%(group1)s' and '%(group2)s' milestone groups both are declared to be "catch-all" groups. Please check your configuration.
fr: Les groupes de statuts « %(group1)s » et « %(group2)s » sont déclarés tous les deux comme étant des groupes par défaut. Veuillez vérifier votre configuration.

en: '%(groupname)s' milestone group reused status '%(status)s' already taken by other groups. Please check your configuration.
fr: Le groupe de statuts « %(groupname)s » réutilise le statut « %(status)s » déjà utilisé par d'autres groupes. Veuillez vérifier votre configuration.

en: Open (by due date)
fr: Non atteint (par date d'échéance)

en: Open (no due date)
fr: Non atteint (sans date d'échéance)

en: Closed
fr: Atteints

en: Roadmap
fr: Feuille de route

en: Milestone %(name)s
fr: Jalon %(name)s

en: Ticket #%(num)s: %(summary)s
fr: Ticket #%(num)s : %(summary)s

en: Milestones completed
fr: Jalons atteints

en: Milestone %(name)s completed
fr: Jalon %(name)s atteint

en: Completion date may not be in the future
fr: La date de fin ne peut pas être dans le futur

en: You must provide a name for the milestone.
fr: Aucun nom n'a été défini pour ce jalon.

en: The open tickets associated with milestone "%(name)s" have been retargeted to milestone "%(retarget)s".
fr: Les tickets ouverts associés au jalon "%(name)s" ont été repositionnés au jalon "%(retarget)s".

en: Open tickets retargeted after milestone closed
fr: Tickets ouverts déplacés après la fermeture du jalon

en: The milestone "%(name)s" has been added.
fr: Le jalon « %(name)s » a été ajouté.

en: The milestone "%(name)s" has been deleted.
fr: Le jalon %(name)s a été supprimé.

en: The tickets associated with milestone "%(name)s" have been retargeted to milestone "%(retarget)s".
fr: Les tickets associés au jalon "%(name)s" ont été déplacés au jalon "%(retarget)s".

en: Tickets retargeted after milestone deleted
fr: Les tickets déplacés après le jalon sont supprimés

en: Milestone %(name)s does not exist. You can create it here.
fr: La jalon %(name)s n'existe pas. Vous pouvez la créer ici.

en: Milestone "%(name)s"
fr: Jalon « %(name)s »

en: Previous Milestone
fr: Jalon précédent

en: Next Milestone
fr: Jalon suivant

en: Back to Roadmap
fr: Retour à la feuille de route

en: Completed %(duration)s ago (%(date)s)
fr: Atteint %(duration)s (%(date)s)

en: %(duration)s late (%(date)s)
fr: %(duration)s en retard (%(date)s)

en: Due in %(duration)s (%(date)s)
fr: Échéance prévue dans %(duration)s (%(date)s)

en: No date set
fr: Aucune date d'échéance

en: Invalid Ticket
fr: Ticket non valide

en: New Ticket
fr: Nouveau ticket

en: id can't be set for a new ticket request.
fr: L'ID d'un nouveau ticket ne peut pas être changé.

en: %(title)s: %(message)s
fr: %(title)s : %(message)s

en: Tickets opened and closed
fr: Tickets ouverts et fermés

en: Ticket updates
fr: Toute modification des tickets

en: %(labels)s changed | %(labels)s changed
fr[0]: Propriété %(labels)s modifiée
fr[1]: Propriétés %(labels)s modifiées

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) created
fr: Le ticket %(ticketref)s (%(summary)s) a été créé

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) reopened
fr: Le ticket %(ticketref)s (%(summary)s) a été réouvert

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) closed
fr: Le ticket %(ticketref)s (%(summary)s) a été fermé

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) updated
fr: Le ticket %(ticketref)s (%(summary)s) a été modifié

en: Tickets %(ticketlist)s batch updated
fr: Tickets %(ticketlist)s modifiés par lot

en: The action "%(name)s" is not available.
fr: L'action « %(name)s » n'est pas disponible.

en: Please review your configuration, probably starting with %(section)s in your %(tracini)s.
fr: Vérifiez votre configuration, en commençant par la section %(section)s dans votre fichier %(tracini)s.

en: Previous Ticket
fr: Ticket précédent

en: Next Ticket
fr: Ticket suivant

en: Back to Query
fr: Retour à la liste

en: Ticket History
fr: Historique du ticket

en: Back to Ticket #%(num)s
fr: Retour au ticket #%(num)s

en: No differences to show
fr: Aucune différence à afficher

en: Property %(label)s %(rendered)s
fr: Propriété %(label)s modifiée (%(rendered)s)

en: Previous Change
fr: Modification précédente

en: Next Change
fr: Modification suivante

en: Ticket Diff
fr: Différence sur le ticket

en: Ticket Comment History
fr: Historique du commentaire

en: Ticket #%(num)s, comment %(cnum)d
fr: Ticket #%(num)s : commentaire %(cnum)d

en: No version %(version)d for comment %(cnum)d on ticket #%(ticket)s
fr: Pas de version %(version)d pour le commentaire %(cnum)d du ticket #%(ticket)s

en: Ticket Comment Diff
fr: Modification du commentaire

en: %(labels)s set | %(labels)s set
fr[0]: Propriété %(labels)s ajoutée
fr[1]: Propriétés %(labels)s ajoutées

en: %(labels)s deleted | %(labels)s deleted
fr[0]: Propriété %(labels)s supprimée
fr[1]: Propriétés %(labels)s supprimées

en: No permission to edit the ticket description.
fr: Aucun droit pour modifier la description.

en: No permission to change the ticket reporter.
fr: Aucun droit pour changer le rapporteur du ticket.

en: No permission to change ticket fields.
fr: Aucun droit pour modifier les champs du ticket.

en: No permissions to add a comment.
fr: Aucun droit pour ajouter un commentaire.

en: Invalid comment threading identifier
fr: Identifiant du commentaire non valide

en: The ticket has been created, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
fr: Le ticket a été créé, mais une erreur est survenue lors de l'envoi des notifications : %(message)s

en: The ticket %(ticketref)s has been created. You can now attach the desired files.
fr: Le ticket %(ticketref)s a été créé. Vous pouvez à présent y associer des  pièces jointes.

en: The ticket %(ticketref)s has been created, but you don't have permission to view it.
fr: Le ticket %(ticketref)s a été créé mais vous n'avez pas la permission de le voir.

note: TRANSLATOR: The 'change' has been saved... (link)
en: change
fr: modifications

en: The %(change)s has been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
fr: Les %(change)s ont été sauvegardées, mais une erreur est survenue lors de l'envoi des notifications : %(message)s

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: set to %(value)s
fr: défini à %(value)s

en: changed from %(old)s to %(new)s
fr: modifié de %(old)s à %(new)s

en: set
fr: activé

en: unset
fr: désactivé

en: modified
fr: modifié

en: modified (%(diff)s)
fr: modifié (%(diff)s)

en: Manage Components
fr: Gestion des composants

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: Modify Component:
fr: Modifier le composant :

en: Submit changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Add Component:
fr: Ajouter un composant :

en: Default
fr: Défaut

en: Clear default
fr: Effacer les valeurs par défaut

en: Modify %(label_singular)s:
fr: Modifier %(label_singular)s :

en: Add %(label_singular)s:
fr: Ajouter %(label_singular)s :

en: Order
fr: Ordre

en: Add Milestone:
fr: Créér un jalon :

en: Due:
fr: Date d'échéance :

en: Format: %(datehint)s
fr: Format : %(datehint)s

en: Default milestone for new tickets
fr: Jalon par défaut pour les nouveaux tickets.

en: Default milestone for retargeting tickets
fr: Jalon par défaut pour les tickets déplacés

en: Retarget
fr: Déplacer

en: Number of tickets associated with milestone
fr: Nombre de tickets associés au jalon

en: Clear default ticket milestone and default retargeting milestone
fr: Effacer le jalon par défaut des tickets et le jalon par défaut utilisé pour le déplacement

en: Clear defaults
fr: Effacer les valeurs par défaut

en: Modify Version:
fr: Modification d'une version :

en: Released:
fr: Livrée :

en: Add Version:
fr: Ajout d'une version :

en: Released
fr: Livrée

en: Batch Modify
fr: Modification par lot

en: Change tickets
fr: Modifier les tickets

en: Batch modification to %(tickets)s by %(author)s:
fr: Modification par lot pour %(tickets)s par %(author)s) :

en: Action: %(action)s
fr: Action : %(action)s

en: Tickets URL: <%(link)s>
fr: URL des tickets : <%(link)s>

en: Delete Milestone %(name)s
fr: Supprimer le jalon %(name)s

en: Are you sure you want to delete this milestone?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce jalon ?

en: Retarget associated tickets to milestone
fr: Déplacer les tickets associés vers le jalon :

en: There are no tickets associated with this milestone.
fr: Il n'y a pas de ticket associé à ce jalon.

en: Delete milestone
fr: Supprimer le jalon

en: Edit Milestone %(name)s
fr: Édition du jalon %(name)s

en: New Milestone
fr: Nouveau jalon

en: View Milestone:
fr: Voir le Jalon :

en: Modify Milestone:
fr: Modifier le Jalon :

en: Create Milestone:
fr: Créer un Jalon :

en: Completed:
fr: Atteint le :

en: Retargeting
fr: Déplacement

en: Retarget associated open tickets to milestone:
fr: Déplacer les tickets ouverts associés au jalon :

en: Add milestone
fr: Ajouter un jalon

en: Edit this milestone
fr: Modifier ce jalon

en: %(stat_title)s by
fr: %(stat_title)s par

en: Edit milestone
fr: Modifier le jalon

en: %(num)s match | %(num)s matches
fr[0]: %(num)s résultat
fr[1]: %(num)s résultats

en: Filters
fr: Filtres

en: Or
fr: ou

en: or
fr: ou

en: And
fr: et

en: Columns
fr: Colonnes

en: Group results by
fr: Grouper les résultats par

en: descending
fr: décroissant

en: Show under each result:
fr: Afficher sous chaque résultat :

en: Max items per page
fr: Nombre maximum d'objets par page

en: Edit report {%(id)s} corresponding to this query
fr: Modifier le rapport {%(id)s} correspondant à cette requête

en: Edit query
fr: Modifier la requête

en: Save query
fr: Enregistrer la requête

en: Save updated query in report {%(id)s}
fr: Enregister la requête mise à jour dans le rapport {%(id)s}

en: Create new report from current query
fr: Créer un nouveau rapport à partir de la requête actuelle

en: Delete report {%(id)s} corresponding to this query
fr: Supprimer le rapport {%(id)s} correspondant à cette requête

en: Delete query
fr: Supprimer la requête

en: (ascending)
fr: (croissant)

en: (descending)
fr: (décroissant)

en: Sort by %(col)s %(direction)s
fr: Trier selon %(col)s %(direction)s

en: No tickets found
fr: Aucun ticket trouvé

en: View ticket
fr: Voir le ticket

en: (this ticket)
fr: (ce ticket)

en: (more results for this group on next page)
fr: (suite des résultats pour ce groupe page suivante)

en: Are you sure you want to delete this report?
fr: Voulez-vous vraiment confirmer la suppression du rapport ?

en: Delete report
fr: Supprimer le rapport

en: Create New Report
fr: Création d'un nouveau rapport

en: Edit Report {%(id)s} %(title)s
fr: Modifier Rapport {%(id)s} %(title)s

en: New Report
fr: Nouveau rapport

en: New Query
fr: Nouvelle requête

en: Create Report:
fr: Créer Rapport :

en: Create Query:
fr: Créer requête :

en: Modify Query:
fr: Modifier requête :

en: Modify Report:
fr: Modifier Rapport :

en: Title:
fr: Titre :

en: Error:
fr: Erreur :

en: Save report
fr: Enregistrer le rapport

en: Show Descriptions
fr: Voir les descriptions

en: Clear
fr: Effacer

en: Forget last query
fr: Oublier la dernière requête

en: Return to Last Query
fr: Retourner à la dernière requête

en: Compose a new ticket query by selecting filters and columns to display.
fr: Composer une nouvelle requête personnalisée en sélectionnant les
    filtres et les colonnes

en: SQL reports and saved custom queries
fr: Rapports SQL et requêtes sauvegardées

en: Identifier
fr: Numéro

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Edit report
fr: Modifier le rapport

en: View report
fr: Voir le rapport

en: No reports available.
fr: Aucun rapport disponible

en: Create new report
fr: Créer un nouveau rapport

en: Arguments
fr: Paramètres

en: Copy report
fr: Copier le rapport

en: (empty)
fr: (vide)

en: No matches found.
fr: Aucun résultat trouvé.

en: View %(realm)s
fr: Voir le « %(realm)s »

en: View milestone
fr: Voir le jalon

en: Show completed milestones
fr: Afficher les jalons déjà atteints

en: Hide milestones with no due date
fr: Cacher les jalons sans date d'échéance

en: Add new milestone
fr: Ajouter un nouveau jalon

en: Go to the ticket editor
fr: Aller à l'éditeur de ticket

en: Modify
fr: Modifier

en: Create New Ticket
fr: Création d'un nouveau ticket

en: Oldest first
fr: Anciens d'abord

en: Newest first
fr: Récents d'abord

en: Threaded
fr: Réponses liées

en: Show comments
fr: Afficher commentaires :

en: Change History
fr: Historique des modifications

en: Modify Ticket
fr: Modifier le ticket

en: Change Properties
fr: Modification des propriétés

en: Properties
fr: Propriétés

en: Summary:
fr: Résumé :

en: Reporter:
fr: Rapporteur :

en: This checkbox allows you to add or remove yourself from the CC list.
fr: Vous pouvez vous ajouter ou vous retirer de la liste des utilisateurs en copie (CC).

en: Space or comma delimited email addresses and usernames are accepted.
fr: Sont acceptés, les noms d'utilisateur ou adresses électroniques séparés par des espaces ou des virgules.

en: Add Comment
fr: Ajouter un commentaire

en: I have files to attach to this ticket
fr: Joindre des fichiers à ce ticket

en: Go to the list of attachments
fr: Allez à la liste des pièces jointes

en: View the ticket description
fr: Voir la description du ticket

en: Preview
fr: Aperçu

en: Create ticket
fr: Création d'un nouveau ticket

en: Opened %(created)s
fr: Ouvert %(created)s

en: Closed %(closed)s
fr: Fermé %(closed)s

en: Last modified %(modified)s
fr: Dernière modification %(modified)s

en: (ticket not yet created)
fr: (ticket pas encore créé)

en: Reported by:
fr: Rapporté par :

en: Owned by:
fr: Responsable :

en: (last modified by %(author)s)
fr: (modifié par %(author)s)

en: Reply
fr: Répondre

en: Reply, quoting this description
fr: Répondre, en citant cette description

en: follow-up: | follow-ups:
fr[0]: suivi par :
fr[1]: suivi par :

en: Reply to comment %(cnum)s
fr: Répondre au commentaire %(cnum)s

en: Edit comment %(cnum)s
fr: Modifier le commentaire %(cnum)s

en: Revert this change
fr: Annuler cette modification

en: revert
fr: annuler

en: Preview changes to comment %(cnum)s
fr: Aperçu du commentaire %(cnum)s

en: Submit changes to comment %(cnum)s
fr: Enregistrer les modifications apportées au commentaire %(cnum)s

en: Cancel comment edit
fr: Annuler

en: previous
fr: précédente

en: next
fr: suivante

en: Changes (by %(author)s):
fr: Modifié (par %(author)s) :

en: Description changed by %(author)s:
fr: Description modifiée par %(author)s :

en: Comment (by %(author)s):
fr: Commentaire (par %(author)s) :

en: Ticket URL: <%(link)s>
fr: URL du ticket : <%(link)s>

en: Timeline
fr: Activité

en: Previous Period
fr: Période précédente

en: Next Period
fr: Période suivante

en: in %(relative)s
fr: dans %(relative)s

en: on %(date)s at %(time)s
fr: le %(date)s à %(time)s

en: %(relative)s ago
fr: il y a %(relative)s

en: See timeline at %(absolutetime)s
fr: Voir l'activité du %(absolutetime)s

en: at %(iso8601)s
fr: le %(iso8601)s

en: on %(date)s
fr: le %(date)s

en: See timeline %(relativetime)s ago
fr: Voir l'activité d'il y a %(relativetime)s

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: The upgrade of attachments was successful, but the old attachments directory:
    
      %(src_dir)s
    
    couldn't be removed, possibly due to the presence of files that weren't
    referenced in the database. The error was:
    
      %(exception)s
    
    This error can be ignored, but for keeping your environment clean you should
    backup any remaining files in that directory and remove it manually.
fr: La mise à jour des pièces jointes a réussi, mais l'ancien répertoire :
    
     %(src_dir)s
    
    n'a pas pu être supprimé, probablement parce qu'il contient des fichiers
    qui n'étaient pas référencés dans la base de données. L'erreur rencontrée était :
    
     %(exception)s
      
    Cette erreur peut être ignorée, mais pour conserver un environnement en bon ordre, il conviendrait de faire une sauvegarde des fichiers encore présent dans ce répertoire et de le supprimer manuellement ensuite.

en: Unable to move attachment from:
    
      %(old_path)s
    
    to:
    
      %(new_path)s
fr: Impossible de déplacer la pièce jointe de :
    
      %(old_path)s
    
    vers :
    
      %(new_path)s

en: %(num)d year | %(num)d years
fr[0]: un an
fr[1]: %(num)d ans

en: %(num)d month | %(num)d months
fr[0]: un mois
fr[1]: %(num)d mois

en: %(num)d week | %(num)d weeks
fr[0]: une semaine
fr[1]: %(num)d semaines

en: %(num)d day | %(num)d days
fr[0]: un jour
fr[1]: %(num)d jours

en: %(num)d hour | %(num)d hours
fr[0]: une heure
fr[1]: %(num)d heures

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
fr[0]: une minute
fr[1]: %(num)d minutes

en: %(num)i second | %(num)i seconds
fr[0]: %(num)i seconde
fr[1]: %(num)i secondes

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" instead.
fr: « %(date)s » n'est pas une date valide, ou bien le format n'est pas reconnu. Essayez plutôt le format « %(hint)s ».

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" or "%(isohint)s" instead.
fr: « %(date)s » n'est pas une date valide, ou bien le format n'est pas reconnu. Essayez plutôt le format « %(hint)s » ou « %(isohint)s ».

en: Invalid Date
fr: Date erronée

en: The date "%(date)s" is outside valid range. Try a date closer to present time.
fr: La date « %(date)s » est en-dehors de l'intervalle authorisé. Essayez une date plus proche du temps présent.

en: %(last)d of %(total)d
fr: %(last)d sur %(total)d

en: %(start)d - %(stop)d of %(total)d
fr: %(start)d - %(stop)d sur %(total)d

en: Directory
fr: Répertoire

en: Cannot synchronize a single revision on multiple repositories
fr: Impossible de synchroniser sur une révision unique pour plusieurs dépôts

en: Repository "%(repo)s" doesn't exist
fr: le dépôt "%(repo)s" n'existe pas

en: %(rev)s resynced on %(reponame)s.
fr: %(rev)s synchronisée pour %(reponame)s.

en: Resyncing repository history for %(reponame)s...
fr: Synchronisation de l'historique du dépôt %(reponame)s …

en: %(num)s revision cached. | %(num)s revisions cached.
fr[0]: %(num)s révision mise dans le cache.
fr[1]: %(num)s révisions mises dans le cache.

en: Done.
fr: Terminé.

en: Version Control
fr: Contrôle des versions

en: Repositories
fr: Dépôts

en: Repository '%(repo)s' not found
fr: Le dépôt '%(repo)s' est introuvable

en: You should now run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
fr: Vous devez à présent exécuter %(resync)s pour synchroniser Trac avec le dépôt.

en: You may have to run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
fr: Il se peut que vous deviez exécuter %(resync)s pour synchroniser Trac avec le dépôt.

en: You will need to update your post-commit hook to call %(cset_added)s with the new repository name.
fr: Vous devrez mettre à jour votre script de post-commit pour appeller %(cset_added)s avec le nouveau nom du dépôt.

en: The repository "%(name)s" already exists.
fr: Le dépot "%(name)s" existe déjà.

en: Missing arguments to add a repository.
fr: Pas assez de paramètres fournis pour ajouter un dépôt.

en: The repository "%(name)s" has been added.
fr: Le dépôt « %(name)s » a été ajouté.

en: The alias "%(name)s" already exists.
fr: L'alias "%(name)s" existe déjà.

en: The alias "%(name)s" has been added.
fr: L'alias « %(name)s » a été ajouté.

en: Missing arguments to add an alias.
fr: Il manque des paramètres pour pouvoir ajouter un alias.

en: The selected repositories have been removed.
fr: Les dépôts sélectionnées ont été supprimés.

en: No repositories were selected.
fr: Aucun dépôt selectionné.

en: The repository directory must be an absolute path.
fr: Le répertoire du dépôt doit correspondre à un chemin absolu.

en: The repository directory must be located below one of the following directories: %(dirs)s
fr: Le répertoire du dépôt doit correspondre doit être situé sous l'un des chemins suivants : %(dirs)s

en: (default)
fr: (défaut)

en: Invalid key "%(key)s"
fr: Clé non valide « %(key)s »

en: You should now run "repository resync %(name)s".
fr: Vous devez à présent exécuter "repository resync %(name)s".

en: You may have to run "repository resync %(name)s".
fr: Il se peut que vous deviez exécuter "repository resync %(name)s".

en: The repository directory must be absolute
fr: Le répertoire du dépôt doit être absolu

en: The repository type '%(type)s' is not supported
fr: Le type de dépôt « %(type)s » n'est pas pris en charge

en: Can't synchronize with repository "%(name)s" (%(error)s). Look in the Trac log for more information.
fr: Impossible de se synchroniser avec le dépôt « %(name)s » (%(error)s). 
    Consultez le journal de Trac pour plus d'informations.

en: Failed to sync with repository "%(name)s": %(error)s; repository information may be out of date. Look in the Trac log for more information including mitigation strategies.
fr: Échec de la synchronisation avec le dépôt "%(name)s": %(error)s ; les informations de dépôt peuvent être obsolètes. Voir dans le fichier de log de Trac pour plus d'informations sur les stratégies de limitation des risques.

en: Changeset %(rev)s in %(repo)s
fr: Aucune révision %(rev)s dans le dépôt %(repo)s

en: Changeset %(rev)s
fr: Révision %(rev)s

en: directory
fr: Répertoire

en: file
fr: Fichier

en:  at version %(rev)s
fr:  à la version %(rev)s

en: path
fr: Chemin

en:  in %(repo)s
fr:  dans %(repo)s

en: Default repository
fr: Dépôt par défaut

en: Repository %(repo)s
fr: Dépôt %(repo)s

en: Unsupported version control system "%(name)s": %(error)s
fr: Le système de gestion de versions « %(name)s » n'est pas pris en charge : %(error)s

en: Unsupported version control system "%(name)s": Can't find an appropriate component, maybe the corresponding plugin was not enabled?
fr: Système de gestion de versions « %(name)s » non pris en charge : pas de 
    module approprié. Est-ce que le plugin correspondant est activé ?

en: No changeset %(rev)s in the repository
fr: Aucune révision %(rev)s dans ce dépôt

en: No such changeset
fr: Révision inconnue

en: No node %(path)s at revision %(rev)s
fr: Pas de chemin %(path)s à la version %(rev)s

en: %(msg)s: No node %(path)s at revision %(rev)s
fr: %(msg)s : pas de chemin %(path)s à la version %(rev)s

en: No such node
fr: Chemin inconnu

en: The repository directory has changed, you should resynchronize the repository with: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'
fr: Le répertoire du dépôt a changé, vous devez synchroniser à nouveau le dépôt en utilisant la commande : trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'

en: Repository:
fr: Dépôt :

en: Modify Repository:
fr: Modifier le dépôt :

en: View Repository:
fr: Voir le dépôt :

en: Directory:
fr: Répertoire :

en: Sync on every request
fr: Sync lors de chaque requête

en: Hide from repository index
fr: Ne pas montrer dans l'index des dépôts

en: Add Repository:
fr: Ajouter un dépôt :

en: Add Alias:
fr: Ajouter un alias :

en: Revision
fr: Révision

en: Alias of %(repo)s
fr: Alias de %(repo)s

en: Refresh
fr: Mise à jour

en: %(basename)s in %(dirname)s
fr: %(basename)s dans %(dirname)s.

en: Default Repository
fr: Dépôt par défaut

en: Show the diff against a specific revision
fr: Voir les différences par rapport à une révision particulière

en: View diff against:
fr: Différences :

en: Hint: clear the field to view latest revision
fr: Astuce : videz le champ pour voir la dernière révision

en: View revision:
fr: Afficher la révision :

en: Visit:
fr: Explorer :

en: Go!
fr: Aller

en: Jump to the chosen preselected path
fr: Saut direct au chemin préselectionné

en: Branch head
fr: Extrémité de branche

en: Branch
fr: Branche

en: Parent Directory
fr: Répertoire parent

en: No files found
fr: Aucun fichier trouvé

en: View changeset %(rev)s
fr: Voir la révision %(rev)s

en: Repository Index
fr: Index des dépôts

en: View changes...
fr: Voir les différences …

en: Select paths and revs for Diff
fr: Sélection des chemins et des révisions pour les différences

en: Show entry in browser
fr: Afficher l'entrée dans le navigateur

en: Show full changeset
fr: Voir toutes les modifications

en: Show revision log
fr: Voir le journal des révisions

en: Show what was removed (content at revision %(old_rev)s)
fr: Montrer ce qui a été supprimé (contenu à la révision %(old_rev)s)

en: (root)
fr: (racine)

en: Show original file (revision %(old_rev)s)
fr: Montrer ce qui a été supprimé (contenu à la révision %(old_rev)s)

en: Show differences
fr: Voir les différences

en: view diffs
fr: voir les différences

en: %(num)d diff | %(num)d diffs
fr[0]: %(num)d différence
fr[1]: %(num)d différences

en: %(num)d prop | %(num)d props
fr[0]: %(num)d propriété modifiée
fr[1]: %(num)d propriétés modifiées

en: Show previous version in browser
fr: Afficher la version précédente dans le navigateur

en: (less than one hour ago)
fr: (il y a moins d'une heure)

en: (%(age)s ago)
fr: (il y a %(age)s)

en: Message:
fr: Message :

en: Location:
fr: Chemin :

en: (No files)
fr: (Pas de fichiers)

en: %(num)d added | %(num)d added
fr[0]: %(num)d ajouté
fr[1]: %(num)d ajoutés

en: %(num)d deleted | %(num)d deleted
fr[0]: %(num)d supprimé
fr[1]: %(num)d supprimés

en: %(num)d edited | %(num)d edited
fr[0]: %(num)d modifié
fr[1]: %(num)d modifiés

en: %(num)d copied | %(num)d copied
fr[0]: %(num)d copié
fr[1]: %(num)d copiés

en: %(num)d moved | %(num)d moved
fr[0]: %(num)d renommé
fr[1]: %(num)d renommés

en: added
fr: ajouté

en: deleted
fr: supprimé

en: copied
fr: copié

en: moved
fr: renommé

en: Prepare Diff
fr: Préparation des diffs

en: Select the base and the target for the diff:
fr: Sélection de la base et de la cible pour les différences :

en: From:
fr: Depuis :

en: at revision:
fr: à la révision :

en: To:
fr: À :

en: View Directory
fr: Voir le répertoire

en: View File
fr: Voir le fichier

en: Download as Zip archive
fr: Télécharger l'archive Zip correspondante

en: View Revision Log
fr: Journal des révisions

en: View Changeset
fr: Voir la révision

en: Rev
fr: Rév.

en: Age
fr: Âge

en: Last Change
fr: Dernière modification

en: Go to repository index
fr: Aller à l'index des dépôts

en: Go to repository root
fr: Aller à la racine du dépôt

en: View %(name)s
fr: Voir %(name)s

en: View Root Directory
fr: Aller au répertoire racine

en: Revision Log Mode:
fr: Options du journal des révisions

en: Stop on copy
fr: Arrêt sur copie

en: Follow copies
fr: Suivre les copies

en: Show only adds and deletes
fr: Afficher uniquement les ajouts et suppressions

en: Show full log messages
fr: Afficher l'intégralité des messages

en: Copied or renamed
fr: Copié ou renommé

en: Diff from Old Revision to New Revision (as selected in the Diff column)
fr: Diff d'une ancienne révision à une nouvelle (conforme à la sélection dans la colonne Diff)

en: Graph
fr: Graphe

en: Old / New
fr: Ancien / Nouveau

en: Diff
fr: Diff.

en: Log Message
fr: Message de la révision

en: No revisions found
fr: Aucune révision trouvée

en: From [%(rev)s]
fr: De [%(rev)s]

en: To [%(rev)s]
fr: À [%(rev)s]

en: View log starting at this revision
fr: Afficher le journal en débutant à cette révision

en: Browse at revision %(rev)s
fr: Explorer à la version %(rev)s

en: View removal changeset [%(rev)s]
fr: Afficher la révision correspondant à la suppression [%(rev)s]

en: View changeset [%(rev)s] restricted to %(path)s
fr: Afficher la révision [%(rev)s] restreinte à %(path)s

en: ChangeLog for %(path)s in %(repo)s
fr: ChangeLog pour %(path)s dans %(repo)s

en: ChangeLog for %(path)s
fr: ChangeLog pour %(path)s

en: Generated by Trac %(version)s
fr: Généré par Trac %(version)s

en: Browse Source
fr: Explorateur de source

en: Invalid changeset number
fr: Numéro de révision non valide

en: No viewable repositories
fr: Aucun dépôt pouvant être affiché

en: No node %(path)s
fr: Pas de chemin %(path)s

en: Revision %(num)s
fr: Révision %(num)s

en: Previous Revision
fr: Révision précédente

en: Next Revision
fr: Révision suivante

en: Latest Revision
fr: Dernière révision

en: Parent directory
fr: Répertoire parent

en: View file without annotations
fr: Afficher les fichiers sans leurs annotations

en: Blame
fr: La faute à qui…

en: Annotate each line with the last changed revision (this can be time consuming...)
fr: Annoter chaque ligne avec la révision de la dernière modification (ce procédé peut-être coûteux en temps …)

en: Revision Log
fr: Journal des révisions

en: Repository URL
fr: URL du dépôt

en: Zip Archive
fr: Archive zip

en: Path not available for download
fr: Chemin non disponible pour le téléchargement

en: Revision in which the line changed
fr: Révision dans laquelle la ligne a été changée

en: View repository %(repo)s
fr: Voir le dépôt %(repo)s

en: Property %(name)s
fr: Propriété %(name)s

en: Can't compare across different repositories: %(old)s vs. %(new)s
fr: Impossible de comparer entre dépôts différents : %(old)s versus %(new)s

en: No repository specified and no default repository configured.
fr: Aucun dépôt indiqué et aucun dépôt par défaut n'a été défini.

en: Invalid Changeset Number
fr: Numéro de révision non valide

en: Unified Diff
fr: Diff unifié

en: Previous Changeset
fr: Révision précédente

en: Next Changeset
fr: Révision suivante

en: Reverse Diff
fr: Diff inversé

en: Changeset %(id)s for %(path)s
fr: Révision %(id)s pour %(path)s

en: Changeset %(id)s
fr: Révision %(id)s

en: Show revision %(rev)s of this file in browser
fr: Afficher la révision %(rev)s de ce fichier dans l'explorateur

en: Show the changeset %(id)s restricted to %(path)s
fr: Afficher la révision %(id)s restreinte à %(path)s

en: Show the %(range)s differences restricted to %(path)s
fr: Afficher les %(range)s différences restreintes à %(path)s

note: TRANSLATOR: 'latest' (revision)
en: latest
fr: dernière

en: Diff [%(old_rev)s:%(new_rev)s] for %(path)s
fr: Différences [%(old_rev)s:%(new_rev)s] pour %(path)s

en: Diff from %(old_path)s@%(old_rev)s to %(new_path)s@%(new_rev)s
fr: Différences de %(old_path)s@%(old_rev)s à %(new_path)s@%(new_rev)s

en: Changesets in all repositories
fr: Révisions de tous les dépôts

en: Repository changesets
fr: Révisions du dépôt

en: Changeset in %(repo)s  | Changesets in %(repo)s
fr[0]: Révision du dépôt %(repo)s
fr[1]: Révisions du dépôt %(repo)s

en: Changeset  | Changesets
fr[0]: Révision
fr[1]: Révisions

en: No permission to view changeset %(rev)s on %(repos)s
fr: Pas de droits pour voir la révision %(rev)s dans %(repos)s

en: No default repository defined
fr: Le dépôt par défaut n'est pas défini

en: Changesets
fr: Révisions

en: The file or directory '%(path)s' doesn't exist at revision %(rev)s or at any previous revision.
fr: Le fichier ou le répertoire « %(path)s » n'existe pas en révision %(rev)s ou dans aucune des révisions précédentes.

en: Nonexistent path
fr: Chemin inexistant

en: Revision Log (restarting at %(path)s, rev. %(rev)s)
fr: Journal des révisions (à partir de %(path)s, en révision %(rev)s)

en: ChangeLog
fr: Journal des révisions

en: View Latest Revision
fr: Afficher la dernière révision

en: Older Revisions
fr: Révisions antérieures

en: No permission to view change log
fr: Droits insuffisants pour voir le journal des modifications

note: TRANSLATOR: You can 'search' in the repository history... (link)
en: search
fr: chercher

en: You can %(search)s in the repository history to see if that path existed but was later removed
fr: Vous pouvez %(search)s dans le dépôt si un tel chemin a existé avant d'avoir été supprimé

en: Not Implemented Error
fr: Erreur : non implémenté(e)

en: Error: %(message)s
fr: Erreur : %(message)s

en: Invalid URL encoding (was %(path_info)r)
fr: Encodage de l'URL erroné (« %(path_info)r »)

en: File %(path)s not found
fr: Le fichier « %(path)s » n'existe pas.

en: logged in as %(user)s
fr: Connecté en tant qu'utilisateur %(user)s

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Login
fr: Connexion

note: TRANSLATOR: ... refer to the 'installation documentation'. (link)
en: installation documentation
fr: documentation d'installation

en: Configuring Authentication
fr: Configuration de l'Identification

en: Authentication information not available. Please refer to the %(inst_doc)s.
fr: Les données permettant l'identification ne sont pas disponibles. Consultez la %(inst_doc)s.

en: Already logged in as %(user)s.
fr: Connecté en tant qu'utilisateur %(user)s

en: Invalid chrome path %(path)s.
fr: Chemin chrome invalide %(path)s.

en: anonymous
fr: anonyme

en: (unknown template location)
fr: (position indéterminée dans le template)

en: Genshi %(error)s error while rendering template %(location)s
fr: Erreur impliquant Genshi (%(error)s - %(location)s)

en: Authentication error. Please contact your administrator.
fr: Erreur d'authentification. Merci de contacter votre administrateur.

en: Secure cookies are enabled, you must use https to submit forms.
fr: Les cookies sécurisés sont activés, vous devez utiliser https pour"
    "soumettre des formulaires.

en: Do you have cookies enabled?
fr: Avez-vous autorisé les cookies ?

en: Missing or invalid form token. %(msg)s
fr: Formulaire invalide (jeton manquant: %(msg)s)

en: %(handler)s is not a valid default handler. Please update %(option)s through the %(page)s page or by directly editing trac.ini.
fr: %(handler)s n'est pas un gestionnaire valable par défaut. Merci de mettre à jour %(option)s via la page %(page)s ou directement en modifiant trac.ini.

note: TRANSLATOR: ... not logged in, you may want to 'do so' now (link)
en: do so
fr: le faire

en: You are currently not logged in. You may want to %(do_so)s now.
fr: Vous n'êtes pas connecté actuellement. Vous pouvez %(do_so)s maintenant.

en: ''System information not available''
fr: ''Information système non disponible''

en: ''Plugin information not available''
fr: ''Information sur les extensions non disponible''

en: Error renaming session
fr: Erreur lors du renommage de la session

en: Session '%(id)s' already exists. Please choose a different session ID.
fr: La session « %(id)s » existe déjà. Choisissez un identifiant différent.

en: Last Visit
fr: Dernière visite

en: Email
fr: Couriel

en: Default Handler
fr: Gestionnaire par défaut

en: Session '%(sid)s' already exists
fr: La session « %(sid)s » existe déjà.

en: Invalid attribute '%(attr)s'
fr: Attribut invalide « %(attr)s »

en: Invalid default_handler '%(val)s'
fr: default_handler '%(val)s' non valable

en: Session '%(sid)s' not found
fr: Identificateur de session « %(sid)s » introuvable

en: Page '%(page)s' not found
fr: La page « %(page)s » est introuvable

en: '%(name)s' is not a file
fr: %(name)s n'est pas un fichier

en: Edits
fr: Versions

en: Deleted pages
fr: Supprimer la page

en: '%(name)s' is not a directory
fr: « %(name)s » n'est pas un répertoire

en: no permission to view this wiki page
fr: pas le droit de voir cette page wiki

en: Pre-0.11 macros with the %(method)s method are no longer supported.
fr: Les macros pre-0.11 avec la méthode %(method)s ne sont plus compatibles.

en: No macro or processor named '%(name)s' found
fr: Aucune macro ou processeur nommé '%(name)s' n'a été trouvé

en: Error: Forbidden character sequence "--" in htmlcomment wiki code block
fr: Erreur : la séquence de caractères « -- » n'est pas autorisée dans un bloc de type « htmlcomment »

en: !#%(name)s must contain at most one table
fr: !#%(name)s doit contenir au plus un tableau

en: !#%(name)s must contain at least one table cell (and table cells only)
fr: !#%(name)s doit contenir au moins une cellule de tableau (et uniquement des cellules de tableau)

en: Error: Failed to load processor %(name)s
fr: Erreur : échec lors du chargement du processeur %(name)s

en: The Trac Project
fr: le projet Trac

en: %(target)s in %(name)s
fr: %(target)s dans %(name)s.

en: Can't view %(link)s. Resource doesn't exist or you don't have the required permission.
fr: Impossible de voir %(link)s. La ressource n'existe pas ou vous n'avez pas les droits requis.

en: Provide a list of known InterTrac prefixes.
fr: Donne la liste des préfixes « InterTrac » existants

en: Alias for %(name)s
fr: Alias de %(name)s

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Trac Site
fr: Site Trac

en: Provide a description list for the known InterWiki prefixes.
fr: Donne la liste des préfixes « InterWiki » existants

en: List all pages that have recently been modified, ordered by the
    time they were last modified.
    
    This macro accepts two ordered arguments and a named argument. The named
    argument can be placed in any position within the argument list.
    
    The first parameter is a prefix string: if provided, only pages with names
    that start with the prefix are included in the resulting list. If this
    parameter is omitted, all pages are included in the list.
    
    The second parameter is the maximum number of pages to include in the
    list.
    
    The `group` parameter determines how the list is presented:
      `group=date` :: The pages are presented in bulleted lists that are
        grouped by date (default).
      `group=none` :: The pages are presented in a single bulleted list.
    
    Tip: if you only want to specify a maximum number of entries and
    don't want to filter by prefix, specify an empty first parameter,
    e.g. `[[RecentChanges(,10,group=none)]]`.
fr: Liste toutes les pages qui ont été récemment modifiées, triées en fonction de la date à laquelle elles ont été dernièrement modifiées.
    
    Cette macro accepte deux arguments ordonnés et un argument nommé. L'argument nommé peut être placé à n'importer quelle position dans la liste des arguments.
    
    Le premier paramètre est un préfixe: si fournis, seules les pages dont le nom commence avec ce préfixe seront inclus dans la liste des résultats. Si ce paramètre est omis, toutes les pages seront incluses dans la liste.
    
    Le deuxième paramètre est le nombre maximum de page à inclure dans la liste.
    
    Le paramètre `group` détermine comment la liste doit être présentée :
      `group=date` :: les pages sont présentées dans des listes à puces groupées par date (mode par défaut)
      `group=none` :: les pages sont présentées dans une unique liste à puces.
    
    Astuce : si vous voulez seulement spécifier un nombre maximum d'entrées et ne voulez pas filter par un préfixe, spécifiez un premier paramètre vide, par exemple `[[RecentChanges(,10,group=none)]]`.

en: Display a structural outline of the current wiki page, each item in the
    outline being a link to the corresponding heading.
    
    This macro accepts four optional parameters:
    
     * The first is a number or range that allows configuring the minimum and
       maximum level of headings that should be included in the outline. For
       example, specifying "1" here will result in only the top-level headings
       being included in the outline. Specifying "2-3" will make the outline
       include all headings of level 2 and 3, as a nested list. The default is
       to include all heading levels.
     * The second parameter can be used to specify a custom title (the default
       is no title).
     * The third parameter selects the style of the outline. This can be
       either `inline` or `pullout` (the latter being the default). The
       `inline` style renders the outline as normal part of the content, while
       `pullout` causes the outline to be rendered in a box that is by default
       floated to the right side of the other content.
     * The fourth parameter specifies whether the outline is numbered or not.
       It can be either `numbered` or `unnumbered` (the former being the
       default). This parameter only has an effect in `inline` style.
fr: Afficher un résumé synthétique de la page wiki courante, chaque élément de ce résumé étant un lien vers le titre correspondant.
    
    Cette macro accepte quatre paramètres optionnels :
    
     * Le premier est un nombre ou intervalle permettant de configurer le nombre minimum et maximum de niveaux de titres qui doivent être inclus dans le résumé. Par exemple, spécifier "1" ici inclura seulement les titres de plus haut niveau. Spécifier "2-3" inclura tous les titres de niveau 2 et 3, représentés par une liste hiérarchique. Par défaut, tous les niveaux de titres sont inclus.
     * Le deuxième paramètre peut être utilisé pour spécifier un titre personnalisé (par défaut il n'y a pas de titre)
    * Le troisième paramètre sélectionne le style des titres. Cela peut être soit `inline` or `pullout` (ce dernier étant la valeur par défaut). Le style `inline` a un rendu des titres comme étant une partie normale du contenu, tandis que `pullout` a pour conséquence des titres inclus dans une boîte qui est par défaut flottante à droite du contenu.
     * Le quatrième paramètre spécifie si les titres sont numérotés ou non. Cela peut être soit `numbered` ou `unnumbered` (le premier étant la valeur par défaut). Ce paramètre a seulement un effet si le style est `inline`

en: No image "%(id)s" attached to %(parent)s
fr: L'image « %(id)s » n'est pas disponible en tant que pièce jointe à « %(parent)s »

en: Display a list of all installed Wiki macros, including documentation if
    available.
    
    Optionally, the name of a specific macro can be provided as an argument. In
    that case, only the documentation for that macro will be rendered.
    
    Note that this macro will not be able to display the documentation of
    macros if the `PythonOptimize` option is enabled for mod_python!
fr: Montre la liste de toutes les macros Wiki installées, ainsi que l'aide 
    associée si celle-ci est disponible.
    
    De façon optionnelle, le nom d'une macro peut être fourni en paramètre. Dans
    ce cas, seule la documentation pour cette macro sera générée.
    
    Remarquez que cette macro ne sera pas en mesure de fournir la documentation
    des macros si l'option « PythonOptimize » est activée pour mod_python !

en: Error: Can't get description for macro %(name)s
fr: Erreur : impossible d'obtenir une description pour la macro %(name)s

en: Aliases:
fr: Alias :

en: (no default)
fr: (pas de valeur par défaut)

en: List all known mime-types which can be used as WikiProcessors.
    
    Can be given an optional argument which is interpreted as mime-type filter.
fr: Liste les types « MIME » qui peuvent être utilisés en temps que  WikiProcessors.
    
    Accepte un paramètre optionel qui sera utilisé pour filtrer les types.

en: MIME Types
fr: Types « MIME »

en: Display a table of content for the Trac guide.
    
    This macro shows a quick and dirty way to make a table-of-contents
    for the !Help/Guide. The table of contents will contain the Trac* and
    WikiFormatting pages, and can't be customized. See the
    [https://trac-hacks.org/wiki/TocMacro TocMacro] for a more customizable
    table of contents.
fr: Affiche la table des matières pour le guide de Trac.
    
    Cette macro montre un moyen rapide pour créer une table des matières
    pour le guide. La table des matières contiendra les pages Trac* et les pages
    WikiFormatting, et ne peut pas être personnalisée. Voir 
    [https://trac-hacks.org/wiki/TocMacro TocMacro] pour une table des matières 
    personnalisable.

en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: Invalid macro argument %(expr)s
fr: Paramètre de macro non valide %(expr)s

en: Cannot delete non-existent page
fr: Impossible de supprimer une page non existante

en: Invalid Wiki page name '%(name)s'
fr: Nom de page Wiki non valide : '%(name)s'

en: Page not modified
fr: Page non modifiée

en: Cannot rename non-existent page
fr: Impossible de renommer une page non existante

en: A new name is mandatory for a rename.
fr: Un nouveau nom est obligatoire pour pouvoir renommer.

en: Cannot edit comment of non-existent page
fr: Ne peut pas éditer le commentaire d'une page inexistante

en: Help/Guide
fr: Aide / Guide

en: No version "%(num)s" for Wiki page "%(name)s"
fr: Aucune version « %(num)s » pour la page Wiki « %(name)s »

en: The wiki page is too long (must be less than %(num)s characters)
fr: La page wiki est trop longue (elle doit être inférieure
    à %(num)s caractères)

en: The Wiki page field %(field)s is invalid: %(message)s
fr: Le champ %(field)s de la page Wiki est n'est pas valide : %(message)s

en: Invalid Wiki page: %(message)s
fr: Page Wiki non valide : %(message)s

note: TRANSLATOR: wiki page
en: currently edited
fr: actuellement modifiée

en: The comment of version %(version)s of the page %(name)s has been updated.
fr: Le commentaire de la version %(version)s de la page %(name)s a été mis à jour.

en: The page %(name)s has been deleted.
fr: Cette page %(name)s a été supprimée.

en: The versions %(from_)d to %(to)d of the page %(name)s have been deleted.
fr: Les versions allant de %(from_)d à %(to)d de la page %(name)s ont été supprimées.

en: The version %(version)d of the page %(name)s has been deleted.
fr: La version %(version)d de la page %(name)s a été supprimée.

en: The new name is invalid (a name which is separated with slashes cannot be '.' or '..').
fr: Le nouveau nom n'est pas valide (aucun élément séparé par des '/' ne peut être '.' ou '..').

en: The new name must be different from the old name.
fr: Le nouveau nom doit être différent de l'ancien nom.

en: The page %(name)s already exists.
fr: La page %(name)s existe déjà.

en: See [wiki:"%(name)s"].
fr: Voir [wiki:"%(name)s"].

en: The page %(old_name)s has been renamed to %(new_name)s.
fr: La page %(old_name)s a été renommée %(new_name)s.

en: The page %(old_name)s has been recreated with a redirect to %(new_name)s.
fr: La page %(old_name)s a été de nouveau créée avec une redirection vers %(new_name)s.

en: Page not modified, showing latest version.
fr: Page inchangée, version précédente affichée.

en: Your changes have been saved in version %(version)s (%(diff)s).
fr: Vos changements ont été sauvegardés dans la version %(version)s (%(diff)s).

en: Version %(num)s of page "%(name)s" does not exist
fr: La version %(num)s de la page « %(name)s » n'existe pas

en: Page history
fr: Historique de la page

en: Wiki History
fr: Historique de la page

en: Reverted to version %(version)s.
fr: Rétabli à la version %(version)s.

en: Page %(name)s does not exist
fr: La page %(name)s n'existe pas

en: Back to %(wikipage)s
fr: Retour à la page %(wikipage)s

en: Page %(name)s not found
fr: La page %(name)s est introuvable

en: View latest version
fr: Voir la dernière version

en: View parent page
fr: Voir la page parente

en: Previous Version
fr: Version précédente

en: Next Version
fr: Version suivante

en: View Latest Version
fr: Voir la dernière version

en: Up
fr: Remonter

en: Start Page
fr: Page d'accueil

en: History
fr: Historique

en: Wiki changes
fr: Modifications des pages Wiki

en: %(page)s edited
fr: %(page)s modifiée

en: %(page)s created
fr: %(page)s créée

en: Delete versions %(from)s to %(to)s of %(name)s
fr: Supprimer les versions %(from)s à %(to)s de %(name)s

en: Delete version %(version)s of %(name)s
fr: Supprimer la version %(version)s de %(name)s

en: Delete %(name)s
fr: Supprimer %(name)s

en: versions %(from)s to %(to)s
fr: versions %(from)s à %(to)s

en: Are you sure you want to delete %(version)s of this page?
fr: Voulez-vous réellement supprimer  %(version)sde cette page ?

en: Removing %(num_versions)s of the page, which was first modified %(first_modified)s and last modified %(last_modified)s.
fr: Suppression de %(num_versions)s de la page, modifiée en premier le %(first_modified)s et modifiée en dernier le %(last_modified)s.

en: Created %(created)s.
fr: Créé le %(created)s.

en: This is the only version of the page, so the page will be removed completely!
fr: Ceci est la seule version de la page, elle sera totalement supprimée !

en: Modified %(modified)s.
fr: Dernière modification %(modified)s.

en: Are you sure you want to completely delete this page?
fr: Voulez-vous réellement supprimer complètement cette page ?

en: Removing the one and only %(version)s of the page, which was created %(created)s.
fr: Suppression de l'unique version %(version)s de la page, créée le %(created)s.

en: Removing all %(num_versions)s of the page, which was created %(created)s and last modified %(modified)s.
fr: Suppression de toutes les %(num_versions)s de la page, créée le  %(created)s et modifié en dernier le %(modified)s.

en: Delete those versions
fr: Supprimer ces versions

en: Delete this version
fr: Supprimer cette version

en: Delete page
fr: Supprimer la page

en: %(note)s See %(page)s for help on deleting wiki pages.
fr: %(note)s Voir %(page)s pour l'aide sur la suppression de pages du wiki.

en: Delete version %(old_version)d to version %(version)d
fr: Supprimer de la version %(old_version)d à la version %(version)d

en: Delete version %(version)d
fr: Supprimer la version %(version)d

en: See the diffs
fr: Voir les différences

en: Review
fr: Passer en revue

en: See the preview
fr: Voir l'aperçu

en: Editing %(name)s
fr: Édition de la page %(name)s

en: Sorry, this page has been modified by somebody else since you started editing. Your changes cannot be saved.
fr: Désolé, cette page a été modifiée par un autre utilisateur depuis le début de l'édition. Vos modifications ne peuvent être enregistrées.

en: Someone else has modified that page since you started your edits.
fr: Un autre utilisateur a modifié cette page pendant votre édition.

en: <strong>If you save right away, you risk to revert those changes</strong> (highlighted below as deletions).
fr: <strong>Une sauvegarde directe écraserait ces modifications</strong> (mises en évidence ci-dessous en tant que suppressions).

en: Please review all those changes and manually merge them with your own changes. <br /> If you're unsure about what you're doing, please press <code>Cancel</code> (losing your changes) and start editing the latest version of the page again.
fr: Merci de revoir l'ensemble de ces modifications et de les fusionner avec vos propres modifications. <br />Si vous avez des doutes sur ce que vous faites, merci d'appuyer sur <code>Annuler</code> (vos modifications seront perdues) et recommencez l'édition à partir de la dernière version de cette page.

en: Change information for future version %(version)s (modified by %(author)s):
fr: Commentaire concernant la future version %(version)s (modifiée par %(author)s) :

en: Go to the editor
fr: Éditer la page

en: Review Changes
fr: Passer en revue les modifications

en: No changes
fr: Pas de modifications

en: Go to Save, Preview, Review or Cancel buttons
fr: Aller aux boutons Enregistrer, Aperçu, … Annuler

en: %(note)s See %(page)s for help on using the wiki.
fr: %(note)s Voir %(page)s pour l'aide sur l'utilisation du wiki.

en: Edit comment for version %(version)s of %(name)s
fr: Modifier le commentaire de la version %(version)s de %(name)s

en: Old comment:
fr: Vieux commentaire :

en: New comment:
fr: Nouveau commentaire :

en: Adjust edit area height:
fr: Ajustement de la hauteur de la zone d'édition :

en: Selecting and pressing 'Preview' enters a two-column [edit|preview] mode
fr: Sélectionner et appuyer « Aperçu » active le mode [édition|aperçu] en deux colonnes

en: Edit side-by-side
fr: Éditer côte à côte

en: %(note)s See %(wikiformatting)s and %(page)s for help on editing wiki content.
fr: %(note)s Voir %(wikiformatting)s et %(page)s pour l'aide sur l'édition de contenus Wiki.

en: Change information
fr: Modification des informations

en: E-mail address and name can be saved in the %(preferences)s
fr: Le courriel et le nom peuvent être enregistrés dans les %(preferences)s

en: Comment about this change (optional):
fr: Commentaires sur cette modification (optionnel)

en: Page is read-only
fr: La page est en lecture seule

en: Merge changes
fr: Fusionner les modifications

en: Preview Page
fr: Afficher l'aperçu

en: View %(path)s
fr: Afficher %(path)s

en: Rename %(name)s
fr: Renommer %(name)s

en: Renaming the page will rename all existing versions of the page in place.
fr: En renommant la page, toutes les versions existantes de la page seront renommées.

en: The complete history of the page will be moved to the new location.
fr: L'historique complet de la page sera deplacé au nouvel emplacement.

en: New name:
fr: Nouveau nom :

en: Leave a redirection page at the old location
fr: Laisser une page de redirection à l'ancien emplacement

en: Rename page
fr: Renommer la page

en: Revert page to this version
fr: Rétablir la page à cette version

en: Edit this page
fr: Modifier la page

en: Version %(version)s (modified by %(author)s, %(date)s) (%(diff)s)
fr: Version %(version)s (modifiée par %(author)s, %(date)s) (%(diff)s)

en: Version %(version)s by %(author)s: %(comment)s
fr: Version %(version)s par %(author)s : %(comment)s

en: Version %(version)s by %(author)s
fr: Version %(version)s par %(author)s

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Last modified on %(date)s
fr: Dernière modification le %(date)s)

en: The page %(name)s does not exist. You can create it here.
fr: La page %(name)s n'existe pas. Vous pouvez la créer ici.

en: Revert to this version
fr: Rétablir à cette version

en: Create this page
fr: Création de cette page

en: using the template:
fr: utilisant le modèle :

en: (blank page)
fr: (page vierge)

en: You could also create the same page higher in the hierarchy:
fr: Il vous est également possible de créer la page plus haut dans la hiérarchie :

en: The following pages have a name similar to this page, and may be related:
fr: Les pages qui suivent ont un nom similaire à cette page et sont 
    peut-être en rapport :
