Trac 1.4.1 - en to ja translation catalogue (60 entries)

en: Clone
ja: コピー

en: Create a new ticket from this comment
ja: このコメントから新規チケットを作成する

en: (part of #%(ticketid)s) %(summary)s
ja: (#%(ticketid)s の一部) %(summary)s

en: Copied from [%(source)s]:
    %(description)s
ja: [%(source)s] からコピー:
    %(description)s

en: Create a copy of this ticket
ja: このチケットのコピーを作成する

en: %(summary)s (cloned)
ja: %(summary)s (コピー)

en: Cloned from #%(id)s:
    %(description)s
ja: #%(id)s からコピー:
    %(description)s

en: Delete
ja: 削除

en: Delete ticket
ja: チケットの削除

en: Delete comment %(num)s
ja: コメント %(num)s の削除

en: Toggle all
ja: すべて切り替えを行う

en: (no changeset information)
ja: (チェンジセットの情報がありません)

en: Close
ja: 閉じる

en: Expand sub-directory in place
ja: この場でサブディレクトリを開く

en: Re-expand directory
ja: 再度ディレクトリを開く

en: Loading %(entry)s...
ja: %(entry)s をロードしています…

en: (empty)
ja: (なし)

en: (error)
ja: (エラー)

en: Fold directory
ja: ディレクトリを閉じる

en: Show %(title)s
ja: %(title)sの表示

en: %(title)s (click to hide column)
ja: %(title)s (クリックすると列を非表示になります)

note: TRANSLATOR: Format in month heading in the datepicker, extracts yearSuffix and showMonthAfterYear
en: $month$year
ja: $year年$month

note: TRANSLATOR: Link that closes the datepicker TRANSLATOR: Link that closes the timepicker
en: Done
ja: 閉じる

note: TRANSLATOR: Link to the previous month in the datepicker
en: Prev
ja: 前

note: TRANSLATOR: Link to the next month in the datepicker
en: Next
ja: 次

note: TRANSLATOR: Link to the current day in the datepicker
en: Today
ja: 今日

note: TRANSLATOR: Heading for the week-of-the-year column in the datepicker
en: Wk
ja: 週

note: TRANSLATOR: Heading of the standalone timepicker
en: Choose Time
ja: 時間を選択

note: TRANSLATOR: Time selector label
en: Time
ja: 時間

note: TRANSLATOR: Time labels in the timepicker
en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Time Zone
ja: タイムゾーン

note: TRANSLATOR: Link to pick the current time in the timepicker
en: Now
ja: 現時刻

en: A filter already exists for that property
ja: このプロパティは既にフィルタで使っています

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: <label>between %(start)s</label> <label>and %(end)s</label>
ja: <label>%(start)s</label><label>から%(end)sの間</label>

en:  remove:
ja:  削除:

en:  add:
ja:  追加:

en: Select ticket #%(id)s for modification
ja: 更新対象としてチケット #%(id)s を選択する

en: Show all repositories
ja: すべてのリポジトリを表示する

en: Hide all repositories
ja: すべてのリポジトリを非表示にする

en: Link here
ja: ここにリンクする

en: Toggle group
ja: グループごと切り替えを行う

en: At least one item must be selected
ja: 最低1つは選択してください

en: You have unsaved changes. Your changes will be lost if you leave this page before saving your changes.
ja: 変更内容を保存していません。保存せずにこのページを抜けると変更内容はなくなります。

en: Link to this section
ja: このセクションににリンクする

en: Link to #%(id)s
ja: #%(id)s にリンクする

en: Bold text: **Example**
ja: 太字: **例**

en: Italic text: ''Example''
ja: 斜体: ''例''

en: Heading: == Example
ja: ヘッダ: == 例

en: Link: [http://www.example.com/ Example]
ja: リンク: [http://www.example.com/ 例]

en: Code block: {{{ example }}}
ja: コードブロック: {{{ 例 }}}

en: Horizontal rule: ----
ja: 横罫線: ----

en: New paragraph
ja: 段落

en: Line break: \\
ja: 改行: \\

en: Image: [[Image()]]
ja: 画像: [[Image()]]

en: Drag rule to reorder
ja: ドラッグでこのルールの順番を変更する

en: Link to this diff
ja: この差分にリンクする
