Trac 1.4.1 - en to ja translation catalogue (1444 entries)

en: Insert a changeset message into the output.
    
    This macro must be called using wiki processor syntax as follows:
    {{{
    {{{
    #!CommitTicketReference repository="reponame" revision="rev"
    }}}
    }}}
    where the arguments are the following:
     - `repository`: the repository containing the changeset
     - `revision`: the revision of the desired changeset
ja: チェンジセットのメッセージを出力します。
    
    このマクロは次のように Wiki プロセッサで呼び出します:
    {{{
    {{{
    #!CommitTicketReference repository="reponame" revision="rev"
    }}}
    }}}
    引数は次のとおりです:
     - `repository`: チェンジセットがあるリポジトリ
     - `revision`: 要求のチェンジセットを示すリビジョン

en: (The changeset message doesn't reference this ticket)
ja: (チェンジセットのメッセージはこのチケットを参照していません)

en: Ticket #%(num)s and all associated data removed.
ja: チケット #%(num)s とそれに関するデータを削除しました。

en: The ticket comment %(num)s on ticket #%(id)s has been deleted.
ja: チケット #%(id)s のコメント %(num)s を削除しました。

en: Comment %(num)s not found
ja: コメント %(num)s が見つかりません

en: Delete Ticket #%(id)s
ja: チケット #%(id)s の削除

en: Delete comment %(num)s on Ticket #%(id)s
ja: チケット #%(id)s コメント %(num)s の削除

en: Ticket #%(id)s
ja: チケット #%(id)s

en: Delete %(ticket)s
ja: %(ticket)s の削除

en: Are you sure you want to delete this ticket?
ja: このチケットを削除しますか?

en: (comments: %(comments)s, attachments: %(attachments)s)
ja: (コメント: %(comments)s、添付ファイル: %(attachments)s)

en: The following attachments will also be deleted:
ja: 以下の添付ファイルも削除されます。

en: View attachment
ja: 添付ファイルを表示

en: This is an irreversible operation.
ja: これは取り消しの効かない操作です。

en: Delete ticket
ja: チケットの削除

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Are you sure you want to delete this ticket comment?
ja: このチケットへのコメントを削除しますか?

en: Delete comment
ja: コメントを削除

en: %(option)s must be in the range [4..40]
ja: %(option)s は4から40の範囲で指定してください

en: GIT backend not available
ja: GIT バックエンドは有効ではありません

en: GIT version %(hasver)s installed not compatible (need >= %(needsver)s)
ja: インストールされている GIT バージョン %(hasver)s は互換性がありません (%(needsver)s 以上が必要)

note: TRANSLATOR: modified ('diff') (link)
en: diff
ja: 差分

en: Diff against this parent (show the changes merged from the other parents)
ja: この親との差分 (別の親からマージした変更を表示)

en: Note: this is a <strong>merge</strong> changeset, the changes displayed below correspond to the merge itself.
ja: ※ これは<strong>マージ</strong>チェンジセットで、下に表示している変更内容はそのマージ自体に相当します。

en: Use the <code>(diff)</code> links above to see all the changes relative to each parent.
ja: 上にある<code>(差分)</code>リンクを使うと、個々の親との変更内容を見ることができます。

en: Internal error
ja: 内部エラー

en: "%(name)s" is not readable or not a Git repository.
ja: "%(name)s" は読み取り可能、または Git リポジトリではありません。

en: Unsupported "Show only adds and deletes"
ja: "追加と削除だけ" オプションをサポートしていません

en: Not supported in git_fs
ja: git_fs ではサポートしていません

en: Internal error (got unexpected object kind '%(kind)s')
ja: 内部エラー (予期しないオブジェクト '%(kind)s')

en: Subversion >= 1.0 required, found %(version)s
ja: Subversion 1.0 以上が必要ですが、%(version)s を見つけました

en: %(path)s does not appear to be a Subversion repository.
ja: %(path)s は Subversion のリポジトリではないみたいです。

en: Couldn't open Subversion repository %(path)s: %(svn_error)s
ja: Subversion のリポジトリ %(path)s が開けません: %(svn_error)s

en: Diff mismatch: Base is a %(oldnode)s (%(oldpath)s in revision %(oldrev)s) and Target is a %(newnode)s (%(newpath)s in revision %(newrev)s).
ja: 不一致: 元の %(oldnode)s (%(oldpath)s リビジョン %(oldrev)s) と対象の %(newnode)s (%(newpath)s リビジョン %(newrev)s)。

en: svn blame failed on %(path)s: %(error)s
ja: svn blame の実行に失敗しました %(path)s: %(error)s

en: No svn:externals configured in trac.ini
ja: trac.ini に svn:externals の設定がありません

en: needs lock
ja: ロックが必要になります

en: non-inheritable
ja: 継承不可

en: merged on the directory itself but not below
ja: この配下ではなくこのディレクトリでマージ

en: (toggle deleted branches)
ja: (削除したブランチに切り替える)

en: View merge source
ja: マージ元を見る

en: No revisions
ja: リビジョンがありません

en: merged:
ja: マージ:

en: blocked:
ja: ブロック:

en: reverse-merged:
ja: 逆マージ:

en: un-blocked:
ja: 反ブロック:

en: marked as non-inheritable:
ja: 継承不可と表示:

en: unmarked as non-inheritable:
ja: 継承不可の表示なし:

en:  (added)
ja:  (追加)

en: removed
ja: 削除

en:  (with no actual effect on merging)
ja:  (マージには影響しません)

en: Property %(prop)s changed
ja: %(prop)s プロパティ変更

en: About Trac
ja: Trac について

en: Bad request
ja: 不正なリクエスト

en: %(realm)s is not a valid parent realm
ja: %(realm)s は親として有効なレルムではありません

en: Parent resource %(parent)s doesn't exist
ja: 親リソース %(parent)s は存在しません

en: Back to %(parent)s
ja: %(parent)s に戻る

en: Invalid request arguments.
ja: 不正なリクエストの引数です。

en: %(attachment)s attached to %(resource)s
ja: %(attachment)s を %(resource)s に添付しました

en: Unparented attachment %(id)s
ja: 移動できなかった添付ファイル %(id)s

en: Attachment '%(id)s' in %(parent)s
ja: %(parent)s の添付ファイル: '%(id)s'

en: Attachments of %(parent)s
ja: %(parent)s の添付ファイル

en: No file uploaded
ja: アップロードしたファイルはありません

en: Upload failed for %(filename)s
ja: %(filename)s のアップロードに失敗しました

en: Can't upload empty file
ja: 空のファイルはアップロードできません

en: Maximum attachment size: %(num)s
ja: 添付ファイルの上限サイズ: %(num)s

en: Attachment field %(field)s is invalid: %(message)s
ja: 添付ファイル情報のフィールド %(field)s が不正です: %(message)s

en: Invalid attachment: %(message)s
ja: 添付ファイルが不正です: %(message)s

en: Note: File must be selected again.
ja: ※ もう一度ファイルを選択してください。

en: You don't have permission to replace the attachment %(name)s. You can only replace your own attachments. Replacing other's attachments requires ATTACHMENT_DELETE permission.
ja: 添付ファイル %(name)s を置き換える権限がありません。置き換えることができるのは自分で添付したファイルのみです。他の人が添付したファイルを置き換えるには ATTACHMENT_DELETE 権限が必要です。

en: %(attachment)s (delete)
ja: %(attachment)s (削除)

en: Maximum total attachment size: %(num)s
ja: 添付ファイルの合計の上限サイズ: %(num)s

en: Download failed
ja: ダウンロード失敗

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Original Format
ja: オリジナルフォーマット

en: Download
ja: ダウンロード

en: Attachment '%(title)s' does not exist.
ja: 添付ファイル '%(title)s' は存在しません。

en: Invalid Attachment
ja: 不正な添付ファイル

en: Could not delete attachment
ja: 添付ファイルを削除できません

en: %(parent)s doesn't exist, can't create attachment
ja: %(parent)s がないので、添付ファイルを作成できません

en: Cannot create attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
ja: %(realm)s:%(id)s が正しくないため添付ファイル "%(att)s" を作成できません

en: Attachment '%(filename)s' not found
ja: 添付ファイル '%(filename)s' が見つかりません

en: Cannot rename non-existent attachment
ja: 存在しない添付ファイルでは名前を変更できません

en: Attachment not modified
ja: 添付ファイルは変更されていません

en: %(target)s doesn't exist, can't move attachment
ja: %(target)s がないので、添付ファイルを移動できません

en: Cannot move attachment "%(att)s" as "%(title)s" is invalid
ja: "%(title)s" が正しくないため添付ファイル "%(att)s" を移動できません

en: Cannot move attachment "%(att)s" to "%(title)s" as it already exists
ja: すでに存在しているため、"%(title)s" に添付ファイル "%(att)s" を移動できません。

en: Could not move attachment "%(title)s"
ja: 添付ファイル "%(title)s" を移動できませんでした

en: Invalid resource identifier '%(id)s'
ja: '%(id)s' は正しい識別子ではありません

en: Name
ja: 名称

en: Size
ja: サイズ

en: Author
ja: 更新者

en: Date
ja: 更新日時

en: Description
ja: 詳細

en: File '%(name)s' exists
ja: ファイル '%(name)s' が存在しています。

en: Configuration Error
ja: 設定エラー

en: Look in the Trac log for more information.
ja: 詳細は Trac のログを参照してください。

en: Error reading '%(file)s', make sure it is readable.
ja: '%(file)s' の読み込みエラー。読み込み可能か確認してください。

en: [%(section)s] %(entry)s: expected integer, got %(value)s
ja: [%(section)s] %(entry)s: %(value)s は整数を入力してください。

en: [%(section)s] %(entry)s: expected float, got %(value)s
ja: [%(section)s] %(entry)s: %(value)s は浮動小数点を入力してください。

en: Setting attribute is not allowed.
ja: 属性を設定することはできません。

en: [%(section)s] %(entry)s: expected one of (%(choices)s), got %(value)s
ja: [%(section)s] %(entry)s: %(value)s は %(choices)s のどれかを入力してください。

en: Cannot find an implementation of the %(interface)s interface named %(implementation)s. Please check that the Component is enabled or update the option %(option)s in trac.ini.
ja: %(implementation)s という名前の %(interface)s インターフェイスの実装を見つけられません。コンポーネントが有効になっているかチェックするか、trac.ini の %(option)s オプションを更新してください。

en: Cannot find implementation(s) of the %(interface)s interface named %(implementation)s. Please check that the Component is enabled or update the option %(option)s in trac.ini.
ja: %(implementation)s という名前の %(interface)s インターフェイスの実装を見つけられません。コンポーネントが有効になっているかチェックするか、trac.ini の %(option)s オプションを更新してください。

en: Option '%(option)s' doesn't exist in section '%(section)s'
ja: オプション '%(option)s' はセクション '%(section)s' に存在しません

en: Section '%(section)s' doesn't exist
ja: セクション '%(section)s' は存在しません。

en: Trac Error
ja: Trac エラー

en: Visit the Trac open source project at<br /><a href="https://trac.edgewall.org/">https://trac.edgewall.org/</a>
ja: Trac オープンソースプロジェクトのページへ<br /><a href="https://trac.edgewall.org/">https://trac.edgewall.org/</a>

en: No Trac environment found at %(path)s
    %(e)s
ja: %(path)s に Trac Environment が見つかりません
    %(e)s

en: Unknown Trac environment type '%(type)s'
ja: 未知の Trac Environment の種別: %(type)s

en: Base directory '%(env)s' does not exist. Please create it and retry.
ja: ベースディレクトリ '%(env)s' がありません。作成してからやり直してください。

en: Directory exists and is not empty.
ja: ディレクトリが空ではありません。

en: The configuration file is not found at %(path)s
ja: 設定ファイルが %(path)s に存在しません

en: Unable to check for upgrade of %(module)s.%(name)s: %(err)s
ja: %(module)s.%(name)s のアップグレードチェックに失敗: %(err)s

en: Missing environment variable "TRAC_ENV". Trac requires this variable to point to a valid Trac environment.
ja: 環境変数 "TRAC_ENV" が見つかりません。Trac ではこの変数を設定する必要があります。

en: The Trac Environment needs to be upgraded. Run:
    
      trac-admin "%(path)s" upgrade
ja: この Trac Environment はアップグレードを行う必要があります。
    
      trac-admin "%(path)s" upgrade

en: Resources cannot be deployed to a target directory that is equal to or below the source directory '%(source)s'.
    
    Please choose a different target directory and try again.
ja: ソースディレクトリ '%(source)s' と同じまたはその配下になるディレクトリにはデプロイできません。
    
    別のディレクトリで再度試してみてください。

en: Copying resources from:
ja: 次の場所からリソースをコピー中です:

en: Creating scripts.
ja: スクリプトを作成しています。

en: Invalid argument '%(arg)s'
ja: '%(arg)s' は不正な引数です

en: hotcopy can't overwrite existing '%(dest)s'
ja: '%(dest)s' が存在するため上書きできません

en: Hotcopying %(src)s to %(dst)s ...
ja: %(src)s から %(dst)s へホットコピーを実施しています...

en: The following errors happened while copying the environment:
ja: コピー中に以下のエラーが発生しました:

en: Backing up database ...
ja: データベースをバックアップしています...

en: Hotcopy done.
ja: ホットコピーが終了しました。

en: Invalid arguments
ja: 不正な引数です

en: Database is up to date, no upgrade necessary.
ja: データベースは最新であり更新の必要はありません。

en: The pre-upgrade backup failed.
    Use '--no-backup' to upgrade without doing a backup.
ja: アップグレード前のバックアップが失敗しました。
    バックアップしないでアップグレードするには '--no-backup' を使ってください。

en: The upgrade failed. Please fix the issue and try again.
ja: アップグレードが失敗しました。問題を解消させてもう一度試してください。

en: Upgrade done.
    
    You may want to upgrade the Trac documentation now by running:
    
      trac-admin "%(path)s" wiki upgrade
ja: アップグレードが終了しました。
    
    次のコマンドを実行すると Trac のドキュメントをアップグレードできます:
    
      trac-admin "%(path)s" wiki upgrade

en: Forbidden
ja: 禁止

en: %(perm)s privileges are required to perform this operation on %(resource)s. You don't have the required permissions.
ja: この操作を %(resource)s に行うには %(perm)s 権限が必要ですがその権限がありません。

en: %(perm)s privileges are required to perform this operation. You don't have the required permissions.
ja: この操作を行うには %(perm)s 権限が必要ですがその権限がありません。

en: Insufficient privileges to perform this operation.
ja: この操作を行う権限がありません。

en: %(name)s is not a valid action.
ja: %(name)s は有効なアクションではありません。

en: Permission %(name)s differs from a defined action by casing only, which is not allowed.
ja: 権限 %(name)s は、定義済みのアクションと大文字小文字しか違いがないため、使用できません。

en: The user %(user)s already has permission %(action)s.
ja: ユーザ %(user)s は %(action)s 権限をすでに持っています。

en: The user %(user)s is already in the group %(group)s.
ja: ユーザ "%(user)s" はすでにグループ "%(group)s" にいます。

en: User
ja: ユーザ

en: Action
ja: アクション

en: Available actions:
ja: 利用できるアクション:

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names
ja: すべて大文字の名称は権限名に予約されているため使えません

en: Cannot remove permission %(action)s for user %(user)s. The permission is granted through a meta-permission or group.
ja: ユーザ %(user)s から %(action)s 権限を削除できません。その権限は、メタ権限またはグループから許可しています。

en: Cannot remove permission %(action)s for user %(user)s. The user has not been granted the permission.
ja: ユーザ %(user)s から %(action)s 権限を削除できません。ユーザはその権限を持っていません。

en: Cannot export to %(filename)s: %(error)s
ja: %(filename)s にエクスポートできません: %(error)s

en: Invalid row %(line)d. Expected <user>, <action>, [action], [...]
ja: %(line)d行目が正しくありません。<ユーザ>, <アクション>, [アクション], [...] を期待しています。

en: Invalid user %(user)s on line %(line)d: All upper-cased tokens are reserved for permission names.
ja: %(line)d行目: ユーザ名 %(user)s が正しくありません。すべて大文字の名称は権限名に予約されているため使えません。

en: Cannot import from %(filename)s line %(line)d: %(error)s
ja: %(filename)s %(line)d行目がインポートできません: %(error)s

en: Cannot import from %(filename)s: %(error)s
ja: %(filename)s がインポートできません: %(error)s

en: %(name)s at version %(version)s
ja: %(name)s (バージョン %(version)s)

en: Command not found
ja: コマンドが見つかりません

en: Error: %(msg)s
ja: エラー: %(msg)s

en: Welcome to trac-admin %(version)s
    Interactive Trac administration console.
    Copyright (C) %(year)s Edgewall Software
    
    Type:  '?' or 'help' for help on commands.
ja: trac-admin %(version)s へようこそ
    Trac 管理コンソール(対話モード)です。
    Copyright (C) %(year)s Edgewall Software
    
    '?' コマンドか 'help' コマンドでヘルプを表示します。

en: Failed to open environment: %(err)s
ja: TracEnv を開けませんでした: %(err)s

en: Completion error: %(err)s
ja: 補完エラー: %(err)s

en: No documentation found for '%(cmd)s'. Use 'help' to see the list of commands.
ja: '%(cmd)s' のドキュメントは見つかりません。コマンド一覧を見るには 'help' を使います。

en: Did you mean this? | Did you mean one of these?
ja[0]: これではないですか?

en: trac-admin - The Trac Administration Console %(version)s
ja: trac-admin - Trac 管理コンソール %(version)s

en: Usage: trac-admin </path/to/projenv> [command [subcommand] [option ...]]
ja: Usage: trac-admin </path/to/projenv> [コマンド [サブコマンド] [オプション ...]]

en: Invoking trac-admin without command starts interactive mode.
ja: コマンドを省略して trac-admin を実行すると、対話モードで起動します。

en: 
    Trac will first ask a few questions about your environment
    in order to initialize and prepare the project database.
    
     Please enter the name of your project.
     This name will be used in page titles and descriptions.
ja: 
    はじめに、プロジェクトのデータベースの初期化と準備をするために、
    環境についていくつか質問をします。
    
     プロジェクトの名前を入力してください。
     この名前は、ページのタイトルと説明に使用します。

en: Project Name [%(default)s]>
ja: プロジェクト名 [%(default)s]>

en: 
     Please specify the connection string for the database. By default,
     a local SQLite database is created in the environment directory.
     It is also possible to use an existing MySQL or PostgreSQL database
     (check the Trac documentation for the connection string syntax).
ja: 
     使用するデータベースへの接続文字列を指定してください。デフォルトでは
     SQLite データベースを Trac Environment ディレクトリ配下に作成します。
     既存の MySQL または PostgreSQL データベースを使うこともできます。
     (接続文字列については Trac のドキュメントを参照してください)

en: Database connection string [%(default)s]>
ja: データベース接続文字列 [%(default)s]>

en: Initenv for '%(env)s' failed.
ja: initenv 失敗: '%(env)s'

en: Does an environment already exist?
ja: tracenv がすでに存在していませんか?

en: Creating a new Trac environment at %(envname)s
ja: 新規 Trac Environment %(envname)s の生成

en: The file specified in the --config argument does not exist: %(path)s.
ja: --config 引数で指定しているファイルが存在しません: %(path)s

en: Failed to create environment.
ja: tracenv が作成できません。

en: 
    Project environment for '%(project_name)s' created.
    
    You may configure the environment by editing the file:
    
      %(config_path)s
    
    You can run the Trac standalone web server `tracd` and point
    your browser to http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Navigate to "Help/Guide" to browse the documentation for Trac,
    including information on further setup (such as deploying Trac
    to a real web server).
    
    The latest documentation can also be found on the project
    website:
    
      https://trac.edgewall.org/
ja: 
    Trac Environment '%(project_name)s' を作成しました。
    
    設定を行いたい場合は、次のファイルを変更することでできます。
    
      %(config_path)s
    
    Trac スタンドアローン Web サーバ `tracd` を実行しブラウザで
    http://localhost:8000/%(project_dir)s にアクセスすることができます。
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Trac のドキュメントやその他設定方法を参照するには "Help/Guide" に
    アクセスます (実際の Web サーバに展開する手順など)。
    
    最新のドキュメントは、プロジェクトのウェブサイトにあります。
    
      https://trac.edgewall.org/

en: Display help for trac-admin commands.
    
    Examples:
    {{{
    [[TracAdminHelp]]               # all commands
    [[TracAdminHelp(wiki)]]         # all wiki commands
    [[TracAdminHelp(wiki export)]]  # the "wiki export" command
    [[TracAdminHelp(upgrade)]]      # the upgrade command
    }}}
ja: trac-admin コマンドのヘルプを表示します。
    
    例:
    {{{
    [[TracAdminHelp]]               # すべてのコマンド
    [[TracAdminHelp(wiki)]]         # すべての wiki コマンド
    [[TracAdminHelp(wiki export)]]  # "wiki export" コマンド
    [[TracAdminHelp(upgrade)]]      # upgrade コマンド
    }}}

en: Unknown trac-admin command "%(command)s"
ja: 未知の trac-admin コマンド "%(command)s"

en: Non-ascii environment path '%(path)s' not supported.
ja: 非 ASCII 文字のパス '%(path)s' はサポートしていません。

en: Admin
ja: 管理

en: No administration panels available
ja: 利用可能な管理画面はありません

en: Unknown administration panel
ja: 不明な管理画面

en: Your changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. Your changes have not been saved.
ja: trac.ini の書き込みエラー。ウェブサーバによる書き込みができるか確認してください。変更は保存できていません。

en: General
ja: 一般設定

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Logging
ja: ログ

en: None
ja: (割り当てない)

en: Console
ja: コンソール

en: File
ja: ファイル

en: Windows event log
ja: Windows イベントログ

en: Unknown log type %(type)s
ja: 不明なログ種別: %(type)s

en: Invalid log type
ja: 不正なログ種別

en: You must specify a log file
ja: ログファイルの指定が必要です

en: Missing field
ja: フィールドがありません

en: Unknown log level %(level)s
ja: 不明なログレベル: %(level)s

en: Invalid log level
ja: 不正なログレベル

en: Changes not saved. Logger configuration error: %(error)s. Inspect the log for more information.
ja: 変更は保存されていません。ログ設定にエラーがあります: %(error)s。詳細はログを調査してください。

en: Permissions
ja: 権限

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names.
ja: すべて大文字の名称は権限名に予約されているため使えません。

en: Unknown action
ja: 不明なアクション

en: The subject %(subject)s has been granted the permission %(action)s.
ja: ユーザ "%(subject)s" にアクション "%(action)s" を追加しました。

en: The subject %(subject)s was not added to the group %(group)s. The group has %(perm)s permission and you cannot grant permissions you don't possess.
ja: グループ %(group)s に %(subject)s を追加しませんでした。グループは %(perm)s 権限を持っていいますが、保有していない権限を許可することはできません。

en: The subject %(subject)s has been added to the group %(group)s.
ja: ユーザ "%(subject)s" をグループ "%(group)s" に追加しました。

en: The subject %(subject)s does not have any permissions.
ja: ユーザ "%(subject)s" は権限を何も持っていません。

en: The permission %(action)s was not granted to %(subject)s because users cannot grant permissions they don't possess.
ja: 保有していない権限を許可することはできないため、権限 %(action)s を %(subject)s に追加しませんでした。

en: The selected permissions have been revoked.
ja: 選択した権限を無効にしました。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Uploaded file is not a Python source file or egg
ja: アップロードしたファイルは Python ソースファイルでも egg ファイルでもありません

en: Plugin %(name)s already installed
ja: プラグイン %(name)s は既にインストール済みです

en: The following component has been disabled: | The following components have been disabled:
ja[0]: 次のコンポーネントを削除しました:

en: The following component has been enabled: | The following components have been enabled:
ja[0]: 次のコンポーネントを追加しました:

en: Administration:
ja: 管理:

en: Administration
ja: 管理コンソール

en: Basics
ja: 基本設定

en: Project
ja: プロジェクト

en: Name:
ja: 名称:

en: Description:
ja: 詳細:

en: Default handler:
ja: デフォルトハンドラ:

en: %(default_handler)s is not a valid IRequestHandler or is not enabled.
ja: %(default_handler)s は IRequestHandler ではないか有効になっていません。

en: Localization
ja: ローカライズ

en: Default timezone:
ja: デフォルトタイムゾーン:

en: Server's local time zone
ja: サーバ側のタイムゾーン

en: Install pytz for a complete list of timezones.
ja: pytz をインストールするとすべてのタイムゾーンを表示することができます。

en: Default language:
ja: デフォルトの言語:

en: Translations are currently unavailable
ja: 現状は翻訳を利用できません

en: Browser's language
ja: ブラウザの言語設定

en: Install Babel for extended language support.
ja: Babel をインストールすると言語サポートが追加されます。

en: Message catalogs have not been compiled.
ja: メッセージカタログがコンパイルされていません。

en: Default date format:
ja: デフォルトの日付書式:

en: ISO 8601 format
ja: ISO 8601 書式

en: Install Babel for localized date formats.
ja: Babel をインストールすると日付書式をローカライズします。

en: Default time format:
ja: デフォルトの時刻書式:

en: Relative format
ja: 相対書式

en: Absolute format
ja: 絶対書式

en: Apply changes
ja: 変更を適用

en: %(note)s See %(page)s for help on configuration options.
ja: %(note)s 設定について詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Configuration
ja: 設定

en: Type:
ja: 種別:

en: Log level:
ja: ログレベル:

en: Log file:
ja: ログファイル:

en: If you specify a relative path, the log file will be stored inside the %(code_log)s directory of the project environment (%(code_dir)s).
ja: 相対パスを指定した場合は、プロジェクトの %(code_log)s ディレクトリに作成します (%(code_dir)s)。

en: %(note)s See %(page)s for help on configuring logging.
ja: %(note)s ログの設定について詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Manage Permissions and Groups
ja: 権限とグループの管理

en: Grant Permission:
ja: 権限の付与:

en: Action:
ja: アクション:

en: Subject:
ja: 対象:

en: Add
ja: 追加

en: Grant permission for an action to a subject, which can be either a user or a group.
ja: ユーザやグループに権限を付与します。

en: Copy Permissions:
ja: 権限のコピー:

en: Target:
ja: 目標:

en: Copy all of subject's permissions to target. Subject and target can be either users or groups.
ja: 対象の持つすべての権限を目標にコピーします。対象と目標にはユーザまたはグループが指定できます。

en: Add Subject to Group:
ja: グループの追加:

en: Group:
ja: グループ:

en: Add a user or group to an existing permission group.
ja: ユーザやグループを既存の権限グループに追加します。

en: Subject
ja: 対象

en: You don't have permission to revoke this action
ja: このアクションを無効にする権限を持っていません

en: %(action)s is no longer defined
ja: %(action)s はすでに定義されていません

en: No permissions
ja: 権限なし

en: Group Membership
ja: グループメンバ

en: Group
ja: グループ

en: No group memberships
ja: グループメンバなし

en: Remove selected items
ja: 選択した項目を削除

en: Note that <em>Subject</em> or <em>Group</em> names can't be all upper-case, as that is reserved for permission names.
ja: <em>対象</em>や<em>グループ</em>には大文字だけからなる名称は使用できません。権限名に予約されているためです。

en: %(note)s See %(page)s for help on using permissions.
ja: %(note)s 権限について詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Manage Plugins %(nb_plugins)s
ja: プラグインの管理 %(nb_plugins)s

en: Install Plugin:
ja: プラグインのインストール:

en: File: | Files:
ja[0]: ファイル:

en: Install
ja: インストール

en: The web server does not have sufficient permissions to store files in the environment plugins directory.
ja: ウェブサーバはプラグインディレクトリにファイルを作成する権限を持っていません。

en: Upload a plugin packaged as Python egg.
ja: Python egg 形式のプラグインパッケージをアップロードします。

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Author:
ja: 更新者:

en: Maintainer:
ja: メンテナ:

en: Home page:
ja: ホームページ:

en: License:
ja: ライセンス:

en: Component
ja: コンポーネント

en: Show all descriptions
ja: 説明をすべて表示する

en: Hide all descriptions
ja: 説明をすべて隠す

en: Enabled
ja: 有効

en: %(note)s See %(page)s for help on using plugins.
ja: %(note)s プラグインについて詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Need to downgrade %(name)s.
ja: %(name)s をダウングレードする必要があります。

en: No upgrade module %(module)s.py
ja: アップグレードモジュール %(module)s.py がありません

en: Unsupported database type "%(scheme)s"
ja: "%(scheme)s" データベースをサポートしていません

en: TracIni documentation
ja: TracIni ドキュメント

en: Database connection string is empty. Set the %(option)s configuration option in the %(section)s section of trac.ini. Please refer to the %(doc)s for help.
ja: データベース接続文字列が空になっています。trac.ini の %(section)s セクションにある %(option)s オプションを設定してください。ヘルプは%(doc)sを参照してください。

en: Invalid format %(db_str)s for the database connection string. Please refer to the %(doc)s for help.
ja: %(db_str)s はデータベース接続文字列として正しくない形式です。ヘルプは%(doc)sを参照してください。

en: documentation
ja: ドキュメント

en: Database Connection Strings documentation
ja: データベース接続文字列のドキュメント

en: Unable to run %(path)s: %(msg)s
ja: %(path)s を実行できませんでした: %(msg)s

en: mysqldump failed: %(msg)s
ja: mysqldump が失敗しました: %(msg)s

en: No destination file created
ja: 出力先のファイルが作成されていません

en: All tables must be created as InnoDB or NDB storage engine to support transactions. The following tables have been created as storage engine which doesn't support transactions: %(tables)s
ja: すべてのテーブルはトランザクションをサポートする InnoDB または NDB ストレージエンジンで作成する必要があります。次のテーブルがトランザクションをサポートしないストレージエンジンで作成されています: %(tables)s

en: All tables must be created with utf8_bin or utf8mb4_bin as collation. The following tables don't have the collations: %(tables)s
ja: すべてのテーブルは照合順序として utf8_bin または utf8mb4_bin で作成されている必要があります。次のテーブルがその照合順序で作成されていません: %(tables)s

en: The current storage engine is %(engine)s. It must be InnoDB or NDB storage engine to support transactions.
ja: ストレージエンジンは %(engine)s になっています。トランザクションをサポートしている InnoDB または NDB にする必要があります。

en: The current storage engine for TEMPORARY tables is %(engine)s. It must be InnoDB or NDB storage engine to support transactions.
ja: TEMPORARY テーブルに対するストレージエンジンは %(engine)s になっています。トランザクションをサポートしている InnoDB または NDB にする必要があります。

en: The charset and collation of database are '%(charset)s' and '%(collation)s'. The database must be created with one of %(supported)s.
ja: データベースのキャラクタセットと照合順序が '%(charset)s' と '%(collation)s' になっています。データベースは %(supported)s の1つでなければいけません。

en: Unable to get database connection within %(time)d seconds.
ja: %(time)d秒内にデータベースに接続できませんでした。

en: PostgreSQL version is %(version)s. Minimum required version is %(min_version)s.
ja: PostgreSQL のバージョンが %(version)s です。最低でもバージョン %(min_version)s が必要になります。

en: pg_dump failed: %(msg)s
ja: pg_dump が失敗しました: %(msg)s

en: SQLite version is %(version)s. Minimum required version is %(min_version)s.
ja: SQLite のバージョンが %(version)s です。必要なバージョンで最小のものは %(min_version)s です。

en: Need at least PySqlite %(version)s or higher
ja: PySqlite %(version)s もしくは、それ以上が必要です

en: Database already exists at %(path)s
ja: データベース %(path)s はすでに存在します

en: Database "%(path)s" not found.
ja: データベース %(path)s は見つかりません。

en: The user %(user)s requires read _and_ write permissions to the database file %(path)s and the directory it is located in.
ja: ファイル %(path)s と、そのディレクトリに %(user)s ユーザの読み書き権限が必要です。

en: PRAGMA journal_mode `%(value)s` cannot be used in SQLite
ja: PRAGMA journal_mode `%(value)s` は SQLite で使用できません

en: PRAGMA journal_mode isn't supported by SQLite %(version)s
ja: PRAGMA journal_mode は SQLite %(version)s でサポートしていません

en: PRAGMA journal_mode `%(value)s` isn't supported by SQLite %(version)s
ja: PRAGMA journal_mode `%(value)s` は SQLite %(version)s でサポートしていません

en: No available MIME conversions from %(old)s to %(new)s
ja: %(old)s から %(new)s への MIME 変換は、利用可能ではありません

en: HTML preview using %(renderer)s failed (%(err)s)
ja: (%(err)s) のため、%(renderer)s を使った HTML プレビューに失敗しました

en: Can't use %(annotator)s annotator: %(error)s
ja: %(annotator)s が使えません: %(error)s

en: Line
ja: 行

en: Line numbers
ja: 行番号

en: new file %(new)s
ja: 新しいファイル %(new)s

en: deleted file %(deleted)s
ja: 削除したファイル %(deleted)s

en: this hunk was shorter than expected
ja: この hunk は想定より短いようです

en: Syntax Highlighting
ja: シンタックスハイライト

en: Your preferences have been saved.
ja: 個人設定を保存しました。

en: %(link)s is not a valid TracLink
ja: %(link)s は有効な TracLink ではありません。

en: HTML parsing error: %(message)s
ja: HTMLパースエラー: %(message)s

en: Style:
ja: スタイル:

en: The Pygments syntax highlighter can be used with different coloring styles.
ja: Pygments シンタックスハイライトをいろいろな配色スタイルで行います。

en: Preview:
ja: 表示例:

en: %(note)s See %(page)s for help on using syntax coloring.
ja: %(note)s シンタックスハイライトについて詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Invalid email encoding setting: %(mime_encoding)s
ja: メールのエンコーディング設定が不正です: %(mime_encoding)s

en: Header length is too short
ja: ヘッダー長が短すぎます

en: Unknown hash type '%(type)s'
ja: 不明なログ種別: '%(type)s'

en: SMTP server connection error (%(error)s). Please modify %(option1)s or %(option2)s in your configuration.
ja: SMTP サーバの接続エラーです (%(error)s)。設定にある %(option1)s または %(option2)s を修正してください。

en: TLS enabled but server does not support TLS
ja: TLS が有効になっていますが、サーバは TLS をサポートしていません

en: Sendmail error (%(error)s). Please modify %(option)s in your configuration.
ja: sendmail のエラーです (%(error)s)。設定にある %(option)s を修正してください。

en: Notifications
ja: 通知

en: Notify
ja: 通知する

en: Never notify
ja: 通知しない

en: Display a list of all installed notification subscribers, including
    documentation if available.
    
    Optionally, the name of a specific subscriber can be provided as an
    argument. In that case, only the documentation for that subscriber will
    be rendered.
    
    Note that this macro will not be able to display the documentation of
    subscribers if the `PythonOptimize` option is enabled for mod_python!
ja: インストール済みの通知受信処理とそのドキュメントがあればドキュメントもすべて表示します。
    
    引数に受信処理の名前を指定することができ、その受信処理のドキュメントだけを表示します。
    
    mod_python で `PythonOptimize` オプションを有効にしている場合、受信処理のドキュメントを表示することができないことに注意してください。

en: Subscriber
ja: 受信処理

en: Subscriptions
ja: 購読

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Default format
ja: デフォルト書式

en: Configure the format of your %(distributor)s notifications.
ja: %(distributor)s による通知のフォーマットを設定します。

en: Subscription rules:
ja: 購読ルール:

en: Move rule up
ja: このルールを上に移動

en: Move rule down
ja: このルールを下に移動

en: Delete rule
ja: このルールを削除

en: Add rule
ja: ルールを追加

en: Add, remove or reorder subscription rules to %(distributor)s notifications. Only the first matching rule is applied.
ja: %(distributor)s による通知に対する購読ルールの追加、削除、順序変更を行います。最初に該当したルールを適用します。

en: Never notify: I update a ticket
ja: 通知しない: 自身によるチケット更新時

en: Notify: Any ticket changes
ja: 通知する: すべてのチケット更新時

en: Example: The rule %(never_notify)s should be above %(any_changes)s to get notifications of any ticket changes except when you update a ticket.
ja: 例: 自身での更新を除いてすべてのチケット変更を通知するには、「%(never_notify)s」ルールを「%(any_changes)s」ルールの上にします。

en: Default rules:
ja: デフォルトルール:

en: These default rules have been configured by the site administrator. Configure subscription rules to override them.
ja: 管理者がデフォルトルールを設定していますが、上書きするように購読ルールを設定できます。

en: Example: The subscription rule %(any_changes)s overrides the default rule %(never_notify)s.
ja: 例: 「%(any_changes)s」ルールはデフォルトルール「%(never_notify)s」を上書きします。

en: %(note)s See %(page)s for help on using notifications.
ja: %(note)s 通知設定について詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Preferences
ja: 個人設定

en: No preference panels available
ja: 利用可能な設定画面はありません

en: Unknown preference panel '%(panel)s'
ja: '%(panel)s' は未知の設定画面です

en: Advanced
ja: 詳細

en: The session has been loaded.
ja: セッションをロードしました。

en: User Interface
ja: ユーザインターフェイス

en: Discarded invalid value "%(val)s" for auto preview timeout.
ja: 自動プレビューのタイムアウトに対する不正な値 "%(val)s" を無視しました。

en: Preferences:
ja: 個人設定:

en: This page lets you customize your personal settings for this site. These settings are stored on the server and are identified by a session key stored in a browser cookie. That cookie allows your settings to be restored on subsequent visits.
ja: このページではこのサイトでの個人向けの設定を行います。設定内容はサーバに保存しブラウザのクッキー情報を用いて管理しているため、次回訪問時にも同じ情報が使われます。

en: Save changes
ja: 保存

en: Session key:
ja: セッションキー:

en: Change
ja: 変更

en: The session key is used to identify stored custom settings and session data on the server. Although it is automatically generated by default, you may change it to something easier to remember at any time if you wish to load your settings in a different web browser.
ja: セッションキーは設定内容やセッションデータをサーバに保存するためのキーとして使用されるものです。キーは無ければ自動的に生成されますが、他のブラウザでも同じ設定を使用したい場合などには、他の覚えやすい文字列を指定することもできます。

en: Restore session:
ja: セッションの復元:

en: Load
ja: ロード

en: You may load a previously created session by entering the corresponding session key below. This lets you share settings between multiple computers and web browsers.
ja: 以下の欄にセッションキーを指定することで前回のセッションをロードすることができます。これにより複数のコンピュータやブラウザにまたがって設定を共有できるようになっています。

en: This information is used to automatically populate some forms on this site with your contact details.
ja: この情報は、このサイトのフォームに連絡先情報などを自動的に埋めるのに使用します。

en: This information is used to associate your login name with your email address and full name, which is used for email notification and RSS feeds, for example.
ja: この情報は自分のログイン名とメールアドレスや名前を対応させるためのもので、メールによる通知や RSS フィードなどに使用します。

en: Full name:
ja: 名前:

en: Email address:
ja: メールアドレス:

en: Language:
ja: 言語:

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Configuring your language will result in all text displayed on this site to use your language instead of that of the server.
ja: この設定を行うことで、このサイトを選択した言語で表示することが可能です。

en: The <strong>Default language</strong> option uses the browser's language negotiation feature to select the appropriate language.
ja: 「<strong>デフォルトの言語</strong>」を選択すれば、ブラウザの情報から適切な言語を取得します。

en: Time zone:
ja: タイムゾーン:

en: Default time zone
ja: デフォルトタイムゾーン

en: Configuring your time zone will result in all dates and times displayed on this site to use your time zone instead of that of the server.
ja: タイムゾーンを設定することで、このサイトで表示される日付および時間はサーバでのものではなく、指定したタイムゾーンに変換して表示するようになります。

en: Example: The current time is %(time)s (UTC).
ja: 例: 現在の時刻は UTC (世界標準時) で %(time)s です。

en: In your time zone %(tz)s, this would be displayed as %(formatted)s.
ja: 選択中のタイムゾーン %(tz)s では %(formatted)s と表示されます。

en: In the default time zone, this would be displayed as %(formatted)s.
ja: デフォルトのタイムゾーンでは %(formatted)s と表示されます。

en: Note: Universal Co-ordinated Time (UTC) is also known as Greenwich Mean Time (GMT).<br />A positive offset is used to indicate a timezone at the east of Greenwich, i.e. ahead of Universal Time.
ja: ※ 協定世界時(UTC)はグリニッジ標準時(GMT)としても知られています。<br />標準時との差が正であれば、グリニッジより東の(つまり標準時より進んでいる)タイムゾーンになります。

en: Date format:
ja: 日付書式:

en: Default date format
ja: デフォルトの日付書式

en: Your language setting
ja: 自分の言語設定

en: Configuring your date format will result in formatting and parsing datetime displayed on this site to use your date format instead of that of the server.
ja: 日付書式を設定することで、このサイトでの日付の表示書式と入力書式はサーバのものではなく指定した書式になります。

en: Time format:
ja: 時刻書式:

en: Configuring your relative/absolute format will result in formatting datetime displayed on this site to use your format instead of that of the server.
ja: 相対または絶対書式を設定することで、このサイトで表示される日時はサーバでのものではなく指定した書式になります。

en: Enable access keys
ja: アクセスキーを有効にする

en: This site provides keyboard shortcuts for faster access to certain functions of this site. As these shortcuts can cause conflicts with shortcuts provided by the desktop system or web browser, they are disabled by default. See %(trac_accessibility)s for more information on access keys.
ja: このサイトではよく使用される機能に速やかにアクセスするためキーボード・ショートカットをいくつか定義しています。これらのショートカットがデスクトップシステムやブラウザが提供するものと衝突することがあるため標準では無効となっています。アクセスキーに関しての詳細は %(trac_accessibility)s を参照してください。

en: Show wiki pages in full-width by default.
ja: デフォルトで Wiki ページを幅いっぱいに表示する。

en: Use all the available browser width to display the wiki page content, instead of the fixed-width central column aimed at improving readability.
ja: Wiki ページの内容を表示するに、読みやすさの向上を狙った固定幅のセンタリング表示の代わりに、ブラウザの利用可能な幅すべてを使います。

en: Use only symbols for buttons.
ja: ボタンに対してシンボルだけを使う。

en: Display only the icon or symbol for short inline buttons, and hide the text caption.
ja: 小さなボタンに対し、アイコンないしシンボルのみとしテキストを表示しません。

en: Hide help links.
ja: ヘルプを表示しない。

en: Don't show the various help links. This reduces the verbosity of the pages.
ja: ヘルプを非表示とし、ページが冗長ではなくなります。

en: Auto preview timeout:
ja: 自動プレビューのタイムアウト:

en: Defaults to the site-configured value (%(default_auto_preview_timeout)s seconds) when empty. Set to 0 to disable autopreview.
ja: 空にした場合はデフォルトとしてプロジェクトの設定値を使用します (%(default_auto_preview_timeout)s秒)。0を設定すると自動プレビューを無効にします。

en: Default (%(handler)s)
ja: デフォルト (%(handler)s)

en: %(handler)s is not a valid IRequestHandler or is not enabled.
ja: %(handler)s は IRequestHandler ではないか有効になっていません。

en: Search
ja: 検索

en: Browse repository path %(path)s
ja: リポジトリパス %(path)s の閲覧

en: You arrived here through the <a href="%(help_url)s">quick-jump</a> search feature. To instead search for the term <strong>%(term)s</strong>, click <a href="%(search_url)s">here</a>.
ja: 検索機能にある<a href="%(help_url)s">クイックジャンプ</a>でここに来ました。そうではなく <strong>%(term)s</strong> で検索するには<a href="%(search_url)s">ここ</a>をクリックしてください。

en: Search query too short. Query must be at least %(num)s characters long.
ja: 検索語は少なくとも%(num)s文字以上が必要です。

en: Page %(page)s is out of range.
ja: ページ %(page)s は範囲外になっています。

en: Page %(num)d
ja: ページ%(num)d

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Results
ja: 結果

en: Quickjump to %(name)s
ja: %(name)s へクイックジャンプ

en: By %(author)s
ja: 更新者: %(author)s

en: No matches found
ja: 一致するものが見つかりませんでした。

en: %(note)s See %(page)s for help on searching.
ja: %(note)s 検索について詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Trac is a web-based software project management and bug/issue tracking system emphasizing ease of use and low ceremony. It provides an integrated Wiki, an interface to version control systems, and a number of convenient ways to stay on top of events and changes within a project.
ja: Trac はソフトウェアプロジェクトの管理およびバグや案件のトラッキングを行うためのウェブベースのソフトウェアであり、使いやすく形式張らないことに重点を置いています。Wiki 機能を備え、バージョン管理システムへのインターフェースを持ち、プロジェクト内での出来事や変更を把握するのに役立つたくさんの方法を提供します。

en: online
ja: オンライン

en: Trac is distributed under the modified BSD License.<br /> The complete text of the license can be found %(online)s as well as in the <code>COPYING</code> file included in the distribution.
ja: Trac は BSD ライセンスのもとで配布されています。<br />このライセンスの全文は、配布ファイルに含まれている <code>COPYING</code> ファイルと同じものが%(online)sで参照できます。

en: Please visit the Trac open source project: %(teo)s
ja: Trac オープンソースプロジェクトのページ: %(teo)s

en: Attach another file
ja: ファイルを添付

en: Attach file
ja: ファイルを添付

en: %(parent)s – Attachment
ja: %(parent)s – 添付ファイル

en: %(parent)s – Attachments
ja: %(parent)s – 添付ファイル

en: %(filename)s on %(parent)s – Attachment
ja: %(parent)s の %(filename)s – 添付ファイル

en: Add Attachment to %(parent)s
ja: %(parent)s に添付ファイルを追加

en: (size limit %(value)s)
ja: (サイズの上限 %(value)s)

en: Attachment Info
ja: 添付ファイル情報

en: Your email or username:
ja: メールアドレスまたはユーザ名:

en: E-mail address and name can be saved in the %(preferences)s.
ja: メールアドレスと名前は%(preferences)sで保存できます。

en: Description of the file (optional):
ja: ファイルの詳細 (省略可):

en: Replace existing attachment of the same name
ja: 同名の添付ファイルを置き換える

en: Add attachment
ja: 添付ファイルを追加

en: Are you sure you want to delete this attachment?
ja: この添付ファイルを削除しますか?

en: Delete attachment
ja: 添付ファイルの削除

en: %(num)d byte | %(num)d bytes
ja[0]: %(num)d B

en: File %(file)s, %(size)s (added by %(author)s, %(pdate)s)
ja: ファイル %(file)s、%(size)s (%(author)s が%(pdate)sに追加)

en: Property %(name)s changed from %(old)s to %(new)s
ja: プロパティ %(name)s を %(old)s から %(new)s に変更

en: Property %(name)s set to %(value)s
ja: プロパティ %(name)s を %(value)s に設定

en: Property %(name)s deleted
ja: プロパティ %(name)s を削除

en: View differences
ja: 差分の表示

en: inline
ja: インラインで表示

en: side by side
ja: 並べて表示

en: <label>%(radio)s Show</label> <label>%(text)s lines around each change</label>
ja: <label>%(radio)s 変更箇所の前後</label><label>%(text)s行を表示</label>

en: Show the changes in full context
ja: 全体と合わせて変更を見る

en: Ignore:
ja: 以下の違いを無視:

en: Blank lines
ja: 空白行の有無

en: Case changes
ja: 大文字/小文字の区別

en: White space changes
ja: 空白文字の変更

en: Update
ja: 更新

en: Version %(version)s
ja: バージョン %(version)s

en: Initial Version
ja: 初期バージョン

en: Changes between %(old_link)s and %(new_link)s of %(src_link)s
ja: %(src_link)s に対する %(old_link)s と %(new_link)s 間の変更内容

en: Changes from %(new_link)s of %(src_link)s
ja: %(src_link)s に対する %(new_link)s からの変更内容

en: Timestamp:
ja: 日時:

en: (multiple changes)
ja: (複数の変更)

en: %(date)s (%(duration)s ago)
ja: %(date)s (%(duration)s前)

en: Comment:
ja: コメント:

en: Edit
ja: 編集

en: Legend:
ja: 凡例:

en: Unmodified
ja: 変更なし

en: Added
ja: 追加

en: Removed
ja: 削除

en: Modified
ja: 更新

en: System Information
ja: システム情報

en: Package
ja: パッケージ

en: Version
ja: バージョン

en: Installed Plugins
ja: インストールしているプラグイン

en: Location
ja: 場所

en: N/A
ja: 該当なし

en: Interface Customization
ja: インターフェイスのカスタマイズ

en: Site templates
ja: サイトテンプレート

en: Shared templates
ja: 共有のテンプレート

en: Site static resources
ja: サイト静的リソース

en: Shared static resources
ja: 共有の静的リソース

en: Section
ja: セクション

en: Value
ja: 値

en: Error
ja: エラー

en: Create
ja: 作成

en: Oops…
ja: エラー発生

en: Trac detected an internal error:
ja: 内部エラーを検出しました。

en: Trac administrator
ja: Trac 管理者

en: There was an internal error in Trac. It is recommended that you notify your local %(project_admin)s with the information needed to reproduce the issue.
ja: 内部エラーが発生しました。このサイトの%(project_admin)sに連絡し、不具合の再現方法等を伝えることをお勧めします。

en: To that end, you could %(create_a_ticket)s a ticket.
ja: それには、「%(create_a_ticket)s」からチケットを作成します。

en: The action that triggered the error was:
ja: エラーを発生させた操作:

en: This is probably a local installation issue.
ja: おそらくインストール上の問題があります。

en: This is probably a local installation issue. You should %(create_a_ticket)s a ticket at the admin Trac to report the issue.
ja: おそらくインストール上の問題があります。管理用の Trac に「%(create_a_ticket)s」からこの問題を報告してください。

en: Found a bug in Trac?
ja: Trac のバグを見つけましたか?

en: If you think this should work and you can reproduce the problem, you should consider creating a bug report.
ja: この不具合が再現可能で動作すべきだと思う場合は、バグレポートの作成を検討してください。

en: Note that the %(name)s plugin seems to be involved.
ja: %(name)s プラグインに関係しているようです。

en: Note that the following plugins seem to be involved:
ja: 次のプラグインに関係しているようです。

en: Please report this issue to the plugin maintainer.
ja: プラグインのメンテナにこの問題を報告してください。

en: searching
ja: 検索

en: %(searching)s for similar issues
ja: 似た問題の%(searching)s

en: mailing list
ja: メーリングリスト

en: Before you do that, though, please first try %(searching_for_similar_issues)s, as it is quite likely that this problem has been reported before. For questions about installation and configuration of Trac or its plugins, please try the %(mailing_list)s instead of creating a ticket.
ja: 実際に報告を行なう前に、既に同じような問題が報告されていないか「%(searching_for_similar_issues)s」を試してください。また Trac のインストールや設定に関する質問は、チケットではなく%(mailing_list)sを確認してみてください。

en: Otherwise, please %(create)s a new bug report describing the problem and explain how to reproduce it.
ja: そうでない場合は、問題の詳細と再現手順を「%(create)s」からバグレポートを作成してください。

en: Python Traceback
ja: Python トレースバック

en: Most recent call last:
ja: 後方のものほど最近の呼出となります:

en: Code fragment:
ja: 近辺のコード:

en: Local variables:
ja: ローカル変数:

en: Switch to plain text view
ja: プレーンテキスト表示に切り替える

en: Switch to interactive view
ja: インタラクティブ表示に切り替える

en: %(trac_guide)s &mdash; The Trac User and Administration Guide
ja: %(trac_guide)s — Trac ユーザ/管理者ガイド

en: Change History for %(name)s
ja: %(name)s の更新履歴

en: View changes
ja: 差分を表示

en: Comment
ja: コメント

en: View this version
ja: このバージョンを表示

en: Available Projects
ja: プロジェクト一覧

en: Search %(project)s
ja: %(project)s の検索

en: Download in other formats:
ja: 他のフォーマットでダウンロード:

en: %(attachment_links)s (%(size)s) - added by %(author)s %(date)s.
ja: %(attachment_links)s (%(size)s) - %(author)s が%(date)sに追加。

en: Download all attachments as:
ja: すべての添付ファイルをダウンロード:

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Note:
ja: ※

en: Hide this warning
ja: この警告を非表示にする

en: close
ja: 閉じる

en: Warning:
ja: 警告:

en: Hide this notice
ja: この通知を非表示にする

en: (The file is empty)
ja: (ファイルは空です)

en: <strong>HTML preview not available</strong>, since the file size exceeds %(size)s.
ja: ファイルサイズが %(size)s を超えているため、<strong>HTML プレビューは利用できません</strong>。

en: <strong>HTML preview not available</strong>, since no preview renderer could handle it.
ja: このファイルのプレビュー方法が不明なため、<strong>HTML プレビューは利用できません</strong>。

en: Try <a href="%(url)s">downloading</a> the file instead.
ja: 代わりにファイルを<a href="%(url)s">ダウンロード</a>してください。

en: Total number of %(unit)s: %(count)s
ja: %(unit)s の件数: %(count)s

en: Search:
ja: 検索:

en: Context Navigation
ja: コンテキストナビゲーション

en: Trac is distributed under the modified BSD License.[1:] The complete text of the license can be found [2:online] as well as in the [3:COPYING] file included in the distribution.
ja: Trac は BSD ライセンスのもとで配布されています。[1:]このライセンスの全文は、配布ファイルに含まれている [3:COPYING] ファイルと同じものが[2:オンライン]で参照できます。

en: Please visit the Trac open source project: [1:https://trac.edgewall.org/]
ja: Trac オープンソースプロジェクトのページへ:  [1:https://trac.edgewall.org/]

en: – Attachment
ja: – 添付ファイル

en: – Attachments
ja: – 添付ファイル

en: Add Attachment to [1:%(parent)s]
ja: [1:%(parent)s] に添付ファイルを追加

en: E-mail address and name can be saved in the [1:Preferences].
ja: メールアドレスと名前は[1:個人設定]で保存できます。

en: File %(file)s, [1:%(size)s] (added by %(author)s, %(date)s)
ja: ファイル %(file)s、[1:%(size)s] (%(author)s が%(date)sに追加)

en: Differences
ja: 差分

en: [1:[2:] Show] [3:[4:] lines around each change]
ja: [1:[2:] 変更箇所の前後][3:[4:]行を表示]

en: Changes between [1:Version %(old)s] and [2:Version %(new)s] of [3:%(name)s]
ja: [3:%(name)s] に対する[1:バージョン %(old)s] と[2:バージョン %(new)s] 間の変更内容

en: Changes between [1:Initial Version] and [2:Version %(new)s] of [3:%(name)s]
ja: [3:%(name)s] に対する[1:初期バージョン]と[2:バージョン %(new)s] 間の変更内容

en: Changes from [1:Version %(new)s] of [2:%(name)s]
ja: [2:%(name)s] に対する[1:バージョン %(new)s] からの変更内容

en: There was an internal error in Trac. It is recommended that you notify your local [1: Trac administrator] with the information needed to reproduce the issue.
ja: 内部エラーが発生しました。このサイトの [1:Trac 管理者]に連絡し、不具合の再現方法等を伝えることをお勧めします。

en: To that end, you could %(create)s a ticket.
ja: それにはチケットを %(create)s します。

en: You should %(create)s a ticket at the admin Trac to report the issue.
ja: 管理用の Trac に「%(create)s」からこの問題を報告してください。

en: Before you do that, though, please first try [1:[2:searching] for similar issues], as it is quite likely that this problem has been reported before. For questions about installation and configuration of Trac or its plugins, please try the [3:mailing list] instead of creating a ticket.
ja: 実際に報告を行なう前に、既に[1:同じような問題が報告されていないか「[2:似た問題の検索]」]を試してください。また Trac のインストールや設定に関する質問は、チケットではなく[3:メーリングリスト]を確認してみてください。

en: — The Trac User and Administration Guide
ja: — Trac ユーザ/管理者ガイド

en: Change History for [1:%(name)s]
ja: [1:%(name)s] の更新履歴

en: Change history
ja: 更新履歴

en: [1:%(file)s][2:​] ([3:%(size)s]) - added by %(author)s %(date)s.
ja: [1:%(file)s][2:​] ([3:%(size)s]) - %(author)s が%(date)sに追加。

en: [1:HTML preview not available], since the file size exceeds %(size)s.
ja: ファイルサイズが %(size)s を超えているため、[1:HTML プレビューは利用できません]。

en: [1:HTML preview not available], since no preview renderer could handle it.
ja: このファイルのプレビュー方法が不明なため、[1:HTML プレビューは利用できません]。

en: Try [1:downloading] the file instead.
ja: 代わりにファイルを[1:ダウンロード]してください。

en: (none)
ja: (無し)

en: (Undefined)
ja: (不明)

en: Ticket System
ja: チケットシステム

en: Components
ja: コンポーネント

en: The component "%(name)s" has been added.
ja: コンポーネント "%(name)s" を追加しました。

en: No component selected
ja: コンポーネントを選択していません

en: The selected components have been removed.
ja: 選択したコンポーネントを削除しました。

en: Owner
ja: 担当者

en: Milestone
ja: マイルストーン

en: Milestones
ja: マイルストーン

en: Milestone "%(name)s" already exists, please choose another name.
ja: マイルストーン "%(name)s" は既に存在します。別の名前を指定してください。

en: No milestone selected
ja: マイルストーンを選択していません

en: The selected milestones have been removed.
ja: 選択したマイルストーンを削除しました。

en: Due
ja: 期日

en: Completed
ja: 完了日時

en: Versions
ja: バージョン

en: The version "%(name)s" has been added.
ja: バージョン "%(name)s" を追加しました。

en: No version selected
ja: バージョンを選択していません

en: The selected versions have been removed.
ja: 選択したバージョンを削除しました。

en: Time
ja: 日時

en: The %(field)s value "%(name)s" has been added.
ja: %(field)s "%(name)s" を追加しました。

en: No %s selected
ja: %s を選択していません

en: The selected %(field)s values have been removed.
ja: 選択した%(field)sを削除しました。

en: Order numbers must be unique
ja: 順序数はユニークでなくてはなりません

en: Possible Values
ja: 名称

en: Invalid up/down value: %(value)s
ja: up/down 以外の値です: %(value)s

en: <ticket#> must be a number
ja: <ticket#> は数値にしてください

en: <comment#> must be a number
ja: <comment#> は数値にしてください

en: Attachment
ja: 添付ファイル

en: Summary
ja: 概要

en: Reporter
ja: 報告者

en: Type
ja: 分類

en: Status
ja: ステータス

en: Priority
ja: 優先度

en: Severity
ja: 重要度

en: Resolution
ja: 解決方法

en: Keywords
ja: キーワード

en: Cc
ja: 関係者

en: Created
ja: 作成

en: "%(value)s" is not a valid value
ja: "%(value)s" は有効な値ではありません

en: field cannot be empty
ja: 項目を空にできません

en: Must be less than or equal to %(num)s characters
ja: 文字数を%(num)sと同じかそれ以下にしてください

en: Tickets must contain a summary.
ja: チケットの概要を記述する必要があります。

en: Tickets %(ranges)s
ja: チケット %(ranges)s

en: ticket comment does not exist
ja: チケットのコメントは存在しません

en: Description for #%(id)s: %(summary)s
ja: #%(id)s の詳細: %(summary)s

en: Comment %(cnum)s for #%(id)s: %(summary)s
ja: #%(id)s のコメント%(cnum)s: %(summary)s

en: Comment %(cnum)s
ja: コメント %(cnum)s

en: no permission to view ticket
ja: チケットを参照する権限がありません

en: ticket does not exist
ja: チケットは存在しません

en: Ticket #%(shortname)s
ja: チケット #%(shortname)s

en: add
ja: 追加

en: remove
ja: 削除

en: add / remove
ja: 追加 / 削除

en: set to
ja: 設定

en: The ticket comment is invalid: %(message)s
ja: チケットコメントの内容が不正です: %(message)s

en: The ticket field %(field)s is invalid: %(message)s
ja: チケットのフィールド %(field)s の内容が不正です: %(message)s

en: The changes have been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
ja: 変更をは保存しましたが、通知処理中にエラーが発生しました: %(message)s

en: from invalid state
ja: (不正な状態から)

en: Current state no longer exists
ja: 現在のステータスは破棄されます

en: The ticket will be disowned
ja: 担当を外します

en: to %(owner)s
ja: (担当 %(owner)s)

en: The owner will be the specified user
ja: 担当者を指定したユーザに設定します

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to the specified user
ja: 担当者を %(current_owner)s から指定したユーザに変更します

en: The owner will be %(new_owner)s
ja: 担当者を %(new_owner)s に設定します

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(new_owner)s
ja: 担当者を %(current_owner)s から %(new_owner)s に変更します

en: The owner will be the selected user
ja: 担当者を選択したユーザに設定します

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to the selected user
ja: 担当者を %(current_owner)s から選択したユーザに変更します

en: The owner will remain %(current_owner)s
ja: 担当者を %(current_owner)s のままにする

en: Your workflow attempts to set a resolution but uses undefined resolutions (configuration issue, please contact your Trac admin).
ja: ワークフローで解決方法を設定しようとしていますが、定義していない解決方法を使用しています。(設定の問題のため Trac 管理者へお問い合わせください)

en: Your workflow attempts to set a resolution but none is defined (configuration issue, please contact your Trac admin).
ja: ワークフローで解決方法を設定しようとしていますが、解決方法が定義されていません。(設定の問題のため Trac 管理者へお問い合わせください)

en: as %(resolution)s
ja: (解決方法 %(resolution)s)

en: The resolution will be set to %(name)s
ja: 解決方法を %(name)s に設定します

en: The resolution will be set
ja: 解決方法を設定します

en: The resolution will be deleted
ja: 解決方法を抹消します

en: as %(status)s
ja: (ステータス %(status)s)

en: The ticket will remain with no owner
ja: 担当者なしのままにする

en: The status will be '%(name)s'
ja: ステータスは '%(name)s' になります

en: Next status will be '%(name)s'
ja: 次のステータスは '%(name)s' です

en: Render a workflow graph.
    
    This macro accepts a TracWorkflow configuration and renders the states
    and transitions as a directed graph. If no parameters are given, the
    current ticket workflow is rendered.
    
    In [WikiProcessors WikiProcessor] mode the `width` and `height`
    arguments can be specified (Defaults: `width = 800` and `height = 600`).
    
    The repository-scoped path of a workflow file can be specified as either
    a macro or !WikiProcessor `file` argument. The file revision can be
    specified by appending `@<rev>` to the path. The `file` argument value
    must be enclosed in single or double quotes. //(Since 1.3.2)//.
    
    Examples:
    {{{
    [[Workflow()]]
    
    [[Workflow(go = here -> there; return = there -> here)]]
    
    [[Workflow(file=/contrib/workflow/enterprise-workflow.ini@1)]]
    
    {{{#!Workflow file="/contrib/workflow/enterprise-workflow.ini"
    }}}
    
    {{{#!Workflow width=700 height=700
    leave = * -> *
    leave.operations = leave_status
    leave.default = 1
    
    create = <none> -> new
    create.default = 1
    
    create_and_assign = <none> -> assigned
    create_and_assign.label = assign
    create_and_assign.permissions = TICKET_MODIFY
    create_and_assign.operations = may_set_owner
    
    accept = new,assigned,accepted,reopened -> accepted
    accept.permissions = TICKET_MODIFY
    accept.operations = set_owner_to_self
    
    resolve = new,assigned,accepted,reopened -> closed
    resolve.permissions = TICKET_MODIFY
    resolve.operations = set_resolution
    
    reassign = new,assigned,accepted,reopened -> assigned
    reassign.permissions = TICKET_MODIFY
    reassign.operations = set_owner
    
    reopen = closed -> reopened
    reopen.permissions = TICKET_CREATE
    reopen.operations = del_resolution
    }}}
    }}}
ja: ワークフローを描画します。
    
    このマクロは[TracWorkflow ワークフロー]の設定を受け取って有向グラフの状態と遷移を描画します。
    パラメータを指定しない場合は、現在のワークフローを描画します。
    
    [WikiProcessors Wiki プロセッサ]モードでは `width` と `height` を引数に指定することができます (デフォルト: `width = 800`, `height = 600`)。
    
    ワークフローのファイルとしてリポジトリパスをマクロや !WikiProcessor の `file` 引数に指定することができ、リポジトリパスには `@<rev>` を付けてリビジョンを指定することもできます。`file` 引数の値はシングルクォートかダブルクォートで囲う必要があります。//(1.3.2 以降)//
    
    例:
    {{{
    [[Workflow()]]
    
    [[Workflow(go = here -> there; return = there -> here)]]
    
    [[Workflow(file=/contrib/workflow/enterprise-workflow.ini@1)]]
    
    {{{#!Workflow file="/contrib/workflow/enterprise-workflow.ini"
    }}}
    
    {{{#!Workflow width=700 height=700
    leave = * -> *
    leave.operations = leave_status
    leave.default = 1
    
    create = <none> -> new
    create.default = 1
    
    create_and_assign = <none> -> assigned
    create_and_assign.label = assign
    create_and_assign.permissions = TICKET_MODIFY
    create_and_assign.operations = may_set_owner
    
    accept = new,assigned,accepted,reopened -> accepted
    accept.permissions = TICKET_MODIFY
    accept.operations = set_owner_to_self
    
    resolve = new,assigned,accepted,reopened -> closed
    resolve.permissions = TICKET_MODIFY
    resolve.operations = set_resolution
    
    reassign = new,assigned,accepted,reopened -> assigned
    reassign.permissions = TICKET_MODIFY
    reassign.operations = set_owner
    
    reopen = closed -> reopened
    reopen.permissions = TICKET_CREATE
    reopen.operations = del_resolution
    }}}
    }}}

en: The file %(file)s does not exist.
ja: ファイル %(file)s は存在しません。

en: Enable JavaScript to display the workflow graph.
ja: ワークフローグラフを表示するには JavaScript を有効にしてください。

en: Ticket %(id)s does not exist.
ja: チケット %(id)s は存在しません。

en: Invalid ticket number
ja: チケット番号が不正です

en: Multi-values fields not supported yet
ja: 複数値のフィールドはまだサポートしていません

en: %(type)s %(name)s does not exist.
ja: %(type)s %(name)s は存在しません。

en: Cannot delete non-existent %(type)s.
ja: 存在しない%(type)sは削除できません。

en: %(type)s value "%(name)s" already exists.
ja: %(type)s "%(name)s" はすでに存在しています。

en: %(type)s value "%(name)s" already exists
ja: %(type)s "%(name)s" はすでに存在しています

en: Cannot update non-existent enum.
ja: 存在しない設定値は変更できません。

en: Invalid %(type)s name.
ja: %(type)s の名称が不正です。

en: Ticket Type
ja: 分類

en: Ticket Types
ja: 分類

en: Resolutions
ja: 解決方法

en: Priorities
ja: 優先度

en: Severities
ja: 重要度

en: Component %(name)s does not exist.
ja: コンポーネント %(name)s は存在しません。

en: Cannot delete non-existent component.
ja: 存在しないコンポーネントは削除できません。

en: Component "%(name)s" already exists.
ja: コンポーネント "%(name)s" はすでに存在しています。

en: Cannot update non-existent component.
ja: 存在しないコンポーネントは変更できません。

en: Invalid component name.
ja: コンポーネントの名称が不正です。

en: Milestone %(name)s does not exist.
ja: マイルストーン %(name)s は存在しません。

en: Invalid milestone name.
ja: マイルストーンの名称が不正です。

en: Milestone "%(name)s" already exists.
ja: マイルストーン "%(name)s" はすでに存在しています。

en: Report {%(num)s} does not exist.
ja: レポート {%(num)s} は存在しません。

en: Invalid Report Number
ja: レポート番号が不正です

en: Query cannot be empty.
ja: クエリを空にはできません。

en: Version %(name)s does not exist.
ja: バージョン %(name)s は存在しません。

en: Cannot delete non-existent version.
ja: 存在しないバージョンは削除できません。

en: Version "%(name)s" already exists.
ja: バージョン "%(name)s" はすでに存在しています。

en: Cannot update non-existent version.
ja: 存在しないバージョンは変更できません。

en: Invalid version name.
ja: バージョンの名称が不正です。

en: Ticket that I own is created or modified
ja: 担当するチケットの作成時または変更時

en: I update a ticket
ja: 自身によるチケット更新時

en: Ticket that I previously updated is modified
ja: 変更したことのあるチケットの更新時

en: Ticket that I reported is modified
ja: 自分が報告したチケットの更新時

en: Any ticket is created
ja: すべてのチケット作成時

en: Ticket that I'm listed in the CC field is modified
ja: Cc 欄に自分が入っているチケットの変更時

en: Invalid query constraint value
ja: 条件の値が不正です

en: Query page %(page)s is invalid.
ja: ページ番号 %(page)s は不正です。

en: Query max %(max)s is invalid.
ja: 表示件数 %(max)s は不正です。

en: Query filter requires field and constraints separated by a "="
ja: 各フィルタは、フィールドの名前と条件が "=" で区切る必要があります

en: Query filter requires field name
ja: フィルタには、フィールド名を含んでいる必要があります

en: Page %(page)s is beyond the number of pages in the query
ja: %(page)s ページはクエリのページ数を超えています。

en: Invalid ticket id list: %(value)s
ja: チケット番号が不正です: %(value)s

en: contains
ja: に次が含まれる

en: doesn't contain
ja: は次を含まない

en: begins with
ja: が次で始まる

en: ends with
ja: が次で終わる

en: is
ja: が次と等しい

en: is not
ja: は次と等しくない

en: Ticket
ja: チケット

en: RSS Feed
ja: RSS フィード

en: Comma-delimited Text
ja: CSV(カンマ区切り)

en: Tab-delimited Text
ja: TSV(タブ区切り)

en: View Tickets
ja: チケットを見る

en: Custom Query
ja: カスタムクエリ

en: Available Reports
ja: レポート一覧

en: New Custom Query
ja: 新規カスタムクエリ

en: [Error: %(error)s]
ja: [エラー: %(error)s]

en: Wiki macro listing tickets that match certain criteria.
    
    This macro accepts a comma-separated list of keyed parameters,
    in the form "key=value".
    
    If the key is the name of a field, the value must use the syntax
    of a filter specifier as defined in TracQuery#QueryLanguage.
    Note that this is ''not'' the same as the simplified URL syntax
    used for `query:` links starting with a `?` character. Commas (`,`)
    can be included in field values by escaping them with a backslash (`\`).
    
    Groups of field constraints to be OR-ed together can be separated by a
    literal `or` argument.
    
    In addition to filters, several other named parameters can be used
    to control how the results are presented. All of them are optional.
    
    The `format` parameter determines how the list of tickets is
    presented:
     - '''list''' -- the default presentation is to list the ticket ID next
       to the summary, with each ticket on a separate line.
     - '''compact''' -- the tickets are presented as a comma-separated
       list of ticket IDs.
     - '''count''' -- only the count of matching tickets is displayed
     - '''rawcount''' -- only the count of matching tickets is displayed,
       not even with a link to the corresponding query (//since 1.1.1//)
     - '''table'''  -- a view similar to the custom query view (but without
       the controls)
     - '''progress''' -- a view similar to the milestone progress bars
    
    The `max` parameter can be used to limit the number of tickets shown
    (defaults to '''0''', i.e. no maximum).
    
    The `order` parameter sets the field used for ordering tickets
    (defaults to '''id''').
    
    The `desc` parameter indicates whether the order of the tickets
    should be reversed (defaults to '''false''').
    
    The `group` parameter sets the field used for grouping tickets
    (defaults to not being set).
    
    The `groupdesc` parameter indicates whether the natural display
    order of the groups should be reversed (defaults to '''false''').
    
    The `verbose` parameter can be set to a true value in order to
    get the description for the listed tickets. For '''table''' format only.
    ''deprecated in favor of the `rows` parameter''
    
    The `rows` parameter can be used to specify which field(s) should
    be viewed as a row, e.g. `rows=description|summary`
    
    The `col` parameter can be used to specify which fields should
    be viewed as columns. For '''table''' format only.
    
    For compatibility with Trac 0.10, if there's a last positional parameter
    given to the macro, it will be used to specify the `format`.
    Also, using "&" as a field separator still works (except for `order`)
    but is deprecated.
ja: 条件に該当するチケットの一覧を表示する Wiki マクロです。
    
    このマクロはパラメータを "key=value" 形式のカンマ区切りリストで受け取ります。
    
    キーがフィールド名の場合、その値は TracQuery#QueryLanguage で定義されているフィルタ構文で指定しなければなりません。
    注意: これは `?` 文字付きの `query:` リンクで使う簡易 URL シンタックスとは''違う''ものです。
    カンマ (`,`) はバックスラッシュ (`\`) でエスケープすることでフィールド値に含めることができます。
    
    フィールド条件のグループは `or` リテラル引数により OR 条件で分割することができます。
    
    フィルタに加えて、他のいくつかのパラメータ名はフィルタ結果の表示方法を制御するのに使います。これらはすべてオプションです。
    
    `format` パラメータはチケット一覧の表示方法を決めます。
     - '''list''' -- デフォルトの表示方法で、チケットIDと概要が各行に1チケットの一覧になります。
     - '''compact''' -- カンマ区切りでチケットIDのリストを表示します。
     - '''count''' -- 該当するチケットの件数のみを表示します。
     - '''rawcount''' -- 該当するチケットの件数のみを表示し、クエリリンクを作りません。(//1.1.1 以降//)
     - '''table'''  -- カスタムクエリと同じような表示です (フォームはありません)
     - '''progress''' -- マイルストーンの進捗バーに似た表示です
    
    `max` パラメータは表示されるチケットの件数を制限するのに使います
    (デフォルトは '''0''' でつまり最大値なしです)。
    
    `order` パラメータはチケットの順番に使います
    (デフォルトは '''id''' です)。
    
    `desc` パラメータはチケットの順番を逆順にするように指示します
    (デフォルトは '''false''' です)。
    
    `group` パラメータはチケットのグループ化に使用するフィールドを設定します
    (デフォルトは設定なしです)。
    
    `groupdesc` パラメータはグループの順番を逆順にするように指示します
    (デフォルトは '''false''' です)。
    
    `verbose` パラメータはチケット一覧で詳細を得るのに true 値を設定することができます。'''table''' フォーマットでのみ使えます。''`rows` パラメータが好ましいため、非推奨となっています。''
    
    `rows` パラメータは1行に表示するフィールドを指定することができます。
    例: `rows=description|summary`
    
    `col` パラメータは列に表示するフィールドを指定することができます。
    '''table''' フォーマットでのみ使えます。
    
    Trac 0.10 との互換性のため、マクロの最後に位置にする引数は `format` パラメータとして使います。また、フィールドのセパレータとして "&" を使ってもまだ機能しますが非推奨です (`order` パラメータを除く)。

en: %(num)s ticket matching %(criteria)s | %(num)s tickets matching %(criteria)s
ja[0]: チケット%(num)s件該当: %(criteria)s

en: Ticket completion status for each %(group)s
ja: %(group)sごとのチケット完了ステータス

en: No results
ja: 一致するものがありません

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets matching %(query)s
ja: %(query)s に %(groupvalue)s %(groupname)s のチケットが該当

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets:
ja: %(groupvalue)s %(groupname)s のチケット:

en: The report has been created.
ja: レポートを作成しました。

en: The report {%(id)d} has been deleted.
ja: レポート {%(id)d} を削除しました。

en: Delete Report {%(num)s} %(title)s
ja: レポート {%(num)s} %(title)s の削除

en: When specified, the report number should be "%(num)s".
ja: 番号を指定するとレポート番号は "%(num)s" になります。

en: Report failed: %(error)s
ja: レポートの実行に失敗しました: %(error)s

en: Report execution failed: %(error)s %(sql)s
ja: レポートの実行に失敗しました: %(error)s %(sql)s

en: SQL Query
ja: SQL クエリ

en: The following arguments are missing: %(args)s
ja: 以下の引数が見つかりません: %(args)s

en: Report {%(num)s} has no SQL query.
ja: レポート {%(num)s} には SQL クエリが定義されていません。

en: Query parameter "sort=%(sort_col)s"  is invalid
ja: クエリのパラメータ "sort=%(sort_col)s" は不正です

en: Hint: if the report failed due to automatic modification of the ORDER BY clause or the addition of LIMIT/OFFSET, please look up %(sort_column)s and %(limit_offset)s in TracReports to see how to gain complete control over report rewriting.
ja: ヒント: ORDER BY 句の自動補正や LIMIT/OFFSET の追加が原因でレポートが失敗する場合は、TracReports 中の %(sort_column)s と %(limit_offset)s を調べてレポートがどのように書き換えられるかを確かめてください。

en: report does not exist
ja: レポートは存在しません

en: no permission to view report
ja: レポートを参照する権限がありません

en: ticket status
ja: チケットステータス

en: tickets
ja: チケット

en: '%(group1)s' and '%(group2)s' milestone groups both are declared to be "catch-all" groups. Please check your configuration.
ja: '%(group1)s' と '%(group2)s' のマイルストーングループは、どちらも "catch-all" グループです。設定を確認して下さい。

en: '%(groupname)s' milestone group reused status '%(status)s' already taken by other groups. Please check your configuration.
ja: マイルストーングループ '%(groupname)s' は、他がすでに使用しているステータス '%(status)s' を使っています。設定を確認して下さい。

en: Open (by due date)
ja: 進行中 (期日あり)

en: Open (no due date)
ja: 進行中 (期日なし)

en: Closed
ja: 完了済

en: Roadmap
ja: ロードマップ

en: Milestone %(name)s
ja: マイルストーン %(name)s

en: Ticket #%(num)s: %(summary)s
ja: チケット #%(num)s: %(summary)s

en: Milestones completed
ja: マイルストーンの完了

en: Milestone %(name)s completed
ja: マイルストーン %(name)s が完了しました

en: Completion date may not be in the future
ja: 完了日時に未来の日時を指定しようとしています

en: You must provide a name for the milestone.
ja: マイルストーンの名前を指定してください。

en: The open tickets associated with milestone "%(name)s" have been retargeted to milestone "%(retarget)s".
ja: マイルストーンが "%(name)s" の未解決チケットを "%(retarget)s" に変更しました。

en: Open tickets retargeted after milestone closed
ja: 未解決チケットはマイルストーン完了後そのマイルストーンを変更しました

en: The milestone "%(name)s" has been added.
ja: マイルストーン "%(name)s" を追加しました。

en: The milestone "%(name)s" has been deleted.
ja: マイルストーン "%(name)s" を削除しました。

en: The tickets associated with milestone "%(name)s" have been retargeted to milestone "%(retarget)s".
ja: マイルストーンが "%(name)s" のチケットを "%(retarget)s" に変更しました。

en: Tickets retargeted after milestone deleted
ja: チケットはマイルストーン削除後そのマイルストーンを変更しました

en: Milestone %(name)s does not exist. You can create it here.
ja: マイルストーン %(name)s がありません。ここから作成できます。

en: Milestone "%(name)s"
ja: マイルストーン "%(name)s"

en: Previous Milestone
ja: 前のマイルストーン

en: Next Milestone
ja: 次のマイルストーン

en: Back to Roadmap
ja: ロードマップに戻る

en: Completed %(duration)s ago (%(date)s)
ja: %(duration)s前に完了 (%(date)s)

en: %(duration)s late (%(date)s)
ja: %(duration)s遅延 (%(date)s)

en: Due in %(duration)s (%(date)s)
ja: 期日まで %(duration)s (%(date)s)

en: No date set
ja: 期日なし

en: Invalid Ticket
ja: チケットエラー

en: New Ticket
ja: チケット登録

en: id can't be set for a new ticket request.
ja: チケット登録時はidを指定することはできません。

en: Tickets
ja: チケット

en: Tickets opened and closed
ja: チケットの登録と解決

en: Ticket updates
ja: チケットの更新

en: %(labels)s changed | %(labels)s changed
ja[0]: %(labels)s を変更

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) created
ja: チケット %(ticketref)s (%(summary)s) を登録しました

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) reopened
ja: チケット %(ticketref)s (%(summary)s) を差し戻しました

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) closed
ja: チケット %(ticketref)s (%(summary)s) を解決しました

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) updated
ja: チケット %(ticketref)s (%(summary)s) を更新しました

en: Tickets %(ticketids)s
ja: チケット %(ticketids)s

en: Tickets %(ticketlist)s batch updated
ja: チケット %(ticketlist)s を一括更新しました

en: There are no workflow actions defined for this ticket's status.
ja: このチケットのステータスに対応するワークフローのアクションを定義していません。

en: The action "%(name)s" is not available.
ja: アクション "%(name)s" は利用できません。

en: Please review your configuration, probably starting with %(section)s in your %(tracini)s.
ja: 設定を見直してください。おそらく %(tracini)s の %(section)s のあたりです。

en: Previous Ticket
ja: 前のチケット

en: Next Ticket
ja: 次のチケット

en: Back to Query
ja: レポート結果に戻る

en: Ticket History
ja: チケットの履歴

en: Back to Ticket #%(num)s
ja: チケット #%(num)s へ戻る

en: No differences to show
ja: 表示できる差分はありません

en: Version %(num)s
ja: バージョン %(num)s

en: initial
ja: 初期

en: Property %(label)s %(rendered)s
ja: プロパティ %(label)s %(rendered)s

en: Previous Change
ja: 前の変更

en: Next Change
ja: 次の変更

en: Ticket Diff
ja: チケットの差分

en: Ticket Comment History
ja: コメントの履歴

en: Ticket #%(num)s, comment %(cnum)d
ja: チケット #%(num)s, コメント %(cnum)d

en: No version %(version)d for comment %(cnum)d on ticket #%(ticket)s
ja: チケット #%(ticket)s のコメント %(cnum)d にはバージョン %(version)d が見つかりません

en: Ticket Comment Diff
ja: コメントの差分

en: %(labels)s set | %(labels)s set
ja[0]: %(labels)s を設定

en: %(labels)s deleted | %(labels)s deleted
ja[0]: %(labels)s を削除

en: ;
ja: 、

en: No permission to edit the ticket description.
ja: チケットの詳細を編集する権限がありません。

en: No permission to change the ticket reporter.
ja: チケットの報告者を変更する権限がありません。

en: No permission to change ticket fields.
ja: チケットのフィールドの内容を変更する権限がありません。

en: No permissions to add a comment.
ja: コメントを追加する権限がありません。

en: This ticket has been modified since you started editing.
ja: このチケットは編集開始以降に変更されています。

en: Your changes have not been saved because this ticket has been modified since you started editing.
ja: 変更内容を保存できませんでした。このチケットは編集開始以降に変更されています。

en: Invalid comment threading identifier
ja: コメント番号が不正です

en: The ticket has been created, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
ja: チケットは作成できましたが、通知処理中にエラーが発生しました: %(message)s

en: The ticket %(ticketref)s has been created. You can now attach the desired files.
ja: チケット %(ticketref)s を作成しました。ファイルを添付することができます。

en: The ticket %(ticketref)s has been created, but you don't have permission to view it.
ja: チケット %(ticketref)s は作成できましたが、参照する権限がありません。

note: TRANSLATOR: The 'change' has been saved... (link)
en: change
ja: 変更内容

en: The %(change)s has been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
ja: %(change)sを保存しましたが、通知処理中にエラーが発生しました: %(message)s

en: %(controller1)s changed "%(key)s" to "%(val1)s", but %(controller2)s changed it to "%(val2)s".
ja: %(controller1)s が "%(key)s" を "%(val1)s" に変更しましたが、%(controller2)s がそれを "%(val2)s" に変更しています。

en: Released %(datetime)s
ja: リリース日時: %(datetime)s

en: Add Cc
ja: Cc に追加

en: Remove Cc
ja: Cc から削除

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: %(value)s added | %(value)s added
ja[0]: %(value)s を追加

en: %(value)s removed | %(value)s removed
ja[0]: %(value)s を削除

en: set to %(value)s
ja: %(value)s に設定

en: changed from %(old)s to %(new)s
ja: %(old)s から %(new)s に変更

en: set
ja: 選択

en: unset
ja: 解除

en: modified
ja: 更新

en: modified (%(diff)s)
ja: 更新 (%(diff)s)

en: Manage Components
ja: コンポーネントの管理

en: Owner:
ja: 担当者:

en: Modify Component:
ja: コンポーネントの変更:

en: You may use %(wikiformatting)s here.
ja: %(wikiformatting)s が使えます。

en: Submit changes
ja: 変更を送信

en: Add Component:
ja: コンポーネントの追加:

en: Default
ja: デフォルト

en: Clear default
ja: デフォルトをクリア

en: You can remove all items from this list to completely hide this field from the user interface.
ja: すべての項目を削除すると、ユーザインターフェースにこのフィールドを表示しないようにできます。

en: As long as you don't add any items to the list, this field will remain completely hidden from the user interface.
ja: 項目を追加しない限り、ユーザインターフェースにこのフィールドを表示しません。

en: %(note)s See %(page)s for help on using the ticket system.
ja: %(note)s チケットシステムについて詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Manage %(label_plural)s %(nb_enums)s
ja: %(label_plural)sの管理 %(nb_enums)s

en: Modify %(label_singular)s:
ja: %(label_singular)sの変更:

en: Add %(label_singular)s:
ja: %(label_singular)sの追加:

en: Order
ja: 順序

en: %(note)s The order of priorities determines the coloring of entries in the ticket queries and reports.
ja: %(note)s 優先度の順にチケットクエリやレポートでの配色が決まります。

en: Manage Milestones %(nb_milestones)s
ja: マイルストーンの管理 %(nb_milestones)s

en: Add Milestone:
ja: マイルストーンの追加:

en: Due:
ja: 期日:

en: Format: %(datehint)s
ja: 書式: %(datehint)s

en: Format %(datehint)s
ja: 書式 %(datehint)s

en: Default milestone for new tickets
ja: 新規チケットに対するデフォルトマイルストーン

en: Default milestone for retargeting tickets
ja: 再設定する時に使用するデフォルトマイルストーン

en: Retarget
ja: 再設定

en: Number of tickets associated with milestone
ja: このマイルストーンに属するチケットの数

en: Clear default ticket milestone and default retargeting milestone
ja: 新規チケットと再設定に使用するデフォルトマイルストーンの設定をクリアします

en: Clear defaults
ja: デフォルトをクリア

en: %(note)s See %(page)s for help on using ticket milestones.
ja: %(note)s マイルストーンについて詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Manage Versions %(nb_versions)s
ja: バージョンの管理 %(nb_versions)s

en: Modify Version:
ja: バージョンの変更:

en: Released:
ja: リリース日時:

en: Add Version:
ja: バージョンの追加:

en: Released
ja: リリース日時

en: Batch Modify
ja: 一括更新

en: Change:
ja: 変更:

en: field…
ja: フィールド…

en: Change tickets
ja: チケットを変更

en: %(note)s See %(page)s for help on using batch modify.
ja: %(note)s 一括更新について詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Batch modification to %(tickets)s by %(author)s:
ja: %(tickets)s への一括更新 (%(author)s):

en: Action: %(action)s
ja: アクション: %(action)s

en: Delete Milestone %(name)s
ja: マイルストーン %(name)s の削除

en: Are you sure you want to delete this milestone?
ja: このマイルストーンを削除しますか?

en: Retarget associated tickets to milestone
ja: このマイルストーンに属するチケットを次のものに割り当てる:

en: There are no tickets associated with this milestone.
ja: このマイルストーンに属するチケットはありません。

en: Delete milestone
ja: マイルストーンを削除

en: %(note)s See %(page)s for help on using the roadmap.
ja: %(note)s ロードマップについて詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Edit Milestone %(name)s
ja: マイルストーン %(name)s の編集

en: New Milestone
ja: 新規マイルストーン

en: View Milestone:
ja: マイルストーンの表示:

en: Modify Milestone:
ja: マイルストーンの変更:

en: Create Milestone:
ja: マイルストーンの作成:

en: Completed:
ja: 完了:

en: Retargeting
ja: 再設定

en: Retarget associated open tickets to milestone:
ja: このマイルストーンの完了していないチケットを次のものに割り当てる:

en: There are no open tickets associated with this milestone.
ja: このマイルストーンに属する未解決チケットはありません。

en: Add milestone
ja: マイルストーンを登録

en: Edit this milestone
ja: マイルストーンの編集

en: %(duration)s late
ja: %(duration)s遅延

en: %(stat_title)s by
ja: %(stat_title)s:

en: Edit milestone
ja: マイルストーンを編集

en: %(num)s match | %(num)s matches
ja[0]: %(num)s件が該当

en: Filters
ja: フィルタ

en: none
ja: 値なし

en: <label>between %(start)s</label> <label>and %(end)s</label>
ja: <label>%(start)s</label><label>から%(end)sの間</label>

en: Columns
ja: カラム

en: Group results by
ja: 結果のグループ化:

en: descending
ja: 降順

en: Show under each result:
ja: 各検索結果の下に表示:

en: Max items per page
ja: 1ページに表示する件数

en: Edit report {%(id)s} corresponding to this query
ja: このクエリに対応するレポート {%(id)s} を編集する

en: Edit query
ja: このクエリを編集

en: Save query
ja: このクエリを保存

en: Save updated query in report {%(id)s}
ja: 更新されたクエリをレポート {%(id)s} に保存する

en: Create new report from current query
ja: 現在のクエリから新しいレポートを作成する

en: Delete report {%(id)s} corresponding to this query
ja: このクエリに対応するレポート {%(id)s} を削除する

en: Delete query
ja: このクエリを削除

en: %(note)s See %(page)s for help on using queries.
ja: %(note)s カスタムクエリについて詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Results %(num)s
ja: 結果 %(num)s件

en: (ascending)
ja: (昇順)

en: (descending)
ja: (降順)

en: Sort by %(col)s %(direction)s
ja: %(col)sでソート %(direction)s

en: No tickets found
ja: 一致するものが見つかりませんでした。

en: View ticket
ja: チケットの表示

en: (this ticket)
ja: (このチケット)

en: (more results for this group on next page)
ja: (次のページにこのグループの続きがあります)

en: Are you sure you want to delete this report?
ja: このレポートを削除しますか?

en: Delete report
ja: このレポートを削除

en: %(note)s See %(page)s for help on using and creating reports.
ja: %(note)s レポートの使用と作成について詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Create New Report
ja: 新しいレポートの作成

en: Edit Report {%(id)s} %(title)s
ja: レポート {%(id)s} %(title)s の編集

en: New Report
ja: 新規レポート

en: New Query
ja: 新規クエリ

en: Create Report:
ja: レポートの作成:

en: Create Query:
ja: クエリの作成:

en: Modify Query:
ja: クエリの変更:

en: Modify Report:
ja: レポートの変更:

en: Title:
ja: タイトル:

en: Error:
ja: エラー:

en: Query:
ja: クエリ:

en: Can be either SQL or, if starting with %(query_prefix)s, a %(trac_query)s expression.
ja: SQL 文または %(query_prefix)s で始まる %(trac_query)s が使えます。

en: Save report
ja: 保存

en: Show Descriptions
ja: 説明を表示する

en: Clear
ja: クリア

en: Forget last query
ja: 直前のクエリを消す

en: Return to Last Query
ja: 直前のクエリに戻る

en: Continue browsing through the current list of results, from the last selected report or custom query.
ja: 引き続き、最後に選択したレポートまたはカスタムクエリから最新の結果を参照する。

en: Compose a new ticket query by selecting filters and columns to display.
ja: フィルタと表示する項目を選択して新しいチケットクエリを作成する。

en: SQL reports and saved custom queries
ja: SQL レポートと保存しているカスタムクエリ

en: Identifier
ja: ID

en: Title
ja: タイトル

en: Sort by: %(a_identifier)s %(a_title)s
ja: ソート: %(a_identifier)s %(a_title)s

en: Delete
ja: 削除

en: Edit report
ja: このレポートを編集

en: View report
ja: レポートを表示する

en: No reports available.
ja: 利用できるレポートはありません。

en: Create new report
ja: 新しいレポートの作成

en: Arguments
ja: 引数

en: Copy report
ja: このレポートをコピー

en: (empty)
ja: (値なし)

en: No matches found.
ja: 一致するものが見つかりませんでした。

en: View %(realm)s
ja: %(realm)s の表示

en: View milestone
ja: マイルストーンの表示

en: Show completed milestones
ja: 完了したマイルストーンも表示する

en: Hide milestones with no due date
ja: 期限のないマイルストールを表示しない

en: Milestone: %(name)s
ja: マイルストーン: %(name)s

en: Add new milestone
ja: 新しいマイルストーンを登録

en: Go to the ticket editor
ja: チケットの編集領域に移動

en: Modify
ja: 変更

en: Create New Ticket
ja: チケットの新規作成

en: Oldest first
ja: 古い順

en: Newest first
ja: 新しい順

en: Threaded
ja: スレッド

en: Show comments
ja: コメントを表示

en: Show property changes
ja: 属性の変更を表示

en: Change History
ja: 更新履歴

en: Modify Ticket
ja: チケットの変更

en: Change Properties
ja: 属性変更

en: Properties
ja: 属性

en: Summary:
ja: 概要:

en: Reporter:
ja: 報告者:

en: (unset)
ja: (未設定)

en: Set your email in %(preferences_link)s
ja: %(preferences_link)sでメールアドレスを設定してください

en: This checkbox allows you to add or remove yourself from the CC list.
ja: 関係者に自分自身を登録または削除することができます。

en: Space or comma delimited email addresses and usernames are accepted.
ja: 空白かカンマ区切りで、メールアドレスかユーザ名を設定できます。

en: Add Comment
ja: コメントの追加

en: I have files to attach to this ticket
ja: このチケットにファイルを添付します

en: Go to the list of attachments
ja: 添付ファイルの一覧に移動

en: View the ticket description
ja: チケットの詳細を表示

en: Preview
ja: プレビュー

en: Create ticket
ja: チケットの新規作成

en: Review any <em class="trac-new">modifications</em> above, and any <em class="trac-conflict">conflicts</em> in the preview below.
ja: 上に追加されている「<em class="trac-new">変更内容</em>」と下のプレビューに表示されている「<em class="trac-conflict">衝突内容</em>」を確認してください。

en: %(note)s See %(page)s for help on using tickets.
ja: %(note)s チケットについて詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Opened %(created)s
ja: 登録: %(created)s

en: Closed %(closed)s
ja: 完了: %(closed)s

en: Last modified %(modified)s
ja: 最終更新: %(modified)s

en: (ticket not yet created)
ja: (まだ作成していません)

en: &mdash; at %(version_link)s
ja: &mdash; %(version_link)s

en: Reported by:
ja: 報告者:

en: Owned by:
ja: 担当者:

en: (last modified by %(author)s)
ja: (最終更新者 %(author)s)

en: Reply
ja: 返信

en: Reply, quoting this description
ja: 説明文を引用してコメントする

en: in reply to: %(refs)s
ja: 親コメント: %(refs)s

en: ;
ja: 、

en: follow-up: | follow-ups:
ja[0]: フォローアップ

en: by %(author)s, %(date)s
ja: 更新者: %(author)s (%(date)s)

en: by %(author)s
ja: 更新者: %(author)s

en: Reply to comment %(cnum)s
ja: コメント %(cnum)s に返信する

en: Edit comment %(cnum)s
ja: コメント %(cnum)s の編集

en: %(attachment_link)s added
ja: %(attachment_link)s を追加

en: Revert this change
ja: この変更を取り消す

en: revert
ja: 取り消す

en: Preview changes to comment %(cnum)s
ja: コメント %(cnum)s に対する変更のプレビューを見る

en: Submit changes to comment %(cnum)s
ja: コメント %(cnum)s に対する変更を送信する

en: Cancel comment edit
ja: コメントの編集を取り消す

en: Version %(version)s, edited %(date)s by %(author)s
ja: バージョン %(version)s、更新者 %(author)s (%(date)s)

en: Last edited %(date)s by %(author)s
ja: 最終更新者: %(author)s (%(date)s)

en: previous
ja: 前版

en: next
ja: 次版

en: Changes (by %(author)s):
ja: 変更 (%(author)s):

en: Description changed by %(author)s:
ja: 変更後の説明 (%(author)s):

en: Comment (by %(author)s):
ja: コメント (%(author)s):

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Previous Period
ja: 前の期間

en: Next Period
ja: 次の期間

en: in %(relative)s
ja: %(relative)s後

en: on %(date)s at %(time)s
ja: %(date)s %(time)s

en: %(relative)s ago
ja: %(relative)s前

en: See timeline at %(absolutetime)s
ja: タイムラインで%(absolutetime)sを見る

en: at %(iso8601)s
ja: %(iso8601)s

en: on %(date)s
ja: %(date)s

en: See timeline %(relativetime)s ago
ja: タイムラインで%(relativetime)s前を見る

en: <label>View changes from %(fromdate)s</label> <br /> <label>going back %(daysback)s days</label> <br /> <label>by author %(authors)s</label>
ja: <label>表示期間 %(fromdate)s から</label><br /><label>%(daysback)s 日前まで</label><br /><label>更新者 %(authors)s</label>

en: Today
ja: 本日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: %(time)s %(title)s by %(author)s
ja: %(time)s %(title)s (更新者 %(author)s)

en: %(note)s See %(page)s for information about the timeline view.
ja: %(note)s タイムラインについて詳しくは %(page)s を参照してください。

en: The upgrade of attachments was successful, but the old attachments directory:
    
      %(src_dir)s
    
    couldn't be removed, possibly due to the presence of files that weren't
    referenced in the database. The error was:
    
      %(exception)s
    
    This error can be ignored, but for keeping your environment clean you should
    backup any remaining files in that directory and remove it manually.
ja: 添付ファイルのアップグレードが成功しました。ただし、旧添付ディレクトリ
    
      %(src_dir)s
    
    が削除できませんでした。おそらく、データベースから参照しなくなったファイ
    ルが存在しているのが原因です。エラーの内容は以下になります。
    
      %(exception)s
    
    このエラーは無視できますが、残っているファイルをバックアップし手動でディ
    レクトリを削除できるように環境を保持してあります。

en: Unable to move attachment from:
    
      %(old_path)s
    
    to:
    
      %(new_path)s
ja: 添付ファイルを移動できませんでした。
    移動元:
    
      %(old_path)s
    
    移動先:
    
      %(new_path)s

note: TRANSLATOR: Wrap message to 80 columns
en: Notice: To enable the readonly wiki attribute, trac.ini must be manually
    edited to add ReadonlyWikiPolicy to the list of permission_policies in
    the [trac] section.
    
    For more details see: https://trac.edgewall.org/wiki/ReadonlyWikiPolicy
ja: お知らせ: Wiki の読み込み専用機能を有効にするには、trac.ini を手動で変更し
    ReadonlyWikiPolicy を [trac] セクションの permission_policies に追加する
    必要があります。
    
    詳細は次を参照してください: https://trac.edgewall.org/wiki/ReadonlyWikiPolicy

note: TRANSLATOR: Wrap message to 80 columns
en: Notice: To enable the default permission policy for the *wiki* system,
    trac.ini must be manually edited to add DefaultWikiPolicy to the list
    of permission_policies in the [trac] section.
ja: お知らせ: Wiki に対するデフォルトの権限ポリシーを有効にするには、
    trac.ini を手動で変更し DefaultWikiPolicy を [trac] セクションの
    permission_policies に追加する必要があります。

note: TRANSLATOR: Wrap message to 80 columns
en: Notice: To enable the default permission policy for the *ticket* system,
    trac.ini must be manually edited to add DefaultTicketPolicy to the list
    of permission_policies in the [trac] section.
ja: お知らせ: チケットに対するデフォルトの権限ポリシーを有効にするには、
    trac.ini を手動で変更し DefaultTicketPolicy を [trac] セクションの
    permission_policies に追加する必要があります。

en: For more details see: https://trac.edgewall.org/wiki/TracUpgrade
ja: 詳細は次を参照してください: https://trac.edgewall.org/wiki/TracUpgrade

note: TRANSLATOR: Wrap message to 80 columns
en: Report(s) %(ids)s could not be upgraded and may need to be manually
    edited to avoid an "ambiguous column name" error. See %(url)s for more
    information.
ja: レポート %(ids)s をアップグレードできなかったため
    "ambiguous column name" エラーが起きないように手動で変更する必要が
    あるかも知れません。
    詳細は %(url)s を参照してください。

en: Failed to read %(metadata)s file for %(dist)s: %(err)s
ja: %(dist)s の %(metadata)s ファイルの読み込みに失敗しました: %(err)s

en: Failed to parse %(metadata)s file for %(dist)s: %(err)s
ja: %(dist)s の %(metadata)s ファイルの解析に失敗しました: %(err)s

en: %(num)d year | %(num)d years
ja[0]: %(num)d年

en: %(num)d month | %(num)d months
ja[0]: %(num)dヵ月

en: %(num)d week | %(num)d weeks
ja[0]: %(num)d週

en: %(num)d day | %(num)d days
ja[0]: %(num)d日

en: %(num)d hour | %(num)d hours
ja[0]: %(num)d時間

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
ja[0]: %(num)d分

en: %(num)i second | %(num)i seconds
ja[0]: %(num)i秒

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" instead.
ja: "%(date)s" は間違っているか、日付書式が不明です。代わりに "%(hint)s" を試してください。

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" or "%(isohint)s" instead.
ja: "%(date)s" は間違っているか、日付書式が不明です。代わりに "%(hint)s" または "%(isohint)s" を試してください。

en: Invalid Date
ja: 不正な日付

en: The date "%(date)s" is outside valid range. Try a date closer to present time.
ja: 日付 "%(date)s" は正常な範囲にありません。存在する日付にしてください。

en: %(last)d of %(total)d
ja: %(total)d件中%(last)d件目

en: %(start)d - %(stop)d of %(total)d
ja: %(total)d件中%(start)d件目～%(stop)d件目

en: Alias
ja: エイリアス

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Cannot synchronize a single revision on multiple repositories
ja: 複数のリポジトリのリビジョンに同期できません

en: Repository "%(repo)s" doesn't exist
ja: リポジトリ "%(repo)s" は存在しません

en: %(rev)s resynced on %(reponame)s.
ja: %(reponame)s の %(rev)s に再同期しました。

en: Resyncing repository history for %(reponame)s...
ja: リポジトリ %(reponame)s の履歴を再同期します…

en: %(num)s revision cached. | %(num)s revisions cached.
ja[0]: %(num)s リビジョンをキャッシュしました。

en: Done.
ja: 終了しました。

en:  Indexing '%(name)s' repository
ja:  '%(name)s' リポジトリのインデックスを作成しています

en: 
     ---------------------------------------------------------------------
     Warning: couldn't index '%(pretty_name)s' repository.
    
     This can happen for a variety of reasons: wrong repository type,
     no appropriate third party library for this repository type,
     no repository at the specified repository path...
    
     You can nevertheless start using your Trac environment, but you'll
     need to check your `%(name)s.type` and `%(name)s.dir` option values
     in the [repositories] section of your trac.ini file.
ja: 
     ---------------------------------------------------------------------
     警告: '%(pretty_name)s' リポジトリのインデックスを作成できません。
    
     これはさまざまな理由によって起こりえます:
     リポジトリタイプが間違っている、適切なサードパーティ製ライブラリが足
     りていない、指定のパスにリポジトリがない、など。
    
     それでも Trac を使い始めることはできます。しかし、trac.ini ファイルの
     [repositories] セクションにある `%(name)s.type` と `%(name)s.dir`
     オプションの値を確認する必要があります。

en: Version Control
ja: バージョンコントロール

en: Repositories
ja: リポジトリ

en: Repository '%(repo)s' not found
ja: リポジトリ '%(repo)s' が見つかりません

en: You should now run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
ja: Trac をリポジトリと同期させるために %(resync)s を実行してください。

en: You may have to run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
ja: Trac をリポジトリと同期させるために %(resync)s を実行しなければならないかも知れません。

en: You will need to update your post-commit hook to call %(cset_added)s with the new repository name.
ja: 新しいリポジトリの名前で %(cset_added)s を呼び出すように post-commit フックを修正する必要があります。

en: The repository "%(name)s" already exists.
ja: リポジトリ "%(name)s" はすでに存在しています。

en: Missing arguments to add a repository.
ja: リポジトリを追加するにはパラメータが足りません。

en: The repository "%(name)s" has been added.
ja: リポジトリ "%(name)s" を追加しました。

en: You should also set up a post-commit hook on the repository to call %(cset_added)s for each committed changeset. See the %(doc)s for more information.
ja: コミットごとに %(cset_added)s を呼ぶようにリポジトリの post-commit フックを設定してください。詳しくは%(doc)sを参照してください。

en: The alias "%(name)s" already exists.
ja: エイリアス "%(name)s" はすでに存在しています。

en: The alias "%(name)s" has been added.
ja: エイリアス "%(name)s" を追加しました。

en: Missing arguments to add an alias.
ja: エイリアスを追加するにはパラメータが足りません。

en: The selected repositories have been removed.
ja: 選択したリポジトリを解除しました。

en: No repositories were selected.
ja: リポジトリを選択していません。

en: The repository directory must be an absolute path.
ja: リポジトリディレクトリは絶対パスでなければなりません。

en: The repository directory must be located below one of the following directories: %(dirs)s
ja: リポジトリディレクトリは次にあげるディレクトリのどれかの中になければなりません: %(dirs)s

en: (default)
ja: (デフォルト)

en: Invalid key "%(key)s"
ja: 不正なキーです: "%(key)s"

en: You should now run "repository resync %(name)s".
ja: "repository resync %(name)s" を実行してください。

en: You may have to run "repository resync %(name)s".
ja: "repository resync %(name)s" を実行しなければならないかも知れません。

en: The repository directory must be absolute
ja: リポジトリディレクトリは絶対パスでなければなりません

en: The repository type '%(type)s' is not supported
ja: リポジトリ '%(type)s' はサポートしていません

en: Cannot create an alias to the alias "%(repo)s"
ja: エイリアス "%(repo)s" へのエイリアスを作成することはできません

en: Cannot remove the repository "%(repos)s" used in aliases
ja: リポジトリ "%(repos)s" はエイリアスで使用中のため削除することはできません

en: Cannot rename the repository "%(repos)s" used in aliases
ja: リポジトリ "%(repos)s" はエイリアスで使用中のため名前を変更することはできません

en: Can't synchronize with repository "%(name)s" (%(error)s). Look in the Trac log for more information.
ja: リポジトリ "%(name)s" との同期ができません (%(error)s)。詳細は Trac のログを参照してください

en: Failed to sync with repository "%(name)s": %(error)s; repository information may be out of date. Look in the Trac log for more information including mitigation strategies.
ja: リポジトリ "%(name)s" との同期に失敗しました: %(error)s; リポジトリのデータは最新でない可能性があります。詳細と軽減する方法については Trac のログを参照してください。

en: Changeset %(rev)s in %(repo)s
ja: チェンジセット %(rev)s (%(repo)s)

en: Changeset %(rev)s
ja: チェンジセット %(rev)s

en: directory
ja: ディレクトリ

en: file
ja: ファイル

en:  at version %(rev)s
ja:  バージョン %(rev)s

en: path
ja: パス

en:  in %(repo)s
ja:  (%(repo)s)

en: Default repository
ja: デフォルトリポジトリ

en: Repository %(repo)s
ja: リポジトリ %(repo)s

en: Unsupported version control system "%(name)s": %(error)s
ja: サポートしていないバージョン管理システム "%(name)s": "%(error)s"

en: Unsupported version control system "%(name)s": Can't find an appropriate component, maybe the corresponding plugin was not enabled?
ja: サポートしていないバージョン管理システム "%(name)s": 適切なコンポーネントを見つけることができません。対応するプラグインは、有効になっていますか?

en: No changeset %(rev)s in the repository
ja: チェンジセット %(rev)s がリポジトリに存在しません

en: No such changeset
ja: チェンジセットが存在しません

en: No node %(path)s at revision %(rev)s
ja: リビジョン %(rev)s に %(path)s はありません

en: %(msg)s: No node %(path)s at revision %(rev)s
ja: %(msg)s: リビジョン %(rev)s に %(path)s はありません

en: No such node
ja: ノードが存在しません

en: The repository directory has changed, you should resynchronize the repository with: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'
ja: リポジトリのディレクトリを変更しました。次のコマンドでリポジトリの同期を行ってください: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'

en: Manage Repositories %(nb_repos)s
ja: リポジトリの管理 %(nb_repos)s

en: Default: %(default_type)s
ja: デフォルト: %(default_type)s

en: Repository:
ja: リポジトリ:

en: Modify Repository:
ja: リポジトリの変更:

en: View Repository:
ja: リポジトリの参照:

en: %(note)s This repository is not defined in the database and cannot be edited on this page.
ja: %(note)s このリポジトリはデータベースで設定されていないため、このページでは変更できません。

en: Directory:
ja: ディレクトリ:

en: Sync on every request
ja: リクエストごとに同期する

en: repository synchronization
ja: リポジトリ同期処理

en: Not recommended. See %(tracreposadmin)s.
ja: 非推奨です。%(tracreposadmin)sを参照してください。

en: Hide from repository index
ja: リポジトリ一覧に表示しない

en: Add Repository:
ja: リポジトリの追加:

en: Add Alias:
ja: エイリアスの追加:

en: Revision
ja: リビジョン

en: Alias of %(repo)s
ja: %(repo)s のエイリアス

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: %(note)s See %(page)s for help on administering repositories.
ja: %(note)s リポジトリ管理について詳しくは %(page)s を参照してください。

en: %(basename)s in %(dirname)s
ja: %(dirname)s の %(basename)s

en: Default Repository
ja: デフォルトリポジトリ

en: Show the diff against a specific revision
ja: 指定のリビジョンに対して差分を表示する

en: View diff against:
ja: 次に対して差分を表示:

en: Hint: clear the field to view latest revision
ja: ※ 最新リビジョンを見るにはこの項目を空にします

en: View revision:
ja: リビジョン指定:

en: Visit:
ja: ジャンプ:

en: Go!
ja: 移動

en: Jump to the chosen preselected path
ja: 選択されたパスにジャンプします

en: Branch head
ja: ブランチの先頭

en: Branch
ja: ブランチ

en: Tag
ja: タグ

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Parent Directory
ja: 親ディレクトリ

en: No files found
ja: 一致するものが見つかりませんでした。

en: Last change
ja: 最終更新内容

en: View changeset %(rev)s
ja: チェンジセット %(rev)s 参照

en: %(last_change)s on this file since %(stickyrev)s was %(rev)s, checked in by %(author)s, %(age)s
ja: このファイルの %(stickyrev)s 以降における%(last_change)sは %(rev)s で %(author)s が %(age)s に更新しました

en: %(last_change)s on this file was %(rev)s, checked in by %(author)s, %(age)s
ja: このファイルの%(last_change)sは %(rev)s で %(author)s が %(age)s に更新しました

en: File size:
ja: ファイルサイズ:

en: Repository Index
ja: リポジトリ一覧

en: View changes...
ja: 変更箇所を見る...

en: Select paths and revs for Diff
ja: 差分をとるパスとリビジョンを指定します

en: %(note)s See %(page)s for help on using the repository browser.
ja: %(note)s リポジトリブラウザについて詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Show entry in browser
ja: ブラウザで表示する

en: Show full changeset
ja: チェンジセット全体を表示する

en: Show revision log
ja: 更新履歴を表示する

en: Changeset %(newrev)s in %(reponame)s for %(newpath)s
ja: チェンジセット %(newrev)s (%(reponame)s、%(newpath)s)

en: Changes in %(newpath)s %(logoldnew)s in %(reponame)s
ja: %(newpath)s %(logoldnew)s (%(reponame)s) の変更内容

en: Changes in %(reponame)s from %(oldpath)s at %(oldrev)s to %(newpath)s at %(newrev)s
ja: %(oldpath)s@%(oldrev)s から %(newpath)s@%(newrev)s (%(reponame)s) 間の変更内容

en: Changeset %(shortnewrev)s in %(reponame)s
ja: チェンジセット %(shortnewrev)s (%(reponame)s)

en: Changeset %(new_drev)s in %(reponame)s
ja: チェンジセット %(new_drev)s (%(reponame)s)

en: Changeset %(newrev)s for %(newpath)s
ja: チェンジセット %(newrev)s (%(newpath)s)

en: Changes in %(newpath)s %(logoldnew)s
ja: %(newpath)s %(logoldnew)s の変更内容

en: Changes from %(oldpath)s at %(oldrrev)s to %(newpath)s at %(newrrev)s
ja: %(oldpath)s@%(oldrrev)s から %(newpath)s@%(newrrev)s 間の変更内容

en: Changeset %(shortnewrev)s
ja: チェンジセット %(shortnewrev)s

en: Changeset %(new_drev)s
ja: チェンジセット %(new_drev)s

en: Show what was removed (content at revision %(old_rev)s)
ja: 削除された項目を表示する (リビジョン %(old_rev)s)

en: (root)
ja: (ルート)

en: Show original file (revision %(old_rev)s)
ja: 元のファイルを表示する (リビジョン %(old_rev)s)

en: (%(kind)s from %(oldpath)s)
ja: (%(oldpath)s から%(kind)s)

en: Show differences
ja: 差分を表示する

en: view diffs
ja: 差分表示

en: %(num)d diff | %(num)d diffs
ja[0]: %(num)d個の差分

en: %(num)d prop | %(num)d props
ja[0]: %(num)d個のプロパティ

en: Show previous version in browser
ja: 前のバージョンをブラウザで表示する

en: (less than one hour ago)
ja: (1時間未満)

en: (%(age)s ago)
ja: (%(age)s前)

en: Message:
ja: ログメッセージ:

en: Location:
ja: 場所:

en: (No files)
ja: (ファイルなし)

en: %(num)d added | %(num)d added
ja[0]: %(num)d個の追加

en: %(num)d deleted | %(num)d deleted
ja[0]: %(num)d個の削除

en: %(num)d edited | %(num)d edited
ja[0]: %(num)d個の更新

en: %(num)d copied | %(num)d copied
ja[0]: %(num)d個のコピー

en: %(num)d moved | %(num)d moved
ja[0]: %(num)d個の移動

en: added
ja: 追加

en: deleted
ja: 削除

en: copied
ja: コピー

en: moved
ja: 移動

en: <strong>Changeset view not shown</strong>, since the total size (%(pretty_diff_bytes)s) exceeds %(pretty_max_bytes)s
ja: 合計サイズ (%(pretty_diff_bytes)s) が %(pretty_max_bytes)s を超えているため、<strong>チェンジセットは表示されません</strong>。

en: <strong>Changeset view not shown</strong>, since the number of files (%(diff_files)s) exceeds %(pretty_max_files)s
ja: 合計ファイル数 (%(diff_files)s) が %(pretty_max_files)s を超えているため、<strong>チェンジセットは表示されません</strong>。

en: %(note)s See %(page)s for help on using the changeset viewer.
ja: %(note)s チェンジセットについて詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Prepare Diff
ja: 差分表示の指定

en: Select the base and the target for the diff:
ja: 差分を取る元と対象を指定して下さい:

en: From:
ja: 元のパス:

en: at revision:
ja: リビジョン:

en: To:
ja: 対象のパス:

en: For either path, you can start typing the path and will be presented a list of existing directories and files to select from. Select an entry by clicking on it, or by using the up/down cursor keys and hitting tab.
ja: 2つのパス指定欄では文字を入力すると合致する既存のディレクトリあるいはファイルの候補がポップアップ表示されます。その中から目的のものをクリックするか、カーソルキーで選択後にタブキーを押すことで選択することができます。

en: %(note)s See %(page)s for help on using the diff feature.
ja: %(note)s 差分機能について詳しくは %(page)s を参照してください。

en: View Directory
ja: ディレクトリの表示

en: View File
ja: ファイルの表示

en: Download as Zip archive
ja: Zip 書庫でダウンロード

en: View Revision Log
ja: 更新履歴の表示

en: View Changeset
ja: チェンジセットの表示

en: Age
ja: 時期

en: Last Change
ja: 最終更新内容

en: Go to repository index
ja: リポジトリ一覧に移動する

en: Go to repository root
ja: リポジトリのルートに移動する

en: View %(name)s
ja: %(name)s 参照

en: View Root Directory
ja: ルートディレクトリに移動

en: Revision Log Mode:
ja: 更新履歴の表示

en: Stop on copy
ja: コピーされた時点まで

en: Follow copies
ja: コピー元をたどる

en: Show only adds and deletes
ja: 追加と削除だけ

en: <label>View log starting at %(start)s</label> <label>and back to %(end)s</label>
ja: <label>リビジョンログを%(start)s</label><label>から%(end)sに遡って表示</label>

en: Show at most %(input_max)s revisions per page.
ja: 1ページあたり最大%(input_max)sリビジョンを表示

en: Show full log messages
ja: ログメッセージ全体を表示

en: Copied or renamed
ja: コピーまたは名前の変更

en: Diff from Old Revision to New Revision (as selected in the Diff column)
ja: 差分列で選択した2つのリビジョンを比較する

en: Graph
ja: グラフ

en: Old / New
ja: 古 / 新

en: Diff
ja: 差分

en: Log Message
ja: ログメッセージ

en: No revisions found
ja: 一致するものが見つかりませんでした。

en: copied from %(path)s
ja: %(path)s からのコピー:

en: From [%(rev)s]
ja: [%(rev)s] から

en: To [%(rev)s]
ja: [%(rev)s] まで

en: View log starting at this revision
ja: このリビジョン以前のログを表示する

en: Browse at revision %(rev)s
ja: リビジョン %(rev)s を表示する

en: View removal changeset [%(rev)s]
ja: 削除のチェンジセット [%(rev)s] を表示する

en: View changeset [%(rev)s] restricted to %(path)s
ja: %(path)s に限定してチェンジセット [%(rev)s] を表示する

en: %(note)s See %(page)s for help on using the revision log.
ja: %(note)s 更新履歴について詳しくは %(page)s を参照してください。

en: ChangeLog for %(path)s in %(repo)s
ja: 変更履歴: %(path)s (%(repo)s)

en: ChangeLog for %(path)s
ja: 変更履歴: %(path)s

en: Generated by Trac %(version)s
ja: Trac %(version)s により生成されました

en: Browse Source
ja: リポジトリブラウザ

en: Invalid changeset number
ja: 不正なチェンジセット番号

en: No viewable repositories
ja: 参照可能なリポジトリはありません

en: No node %(path)s
ja: %(path)s はありません

en: Revision %(num)s
ja: リビジョン %(num)s

en: Previous Revision
ja: 前のリビジョン

en: Next Revision
ja: 次のリビジョン

en: Latest Revision
ja: 最新リビジョン

en: Parent directory
ja: 親ディレクトリ

en: Normal
ja: 通常表示

en: View file without annotations
ja: 注釈なしでファイルを表示する

en: Blame
ja: 注釈履歴

en: Annotate each line with the last changed revision (this can be time consuming...)
ja: 各行に変更されたりビジョンを注釈として付け加えます(時間がかかります)

en: Revision Log
ja: 更新履歴

en: Repository URL
ja: リポジトリ URL

en: Zip Archive
ja: Zip 書庫

en: Path not available for download
ja: ダウンロードが利用可能なパスではありません

en: Revision in which the line changed
ja: 各行が更新されたリビジョン

en: Display the list of available repositories.
    
    Can be given the following named arguments:
    
      ''format''::
        Select the rendering format:
        - ''compact'' produces a comma-separated list of repository prefix
          names (default)
        - ''list'' produces a description list of repository prefix names
        - ''table'' produces a table view, similar to the one visible in
          the ''Browse View'' page
      ''glob''::
        Do a glob-style filtering on the repository names (defaults to '*')
      ''order''::
        Order repositories by the given column (one of "name", "date" or
        "author")
      ''desc''::
        When set to 1, order by descending order
ja: 利用可能なリポジトリの一覧を表示します。
    
    次の名前付き引数を指定できます。
    
      ''format''::
        表示するフォーマットを選択します。
        - ''compact'' はリポジトリのプレフィックス名をカンマ区切りで表示します (デフォルト)
        - ''list'' はリポジトリのプレフィックス名を一覧表示します
        - ''table'' は''リポジトリブラウザ''ページのものと同じようなテーブル形式で表示します
      ''glob''::
        リポジトリ名に対して glob 形式のフィルタリングを行います (デフォルトは '*' です)
      ''order''::
        リポジトリを指定のカラム順で並べます ("name", "date" または "author" の1つ)
      ''desc''::
        1を指定すると降順で並べます

en: View repository %(repo)s
ja: リポジトリ %(repo)s を表示する

en: Property %(name)s
ja: プロパティ %(name)s

en: Can't compare across different repositories: %(old)s vs. %(new)s
ja: 別のリポジトリとの間で比較を行うことはできません: %(old)s と %(new)s

en: No repository specified and no default repository configured.
ja: リポジトリが指定されておらず、また、デフォルトリポジトリが設定されていません。

en: Invalid Changeset Number
ja: 不正なチェンジセット番号

en: Unified Diff
ja: 差分形式(unified)

en: Previous Changeset
ja: 前のチェンジセット

en: Next Changeset
ja: 次のチェンジセット

en: Reverse Diff
ja: 変更内容を反転

en: Changeset %(id)s for %(path)s
ja: %(path)s のチェンジセット %(id)s

en: Changeset %(id)s
ja: チェンジセット %(id)s

en: Show revision %(rev)s of this file in browser
ja: このファイルのリビジョン %(rev)s を表示する

en: Show the changeset %(id)s restricted to %(path)s
ja: %(path)s に限定してチェンジセット %(id)s を表示する

en: Show the %(range)s differences restricted to %(path)s
ja: %(path)s に限定して範囲 %(range)s の差分を表示する

note: TRANSLATOR: 'latest' (revision)
en: latest
ja: 最新

en: Diff [%(old_rev)s:%(new_rev)s] for %(path)s
ja: %(path)s の [%(old_rev)s:%(new_rev)s] における差分

en: Diff from %(old_path)s@%(old_rev)s to %(new_path)s@%(new_rev)s
ja: %(old_path)s@%(old_rev)s から %(new_path)s@%(new_rev)s への差分

en: Changesets in all repositories
ja: すべてのリポジトリのチェンジセット

en: Repository changesets
ja: リポジトリのチェンジセット

en: Changeset in %(repo)s  | Changesets in %(repo)s
ja[0]: チェンジセット (%(repo)s)

en: Changeset  | Changesets
ja[0]: チェンジセット

en: No permission to view changeset %(rev)s on %(repos)s
ja: %(repos)s の チェンジセット %(rev)s にアクセスする権限が不足しています

en: No default repository defined
ja: デフォルトのリポジトリを定義していません

en: Changesets
ja: チェンジセット

en: The file or directory '%(path)s' doesn't exist at revision %(rev)s or at any previous revision.
ja: ファイルまたはディレクトリ '%(path)s' は、リビジョン %(rev)s やそれ以前のリビジョン上に存在しません。

en: Nonexistent path
ja: 存在しないパス

en: Revision Log (restarting at %(path)s, rev. %(rev)s)
ja: 更新履歴 (%(path)s のリビジョン %(rev)s から開始)

en: ChangeLog
ja: 変更内容(ChangeLog)

en: View Latest Revision
ja: 最新リビジョンの表示

en: Older Revisions
ja: 古いリビジョン

en: No permission to view change log
ja: 変更内容を参照する権限がありません

note: TRANSLATOR: You can 'search' in the repository history... (link)
en: search
ja: 検索

en: You can %(search)s in the repository history to see if that path existed but was later removed
ja: 削除されたパスがあれば、リポジトリの履歴から %(search)s して閲覧する事ができます。

en: Not Implemented Error
ja: 未実装エラー

en: Error: %(message)s
ja: エラー: %(message)s

en: Invalid value for request argument %(name)s.
ja: リクエストの引数 %(name)s に対して不正な値です。

en: Missing request argument. The %(name)s argument must be included in the request.
ja: リクエストの引数 %(name)s がありません。この引数は必須です。

en: Invalid URL encoding (was %(path_info)r)
ja: 不正な URL エンコーディング (%(path_info)r)

en: File %(path)s not found
ja: ファイル %(path)s が見つかりません

en: Exception caught while reading request: %(msg)s
ja: リクエスト読込中に例外が発生しました: %(msg)s

en: Invalid encoding in form data: %(msg)s
ja: フォームデータのエンコーディングが正しくありません: %(msg)s

en: logged in as %(user)s
ja: %(user)s としてログイン中

en: Logout
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

note: TRANSLATOR: ... refer to the 'installation documentation'. (link)
en: installation documentation
ja: インストールドキュメント

en: Configuring Authentication
ja: 認証の構成

en: Authentication information not available. Please refer to the %(inst_doc)s.
ja: 認証情報が利用できません。%(inst_doc)sを参照してください。

en: Already logged in as %(user)s.
ja: すでに %(user)s としてログイン中です。

en: %(component)s failed with %(exc)s
ja: %(component)s 失敗: %(exc)s

en: Invalid chrome path %(path)s.
ja: Invalid chrome path %(path)s は正しくない chrome パスです。

en: anonymous
ja: 匿名

en: Legacy Genshi template needs the 'genshi' package to be installed. Please contact your Trac administrator.
ja: 旧来の Genshi テンプレートは 'genshi' パッケージをインストールする必要があります。Trac 管理者に連絡してください。

en: (unknown template location)
ja: (ファイル名不明)

en: Genshi %(error)s error while rendering template %(location)s
ja: テンプレート %(location)s のレンダリング中にGenshi %(error)s エラーが発生

en: Authentication error. Please contact your administrator.
ja: 認証エラーです。管理者に連絡してください。

en: Secure cookies are enabled, you must use https to submit forms.
ja: Cookie のセキュリティ強化が有効になっています。フォームデータを送信するには https を使用してください。

en: Do you have cookies enabled?
ja: Cookie は有効になっていますか?

en: Missing or invalid form token. %(msg)s
ja: フォームトークンが見つからない、もしくは、不正なトークンです。%(msg)s

en: %(handler)s is not a valid default handler. Please update %(option)s through the %(page)s page or by directly editing trac.ini.
ja: %(handler)s は有効なデフォルトハンドラではありません。%(page)s から %(option)s を変更するか、trac.ini を直接変更してください。

note: TRANSLATOR: ... not logged in, you may want to 'do so' now (link)
en: do so
ja: こちら

en: You are currently not logged in. You may want to %(do_so)s now.
ja: 現在ログインしていません。%(do_so)sからログインしてください。

en: ''System information not available''
ja: ''システム情報が利用できません''

en: ''Plugin information not available''
ja: ''プラグイン情報が利用できません''

en: ''Interface customization information not available''
ja: ''インターフェイスカスタマイズ情報が利用できません''

en: ==== How to Reproduce
    
    While doing a %(method)s operation on `%(path_info)s`, Trac issued an internal error.
    
    ''(please provide additional details here)''
    
    Request parameters:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    User agent: `#USER_AGENT#`
    
    ==== System Information
    %(sys_info)s
    ==== Enabled Plugins
    %(enabled_plugins)s
    ==== Interface Customization
    %(interface_customization)s
    ==== Python Traceback
    {{{
    %(traceback)s}}}
ja: ==== 再現方法
    
    `%(path_info)s` に対して %(method)s を送信した際に Trac がエラーになりました。
    
    ''(詳細をここに記入してください)''
    
    リクエストのパラメータ:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    ユーザエージェント: `#USER_AGENT#`
    
    ==== システム情報
    %(sys_info)s
    ==== 有効にしているプラグイン
    %(enabled_plugins)s
    ==== インターフェイスカスタマイズ
    %(interface_customization)s
    ==== Python トレースバック
    {{{
    %(traceback)s}}}

en: Session ID must be alphanumeric.
ja: セッション ID は英数字でなければなりません。

en: Error renaming session
ja: セッション変更中のエラー:

en: Session '%(id)s' already exists. Please choose a different session ID.
ja: セッション '%(id)s' はすでに存在します。別のセッション ID を入力してください。

en: Last Visit
ja: 前回訪問

en: Email
ja: メールアドレス

en: Default Handler
ja: デフォルトハンドラ

en: Session '%(sid)s' already exists
ja: セッション '%(sid)s' はすでに存在しています

en: Invalid attribute '%(attr)s'
ja: 属性 '%(attr)s' は不正です

en: Invalid default_handler '%(val)s'
ja: デフォルトハンドラ '%(val)s' は不正です

en: Session '%(sid)s' not found
ja: セッション '%(sid)s' が見つかりません

en: Page '%(page)s' not found
ja: ページ '%(page)s' が見つかりません

en: '%(name)s' is not a file
ja: '%(name)s' はファイルではありません。

en: Edits
ja: 編集

en:  '%(name1)s' renamed to '%(name2)s'
ja:  '%(name1)s' を '%(name2)s' に変更しました。

en: Deleted pages
ja: 削除されたページ

en:  '%(page)s' deleted
ja:  '%(page)s' を削除しました

en: '%(name)s' is not a directory
ja: '%(name)s' はディレクトリではありません。

en: Upgrade done: %(count)s pages upgraded.
ja: アップグレード完了: %(count)sページを更新しました。

en:  '%(title)s' is already up to date
ja:  '%(title)s' はすでに最新です

en: no permission to view this wiki page
ja: このページを参照する権限がありません

en: Pre-0.11 macros with the %(method)s method are no longer supported.
ja: %(method)s メソッドを使う 0.11 以前のマクロは、すでにサポートしていません。

en: No macro or processor named '%(name)s' found
ja: '%(name)s' という名前のマクロまたはプロセッサはありません。

en: Error: Forbidden character sequence "--" in htmlcomment wiki code block
ja: エラー: htmlcomment ブロック内では文字列 "--" は許可していません

en: !#%(name)s must contain at most one table
ja: !#%(name)s には2つ以上のテーブルを含められません

en: !#%(name)s must contain at least one table cell (and table cells only)
ja: !#%(name)s には少なくとも1つテーブルのセルがないといけません

en: Error: Failed to load processor %(name)s
ja: エラー: プロセッサ %(name)s のロードに失敗しました

en: Trac project %(name)s
ja: Trac プロジェクト %(name)s

en: The Trac Project
ja: Trac プロジェクト

en: %(target)s in %(name)s
ja: %(name)s の %(target)s

en: Macro %(name)s(%(args)s) failed
ja: マクロ %(name)s(%(args)s) が失敗しました

en: Error: Macro %(name)s(%(args)s) failed
ja: エラー: マクロ %(name)s(%(args)s) が失敗しました

en: Processor %(name)s failed
ja: プロセッサ %(name)s が失敗しました

en: Error: Processor %(name)s failed
ja: エラー: プロセッサ %(name)s が失敗しました

en: Can't view %(link)s. Resource doesn't exist or you don't have the required permission.
ja: %(link)s が表示できません。リソースが存在しないか表示に必要な権限がありません。

en: Provide a list of known InterTrac prefixes.
ja: 設定済みの InterTrac プレフィックスの一覧です。

en: Alias for %(name)s
ja: %(name)s のエイリアス

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Trac Site
ja: Trac サイト

en: Provide a description list for the known InterWiki prefixes.
ja: 設定済みの InterWiki プレフィックスの一覧です。

en: Site
ja: サイト

en: Insert an alphabetic list of all wiki pages into the output.
    
    Accepts a prefix string as parameter: if provided, only pages with names
    that start with the prefix are included in the resulting list. If this
    parameter is omitted, all pages are listed. If the prefix is specified,
    a second argument of value `hideprefix` can be given as well, in order
    to remove that prefix from the output.
    
    The prefix string supports the standard relative-path notation ''when
    using the macro in a wiki page''. A prefix string starting with `./`
    will be relative to the current page, and parent pages can be
    specified using `../`.
    
    Several named parameters can be specified:
     - `format=compact`: The pages are displayed as comma-separated links.
     - `format=group`: The list of pages will be structured in groups
       according to common prefix. This format also supports a `min=n`
       argument, where `n` is the minimal number of pages for a group.
     - `format=hierarchy`: The list of pages will be structured according
       to the page name path hierarchy. This format also supports a `min=n`
       argument, where higher `n` flatten the display hierarchy
     - `depth=n`: limit the depth of the pages to list. If set to 0,
       only toplevel pages will be shown, if set to 1, only immediate
       children pages will be shown, etc. If not set, or set to -1,
       all pages in the hierarchy will be shown.
     - `include=page1:page*2`: include only pages that match an item in the
       colon-separated list of pages. If the list is empty, or if no `include`
       argument is given, include all pages.
     - `exclude=page1:page*2`: exclude pages that match an item in the colon-
       separated list of pages.
    
    The `include` and `exclude` lists accept shell-style patterns.
ja: Wiki ページの一覧をアルファベット順で出力します。
    
    引数としてプレフィックスになる文字列を受け取ります: 指定した場合、一覧はプレフィックスで始まるページ名だけになります。引数を省略した場合、すべてのページを表示します。プレフィックスを指定している場合、さらに2番目の引数 `hideprefix` が指定でき、出力からそのプレフィックスのものが取り除かれます。
    
    プレフィックス文字列は、''Wiki ページでマクロを使っている場合に''、標準的な相対パス表記が使えるようになります。`./` で始まっている場合、現在のページからの相対となり、`../` を使っている場合には親ページからの相対になります。
    
    いくつかのパラメータを指定することができます。
     - `format=compact`: カンマ区切りのリンクでページ一覧を表示します。
     - `format=group`:
       共通のプレフィックスによりグループ化を行ってページ一覧を表示します。
       またこのフォーマットは `min=n` 引数をサポートしており、グループに対する最小ページ数になります。
     - `format=hierarchy`:
       ページ名の階層により構造化を行ってページ一覧を表示します。
       またこのフォーマットは `min=n` 引数をサポートしており、`n` 以上の階層がフラットになります。
     - `depth=n`:
       ページ一覧の深さを制限します。
       0を指定した場合はトップレベルのページだけを表示し、
       1を指定した場合は直接の子になるページまでを表示するなどとなります。
       指定なし、または-1を指定した場合は、すべてのページを階層化して表示を行います。
     - `include=page1:page*2`:
       コロン区切りで並べたページ名に該当するものだけになります。
       リストが空、または `include` 引数がない場合はすべてのページを含みます。
     - `exclude=page1:page*2`:
       コロン区切りで並べたページ名に該当するものは除くようになります。
    
    `include` と `exclude` はシェル形式のパターンを受け付けます。

en: List all pages that have recently been modified, ordered by the
    time they were last modified.
    
    This macro accepts two ordered arguments and a named argument. The named
    argument can be placed in any position within the argument list.
    
    The first parameter is a prefix string: if provided, only pages with names
    that start with the prefix are included in the resulting list. If this
    parameter is omitted, all pages are included in the list.
    
    The second parameter is the maximum number of pages to include in the
    list.
    
    The `group` parameter determines how the list is presented:
      `group=date` :: The pages are presented in bulleted lists that are
        grouped by date (default).
      `group=none` :: The pages are presented in a single bulleted list.
    
    Tip: if you only want to specify a maximum number of entries and
    don't want to filter by prefix, specify an empty first parameter,
    e.g. `[[RecentChanges(,10,group=none)]]`.
ja: 最近更新されたページを最終更新の日付でグループ化して一覧表示します。
    
    このマクロは2つのパラメータと1つの名前付き引数を受け取ります。名前付き引数は、任意の順番で指定することができます。
    
    1つ目はプレフィックス文字列で、指定している場合、その結果はそのプレフィックスで始まるページ名のみとなります。このパラメータを省略した場合はすべてのページを表示します。
    
    2つ目のパラメータは、結果のページ数に対する上限値になります。
    
    `group` パラメータによって一覧をどのように表示を行うかが決まります。
      `group=date` :: ページを日付ごとに箇条書きで表示します (デフォルト)。
      `group=none` :: ページを1つの箇条書きにて表示します。
    
    ヒント: プレフィックス文字列でフィルタを行わずに項目の最大数のみを指定したい場合には、1つ目のパラメータを空にします。例えば `[[RecentChanges(,10,group=none)]]` とします。

en: Display a structural outline of the current wiki page, each item in the
    outline being a link to the corresponding heading.
    
    This macro accepts four optional parameters:
    
     * The first is a number or range that allows configuring the minimum and
       maximum level of headings that should be included in the outline. For
       example, specifying "1" here will result in only the top-level headings
       being included in the outline. Specifying "2-3" will make the outline
       include all headings of level 2 and 3, as a nested list. The default is
       to include all heading levels.
     * The second parameter can be used to specify a custom title (the default
       is no title).
     * The third parameter selects the style of the outline. This can be
       either `inline` or `pullout` (the latter being the default). The
       `inline` style renders the outline as normal part of the content, while
       `pullout` causes the outline to be rendered in a box that is by default
       floated to the right side of the other content.
     * The fourth parameter specifies whether the outline is numbered or not.
       It can be either `numbered` or `unnumbered` (the former being the
       default). This parameter only has an effect in `inline` style.
ja: 現在の Wiki ページのアウトライン構造を表示します。アウトラインの各項目は対応する見出しへのリンクとなります。
    
    このマクロは4つの省略可能なパラメータを受け取ります。
    
     * 1つ目は、数値または数値の範囲でアウトラインに表示する見出しの最小レベルと最大レベルを設定できます。
       例えば、"1" を指定するとアウトラインにはトップレベルの見出しだけになります。
       "2-3" を指定するとレベル2と3のすべての見出しがアウトラインに含まれるようになります。
     * 2つ目のパラメータは、タイトルを指定することができます (デフォルトではタイトルはなしです)。
     * 3つ目のパラメータは、アウトラインのスタイルを選択します。
       `inline` または `pullout` のどちらかにすることができます (後者がデフォルトです)。
       `inline` スタイルは通常のコンテンツの一部としてアウトラインを表示しますが、
       `pullout` ではデフォルトでコンテンツの右にフロートしているボックスの中にアウトラインを表示します。
     * 4つ目のパラメータはアウトラインを番号付きにするかどうかを指定します。`numbered` または `unnumbered` のどちらかにすることができます (前者がデフォルトです)。このパラメータは `inline` スタイルでのみ効果があります。

en: Embed an image in wiki-formatted text.
    
    The first argument is the file specification. The file specification may
    reference attachments in three ways:
     * `module:id:file`, where module can be either '''wiki''' or '''ticket''',
       to refer to the attachment named ''file'' of the specified wiki page or
       ticket.
     * `id:file`: same as above, but id is either a ticket shorthand or a Wiki
       page name.
     * `file` to refer to a local attachment named 'file'. This only works from
       within that wiki page or a ticket.
    
    The file specification may also refer to:
     * repository files, using the `source:file` syntax
       (`source:file@rev` works also).
     * files, using direct URLs: `/file` for a project-relative,
       `//file` for a server-relative, or `http://server/file` for
       absolute location. An InterWiki prefix may be used.
     * embedded data using the
       [http://tools.ietf.org/html/rfc2397 rfc2397] `data` URL scheme,
       provided the URL is enclosed in quotes.
    
    The remaining arguments are optional and allow configuring the attributes
    and style of the rendered `<img>` element:
     * digits and unit are interpreted as the size (ex. 120px, 25%)
       for the image
     * `right`, `left`, `center`, `top`, `bottom` and `middle` are interpreted
       as the alignment for the image (alternatively, the first three can be
       specified using `align=...` and the last three using `valign=...`)
     * `link=some TracLinks...` replaces the link to the image source by the
       one specified using a TracLinks. If no value is specified, the link is
       simply removed.
     * `inline` specifies that the content generated be an inline XHTML
       element. By default, inline content is not generated, therefore images
       won't be rendered in section headings and other one-line content.
     * `nolink` means without link to image source (deprecated, use `link=`)
     * `key=value` style are interpreted as HTML attributes or CSS style
       indications for the image. Valid keys are:
        * align, valign, border, width, height, alt, title, longdesc, class,
          margin, margin-(left,right,top,bottom), id and usemap
        * `border`, `margin`, and `margin-`* can only be a single number
          (units are pixels).
        * `margin` is superseded by `center` which uses auto margins
    
    Examples:
    {{{
    [[Image(photo.jpg)]]               # simplest
    [[Image(photo.jpg, 120px)]]        # with image width size
    [[Image(photo.jpg, right)]]        # aligned by keyword
    [[Image(photo.jpg, nolink)]]       # without link to source
    [[Image(photo.jpg, align=right)]]  # aligned by attribute
    }}}
    
    You can use an image from a wiki page, ticket or other module.
    {{{
    [[Image(OtherPage:foo.bmp)]]    # from a wiki page
    [[Image(base/sub:bar.bmp)]]     # from hierarchical wiki page
    [[Image(#3:baz.bmp)]]           # from another ticket
    [[Image(ticket:36:boo.jpg)]]    # from another ticket (long form)
    [[Image(source:/img/bee.jpg)]]  # from the repository
    [[Image(htdocs:foo/bar.png)]]   # from project htdocs dir
    [[Image(shared:foo/bar.png)]]   # from shared htdocs dir (since 1.0.2)
    }}}
    
    ''Adapted from the Image.py macro created by Shun-ichi Goto
    <gotoh@taiyo.co.jp>''
ja: Wiki 形式のテキストに画像を埋め込むことができます。
    
    最初の引数にはファイル名を指定します。ファイルの指定には3つの方法で添付ファイルを参照することができます。
     * `module:id:file` の場合は、module には '''wiki''' や '''ticket''' のどちらかを指定でき、指定している Wiki ページやチケットにある ''file'' という名前の添付ファイルを参照します。
     * `id:file`: 上記と同じですが、id にはチケットの省略形式、もしくは Wiki ページ名のどちらかになります。
     * `file` の場合は、ローカルの 'file' という名前の添付ファイルを参照します。これは Wiki ページやチケットでだけ機能します。
    
    ファイルの指定により次のものを参照することもできます。
     * リポジトリのファイル: `source:file` 形式を使用します (`source:file@rev` も動作します)
     * ファイル: 直接 URL を指定します。`/file` はプロジェクトの相対 URL、`//file` はサーバの相対 URL、`http://server/file` は完全 URL となります。InterWiki も使用できます。
     * [http://tools.ietf.org/html/rfc2397 rfc2397] の `data` URL スキームによる埋め込みデータ。URL は引用符で囲むようにします。
    
    残りの引数は省略可能で表示する `<img>` 要素の属性とスタイルを設定することができます。
     * 数値と単位付きの数値は画像に対するサイズだと解釈します (例 120px, 25%)。
     * `right`、`left`、`center`、`top`、`bottom`、`middle` は画像の位置合わせに使います。(別の方法としては、最初の3つは `align=...` を使って、最後の3つは `valign=...` を使って指定することができます)
     * `link=some TracLinks...` は TracLinks  * `inline` を指定するとインライン XHTML 要素として生成します。デフォルトでは、インライン要素を生成しません。つまり、セクションヘッダなどの1行の内容のところでは画像を描画しません。
    を使って指定のリンクで画像へのリンクを置き換えることができます。値を指定していない場合は、単にリンクを削除します。
     * `nolink` は画像へのリンクなしを意味します (非推奨、`link=` を使ってください)。
     * `key=value` 形式は HTML 属性または CSS スタイルの指定だと解釈します。有効なキーは次のものです。
        * align、valign、border、width、height、alt、title、longdesc、class、margin、margin-(left,right,top,bottom)、id、usemap
        * `border`、`margin`、`margin-`* には1つの数値だけが指定できます。(単位はピクセルとなります)
        * `margin` は `center` がマージンとして使う auto より優先します。
    
    例:
    {{{
    [[Image(photo.jpg)]]               # 単純な形式
    [[Image(photo.jpg, 120px)]]        # 画像サイズ付き
    [[Image(photo.jpg, right)]]        # キーワードでの整列
    [[Image(photo.jpg, nolink)]]       # 元ファイルへのリンクなし
    [[Image(photo.jpg, align=right)]]  # 属性での整列
    }}}
    
    Wiki ページやチケット、他のモジュールの画像を使うことができます。
    {{{
    [[Image(OtherPage:foo.bmp)]]    # Wiki ページから
    [[Image(base/sub:bar.bmp)]]     # 階層化している Wiki ページから
    [[Image(#3:baz.bmp)]]           # チケットから
    [[Image(ticket:36:boo.jpg)]]    # チケットから (長い形式)
    [[Image(source:/img/bee.jpg)]]  # リポジトリから
    [[Image(htdocs:foo/bar.png)]]   # プロジェクトの htdocs ディレクトリから
    [[Image(shared:foo/bar.png)]]   # 共有している htdocs ディレクトリから (1.0.2 以降)
    }}}
    
    ''Shun-ichi Goto <gotoh@taiyo.co.jp> が作成した Image.py マクロが元になっています。''

en: No filespec given
ja: ファイルが指定されていません

en: No image "%(id)s" attached to %(parent)s
ja: 画像 "%(id)s" は %(parent)s に添付してありません

en: Display a list of all installed Wiki macros, including documentation if
    available.
    
    Optionally, the name of a specific macro can be provided as an argument. In
    that case, only the documentation for that macro will be rendered.
    
    Note that this macro will not be able to display the documentation of
    macros if the `PythonOptimize` option is enabled for mod_python!
ja: インストールされている Wiki マクロの一覧と利用可能ならドキュメントも表示します。
    
    マクロの名前を引数に指定することができ、この場合はそのマクロのドキュメントだけを表示します。
    
    ※ このマクロは mod_python の `PythonOptimize` オプションを有効にしているとマクロのドキュメントを表示できません。

en: Error: Can't get description for macro %(name)s
ja: エラー: マクロ %(name)s の詳細説明が取得できません

en: Aliases:
ja: エイリアス:

en: No documentation found
ja: ドキュメントが見つかりません

en: Produce documentation for the Trac configuration file.
    
    Typically, this will be used in the TracIni page. The macro accepts
    two ordered arguments and two named arguments.
    
    The ordered arguments are a configuration section filter,
    and a configuration option name filter: only the configuration
    options whose section and name start with the filters are output.
    
    The named arguments can be specified:
    
     section :: a glob-style filtering on the section names
     option  :: a glob-style filtering on the option names
ja: Trac 設定ファイルのドキュメントを生成します。
    
    通常 TracIni ページで使います。このマクロは2つのバラメータと2つの名前付き引数を受け取ります。
    
    バラメータを指定するとセクションとオプションの名前のフィルタになり、そのフィルタの内容で始まるセクションとオプションのみを出力します。
    
    名前付き引数には以下のものを指定できます:
    
     section :: セクション名に対してフィルタするワイルドカード文字列を指定します
     option  :: オプション名に対してフィルタするワイルドカード文字列を指定します

en: (no default)
ja: (デフォルトなし)

en: List all known mime-types which can be used as WikiProcessors.
    
    Can be given an optional argument which is interpreted as mime-type filter.
ja: WikiProcessors として使用できる mime-type の一覧です。
    
    引数を指定すると mime-type をフィルタリングすることができます。

en: MIME Types
ja: MIME タイプ

en: Display a table of content for the Trac guide.
    
    This macro shows a quick and dirty way to make a table-of-contents
    for the !Help/Guide. The table of contents will contain the Trac* and
    WikiFormatting pages, and can't be customized. See the
    [https://trac-hacks.org/wiki/TocMacro TocMacro] for a more customizable
    table of contents.
ja: Trac ガイドの目次を表示します。
    
    このマクロはやっつけな方法で !Help/Guide の目次を作成します。
    目次は Trac* と WikiFormatting ページを含んでいてカスタマイズできません。
    目次のカスタマイズには [https://trac-hacks.org/wiki/TocMacro TocMacro] を検索してください。

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Invalid macro argument %(expr)s
ja: %(expr)s は不正なマクロの引数です

en: Cannot delete non-existent page
ja: 存在しないページは削除できません

en: Invalid Wiki page name '%(name)s'
ja: Wiki ページ名 '%(name)s' は正しくありません

en: Page not modified
ja: ページは更新されませんでした

en: Cannot rename non-existent page
ja: 存在しないページでは名前の変更を行えません

en: A new name is mandatory for a rename.
ja: 変更後の新しい名前が必要です。

en: Page name is unchanged.
ja: ページ名は変更されていません。

en: The page '%(name)s' already exists.
ja: ページ '%(name)s' はすでに存在しています。

en: Cannot edit comment of non-existent page
ja: 存在しないページのコメントは変更できません

en: Help/Guide
ja: ヘルプ/ガイド

en: No version "%(num)s" for Wiki page "%(name)s"
ja: Wiki ページ "%(name)s" のバージョン "%(num)s" はありません

en: The wiki page is too long (must be less than %(num)s characters)
ja: Wiki ページの内容が長過ぎます (%(num)s文字未満にしてください)

en: The Wiki page field %(field)s is invalid: %(message)s
ja: Wiki ページのフィールド %(field)s が不正です: %(message)s

en: Invalid Wiki page: %(message)s
ja: 不正な Wiki ページです: %(message)s

note: TRANSLATOR: wiki page
en: currently edited
ja: 編集中のもの

en: The comment of version %(version)s of the page %(name)s has been updated.
ja: ページ %(name)s のバージョン %(version)s に対するコメントを更新しました。

en: The page %(name)s has been deleted.
ja: %(name)s を削除しました。

en: The versions %(from_)d to %(to)d of the page %(name)s have been deleted.
ja: ページ %(name)s のバージョン %(from_)d から %(to)d を削除しました。

en: The version %(version)d of the page %(name)s has been deleted.
ja: ページ %(name)s のバージョン %(version)d を削除しました。

en: The new name is invalid (a name which is separated with slashes cannot be '.' or '..').
ja: 新しい名前が正しくありません (スラッシュで分割した名前を '.' または '..' にできません)。

en: The new name must be different from the old name.
ja: 新しい名前は元の名前とは違うものにしてください。

en: The page %(name)s already exists.
ja: ページ %(name)s はすでに存在しています。

en: See [wiki:"%(name)s"].
ja: [wiki:"%(name)s"] を見る。

en: The page %(old_name)s has been renamed to %(new_name)s.
ja: ページ %(old_name)s を %(new_name)s に変更しました。

en: The page %(old_name)s has been recreated with a redirect to %(new_name)s.
ja: ページ %(old_name)s に %(new_name)s へのリダイレクト用のページを作成しました。

en: Page not modified, showing latest version.
ja: 変更がありません、最新のバージョンを表示します。

en: Your changes have been saved in version %(version)s (%(diff)s).
ja: バージョン %(version)s に変更を保存しました (%(diff)s)。

en: Version %(num)s of page "%(name)s" does not exist
ja: ページ %(name)s のバージョン %(num)s は存在しません

en: Page history
ja: ページ履歴

en: Wiki History
ja: ページ履歴

en: Reverted to version %(version)s.
ja: バージョン %(version)s に戻しました。

en: Page %(name)s does not exist
ja: ページ %(name)s は存在しません

en: Back to %(wikipage)s
ja: %(wikipage)s に戻る

en: Page %(name)s not found
ja: ページ %(name)s が見つかりません

en: View latest version
ja: 最新バージョンを表示する

en: View parent page
ja: 上位のページを表示

en: Previous Version
ja: 前のバージョン

en: Next Version
ja: 次のバージョン

en: View Latest Version
ja: 最新バージョンの表示

en: Up
ja: 上へ

en: Start Page
ja: スタートページ

en: Index
ja: ページ一覧

en: History
ja: 履歴

en: Wiki changes
ja: Wiki ページの更新

en: %(page)s edited
ja: %(page)s を更新しました

en: %(page)s created
ja: %(page)s を作成しました

en: Delete versions %(from)s to %(to)s of %(name)s
ja: %(name)s のバージョン %(from)s から %(to)s を削除しました。

en: Delete version %(version)s of %(name)s
ja: %(name)s のバージョン %(version)s を削除

en: Delete %(name)s
ja: %(name)s の削除

en: versions %(from)s to %(to)s
ja: バージョン%(from)sから%(to)s

en: Are you sure you want to delete %(version)s of this page?
ja: このページの%(version)sを削除しますか?

en: %(num)d version | %(num)d versions
ja[0]: %(num)dバージョン

en: Removing %(num_versions)s of the page, which was first modified %(first_modified)s and last modified %(last_modified)s.
ja: %(num_versions)sを削除しようとしています。最初の更新は%(first_modified)s、最後の更新は%(last_modified)sです。

en: version %(number)s
ja: バージョン%(number)s

en: Created %(created)s.
ja: 登録: %(created)s

en: This is the only version of the page, so the page will be removed completely!
ja: このページはバージョンが1つしかないためページ自体を削除します。

en: Modified %(modified)s.
ja: 最終更新: %(modified)s

en: Are you sure you want to completely delete this page?
ja: このページをすべて削除しますか?

en: version
ja: バージョン

en: Removing the one and only %(version)s of the page, which was created %(created)s.
ja: %(version)sが1つしかないページを削除しようとしています。このページは%(created)sに作成されたものです。

en: Removing all %(num_versions)s of the page, which was created %(created)s and last modified %(modified)s.
ja: %(num_versions)sすべてを削除しようとしています。作成は%(created)s、最終更新は%(modified)sです。

en: Delete those versions
ja: これらのバージョンを削除

en: Delete this version
ja: このバージョンを削除

en: Delete page
ja: このページを削除

en: %(note)s See %(page)s for help on deleting wiki pages.
ja: %(note)s Wiki ページの削除について詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Delete version %(old_version)d to version %(version)d
ja: バージョン %(old_version)d から %(version)d を削除

en: Delete version %(version)d
ja: バージョン %(version)d を削除

en: See the diffs
ja: 差分を見る

en: Review
ja: 確認

en: See the preview
ja: プレビューを見る

en: Editing %(name)s
ja: %(name)s の編集

en: Sorry, this page has been modified by somebody else since you started editing. Your changes cannot be saved.
ja: このページは編集開始以降に誰かが更新を行っているため、保存することができません。

en: Someone else has modified that page since you started your edits.
ja: このページは編集開始以降に誰かが更新を行っています。

en: <strong>If you save right away, you risk to revert those changes</strong> (highlighted below as deletions).
ja: <strong>このまま保存を行うと修正内容が元に戻る恐れがあります</strong> (削除になるところを強調しています)。

en: Please review all those changes and manually merge them with your own changes. <br /> If you're unsure about what you're doing, please press <code>Cancel</code> (losing your changes) and start editing the latest version of the page again.
ja: 表示された変更内容を確認して、両者の変更内容を手動でマージして下さい。<br />もし何を行なっているのかよくわからない場合は<code>取り消し</code>ボタンを押して(変更内容はなくなります)、再度最新のバージョンを編集し直して下さい。

en: Change information for future version %(version)s (modified by %(author)s):
ja: 新しいバージョンでの更新情報: バージョン %(version)s (更新者 %(author)s):

en: Go to the editor
ja: 編集領域に移動

en: Review Changes
ja: 変更を確認

en: No changes
ja: 変更なし

en: Go to Save, Preview, Review or Cancel buttons
ja: 保存、プレビュー、確認、取り消しボタンに移動

en: Actions
ja: アクション

en: %(note)s See %(page)s for help on using the wiki.
ja: %(note)s Wiki について詳しくは %(page)s を参照してください。

en: Edit comment for version %(version)s of %(name)s
ja: %(name)s のバージョン %(version)s に対するコメントの変更

en: Old comment:
ja: 旧コメント:

en: New comment:
ja: 新コメント:

en: Adjust edit area height:
ja: 編集領域の高さを変更:

en: Selecting and pressing 'Preview' enters a two-column [edit|preview] mode
ja: 選択してプレビューボタンを押せば2カラムモード(編集|プレビュー)になります

en: Edit side-by-side
ja: 並べて編集

en: %(note)s See %(wikiformatting)s and %(page)s for help on editing wiki content.
ja: %(note)s Wiki ページの編集について詳しくは %(wikiformatting)s と %(page)s を参照してください。

en: Change information
ja: 更新情報

en: E-mail address and name can be saved in the %(preferences)s
ja: メールアドレスと名前は%(preferences)sで保存できます。

en: Comment about this change (optional):
ja: この変更についてのコメント(省略可):

en: Page is read-only
ja: このページを読み込み専用にする

en: Merge changes
ja: マージする

en: Preview Page
ja: プレビュー

en: View %(path)s
ja: %(path)s の表示

en: Rename %(name)s
ja: %(name)s の名前変更

en: Renaming the page will rename all existing versions of the page in place.
ja: ページ名の変更はページの履歴をすべて変更します。

en: The complete history of the page will be moved to the new location.
ja: ページの履歴はすべて新しいページへと変更します。

en: New name:
ja: 新しい名前:

en: Leave a redirection page at the old location
ja: 旧ページにはリダイレクト用のページを残す

en: Rename page
ja: ページ名を変更

en: Revert page to this version
ja: このバージョンにページを戻す

en: Edit this page
ja: このページを編集

en: Version %(version)s (modified by %(author)s, %(date)s) (%(diff)s)
ja: バージョン %(version)s (更新者 %(author)s、%(date)s) (%(diff)s)

en: Version %(version)s by %(author)s: %(comment)s
ja: バージョン %(version)s 更新者 %(author)s: %(comment)s

en: Version %(version)s by %(author)s
ja: バージョン %(version)s 更新者 %(author)s

en: Last modified
ja: 最終更新

en: Last modified on %(date)s
ja: 最終更新 %(date)s

en: The page %(name)s does not exist. You can create it here.
ja: ページ %(name)s がありません。ここから作成できます。

en: Revert to this version
ja: このバージョンに戻す

en: Create this page
ja: ページの作成

en: using the template:
ja: テンプレートの使用:

en: (blank page)
ja: (空のページ)

en: You could also create the same page higher in the hierarchy:
ja: また、上位の階層にページを作成することもできます。

en: The following pages have a name similar to this page, and may be related:
ja: 以下のページはこのページの名前に似ているので、関係があるかもしれません。
