Trac 1.4.4 - en to nl translation catalogue (60 entries)

en: Clone
nl: Klonen

en: Create a new ticket from this comment
nl: Maak een nieuwe ticket vanuit deze comment

en: (part of #%(ticketid)s) %(summary)s
nl: (onderdeel van #%(ticketid)s) %(summary)s

en: Copied from [%(source)s]:
    %(description)s
nl: Gekopieerd van [%(source)s]:
    %(description)s

en: Create a copy of this ticket
nl: Maak een kopie van deze ticket

en: %(summary)s (cloned)
nl: %(summary)s (gekloond)

en: Cloned from #%(id)s:
    %(description)s
nl: Gekloond van #%(id)s:
    %(description)s

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete ticket
nl: Verwijder ticket

en: Delete comment %(num)s
nl: Verwijder commentaar %(num)s

en: Toggle all
nl: Alles in-/uitschakelen

en: (no changeset information)
nl: (geen wijzigingsinformatie)

en: Close
nl: Sluiten

en: Tabular
nl: Tabulair

en: Expand sub-directory in place
nl: Map uitklappen

en: Re-expand directory
nl: Map overnieuw uitklappen

en: Loading %(entry)s...
nl: Bezig met laden van %(entry)s...

en: (empty)
nl: (leeg)

en: (error)
nl: (fout)

en: Fold directory
nl: Map inklappen

en: Show %(title)s
nl: %(title)s weergeven

en: %(title)s (click to hide column)
nl: %(title)s (klik om kolom te verbergen)

note: TRANSLATOR: Link that closes the datepicker TRANSLATOR: Link that closes the timepicker
en: Done
nl: Gereed

note: TRANSLATOR: Link to the previous month in the datepicker
en: Prev
nl: Vorige

note: TRANSLATOR: Link to the next month in the datepicker
en: Next
nl: Volgende

note: TRANSLATOR: Link to the current day in the datepicker
en: Today
nl: Vandaag

note: TRANSLATOR: Heading of the standalone timepicker
en: Choose Time
nl: Kies Tijd

note: TRANSLATOR: Time selector label
en: Time
nl: Tijd

note: TRANSLATOR: Time labels in the timepicker
en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: Second
nl: Seconde

en: Time Zone
nl: Tijdzone

note: TRANSLATOR: Link to pick the current time in the timepicker
en: Now
nl: Nu

en: A filter already exists for that property
nl: Een filter bestaat al voor die eigenschap

en: or
nl: of

en: yes
nl: ja

en: no
nl: nee

en: <label>between %(start)s</label> <label>and %(end)s</label>
nl: <label>tussen %(start)s</label> <label>en %(end)s</label>

en:  remove:
nl: verwijder:

en:  add:
nl: voeg toe:

en: Select ticket #%(id)s for modification
nl: Selecteer ticket #%(id)s voor aanpassen

en: Show all repositories
nl: Alle repository's weergeven

en: Hide all repositories
nl: Alle repository's verbergen

en: Link here
nl: Link hier

en: Toggle group
nl: Groep in-/uitschakelen

en: At least one item must be selected
nl: Ten minste één item moet geselecteerd worden

en: You have unsaved changes. Your changes will be lost if you leave this page before saving your changes.
nl: U heeft niet-opgeslagen wijzigingen. Uw wijzigingen zullen verloren gaan als u deze pagina verlaat voordat u uw wijzigingen opslaat.

en: Link to this section
nl: Link naar deze sectie

en: Link to #%(id)s
nl: Link naar #%(id)s

en: Bold text: **Example**
nl: Vet gedrukt: '''Voorbeeld'''

en: Italic text: ''Example''
nl: Cursief gedrukt: ''Voorbeeld''

en: Heading: == Example
nl: Kop: == Voorbeeld

en: Link: [http://www.example.com/ Example]
nl: Link: [http://www.voorbeeld.nl/ Voorbeeld]

en: Code block: {{{ example }}}
nl: Codeblok: {{{ voorbeeld }}}

en: Horizontal rule: ----
nl: Horizontale lijn: ----

en: New paragraph
nl: Nieuwe paragraaf

en: Line break: \\
nl: Regeleinde: \\

en: Image: [[Image()]]
nl: Afbeelding: [[Image()]]

en: Drag rule to reorder
nl: Regel slepen om te herordenen

en: Link to this diff
nl: Link naar deze diff
