Trac 0.12 - en to pt translation catalogue (376 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: This is an irreversible operation.
pt: Esta é uma operação irreversível.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: removed
pt: removido

en: About Trac
pt: Sobre o Trac

en: Attachment '%(title)s' does not exist.
pt: O anexo '%(title)s' não existe.

en: Invalid Attachment
pt: Anexo Inválido

en: Could not delete attachment
pt: Não foi possível apagar o anexo

en: Attachment '%(filename)s' not found
pt: O anexo '%(filename)s' não foi encontrado

en: Bad request
pt: Pedido Inválido

en: Back to %(parent)s
pt: Voltar a %(parent)s

en: Attachment '%(id)s' in %(parent)s
pt: Anexo '%(id)s' em %(parent)s

en: Attachments of %(parent)s
pt: Anexos de %(parent)s

en: No file uploaded
pt: Nenhum ficheiro carregado

en: Can't upload empty file
pt: Impossível carregar um ficheiro vazio

en: Upload failed
pt: O carregamento falhou

en: Attachment field %(field)s is invalid: %(message)s
pt: O campo %(field)s do anexo é inválido: %(message)s

en: Invalid attachment: %(message)s
pt: Anexo inválido: %(message)s

en: %(attachment)s (delete)
pt: %(attachment)s (apagar)

en: Plain Text
pt: Texto Simples

en: Original Format
pt: Formato Original

en: Invalid resource identifier '%(id)s'
pt: Identificador de recurso '%(id)s' inválido

en: Name
pt: Nome

en: Size
pt: Tamanho

en: Author
pt: Autor

en: Date
pt: Data

en: Description
pt: Descrição

en: File '%(name)s' exists
pt: O Ficheiro %(name)s já existe.

en: Database newer than Trac version
pt: Base de dados mais recente que a versão do Trac

en: No upgrade module for version %(num)i (%(version)s.py)
pt: Sem módulo de actualização para versão  %(num)i (%(version)s.py)

en: Missing environment variable "TRAC_ENV". Trac requires this variable to point to a valid Trac environment.
pt: Variável de ambiente "TRAC_ENV" em falta. O Trac necessita que esta variável aponte para um ambiente Trac válido.

en: The Trac Environment needs to be upgraded.
    
    Run "trac-admin %(path)s upgrade"
pt: O Ambiente Trac necessita de ser actualizado.
    
    Corra "trac-admin %(path)s upgrade"

en: Copying resources from:
pt: Copiar recursos de:

en: Creating scripts.
pt: A criar scripts.

en: hotcopy can't overwrite existing '%(dest)s'
pt: hotcopy não pode gravar por cima de '%(dest)s'

en: Hotcopying %(src)s to %(dst)s ...
pt: A clonar %(src)s para %(dst)s ...

en: The following errors happened while copying the environment:
pt: Os seguintes erros foram detectados durante o processo de cópia do ambiente:

en: Hotcopy done.
pt: Clonagem concluída.

en: Invalid arguments
pt: Argumentos inválidos

en: Database is up to date, no upgrade necessary.
pt: A base de dados já está actualizada, não é necessário actualizar.

en: TLS enabled but server does not support TLS
pt: TLS habilitado mas o servidor não suporta TLS

en: Header length is too short
pt: Tamanho do cabeçalho muito curto

en: Insufficient privileges to perform this operation.
pt: Privilégios insuficientes para efectuar esta operação.

en: %(name)s is not a valid action.
pt: %(name)s não é uma acção válida.

en: User
pt: Utilizador

en: Action
pt: Acção

en: Available actions:
pt: Acções Disponíveis

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names
pt: Todas as maiúsculas estão reservadas para nomes de permissões

en: Command not found
pt: Comando não encontrado

en: Database connection string [%(default)s]>
pt: Conexão à base de dados [%(default)s]>

en: Administration
pt: Administração

en: No administration panels available
pt: Não existem painéis de administração disponíveis

en: Unknown administration panel
pt: Painel de administração desconhecido

en: General
pt: Geral

en: Basic Settings
pt: Opções Básicas

en: Logging
pt: Registo

en: None
pt: Nenhum

en: Console
pt: Consola

en: File
pt: Ficheiro

en: Windows event log
pt: Event log do Windows

en: Unknown log type %(type)s
pt: Tipo de registo %(type)s desconhecido

en: Invalid log type
pt: Tipo de registo inválido

en: Unknown log level %(level)s
pt: Nivel de registo %(level)s desconhecido

en: Invalid log level
pt: Nível de registo desconhecido

en: You must specify a log file
pt: Tem que especificar um ficheiro de registo

en: Missing field
pt: Campo em falta

en: Permissions
pt: Permissões

en: Unknown action
pt: Acção desconhecida

en: Uploaded file is not a Python source file or egg
pt: O ficheiro carregado não é um ficheiro de código fonte python ou egg

en: Plugin %(name)s already installed
pt: O plugin %(name)s já está instalado

en: Administration:
pt: Administração:

en: Basics
pt: Básico

en: Project
pt: Projecto

en: Name:
pt: Nome:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Apply changes
pt: Aplicar modificações

en: Components
pt: Componentes

en: Manage Components
pt: Configurar Componentes

en: Owner:
pt: Proprietário:

en: Modify Component:
pt: Modificar Componente:

en: Description (you may use
                    [1:WikiFormatting]
                    here):
pt: Descrição (pode utilizar
                    [1:WikiFormatting]
                    aqui):

en: Save
pt: Guardar

en: Add Component:
pt: Adicionar Componente:

en: Add
pt: Adicionar

en: Owner
pt: Proprietário

en: Default
pt: Predefinição

en: Remove selected items
pt: Remover itens seleccionados

en: You can remove all items from this list to completely hide this
                  field from the user interface.
pt: Pode remover todos os items desta lista para esconder completamente
                  este campo do interface.

en: As long as you don't add any items to the list, this field
                will remain completely hidden from the user interface.
pt: Desde que não adicione items à lista, este campo
               continuará completamente escondido do interface.

en: Order
pt: Ordem

en: Configuration
pt: Configuração

en: Type:
pt: Tipo:

en: Log level:
pt: Nível de registo:

en: Log file:
pt: Ficheiro do registo:

en: Milestones
pt: Marcos

en: Manage Milestones
pt: Configurar Marcos

en: Modify Milestone:
pt: Modificar Marcos:

en: Due:
pt: Prazo:

en: Completed:
pt: Completado:

en: Description (you may use [1:WikiFormatting] here):
pt: Descrição (pode utilizar [1:WikiFormatting] aqui):

en: Add Milestone:
pt: Adicionar Marco:

en: Due
pt: Expirado

en: Completed
pt: Completo

en: Tickets
pt: Assuntos

en: Grant Permission:
pt: Permissões:

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Action:
pt: Accão:

en: Add Subject to Group:
pt: Adicionar Indivíduo ao Grupo:

en: Group:
pt: Grupo:

en: Add a user or group to an existing permission group.
pt: Adicionar utilizador ou grupo a um grupo existente de permissões.

en: Subject
pt: Assunto

en: Group
pt: Grupo

en: Manage Plugins
pt: Configurar Plugins

en: Install Plugin:
pt: Instalar Plugin:

en: Install
pt: Instalar

en: The web server does not have sufficient permissions to store files in
                the environment plugins directory.
pt: O servidor não tem permissões suficientes para gravar ficheiros na
                directoria de plugins do ambiente.

en: Upload a plugin packaged as Python egg.
pt: Carregar um plugin embalado como um egg Python

en: Author:
pt: Autor:

en: License:
pt: Licença:

en: Component
pt: Componente

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Versions
pt: Versões

en: Manage Versions
pt: Configurar Versões

en: Modify Version:
pt: Modificar Versão:

en: Date:
pt: Data:

en: Add Version:
pt: Adicionar Versão:

en: Released:
pt: Lançado:

en: Released
pt: Lançado

en: Unsupported database type "%(scheme)s"
pt: Base de dados do tipo "%(scheme)s" não é suportada

en: Database already exists at %(path)s
pt: Base de dados já existe em %(path)s

en: Database "%(path)s" not found.
pt: Base de dados "%(path)s" não encontrada.

en: No available MIME conversions from %(old)s to %(new)s
pt: Não existem conversões MIME de %(old)s para %(new)s

en: Preferences
pt: Preferências

en: Unknown preference panel
pt: Painel de preferências desconhecido

en: Date & Time
pt: Data & Hora

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos do Teclado

en: Language
pt: Linguagem

en: Advanced
pt: Avançado

en: Preferences:
pt: Preferências:

en: This page lets you customize your personal settings for this site.
          These settings are stored on the server and are identified by a session
          key stored in a browser cookie. That cookie allows your settings to be
          restored on subsequent visits.
pt: Esta página permite-lhe personalizar as opções pessoais para este site.
          Estas opções são guardadas no servidor e são identificadas por umId de sessão
          guardada numa cookie do browser. Essa cookie permite que as suas preferências sejam
          restauradas em visitas subsequentes.

en: Save changes
pt: Guardar modificações

en: Session key:
pt: Id de sessão:

en: Change
pt: Modificação

en: The session key is used to identify stored custom
          settings and session data on the server. Although it is
          automatically generated by default, you may change it to something
          easier to remember at any time if you wish to load your settings
          in a different web browser.
pt: O id de sessão é utilizado para identificar opções e data
          pessoais guardadas no servidor. Embora seja
          gerada automaticamente por defeito, pode alterar para algo
          mais fácil de lembrar em qualquer altura que queira carregar as suas opções
          num browser diferente.

en: Restore session:
pt: Restaurar sessão:

en: Load
pt: Carregar

en: You may load a previously created session by entering the
          corresponding session key below. This lets you share settings between
          multiple computers and web browsers.
pt: Pode carregar uma sessão criada anteriormente escrevendo o
          id da sessão em baixo. Isto permite-lhe partilhar opções entre
          multiplos computadores e browsers

en: Time zone:
pt: Zona:

en: Default time zone
pt: Zona por defeito

en: Configuring your time zone will result in all
          dates and times displayed on this site to use your time zone
          instead of that of the server.
pt: Configurar a sua zona resultará que todas
          as datas e horas exibidas neste site utilizarão a sua zona
          em vez da do servidor.

en: Full name:
pt: Nome completo:

en: Email address:
pt: Endereço de correio electrónico:

en: This information is used to automatically populate some forms
            on this site with your contact details.
pt: Esta informação é utilizada para popular alguns formulários
            neste site com os seus detalhes de contacto.

en: This information is used to associate your login name with your
            email address and full name, which is used for email
            notification and RSS feeds, for example.
pt: Esta informação é utilizada para associar o seu nome de login com o seu
            endereço electrónico e nome completo, que é utilizado para notificações
            por email e feeds de RSS, por examplo.

en: Enable access keys
pt: Habilitar teclas de acesso

en: Language:
pt: Linguagem:

en: Configuring your language will result in all text
          displayed on this site to use your language instead of that of the
          server.
pt: Configurar a sua linguagem resultará que todo o text
          exibido neste site utilizará a sua linguagem em vez da do
          servidor.

en: Preview:
pt: Pré-visualizar:

en: Search
pt: Procurar

en: Browse repository path %(path)s
pt: Ver o caminho do repositório %(path)s

en: Search query too short. Query must be at least %(num)s characters long.
pt: A pergunta da procura é muito pequena. A procura deverá ter um comprimento mínimo de %(num)s caracteres.

en: Next Page
pt: Próxima Página

en: Previous Page
pt: Página Anterior

en: Results
pt: Resultados

en: No matches found.
pt: Sem resultados.

en: Trac: Integrated SCM & Project Management
pt: Trac: Sistema Integrado SCM & Gestão de Projectos

en: System Information
pt: Informação do Sistema

en: Version
pt: Versão

en: Section
pt: Secção

en: Value
pt: Valor

en: Attach file
pt: Anexar ficheiro

en: Attachment Info
pt: Informacão do Anexo

en: Your email or username:
pt: O seu email ou nome de utilizador:

en: Description of the file (optional):
pt: Descrição do ficheiro (opcional):

en: Replace existing attachment of the same name
pt: Gravar sobre anexo existente com o mesmo nome

en: Add attachment
pt: Addicionar anexo

en: Are you sure you want to delete this attachment?
pt: Tem a certeza que quer eliminar este anexo?

en: Delete attachment
pt: Apagar anexo

en: Attach another file
pt: Anexar outro ficheiro

en: Differences
pt: Diferenças

en: View differences
pt: Ver diferenças

en: side by side
pt: lado a lado

en: Ignore:
pt: Ignorar:

en: Update
pt: Actualizar

en: Timestamp:
pt: Selo temporal:

en: (multiple changes)
pt: (modificações multiplas)

en: Comment:
pt: Comentário:

en: Legend:
pt: Legenda:

en: Added
pt: Adicionado

en: Removed
pt: Removido

en: Modified
pt: Modificado

en: Error
pt: Erro

en: Create
pt: Criar

en: Trac detected an internal error:
pt: O Trac detectou um erro interno:

en: The action that triggered the error was:
pt: A acção que despoletou o erro foi:

en: Python Traceback
pt: Traceback Python

en: Code fragment:
pt: Fragmento de código:

en: Local variables:
pt: Variáveis locais:

en: System Information:
pt: Informação do Sistema:

en: View changes
pt: Ver modificações

en: Comment
pt: Comentário

en: View this version
pt: Ver esta versão

en: Available Projects
pt: Projectos Disponíveis

en: Download in other formats:
pt: Descarregar noutros tipos de formato:

en: View attachment
pt: Ver anexo

en: Attachments
pt: Anexos

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Sequinte

en: (none)
pt: (nenhum)

en: Search:
pt: Procurar:

en: Context Navigation
pt: Contexto de Navegação

en: Warning:
pt: Advertência:

en: Component %(name)s already exists.
pt: Componente %(name)s já existe.

en: No component selected
pt: Nenhum componente seleccionado

en: Milestone
pt: Marco

en: Milestone %(name)s already exists.
pt: Marco %(name)s já existe.

en: Version %(name)s already exists.
pt: Versão %(name)s já existe.

en: No version selected
pt: Nenhuma versão seleccionada

en: Time
pt: Zona

en: No %s selected
pt: Nenhum %s seleccionado

en: Attachment
pt: Anexo

en: Comment %(cnum)s for Ticket #%(id)s
pt: Commentário %(cnum)s do Assunto #%(id)s

en: Ticket #%(shortname)s
pt: Assunto #%(shortname)s

en: %(type)s %(name)s does not exist.
pt: %(type)s %(name)s não existe.

en: Component %(name)s does not exist.
pt: Componente %(name)s não existe.

en: Open (by due date)
pt: Aberto (por data de fecho)

en: Open (no due date)
pt: Aberto (sem data de fecho)

en: Closed
pt: Fechado

en: Version %(name)s does not exist.
pt: Versão %(name)s já existe.

en: contains
pt: contém

en: doesn't contain
pt: não contém

en: begins with
pt: começa com

en: ends with
pt: acaba com

en: is
pt: é

en: is not
pt: não é

en: Ticket
pt: Assunto

en: Comma-delimited Text
pt: Texto separado por virgulas (CSV)

en: Tab-delimited Text
pt: Texto separado por tabuladores (TSV)

en: View Tickets
pt: Ver assuntos

en: Custom Query
pt: Procura Customizada

en: Available Reports
pt: Relatórios Disponíveis

en: [Error: %(error)s]
pt: [Erro: %(error)s]

en: No results
pt: Sem resultados

en: Delete Report {%(num)s} %(title)s
pt: Apagar Relatório {%(num)s} %(title)s

en: Invalid Report Number
pt: Número de Relatório Inválido

en: Create New Report
pt: Criar Novo Relatório

en: Edit Report {%(num)d} %(title)s
pt: Editar Relatório {%(num)d} %(title)s

en: Roadmap
pt: Planeamento

en: Milestones reached
pt: Marcos atingidos

en: New Ticket
pt: Novo assunto

en: No differences to show
pt: Ver diferenças para exibir

en: Initial Version
pt: Versão Inicial

en: Tickets must contain a summary.
pt: O assunto tem que conter um sumário.

en: Ticket description is too long (must be less than %(num)s characters)
pt: A descrição do assunto é muito extensa (deve ser menor que %(num)s caracteres)

en: Ticket comment is too long (must be less than %(num)s characters)
pt: O comentário do assunto é muito extenso (deve ser menor que %(num)s caracteres)

en: yes
pt: sim

en: no
pt: não

en: modified
pt: modificado

en: Delete milestone
pt: Remover marco

en: New Milestone
pt: Novo Marco

en: Name of the milestone:
pt: Nome do marco:

en: Submit changes
pt: Submeter alterações

en: Add milestone
pt: Adicionar marco

en: No date set
pt: Sem data definida

en: Edit milestone
pt: Editar marco

en: or
pt: ou

en: Columns
pt: Colunas

en: descending
pt: descendente

en: No tickets found
pt: Assuntos não encontrados.

en: View milestone
pt: Ver marco

en: Delete report
pt: Apagar relatório

en: Report Title:
pt: Título do Relatório

en: Error:
pt: Erro:

en: Save report
pt: Guardar relatório

en: Title
pt: Título

en: Edit report
pt: Editar relatório

en: View report
pt: Ver relatório

en: Create new report
pt: Criar novo relatório

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Copy report
pt: Copiar relatório

en: Milestone:
pt: Marco:

en: Add new milestone
pt: Adicionar Marco

en: Create New Ticket
pt: Criar Novo Assunto

en: Properties
pt: Propriedades

en: Summary:
pt: Resumo:

en: I have files to attach to this ticket
pt: Tenho ficheiros para anexar a este assunto

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Create ticket
pt: Criar assunto

en: (ticket not yet created)
pt: (assunto ainda não criado)

en: Reply
pt: Responder

en: [1:View changes from [2:]] [3:]
            and [4:[5:] days back][6:]
            [7:done by [8:]]
pt: [1:Ver mudanças de [2:]] [3:]
            e [4:[5:] dias atrás][6:]
            [7:feitas por [8:]]

en: Directory
pt: Directório

en: Done.
pt: Concluído.

en: Revision
pt: Revisão

en: View revision:
pt: Ver revisão:

en: Visit:
pt: Visitar:

en: Parent Directory
pt: Directório Superior

en: No files found
pt: Ficheiros não encontrados.

en: Revision info
pt: Informação da revisão

en: View changes...
pt: Ver modificações...

en: Show revision log
pt: Ver registo da revisão

en: Show differences
pt: Ver diferenças

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Location:
pt: Localização:

en: deleted
pt: apagado

en: copied
pt: copiado

en: moved
pt: movido

en: From:
pt: De:

en: at revision:
pt: na revisão:

en: To:
pt: Para:

en: View Revision Log
pt: Ver Registo da Revisão

en: Last Change
pt: Última Modificação

en: Show only adds and deletes
pt: Mostrar apenas adições e remoções

en: Log Message
pt: Mensagem do registo

en: No revisions found
pt: Revisões não encontradas

en: Browse Source
pt: Ver Código

en: Parent directory
pt: Directório pai

en: View file without annotations
pt: Ver o ficheiro sem anotações

en: Revision Log
pt: Registo de Revisão

en: Zip Archive
pt: Arquivo Zip

en: The file or directory '%(path)s' doesn't exist at revision %(rev)s or at any previous revision.
pt: O ficheiro ou pasta '%(path)s' não existem na revisão %(rev)s ou em nenhuma revisão anterior.

en: Nonexistent path
pt: Caminho não existente

en: Revision Log (restarting at %(path)s, rev. %(rev)s)
pt: Histórico da Revisão (recomeçando em %(path)s, rev. %(rev)s)

en: View Latest Revision
pt: Ver Última Revisão

en: Older Revisions
pt: Revisões menos Recentes

en: logged in as %(user)s
pt: sessão iniciada como %(user)s

en: Logout
pt: Finalizar Sessão

en: Login
pt: Iniciar Sessão

en: Already logged in as %(user)s.
pt: Já possui sessão iniciada como %(user)s.

en: (unknown template location)
pt: (localização do modelo desconhecida)

en: anonymous
pt: anónimo

note: TRANSLATOR: ... not logged in, you may want to 'do so' now (link)
en: do so
pt: fazê-lo agora

en: You are currently not logged in. You may want to %(do_so)s now.
pt: Não se encontra com a sessão iniciada. Poderá %(do_so)s.

en: '%(name)s' is not a file
pt: %(name)s não é um ficheiro válido

en: Edits
pt: Modificações

en: Deleted pages
pt: Páginas apagadas

en: '%(name)s' is not a directory
pt: %(name)s não é um directório válido

en: no permission to view this wiki page
pt: sem permissão para ver esta página

en: Table of Contents
pt: Tabela de Conteúdos

en: Page not modified
pt: Página não modificada

en: Help/Guide
pt: Ajuda/Guia

en: No version "%(num)s" for Wiki page "%(name)s"
pt: Sem versão "%(num)s" para a página Wiki "%(name)s"

en: The wiki page is too long (must be less than %(num)s characters)
pt: A página wiki é demasiado longa (tem que ser menor do que %(num)s caracteres)

en: The Wiki page field '%(field)s' is invalid: %(message)s
pt: O campo da página Wiki '%(field)s' é inválido: %(message)s

en: Invalid Wiki page: %(message)s
pt: Página Wiki inválida: %(message)s

note: TRANSLATOR: wiki page
en: currently edited
pt: actualmente editada

en: Page not modified, showing latest version.
pt: Página não modificada, mostrando a última versão.

en: Version %(num)s of page "%(name)s" does not exist
pt: A versão %(num)s da página "%(name)s" não existe

en: Page history
pt: Histórico da Página

en: Wiki History
pt: Histórico Wiki

en: Page %(name)s does not exist
pt: Página %(name)s não existe

en: Page %(name)s not found
pt: Página %(name)s não encontrada

en: View latest version
pt: Ver última versão

en: View parent page
pt: Ver página pai

en: View Latest Version
pt: Ver Versão Mais Recente

en: Start Page
pt: Página Inicial

en: Index
pt: Índice

en: History
pt: Histórico

en: Wiki changes
pt: Mudanças na Wiki

en: Delete this version
pt: Apagar esta versão

en: Delete page
pt: Apagar página

en: Delete version %(old_version)d to version %(version)d
pt: Apagar versão %(old_version)d até versão %(version)d

en: Delete version %(version)d
pt: Apagar versão %(version)d

en: Someone else has modified that page since you started your edits.
pt: Alguém já modificou essa página desde que começou a edição.

en: Review Changes
pt: Rever modificações

en: Sorry, this page has been modified by somebody else since you started
                editing. Your changes cannot be saved.
pt: Desculpe, esta página já foi modificada por alguém desde que começou
                o processo de edição. As suas mudanças não podem sem salvas.

en: Adjust edit area height:
pt: Ajustar altura da área de edição:

en: Change information
pt: Mudar informação

en: Comment about this change (optional):
pt: Comentários acerca desta página (opcionais):

en: Page is read-only
pt: Página apenas de leitura

en: Merge changes
pt: Juntar alterações

en: Preview Page
pt: Página de Visualização

en: Edit this page
pt: Editar esta página

en: Create this page
pt: Criar esta página

en: Using the template:
pt: Usar modelo:

en: (blank page)
pt: (página em branco)
