Trac 0.12 - en to pt translation catalogue (46 entries)

en: (no changeset information)
pt: (nenhuma informação sobre o conjunto de mudanças)

en: Close
pt: Fechar

en: Unified
pt: Unificado

en: Expand sub-directory in place
pt: Expandir subdiretório no local

en: Re-expand directory
pt: Re-expandir diretório

en: Loading %(entry)s...
pt: Carregando %(entry)s...

en: (empty)
pt: (vazio)

en: (error)
pt: (erro)

en: Fold directory
pt: Recolher diretório

en: Show %(title)s
pt: Mostrar %(title)s

en: %(title)s (click to hide column)
pt: %(title)s (clique para esconder a coluna)

note: TRANSLATOR: Link that closes the datepicker TRANSLATOR: Link that closes the timepicker
en: Done
pt: Feito

note: TRANSLATOR: Link to the previous month in the datepicker
en: Prev
pt: Anterior

note: TRANSLATOR: Link to the next month in the datepicker
en: Next
pt: Próximo

note: TRANSLATOR: Link to the current day in the datepicker
en: Today
pt: Hoje

note: TRANSLATOR: Heading for the week-of-the-year column in the datepicker
en: Wk
pt: Semana

note: TRANSLATOR: Heading of the standalone timepicker
en: Choose Time
pt: Hora Escolhida

note: TRANSLATOR: Time selector label
en: Time
pt: Hora

note: TRANSLATOR: Time labels in the timepicker
en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Time Zone
pt: Fuso Horário

note: TRANSLATOR: Link to pick the current time in the timepicker
en: Now
pt: Agora

en: A filter already exists for that property
pt: Um filtro já existe para essa propriedade

en: or
pt: ou

en: yes
pt: sim

en: no
pt: não

en: between
pt: entre

en: and
pt: e

en:  remove:
pt:  remover:

en:  add:
pt:  adicionar:

en: Select ticket %(id)s for modification
pt: Seleciona tíquete %(id)s para modificação

en: Toggle selection of all tickets shown in this group
pt: Marcar a seleção de todos os tíquetes mostrados nesse grupo

en: Link here
pt: Link aqui

en: Bold text: '''Example'''
pt: Texto em Negrito: '''Exemplo'''

en: Italic text: ''Example''
pt: Texto em Itálico: ''Exemplo''

en: Heading: == Example ==
pt: Cabeçalho: == Exemplo ==

en: Link: [http://www.example.com/ Example]
pt: Link: [http://www.exemplo.com/ Exemplo]

en: Code block: {{{ example }}}
pt: Bloco de Código: {{{ exemplo }}}

en: Horizontal rule: ----
pt: Régua Horizontal: ----

en: New paragraph
pt: Novo parágrafo

en: Line break: [[BR]]
pt: Quebra de linha: [[BR]]

en: Image: [[Image()]]
pt: Imagem: [[Image()]]

en: Link to this section
pt: Link para esta seção

en: Link to this diff
pt: Link para este diff

en: Link to #%(id)s
pt: Link para #%(id)s
