Trac 1.4.4 - en to ru translation catalogue (62 entries)

en: Clone
ru: Копировать

en: Create a new ticket from this comment
ru: Создать новую карточку из этого комментария

en: (part of #%(ticketid)s) %(summary)s
ru: (часть #%(ticketid)s) %(summary)s

en: Copied from [%(source)s]:
    %(description)s
ru: Скопировано из [%(source)s]:
    %(description)s

en: Create a copy of this ticket
ru: Создать копию карточки

en: %(summary)s (cloned)
ru: %(summary)s (копия)

en: Cloned from #%(id)s:
    %(description)s
ru: Скопировано из #%(id)s:
    %(description)s

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete ticket
ru: Удалить карточку

en: Delete comment %(num)s
ru: Удалить комментарий %(num)s

en: Toggle all
ru: Переключить все

en: (no changeset information)
ru: (нет информации о наборе изменений)

en: Close
ru: Закрыть

en: Tabular
ru: Табличный

en: Unified
ru: Стандартный

en: Expand sub-directory in place
ru: Развернуть подкаталог на месте

en: Re-expand directory
ru: Повторно развернуть каталог

en: Loading %(entry)s...
ru: Загрузка %(entry)s...

en: (empty)
ru: (пусто)

en: (error)
ru: (ошибка)

en: Fold directory
ru: Свернуть каталог

en: Show %(title)s
ru: Показать %(title)s

en: %(title)s (click to hide column)
ru: %(title)s (Щелкните чтобы скрыть колонку)

note: TRANSLATOR: Link that closes the datepicker TRANSLATOR: Link that closes the timepicker
en: Done
ru: Готово

note: TRANSLATOR: Link to the previous month in the datepicker
en: Prev
ru: Предыдущий

note: TRANSLATOR: Link to the next month in the datepicker
en: Next
ru: Следующий

note: TRANSLATOR: Link to the current day in the datepicker
en: Today
ru: Сегодня

note: TRANSLATOR: Heading for the week-of-the-year column in the datepicker
en: Wk
ru: Нед

note: TRANSLATOR: Heading of the standalone timepicker
en: Choose Time
ru: Выбор времени

note: TRANSLATOR: Time selector label
en: Time
ru: Время

note: TRANSLATOR: Time labels in the timepicker
en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Second
ru: Секунда

en: Time Zone
ru: Часовой пояс

note: TRANSLATOR: Link to pick the current time in the timepicker
en: Now
ru: Сейчас

en: A filter already exists for that property
ru: Фильтр по этому свойству уже существует

en: or
ru: или

en: yes
ru: да

en: no
ru: нет

en: <label>between %(start)s</label> <label>and %(end)s</label>
ru: <label>между%(start)s</label> <label>и %(end)s</label>

en:  remove:
ru: удалить:

en:  add:
ru: добавить:

en: Select ticket #%(id)s for modification
ru: Выберите карточку #%(id)s для изменения

en: Show all repositories
ru: Показать все репозитории

en: Hide all repositories
ru: Скрыть все репозитории

en: Link here
ru: Ссылка сюда

en: Toggle group
ru: Группа переключателей

en: At least one item must be selected
ru: Необходимо выбрать хотя бы один элемент

en: You have unsaved changes. Your changes will be lost if you leave this page before saving your changes.
ru: У вас есть несохраненные изменения. Ваши изменения будут потеряны, если вы уйдете с этой страницы не сохранив их.

en: Link to this section
ru: Ссылка на эту секцию

en: Link to #%(id)s
ru: Ссылка на #%(id)s

en: Bold text: **Example**
ru: Полужирный текст: **Пример**

en: Italic text: ''Example''
ru: Курсивный текст: ''Пример''

en: Heading: == Example
ru: Заголовок: == Пример

en: Link: [http://www.example.com/ Example]
ru: Ссылка: [http://www.example.com/ Пример]

en: Code block: {{{ example }}}
ru: Блок кода: {{{ пример }}}

en: Horizontal rule: ----
ru: Горизонтальная линия: ----

en: New paragraph
ru: Новый абзац

en: Line break: \\
ru: Перенос сроки: \\

en: Image: [[Image()]]
ru: Изображение: [[Image()]]

en: Drag rule to reorder
ru: Перетащите линию для сортировки

en: Link to this diff
ru: Ссылка на этот diff
