Trac 1.4.4 - en to sv translation catalogue (1432 entries)

en: 
     ---------------------------------------------------------------------
     Warning: couldn't index '%(pretty_name)s' repository.
    
     This can happen for a variety of reasons: wrong repository type,
     no appropriate third party library for this repository type,
     no repository at the specified repository path...
    
     You can nevertheless start using your Trac environment, but you'll
     need to check your `%(name)s.type` and `%(name)s.dir` option values
     in the [repositories] section of your trac.ini file.
sv: 
    ---------------------------------------------------------------------
    Varning: kunde inte indexera arkivet '%(pretty_name)s'.
    
    Detta kan hända av olika skäl: fel typ av arkiv, inget lämpligt
    tillägg från tredje part för denna typ av arkiv, inget arkiv
    finns på angiven sökväg...
    
    Du kan dock börja använda din Trac-miljö men du måste
    kontrollera dina `%(name)s.type` och `%(name)s.dir` värden i [repositories]
    sektionen i din trac.ini fil.

en: 
     Please specify the connection string for the database. By default,
     a local SQLite database is created in the environment directory.
     It is also possible to use an existing MySQL or PostgreSQL database
     (check the Trac documentation for the connection string syntax).
sv: 
     Ange anslutningssträngen för databasen.
     Som standard skapas en lokal SQLite databas i Trac-miljöns
     katalog. Det är också möjligt att använda en befintlig MySQL eller
     PostgreSQL-databas (läs Trac's dokumentation för beskrivning av
     anslutningssträngens syntax).

en: 
    Project environment for '%(project_name)s' created.
    
    You may configure the environment by editing the file:
    
      %(config_path)s
    
    You can run the Trac standalone web server `tracd` and point
    your browser to http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Navigate to "Help/Guide" to browse the documentation for Trac,
    including information on further setup (such as deploying Trac
    to a real web server).
    
    The latest documentation can also be found on the project
    website:
    
      https://trac.edgewall.org/
sv: 
    Projektmiljö för '%(project_name)s' har skapats.
    
    Du kan nu konfigurera miljön genom att redigera filen:
    
      %(config_path)s
    
    Du kan köra Trac's fristående webbserver `tracd` och
    peka din webbläsare till http://localhost:8000/%(project_dir)s.
    
      tracd --port 8000 %(project_path)s
    
    Navigera till "Help/Guide" för att bläddra i dokumentationen för Trac,
    inklusive information om ytterligare inställningar
    (t.ex. uppsättning av Trac på en riktig webbserver).
    
    Den senaste dokumentationen finns även på Trac's webbplats:
    
    https://trac.edgewall.org/

en: 
    Trac will first ask a few questions about your environment
    in order to initialize and prepare the project database.
    
     Please enter the name of your project.
     This name will be used in page titles and descriptions.
sv: 
    Trac kommer först att ställa några frågor om din miljö
    för att initiera och förbereda projektets databas.
    
     Ange namnet på ditt projekt.
     Detta namn kommer användas i sidrubriker och beskrivningar.

en:  '%(name1)s' renamed to '%(name2)s'
sv: '%(name1)s' omdöpt till '%(name2)s'

en:  '%(page)s' deleted
sv: '%(page)s' borttagen

en:  '%(title)s' is already up to date
sv: '%(title)s' är redan uppdaterad

en:  (added)
sv: (tillagd)

en:  (with no actual effect on merging)
sv:  (utan effekt vid sammanslagning)

en:  Indexing '%(name)s' repository
sv: Indexerar '%(name)s' arkiv(et)

en:  at version %(rev)s
sv:  för version %(rev)s

en:  in %(repo)s
sv:  i %(repo)s

en: !#%(name)s must contain at least one table cell (and table cells only)
sv: !#%(name)s måste innehålla åtminstone en tabellcell (och inget annat än endast tabellceller)

en: !#%(name)s must contain at most one table
sv: !#%(name)s får inte innehålla mer än en tabell

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" instead.
sv: "%(date)s" är ett ogiltigt datum, eller av okänt datumformat. Försök med "%(hint)s" istället.

en: "%(date)s" is an invalid date, or the date format is not known. Try "%(hint)s" or "%(isohint)s" instead.
sv: "%(date)s" är ett ogiltigt datum, eller av okänt datumformat. Försök med "%(hint)s" eller "%(isohint)s" istället.

en: "%(name)s" is not readable or not a Git repository.
sv: "%(name)s" är inte läsbar eller inte ett Git arkiv.

en: "%(value)s" is not a valid value
sv: "%(value)s" är inte ett giltigt värde

en: %(action)s is no longer defined
sv: %(action)s är inte längre definierad

en: %(attachment)s (delete)
sv: %(attachment)s (ta bort)

en: %(attachment)s attached to %(resource)s
sv: %(attachment)s bifogad till %(resource)s

en: %(attachment_link)s added
sv: %(attachment_link)s tillagd

en: %(attachment_links)s (%(size)s) - added by %(author)s %(date)s.
sv: %(attachment_links)s (%(size)s) - tillagd av %(author)s %(date)s.

en: %(basename)s in %(dirname)s
sv: %(basename)s i %(dirname)s

en: %(component)s failed with %(exc)s
sv: %(component)s misslyckades med %(exc)s

en: %(controller1)s changed "%(key)s" to "%(val1)s", but %(controller2)s changed it to "%(val2)s".
sv: %(controller1)s ändrade "%(key)s" till "%(val1)s" men %(controller2)s ändrade det till "%(val2)s".

en: %(date)s (%(duration)s ago)
sv: %(date)s (för %(duration)s sedan)

en: %(default_handler)s is not a valid IRequestHandler or is not enabled.
sv: %(default_handler)s är inte en giltig IRequestHandler eller är inte aktiverad.

en: %(duration)s late
sv: %(duration)s försenad

en: %(duration)s late (%(date)s)
sv: %(duration)s försenad (%(date)s)

en: %(filename)s on %(parent)s – Attachment
sv: %(filename)s på %(parent)s – Bilaga

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets matching %(query)s
sv: %(groupvalue)s %(groupname)s ärenden som matchar %(query)s

en: %(groupvalue)s %(groupname)s tickets:
sv: %(groupvalue)s %(groupname)s ärenden:

en: %(handler)s is not a valid IRequestHandler or is not enabled.
sv: %(handler)s är inte en giltig IRequestHandler eller är inte aktiverad.

en: %(handler)s is not a valid default handler. Please update %(option)s through the %(page)s page or by directly editing trac.ini.
sv: %(handler)s är inte en giltig förvald hanterare. Var god uppdatera %(option)s via %(page)s sida eller genom att redigera trac.ini.

en: %(labels)s changed | %(labels)s changed
sv[0]: %(labels)s ändrad
sv[1]: %(labels)s ändrade

en: %(labels)s deleted | %(labels)s deleted
sv[0]: %(labels)s borttagen
sv[1]: %(labels)s borttagna

en: %(labels)s set | %(labels)s set
sv[0]: %(labels)s fastställd
sv[1]: %(labels)s fastställda

en: %(last)d of %(total)d
sv: %(last)d av %(total)d

en: %(last_change)s on this file since %(stickyrev)s was %(rev)s, checked in by %(author)s, %(age)s
sv: %(last_change)s av denna fil sedan %(stickyrev)s var %(rev)s, incheckad av %(author)s, %(age)s

en: %(last_change)s on this file was %(rev)s, checked in by %(author)s, %(age)s
sv: %(last_change)s av denna fil var %(rev)s, incheckad av %(author)s, %(age)s

en: %(link)s is not a valid TracLink
sv: %(link)s är ej en giltig TracLink

en: %(msg)s: No node %(path)s at revision %(rev)s
sv: %(msg)s: Ingen nod %(path)s vid revision %(rev)s

en: %(name)s at version %(version)s
sv: %(name)s i version %(version)s

en: %(name)s is not a valid action.
sv: %(name)s är inte en giltig åtgärd.

en: %(note)s See %(page)s for help on administering repositories.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med att administrera arkiv.

en: %(note)s See %(page)s for help on configuration options.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med inställningsalternativ.

en: %(note)s See %(page)s for help on configuring logging.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med konfiguration av loggande.

en: %(note)s See %(page)s for help on deleting wiki pages.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med att ta bort wikisidor.

en: %(note)s See %(page)s for help on searching.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med sökning.

en: %(note)s See %(page)s for help on using and creating reports.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av och skapa rapporter.

en: %(note)s See %(page)s for help on using batch modify.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av batch ändringar.

en: %(note)s See %(page)s for help on using notifications.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av notiser.

en: %(note)s See %(page)s for help on using permissions.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av behörigheter.

en: %(note)s See %(page)s for help on using plugins.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av tillägg.

en: %(note)s See %(page)s for help on using queries.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av förfrågningar.

en: %(note)s See %(page)s for help on using syntax coloring.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av syntaxfärgläggning.

en: %(note)s See %(page)s for help on using the changeset viewer.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av ändringsvisaren.

en: %(note)s See %(page)s for help on using the diff feature.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av skillnadsfunktionen (diff).

en: %(note)s See %(page)s for help on using the repository browser.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av arkivbläddraren.

en: %(note)s See %(page)s for help on using the revision log.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av revisionsloggen.

en: %(note)s See %(page)s for help on using the roadmap.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av tidsplanen.

en: %(note)s See %(page)s for help on using the ticket system.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av ärendesystemet.

en: %(note)s See %(page)s for help on using the wiki.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av wiki'n.

en: %(note)s See %(page)s for help on using ticket milestones.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av milstolpar för ärenden.

en: %(note)s See %(page)s for help on using tickets.
sv: %(note)s Se %(page)s för hjälp med användning av ärenden.

en: %(note)s See %(page)s for information about the timeline view.
sv: %(note)s Se %(page)s för information om tidslinjevyn.

en: %(note)s See %(wikiformatting)s and %(page)s for help on editing wiki content.
sv: %(note)s Se %(wikiformatting)s och %(page)s för hjälp med redigering av wiki-innehåll.

en: %(note)s The order of priorities determines the coloring of entries in the ticket queries and reports.
sv: %(note)s Prioritetsordningen bestämmer radvisa färger i ärendelistningar.

en: %(note)s This repository is not defined in the database and cannot be edited on this page.
sv: %(note)s Detta arkiv är inte definierat i databasen och kan inte redigeras på denna sida.

en: %(num)d added | %(num)d added
sv[0]: %(num)d tillagd
sv[1]: %(num)d tillagda

en: %(num)d copied | %(num)d copied
sv[0]: %(num)d kopierad
sv[1]: %(num)d kopierade

en: %(num)d day | %(num)d days
sv[0]: %(num)d dag
sv[1]: %(num)d dagar

en: %(num)d deleted | %(num)d deleted
sv[0]: %(num)d borttagen
sv[1]: %(num)d borttagna

en: %(num)d diff | %(num)d diffs
sv[0]: %(num)d skillnad
sv[1]: %(num)d skillnader

en: %(num)d edited | %(num)d edited
sv[0]: %(num)d ändrad
sv[1]: %(num)d ändrade

en: %(num)d hour | %(num)d hours
sv[0]: %(num)d timme
sv[1]: %(num)d timmar

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
sv[0]: %(num)d minut
sv[1]: %(num)d minuter

en: %(num)d month | %(num)d months
sv[0]: %(num)d månad
sv[1]: %(num)d månader

en: %(num)d moved | %(num)d moved
sv[0]: %(num)d flyttad
sv[1]: %(num)d flyttade

en: %(num)d prop | %(num)d props
sv[0]: %(num)d egenskap
sv[1]: %(num)d egenskaper

en: %(num)d version | %(num)d versions
sv[0]: %(num)d version
sv[1]: %(num)d versioner

en: %(num)d week | %(num)d weeks
sv[0]: %(num)d vecka
sv[1]: %(num)d veckor

en: %(num)d year | %(num)d years
sv[0]: %(num)d år
sv[1]: %(num)d år

en: %(num)i second | %(num)i seconds
sv[0]: %(num)i sekund
sv[1]: %(num)i sekunder

en: %(num)s match | %(num)s matches
sv[0]: %(num)s träff
sv[1]: %(num)s träffar

en: %(num)s revision cached. | %(num)s revisions cached.
sv[0]: %(num)s revision lagrad.
sv[1]: %(num)s revisioner lagrade.

en: %(num)s ticket matching %(criteria)s | %(num)s tickets matching %(criteria)s
sv[0]: %(num)s ärende som matchar %(criteria)s
sv[1]: %(num)s ärenden som matchar %(criteria)s

en: %(option)s must be in the range [4..40]
sv: %(option)s måste vara i området [4..40]

en: %(page)s created
sv: %(page)s skapad

en: %(page)s edited
sv: %(page)s ändrad

en: %(parent)s doesn't exist, can't create attachment
sv: %(parent)s existerar inte, bilagan kan ej bifogas

en: %(parent)s – Attachment
sv: %(parent)s – Bilaga

en: %(parent)s – Attachments
sv: %(parent)s – Bilagor

en: %(path)s does not appear to be a Subversion repository.
sv: %(path)s verkar inte vara ett Subversion-arkiv.

en: %(perm)s privileges are required to perform this operation on %(resource)s. You don't have the required permissions.
sv: Rättigheten %(perm)s krävs för att utföra denna operation på %(resource)s. Du är inte behörig för detta.

en: %(perm)s privileges are required to perform this operation. You don't have the required permissions.
sv: Rättigheten %(perm)s krävs för att utföra denna operation. Du är inte behörig för detta.

en: %(realm)s is not a valid parent realm
sv: %(realm)s är inte ett giltigt föräldraområde

en: %(relative)s ago
sv: för %(relative)s sedan

en: %(rev)s resynced on %(reponame)s.
sv: %(rev)s återsynkroniserat för %(reponame)s.

en: %(searching)s for similar issues
sv: %(searching)s efter liknande problem

en: %(start)d - %(stop)d of %(total)d
sv: %(start)d - %(stop)d av %(total)d

en: %(stat_title)s by
sv: %(stat_title)s av

en: %(target)s doesn't exist, can't move attachment
sv: %(target)s existerar inte, kan inte flytta bilaga

en: %(target)s in %(name)s
sv: %(target)s i %(name)s

en: %(time)s %(title)s by %(author)s
sv: %(time)s %(title)s efter %(author)s

en: %(trac_guide)s &mdash; The Trac User and Administration Guide
sv: %(trac_guide)s &mdash; Trac's användar- och administrationsguide

en: %(type)s %(name)s does not exist.
sv: %(type)s %(name)s existerar ej.

en: %(type)s value "%(name)s" already exists
sv: %(type)s med värdet "%(name)s" finns redan

en: %(type)s value "%(name)s" already exists.
sv: %(type)s med värdet "%(name)s" finns redan.

en: %(value)s added | %(value)s added
sv[0]: %(value)s tillagd
sv[1]: %(value)s tillagda

en: %(value)s removed | %(value)s removed
sv[0]: %(value)s borttagen
sv[1]: %(value)s borttagna

en: &mdash; at %(version_link)s
sv: &mdash; vid %(version_link)s

en: '%(group1)s' and '%(group2)s' milestone groups both are declared to be "catch-all" groups. Please check your configuration.
sv: Båda milstolpegrupperna "%(group1)s" och "%(group2)s" är angivna att vara "catch-all" grupper. Kontrollera dina inställningar.

en: '%(groupname)s' milestone group reused status '%(status)s' already taken by other groups. Please check your configuration.
sv: Milstolpegruppens "%(groupname)s" återanvända status "%(status)s" har redan tagits av andra grupper. Kontrollera dina inställningar.

en: '%(name)s' is not a directory
sv: "%(name)s" är inte en katalog

en: '%(name)s' is not a file
sv: "%(name)s" är inte en fil

en: ''Interface customization information not available''
sv: "Gränssnittsjusteringsinformation inte tillgänglig"

en: ''Plugin information not available''
sv: ''Information om insticksmoduler ej tillgänglig''

en: ''System information not available''
sv: ''Systeminformation ej tillgänglig''

en: (%(age)s ago)
sv: (för %(age)s sedan)

en: (%(kind)s from %(oldpath)s)
sv: (%(kind)s från %(oldpath)s)

en: (No files)
sv: (Inga filer)

en: (The changeset message doesn't reference this ticket)
sv: (Ändringsmeddelandet hänvisar inte detta ärende)

en: (The file is empty)
sv: (Filen är tom)

en: (Undefined)
sv: (Odefinierad)

en: (ascending)
sv: (stigande)

en: (blank page)
sv: (tom sida)

en: (comments: %(comments)s, attachments: %(attachments)s)
sv: (kommentarer: %(comments)s, bilagor: %(attachments)s)

en: (default)
sv: (standard)

en: (descending)
sv: (fallande)

en: (empty)
sv: (tom)

en: (last modified by %(author)s)
sv: (senast ändrad av %(author)s)

en: (less than one hour ago)
sv: (för mindre än en timme sedan)

en: (more results for this group on next page)
sv: (fler resultat för denna grupp på nästa sida)

en: (multiple changes)
sv: (flera ändringar)

en: (no default)
sv: (inget förval)

en: (none)
sv: (ingen)

en: (root)
sv: (rot)

en: (size limit %(value)s)
sv: (storleksgräns %(value)s)

en: (this ticket)
sv: (detta ärende)

en: (ticket not yet created)
sv: (ärendet ännu ej skapat)

en: (toggle deleted branches)
sv: (visa/dölj borttagna grenar)

en: (unknown template location)
sv: (okänd plats för mall)

en: (unset)
sv: (oinställd)

en: <comment#> must be a number
sv: <comment#> måste vara ett nummer

en: <label>%(radio)s Show</label> <label>%(text)s lines around each change</label>
sv: <label>%(radio)s Visa</label> <label>%(text)s rader runt varje ändring</label>

en: <label>View changes from %(fromdate)s</label> <br /> <label>going back %(daysback)s days</label> <br /> <label>by author %(authors)s</label>
sv: <label>Visa ändringar från %(fromdate)s</label> <br /> <label>och %(daysback)s dagar bakåt</label> <br /> <label>efter upphovsman %(authors)s</label>

en: <label>View log starting at %(start)s</label> <label>and back to %(end)s</label>
sv: <label>Visa logg som börjar på %(start)s</label> <label>och tillbaka till %(end)s</label>

en: <label>between %(start)s</label> <label>and %(end)s</label>
sv: <label>mellan%(start)s</label> <label>och %(end)s</label>

en: <strong>Changeset view not shown</strong>, since the number of files (%(diff_files)s) exceeds %(pretty_max_files)s
sv: <strong>Ändringsvy visas inte</strong>, då totala antal filer (%(diff_files)s) överskrider %(pretty_max_files)s

en: <strong>Changeset view not shown</strong>, since the total size (%(pretty_diff_bytes)s) exceeds %(pretty_max_bytes)s
sv: <strong>Ändringsvy visas inte</strong>, då totala storleken (%(pretty_diff_bytes)s) överskrider %(pretty_max_bytes)s

en: <strong>HTML preview not available</strong>, since no preview renderer could handle it.
sv: <strong>Förhandsgranskning i webbläsaren inte möjligt</strong>, då innehållet inte kan tolkas.

en: <strong>HTML preview not available</strong>, since the file size exceeds %(size)s.
sv: <strong>Förhandsgranskning i webbläsaren inte möjligt</strong>, då filstorleken överskrider %(size)s.

en: <strong>If you save right away, you risk to revert those changes</strong> (highlighted below as deletions).
sv: <strong>Om du sparar nu, riskerar du förlora dessa ändringar</strong> (uppmärkta nedan som borttagningar).

en: <ticket#> must be a number
sv: <ticket#> måste vara ett nummer

en: ==== How to Reproduce
    
    While doing a %(method)s operation on `%(path_info)s`, Trac issued an internal error.
    
    ''(please provide additional details here)''
    
    Request parameters:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    User agent: `#USER_AGENT#`
    
    ==== System Information
    %(sys_info)s
    ==== Enabled Plugins
    %(enabled_plugins)s
    ==== Interface Customization
    %(interface_customization)s
    ==== Python Traceback
    {{{
    %(traceback)s}}}
sv: ==== Hur man återskapar ====
    
    Vid utförande av %(method)s operation på `%(path_info)s`, så utfärdade Trac ett internt fel.
    
    "(var god ange ytterligare detaljer här)"
    
    Förfrågningsparametrar:
    {{{
    %(req_args)s
    }}}
    
    Användaragent: `#USER_AGENT#`
    
    ==== Systeminformation ====
    %(sys_info)s
    ==== Aktiverade tillägg ====
    %(enabled_plugins)s
    ==== Gränssnittsjusteringar ====
    %(interface_customization)s
    ==== Python Traceback ====
    {{{
    %(traceback)s}}}

en: A new name is mandatory for a rename.
sv: Ett nytt namn krävs vid namnändring

en: About Trac
sv: Om Trac

en: Absolute format
sv: Absolut format

en: Action
sv: Åtgärd

en: Action:
sv: Behörighet:

en: Action: %(action)s
sv: Åtgärd: %(action)s

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add
sv: Lägg till

en: Add %(label_singular)s:
sv: Lägg till %(label_singular)s:

en: Add Alias:
sv: Lägg till alias:

en: Add Attachment to %(parent)s
sv: Bifoga bilaga till %(parent)s

en: Add Attachment to [1:%(parent)s]
sv: Lägg till bilaga till [1:%(parent)s]

en: Add Cc
sv: Lägg till Cc

en: Add Comment
sv: Lägg till kommentar

en: Add Component:
sv: Lägg till komponent:

en: Add Milestone:
sv: Lägg till milstolpe:

en: Add Repository:
sv: Lägg till arkiv

en: Add Subject to Group:
sv: Utöka grupp:

en: Add Version:
sv: Lägg till version:

en: Add a user or group to an existing permission group.
sv: Lägg till en användare eller behörighet till en befintlig grupp.

en: Add attachment
sv: Lägg till bilaga

en: Add milestone
sv: Lägg till milstolpe

en: Add new milestone
sv: Lägg till ny milstolpe

en: Add rule
sv: Lägg till regel

en: Add, remove or reorder subscription rules to %(distributor)s notifications. Only the first matching rule is applied.
sv: Lägg till, ta bort eller sortera om prenumerationsregler till %(distributor)s notiser. Endast den först matchande regeln appliceras.

en: Added
sv: Tillagd

en: Adjust edit area height:
sv: Justera redigeringsområdets höjd:

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Age
sv: Ålder

en: Alias for %(name)s
sv: Alias för %(name)s

en: Alias of %(repo)s
sv: Alias för %(repo)s

en: Aliases:
sv: Alias:

en: All tables must be created as InnoDB or NDB storage engine to support transactions. The following tables have been created as storage engine which doesn't support transactions: %(tables)s
sv: Alla tabeller måste skapas som InnoDB eller NDB lagringsmotor för att stödja transaktioner. Följande tabeller har skapats som lagringsmotor som inte stödjer transaktioner: %(tables)s

en: All tables must be created with utf8_bin or utf8mb4_bin as collation. The following tables don't have the collations: %(tables)s
sv: Alla tabeller måste skapas med utf8_bin eller utf8mb4_bin som kollationering. Följande tabeller har inte kollationering: %(tables)s

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names
sv: Namn bestående av enbart versaler är reserverade åt namn på behörigheter

en: All upper-cased tokens are reserved for permission names.
sv: Namn bestående av enbart versaler är reserverade åt namn på behörigheter.

en: Already logged in as %(user)s.
sv: Redan inloggad som %(user)s.

en: And
sv: och

en: Annotate each line with the last changed revision (this can be time consuming...)
sv: Visa senaste revision för varje rad (detta kan vara tidskrävande...)

en: Any ticket is created
sv: Valfritt ärende skapas

en: Apply changes
sv: Spara ändringar

en: Are you sure you want to completely delete this page?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna sida fullständigt?

en: Are you sure you want to delete %(version)s of this page?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %(version)s av denna sida?

en: Are you sure you want to delete this attachment?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna bilaga?

en: Are you sure you want to delete this milestone?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna milstolpe?

en: Are you sure you want to delete this report?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här rapporten?

en: Are you sure you want to delete this ticket comment?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kommentaren?

en: Are you sure you want to delete this ticket?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta ärende?

en: Arguments
sv: Argument

en: As long as you don't add any items to the list, this field will remain completely hidden from the user interface.
sv: Så länge du inte lägger till några element i listan, kommer det här fältet att förbli helt dolt från användargränssnittet.

en: Attach another file
sv: Bifoga ytterligare en fil

en: Attach file
sv: Bifoga fil

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Attachment '%(filename)s' not found
sv: Bilagan "%(filename)s" hittades ej

en: Attachment '%(id)s' in %(parent)s
sv: Bilagan "%(id)s" i %(parent)s

en: Attachment '%(title)s' does not exist.
sv: Bilagan "%(title)s" finns ej.

en: Attachment Info
sv: Om bilaga

en: Attachment field %(field)s is invalid: %(message)s
sv: Bilagans fält %(field)s är ogiltigt: %(message)s

en: Attachment not modified
sv: Bilaga inte ändrad

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Attachments of %(parent)s
sv: Bilagor till %(parent)s

en: Auth
sv: Auktoriserad

en: Authentication error. Please contact your administrator.
sv: Autentiseringsfel, vänligen kontakta din Trac-administratör.

en: Authentication information not available. Please refer to the %(inst_doc)s.
sv: Autentiseringsinformation ej tillgänglig. Vänligen se %(inst_doc)s.

en: Author
sv: Författare

en: Author:
sv: Författare:

en: Auto preview timeout:
sv: Automatisk timeout av förhandsvisning:

en: Available Projects
sv: Tillgängliga projekt

en: Available Reports
sv: Tillgängliga rapporter

en: Available actions:
sv: Tillgängliga funktioner:

en: Back to %(parent)s
sv: Tillbaka till %(parent)s

en: Back to %(wikipage)s
sv: Tillbaka till %(wikipage)s

en: Back to Query
sv: Tillbaka till sökning

en: Back to Roadmap
sv: Tillbaka till tidsplanen

en: Back to Ticket #%(num)s
sv: Tillbaka till ärende #%(num)s

en: Backing up database ...
sv: Säkerhetskopierar databasen...

en: Bad request
sv: Felaktig förfrågan

en: Base directory '%(env)s' does not exist. Please create it and retry.
sv: Rotkatalogen '%(env)s' finns inte. Skapa den och försök igen.

en: Basic Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Basics
sv: Grundinställning

en: Batch Modify
sv: Mass-uppdatera

en: Batch modification to %(tickets)s by %(author)s:
sv: Mass-ändring av %(tickets)s av %(author)s:

en: Before you do that, though, please first try %(searching_for_similar_issues)s, as it is quite likely that this problem has been reported before. For questions about installation and configuration of Trac or its plugins, please try the %(mailing_list)s instead of creating a ticket.
sv: Innan du gör det, försök först med att %(searching_for_similar_issues)s då det är mycket troligt att detta problem har rapporterats tidigare. För frågor om installation och konfiguration av Trac eller dess tillägg, kan du prova med denna %(mailing_list)s i stället för att skapa ett ärende.

en: Before you do that, though, please first try [1:[2:searching] for similar issues], as it is quite likely that this problem has been reported before. For questions about installation and configuration of Trac or its plugins, please try the [3:mailing list] instead of creating a ticket.
sv: Innan du gör det, försök först med att [1:[2:söka] efter liknande fall] då det är mycket troligt att detta problem har rapporterats tidigare. För frågor om installation och konfiguration av Trac eller dess tillägg, kan du prova med denna [3:e-postlista] i stället för att skapa ett ärende.

en: Blame
sv: Visa radvisa ändringar

en: Blank lines
sv: Tomrader

en: Bookmark
sv: Bokmärk

en: Branch
sv: Gren

en: Branch head
sv: Gren (senaste revisionen)

en: Browse Source
sv: Arkiv

en: Browse at revision %(rev)s
sv: Bläddra vid revision %(rev)s

en: Browse repository path %(path)s
sv: Bläddra i arkivets sökväg %(path)s

en: Browser's language
sv: Språk

en: By %(author)s
sv: Av %(author)s

en: Can be either SQL or, if starting with %(query_prefix)s, a %(trac_query)s expression.
sv: Kan antingen vara SQL eller om den/det börjar med %(query_prefix)s, ett %(trac_query)s uttryck.

en: Can't compare across different repositories: %(old)s vs. %(new)s
sv: Jämförelser ej möjligt mellan olika arkiv: %(old)s jfr. %(new)s

en: Can't synchronize with repository "%(name)s" (%(error)s). Look in the Trac log for more information.
sv: Kunde ej synkronisera med arkivet "%(name)s" (%(error)s). Se loggfilen för mer information.

en: Can't upload empty file
sv: Tom fil kan ej laddas upp

en: Can't use %(annotator)s annotator: %(error)s
sv: Kan inte använda %(annotator)s som antecknare: %(error)s

en: Can't view %(link)s. Resource doesn't exist or you don't have the required permission.
sv: Kan inte visa %(link)s. Resursen finns inte eller så är du inte behörig för detta.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel comment edit
sv: Ångra redigering av kommentar

en: Cannot create an alias to the alias "%(repo)s"
sv: Kan inte skapa alias till alias "%(repo)s"

en: Cannot create attachment "%(att)s" as %(realm)s:%(id)s is invalid
sv: Kan ej skapa bilagan "%(att)s" eftersom %(realm)s:%(id)s är ogiltig

en: Cannot delete non-existent %(type)s.
sv: Kan inte ta bort icke existerande %(type)s.

en: Cannot delete non-existent component.
sv: Kan inte ta bort icke existerande komponent.

en: Cannot delete non-existent page
sv: Kan inte ta bort icke existerande sida

en: Cannot delete non-existent version.
sv: Kan inte ta bort icke existerande version.

en: Cannot edit comment of non-existent page
sv: Kan inte redigera kommentar för icke existerande sida

en: Cannot export to %(filename)s: %(error)s
sv: Kan ej exportera till %(filename)s: %(error)s

en: Cannot find an implementation of the %(interface)s interface named %(implementation)s. Please check that the Component is enabled or update the option %(option)s in trac.ini.
sv: Kan inte hitta en implementering av %(interface)s gränssnitt vid namn %(implementation)s. Var god kontrollera att komponenten är aktiverad eller uppdatera alternativet %(option)s i trac.ini.

en: Cannot find implementation(s) of the %(interface)s interface named %(implementation)s. Please check that the Component is enabled or update the option %(option)s in trac.ini.
sv: Kan inte hitta implementering(ar) av %(interface)s gränssnitt vid namn %(implementation)s. Var god kontrollera att komponenten är aktiverad eller uppdatera alternativet %(option)s i trac.ini

en: Cannot import from %(filename)s line %(line)d: %(error)s
sv: Kunde ej importera från %(filename)s rad %(line)d: %(error)s

en: Cannot import from %(filename)s: %(error)s
sv: Kan ej importera från %(filename)s: %(error)s

en: Cannot move attachment "%(att)s" as "%(title)s" is invalid
sv: Kan inte flytta bilaga "%(att)s" eftersom "%(title)s" är felaktig

en: Cannot move attachment "%(att)s" to "%(title)s" as it already exists
sv: Kan inte flytta bilaga "%(att)s" till "%(title)s" eftersom den redan existerar

en: Cannot remove permission %(action)s for user %(user)s. The permission is granted through a meta-permission or group.
sv: Kan inte ta bort behörighet %(action)s för användare %(user)s. Behörigheten är beviljad genom en meta-behörighet eller grupp.

en: Cannot remove permission %(action)s for user %(user)s. The user has not been granted the permission.
sv: Kan inte ta bort behörighet %(action)s för användare %(user)s. Användaren har inte beviljats behörigheten.

en: Cannot remove the repository "%(repos)s" used in aliases
sv: Kan inte ta bort arkivet "%(repos)s" som används i alias

en: Cannot rename non-existent attachment
sv: Kan inte döpa om icke existerande bilaga

en: Cannot rename non-existent page
sv: Kan inte döpa om icke existerande sida

en: Cannot rename the repository "%(repos)s" used in aliases
sv: Kan inte döpa om arkivet "%(repos)s" som används i alias

en: Cannot synchronize a single revision on multiple repositories
sv: Kan ej synkronisera en enstaka revision för flera arkiv

en: Cannot update non-existent component.
sv: Kan inte uppdatera icke existerande komponent.

en: Cannot update non-existent enum.
sv: Kan inte uppdatera icke existerande enum.

en: Cannot update non-existent version.
sv: Kan inte uppdatera icke existerande version.

en: Case changes
sv: Stora/små bokstäver

en: Change
sv: Ändra

en: Change History
sv: Ändringshistorik

en: Change History for %(name)s
sv: Ändringshistorik för %(name)s

en: Change History for [1:%(name)s]
sv: Ändringshistorik för [1:%(name)s]

en: Change Properties
sv: Ändra uppgifter

en: Change history
sv: Ändringshistorik

en: Change information
sv: Ändringsinformation

en: Change information for future version %(version)s (modified by %(author)s):
sv: Ändringsinformation för framtida version %(version)s (ändrad av %(author)s):

en: Change tickets
sv: Ändra ärenden

en: Change:
sv: Ändra:

en: ChangeLog
sv: Ändringslogg

en: ChangeLog for %(path)s
sv: Ändringslogg för %(path)s

en: ChangeLog for %(path)s in %(repo)s
sv: Ändringslogg för %(path)s i %(repo)s

en: Changes (by %(author)s):
sv: Ändringar (av %(author)s):

en: Changes between %(old_link)s and %(new_link)s of %(src_link)s
sv: Ändringar mellan %(old_link)s och %(new_link)s av %(src_link)s

en: Changes between [1:Initial Version] and [2:Version %(new)s] of [3:%(name)s]
sv: Ändringar mellan [1:initial version] och [2:version %(new)s] av [3:%(name)s]

en: Changes between [1:Version %(old)s] and [2:Version %(new)s] of [3:%(name)s]
sv: Ändringar mellan [1:version %(old)s] och [2:version %(new)s] av [3:%(name)s]

en: Changes from %(new_link)s of %(src_link)s
sv: Ändringar från %(new_link)s av %(src_link)s

en: Changes from %(oldpath)s at %(oldrrev)s to %(newpath)s at %(newrrev)s
sv: Ändringar från %(oldpath)s vid %(oldrrev)s till %(newpath)s vid %(newrrev)s

en: Changes from [1:Version %(new)s] of [2:%(name)s]
sv: Ändringar från [1:version %(new)s] av [2:%(name)s]

en: Changes in %(newpath)s %(logoldnew)s
sv: Ändringar i %(newpath)s %(logoldnew)s

en: Changes in %(newpath)s %(logoldnew)s in %(reponame)s
sv: Ändringar i %(newpath)s %(logoldnew)s i %(reponame)s

en: Changes in %(reponame)s from %(oldpath)s at %(oldrev)s to %(newpath)s at %(newrev)s
sv: Ändringar i %(reponame)s från %(oldpath)s vid %(oldrev)s till %(newpath)s vid %(newrev)s

en: Changes not saved. Logger configuration error: %(error)s. Inspect the log for more information.
sv: Ändringar har inte sparats. Logger konfigurationsfel: %(error)s. Inspektera loggen för mer information.

en: Changeset  | Changesets
sv[0]: Ändring
sv[1]: Ändringar

en: Changeset %(id)s
sv: Ändring %(id)s

en: Changeset %(id)s for %(path)s
sv: Ändring %(id)s av %(path)s

en: Changeset %(new_drev)s
sv: Ändring %(new_drev)s

en: Changeset %(new_drev)s in %(reponame)s
sv: Ändring %(new_drev)s i %(reponame)s

en: Changeset %(newrev)s for %(newpath)s
sv: Ändring %(newrev)s för %(newpath)s

en: Changeset %(newrev)s in %(reponame)s for %(newpath)s
sv: Ändring %(newrev)s i %(reponame)s för %(newpath)s

en: Changeset %(rev)s
sv: Ändring %(rev)s

en: Changeset %(rev)s in %(repo)s
sv: Ändring %(rev)s i %(repo)s

en: Changeset %(shortnewrev)s
sv: Ändring %(shortnewrev)s

en: Changeset %(shortnewrev)s in %(reponame)s
sv: Ändring %(shortnewrev)s i %(reponame)s

en: Changeset in %(repo)s  | Changesets in %(repo)s
sv[0]: Ändring i %(repo)s
sv[1]: Ändringar i %(repo)s

en: Changesets
sv: Ändringar

en: Changesets in all repositories
sv: Ändringar i alla arkiv

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear default
sv: Rensa förvalda

en: Clear default ticket milestone and default retargeting milestone
sv: Rensa förvald ärendemilstolpe och förvald omfördelningsmilstolpe.

en: Clear defaults
sv: Rensa förvalda

en: Closed
sv: Stängd

en: Closed %(closed)s
sv: Stängd %(closed)s

en: Code fragment:
sv: Kodfragment:

en: Columns
sv: Kolumner

en: Comma-delimited Text
sv: Kommaseparerad text

en: Command not found
sv: Kommandot hittades ej

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment %(cnum)s
sv: Kommentar %(cnum)s

en: Comment %(cnum)s for #%(id)s: %(summary)s
sv: Kommentar %(cnum)s för #%(id)s: %(summary)s

en: Comment %(num)s not found
sv: Hittade ej kommentar %(num)s

en: Comment (by %(author)s):
sv: Kommentar (av %(author)s):

en: Comment about this change (optional):
sv: Kommentera den här ändringen (valfritt):

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Completed
sv: Avklarad

en: Completed %(duration)s ago (%(date)s)
sv: Avklarad %(date)s (för %(duration)s sedan)

en: Completed:
sv: Avklarad:

en: Completion date may not be in the future
sv: Avklarat datum får ej vara framtida

en: Completion error: %(err)s
sv: Fel vid genomförande: %(err)s

en: Component
sv: Komponent

en: Component "%(name)s" already exists.
sv: Komponent "%(name)s" finns redan.

en: Component %(name)s does not exist.
sv: Komponent %(name)s existerar ej.

en: Components
sv: Komponenter

en: Compose a new ticket query by selecting filters and columns to display.
sv: Skapa en ny sökning genom att välja filter samt kolumner som ska visas.

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configuration Error
sv: Konfigurationsfel

en: Configure the format of your %(distributor)s notifications.
sv: Konfigurera formatet för dina %(distributor)s notiser.

en: Configuring Authentication
sv: Konfigurera autentisering

en: Configuring your date format will result in formatting and parsing datetime displayed on this site to use your date format instead of that of the server.
sv: Konfigurering av datumformat resulterar i att presentation och tolkning av datum och tider på denna webbplats använder det valda formatet istället för det som används av servern.

en: Configuring your language will result in all text displayed on this site to use your language instead of that of the server.
sv: Konfigurering av språk resulterar i att text som visas på denna webbplats använder det valda språket istället för det som används av servern.

en: Configuring your relative/absolute format will result in formatting datetime displayed on this site to use your format instead of that of the server.
sv: Konfigurering av relativt/absolut format resulterar i att datum och tider som visas på denna webbplats använder det valda formatet istället för det som används av servern.

en: Configuring your time zone will result in all dates and times displayed on this site to use your time zone instead of that of the server.
sv: Konfigurering av tidszon resulterar i att datum och tider som visas på denna webbplats använder den valda tidszonen istället för den som används av servern.

en: Console
sv: Konsoll

en: Continue browsing through the current list of results, from the last selected report or custom query.
sv: Fortsätt bläddra igenom nuvarande resultatlista, från den senast valda rapporten eller anpassade sökningen.

en: Copied or renamed
sv: Kopierad eller bytt namn

en: Copy Permissions:
sv: Kopiera behörigheter:

en: Copy all of subject's permissions to target. Subject and target can be either users or groups.
sv: Kopiera ärendets alla behörigheter till målet.
    Ärende och mål kan vara antingen användare eller grupper.

en: Copy report
sv: Kopiera rapport

en: Copying resources from:
sv: Kopierar resurser från:

en: Could not delete attachment
sv: Kunde ej ta bort bilaga

en: Could not move attachment "%(title)s"
sv: Kunde inte flytta bilaga "%(title)s"

en: Couldn't open Subversion repository %(path)s: %(svn_error)s
sv: Kunde ej öppna Subversion-arkivet %(path)s: %(svn_error)s

en: Create
sv: Skapa

en: Create Milestone:
sv: Skapa Milstolpe:

en: Create New Report
sv: Skapa ny rapport

en: Create New Ticket
sv: Skapa nytt ärende

en: Create Query:
sv: Skapa sökning:

en: Create Report:
sv: Skapa rapport:

en: Create new report
sv: Skapa ny rapport

en: Create new report from current query
sv: Skapa ny rapport från nuvarande sökning

en: Create this page
sv: Skapa denna sida

en: Create ticket
sv: Skapa ärende

en: Created
sv: Skapad

en: Created %(created)s.
sv: Skapade %(created)s.

en: Creating a new Trac environment at %(envname)s
sv: Skapar en ny Trac miljö i %(envname)s

en: Creating scripts.
sv: Skapar skript.

en: Current state no longer exists
sv: Nuvarande status existerar ej längre

en: Custom Query
sv: Anpassad sökning

en: Database "%(path)s" not found.
sv: Databasen "%(path)s" hittades ej.

en: Database Connection Strings documentation
sv: Dokumentation för anslutningssträngar till databas

en: Database already exists at %(path)s
sv: En databas finns redan i %(path)s

en: Database connection string [%(default)s]>
sv: Databasens anslutningssträng [%(default)s]>

en: Database connection string is empty. Set the %(option)s configuration option in the %(section)s section of trac.ini. Please refer to the %(doc)s for help.
sv: Anslutningssträngen för databasen är tom. Sätt %(option)s konfigurationsalternativet i %(section)s delen av trac.ini. Läs %(doc)s för mer hjälp.

en: Database is up to date, no upgrade necessary.
sv: Databasen behöver inte uppgraderas.

en: Date
sv: Datum

en: Date format:
sv: Datumformat:

en: Default
sv: Förvald

en: Default (%(handler)s)
sv: Förinställd (%(handler)s)

en: Default Handler
sv: Förinställd hanterare

en: Default Repository
sv: Standardarkiv

en: Default date format
sv: Förinställt datumformat

en: Default date format:
sv: Förinställt datumformat:

en: Default format
sv: Förinställt format

en: Default handler:
sv: Standardhanterare:

en: Default language
sv: Förinställt språk

en: Default language:
sv: Förinställt språk:

en: Default milestone for new tickets
sv: Förvald milstolpe för nya ärenden

en: Default milestone for retargeting tickets
sv: Förvald milstolpe för omfördelade ärenden

en: Default repository
sv: Standardarkiv

en: Default rules:
sv: Förinställda regler:

en: Default time format:
sv: Förinställt tidsformat:

en: Default time zone
sv: Förinställd tidszon

en: Default timezone:
sv: Förinställd tidszon:

en: Default: %(default_type)s
sv: Förinställt: %(default_type)s

en: Defaults to the site-configured value (%(default_auto_preview_timeout)s seconds) when empty. Set to 0 to disable autopreview.
sv: Sätts till webbplatsens konfigurerade värde (%(default_auto_preview_timeout)s sekunder) om tomt. Sätt till 0 för att stänga av automatisk förhandsvisning.

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %(name)s
sv: Ta bort %(name)s

en: Delete %(ticket)s
sv: Ta bort %(ticket)s

en: Delete Milestone %(name)s
sv: Radera milstolpe %(name)s

en: Delete Report {%(num)s} %(title)s
sv: Ta bort rapport (%(num)s) %(title)s

en: Delete Ticket #%(id)s
sv: Ta bort ärende #%(id)s

en: Delete attachment
sv: Ta bort bilaga

en: Delete comment
sv: Ta bort kommentar

en: Delete comment %(num)s on Ticket #%(id)s
sv: Ta bort kommentar %(num)s för ärende #%(id)s

en: Delete milestone
sv: Ta bort milstolpe

en: Delete page
sv: Ta bort denna sida

en: Delete query
sv: Ta bort sökning

en: Delete report
sv: Ta bort rapport

en: Delete report {%(id)s} corresponding to this query
sv: Ta bort rapport {%(id)s} motsvarande denna sökning

en: Delete rule
sv: Ta bort regel

en: Delete this version
sv: Ta bort denna version

en: Delete those versions
sv: Ta bort dessa versioner

en: Delete ticket
sv: Ta bort ärende

en: Delete version %(old_version)d to version %(version)d
sv: Ta bort version %(old_version)d till version %(version)d

en: Delete version %(version)d
sv: Ta bort version %(version)d

en: Delete version %(version)s of %(name)s
sv: Ta bort version %(version)s av %(name)s

en: Delete versions %(from)s to %(to)s of %(name)s
sv: Ta bort versionerna %(from)s till %(to)s av %(name)s

en: Deleted pages
sv: Borttagna sidor

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description changed by %(author)s:
sv: Beskrivning ändrad av %(author)s:

en: Description for #%(id)s: %(summary)s
sv: Beskrivning för #%(id)s: %(summary)s

en: Description of the file (optional):
sv: Beskrivning av bilagan (valfritt):

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Did you mean this? | Did you mean one of these?
sv[0]: Menade du det här?
sv[1]: Menade du en av dessa?

en: Diff
sv: Skillnad

en: Diff [%(old_rev)s:%(new_rev)s] for %(path)s
sv: Skillnad mellan [%(old_rev)s:%(new_rev)s] för %(path)s

en: Diff against this parent (show the changes merged from the other parents)
sv: Diff mot denna förälder (visa ändringarna som sammanfogats från de andra föräldrarna)

en: Diff from %(old_path)s@%(old_rev)s to %(new_path)s@%(new_rev)s
sv: Skillnad mellan %(old_path)s@%(old_rev)s och %(new_path)s@%(new_rev)s

en: Diff from Old Revision to New Revision (as selected in the Diff column)
sv: Skillnad mellan gammal och ny revision (enligt urval i Skillnads-kolumnen)

en: Diff mismatch: Base is a %(oldnode)s (%(oldpath)s in revision %(oldrev)s) and Target is a %(newnode)s (%(newpath)s in revision %(newrev)s).
sv: Misspassning av skillnad: Källan är en %(oldnode)s (%(oldpath)s i revision %(oldrev)s) och målet är en %(newnode)s (%(newpath)s i revision %(newrev)s).

en: Differences
sv: Skillnader

en: Directory
sv: Katalog

en: Directory exists and is not empty.
sv: Katalogen existerar och är inte tom

en: Directory:
sv: Sökväg:

en: Discarded invalid value "%(val)s" for auto preview timeout.
sv: Ignorerade ogiltigt värde "%(val)s" för automatisk timeout av förhandsvisning.

en: Display a list of all installed Wiki macros, including documentation if
    available.
    
    Optionally, the name of a specific macro can be provided as an argument. In
    that case, only the documentation for that macro will be rendered.
    
    Note that this macro will not be able to display the documentation of
    macros if the `PythonOptimize` option is enabled for mod_python!
sv: Visas en lista över alla installerade wiki-makron, inklusive dokument om tillgängligt.
    
    Namnet på ett makro kan anges som ett argument (valfritt) vilket då begränsar listan till att bara presentera dokumentation för angivet makro.
    
    (Notera att dokumentation över makron ej kan visas om `PythonOptimize` är aktiverat för mod_python!)

en: Display a list of all installed notification subscribers, including
    documentation if available.
    
    Optionally, the name of a specific subscriber can be provided as an
    argument. In that case, only the documentation for that subscriber will
    be rendered.
    
    Note that this macro will not be able to display the documentation of
    subscribers if the `PythonOptimize` option is enabled for mod_python!
sv: Visa en lista över alla installerade notisprenumeranter , inklusive
    dokumentation om tillgängligt.
    
    Alternativt kan namnet på en specifik prenumerant anges som ett argument,
    vilket då begränsar listan till att bara presentera dokumentationen
    för angiven prenumerant.
    
    Notera att detta makro inte kan visa dokumentationen för prenumeranter
    om `PythonOptimize` alternativet är aktiverat för mod_python!

en: Display a structural outline of the current wiki page, each item in the
    outline being a link to the corresponding heading.
    
    This macro accepts four optional parameters:
    
     * The first is a number or range that allows configuring the minimum and
       maximum level of headings that should be included in the outline. For
       example, specifying "1" here will result in only the top-level headings
       being included in the outline. Specifying "2-3" will make the outline
       include all headings of level 2 and 3, as a nested list. The default is
       to include all heading levels.
     * The second parameter can be used to specify a custom title (the default
       is no title).
     * The third parameter selects the style of the outline. This can be
       either `inline` or `pullout` (the latter being the default). The
       `inline` style renders the outline as normal part of the content, while
       `pullout` causes the outline to be rendered in a box that is by default
       floated to the right side of the other content.
     * The fourth parameter specifies whether the outline is numbered or not.
       It can be either `numbered` or `unnumbered` (the former being the
       default). This parameter only has an effect in `inline` style.
sv: Visa en strukturerad innehållsförteckning av aktuell wikisida, där varje rad i innehållsförteckning är en länk till motsvarande rubrik.
    
    Detta makro accepterar fyra valfria parametrar:
    
     * Den första är ett nummer eller intervall för att begränsa urvalet av rubriknivåer i innehållsförteckningen. Ange "1" för att endast lista rubriker på översta nivån. Ange "2-3" för att visa rubriker på nivå 2 till 3 som en nästlad lista. Anges inget värde så listas alla rubriker.
     * Den andra parametern anger titel på innehållsförteckningen (ingen titel om värdet utelämnas).
     * Den tredje parametern anger utseende på innehållsförteckningen; `inline` eller `pullout` (den senare är standard). `inline` visar innehållsförteckningen i löptexten på wikisidan, medan `pullout` visar den i en egen ruta (vanligtvis till höger om löptexten).
     * Fjärde parametern anger om innehållsförteckningen är numrerad eller inte. Ange antingen `numbered` eller `unnumbered` (den förra är standard). Detta har endast påverkan då utseendet är satt till `inline`.

en: Display a table of content for the Trac guide.
    
    This macro shows a quick and dirty way to make a table-of-contents
    for the !Help/Guide. The table of contents will contain the Trac* and
    WikiFormatting pages, and can't be customized. See the
    [https://trac-hacks.org/wiki/TocMacro TocMacro] for a more customizable
    table of contents.
sv: Visa en innehållsförteckning för Trac guide.
    
    Detta makro visar hur man enkelt kan skapa en innehållsförteckning för !Help/Guide.
    Den innehåller alla wikisidor av Trac* och WikiFormattings, och kan inte anpassas.
    Läs [https://trac-hacks.org/wiki/TocMacro TocMacro]  för en mer anpassningsbar
    innehållsförteckning.

en: Display help for trac-admin commands.
    
    Examples:
    {{{
    [[TracAdminHelp]]               # all commands
    [[TracAdminHelp(wiki)]]         # all wiki commands
    [[TracAdminHelp(wiki export)]]  # the "wiki export" command
    [[TracAdminHelp(upgrade)]]      # the upgrade command
    }}}
sv: Visa hjälpinformation för trac-admin-kommandon.
    
    Exempel:
    {{{
    [[TracAdminHelp]]               # alla kommandon
    [[TracAdminHelp(wiki)]]         # alla wiki-kommandon
    [[TracAdminHelp(wiki export)]]  # "wiki export"-kommandot
    [[TracAdminHelp(upgrade)]]      # upgrade-kommandot
    }}}

en: Display only the icon or symbol for short inline buttons, and hide the text caption.
sv: Visa endast ikonen eller symbolen för små inbäddade knappar, och dölj texten.

en: Display the list of available repositories.
    
    Can be given the following named arguments:
    
      ''format''::
        Select the rendering format:
        - ''compact'' produces a comma-separated list of repository prefix
          names (default)
        - ''list'' produces a description list of repository prefix names
        - ''table'' produces a table view, similar to the one visible in
          the ''Browse View'' page
      ''glob''::
        Do a glob-style filtering on the repository names (defaults to '*')
      ''order''::
        Order repositories by the given column (one of "name", "date" or
        "author")
      ''desc''::
        When set to 1, order by descending order
sv: Visa en lista över tillgängliga arkiv.
    
    Följande argument kan anges:
    
    ''format''::
    Välj presentationsformat:
    - ''compact'' visar en kommaseparerad lista av kortfattade arkivnamn (förvalt)
    - ''list'' visar en lista av kortfattade arkivnamn med beskrivningar
    - ''table'' visar en tabell liknande den som visas på sidan ''Arkiv''
    ''glob''::
    Applicera ett glob-filter på arkivnamn (förinställt till: '*')
    ''order''::
    Sortera arkiven med avseende på given kolumn (någon av "name", "date" eller "author")
    ''desc''::
    Sätt till 1 för omvänd sortering

en: Do you have cookies enabled?
sv: Har du tillåtit användning av cookies?

en: Does an environment already exist?
sv: Existerar redan Trac-miljön?

en: Don't show the various help links. This reduces the verbosity of the pages.
sv: Visa inte hjälplänkar för att reducera pratigheten på sidorna.

en: Done.
sv: Klar.

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download all attachments as:
sv: Ladda ner alla bilagor som:

en: Download as Zip archive
sv: Ladda ner som Zip-arkiv

en: Download failed
sv: Nedladdning misslyckades

en: Download in other formats:
sv: Ladda ner i andra format:

en: Due
sv: Förfallodatum

en: Due in %(duration)s (%(date)s)
sv: Förfaller om %(duration)s (%(date)s)

en: Due:
sv: Förfallodatum:

en: E-mail address and name can be saved in the %(preferences)s
sv: E-postadress och namn kan sparas i %(preferences)s

en: E-mail address and name can be saved in the %(preferences)s.
sv: E-postadress och namn kan sparas i %(preferences)s.

en: E-mail address and name can be saved in the [1:Preferences].
sv: E-postadress och namn kan sparas i [1:Inställningar].

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit Milestone %(name)s
sv: Redigera milstolpe %(name)s

en: Edit Report {%(id)s} %(title)s
sv: Ändra rapport {%(id)s} %(title)s

en: Edit comment %(cnum)s
sv: Redigera kommentar %(cnum)s

en: Edit comment for version %(version)s of %(name)s
sv: Redigera kommentar för version %(version)s av %(name)s

en: Edit milestone
sv: Redigera milstolpe

en: Edit query
sv: Redigera sökning

en: Edit report
sv: Redigera rapport

en: Edit report {%(id)s} corresponding to this query
sv: Redigera rapport {%(id)s} motsvarande denna sökning

en: Edit side-by-side
sv: Redigera sida-vid-sida

en: Edit this milestone
sv: Redigera milstolpe

en: Edit this page
sv: Redigera denna sida

en: Editing %(name)s
sv: Redigerar %(name)s

en: Edits
sv: Redigeringar

en: Email
sv: E-post

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Embed an image in wiki-formatted text.
    
    The first argument is the file specification. The file specification may
    reference attachments in three ways:
     * `module:id:file`, where module can be either '''wiki''' or '''ticket''',
       to refer to the attachment named ''file'' of the specified wiki page or
       ticket.
     * `id:file`: same as above, but id is either a ticket shorthand or a Wiki
       page name.
     * `file` to refer to a local attachment named 'file'. This only works from
       within that wiki page or a ticket.
    
    The file specification may also refer to:
     * repository files, using the `source:file` syntax
       (`source:file@rev` works also).
     * files, using direct URLs: `/file` for a project-relative,
       `//file` for a server-relative, or `http://server/file` for
       absolute location. An InterWiki prefix may be used.
     * embedded data using the
       [http://tools.ietf.org/html/rfc2397 rfc2397] `data` URL scheme,
       provided the URL is enclosed in quotes.
    
    The remaining arguments are optional and allow configuring the attributes
    and style of the rendered `<img>` element:
     * digits and unit are interpreted as the size (ex. 120px, 25%)
       for the image
     * `right`, `left`, `center`, `top`, `bottom` and `middle` are interpreted
       as the alignment for the image (alternatively, the first three can be
       specified using `align=...` and the last three using `valign=...`)
     * `link=some TracLinks...` replaces the link to the image source by the
       one specified using a TracLinks. If no value is specified, the link is
       simply removed.
     * `inline` specifies that the content generated be an inline XHTML
       element. By default, inline content is not generated, therefore images
       won't be rendered in section headings and other one-line content.
     * `nolink` means without link to image source (deprecated, use `link=`)
     * `key=value` style are interpreted as HTML attributes or CSS style
       indications for the image. Valid keys are:
        * align, valign, border, width, height, alt, title, longdesc, class,
          margin, margin-(left,right,top,bottom), id and usemap
        * `border`, `margin`, and `margin-`* can only be a single number
          (units are pixels).
        * `margin` is superseded by `center` which uses auto margins
    
    Examples:
    {{{
    [[Image(photo.jpg)]]               # simplest
    [[Image(photo.jpg, 120px)]]        # with image width size
    [[Image(photo.jpg, right)]]        # aligned by keyword
    [[Image(photo.jpg, nolink)]]       # without link to source
    [[Image(photo.jpg, align=right)]]  # aligned by attribute
    }}}
    
    You can use an image from a wiki page, ticket or other module.
    {{{
    [[Image(OtherPage:foo.bmp)]]    # from a wiki page
    [[Image(base/sub:bar.bmp)]]     # from hierarchical wiki page
    [[Image(#3:baz.bmp)]]           # from another ticket
    [[Image(ticket:36:boo.jpg)]]    # from another ticket (long form)
    [[Image(source:/img/bee.jpg)]]  # from the repository
    [[Image(htdocs:foo/bar.png)]]   # from project htdocs dir
    [[Image(shared:foo/bar.png)]]   # from shared htdocs dir (since 1.0.2)
    }}}
    
    ''Adapted from the Image.py macro created by Shun-ichi Goto
    <gotoh@taiyo.co.jp>''
sv: Bädda in en bild i wiki-formaterad text.
    
    Första argumentet är en referens till bildfilen, vilket kan anges på följande sätt:
     * `module:id:file`: referera en bilaga med namnet ''fil'' bifogad på en wikisida eller i ett ärende enligt angivet ''id'', där ''modul'' är '''wiki''' eller '''ticket'''.
     * `id:file`: samma som ovan, men ''id'' är antingen kortformen för ett ärende eller namnet på en wikisida.
     * `file`: referera en lokalt bifogad bilaga på aktuell wikisida eller ärende. Denna form fungerar endast för den aktuella wikisidan eller ärendet.
     * `source:file`: referera till en fil i arkivet (`source:file@rev` fungerar också).
     * Filer kan också nås med en URL; `/file` för projektrelaterad fil, `//file` för server-relaterad, eller `http://server/file` för absolut adressering av filen.
     * [http://tools.ietf.org/html/rfc2397 rfc2397] `data` URL schema stöds också om URL'en är omgiven av citattecken.
    
    Resterande argument är valfria och medger anpassning av hur bilden visas:
     * nummer eller procenttal anger storlek på bilden i bildpunkter eller relativ sidbredd (exempel: 120px, 25%)
     * `right`, `left`, `center`, `top`, `bottom` and `middle` anger hur bilden positioneras på sidan (alternativt kan de tre första anges som `align=...` och de tre sista som `valign=...`)
     * `link=TracLink` ersätter länken till bildfilen med den angivna länken uttryckt enligt TracLinks. Om inget värde anges så tas länken till bildfilen bort.
     * `inline` specificerar att det genererade innehållet ska vara ett inline XHTML element. Som standard så genereras inte inline innehåll, därför kommer inte bilder att renderas i rubrik sektioner och annan en-rads innehåll.
     * `nolink` betyder utan länk till bildfilen (utfasad, ange istället `link=`)
     * `key=value` tolkas som HTML-attribut eller stilmall enligt CSS för bilden. Giltiga värden på `key` är:
        * `align`, `valign`, `border`, `width`, `height`, `alt`, `title`, `longdesc`, `class`, `margin`, `margin-`(`left`,`right`,`top`,`bottom`), `id` och `usemap`
        * Värdet för `border`, `margin`, och `margin-`* får endast vara ett enkelt nummer (enheter är pixlar).
        * `margin` ignoreras om `center` anges, eftersom marginalerna då automatiskt anpassas efter sidans bredd
    
    Exempel:
    {{{
        [[Image(photo.jpg)]]                           # enklast möjliga
        [[Image(photo.jpg, 120px)]]                    # bildbredd angiven
        [[Image(photo.jpg, right)]]                    # justera bilden enligt nyckelord
        [[Image(photo.jpg, link=)]]                    # utan länk till bildfilen
        [[Image(photo.jpg, align=right)]]              # justera bilden enligt attribut
    }}}
    
    Du kan använda en bild från en wiki sida, ärende eller annan modul.
    {{{
        [[Image(OtherPage:foo.bmp)]]      # från en wikisida
        [[Image(base/sub:bar.bmp)]]       # från en hierarkisk wikisida
        [[Image(#3:baz.bmp)]]             # från ett annat ärende
        [[Image(ticket:36:boo.jpg)]]        # från ett annat ärende (lång form)
        [[Image(source:/img/bee.jpg)]] # från arkivet!
        [[Image(htdocs:foo/bar.png)]]     # från projektets htdocs-katalog på servern
        [[Image(shared:foo/bar.png)]]     # från projektets delade htdocs-katalog på servern (sedan 1.0.2)
    }}}
    
    ''Anpassat från Image.py-makrot av Shun-ichi Goto
    <gotoh@taiyo.co.jp>''

en: Enable JavaScript to display the workflow graph.
sv: Aktivera JavaScript för att visa grafen över arbetsflödet.

en: Enable access keys
sv: Aktivera kortkommandon

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Error
sv: Fel

en: Error reading '%(file)s', make sure it is readable.
sv: Fel vid läsning av '%(file)s', försäkra dig om att den är läsbar.

en: Error renaming session
sv: Fel vid ändring av sessionens identitet

en: Error writing to trac.ini, make sure it is writable by the web server. Your changes have not been saved.
sv: Fel vid skrivning av "trac.ini", kontrollera att den är skrivbar av webbservern. Dina ändringar har ej blivit sparade.

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: %(message)s
sv: Fel: %(message)s

en: Error: %(msg)s
sv: Fel: %(msg)s

en: Error: Can't get description for macro %(name)s
sv: Fel: Det går inte att få någon beskrivning för makrot %(name)s

en: Error: Failed to load processor %(name)s
sv: Fel: Misslyckades att ladda processor %(name)s

en: Error: Forbidden character sequence "--" in htmlcomment wiki code block
sv: Fel: Förbjuden teckensekvens "--" i wiki-kodblocket htmlcomment

en: Error: Macro %(name)s(%(args)s) failed
sv: Fel: Makro %(name)s(%(args)s) misslyckades

en: Error: Processor %(name)s failed
sv: Fel: Processor %(name)s misslyckades

en: Example: The current time is %(time)s (UTC).
sv: Exempel: Klockan är nu %(time)s (UTC).

en: Example: The rule %(never_notify)s should be above %(any_changes)s to get notifications of any ticket changes except when you update a ticket.
sv: Exempel: Regeln %(never_notify)s ska vara ovanför %(any_changes)s för att få notiser om någon ärendeändring förutom när du uppdaterar ett ärende.

en: Example: The subscription rule %(any_changes)s overrides the default rule %(never_notify)s.
sv: Exempel: Prenumerationsregeln %(any_changes)s åsidosätter förinställda regeln %(never_notify)s.

en: Exception caught while reading request: %(msg)s
sv: Undantag fångat vid läsning av förfrågan: %(msg)s

en: Failed to create environment.
sv: Det gick inte att skapa Trac-miljön.

en: Failed to open environment: %(err)s
sv: Trac-miljön kunde inte öppnas: %(err)s

en: Failed to parse %(metadata)s file for %(dist)s: %(err)s
sv: Misslyckades att analysera %(metadata)s fil för %(dist)s: %(err)s

en: Failed to read %(metadata)s file for %(dist)s: %(err)s
sv: Misslyckades att läsa %(metadata)s fil för %(dist)s: %(err)s

en: Failed to sync with repository "%(name)s": %(error)s; repository information may be out of date. Look in the Trac log for more information including mitigation strategies.
sv: Kunde inte synkronisera med arkivet "%(name)s": %(error)s; arkiv-informationen kan vara föråldrad. Se loggfilen för mer information.

en: File
sv: Fil

en: File "%(file)s", line %(line)s, in
sv: Fil "%(file)s", rad %(line)s, i

en: File "%(file)s", line %(line)s, in %(function)s
sv: Fil "%(file)s", rad %(line)s, i %(function)s

en: File %(file)s, %(size)s (added by %(author)s, %(pdate)s)
sv: Fil %(file)s, %(size)s (tillagd av %(author)s, %(pdate)s)

en: File %(file)s, [1:%(size)s] (added by %(author)s, %(date)s)
sv: Fil %(file)s, [1:%(size)s] (tillagd av %(author)s, %(date)s)

en: File %(path)s not found
sv: Filen %(path)s hittades inte

en: File '%(name)s' exists
sv: Filen "%(name)s" finns

en: File size:
sv: Filstorlek:

en: File: | Files:
sv[0]: Fil:
sv[1]: Filer:

en: Filters
sv: Filter

en: Follow copies
sv: Följ kopior

en: For either path, you can start typing the path and will be presented a list of existing directories and files to select from. Select an entry by clicking on it, or by using the up/down cursor keys and hitting tab.
sv: Vid varje sökväg kan du påbörja skrivning för att erhålla en lista av befintliga kataloger och filer. Välj en post genom att klicka i listan, eller genom att använda tangenterna uppåtpil, nedåtpil och tabb.

en: For more details see: https://trac.edgewall.org/wiki/TracUpgrade
sv: För mer detaljer se: https://trac.edgewall.org/wiki/TracUpgrade

en: Forbidden
sv: Förbjuden

en: Forget last query
sv: Glöm senaste sökningen

en: Found a bug in Trac?
sv: Hittat en bugg i Trac?

en: From [%(rev)s]
sv: Från [%(rev)s]

en: From:
sv: Från:

en: Full name:
sv: Fullständigt namn:

en: GIT backend not available
sv: GIT inte tillgänglig

en: GIT version %(hasver)s installed not compatible (need >= %(needsver)s)
sv: GIT version %(hasver)s installerad ej kompatibel (behöver >= %(needsver)s)

en: General
sv: Allmänt

en: Generated by Trac %(version)s
sv: Genererad av Trac %(version)s

en: Genshi %(error)s error while rendering template %(location)s
sv: Genshi-fel %(error)s vid rendering av mallen %(location)s

en: Go to Save, Preview, Review or Cancel buttons
sv: Gå till knapparna Spara, Förhandsgranska, Granska eller Ångra

en: Go to repository index
sv: Gå till arkivindex

en: Go to repository root
sv: Gå till arkivets rot

en: Go to the editor
sv: Gå till redigeraren

en: Go to the list of attachments
sv: Gå till listan över bilagor

en: Go to the ticket editor
sv: Gå till ärende-redigeraren

en: Go!
sv: Gå!

en: Grant Permission:
sv: Bevilja behörighet:

en: Grant permission for an action to a subject, which can be either a user or a group.
sv: Bevilja behörighet för en åtgärd till ett ämne, som kan vara antingen en användare eller en grupp.

en: Graph
sv: Graf

en: Group
sv: Grupp

en: Group Membership
sv: Grupptillhörighet

en: Group results by
sv: Gruppera resultat efter

en: Group:
sv: Grupp:

en: HTML parsing error: %(message)s
sv: Fel vid tolkning av HTML: %(message)s

en: HTML preview using %(renderer)s failed (%(err)s)
sv: Förhandsvising av HTML med %(renderer)s misslyckades (%(err)s)

en: Header length is too short
sv: Informationen i mailhuvudet är för kort

en: Help/Guide
sv: Hjälp/Guide

en: Hide all descriptions
sv: Dölj alla beskrivningar

en: Hide from repository index
sv: Dölj i arkivindex

en: Hide help links.
sv: Dölj hjälplänkar.

en: Hide milestones with no due date
sv: Dölj milstolpar utan förfallodatum

en: Hide this notice
sv: Dölj detta meddelande

en: Hide this warning
sv: Dölj denna varning

en: Hint: clear the field to view latest revision
sv: Tips: rensa fältet för att visa senaste revisionen

en: Hint: if the report failed due to automatic modification of the ORDER BY clause or the addition of LIMIT/OFFSET, please look up %(sort_column)s and %(limit_offset)s in TracReports to see how to gain complete control over report rewriting.
sv: Tips: om rapportern misslyckas på grund av automatisk ändring av ORDER BY-satsen eller tillägg av LIMIT/OFFSET, vänligen slå upp %(sort_column)s och %(limit_offset)s i TracReports för att förstå hur man får fullständig kontroll över rapportens omskrivning.

en: History
sv: Historik

en: Home page:
sv: Hemsida:

en: Hotcopy done.
sv: Säkerhetskopiering klart.

en: Hotcopying %(src)s to %(dst)s ...
sv: Utför säkerhetskopiering från %(src)s till %(dst)s ...

en: I have files to attach to this ticket
sv: Bifoga filer till ärendet

en: I update a ticket
sv: Jag uppdaterar ett ärende

en: ISO 8601 format
sv: ISO 8601-format

en: Identifier
sv: Identitet

en: If you specify a relative path, the log file will be stored inside the %(code_log)s directory of the project environment (%(code_dir)s).
sv: Om du anger en relativ sökväg så kommer loggfilen lagras i katalogen
    %(code_log)s i projektmiljön (%(code_dir)s).

en: If you think this should work and you can reproduce the problem, you should consider creating a bug report.
sv: Om du tror att detta bör fungera, och du kan återskapa problemet, överväg då att skapa en felrapport.

en: Ignore:
sv: Ignorera:

en: In the default time zone, this would be displayed as %(formatted)s.
sv: För förinställd tidszon skulle detta visas som %(formatted)s.

en: In your time zone %(tz)s, this would be displayed as %(formatted)s.
sv: I din tidszon %(tz)s, skulle detta visas som %(formatted)s.

en: Initenv for '%(env)s' failed.
sv: "Initenv" för "%(env)s" misslyckades.

en: Initial Version
sv: Ursprunglig version

en: Insert a changeset message into the output.
    
    This macro must be called using wiki processor syntax as follows:
    {{{
    {{{
    #!CommitTicketReference repository="reponame" revision="rev"
    }}}
    }}}
    where the arguments are the following:
     - `repository`: the repository containing the changeset
     - `revision`: the revision of the desired changeset
sv: Infoga ett ändringsmeddelande.
    
    Detta makro måste användas som en wiki-processor enligt följande:
    {{{
    {{{
    #!CommitTicketReference repository="reponame" revision="rev"
    }}}
    }}}
    där argumenten är:
     - `repository`: namn på arkivet
     - `revision`: ändringens revisionsnummer

en: Insert an alphabetic list of all wiki pages into the output.
    
    Accepts a prefix string as parameter: if provided, only pages with names
    that start with the prefix are included in the resulting list. If this
    parameter is omitted, all pages are listed. If the prefix is specified,
    a second argument of value `hideprefix` can be given as well, in order
    to remove that prefix from the output.
    
    The prefix string supports the standard relative-path notation ''when
    using the macro in a wiki page''. A prefix string starting with `./`
    will be relative to the current page, and parent pages can be
    specified using `../`.
    
    Several named parameters can be specified:
     - `format=compact`: The pages are displayed as comma-separated links.
     - `format=group`: The list of pages will be structured in groups
       according to common prefix. This format also supports a `min=n`
       argument, where `n` is the minimal number of pages for a group.
     - `format=hierarchy`: The list of pages will be structured according
       to the page name path hierarchy. This format also supports a `min=n`
       argument, where higher `n` flatten the display hierarchy
     - `depth=n`: limit the depth of the pages to list. If set to 0,
       only toplevel pages will be shown, if set to 1, only immediate
       children pages will be shown, etc. If not set, or set to -1,
       all pages in the hierarchy will be shown.
     - `include=page1:page*2`: include only pages that match an item in the
       colon-separated list of pages. If the list is empty, or if no `include`
       argument is given, include all pages.
     - `exclude=page1:page*2`: exclude pages that match an item in the colon-
       separated list of pages.
    
    The `include` and `exclude` lists accept shell-style patterns.
sv: Infoga en alfabetisk lista över alla wikisidor.
    
    Första argumentet används för att avgöra vilka sidor som ska ingå i listan. Detta anges som ett text-prefix och endast de sidor vars namn börjar med detta prefix kommer att ingå i listan. Om argumentet inte anges kommer alla sidor listas. Om prefixet anges kan ett efterföljande argument anta värdet `hideprefix` för att ta bort det från namnen på sidorna.
    
    Prefix strängen stöder relativ sökväg "vid användning av makrot på en wiki sida".
    En prefix sträng som börjar med `./` kommer att vara relativ till nuvarande sida
    och föräldrasidor kan specificeras genom att använda `../`.
    
    Utöver detta kan följande namngivna parametrar anges:
    - `format=compact`: Sidornas namn visas i en kommaseparerad lista.
    - `format=group`: Listan grupperas efter gemensamma prefix i sidornas namn. Detta format stödjer även paramtern `min=n`, där `n` är det minsta antalet sidor i en grupp.
    - `format=hierarchy`: Listan struktureras enligt hierarkisk sökväg till sidorna. Detta format stödjer även parametern `min=n`, där ett högre värde på `n` plattar till den visade strukturen.
    - `depth=n`: Begränsa det hierarkiska djupet för sidorna i listan. Om värdet anges till 0 så visas endast sidor på översta nivån, om det anges till 1 så begränsas djupet till dess barn. Om värdet inte anges, eller sätts till -1, så visas alla sidor i hierarkin.
    - `include=page1:page*2`: Inkludera endast sidor vars namn matchar något av argumenten i den kolon-separerade listan. Alla sidor inkluderas om listan är tom eller då include-parametern inte anges alls.
    - `exclude=page1:page*2`: Exkludera sidor vars namn matchar något av argumenten i den kolon-separerade listan.
    
    Namnen som anges i listorna för `include` och `exclude` kan innehålla mönster, analogt med filnamn för en kommandoradstolkare.

en: Install
sv: Installera

en: Install Babel for extended language support.
sv: Installera Babel för utökat språkstöd.

en: Install Babel for localized date formats.
sv: Installera Babel för lokaliserade datumformat.

en: Install Plugin:
sv: Installera insticksmodul:

en: Install pytz for a complete list of timezones.
sv: Installera pytz för en komplett lista över tidszoner.

en: Installed Plugins
sv: Installerade insticksmoduler

en: Insufficient privileges to perform this operation.
sv: Otillräckliga behörigheter för att utföra detta.

en: Interface Customization
sv: Gränssnittsjustering

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Internal error (got unexpected object kind '%(kind)s')
sv: Internt fel (fick oväntad objekttyp '%(kind)s')

en: Invalid %(type)s name.
sv: Ogiltligt %(type)s namn.

en: Invalid Attachment
sv: Felaktig bilaga

en: Invalid Changeset Number
sv: Ogiltigt revisionsnummer

en: Invalid Date
sv: Ogiltigt datum

en: Invalid Report Number
sv: Ogiltigt rapportnummer

en: Invalid Ticket
sv: Ogiltigt ärende

en: Invalid URL encoding (was %(path_info)r)
sv: Ogiltig URL-kodning (var %(path_info)r)

en: Invalid Wiki page name '%(name)s'
sv: Ogiltigt namn på wikisida '%(name)s'

en: Invalid Wiki page: %(message)s
sv: Ogiltig wikisida: %(message)s

en: Invalid argument '%(arg)s'
sv: Ogiltigt argument '%(arg)s'

en: Invalid arguments
sv: Felaktiga argument

en: Invalid attachment: %(message)s
sv: Ogiltig bilaga: %(message)s

en: Invalid attribute '%(attr)s'
sv: Ogilitigt attribut '%(attr)s'

en: Invalid changeset number
sv: Ogiltigt revisionsnummer

en: Invalid chrome path %(path)s.
sv: Ogiltig chrome sökväg %(path)s.

en: Invalid comment threading identifier
sv: Ogiltig identifierare för kommentartråd

en: Invalid component name.
sv: Ogiltigt komponentnamn.

en: Invalid default_handler '%(val)s'
sv: Ogiltig förvald hanterare '%(val)s'

en: Invalid email encoding setting: %(mime_encoding)s
sv: Ogiltig inställning för e-postkodning: %(mime_encoding)s

en: Invalid encoding in form data: %(msg)s
sv: Ogiltig kodning i formdata: %(msg)s

en: Invalid format %(db_str)s for the database connection string. Please refer to the %(doc)s for help.
sv: Ogiltigt format %(db_str)s för databasens anslutningssträng. Läs %(doc)s för mer hjälp.

en: Invalid key "%(key)s"
sv: Ogiltig nyckel "%(key)s"

en: Invalid log level
sv: Ogiltig loggningsnivå

en: Invalid log type
sv: Ogiltig loggtyp

en: Invalid macro argument %(expr)s
sv: Ogiltigt makroargument %(expr)s

en: Invalid milestone name.
sv: Ogiltigt namn på milstolpe.

en: Invalid query constraint value
sv: Sökfrågan innehåller ogiltigt villkorsvärde

en: Invalid request arguments.
sv: Ogiltiga förfrågningsargument.

en: Invalid resource identifier '%(id)s'
sv: Ogiltig resursidentifierare "%(id)s"

en: Invalid row %(line)d. Expected <user>, <action>, [action], [...]
sv: Ogiltig rad %(line)d. Förväntade <användare>, <åtgärd>, [åtgärd], [...]

en: Invalid ticket id list: %(value)s
sv: Ogiltiga ärendenummer i listan: %(value)s

en: Invalid ticket number
sv: Ogiltigt ärendenummer

en: Invalid up/down value: %(value)s
sv: Ogiltigt upp/ned värde: %(value)s

en: Invalid user %(user)s on line %(line)d: All upper-cased tokens are reserved for permission names.
sv: Ogiltigt användarnamn %(user)s på rad %(line)d: Namn bestående av enbart versaler är reserverade åt namn på behörigheter.

en: Invalid value for request argument %(name)s.
sv: Ogiltigt värde för förfrågningsargument %(name)s.

en: Invalid version name.
sv: Ogiltigt versionsnamn.

en: Invoking trac-admin without command starts interactive mode.
sv: Starta trac-admin utan kommando för att starta interaktivt läge.

en: Jump to the chosen preselected path
sv: Hoppa till den valda sökvägen

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Language:
sv: Språk:

en: Last Change
sv: Senaste ändringen

en: Last Visit
sv: Senaste besök

en: Last change
sv: Senaste ändringen

en: Last edited %(date)s by %(author)s
sv: Senast ändrad %(date)s av %(author)s

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Last modified %(modified)s
sv: Senast ändrad %(modified)s

en: Last modified on %(date)s
sv: Senast ändrad den %(date)s

en: Latest Revision
sv: Senaste revision

en: Leave a redirection page at the old location
sv: Skapa en omdirigeringssida på den gamla platsen

en: Legacy Genshi template needs the 'genshi' package to be installed. Please contact your Trac administrator.
sv: Äldre Genshi-mallar behöver 'genshi' paketet installerat. Vänligen kontakta din Trac-administratör.

en: Legend:
sv: Förklaring:

en: License:
sv: Licens:

en: Line
sv: Rad

en: Line numbers
sv: Radnummer

en: List all known mime-types which can be used as WikiProcessors.
    
    Can be given an optional argument which is interpreted as mime-type filter.
sv: Visar alla kända MIME-typer som kan användas som WikiProcessors.
    
    Ett valfritt argument kan anges vilket då tolkas som ett filter för MIME-typen.

en: List all pages that have recently been modified, ordered by the
    time they were last modified.
    
    This macro accepts two ordered arguments and a named argument. The named
    argument can be placed in any position within the argument list.
    
    The first parameter is a prefix string: if provided, only pages with names
    that start with the prefix are included in the resulting list. If this
    parameter is omitted, all pages are included in the list.
    
    The second parameter is the maximum number of pages to include in the
    list.
    
    The `group` parameter determines how the list is presented:
      `group=date` :: The pages are presented in bulleted lists that are
        grouped by date (default).
      `group=none` :: The pages are presented in a single bulleted list.
    
    Tip: if you only want to specify a maximum number of entries and
    don't want to filter by prefix, specify an empty first parameter,
    e.g. `[[RecentChanges(,10,group=none)]]`.
sv: Lista alla sidor som nyligen har ändrats, ordnade efter när de senast ändrades.
    
    Detta makro accepterar två ordnade argument och ett namngivet argument. Det namngivna argumentet kan placerar var som helst i listan med argument.
    Första parametern anger en prefix-sträng: om angiven så inkluderas endast sidor vars enledande namn överensstämmer med prefixet. Om parametern är utebliven inkluderas alla sidor.
    
    Andra parametern anger maximalt antal sidor att inkludera i listan.
    
    Parametern `group` bestämmer hur listan presenteras:
      `group=date` :: Sidorna presenteras i punktlistor som är grupperade efter datum (standard).
      `group=none` :: Sidorna presenteras i en enda punktlista.
    
    Tips: Om du bara vill ange ett maximalt antal poster och inte vill filtrera efter prefix, ange en tom första-parameter, till exempel `[[RecentChanges(,10,group=none)]]`.

en: Load
sv: Ladda

en: Local variables:
sv: Lokala variabler:

en: Localization
sv: Lokalisering

en: Location
sv: Plats

en: Location:
sv: Plats:

en: Log Message
sv: Loggmeddelande

en: Log file:
sv: Loggfil:

en: Log level:
sv: Loggningsnivå:

en: Logging
sv: Loggning

en: Login
sv: Logga in

en: Logout
sv: Logga ut

en: Look in the Trac log for more information.
sv: Titta i Trac loggen för mer information.

en: MIME Types
sv: MIME-typer

en: Macro %(name)s(%(args)s) failed
sv: Makro %(name)s(%(args)s) misslyckades

en: Maintainer:
sv: Underhållare:

en: Manage %(label_plural)s %(nb_enums)s
sv: Hantera %(label_plural)s %(nb_enums)s

en: Manage Components
sv: Hantera komponenter

en: Manage Milestones %(nb_milestones)s
sv: Hantera milstolpar %(nb_milestones)s

en: Manage Permissions and Groups
sv: Hantera behörigheter och grupper

en: Manage Plugins %(nb_plugins)s
sv: Hantera tillägg %(nb_plugins)s

en: Manage Repositories %(nb_repos)s
sv: Hantera arkiv %(nb_repos)s

en: Manage Versions %(nb_versions)s
sv: Hantera versioner %(nb_versions)s

en: Max items per page
sv: Antal poster per sida

en: Maximum attachment size: %(num)s
sv: Maximal storlek på bilaga: %(num)s

en: Maximum total attachment size: %(num)s
sv: Maximal total storlek på bilaga: %(num)s

en: Merge changes
sv: Sammanfoga ändringar

en: Message catalogs have not been compiled.
sv: Meddelandekataloger har inte kompilerats.

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Milestone
sv: Milstolpe

en: Milestone "%(name)s"
sv: Milstolpe "%(name)s"

en: Milestone "%(name)s" already exists, please choose another name.
sv: Milstolpen "%(name)s" finns redan, välj ett annat namn.

en: Milestone "%(name)s" already exists.
sv: Milstolpe "%(name)s" finns redan.

en: Milestone %(name)s
sv: Milstolpe %(name)s

en: Milestone %(name)s completed
sv: Milstolpe %(name)s avklarad

en: Milestone %(name)s does not exist.
sv: Milstolpen %(name)s existerar ej.

en: Milestone %(name)s does not exist. You can create it here.
sv: Milstople %(name)s existerar inte. Du kan skapa den här.

en: Milestone: %(name)s
sv: Milstolpe: %(name)s

en: Milestones
sv: Milstolpar

en: Milestones completed
sv: Milstolpar avklarade

en: Missing arguments to add a repository.
sv: Saknar argument för att lägga till ett arkiv.

en: Missing arguments to add an alias.
sv: Saknar argument för att lägga till ett alias

en: Missing environment variable "TRAC_ENV". Trac requires this variable to point to a valid Trac environment.
sv: Saknar miljövariabeln "TRAC_ENV ". Denna variabel måste ange sökväg till en giltig Trac-miljö.

en: Missing field
sv: Saknat fält

en: Missing or invalid form token. %(msg)s
sv: Formulärdata saknas eller är ogiltiga. %(msg)s

en: Missing request argument. The %(name)s argument must be included in the request.
sv: Saknar förfrågningsargument. %(name)s argumentet måste vara inkluderat i förfrågan.

en: Modified
sv: Ändrad

en: Modified %(modified)s.
sv: Ändrad %(modified)s.

en: Modify
sv: Ändra

en: Modify %(label_singular)s:
sv: Ändra %(label_singular)s:

en: Modify Component:
sv: Ändra komponent:

en: Modify Milestone:
sv: Ändra milstolpe:

en: Modify Query:
sv: Ändra sökning:

en: Modify Report:
sv: Ändra rapport:

en: Modify Repository:
sv: Ändra arkiv:

en: Modify Ticket
sv: Redigera ärende

en: Modify Version:
sv: Ändra version:

en: Most recent call last:
sv: Senaste anrop sist:

en: Move rule down
sv: Flytta ned regel

en: Move rule up
sv: Flytta upp regel

en: Multi-values fields not supported yet
sv: Multivärdesfält stöds ej ännu

en: Must be less than or equal to %(num)s characters
sv: Måste vara mindre eller lika med %(num)s tecken

en: N/A
sv: Ej tillämpligt

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Need at least PySqlite %(version)s or higher
sv: PySqlite %(version)s eller nyare krävs

en: Need to downgrade %(name)s.
sv: Behöver nedgradera %(name)s.

en: Never notify
sv: Meddela aldrig

en: Never notify: I update a ticket
sv: Meddela aldrig: Jag uppdaterar ett ärende

en: New Custom Query
sv: Ny anpassad sökning

en: New Milestone
sv: Ny milstolpe

en: New Query
sv: Ny sökning

en: New Report
sv: Ny rapport

en: New Ticket
sv: Nytt ärende

en: New comment:
sv: Ny kommentar:

en: New name:
sv: Nytt namn:

en: Newest first
sv: Nyast först

en: Next Change
sv: Nästa ändring

en: Next Changeset
sv: Nästa ändring

en: Next Milestone
sv: Nästa milstolpe

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Next Period
sv: Nästa period

en: Next Revision
sv: Nästa revision

en: Next Ticket
sv: Nästa ärende

en: Next Version
sv: Nästa version

en: Next status will be '%(name)s'
sv: Status blir "%(name)s"

en: No %s selected
sv: Ingen %s vald/valt

en: No Trac environment found at %(path)s
    %(e)s
sv: Ingen Tracmiljö hittad vid %(path)s
    %(e)s

en: No administration panels available
sv: Inga administrationspaneler är tillgängliga

en: No available MIME conversions from %(old)s to %(new)s
sv: Ingen tillgänglig MIME-omvandling från %(old)s till %(new)s

en: No changes
sv: Inga ändringar

en: No changeset %(rev)s in the repository
sv: Revision %(rev)s saknas i arkivet

en: No component selected
sv: Komponent ej vald

en: No date set
sv: Datum ej angivet

en: No default repository defined
sv: Inget standardarkiv är definierat

en: No destination file created
sv: Destinationsfil skapades ej

en: No differences to show
sv: Inga skillnader att påvisa

en: No documentation found
sv: Ingen dokumentation hittad

en: No documentation found for '%(cmd)s'. Use 'help' to see the list of commands.
sv: Ingen dokumentation hittades för '%(cmd)s'. Använd 'help' för att visa lista över kommandon.

en: No file uploaded
sv: Ingen fil uppladdad

en: No files found
sv: Inga filer hittades

en: No filespec given
sv: Ingen filspec angiven

en: No group memberships
sv: Ingen grupptillhörighet

en: No image "%(id)s" attached to %(parent)s
sv: Ingen bild "%(id)s" bifogad till %(parent)s

en: No macro or processor named '%(name)s' found
sv: Inget makro eller processor med namn '%(name)s' hittad

en: No matches found
sv: Inga träffar.

en: No matches found.
sv: Inga träffar.

en: No milestone selected
sv: Milstolpe ej vald

en: No node %(path)s
sv: Ingen nod %(path)s

en: No node %(path)s at revision %(rev)s
sv: Ingen nod för %(path)s vid revision %(rev)s

en: No permission to change the ticket reporter.
sv: Inte behörig att ändra ärendets reporter.

en: No permission to change ticket fields.
sv: Inte behörig att ändra ärendefält.

en: No permission to edit the ticket description.
sv: Inte behörig att ändra ärendets beskrivning.

en: No permission to view change log
sv: Inte behörig att visa ändringsloggen

en: No permission to view changeset %(rev)s on %(repos)s
sv: Inte behörig att visa ändring %(rev)s i %(repos)s

en: No permissions
sv: Inga behörigheter

en: No permissions to add a comment.
sv: Ej behörig att lägga till en kommentar.

en: No preference panels available
sv: Inga inställningspaneler tillgängliga

en: No reports available.
sv: Inga rapporter är tillgängliga.

en: No repositories were selected.
sv: Inga arkiv valdes.

en: No repository specified and no default repository configured.
sv: Inget arkiv är angivet och inget standardarkiv är definierat.

en: No results
sv: Inget resultat

en: No revisions
sv: Inga revisioner

en: No revisions found
sv: Inga revisioner hittades

en: No such changeset
sv: Ändring saknas

en: No such node
sv: Nod saknas

en: No svn:externals configured in trac.ini
sv: Inga svn:externals konfigurerade i trac.ini

en: No tickets found
sv: Inga ärenden funna

en: No upgrade module %(module)s.py
sv: Ingen uppgraderingsmodul %(module)s.py

en: No version "%(num)s" for Wiki page "%(name)s"
sv: Ingen version "%(num)s" för wikisidan "%(name)s"

en: No version %(version)d for comment %(cnum)d on ticket #%(ticket)s
sv: Ingen version %(version)d för kommentar %(cnum)d i ärende #%(ticket)s

en: No version selected
sv: Version ej vald

en: No viewable repositories
sv: Inga visningsbara arkiv

en: Non-ascii environment path '%(path)s' not supported.
sv: Endast ASCII-baserade tecken är tillåtna i Trac-miljöns sökväg "%(path)s".

en: None
sv: Ingen

en: Nonexistent path
sv: Ogiltig sökväg

en: Not Implemented Error
sv: Ej implementerat fel

en: Not recommended. See %(tracreposadmin)s.
sv: Rekommenderas inte. Se %(tracreposadmin)s.

en: Not supported in git_fs
sv: Stöds inte i git_fs

en: Note that <em>Subject</em> or <em>Group</em> names can't be all upper-case, as that is reserved for permission names.
sv: Observera att namn på <em>ämne</em> eller <em>grupp</em> inte får bestå av enbart versaler, då detta reserverats åt namn på behörigheter.

en: Note that the %(name)s plugin seems to be involved.
sv: Observera att insticksmodulen %(name)s kan vara involverad.

en: Note that the following plugins seem to be involved:
sv: Observera att följande insticksmoduler kan vara involverade:

en: Note:
sv: Notera:

en: Note: File must be selected again.
sv: Obs: Filen måste väljas igen.

en: Note: Universal Co-ordinated Time (UTC) is also known as Greenwich Mean Time (GMT).<br />A positive offset is used to indicate a timezone at the east of Greenwich, i.e. ahead of Universal Time.
sv: Anmärkning: Universal Co-ordinated Time (UTC) är även känd som Greenwich Mean Time (GMT). <br /> En positiv offset anger en tidszon öster om Greenwich, det vill säga före Universal Time.

en: Note: this is a <strong>merge</strong> changeset, the changes displayed below correspond to the merge itself.
sv: Notera: detta är en <strong>sammanfoga</strong> ändring, ändringarna visade nedan motsvarar ändringen i sig.

en: Notice: To enable the default permission policy for the *ticket* system,
    trac.ini must be manually edited to add DefaultTicketPolicy to the list
    of permission_policies in the [trac] section.
sv: Notera: För att aktivera förinställda behörigheter för *ärende* systemet,
    så måste trac.ini redigeras manuellt genom att lägga till DefaultTicketPolicy
    till listan över permission_policies i [trac] sektionen.

en: Notice: To enable the default permission policy for the *wiki* system,
    trac.ini must be manually edited to add DefaultWikiPolicy to the list
    of permission_policies in the [trac] section.
sv: Notera: För att aktivera förinställda behörigheter för *wiki* systemet,
    så måste trac.ini redigeras manuellt genom att lägga till DefaultWikiPolicy
    till listan över permission_policies i [trac] sektionen.

en: Notice: To enable the readonly wiki attribute, trac.ini must be manually
    edited to add ReadonlyWikiPolicy to the list of permission_policies in
    the [trac] section.
    
    For more details see: https://trac.edgewall.org/wiki/ReadonlyWikiPolicy
sv: Notera: För att aktivera endast läsa wiki attributet, så måste trac.ini redigeras
    manuellt för att lägga till ReadonlyWikiPolicy till listan över permission_policies
    i [trac] sektionen.
    
    För mer information, se: https://trac.edgewall.org/wiki/ReadonlyWikiPolicy

en: Notifications
sv: Notiser

en: Notify
sv: Meddela

en: Notify: Any ticket changes
sv: Meddela: Alla ärendeförändringar

en: Number of tickets associated with milestone
sv: Antal ärenden kopplade till milstolpe

en: Old / New
sv: Gammal / Ny

en: Old comment:
sv: Gammal kommentar:

en: Older Revisions
sv: Äldre revisoner

en: Oldest first
sv: Äldst först

en: Oops…
sv: Hoppsan…

en: Open (by due date)
sv: Öppna (med förfallodatum)

en: Open (no due date)
sv: Öppna (inget förfallodatum)

en: Open tickets retargeted after milestone closed
sv: Öppna ärenden omfördelade efter milstolpe stängd

en: Opened %(created)s
sv: Öppnad %(created)s

en: Option '%(option)s' doesn't exist in section '%(section)s'
sv: Alternativet '%(option)s' finns ej i sektionen '%(section)s'

en: Or
sv: eller

en: Order
sv: Ordning

en: Order numbers must be unique
sv: Löpnummer måste vara unikt

en: Original Format
sv: Orginalformat

en: Otherwise, please %(create)s a new bug report describing the problem and explain how to reproduce it.
sv: Annars, %(create)s gärna en ny felrapport , där du kan beskriva problemet och förklara hur man återskapar det.

en: Owned by:
sv: Ägs av:

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner:
sv: Ägare:

en: PRAGMA journal_mode `%(value)s` cannot be used in SQLite
sv: PRAGMA journal_mode `%(value)s` kan inte användas i SQLite

en: PRAGMA journal_mode `%(value)s` isn't supported by SQLite %(version)s
sv: PRAGMA journal_mode `%(value)s` stöds inte av SQLite %(version)s

en: PRAGMA journal_mode isn't supported by SQLite %(version)s
sv: PRAGMA journal_mode stöds inte av SQLite %(version)s

en: Package
sv: Paket

en: Page %(name)s does not exist
sv: Sida %(name)s finns inte

en: Page %(name)s not found
sv: Sida %(name)s hittades inte

en: Page %(num)d
sv: Sida %(num)d

en: Page %(page)s is beyond the number of pages in the query
sv: Sidan %(page)s är högre än antalet sidor i sökningen

en: Page %(page)s is out of range.
sv: Sida %(page)s är utom räckhåll.

en: Page '%(page)s' not found
sv: Hittade ej sidan ''%(page)s'

en: Page history
sv: Sidhistorik

en: Page is read-only
sv: Sidan är skrivskyddad

en: Page name is unchanged.
sv: Sidnamn är oförändrad.

en: Page not modified
sv: Sidan ej ändrad

en: Page not modified, showing latest version.
sv: Sidan ej ändrad, visar senaste versionen.

en: Parent Directory
sv: Föräldrakatalog

en: Parent directory
sv: Föräldrakatalog

en: Parent resource %(parent)s doesn't exist
sv: Föräldraresurs %(parent)s existerar inte

en: Path not available for download
sv: Sökväg inte tillgänglig för nedladdning

en: Permission %(name)s differs from a defined action by casing only, which is not allowed.
sv: Behörighet %(name)s skiljer sig från en definierad handling endast på versal, vilket inte är tillåtet.

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Plain Text
sv: Endast text

en: Please report this issue to the plugin maintainer.
sv: Var vänlig och rapportera problemet till den som utvecklar och underhåller insticksmodulen.

en: Please review all those changes and manually merge them with your own changes. <br /> If you're unsure about what you're doing, please press <code>Cancel</code> (losing your changes) and start editing the latest version of the page again.
sv: Var vänlig granska alla dessa ändringar och slå samman dem manuellt med dina egna ändringar. <br /> Om du är osäker, tryck på <code>Avbryt</code> (förlorar dina ändringar) och gör om redigeringen av den senaste versionen av den här sidan igen.

en: Please review your configuration, probably starting with %(section)s in your %(tracini)s.
sv: Var vänlig kontrollera dina inställningar, förmodligen med början vid %(section)s i %(tracini)s.

en: Please visit the Trac open source project: %(teo)s
sv: Besök gärna Trac's öppna källkodsprojekt: %(teo)s

en: Please visit the Trac open source project: [1:https://trac.edgewall.org/]
sv: Besök gärna Trac's öppna källkodsprojekt: [1:https://trac.edgewall.org/]

en: Plugin %(name)s already installed
sv: Insticksmodulen %(name)s är redan installerad

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Possible Values
sv: Möjliga värden

en: PostgreSQL version is %(version)s. Minimum required version is %(min_version)s.
sv: PostgreSQL version är %(version)s. Minsta version som krävs är %(min_version)s.

en: Powered by %(trac_version)s By %(eo)s.
sv: Drivs av %(trac_version)s av %(eo)s.

en: Powered by [1:[2:Trac %(version)s]][3:] By [4:Edgewall Software].
sv: Drivs av [1:[2:Trac %(version)s]][3:] Av [4:Edgewall Software].

en: Pre-0.11 macros with the %(method)s method are no longer supported.
sv: Före-0.11 makron med %(method)s metoden stöds inte längre.

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences:
sv: Inställningar:

en: Prepare Diff
sv: Förbered skillnadsvy

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Preview Page
sv: Förhandsgranska sida

en: Preview changes to comment %(cnum)s
sv: Förhandsgranska ändringar av kommentar %(cnum)s

en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

en: Previous Change
sv: Föregående ändring

en: Previous Changeset
sv: Föregående ändring

en: Previous Milestone
sv: Föregående milstolpe

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Previous Period
sv: Föregående period

en: Previous Revision
sv: Föregående revision

en: Previous Ticket
sv: Föregående ärende

en: Previous Version
sv: Föregående version

en: Priorities
sv: Prioriteter

en: Priority
sv: Prioritet

en: Processor %(name)s failed
sv: Processor %(name)s misslyckades

en: Produce documentation for the Trac configuration file.
    
    Typically, this will be used in the TracIni page. The macro accepts
    two ordered arguments and two named arguments.
    
    The ordered arguments are a configuration section filter,
    and a configuration option name filter: only the configuration
    options whose section and name start with the filters are output.
    
    The named arguments can be specified:
    
     section :: a glob-style filtering on the section names
     option  :: a glob-style filtering on the option names
sv: Skapa dokumentation över Trac's konfigurationsfil.
    
    Detta makro används vanligtvis på sidan TracIni. Makrot accepterar
    två ordnade argument och två namngivna argument.
    
    De ordnade argumenten är ett konfigurationssektionsfilter,
    och ett konfigurationsalternativnamnfilter: endast de konfigurations-
    alternativ vars sektion och namn börjar med filtren visas.
    
    Namnargumenten kan specificeras:
    
    sektion :: en glob-stil filtrering på sektionsnamnen
    option :: en glob-stil filtrering på alternativnamnen

en: Project
sv: Projekt

en: Project Name [%(default)s]>
sv: Projektets namn [%(default)s]>

en: Properties
sv: Uppgifter

en: Property %(label)s %(rendered)s
sv: Egenskapen %(label)s %(rendered)s

en: Property %(name)s
sv: Egenskap %(name)s

en: Property %(name)s changed from %(old)s to %(new)s
sv: Egenskapen %(name)s ändrad från %(old)s till %(new)s

en: Property %(name)s deleted
sv: Egenskapen %(name)s borttagen

en: Property %(name)s set to %(value)s
sv: Egenskapen %(name)s är satt till %(value)s

en: Property %(prop)s changed
sv: Egenskapen %(prop)s ändrad

en: Provide a description list for the known InterWiki prefixes.
sv: Visa beskrivning över kända InterWiki-prefix.

en: Provide a list of known InterTrac prefixes.
sv: Visa en lista över kända InterTrac-prefix.

en: Query cannot be empty.
sv: Förfrågan kan inte vara tom.

en: Query filter requires field and constraints separated by a "="
sv: Sökfiltret kräver att fält och begränsningar skiljs åt av "= "

en: Query filter requires field name
sv: Sökfiltret kräver fältnamn

en: Query max %(max)s is invalid.
sv: Sökvärde max %(max)s är ogiltigt.

en: Query page %(page)s is invalid.
sv: Söksidan %(page)s är ogiltig.

en: Query parameter "sort=%(sort_col)s"  is invalid
sv: Sökparametern "sort=%(sort_col)s" är ogiltig

en: Query:
sv: Sökfråga:

en: Quickjump to %(name)s
sv: Genväg till %(name)s

en: RSS Feed
sv: RSS-ström

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Relative format
sv: Relativt format

en: Released
sv: Levererad

en: Released %(datetime)s
sv: Släppt %(datetime)s

en: Released:
sv: Levererad:

en: Remove Cc
sv: Ta bort Cc

en: Remove selected items
sv: Ta bort markerade element

en: Removed
sv: Borttagen

en: Removing %(num_versions)s of the page, which was first modified %(first_modified)s and last modified %(last_modified)s.
sv: Tar bort %(num_versions)s av sidan, som först ändrades %(first_modified)s och sist ändrades %(last_modified)s.

en: Removing all %(num_versions)s of the page, which was created %(created)s and last modified %(modified)s.
sv: Tar bort alla %(num_versions)s av sidan, vilka skapades %(created)s och senast ändrades %(modified)s.

en: Removing the one and only %(version)s of the page, which was created %(created)s.
sv: Tar bort den enda %(version)s av sidan, vilken skapades %(created)s.

en: Rename %(name)s
sv: Döp om %(name)s

en: Rename page
sv: Byt namn

en: Renaming the page will rename all existing versions of the page in place.
sv: Ändring av sidans namn medför namnändring av alla tidigare versioner av sidan

en: Render a workflow graph.
    
    This macro accepts a TracWorkflow configuration and renders the states
    and transitions as a directed graph. If no parameters are given, the
    current ticket workflow is rendered.
    
    In [WikiProcessors WikiProcessor] mode the `width` and `height`
    arguments can be specified (Defaults: `width = 800` and `height = 600`).
    
    The repository-scoped path of a workflow file can be specified as either
    a macro or !WikiProcessor `file` argument. The file revision can be
    specified by appending `@<rev>` to the path. The `file` argument value
    must be enclosed in single or double quotes. //(Since 1.3.2)//.
    
    Examples:
    {{{
    [[Workflow()]]
    
    [[Workflow(go = here -> there; return = there -> here)]]
    
    [[Workflow(file=/contrib/workflow/enterprise-workflow.ini@1)]]
    
    {{{#!Workflow file="/contrib/workflow/enterprise-workflow.ini"
    }}}
    
    {{{#!Workflow width=700 height=700
    leave = * -> *
    leave.operations = leave_status
    leave.default = 1
    
    create = <none> -> new
    create.default = 1
    
    create_and_assign = <none> -> assigned
    create_and_assign.label = assign
    create_and_assign.permissions = TICKET_MODIFY
    create_and_assign.operations = may_set_owner
    
    accept = new,assigned,accepted,reopened -> accepted
    accept.permissions = TICKET_MODIFY
    accept.operations = set_owner_to_self
    
    resolve = new,assigned,accepted,reopened -> closed
    resolve.permissions = TICKET_MODIFY
    resolve.operations = set_resolution
    
    reassign = new,assigned,accepted,reopened -> assigned
    reassign.permissions = TICKET_MODIFY
    reassign.operations = set_owner
    
    reopen = closed -> reopened
    reopen.permissions = TICKET_CREATE
    reopen.operations = del_resolution
    }}}
    }}}
sv: Skapa en graf över arbetsflödet.
    
    Detta makro läser in en konfiguration av ärendehanteringen, enligt TracWorkflow, och renderar en riktad graf över dess tillstånd och övergångar. Om inga parametrar anges används aktuell konfiguration av ärendehanteringen.
    
    Om makrot används i WikiProcessors-läget kan parametrarna `width` och `height` anges. (Förvalda värden: `width = 800` och `heigth = 600`)
    
    Arkivets inriktade sökväg för en arbetsflödesfil kan anges som antingen
    ett makro eller !WikiProcessor `fil` argument. Filens revision kan anges
    genom att lägga till `@<rev>` till sökvägen. Värdet för `fil` argumentet måste inneslutas med enkel- eller dubbel citat. //(Sedan 1.3.2)//.
    
    Exempel:
    {{{
    [[Workflow()]]
    
    [[Workflow(go = here -> there; return = there -> here)]]
    
    [[Workflow(file=/contrib/workflow/enterprise-workflow.ini@1)]]
    
    {{{#!Workflow file="/contrib/workflow/enterprise-workflow.ini"
    }}}
    
    {{{#!Workflow width=700 height=700
    leave = * -> *
    leave.operations = leave_status
    leave.default = 1
    
    create = 2 -> new
    create.default = 1
    
    create_and_assign = 3 -> assigned
    create_and_assign.label = assign
    create_and_assign.permissions = TICKET_MODIFY
    create_and_assign.operations = may_set_owner
    
    accept = new,assigned,accepted,reopened -> accepted
    accept.permissions = TICKET_MODIFY
    accept.operations = set_owner_to_self
    
    resolve = new,assigned,accepted,reopened -> closed
    resolve.permissions = TICKET_MODIFY
    resolve.operations = set_resolution
    
    reassign = new,assigned,accepted,reopened -> assigned
    reassign.permissions = TICKET_MODIFY
    reassign.operations = set_owner
    
    reopen = closed -> reopened
    reopen.permissions = TICKET_CREATE
    reopen.operations = del_resolution
    }}}
    }}}

en: Replace existing attachment of the same name
sv: Ersätt befintlig bilaga med samma namn

en: Reply
sv: Svara

en: Reply to comment %(cnum)s
sv: Svara på kommentar #%(cnum)s

en: Reply, quoting this description
sv: Svara och citera denna beskrivning

en: Report execution failed: %(error)s %(sql)s
sv: Rapporten misslyckades: %(error)s %(sql)s

en: Report failed: %(error)s
sv: Rapporten misslyckades: %(error)s

en: Report {%(num)s} does not exist.
sv: Rapport %(num)s existerar ej.

en: Report {%(num)s} has no SQL query.
sv: Rapport %(num)s har ingen SQL-fråga.

en: Report(s) %(ids)s could not be upgraded and may need to be manually
    edited to avoid an "ambiguous column name" error. See %(url)s for more
    information.
sv: Rapport(er) %(ids)s kunde inte uppgraderas och kan behöva redigeras
    manuellt för att undvika ett "tvetydigt kolumnnamn" fel. Se %(url)s för
    mer information.

en: Reported by:
sv: Rapporterad av:

en: Repositories
sv: Arkiv

en: Repository "%(repo)s" doesn't exist
sv: Arkivet "%(repo)s" finns inte

en: Repository %(repo)s
sv: Arkivet %(repo)s

en: Repository '%(repo)s' not found
sv: Arkivet "%(repo)s" hittades inte

en: Repository Index
sv: Arkivindex

en: Repository URL
sv: Arkivets URL

en: Repository changesets
sv: Arkivändringar

en: Repository:
sv: Arkiv:

en: Resolution
sv: Utfall

en: Resolutions
sv: Resultat

en: Resources cannot be deployed to a target directory that is equal to or below the source directory '%(source)s'.
    
    Please choose a different target directory and try again.
sv: Resurser kan inte utplaceras till en målkatalog som är på eller under samma nivå som källkatalogen '%(source)s'.
    
    Var god väl en annan målkatalog och försök igen.

en: Restore session:
sv: Återställ session:

en: Results
sv: Resultat

en: Results %(num)s
sv: Resultat %(num)s

en: Resyncing repository history for %(reponame)s...
sv: Återsynkroniserar historik för arkivet %(reponame)s...

en: Retarget
sv: Omfördela

en: Retarget associated open tickets to milestone:
sv: Flytta kopplade, öppna ärenden till milstolpe:

en: Retarget associated tickets to milestone
sv: Flytta kopplade ärenden till milstolpe

en: Retargeting
sv: Omfördelar

en: Return to Last Query
sv: Återgå till senaste sökning

en: Reverse Diff
sv: Omvänd skillnad

en: Revert page to this version
sv: Återför sidan till denna version

en: Revert this change
sv: Återta denna ändring

en: Revert to this version
sv: Återgå till denna version

en: Reverted to version %(version)s.
sv: Återförd till version %(version)s.

en: Review
sv: Granska

en: Review Changes
sv: Granska ändringar

en: Review any <em class="trac-new">modifications</em> above, and any <em class="trac-conflict">conflicts</em> in the preview below.
sv: Granska eventuella <em class="trac-new">ändringar</em> ovan och eventuella <em class="trac-conflict">konflikter</em> i förhandsvisningen nedan.

en: Revision Log
sv: Revisionslogg

en: Revision Log (restarting at %(path)s, rev. %(rev)s)
sv: Revisionslogg (startar om på %(path)s, rev. %(rev)s)

en: Revision Log Mode:
sv: Revisionslogg:

en: Revision in which the line changed
sv: Revision i vilken raden ändrats

en: Roadmap
sv: Tidsplan

en: SMTP server connection error (%(error)s). Please modify %(option1)s or %(option2)s in your configuration.
sv: SMTP-server anslutningsfel (%(error)s). Var god ändra %(option1)s eller %(option2)s i din konfiguration.

en: SQL Query
sv: SQL-fråga

en: SQL reports and saved custom queries
sv: SQL-rapporter och sparade anpassade sökningar

en: SQLite version is %(version)s. Minimum required version is %(min_version)s.
sv: SQLite version är %(version)s. Minsta version som krävs är %(min_version)s.

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Save query
sv: Spara sökning

en: Save report
sv: Spara rapport

en: Save updated query in report {%(id)s}
sv: Spara uppdaterad sökning i rapporten (%(id)s)

en: Search
sv: Sök

en: Search %(project)s
sv: Sök %(project)s

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search query too short. Query must be at least %(num)s characters long.
sv: Sökfrågan är för kort. Ange minst %(num)s tecken.

en: Search:
sv: Sök:

en: Section
sv: Sektion

en: Section '%(section)s' doesn't exist
sv: Sektion '%(section)s' finns inte

en: Secure cookies are enabled, you must use https to submit forms.
sv: Säkra cookies används, du måste använda https för att skicka formulär.

en: See [wiki:"%(name)s"].
sv: Se [wiki:"%(name)s"].

en: See the diffs
sv: Visa skillnader

en: See the preview
sv: Visa förhandsgranskning

en: See timeline %(relativetime)s ago
sv: Se tidslinjen för %(relativetime)s sedan

en: See timeline at %(absolutetime)s
sv: Se tidslinjen vid %(absolutetime)s

en: Select paths and revs for Diff
sv: Välj sökvägar och revisioner för presentation av skillnader

en: Select the base and the target for the diff:
sv: Välj källa och mål för skillnadsvy:

en: Selecting and pressing 'Preview' enters a two-column [edit|preview] mode
sv: Välj "Förhandsgranska" för att visa två-kolumnsläge [redigering|förhandsgranskning]

en: Sendmail error (%(error)s). Please modify %(option)s in your configuration.
sv: Sendmail fel (%(error)s). Var god ändra %(option)s i din konfiguration.

en: Server's local time zone
sv: Serverns lokala tidszon

en: Session '%(id)s' already exists. Please choose a different session ID.
sv: Sessionen '%(id)s' existerar redan. Var vänlig ange annan identitet på sessionen.

en: Session '%(sid)s' already exists
sv: Sessionen '%(sid)s' finns redan

en: Session '%(sid)s' not found
sv: Hittade ej sessionen '%(sid)s'

en: Session ID must be alphanumeric.
sv: Sessions-ID måste vara alfanumerisk.

en: Session key:
sv: Sessionsnyckel:

en: Set your email in %(preferences_link)s
sv: Ställ in din e-post i %(preferences_link)s

en: Setting attribute is not allowed.
sv: Sätta attribut är inte tillåtet.

en: Severities
sv: Allvarsgrader

en: Severity
sv: Allvarsgrad

en: Shared static resources
sv: Delade statiska resurser

en: Shared templates
sv: Delade mallar

en: Show Descriptions
sv: Visa beskrivningar

en: Show all descriptions
sv: Visa alla beskrivningar

en: Show at most %(input_max)s revisions per page.
sv: Visa som mest %(input_max)s revisioner per sida.

en: Show comments
sv: Visa kommentarer

en: Show completed milestones
sv: Visa avklarade milstolpar

en: Show differences
sv: Visa skillnader

en: Show entry in browser
sv: Visa post i webbläsaren

en: Show full changeset
sv: Visa alla ändringar

en: Show full log messages
sv: Visa fullständiga loggmeddelanden

en: Show only adds and deletes
sv: Visa bara tillägg och borttagningar

en: Show original file (revision %(old_rev)s)
sv: Visa orginalfilen (revision %(old_rev)s)

en: Show previous version in browser
sv: Visa föregående version i webbläsaren

en: Show property changes
sv: Visa egenskapsändringar

en: Show revision %(rev)s of this file in browser
sv: Visa revision %(rev)s av den här filen i webbläsaren

en: Show revision log
sv: Visa revisionsloggen

en: Show the %(range)s differences restricted to %(path)s
sv: Visa %(range)s skillnaderna begränsade till %(path)s

en: Show the changes in full context
sv: Visa ändringar i sitt fulla sammanhang

en: Show the changeset %(id)s restricted to %(path)s
sv: Visa ändring %(id)s begränsad till %(path)s

en: Show the diff against a specific revision
sv: Visa skillnad mot en specifik revision

en: Show under each result:
sv: Visa under varje resultat:

en: Show what was removed (content at revision %(old_rev)s)
sv: Visa vad som tagits bort (innehåll för revision %(old_rev)s)

en: Show wiki pages in full-width by default.
sv: Visa wiki-sidor i full bredd som standard.

en: Site
sv: Webbplats

en: Site static resources
sv: Statiska webbplatsresurser

en: Site templates
sv: Webbplatsmallar

en: Size
sv: Storlek

en: Someone else has modified that page since you started your edits.
sv: Någon har ändrat sidan efter att du påbörjade din redigering.

en: Sorry, this page has been modified by somebody else since you started editing. Your changes cannot be saved.
sv: Tyvärr, denna sida har ändrats av någon annan sedan du började redigera. Dina ändringar kan inte sparas.

en: Sort by %(col)s %(direction)s
sv: Sortera på %(col)s %(direction)s

en: Sort by: %(a_identifier)s %(a_title)s
sv: Sortera efter: %(a_identifier)s %(a_title)s

en: Space or comma delimited email addresses and usernames are accepted.
sv: E-postadresser och användarnamn, separerade med mellanslag och/eller kommatecken, är tillåtna.

en: Start Page
sv: Startsida

en: Stop on copy
sv: Stanna vid kopiering

en: Style:
sv: Utseende:

en: Subject
sv: Vem/vad

en: Subject:
sv: Vem/vad:

en: Submit changes
sv: Spara ändringar

en: Submit changes to comment %(cnum)s
sv: Spara ändringar av kommentar %(cnum)s

en: Subscriber
sv: Prenumerant

en: Subscription rules:
sv: Prenumerationsregler:

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: Subversion >= 1.0 required, found %(version)s
sv: Subversion >= 1.0 krävs, fann %(version)s

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

en: Switch to interactive view
sv: Växla till interaktivvy

en: Switch to plain text view
sv: Byt till klartextvy

en: Sync on every request
sv: Synka vid varje förfrågan

en: Syntax Highlighting
sv: Syntaxmarkering

en: System Information
sv: Systeminformation

en: TLS enabled but server does not support TLS
sv: TLS aktiverat, men servern stödjer inte TLS

en: Tab-delimited Text
sv: Tabb-separerad text

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: Tag
sv: Märke

en: Target:
sv: Mål:

en: The %(change)s has been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
sv: %(change)s har sparats, men fel uppstod när aviseringar skickades: %(message)s

en: The %(field)s value "%(name)s" has been added.
sv: %(field)s med värdet "%(name)s" har lagts till.

en: The <strong>Default language</strong> option uses the browser's language negotiation feature to select the appropriate language.
sv: Alternativet <strong>Förinställt språk</strong> överlämnar avgörandet av lämpligt språk åt din webbläsare.

en: The Pygments syntax highlighter can be used with different coloring styles.
sv: Pygments syntaxfärgläggare kan användas med olika färgteman.

en: The Trac Environment needs to be upgraded. Run:
    
      trac-admin "%(path)s" upgrade
sv: Trac-miljön behöver uppgraderas. Kör:
    
    trac-admin "%(path)s" upgrade

en: The Trac Project
sv: Trac-projektet

en: The Wiki page field %(field)s is invalid: %(message)s
sv: Wikisidans fält %(field)s är ogiltigt: %(message)s

en: The action "%(name)s" is not available.
sv: Åtgärden "%(name)s" är inte möjlig.

en: The action that triggered the error was:
sv: De åtgärder som utlöste felet var:

en: The alias "%(name)s" already exists.
sv: Aliaset "%(name)s" finns redan.

en: The alias "%(name)s" has been added.
sv: Aliaset "%(name)s" har lagts till.

en: The changes have been saved, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
sv: Ändringarna har sparats, men fel uppstod när aviseringar skickades: %(message)s

en: The charset and collation of database are '%(charset)s' and '%(collation)s'. The database must be created with one of %(supported)s.
sv: Teckenuppsättning och kollationering av databasen är '%(charset)s' och '%(collation)s'. Databasen måste skapas med en av %(supported)s.

en: The comment of version %(version)s of the page %(name)s has been updated.
sv: Kommentaren för version %(version)s för sidan %(name)s har uppdaterats.

en: The complete history of the page will be moved to the new location.
sv: Sidans historik kommer att flyttas till den nya platsen

en: The component "%(name)s" has been added.
sv: Komponenten "%(name)s" har lagts till.

en: The configuration file is not found at %(path)s
sv: Konfigurationsfilen hittas inte i %(path)s

en: The current storage engine for TEMPORARY tables is %(engine)s. It must be InnoDB or NDB storage engine to support transactions.
sv: Nuvarande lagringsmotor för TEMPORÄRA tabeller är %(engine)s. Det måste vara InnoDB eller NDB lagringsmotor för att stödja transaktioner.

en: The current storage engine is %(engine)s. It must be InnoDB or NDB storage engine to support transactions.
sv: Nuvarande lagringsmotor är %(engine)s. Det måste vara InnoDB eller NDB lagringsmotor för att stödja transaktioner.

en: The date "%(date)s" is outside valid range. Try a date closer to present time.
sv: Datumet "%(date)s" är utanför giltigt tidsintervall. Försök med ett datum som är närmare nutid.

en: The file %(file)s does not exist.
sv: Filen %(file)s finns inte.

en: The file or directory '%(path)s' doesn't exist at revision %(rev)s or at any previous revision.
sv: Filen eller katalogen "%(path)s" existerar ej i revision %(rev)s eller i någon tidigare revision.

en: The file specified in the --config argument does not exist: %(path)s.
sv: Filen specificerad i --config argumentet existerar inte: %(path)s.

en: The following arguments are missing: %(args)s
sv: Följande argument saknas: %(args)s

en: The following attachments will also be deleted:
sv: Följande bilagor kommer också att tas bort:

en: The following component has been disabled: | The following components have been disabled:
sv[0]: Följande komponent har avaktiverats:
sv[1]: Följande komponenter har avaktiverats:

en: The following component has been enabled: | The following components have been enabled:
sv[0]: Följande komponent har aktiverats:
sv[1]: Följande komponenter har aktiverats:

en: The following errors happened while copying the environment:
sv: Följande fel inträffade vid kopiering av miljön:

en: The following pages have a name similar to this page, and may be related:
sv: Följande sidor har namn som liknar denna sida, de är kanske relaterade:

en: The milestone "%(name)s" has been added.
sv: Milstolpen "%(name)s" har lagts till.

en: The milestone "%(name)s" has been deleted.
sv: Milstolpen "%(name)s" har tagits bort.

en: The new name is invalid (a name which is separated with slashes cannot be '.' or '..').
sv: Namnet är ogiltigt (ett namn som är separerat med snedstreck får ej vara '.' eller '..').

en: The new name must be different from the old name.
sv: Det nya namnet får inte vara samma som det gamla.

en: The open tickets associated with milestone "%(name)s" have been retargeted to milestone "%(retarget)s".
sv: De öppna ärendena associerad med milstolpe "%(name)s" har omfördelats till milstolpe "%(retarget)s".

en: The owner will be %(new_owner)s
sv: Ägare kommer att bli %(new_owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to %(new_owner)s
sv: Ägare kommer att ändras från %(current_owner)s till %(new_owner)s

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to the selected user
sv: Ägaren kommer att ändras från %(current_owner)s till vald användare.

en: The owner will be changed from %(current_owner)s to the specified user
sv: Ägaren kommer att ändras från %(current_owner)s till vald användare

en: The owner will be the selected user
sv: Ägare kommer att bli vald användare

en: The owner will be the specified user
sv: Ägare kommer att bli specificerad användare

en: The owner will remain %(current_owner)s
sv: Ägare kommer att förbli %(current_owner)s

en: The page %(name)s already exists.
sv: Sidan "%(name)s" finns redan.

en: The page %(name)s does not exist. You can create it here.
sv: Sidan %(name)s existerar inte. Du kan skapa den här.

en: The page %(name)s has been deleted.
sv: Sidan %(name)s är borttagen.

en: The page %(old_name)s has been recreated with a redirect to %(new_name)s.
sv: Sidan %(old_name)s har återskapats med en omdirigering till %(new_name)s.

en: The page %(old_name)s has been renamed to %(new_name)s.
sv: Sidan %(old_name)s har bytt namn till %(new_name)s.

en: The page '%(name)s' already exists.
sv: Sidan '%(name)s' finns redan.

en: The permission %(action)s was not granted to %(subject)s because users cannot grant permissions they don't possess.
sv: Behörigheten %(action)s beviljades inte till %(subject)s för att användare inte kan bevilja behörigheter de inte har.

en: The pre-upgrade backup failed.
    Use '--no-backup' to upgrade without doing a backup.
sv: Misslyckades med att göra en säkerhetskopiering före uppgraderingen.
    Använd '--no-backup' för att uppgradera utan att göra en säkerhetskopia.

en: The report has been created.
sv: Rapporten har skapats.

en: The report {%(id)d} has been deleted.
sv: Rapporten {%(id)d} har tagits bort.

en: The repository "%(name)s" already exists.
sv: Arkivet "%(name)s" finns redan.

en: The repository "%(name)s" has been added.
sv: Arkivet "%(name)s" har lagts till.

en: The repository directory has changed, you should resynchronize the repository with: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'
sv: Arkivets sökväg har ändrats, du bör synkronisera om arkivet med: trac-admin $ENV repository resync '%(reponame)s'

en: The repository directory must be absolute
sv: Sökvägen till arkivets katalog måste vara absolut

en: The repository directory must be an absolute path.
sv: Arkivets katalog måste vara en absolut sökväg.

en: The repository directory must be located below one of the following directories: %(dirs)s
sv: Arkivets katalog måste vara placerad under någon av följande kataloger: %(dirs)s

en: The repository type '%(type)s' is not supported
sv: Arkivtypen "%(type)s" stöds ej

en: The resolution will be deleted
sv: Utfallet kommer att tas bort

en: The resolution will be set
sv: Utfallet fastställs

en: The resolution will be set to %(name)s
sv: Utfallet kommer att sättas till %(name)s

en: The selected %(field)s values have been removed.
sv: Valda värden för %(field)s har tagits bort.

en: The selected components have been removed.
sv: Valda komponenter har tagits bort.

en: The selected milestones have been removed.
sv: Valda milstolpar har tagits bort.

en: The selected permissions have been revoked.
sv: Valda behörigheter har blivit återkallade.

en: The selected repositories have been removed.
sv: Valda arkiv har tagits bort.

en: The selected versions have been removed.
sv: Valda versioner har tagits bort.

en: The session has been loaded.
sv: Sessionen har laddats.

en: The session key is used to identify stored custom settings and session data on the server. Although it is automatically generated by default, you may change it to something easier to remember at any time if you wish to load your settings in a different web browser.
sv: Sessionsnyckeln används för att identifiera lagrade inställningar och sessionsdata som lagras på servern. Även om den genereras automatiskt som standard, så kan du ändra den till något som är enklare att komma ihåg ifall du vill hämta dina inställningar från en annan webbläsare.

en: The status will be '%(name)s'
sv: Status kommer bli '%(name)s'

en: The subject %(subject)s does not have any permissions.
sv: Ärendet %(subject)s har inga behörigheter.

en: The subject %(subject)s has been added to the group %(group)s.
sv: Gruppen %(group)s har utökats med %(subject)s.

en: The subject %(subject)s has been granted the permission %(action)s.
sv: Användaren %(subject)s har beviljats behörigheten %(action)s.

en: The subject %(subject)s was not added to the group %(group)s. The group has %(perm)s permission and you cannot grant permissions you don't possess.
sv: Ärendet %(subject)s tillades inte till gruppen %(group)s. Gruppen har %(perm)s behörighet och du kan inte bevilja behörigheter som du inte har.

en: The ticket %(ticketref)s has been created, but you don't have permission to view it.
sv: Ärende %(ticketref)s har skapats, men du är inte behörig att se det.

en: The ticket %(ticketref)s has been created. You can now attach the desired files.
sv: Ärende %(ticketref)s har skapats. Du kan nu bifoga önskade filer.

en: The ticket comment %(num)s on ticket #%(id)s has been deleted.
sv: Kommentar %(num)s i ärende #%(id)s har tagits bort.

en: The ticket comment is invalid: %(message)s
sv: Kommentar för ärendet är ogiltigt: %(message)s

en: The ticket field %(field)s is invalid: %(message)s
sv: Ärendefältet %(field)s är ogiltigt: %(message)s

en: The ticket has been created, but an error occurred while sending notifications: %(message)s
sv: Ärendet har skapats, men fel uppstod när aviseringar skickades: %(message)s

en: The ticket will be disowned
sv: Ärendet blir ägarlöst

en: The ticket will remain with no owner
sv: Ärendet kommer att förbli utan ägare

en: The tickets associated with milestone "%(name)s" have been retargeted to milestone "%(retarget)s".
sv: Ärendena associerade med milstolpe "%(name)s" har omfördelats till milstolpe "%(retarget)s".

en: The upgrade failed. Please fix the issue and try again.
sv: Uppgraderingen misslyckades. Åtgärda problemen och försök igen.

en: The upgrade of attachments was successful, but the old attachments directory:
    
      %(src_dir)s
    
    couldn't be removed, possibly due to the presence of files that weren't
    referenced in the database. The error was:
    
      %(exception)s
    
    This error can be ignored, but for keeping your environment clean you should
    backup any remaining files in that directory and remove it manually.
sv: Uppgraderingen av bilagorna lyckades, men den gamla katalogen med bilagor:
    
      %(src_dir)s
    
    kunde ej raderas, förmodligen på grund av det finns filer där som ej refereras i databasen. Felet var:
    
      %(exception)s
    
    Detta fel kan ignoreras, men för att hålla miljön ren bör du säkerhetskopiera eventuella kvarvarande filer i denna katalog och sedan ta bort den manuellt.

en: The user %(user)s already has permission %(action)s.
sv: Användaren %(user)s har redan behörigheten %(action)s.

en: The user %(user)s is already in the group %(group)s.
sv: Användaren %(user)s är redan i gruppen %(group)s.

en: The user %(user)s requires read _and_ write permissions to the database file %(path)s and the directory it is located in.
sv: Användaren %(user)s kräver läs- _och_ skrivrättigheter till databasfilen %(path)s och katalogen den ligger i.

en: The version "%(name)s" has been added.
sv: Version "%(name)s" har lagts till.

en: The version %(version)d of the page %(name)s has been deleted.
sv: Version %(version)d av sidan %(name)s har blivit borttagen.

en: The versions %(from_)d to %(to)d of the page %(name)s have been deleted.
sv: Versionerna %(from_)d till %(to)d av sidan %(name)s är borttagna.

en: The web server does not have sufficient permissions to store files in the environment plugins directory.
sv: Webbservern är inte behörig att lagra filer i Trac-miljöns tilläggskatalog.

en: The wiki page is too long (must be less than %(num)s characters)
sv: Den här wikisidan är för lång (måste vara kortare än %(num)s tecken)

en: There are no open tickets associated with this milestone.
sv: Det finns inga öppna ärenden kopplade till denna milstolpe.

en: There are no tickets associated with this milestone.
sv: Det finns inga ärenden kopplade till denna milstolpe.

en: There are no workflow actions defined for this ticket's status.
sv: Inga arbetsflödesåtgärder finns definierade för detta ärendes status.

en: There was an internal error in Trac. It is recommended that you notify your local %(project_admin)s with the information needed to reproduce the issue.
sv: Det uppstod ett internt fel i Trac. Du rekommenderas meddela din lokala %(project_admin)s med den information som behövs för att återskapa detta problem.

en: There was an internal error in Trac. It is recommended that you notify your local [1: Trac administrator] with the information needed to reproduce the issue.
sv: Det uppstod ett internt fel i Trac. Du rekommenderas meddela din lokala [1:Trac-administratör] med den information som behövs för att återskapa detta problem.

en: These default rules have been configured by the site administrator. Configure subscription rules to override them.
sv: Dessa förinställda regler har konfigurerats av webbplatsens administratör. Konfigurera prenumerationsregler för att åsidosätta dem.

en: This checkbox allows you to add or remove yourself from the CC list.
sv: Lägg till eller ta bort dig från Cc-listan.

en: This information is used to associate your login name with your email address and full name, which is used for email notification and RSS feeds, for example.
sv: Denna information används för att associera ditt användarnamn med din e-postadress och ditt fullständiga namn, vilket bland annat används för e-postnotiser och RSS-strömmar.

en: This information is used to automatically populate some forms on this site with your contact details.
sv: Denna information används för automatisk ifyllning av vissa formulär på denna webbplats med din kontaktinformation.

en: This is an irreversible operation.
sv: Detta är en oåterkallelig operation.

en: This is probably a local installation issue.
sv: Detta är förmodligen ett lokalt installationsproblem.

en: This is probably a local installation issue. You should %(create_a_ticket)s a ticket at the admin Trac to report the issue.
sv: Detta är förmodligen ett lokalt installationsproblem. Du bör %(create_a_ticket)s ett ärende på din administrativa Trac-portal för att rapportera problemet.

en: This is the only version of the page, so the page will be removed completely!
sv: Detta är den enda versionen av sidan, så den kommer att tas bort helt!

en: This page lets you customize your personal settings for this site. These settings are stored on the server and are identified by a session key stored in a browser cookie. That cookie allows your settings to be restored on subsequent visits.
sv: Här kan du ange personliga inställningar för denna webbplats. Dessa lagras på servern, identifierad av en sessionsnyckel som lagras i en cookie av webbläsaren, vilket gör det möjligt att återhämta dem för framtida återbesök.

en: This site provides keyboard shortcuts for faster access to certain functions of this site. As these shortcuts can cause conflicts with shortcuts provided by the desktop system or web browser, they are disabled by default. See %(trac_accessibility)s for more information on access keys.
sv: Denna webbplats erbjuder kortkommandon för snabbare tillgång till vissa funktioner här. Eftersom dessa kortkommandon kan orsaka konflikter med existerande kortkommandon för skrivbordet eller webbläsaren, är de inaktiverade som standard. Se %(trac_accessibility)s för mer information om kortkommandon.

en: This ticket has been modified since you started editing.
sv: Ärendet har ändrats sedan du påbörjade redigeringen.

en: Threaded
sv: Trådad

en: Ticket
sv: Ärende

en: Ticket #%(id)s
sv: Ärende #%(id)s

en: Ticket #%(num)s and all associated data removed.
sv: Ärende #%(num)s och alla tillhörande data har tagits bort.

en: Ticket #%(num)s, comment %(cnum)d
sv: Ärende #%(num)s, kommentar %(cnum)d

en: Ticket #%(num)s: %(summary)s
sv: Ärende # %(num)s: %(summary)s

en: Ticket #%(shortname)s
sv: Ärende #%(shortname)s

en: Ticket %(id)s does not exist.
sv: Ärende %(id)s existerar ej.

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) closed
sv: Ärende %(ticketref)s (%(summary)s) stängd

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) created
sv: Ärende %(ticketref)s (%(summary)s) skapad

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) reopened
sv: Ärende %(ticketref)s (%(summary)s) åter öppnad

en: Ticket %(ticketref)s (%(summary)s) updated
sv: Ärende %(ticketref)s (%(summary)s) uppdaterad

en: Ticket Comment Diff
sv: Kommentarsskillnad för ärende

en: Ticket Comment History
sv: Kommentarshistorik för ärende

en: Ticket Diff
sv: Ärendets ändringar

en: Ticket History
sv: Ärendehistorik

en: Ticket System
sv: Ärendehantering

en: Ticket Type
sv: ärendetyp

en: Ticket Types
sv: Ärendetyper

en: Ticket URL: <%(link)s>
sv: Ärendets URL: <%(link)s>

en: Ticket completion status for each %(group)s
sv: Ärendenas avslutningsstatus för varje %(group)s

en: Ticket that I own is created or modified
sv: Ärende som jag äger skapas eller ändras

en: Ticket that I previously updated is modified
sv: Ärende som jag tidigare uppdaterat blir ändrat

en: Ticket that I reported is modified
sv: Ärende som jag rapporterat blir ändrat

en: Ticket that I'm listed in the CC field is modified
sv: Ärende där jag är listad i CC fältet blir ändrat

en: Ticket updates
sv: Ärenden som ändrats

en: Tickets
sv: Ärenden

en: Tickets %(ranges)s
sv: Ärenden %(ranges)s

en: Tickets %(ticketids)s
sv: Ärendena %(ticketids)s

en: Tickets %(ticketlist)s batch updated
sv: Ärendena %(ticketlist)s mass-uppdaterade

en: Tickets URL: <%(link)s>
sv: Ärendenas URL: <%(link)s>

en: Tickets must contain a summary.
sv: Ärenden skall innehålla en sammanfattning.

en: Tickets opened and closed
sv: Ärenden som öppnats och stängts

en: Tickets retargeted after milestone deleted
sv: Ärenden omfördelade efter milstolpe borttagen

en: Time
sv: Tid

en: Time format:
sv: Tidsformat:

en: Time zone:
sv: Tidszon:

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Timestamp:
sv: Tidsstämpel:

en: Title
sv: Titel

en: Title:
sv: Titel:

en: To [%(rev)s]
sv: Till [%(rev)s]

en: To that end, you could %(create)s a ticket.
sv: För detta ändamål kan du %(create)s ett ärende.

en: To that end, you could %(create_a_ticket)s a ticket.
sv: För detta ändamål kan du %(create_a_ticket)s ett ärende.

en: To:
sv: Till:

en: Today
sv: Idag

en: Total number of %(unit)s: %(count)s
sv: Totalt antal %(unit)s: %(count)s

en: Trac Error
sv: Trac: Fel

en: Trac Site
sv: Trac webbplats

en: Trac administrator
sv: Trac administratör

en: Trac detected an internal error:
sv: Trac har upptäckt ett internt fel:

en: Trac is a web-based software project management and bug/issue tracking system emphasizing ease of use and low ceremony. It provides an integrated Wiki, an interface to version control systems, and a number of convenient ways to stay on top of events and changes within a project.
sv: Trac är ett webbaserat verktyg för projekthantering — inklusive spårning och uppföljning av ärenden såsom problemrapporter och uppgifter med mera — som lägger stor vikt på användarvänlighet med låga krav på formalitet. Trac har en integrerad wiki, gränssnitt till ett eller flera versionshanteringssystem och ett antal lättanvända funktioner för att hålla reda på beslut, händelser och förändringar inom ett projekt.

en: Trac is distributed under the modified BSD License.<br /> The complete text of the license can be found %(online)s as well as in the <code>COPYING</code> file included in the distribution.
sv: Trac distribueras enligt villkoren i den modifierade BSD-licensen.<br /> Fullständig information om licensvillkoren finns %(online)s och i filen <code>COPYING</code> som ingår i denna distribution.

en: Trac is distributed under the modified BSD License.[1:] The complete text of the license can be found [2:online] as well as in the [3:COPYING] file included in the distribution.
sv: Trac distribueras enligt villkoren i den modifierade BSD-licensen.[1:] Fullständig information om licensvillkoren finns [2:online] och i filen [3:COPYING] som ingår i denna distribution.

en: Trac project %(name)s
sv: Trac projekt%(name)s

en: Trac: Integrated SCM & Project Management
sv: Trac: Integrerad SCM & projekthantering

en: TracIni documentation
sv: Tracini dokumentation

en: Translations are currently unavailable
sv: Översättningar är för närvarande otillgängliga

en: Try <a href="%(url)s">downloading</a> the file instead.
sv: Försök <a href="%(url)s">ladda ner</a> filen i stället.

en: Try [1:downloading] the file instead.
sv: Försök [1:ladda ner] filen i stället.

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Unable to check for upgrade of %(module)s.%(name)s: %(err)s
sv: Kan inte kolla efter uppgradering av %(module)s.%(name)s: %(err)s

en: Unable to get database connection within %(time)d seconds.
sv: Fick ingen kontakt med databasen inom %(time)d sekunder.

en: Unable to move attachment from:
    
      %(old_path)s
    
    to:
    
      %(new_path)s
sv: Det går ej att flytta bilagan från:
    
      %(old_path)s
    
    till:
    
      %(new_path)s

en: Unable to run %(path)s: %(msg)s
sv: Kunde inte köra %(path)s: %(msg)s

en: Unified Diff
sv: "Unified Diff"

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Unknown Trac environment type '%(type)s'
sv: Okänd Trac miljötyp '%(type)s'

en: Unknown action
sv: Okänd åtgärd

en: Unknown administration panel
sv: Okänd administrationspanel

en: Unknown hash type '%(type)s'
sv: Okänd hashtyp '%(type)s'

en: Unknown log level %(level)s
sv: Okänd loggningsnivå %(level)s

en: Unknown log type %(type)s
sv: Okänd loggtyp %(type)s

en: Unknown preference panel '%(panel)s'
sv: Okänd inställningspanel '%(panel)s'

en: Unknown trac-admin command "%(command)s"
sv: Okänt trac-admin kommando "%(command)s"

en: Unmodified
sv: Oförändrad

en: Unparented attachment %(id)s
sv: Bilagan %(id)s ej kopplad

en: Unsupported "Show only adds and deletes"
sv: "Visa bara tillägg och borttagningar" stöds inte

en: Unsupported database type "%(scheme)s"
sv: Databastypen "%(scheme)s" stöds ej

en: Unsupported version control system "%(name)s": %(error)s
sv: Versionshanteringssystemet "%(name)s" stödjs inte: %(error)s

en: Unsupported version control system "%(name)s": Can't find an appropriate component, maybe the corresponding plugin was not enabled?
sv: Versionshanteringssystemet "%(name)s" stöds ej: Det går inte att hitta en lämplig komponent, har motsvarande insticksmodul aktiverats?

en: Up
sv: Upp

en: Update
sv: Uppdatera

en: Upgrade done.
    
    You may want to upgrade the Trac documentation now by running:
    
      trac-admin "%(path)s" wiki upgrade
sv: Uppgradering klar.
    
    Du kanske vill uppgradera Trac-dokumentationen nu, genom att köra:
    
    trac-admin "%(path)s" wiki upgrade

en: Upgrade done: %(count)s pages upgraded.
sv: Uppgradering klar: %(count)s sidor uppgraderade.

en: Upload a plugin packaged as Python egg.
sv: Ladda upp en insticksmodul förpackad som Pythonägg.

en: Upload failed for %(filename)s
sv: Uppladdning misslyckades för %(filename)s

en: Uploaded file is not a Python source file or egg
sv: Den uppladdade filen är varken en Pythonkällkodsfil eller ett Pythonägg

en: Usage: trac-admin </path/to/projenv> [command [subcommand] [option ...]]
sv: Användning: trac-admin </sökväg/till/miljö> [kommando [underkommando] [alternativ ...]]

en: Use all the available browser width to display the wiki page content, instead of the fixed-width central column aimed at improving readability.
sv: Använd webbläsarens fulla bredd för visning av wiki-sidans innehåll, istället för centrerad kolumn med fast bredd som inriktar sig på bättre läsbarhet.

en: Use only symbols for buttons.
sv: Använd endast symboler för knappar.

en: Use the <code>(diff)</code> links above to see all the changes relative to each parent.
sv: Använd <code>(diff)</code> länkarna ovan för att se alla ändringar relativt till varje förälder.

en: User
sv: Användare

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: Value
sv: Värde

en: Version "%(name)s" already exists.
sv: Version "%(name)s" finns redan.

en: Version %(name)s does not exist.
sv: Version %(name)s existerar ej.

en: Version %(num)s of page "%(name)s" does not exist
sv: Version %(num)s av sidan "%(name)s" finns inte

en: Version %(version)s (modified by %(author)s, %(date)s) (%(diff)s)
sv: Version %(version)s (ändrad av %(author)s, %(date)s) (%(diff)s)

en: Version %(version)s by %(author)s
sv: Version %(version)s av %(author)s

en: Version %(version)s by %(author)s: %(comment)s
sv: Version %(version)s av %(author)s: %(comment)s

en: Version %(version)s, edited %(date)s by %(author)s
sv: Version %(version)s, ändrad %(date)s av %(author)s

en: Version Control
sv: Versionshantering

en: Versions
sv: Versioner

en: View %(name)s
sv: Visa %(name)s

en: View %(path)s
sv: Visa %(path)s

en: View %(realm)s
sv: Visa %(realm)s

en: View Changeset
sv: Visa ändringar

en: View Directory
sv: Visa katalog

en: View File
sv: Visa fil

en: View Latest Revision
sv: Visa senaste revisionen

en: View Latest Version
sv: Visa senaste version

en: View Milestone:
sv: Visa Milstolpe:

en: View Repository:
sv: Visa arkiv:

en: View Revision Log
sv: Visa revisionslogg

en: View Root Directory
sv: Visa rotkatalogen

en: View Tickets
sv: Ärenden

en: View attachment
sv: Visa bilaga

en: View changes
sv: Visa ändringar

en: View changes...
sv: Visa ändringar...

en: View changeset %(rev)s
sv: Visa ändring %(rev)s

en: View changeset [%(rev)s] restricted to %(path)s
sv: Visa ändring [%(rev)s] begränsad till %(path)s

en: View diff against:
sv: Visa skillnad mot:

en: View differences
sv: Visa skillnader

en: View file without annotations
sv: Visa fil utan radvis revisionsmärkning

en: View latest version
sv: Visa senaste version

en: View log starting at this revision
sv: Visa logg som börjar vid denna revision

en: View merge source
sv: Visa sammanfogad källa

en: View milestone
sv: Visa milstolpe

en: View parent page
sv: Visa föräldrasida

en: View removal changeset [%(rev)s]
sv: Visa ändringar för borttagning [%(rev)s]

en: View report
sv: Visa rapport

en: View repository %(repo)s
sv: Visa arkivet %(repo)s

en: View revision:
sv: Visa revision:

en: View the ticket description
sv: Visa ärendets beskrivning

en: View this version
sv: Visa denna version

en: View ticket
sv: Visa ärende

en: Visit the Trac open source project at<br /><a href="https://trac.edgewall.org/">https://trac.edgewall.org/</a>
sv: Besök Trac's öppna källkodsprojekt på<br /><a href="https://trac.edgewall.org/">https://trac.edgewall.org/</a>

en: Visit:
sv: Besök:

en: Warning:
sv: Varning!

en: Welcome to trac-admin %(version)s
    Interactive Trac administration console.
    Copyright (C) %(year)s Edgewall Software
    
    Type:  '?' or 'help' for help on commands.
sv: Välkommen till trac-admin %(version)s
    Interaktiv administrationskonsoll för Trac.
    Copyright (c) %(year)s Edgewall Software
    
    Skriv: '?' eller 'help' för att få hjälp om kommandon.

en: When specified, the report number should be "%(num)s".
sv: Om angivet, ska rapportens nummer vara "%(num)s".

en: White space changes
sv: Blanktecken

en: Wiki History
sv: Wikihistorik

en: Wiki changes
sv: Wikisidor

en: Wiki macro listing tickets that match certain criteria.
    
    This macro accepts a comma-separated list of keyed parameters,
    in the form "key=value".
    
    If the key is the name of a field, the value must use the syntax
    of a filter specifier as defined in TracQuery#QueryLanguage.
    Note that this is ''not'' the same as the simplified URL syntax
    used for `query:` links starting with a `?` character. Commas (`,`)
    can be included in field values by escaping them with a backslash (`\`).
    
    Groups of field constraints to be OR-ed together can be separated by a
    literal `or` argument.
    
    In addition to filters, several other named parameters can be used
    to control how the results are presented. All of them are optional.
    
    The `format` parameter determines how the list of tickets is
    presented:
     - '''list''' -- the default presentation is to list the ticket ID next
       to the summary, with each ticket on a separate line.
     - '''compact''' -- the tickets are presented as a comma-separated
       list of ticket IDs.
     - '''count''' -- only the count of matching tickets is displayed
     - '''rawcount''' -- only the count of matching tickets is displayed,
       not even with a link to the corresponding query (//since 1.1.1//)
     - '''table'''  -- a view similar to the custom query view (but without
       the controls)
     - '''progress''' -- a view similar to the milestone progress bars
    
    The `max` parameter can be used to limit the number of tickets shown
    (defaults to '''0''', i.e. no maximum).
    
    The `order` parameter sets the field used for ordering tickets
    (defaults to '''id''').
    
    The `desc` parameter indicates whether the order of the tickets
    should be reversed (defaults to '''false''').
    
    The `group` parameter sets the field used for grouping tickets
    (defaults to not being set).
    
    The `groupdesc` parameter indicates whether the natural display
    order of the groups should be reversed (defaults to '''false''').
    
    The `verbose` parameter can be set to a true value in order to
    get the description for the listed tickets. For '''table''' format only.
    ''deprecated in favor of the `rows` parameter''
    
    The `rows` parameter can be used to specify which field(s) should
    be viewed as a row, e.g. `rows=description|summary`
    
    The `col` parameter can be used to specify which fields should
    be viewed as columns. For '''table''' format only.
    
    For compatibility with Trac 0.10, if there's a last positional parameter
    given to the macro, it will be used to specify the `format`.
    Also, using "&" as a field separator still works (except for `order`)
    but is deprecated.
sv: Wiki-makro för att visa ärenden som matchar sökkriteria.
    
    Detta makro accepterar en kommaseparerad lista med namngivna parametrar på formen "key=value".
    
    Om "key" är samma som namnet på ett ärendefält måste värdet anges enligt filtersyntax specificerad av TracQuery#QueryLanguage. Notera att denna syntax ''inte'' är samma som den förenklade URL-syntaxen som används för `query:`-länkar, vilka startar med ett frågetecken (`?`).
    
    Kommatecken (`,`) kan ingå i ett värde om de föregås av ett bakvänt snedstreck (`\`).
    
    Använd ordet `or` för att ange eller-villkor mellan grupper av villkorsuttryck.
    
    Utöver filter kan följande valfria parametrar anges för att styra hur resultatet presenteras.
    
    `format` -- Presentationsformat:
     - '''list''' -- den förvalda presentationen, visar ärendets ID ihop med dess sammanfattning i en enkel lista med ett ärende per rad.
     - '''compact''' -- Ärendena presenteras som en kommaseparerad lista av ärende-IDn.
     - '''count''' -- Visa endast antal ärenden som matchar villkoret.
     - '''rawcount''' -- Visa endast antal ärenden som matchar villkoret utan att länka till motsvarande sökning (//sedan 1.1.1//)
     - '''table'''  -- Ärendena visas i en tabell liknande Anpassad sökning (men utan dess kontroller).
     - '''progress''' -- Visa en förloppsindikator liknande den som visas för milstolpar.
    
    `max` -- Begränsa antalet visade ärenden (förval: '''0''', dvs ingen begränsning).
    
    `order` -- Ordna ärendena efter angivet fältnamn (förval: '''id''').
    
    `desc` -- Sätt till true för omvänd ordning av ärendena (förval: '''false''').
    
    `group` -- Gruppera ärendena efter angivet fältnamn (förval: ej angett).
    
    `groupdesc` -- Sätt till true för omvänd ordning av grupperna (förval: '''false''').
    
    `verbose` -- Sätt till `true` för att visa ärendebeskrivning. Gäller enbart presentationsformatet '''table''' (`format=table`). ''(Stöd för denna parameter kommer utgå i framtida versioner av Trac, använd `rows` istället.)''
    
    `rows` -- Specificera vilka fält som ska visas i en egen rad, t.ex. `rows=description|summary`
    
    Kommentarer ang. bakåtkompabilitet med Trac 0.10:
     - Om sista parametern inte är av formen "key=value" kommer denna antas ange värdet av `format`.
     - "&" kan fortfarande anges som fältseparator (utom för `order`)
    men stöd för detta kommer utgå i framtida versioner av Trac.

en: Windows event log
sv: Windows händelselogg

en: Yesterday
sv: Igår

en: You are currently not logged in. You may want to %(do_so)s now.
sv: Du är för närvarande inte inloggad. Du kanske vill %(do_so)s nu.

en: You arrived here through the <a href="%(help_url)s">quick-jump</a> search feature. To instead search for the term <strong>%(term)s</strong>, click <a href="%(search_url)s">here</a>.
sv: Du kom hit via sökfunktionen <a href="%(help_url)s">snabbhopp</a>. För att istället söka efter termen <strong>%(term)s</strong>, klicka <a href="%(search_url)s">här</a>.

en: You can %(search)s in the repository history to see if that path existed but was later removed
sv: Du kan %(search)s i arkivets historik för att se om sökvägen någonsin existerat men blivit borttagen

en: You can remove all items from this list to completely hide this field from the user interface.
sv: Ta bort alla element från denna lista för att helt dölja detta fält från användargränssnittet.

en: You could also create the same page higher in the hierarchy:
sv: Du kan även skapa samma sida högre upp i hierarkin:

en: You don't have permission to replace the attachment %(name)s. You can only replace your own attachments. Replacing other's attachments requires ATTACHMENT_DELETE permission.
sv: Du är inte behörig att ersätta bilagan %(name)s, du kan bara ersätta dina egna bilagor. För att ersätta andras bilagor krävs behörigheten ATTACHMENT_DELETE.

en: You don't have permission to revoke this action
sv: Du har inte behörighet att återkalla denna åtgärd

en: You may have to run "repository resync %(name)s".
sv: Du kan behöva utföra "repository resync %(name)s".

en: You may have to run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
sv: Du måste eventuellt köra %(resync)s för att synkronisera Trac med arkivet.

en: You may load a previously created session by entering the corresponding session key below. This lets you share settings between multiple computers and web browsers.
sv: Du kan ladda en session som skapats tidigare genom att skriva in motsvarande sessionsnyckel nedan. Detta tillåter dig att dela inställningar mellan flera datorer och webbläsare.

en: You may use %(wikiformatting)s here.
sv: Du kan använda %(wikiformatting)s här.

en: You must provide a name for the milestone.
sv: Du måste ange ett namn för milstolpen.

en: You must specify a log file
sv: Du måste ange en loggfil

en: You should %(create)s a ticket at the admin Trac to report the issue.
sv: Du bör %(create)s ett ärende på din administrativa Trac-portal för att rapportera problemet.

en: You should also set up a post-commit hook on the repository to call %(cset_added)s for each committed changeset. See the %(doc)s for more information.
sv: Du bör även skapa ett skript för arkivet som körs efter varje förändring av det ("post-commit hook"). Skriptet ska anropa %(cset_added)s efter varje ändring av arkivets innehåll. Se %(doc)s för mer information.

en: You should now run "repository resync %(name)s".
sv: Du bör nu utföra "repository resync %(name)s".

en: You should now run %(resync)s to synchronize Trac with the repository.
sv: Du bör nu köra %(resync)s för att synkronisera Trac med arkivet.

en: You will need to update your post-commit hook to call %(cset_added)s with the new repository name.
sv: Du måste uppdatera arkivets "post-commit hook"-skript till att anropa %(cset_added)s med det nya namnet på arkivet.

en: Your changes have been saved in version %(version)s (%(diff)s).
sv: Dina ändringar har blivit sparade i version %(version)s (%(diff)s).

en: Your changes have been saved.
sv: Dina ändringar har blivit sparade.

en: Your changes have not been saved because this ticket has been modified since you started editing.
sv: Dina ändringar har inte sparats eftersom detta ärende har ändrats sedan du påbörjade redigeringen.

en: Your email or username:
sv: Din e-postadress eller användarnamn:

en: Your language setting
sv: Dina språkinställningar

en: Your preferences have been saved.
sv: Dina inställningar har blivit sparade

en: Your workflow attempts to set a resolution but none is defined (configuration issue, please contact your Trac admin).
sv: Ditt arbetsflöde försöker att ange ett utfall men ingen sådant är definierat (detta är ett lokalt konfigurationsproblem, kontakta din Trac-administratör).

en: Your workflow attempts to set a resolution but uses undefined resolutions (configuration issue, please contact your Trac admin).
sv: Ditt arbetsflöde försöker att ange en lösning men använder odefinierade lösningar (detta är ett lokalt konfigurationsproblem, kontakta din Trac-administratör).

en: Zip Archive
sv: Zip-arkiv

en: [%(section)s] %(entry)s: expected float, got %(value)s
sv: [%(section)s] %(entry)s: förväntade flyttal, erhöll %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected integer, got %(value)s
sv: [%(section)s] %(entry)s: förväntade heltal, erhöll %(value)s

en: [%(section)s] %(entry)s: expected one of (%(choices)s), got %(value)s
sv: [%(section)s] %(entry)s: förväntade en av (%(choices)s), erhöll %(value)s

en: [1:%(file)s][2:​] ([3:%(size)s]) - added by %(author)s %(date)s.
sv: [1:%(file)s][2:​] ([3:%(size)s]) - tillagd av %(author)s %(date)s.

en: [1:File "%(file)s", line [2:%(line)s], in] [3:%(function)s]
sv: [1:Fil "%(file)s", rad [2:%(line)s], I] [3:%(function)s]

en: [1:HTML preview not available], since no preview renderer could handle it.
sv: [1:Förhandsgranskning i webbläsaren ej möjligt] då innehållet inte kan tolkas.

en: [1:HTML preview not available], since the file size exceeds %(size)s.
sv: [1:Förhandsgranskning i webbläsaren ej möjligt] då filstorleken överskrider %(size)s.

en: [1:[2:] Show] [3:[4:] lines around each change]
sv: [1:[2:] Visa] [3:[4:] rader kring varje förändring]

en: [Error: %(error)s]
sv: [Fel: %(error)s]

en: add
sv: lägg till

en: add / remove
sv: lägg till / ta bort

en: added
sv: tillagd

en: anonymous
sv: anonym

en: as %(resolution)s
sv: som %(resolution)s

en: as %(status)s
sv: som %(status)s

en: at %(iso8601)s
sv: %(iso8601)s

en: at revision:
sv: för revision:

en: begins with
sv: börjar med

en: blocked
sv: blockerad

en: blocked:
sv: blockerad:

en: by %(author)s
sv: av %(author)s

en: by %(author)s, %(date)s
sv: av %(author)s, %(date)s

en: change
sv: ändringen

en: changed from %(old)s to %(new)s
sv: ändrad från %(old)s till %(new)s

en: close
sv: stäng

en: contains
sv: innehåller

en: copied
sv: kopierad

en: copied from %(path)s
sv: kopierad från %(path)s

en: currently edited
sv: redigeras nu

en: deleted
sv: raderad

en: deleted file %(deleted)s
sv: tagit bort fil %(deleted)s

en: descending
sv: fallande

en: diff
sv: skillnad

en: directory
sv: katalog

en: do so
sv: logga in

en: documentation
sv: dokumentation

en: doesn't contain
sv: innehåller ej

en: eligible
sv: kvalificerad

en: ends with
sv: slutar med

en: field cannot be empty
sv: fältet kan inte vara tomt

en: field…
sv: fält...

en: file
sv: fil

en: follow-up: | follow-ups:
sv[0]: uppföljning:
sv[1]: uppföljningar:

en: from invalid state
sv: från ogiltigt tillstånd

en: hotcopy can't overwrite existing '%(dest)s'
sv: Säkerhetskopiering kan inte skriva över existerande "%(dest)s"

en: id can't be set for a new ticket request.
sv: id kan ej sättas för ett nytt ärende.

en: in %(relative)s
sv: om %(relative)s

en: in reply to: %(refs)s
sv: som svar på: %(refs)s

en: inline
sv: radvis

en: installation documentation
sv: dokumentation över installationen

en: is
sv: är

en: is not
sv: är inte

en: latest
sv: senaste

en: logged in as %(user)s
sv: Inloggad som %(user)s

en: mailing list
sv: maillista

en: marked as non-inheritable:
sv: markerad som icke-ärftlig:

en: merged
sv: sammanfogade

en: merged on the directory itself but not below
sv: sammanfogat i själva katalogen men ej under den

en: merged:
sv: sammanfogad:

en: modified
sv: ändrad

en: modified (%(diff)s)
sv: ändrad (%(diff)s)

en: moved
sv: flyttad

en: mysqldump failed: %(msg)s
sv: mysqldump misslyckades: %(msg)s

en: needs lock
sv: behöver lås

en: new file %(new)s
sv: ny fil %(new)s

en: next
sv: nästa

en: no
sv: nej

en: no permission to view report
sv: ingen behörighet att visa rapport

en: no permission to view this wiki page
sv: inte behörig att se denna wikisida

en: no permission to view ticket
sv: ingen behörighet att visa ärende

en: non-inheritable
sv: icke-ärftlig

en: none
sv: ingen

en: on %(date)s
sv: den %(date)s

en: on %(date)s at %(time)s
sv: den %(date)s kl %(time)s

en: or
sv: eller

en: path
sv: sökväg

en: pg_dump failed: %(msg)s
sv: pg_dump misslyckades: %(msg)s

en: previous
sv: föregående

en: python powered
sv: Python powered

en: remove
sv: ta bort

en: removed
sv: borttagen

en: report does not exist
sv: Rapporten finns inte

en: repository synchronization
sv: arkivsynkronisering

en: reverse-merged:
sv: omvänt sammanfogad:

en: revert
sv: återgå

en: search
sv: söka

en: searching
sv: söker

en: set
sv: påslagen

en: set to
sv: sätt till

en: set to %(value)s
sv: satt till %(value)s

en: side by side
sv: sida vid sida

en: svn blame failed on %(path)s: %(error)s
sv: "svn blame" misslyckades för %(path)s: %(error)s

en: this hunk was shorter than expected
sv: denna del var kortare än förväntat

en: ticket comment does not exist
sv: ärendekommentar finns inte

en: ticket does not exist
sv: ärendet finns inte

en: ticket status
sv: Ärendestatus

en: tickets
sv: ärenden

en: to %(owner)s
sv: till %(owner)s

en: trac-admin - The Trac Administration Console %(version)s
sv: trac-admin - Trac's administrationskonsoll %(version)s

en: un-blocked:
sv: avblockerad:

en: unmarked as non-inheritable:
sv: avmarkerad som icke-ärftlig:

en: unset
sv: avslagen

en: using the template:
sv: med mallen:

en: versions %(from)s to %(to)s
sv: versioner %(from)s till %(to)s

en: view diffs
sv: visa skillnader

en: yes
sv: ja

en: – Attachment
sv: - Bilaga

en: – Attachments
sv: - Bilagor

en: — The Trac User and Administration Guide
sv: — Guide för användare och administratörer av Trac
